Jump to content

Πώς να πάρετε πλήρες Flashable Backup με Droid Tools


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς να κάνετε πλήρες backup της rom σας και να ετοιμάσετε τα αρχεία για το SP Flash Tool

 

Θα χρειαστείτε:

ADB drivers

Επειδή πολύ χρήστες έχουν πρόβλημα με τους drivers. Μπορείτε να κατεβάσετε το παρακάτω πακέτο (περιέχει όλους τους drivers που μπορεί να χρειαστείτε για το ΜΤΚ κινητό σας). Υπάρχει επιλογή για install ή uninstall των παλιών drivers που είναι εγκατεστημένοι.

MTK Droid Tools

 

Αρχικά ενεργοποιείτε το USB debugging. Ανοίξτε τα MTDroid Tools και συνδέστε το κινητό σας. Μόλις αυτό αναγνωριστεί πατήστε το κουμπί ROOT

[ATTACH]35758[/ATTACH]

Θα δείτε στην κάτω αριστερή γωνία το κίτρινο κουτάκι να γίνεται πράσινο.

 

Τώρα πάτε στην καρτέλα Root, backup, recovery.

Επιλέξτε backup userdata and cache και κάντε κλικ στο κουμπί BACKUP.

-Προσοχή: τα userdata και cache μπορεί να περιέχουν προσωπικά σας δεδομένα. Θα χρειαστείτε επαρκεί χώρο στην SD σας για το backup (το backup αποθηκεύεται πρώτα στο κινητό και έπειτα μεταφέρεται στον υπολογιστή). Εάν δεν έχετε SD κάρτα θα πρέπει να υπάρχει χώρος στην μνήμη του τηλεφώνου.

[ATTACH]35759[/ATTACH]

Δώστε στο πρόγραμμα χρόνο γιατί η διαδικασία διαρκεί αρκετά.

 

Όταν το backup ολοκληρωθεί θα ερωτηθείτε αν θέλετε να γίνει PACK το backup… sεπιλέξτε ΝΟ

[ATTACH]35760[/ATTACH]

 

Τώρα πατήστε το κουμπί To prepare blocks for Flash Tool

Θα σας ζητήσει το αρχείο MD5… θα το βρείτε μέσα στο

…\MtkDroidTools\backups\CUBOT-GT99_xxxx_backup_xxxx-xxxx\

[ATTACH]35761[/ATTACH]

Πλέον έχετε ένα πλήρες backup της rom του κινητού σας έτοιμο για flashλαρισμα

Edited by StratosGR
fix links
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Συγχαρητήρια πάρα πολύ χρήσιμος οδηγός και θεωρώ ότι η χρήση του είναι απαραίτητη ειδικά πριν αρχίσουμε να πειράζουμε ψιλοάγνωστες συσκευές... :)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα τελικά αρχεία που θα παραχθούν από το backup ποιά θα είναι;

Πως θα το ξαναπεράσω στο τηλέφωνο;

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

τα παραγόμενα αρχεία είναι μορφής img ως επί το πλείστον. Ακριβώς όπως είναι και μία stock rom.

Για να περαστούν στο τηλέφωνο θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το sp flash tool... οδηγίες για το φλασάρισμα υπάρχουν στο νήμα των οδηγών.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελικά αρχεία που θα παραχθούν από το backup ποιά θα είναι;

Πως θα το ξαναπεράσω στο τηλέφωνο;

Διαβασε τον οδηγό στην υπογραφή μου για το πώς θα φλασάρεις το backup στο κινητό όταν χρειασθεί
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δοκίμασα σήμερα να πάρω backup για ένα THL W100 και στο δεύτερο βήμα:

Τώρα πάτε στην καρτέλα Root, backup, recovery.

Επιλέξτε backup userdata and cache και κάντε κλικ στο κουμπί BACKUP.

ΔΕΝ εμφανίζονται κουτάκια για να επιλέξω backup userdata and cache.

Έχει μόνο το "κουμπί" BACKUP και πατώντας το συνεχίζει και παίρνει το backup κανονικά όπως αναφέρεται στα επόμενα βήματα.

Τι να φταίει γι αυτό;

Το ερώτημα όμως είναι, είναι σωστό το backup;

Αν χρειαστώ να κάνω επαναφορά, θα επανέλθει στην κατάσταση που ήταν όταν το πήρα ΜΕ τα στοιχεία μου και τα ρέστα;

Link to comment
Share on other sites

Πώς να κάνετε πλήρες backup της rom σας και να ετοιμάσετε τα αρχεία για το SP Flash Tool

 

Θα χρειαστείτε:

ADB drivers

Επειδή πολύ χρήστες έχουν πρόβλημα με τους drivers. Μπορείτε να κατεβάσετε το παρακάτω πακέτο (περιέχει όλους τους drivers που μπορεί να χρειαστείτε για το ΜΤΚ κινητό σας). Υπάρχει επιλογή για install ή uninstall των παλιών drivers που είναι εγκατεστημένοι.

 

MTK Droid Tools

 

 

Αρχικά ενεργοποιείτε το USB debugging. Ανοίξτε τα MTDroid Tools και συνδέστε το κινητό σας. Μόλις αυτό αναγνωριστεί πατήστε το κουμπί ROOT

[ATTACH]35758[/ATTACH]

Θα δείτε στην κάτω αριστερή γωνία το κίτρινο κουτάκι να γίνεται πράσινο.

 

Τώρα πάτε στην καρτέλα Root, backup, recovery.

Επιλέξτε backup userdata and cache και κάντε κλικ στο κουμπί BACKUP.

-Προσοχή: τα userdata και cache μπορεί να περιέχουν προσωπικά σας δεδομένα. Θα χρειαστείτε επαρκεί χώρο στην SD σας για το backup (το backup αποθηκεύεται πρώτα στο κινητό και έπειτα μεταφέρεται στον υπολογιστή). Εάν δεν έχετε SD κάρτα θα πρέπει να υπάρχει χώρος στην μνήμη του τηλεφώνου.

[ATTACH]35759[/ATTACH]

Δώστε στο πρόγραμμα χρόνο γιατί η διαδικασία διαρκεί αρκετά.

 

Όταν το backup ολοκληρωθεί θα ερωτηθείτε αν θέλετε να γίνει PACK το backup… sεπιλέξτε ΝΟ

[ATTACH]35760[/ATTACH]

 

Τώρα πατήστε το κουμπί To prepare blocks for Flash Tool

Θα σας ζητήσει το αρχείο MD5… θα το βρείτε μέσα στο

…\MtkDroidTools\backups\CUBOT-GT99_xxxx_backup_xxxx-xxxx\

[ATTACH]35761[/ATTACH]

Πλέον έχετε ένα πλήρες backup της rom του κινητού σας έτοιμο για flashλαρισμα

πολυ καλο και πολυ χρησιμο μπραβο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το εχει χρησιμοποιήσει κάποιος επιτυχώς με το Amoi N828; γιατι οτι driver και να βάλω δεν βλέπω να μου αναγνωρίζει ο κινητό...

 

edit: fixed, ετρεχε απο αλλου ο adb και οχι απο τον φακελο του MTKDroidTools

Edited by nikosst
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θελω να κανω μια ερωτηση γτ ειμαι λιγο ασχετος......αφου τελειωσει επιτυχως η διαδικασια το backup.IMG που αποθηκευεται;επισης μετα απλα αποσυνδεω το τηλεφωνο κ θα δουλευει;πρεπει να βαλω καποιο recovery πρωτα μεσα;
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση γτ ειμαι λιγο ασχετος......αφου τελειωσει επιτυχως η διαδικασια το backup.IMG που αποθηκευεται;επισης μετα απλα αποσυνδεω το τηλεφωνο κ θα δουλευει;πρεπει να βαλω καποιο recovery πρωτα μεσα;

γεια σου Κωστα (απο το Pipo!) ναι θα δουλεψει κανονικα και θα αποθηκευτει λογικα στη καρτα μνημης...δεν σου προτεινε προορισμο η εφαρμογη?

αν θελεις βαζεις και recovery...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Κωστα (απο το Pipo!) ναι θα δουλεψει κανονικα και θα αποθηκευτει λογικα στη καρτα μνημης...δεν σου προτεινε προορισμο η εφαρμογη?

αν θελεις βαζεις και recovery...

 

Χαιρεται,κοιτα ενω το Pipo το εχω ξεσκισει στις δοκιμες ρομ και με overclocking και να μην το ματιασω ειναι σκυλι μαυρο εδω με τα κινητα εχω χαθει λιγο.Θελω να ξερω αν τραβηξω την ρομ για να την εχω αλλα και γτ την χρειαζεται ενα αλλο παλικαρι που μπρικαρε το δικο του,G700 Huawei το περιμενω μεχρι την παρασκευη αλλα προετοιμαζομαι,αν μετα απλα κλεινω το προγραμμα και αποσυνδεω το τηλ και το κανω reboot?Γτ καπου διαβασα μετα απο backup κανεις restore αλλα αυτο γινεται μονο αν το κανω μεσω cwm?Τα λεω καλα....

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατοχος Zte S8Q Wifi και θελω να ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου το μελος aiakos για τον οδηγο του και πολλες ευχαριστιες στο μελος gerstavros2 για τις συμβουλες του.Πηρα backup την rom και περασα cwm recovery. Το μονο που δεν καταφερα ειναι να περασω την τελευταια εκδοση cwm 6.0.4.4.Μου βγαζει μηνυμα πως δεν ειναι συμβατο
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα πατήστε το κουμπί To prepare blocks for Flash Tool

Θα σας ζητήσει το αρχείο MD5… θα το βρείτε μέσα στο

…\MtkDroidTools\backups\CUBOT-GT99_xxxx_backup_xxxx-xxxx\

[ATTACH]35761[/ATTACH]

Πλέον έχετε ένα πλήρες backup της rom του κινητού σας έτοιμο για flashλαρισμα

 

το τελευταίο στάδιο μου κολλάει και μου βγάζει error. Δηλαδή επιλέγω το αρχειο MD5, αλλά κατά το τελειώμα της διαδικασίας "prepare block for Flash Tool" μου βγάζει error στην δημιουργεία του τελευταίου αρχείου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το αρχείο !Files_to_FlashTool που δημουργειται να παρουσιάζεται ως corrupted. Επίσης κατά το τελειώμα της διαδικασίας μου βγαινει μήνυμα οτι το adb.exe failed to initialize properly (0xc0000005). Click on OK to terminate the application (σαν να έχει πρόβλημα το MTK Droid Tool

Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εκανα την διαδικασια αλλα εχω και στον υπολογιστη φακελο με backup που εχει πολλα ερχεια μεσα, και στο κινητο ενα φακελο που περιεχει, boot.img, recovery.img, system.ext4.tar. ποιον απο τους 2 φακελους θα χρησιμοποιησω για restore?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα θελω να ρωτησω επειδη ειμαι νεος στο φορουμ

εχω το dooge collo 100 διαβαζοντας ολες τις πληροφοριες προσπαθησα

να κανω ενα πληρες backup της rom με mtkdroid tools αλλα δεν μου βγαζει την επιλογη backup userdata and cache στη καρτελα root,backup,recovery.

θα μπορουσατε να βοηθησετε . τι να κανω????

Link to comment
Share on other sites

Πώς να κάνετε πλήρες backup της rom σας και να ετοιμάσετε τα αρχεία για το SP Flash Tool

 

Θα χρειαστείτε:

ADB drivers

Επειδή πολύ χρήστες έχουν πρόβλημα με τους drivers. Μπορείτε να κατεβάσετε το παρακάτω πακέτο (περιέχει όλους τους drivers που μπορεί να χρειαστείτε για το ΜΤΚ κινητό σας). Υπάρχει επιλογή για install ή uninstall των παλιών drivers που είναι εγκατεστημένοι.

 

MTK Droid Tools

 

 

Αρχικά ενεργοποιείτε το USB debugging. Ανοίξτε τα MTDroid Tools και συνδέστε το κινητό σας. Μόλις αυτό αναγνωριστεί πατήστε το κουμπί ROOT

[ATTACH]35758[/ATTACH]

Θα δείτε στην κάτω αριστερή γωνία το κίτρινο κουτάκι να γίνεται πράσινο.

 

Τώρα πάτε στην καρτέλα Root, backup, recovery.

Επιλέξτε backup userdata and cache και κάντε κλικ στο κουμπί BACKUP.

-Προσοχή: τα userdata και cache μπορεί να περιέχουν προσωπικά σας δεδομένα. Θα χρειαστείτε επαρκεί χώρο στην SD σας για το backup (το backup αποθηκεύεται πρώτα στο κινητό και έπειτα μεταφέρεται στον υπολογιστή). Εάν δεν έχετε SD κάρτα θα πρέπει να υπάρχει χώρος στην μνήμη του τηλεφώνου.

[ATTACH]35759[/ATTACH]

Δώστε στο πρόγραμμα χρόνο γιατί η διαδικασία διαρκεί αρκετά.

 

Όταν το backup ολοκληρωθεί θα ερωτηθείτε αν θέλετε να γίνει PACK το backup… sεπιλέξτε ΝΟ

[ATTACH]35760[/ATTACH]

 

Τώρα πατήστε το κουμπί To prepare blocks for Flash Tool

Θα σας ζητήσει το αρχείο MD5… θα το βρείτε μέσα στο

…\MtkDroidTools\backups\CUBOT-GT99_xxxx_backup_xxxx-xxxx\

[ATTACH]35761[/ATTACH]

Πλέον έχετε ένα πλήρες backup της rom του κινητού σας έτοιμο για flashλαρισμα

 

Στο MTK Droid Tools που υποδεικνύεις και σε όλες τις άλλες εκδόσεις που μπορεί κανείς να βρει ελεύθερα στο web ανιχνεύεται Trojan !

Οι περισσότεροι βέβαια μιλάνε για false positive. Μερικοί μάλιστα προτείνουν να κλείσουμε ! το Antivirus γιατί δεν χρειάζεται !

Αλλά πως μπορείς να είσαι σίγουρος για ένα πρόγραμμα που αν έχω καταλάβει καλά έχουν γράψει κάποιοι Ρώσσοι, και που

δεν υποστηρίζεται επίσημα από καμία εταιρεία ?

Και αν το καλοσκεφτείς, ένα πρόγραμμα που είναι τόσο επιθυμητό από πολλούς χρήστες είναι το Νο1 όχημα για τη νεξάπλωση ιών και trojans.

Link to comment
Share on other sites

Στο MTK Droid Tools που υποδεικνύεις και σε όλες τις άλλες εκδόσεις που μπορεί κανείς να βρει ελεύθερα στο web ανιχνεύεται Trojan !

Οι περισσότεροι βέβαια μιλάνε για false positive. Μερικοί μάλιστα προτείνουν να κλείσουμε ! το Antivirus γιατί δεν χρειάζεται !

Αλλά πως μπορείς να είσαι σίγουρος για ένα πρόγραμμα που αν έχω καταλάβει καλά έχουν γράψει κάποιοι Ρώσσοι, και που

δεν υποστηρίζεται επίσημα από καμία εταιρεία ?

Και αν το καλοσκεφτείς, ένα πρόγραμμα που είναι τόσο επιθυμητό από πολλούς χρήστες είναι το Νο1 όχημα για τη νεξάπλωση ιών και trojans.

ειναι πολυ καλο και χρησιμο εργαλειο , μη το δυσφημουμε...σε πολλα τετοια utils κλπ. τα antivirus τρελλαινονται!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Στο MTK Droid Tools που υποδεικνύεις και σε όλες τις άλλες εκδόσεις που μπορεί κανείς να βρει ελεύθερα στο web ανιχνεύεται Trojan !

Οι περισσότεροι βέβαια μιλάνε για false positive. Μερικοί μάλιστα προτείνουν να κλείσουμε ! το Antivirus γιατί δεν χρειάζεται !

Αλλά πως μπορείς να είσαι σίγουρος για ένα πρόγραμμα που αν έχω καταλάβει καλά έχουν γράψει κάποιοι Ρώσσοι, και που

δεν υποστηρίζεται επίσημα από καμία εταιρεία ?

Και αν το καλοσκεφτείς, ένα πρόγραμμα που είναι τόσο επιθυμητό από πολλούς χρήστες είναι το Νο1 όχημα για τη νεξάπλωση ιών και trojans.

Θεωρείται Trojan καθώς...περιέχει trojan, κι ο λόγος ειναι για το root. Το Root γίνεται με trojan. Άρα κάθε εργαλείο που χακάρει το android για να το rootάρει, ΕΙΝΑΙ trojan.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την καινουργια εκδοση του προγραμματος,ενω ο οδηγος ειναι για την παλια.

Πατησε εκει που λεει σκετο "Backup" . Αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω δύο ίδια κινητά , το ένα δεν ανοίγει η οθόνη ενώ το ακούω δουλεύει , με τον τρόπο αυτό μπορώ να πάρω backup πλήρως την ROM από το κινητό που δουλεύει και το βάλω με SP_Flash_Tool στο χαλασμένο (χωρίς να το κάνω από το κινητό recovery διότι δεν ανάβει η οθόνη). Αν γίνεται μπορεί να μας το δείξεις και μετέπειτα πως να δουλέψουμε το αρχείο που θα έχουμε με το SP_Flash_Tool.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μολις τρεξω το MTK Droid Tool ολα καλα μετα απο λιγο κι ενω εχει ξεκινησει να παιρνει backup εμφανιζει οτι το στοιχειο MTK Droid Tool σταματησε να λειτουργει. εχω win 7 τι μπορει να συμβαινει?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ίδια κινητά , το ένα δεν ανοίγει η οθόνη ενώ το ακούω δουλεύει , με τον τρόπο αυτό μπορώ να πάρω backup πλήρως την ROM από το κινητό που δουλεύει και το βάλω με SP_Flash_Tool στο χαλασμένο (χωρίς να το κάνω από το κινητό recovery διότι δεν ανάβει η οθόνη). Αν γίνεται μπορεί να μας το δείξεις και μετέπειτα πως να δουλέψουμε το αρχείο που θα έχουμε με το SP_Flash_Tool.

Ευχαριστώ

 

Αφού πάρεις το backup με το droidtools πάτα το κουμπί To prepare blocks for Flash Tool.

Μέσα στο φάκελο με το backup θα δημιουργηθεί ένας νέος φάκελος με το όνομα !Files_to_FlashTool.

Τα αρχεία του φακέλου !Files_to_FlashTool θα τα φλασάρεις με το SPflashTool.

Για το πως θα τα φλασάρεις δες τον οδηγό εδώ http://www.doogee.cc/en/gb/te_details.asp?id=116 (δες το με το google chrome και επέλεξε μετάφραση στα αγγλικά καλύτερα)

Link to comment
Share on other sites

Μολις τρεξω το MTK Droid Tool ολα καλα μετα απο λιγο κι ενω εχει ξεκινησει να παιρνει backup εμφανιζει οτι το στοιχειο MTK Droid Tool σταματησε να λειτουργει. εχω win 7 τι μπορει να συμβαινει?

 

Χωρις να ειμαι σιγουρος,αν θυμαμαι καλα...

...νομιζω οτι το αρχειο αποθηκευεται στην sd card ή στην μνημη του κινητου.Μηπως δεν επαρκει ο χωρος μνημης ? Πρεπει να εχεις ελευθερο καπου στο 1gb ή και παραπανω.Μηπως γι αυτο σταματαει η εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω backup και βγάζει αυτά τα μηνύματα στο log του MTK Droid Tools

nodl_seccfg - ERROR during copying file between phone and PC

- lk.bin - ERROR during copying file between phone and PC

- boot.img - ERROR during copying file between phone and PC

- recovery.img - ERROR during copying file between phone and PC

- secro.img - ERROR during copying file between phone and PC

- nodl_misc - ERROR during copying file between phone and PC

- logo.bin - ERROR during copying file between phone and PC

- nodl_expdb - ERROR during copying file between phone and PC

- system.ext4.img - ERROR during copying file between phone and PC

- system.ext4.tar - ERROR during copying file between phone and PC

--- task end with ERROR --

Το έκανα όπως λέει ο οδηγός (root κτλ)

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνω backup και βγάζει αυτά τα μηνύματα στο log του MTK Droid Tools

nodl_seccfg - ERROR during copying file between phone and PC

- lk.bin - ERROR during copying file between phone and PC

- boot.img - ERROR during copying file between phone and PC

- recovery.img - ERROR during copying file between phone and PC

- secro.img - ERROR during copying file between phone and PC

- nodl_misc - ERROR during copying file between phone and PC

- logo.bin - ERROR during copying file between phone and PC

- nodl_expdb - ERROR during copying file between phone and PC

- system.ext4.img - ERROR during copying file between phone and PC

- system.ext4.tar - ERROR during copying file between phone and PC

--- task end with ERROR --

Το έκανα όπως λέει ο οδηγός (root κτλ)

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

 

ok με την δεύτερη φορά όλα καλά

ευχαριστούμε πολύ για τον χρήσιμο οδηγό :D:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...