Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@STATYSS Το συγκεκριμένο είναι το κορυφαίο της κατηγορίας του overall. Το μόνο που το πλησιάζει, λόγω ελαφρώς καλύτερης αντλίας θερμότητας και κατά συνέπεια καλύτερη απόδοση/οικονομία στη θέρμανση, είναι το Hitachi RAK/RAC 70 PPA/WPA

 

@kkostas88 Άριστη επιλογή του συγκεκριμένο, θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

 

Ωωχ..τώρα με μπερδεψες λιγάκι! Τι εννοεις καλύτερη αντλία θερμότητας??

Απο οτι είδα έχουν περιπου τα ίδια χρήματα! Εσύ πιο απο τα 2 θα επελεγες κ γιατί??

Απο θέμα εγγύησης ανταλλακτικών οικονομίας στην ΔΕΗ..???

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

όπως πολλοί άλλοι είμαι και εγώ προβληματισμένος ως προς την επιλογή κλιματιστικού.

το θέλω για κύρια θέρμανση, σε χώρο σχετικά καλά μονωμένο, 35-40 m.

έχω δεί ήδη τα παρακάτω μοντέλα σε 18000 btu:

 

FUJITSU 18 ASYG 18 LFCA

BLOMBERG LHSXEU 180

DAIKIN της σειράς FTXS

 

Ξέρω ότι τα 2 πρώτα είναι μοντέλα 2013 ενώ νομίζω της DAIKIN είναι 2012,δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο αυτό.

Όλα στοιχίζουν με εγκατάσταση από 1050€ έως 1300€.

Θα δώ και MITSUBISHI αλλά από ότι έχω διαβάσει είναι έτσι και αλλιώς στα επίπεδα της DAIKIN.

Αξίζει να δω και κάτι σε LG/SAMSUNG ή να μείνω σε αυτά που έγραψα?

Να πω για τα BLOMBERG ότι την μάρκα την χρησιμοποιώ σε πλυντήριο ρούχων και είμαστε υπέρ-ευχαριστημένοι και μόνο για αυτό τον λόγο την συμπεριέλαβα στις επιλογές μου, δηλαδή λόγω καλής προηγούμενης εμπειρίας, αν και δεν ξέρω την αξιοπιστία της στα κλιματιστικά.

Βοήθεια!:confused::confused:

Edited by kateriniotis
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

@STATYSS Η αντλία θερμότητας είναι τεχνολογία ψύξης/θέρμανσης που χρησιμοποιεί συμπίεση ψυκτικών αερίων για να πετύχει μεγάλη απόδοση. Όλα τα σύγχρονα οικιακά κλιματιστικά ψύξης/θέρμανσης χρησιμοποιούν την παραπάνω τεχνολογία.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7d/Heatpump.svg/300px-Heatpump.svg.png

 

Το Μitsubishi είναι καλύτερο μηχάνημα όσον αφορά τις λειτουργίες/αυτοματισμούς και τον αεραγωγό. Διαθέτει το πιο ισχυρό ρεύμα αέρα στην κατηγορία του.

Το Hitachi είναι το πιο αποδοτικό/οικονομικό τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση.

Στη μέση κλιματική ζώνη το Μitsubishi έχει εποχιακή απόδοση θέρμανσης SCOP 4.03 W/W και ετήσια κατανάλωση ενέργειας 2643 kWh.

Στην ίδια ζώνη το Hitachi έέχει εποχιακή απόδοση θέρμανσης SCOP 4.4 W/W και ετήσια κατανάλωση ενέργειας 2060 kWh.

Στην ψύξη το Μitsubishi έχει εποχιακή απόδοση SΕΕR 6.06 W/W και ετήσια κατανάλωση ενέργειας 411 kWh.

Στην ψύξη το Hitachi έχει εποχιακή απόδοση SΕΕR 6.8 W/W και ετήσια κατανάλωση ενέργειας 360 kWh.

 

Δες εδώ (σελίδα 15 και 62) για το Μitsubishi και εδώ (σελίδα 15) για το Hitachi.

 

@kateriniotis Στην κατηγορία των 5kw (~17000 BTU) και μέχρι ~€1300, καλύτερες επιλογές είναι:

-Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA

-Panasonic Etherea CS/CU-XE18PKE

-Mitsubishi SRK-50ZJX-S

 

Αν ανατρέξεις στις αμέσως προηγούμενες σελίδες, θα δεις αναλυτική περιγραφή.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλα τα παιδιά! Είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω ένα 12αρι το οποίο θα χρησιμοποιώ για θέρμανση τον χειμώνα. Έχετε να προτείνετε κάποιο το οποίο θα είναι οικονομικό στην κατανάλωση? Ίσως το ποιο οικονομικό σε ρεύμα στην θέρμανση? Το μπατζετ μου κινείται στα 800Ε μαξιμουμ.

Σε προηγούμενα ποστ μου είχα γράψει ότι πάω προς το LG Prestige H12AK http://www.skroutz.gr/s/3269168/LG-Prestige-H12AK.html η το Samsung AR12FSSKABEN http://www.skroutz.gr/s/2952321/Samsung-AR12FSSKABEN.html. Διαβάζοντας όμως εδώ μέσα σταδιακά απέκλεισα το SAMSUNG αφού διάβασα ότι γενικά δεν έχουν καμιά αξιοπιστία. Έμεινε το Lg αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αφανώς διότι η Lg δεν είναι κάτι το τρομερό στην κατηγορία του κλιματισμού αφετέρου διότι είναι και ακριβούτσικο.

To hitachi Hitachi RAC/RAS-S14HA θα μπορούσε να είναι μια επιλογή καλή. Θα μπορούσε να είναι το κορυφαίο σε κατανάλωση στην κατηγορία του δηλ 12αρι-14αρι μαξιμουμ 800Ε? Αν παίζει κάποιο ρόλο μένω Κατερίνη.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Aν το ζητούμενο είναι η απόδοση/οικονομία σε θέρμανση, τότε το Hitachi RAC/RAS-S14HA είναι το καλύτερο στην κατηγορία ~12000 BTU/h μέχρι τα ~€800.

Υπάρχουν αρκετά καλύτερα κλιματιστικά σε λειτουργίες/αυτοματισμούς ή/και ποιότητα παραγόμενου αέρα όπως τα:

-Toshiba RAS-B13N3KV2-E/RAS-13N3AV2-E Suzumi Plus

-Panasonic Etherea CS/CU-E12PKEW

-Mitsubishi Heavy Industries SRK-35ZMP-S

 

Η περιοχή της Πιερίας έχει κλίμα που αντιστοιχεί στη μέση κλίμακα που ορίζει η ΕΕ στην οδηγία Lot10. To Hitachi σε αυτή τη ζώνη έχει εποχική απόδοση στη θέρμανση SCOP 4.3 W/W και ετήσια κατανάλωση 1003 kWh. Στα θετικά του είναι ότι είναι αθόρυβο και η ύπαρξη του ανοξείδωτου αεραγωγού.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν το ζητούμενο είναι η απόδοση/οικονομία σε θέρμανση, τότε το Hitachi RAC/RAS-S14HA είναι το καλύτερο στην κατηγορία ~12000 BTU/h μέχρι τα ~€800.

Υπάρχουν αρκετά καλύτερα κλιματιστικά σε λειτουργίες/αυτοματισμούς ή/και ποιότητα παραγόμενου αέρα όπως τα:

-Toshiba RAS-B13N3KV2-E/RAS-13N3AV2-E Suzumi Plus

-Panasonic Etherea CS/CU-E12PKEW

-Mitsubishi Heavy Industries SRK-35ZMP-S

 

Η περιοχή της Πιερίας έχει κλίμα που αντιστοιχεί στη μέση κλίμακα που ορίζει η ΕΕ στην οδηγία Lot10. To Hitachi σε αυτή τη ζώνη έχει εποχική απόδοση στη θέρμανση SCOP 4.3 W/W και ετήσια κατανάλωση 1003 kWh. Στα θετικά του είναι ότι είναι αθόρυβο και η ύπαρξη του ανοξείδωτου αεραγωγού.

 

Της δουλειάς είσαι; :cool:

<i>Το σήμα στην καρδιά.</i>

Sony addict, Android lover.

Link to comment
Share on other sites

@STATYSS Η αντλία θερμότητας είναι τεχνολογία ψύξης/θέρμανσης που χρησιμοποιεί συμπίεση ψυκτικών αερίων για να πετύχει μεγάλη απόδοση. Όλα τα σύγχρονα οικιακά κλιματιστικά ψύξης/θέρμανσης χρησιμοποιούν την παραπάνω τεχνολογία.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7d/Heatpump.svg/300px-Heatpump.svg.png

 

Το Μitsubishi είναι καλύτερο μηχάνημα όσον αφορά τις λειτουργίες/αυτοματισμούς και τον αεραγωγό. Διαθέτει το πιο ισχυρό ρεύμα αέρα στην κατηγορία του.

Το Hitachi είναι το πιο αποδοτικό/οικονομικό τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση.

Στη μέση κλιματική ζώνη το Μitsubishi έχει εποχιακή απόδοση θέρμανσης SCOP 4.03 W/W και ετήσια κατανάλωση ενέργειας 2643 kWh.

Στην ίδια ζώνη το Hitachi έέχει εποχιακή απόδοση θέρμανσης SCOP 4.4 W/W και ετήσια κατανάλωση ενέργειας 2060 kWh.

Στην ψύξη το Μitsubishi έχει εποχιακή απόδοση SΕΕR 6.06 W/W και ετήσια κατανάλωση ενέργειας 411 kWh.

Στην ψύξη το Hitachi έχει εποχιακή απόδοση SΕΕR 6.8 W/W και ετήσια κατανάλωση ενέργειας 360 kWh.

 

Δες εδώ (σελίδα 15 και 62) για το Μitsubishi και εδώ (σελίδα 15) για το Hitachi.

 

 

ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου..!!

με δυο λογια απο τα δυο θα επελεγες εσυ για το σπιτι σου για θερμανση κυριως..!!

 

Hitach OR Mitshuba...???

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την οικονομική μου κατάσταση. Αυτή την εποχή το Hitachi λόγω οικονομικότερου κόστους χρήσης.

Ιδανικά θα προτιμούσα το Mitsubishi, αν δεν είχα να υπολογίσω το κόστος.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την οικονομική μου κατάσταση. Αυτή την εποχή το Hitachi λόγω οικονομικότερου κόστους χρήσης.

Ιδανικά θα προτιμούσα το Mitsubishi, αν δεν είχα να υπολογίσω το κόστος.

 

μαλλον η δουλεια παει για το Mitsubishi.....τωρα που λες για το κοστος χρησης χονδρικα νομιζω δεν θα εχει κ τεραστια διαφορα με το αλλο..!

 

Mitsubishi τα διαμαντια του κλιματισμου..χαχααα.!!

 

πρεπει να προσεξω κατι στην αγορα του.?? θα το παρω μαλλον απο site με την φτηνοτερη σημερινη τιμη..!!

 

ευχαριστω για ολα

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

όπως πολλοί άλλοι είμαι και εγώ προβληματισμένος ως προς την επιλογή κλιματιστικού.

το θέλω για κύρια θέρμανση, σε χώρο σχετικά καλά μονωμένο, 35-40 m.

έχω δεί ήδη τα παρακάτω μοντέλα σε 18000 btu:

 

FUJITSU 18 ASYG 18 LFCA

BLOMBERG LHSXEU 180

DAIKIN της σειράς FTXS

 

Ξέρω ότι τα 2 πρώτα είναι μοντέλα 2013 ενώ νομίζω της DAIKIN είναι 2012,δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο αυτό.

Όλα στοιχίζουν με εγκατάσταση από 1050€ έως 1300€.

Θα δώ και MITSUBISHI αλλά από ότι έχω διαβάσει είναι έτσι και αλλιώς στα επίπεδα της DAIKIN.

Αξίζει να δω και κάτι σε LG/SAMSUNG ή να μείνω σε αυτά που έγραψα?

Να πω για τα BLOMBERG ότι την μάρκα την χρησιμοποιώ σε πλυντήριο ρούχων και είμαστε υπέρ-ευχαριστημένοι και μόνο για αυτό τον λόγο την συμπεριέλαβα στις επιλογές μου, δηλαδή λόγω καλής προηγούμενης εμπειρίας, αν και δεν ξέρω την αξιοπιστία της στα κλιματιστικά.

Βοήθεια!:confused::confused:

 

Τελικά ακομα δεν μου απαντησε κανείς...

Να ρωτήσω κάτι ακομα, αληθεύει ότι τα 18000 πρέπει να τα συνδέσουμε απευθείας στον γενικό πίνακα με τις ασφάλειες και όχι σε κάποιο κοντινό ντουι ??

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακομα δεν μου απαντησε κανείς...

Να ρωτήσω κάτι ακομα, αληθεύει ότι τα 18000 πρέπει να τα συνδέσουμε απευθείας στον γενικό πίνακα με τις ασφάλειες και όχι σε κάποιο κοντινό ντουι ??

 

Ναι το 18αρι πάει στον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακομα δεν μου απαντησε κανείς...

Να ρωτήσω κάτι ακομα, αληθεύει ότι τα 18000 πρέπει να τα συνδέσουμε απευθείας στον γενικό πίνακα με τις ασφάλειες και όχι σε κάποιο κοντινό ντουι ??

 

Δεν είναι απαραίτητο ,μπορεί να υπάρχει μπρίζα που σηκώνει το κλιματιστικό σε ενα χώρο ανάλογα και τι άλλο είναι συνεδεμένο μαζί .Ακόμα στον ηλεκτρικό πίνακα μπορεί να μην γινεται ξεχωριστή παροχή για κλιματιστικό και θα πρέπει πάλι να μοιράζεται με άλλες συσκευες σε ένα ή άλλους χώρους.Περισσότερα σε ηλεκτρολογο επιτόπου.Σε κάθε περίπτωση για λόγους ασφαλείας όταν το κλιματιστικο δεν λειτουργει πρέπει να το βγάζουμε και από την μπριζα ή να κλείνουμε τον διακόπτη στον πίνανα.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Με γνώμονα την οικονομικότερη θέρμανση (άρα υψηλή απόδοση ειδικά στην θέρμανση) αλλά και την καλή ποιότητα αέρα

 

έναντι του LG prestige Η09 ΑΚ http://www.skroutz.gr/s/3269165/LG-Prestige-H09AK.html?from=drop

 

τι άλλες επιλογές αξίζουν στο παρεμφερές κόστος των 745 € ; Θα αγοράσω 3 9 άρια οπότε με ενδιαφέρει η διαφορά τιμής;

 

Κοντά στα λεφτά το μόνο που είναι παρεμφερούς απόδοσης και οικονομικό είναι το samsung αλλά προτιμώ το LG και σαν εμφάνιση και σαν εταιρία.

 

Σε mitsubishi παίζει κάτι σε αυτά τα λεφτά ; Από όσο διάβασα προηγούμενες σελίδες και έψαξα πάμε κοντά στα 800 € για να βρούμε αυτές τις αποδόσεις σε άλλες εταιρίες πλήν των hitachi.

 

Με την ίδια λογική σε 24 άρι πέρα από το Panasonic Etherea E21PKE

http://www.skroutz.gr/s/3026725/Panasonic-Etherea-CS-CU-E21PKEW.html?keyphrase=E21PKEW

τι άλλο είναι κοντά στα 1400 € που να αξίζει ;

Google for ever
Link to comment
Share on other sites

καποιος που πηρε ή γνωριζει για καποιο hitachi rak οποιουδηποτε μεγεθους (εγω ενδιαφερομαι για 2 12αρια μαλλον) οσο και αν εψαξα δε μπορεσα να βρω το ευρος καταναλωσης τους απο τη στιγμη που θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια.

Δε μπορει ας πουμε το 35αρι συμφωνα με το datasheet του να καιει 1.6w για εσωτερικη θερμοκρασια 20 και εξωτερικη 2.

Θα πιασει δλδ αυτη τη θερμοκρασια και θα συνεχισει να καιει 1.6w?

τι σοι inverter ειναι?

Ρωταω γιατι ενδιαφερομαι σχεδον αποκλειστηκα για θερμανση

Link to comment
Share on other sites

Καμία εταιρεία δεν αναφέρει τη στιγμιαία κατανάλωση υπό όλες τις συνθήκες. Ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι με ένα μετρητή ισχύος στην παροχή.

Διάβασε την εμπειρία χρήσης μου του Hitachi RAS/RAC-S10HA

Στην περίπτωσή μου όταν πιάσει την ορισμένη στο θερμοστάτη θερμοκρασία καταναλώνει στο AUTO ~200W, ενώ σε πλήρες φορτίο με διαφορά εσωτερικής-εξωτερικής θερμοκρασίας ~7°C, καταναλώνει ~850W.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι εχει αναφερθεί είναι πως καταλαβαίνει ο υπολογιστής του και έχει να κάνει με την τοποθετιση και αν το μηχανημα κάνει για τον χώρο.
Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι εχει αναφερθεί είναι πως καταλαβαίνει ο υπολογιστής του και έχει να κάνει με την τοποθετιση και αν το μηχανημα κάνει για τον χώρο.

 

Σε μένα που ο ψυκτικός μου βαλε το μηχάνημα με 20 εκατοστά απόσταση απο την οροφή αντι για τουλάχιστον 25 εκατοστά που ορίζει ο κατασκευαστής λέτε να έχω πρόβλημα με το τι αντιλαμβάνεται ο αισθητήρας; Γιατί πχ αν το ρυθμίσω στους 28 μου πάει την θερμοκρασία χώρου στη ψυξη στους 26 βαθμούς (βάση αξιόπιστου ψηφιακού θερμομέτρου oregon και με βάση το θερμόμετρο της εσωτερικής μονάδας του κλιματιστικού )..........

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που ειπε ο Gary Kokkin, ενημερωτικα ο θερμος αερας ανεβαινει προς τα πανω και ο "ψυχρος" κατεβαινει.

καλο θα ηταν να μετρησεις τη θερμοκρασια στο ιδιο υψος του μηχανηματος (εαν δεν εχει τον αισθητηρα στο τηλεχειριστηριο) και να ειναι και εκτος ρευματος αερα.

Στο δικο μου σπιτι που ειμαι πλακα και βραζει το ταβαζι εχει αναλογη συμπερηφορα το κλιματιστικο και ενω ζηταω 29 βαθμους παιρνω στο 1 μετρο 27-28

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω διαβάσει ένα μεγάλο μέρος τουθέματος, αλλά

θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή κλιματιστικού λόγω ιδιατερότητας του χώρου

(το γνωρίζω ότι πρέπει να καλέσω τεχνικό για να δει επι τόπου το χωρο.Θα γίνει, αλλά θέλω και τη δικη σας γνώμη).

 

1.Με ενδιαφέρει κυρίως η θέρμανση. Οικονομικά 1000-1500 ευρώ.

2.Κριτηριο η οικονομία και η ποιοτητα αερα.

3.χωρος περίπου 45τ.μ. = Σαλονοκουζινα 24τ.μ. στην οποια θα τοποθετηθεί το κλιματιστικό (6x4)

Διάδρομος 3τ.μ.(απέναντι από το μέσο της μεγάλη πλευράς τησ σαλονοκουζίνας)

2 δωμάτια δεξιά (11τ.μ.) και αριστερά (7τ.μ.) του διαδρόμου

με το δεξι να είναι ΑΚΑΛΥΠΤΟ από πάνω.

4.Η πολυκατοικία είναι 5ετίας με καλή μόνωση.

5.Στο τέλος του διαδρόμου υπάρχει άλλο δωμάτιο με κλιματιστικό.

 

Τα ερωτήματά μου είναι:

1) Μπορω με ένα κλιματιστικό να θερμανω και τα 2 δωμάτια δεξιά-αριστερα του διαδρόμου, αν υποθέσουμε ο΄τι το βάζω στο μέσο της μεγαλης πλευράς στη σαλονοκουζίνα?

2)Υπάρχει ετοιμη πρίζα στο ακρο της μικρης πλευράς στη σαλονοκουζίνα, αλλά μάλλον δεν ενδείκνυται ε?

3)18αρι ή 24άρι?Προτάσεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγίνει παρόμοια ερώτηση και η κοινή γνώμη είναι ότι είναι προτιμότερο και για την οικονομία αλλά και από άποψη άνεσης να προτιμήσεις διακριτά και μικρότερα κλιματιστικά.

Για τη σαλονοκουζίνα, ένα κλιματιστικό ~16000 BTU/h σε καλύπτει πλήρως. Μπρορείς βέβαια να προτιμήσεις 18άρι διότι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε μοντέλα. Για τα δωμάτια από ένα 9άρι είναι υπέραρκετά. Μπορείς να δείς κάποια από τα μοντέλα της Hitachi όσον αφορά την οικονομία και της Panasonic ή της Sharp για ποιότητα αέρα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγίνει παρόμοια ερώτηση και η κοινή γνώμη είναι ότι είναι προτιμότερο και για την οικονομία αλλά και από άποψη άνεσης να προτιμήσεις διακριτά και μικρότερα κλιματιστικά.

Για τη σαλονοκουζίνα, ένα κλιματιστικό ~16000 BTU/h σε καλύπτει πλήρως. Μπρορείς βέβαια να προτιμήσεις 18άρι διότι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε μοντέλα. Για τα δωμάτια από ένα 9άρι είναι υπέραρκετά. Μπορείς να δείς κάποια από τα μοντέλα της Hitachi όσον αφορά την οικονομία και της Panasonic ή της Sharp για ποιότητα αέρα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.'Ηρθε ο τεχνικός και πρότεινε είτε

α)την εγκατάσταση μεγάλης μονάδας στο μέσο της μεγάλης πλευράς της σαλονοκουζίνας με ότι αυτο συνεπάγεται

(σκάψιμο τοίχων, σοβάντισμα, γυψοσανίδα), λιγο μπελαλίδικη δουλειά

και β) την εγκατάσταση 2κλιματιστικών:18άρι για τη σαλονοκουζίνα (στην υπάρχουσα πριζα στη ΜΙΚΡΗ πλευρά)

και 12άρι στο δωματιο που είναι ακάλυπτο από πάνω.

 

Για να πω την αλήθεια δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να σκαβουμε τοιχους ή να μπλέκω με γυψοσανίδες και προσανατολίζομαι

στο να ακολουθήσω τη συμβουλή του τεχνικού και ναεγκαταστήσω δύο κλιματιστικά όχι όμως ταυτόχρονα, ώστε να δω

αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου( σε κάποιο βαθμό) μόνο με το ένα.

 

Δηλαδή σκέφτομαι : α) αντι για το 18άρι βαλω 24άρι στη σαλονοκουζίνα ώστε να δω αν μπορει να σπάει το κρύο στο ακάλυπτο δωματιο. συγκεκριμένα ένα από τα εξής

 

http://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html

 

http://www.skroutz.gr/s/2614482/Toshiba-RAS-B22N3KV2-E-RAS-22N3AV2-E-Suzumi-Plus.html

 

ή κάποιο από αυτά http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=mitsubishi+srk+71

(ξεφεύγουμε εδώ το καταλαβαίνω)

 

Υπάρχει η πιθανότητα να καταλαβαίνει λάθος ο υπολογιστής το χώρο και να καταλώνει παραπάνω και επίσης να μην κάνει δουλειά (δηλ να μη σπάει το κρύο στο μέσα δωμάτιο και το σαλόνι να είναι φουρνος και να έχω επίσης μεγάλη κατανάλωση;)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο, οι επιλογές μου περιορίζονται

λόγω προτίμησης σε fujitsu, mitsubishi, toshiba, μαρκες δηλ που εχουμε αγοράσει στην οικογένεια

αυτά τα χρόνια και είμαστε ευχαριστημένοι.

 

Δυστυχώς Sharp και Panasonic παρόλο που με ενδιαφέρουν για ποιότητα

αέρα δεν βρήκα εκτός από αυτό στον κοτσόβολο

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119346-panasonic-ue9pke

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο, οι επιλογές μου περιορίζονται

λόγω προτίμησης σε fujitsu, mitsubishi, toshiba, μαρκες δηλ που εχουμε αγοράσει στην οικογένεια

αυτά τα χρόνια και είμαστε ευχαριστημένοι.

 

Δυστυχώς Sharp και Panasonic παρόλο που με ενδιαφέρουν για ποιότητα

αέρα δεν βρήκα εκτός από αυτό στον κοτσόβολο

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119346-panasonic-ue9pke

 

Είμαστε σχεδόν στα ίδια δεδομένα και η επιλογή μου έγινε βάση των ίδιων κριτηρίων επίσης (οικονομία κυρίως σε θέρμανση και καλή ποιότητα αέρα)

 

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο και τηλέφωνο σε καταστήματα τις καλύτερες τιμές τις πέτυχα στον αγοράζοντας 3 9 άρια Mitsubishi SRK 25 ZJX και ένα 20 άρι SRK 50 ZJX που είναι ότι πρέπει για την σαλονοτραπεζαρία σου !

 

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.SRK-SRC-25ZJX-S-Se-24-atokes-doseis.633390.html

και

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.SRK-SRC-50ZJX-S-Se-24-atokes-doseis.332452.html

 

Είναι η κορυφαία σειρά των mitsubishi heavy με scroll συμπιεστή πολύ καλές αποδόσεις (κατηγορία hyper inverter) και αρκετό καλό σύστημα φίλτρανσης - ιονισμού.

 

Θα τα παραλάβω απο εβδομάδα όπου θα κάνω και εγκατάσταση οπότε θα ενημερώσω για περαιτέρω !

Google for ever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...