Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά έχουν βγει αρκετές rom που είναι αρκετά υποσχόμενες. Εγώ για παράδειγμα προτείνω πάντα viper (την οποία έχω να την αλλάξω κανά 4μηνο) ή codename X.

Τα σχετικά Links που περιέχουν και οδηγίες εγκατάστασης.

XPERIA VIPER

CODENAME

και μία ακόμα που προτιμάνε αρκετοί

XPERIA ULTIMATE HD

 

Τις δοκιμάζεις και όποια σου κάτσει την κρατάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ προτείνω να γυρίσεις σε gb, έχω βάλει παρά πολλές Rom κυρίως ics καμία όμως δεν είναι σαν την gin2jellybean η οποια εχει παρα καλη διαχειριση μπαταριας αλλα και ram (180-200mb ελευθερα) . Ειναι βασισμενη σε GB.

 

Η αλλη επιλογη ειναι η codename x που προτεινε ο φιλος soulfunkdjx, αλλα εχει προβλημα με την διαρκεια της μπαταριας, αλλα και αυτη οπως ολες οι custom rom που ειναι βασισμενες σε GB εχουν αψογη διαχειριση στην μνημη RAM.

 

Αν θες ενα κινητο που να μην laggarei, η μονη λυση ειναι μια Rom βασ.ισμενη σε GB.

 

 

Δηλαδή να κάνω downgrade με root.

Αν υπάρχει κανένας καλός οδηγός γι'αυτό θα σας ήμουν υπόχρεος

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..θα ηθελα να μου προτεινετε καποια καλη ρομ ως προς την ταχυτητα,χωρις προβληματα,και μπαταρια..εχω εδω και μισο χρονο την jelly sandwich 9.0 και ειμαι μια χαρα απλα αν υπαρχει καποια πιο καλη κατα την γνωμη σας πες τε μου ευχαριστω!παλια ειχα βαλει ultimate hd αλλα δεν μαρεσε σχετικα καθολου.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Για τον markstam, και όποιον άλλον το χρειαστεί, έφτιαξα έναν οδηγό με νεότερες updated οδηγίες για τα παρακάτω.

 

ΟΔΗΓΙΕΣ: ROOT / CWM / ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ROM

 

 

  • ROOT

------------------------------------------------

1) Κάνε στο κινητό σου πρώτα τις εξής ρυθμίσεις:

- Ρυθμίσεις > Ασφάλεια > Τίκ στο "Άγνωστες Πηγές"

- Ρυθμίσες > Επιλογές για Προγραμματιστές > Τικ στο "Εντοπισμός σφαλμ. USB"

- Ρυθμίσεις > Xperia > Συνδεσιμότητα > Λειτουργ. σύνδεσης USB > Επιλογή "(MSC)"

 

2) Σύνδεσε το κινητό στο PC (Σημαντικό:Στην οθόνη του κινητού, προσπέρασε την εγκατάσταση του PC Companion, αν στη ζητήσει) και περίμενε όσο γίνεται εγκατάσταση των drivers στο pc. Σιγουρέψου ότι έγραψε "Η συσκευή σας είναι έτοιμη για χρήση"

 

3) Κατέβασε (στον υπολογιστή) το Eroot,κάνε εγκατάσταση του ληφθέντος, και τρέξτο.

Εκτός από τα Κινέζικα, πρέπει να έχει αναγνωρίσει τη συσκευή σου ως MT-11i και κάτω δεξιά το κουμπί να γράφει "-root".

Αν ναι, πατάς λοιπόν το κουμπί "-root" και περιμένεις να ολοκληρωθεί η διαδικασία που φαίνεται πάνω από το κουμπί. Σε λίγα λεπτά είσαι έτοιμος και η συσκευή σου είναι rooted.

 

Επαλήθευση: Μέσα στο μενού με τα προγράμματα πρέπει να έχει προστεθεί και ένα νέο, ονόματι "Superuser". ;)

 

 

  • Πέρασμα CWM

------------------------------------------------

1) Μπαίνεις απ' το κινητό στο Google Play, κατεβάζεις την εφαρμογή "x-Parts", και την τρέχεις.

2) Πας καρτέλα "Installs" > "Install CWM"

Περιμένεις λίγα λεπτά να ολοκληρωθεί και είσαι έτοιμος.

Για να μπουμε στο CWM κάνουμε επανεκκίνηση του κινητού και όταν εμφανιστεί το "SONY" κάνουμε πολλαπλά πατήματα στο κουμπι Volume Down. {Αλλιώς, αν δε μπει ετσι, θέλει πολλαπλά πατήματα (touch) στο logo της SONY}

Η περιήγηση στο menu του CWM γίνεται με τα πλήκτρα Volume Up & Down και την όποια επιλογή την κάνουμε με το μεσαίο πλήκτρο.

 

 

  • Εγκατάσταση της ROM

------------------------------------------------

:!:
Δεδομένα θα χαθούν
. Γι' αυτό πάντα κρατάμε back up επαφές, μηνύματα, εφαρμογές κλπ. με κάποιο πρόγραμμα.
(Ενδεικτικά αναφέρω: Go Backup Pro, Titanium Backup ή άλλο αντίστοιχο).

 

Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, έχουμε τη δυνατότητα με το CWM να κλώνοποιήσουμε την κατάσταση του κινητού (κάτι σαν δημιουργία "restore point" των windows,
"nandroid backup"
στο android) με τον εξής τρόπο:

Μπαίνουμε CWM > backup and restore >

> backup > yes {για τη δημιουργία του backup} και

> restore > (επιλογή backup) > yes {για επιστροφή στην προτέρα κατάσταση, όποτε και αν το θελήσουμε}:!:

 

Αφού κατεβάσουμε στο pc τη ROM που θέλουμε (πχ. Viper Xperia, την πετάμε χύμα μέσα στην sd.

 

Οδηγίες εγκατάστασης συνήθως δίνονται στα threads της εκάστοτε ROM, τις οποίες προτείνεται να συμβουλευτείτε.

Ο μπούσουλας γενικά είναι ο παρακάτω:

 

Μπαίνουμε στο CWM κάνουμε τα εξής:

 

- Wipe Data/Factory Reset

- Mounts and Storage > Format /System

- Advanced > Wipe Battery Stats

- Install zip from SD card > Διάλεξε το .zip της ROM (πχ. ViperXperia_V6.0.zip)

 

 

Κατά κανόνα έχουμε τελειώσει. Πλέον όμως στις περισσότερες ROM ακολουθεί το λεγόμενο "AROMA installer".

Σε αυτή την περίπτωση μην ξεχάσετε να διαλέξετε τα εξής στον AROMA:

Device Selection:
Xperia Neo V

Bootloader:
Unlocked Bootloader
(αν μπήκατε ποτέ σε αυτή τη διαδικασία και το κάνατε)
/ Locked
(σε κάθε άλλη περίπτωση)

Στο τέλος (!
Το Reboot ΟΧΙ επιλεγμένο
) > Finish

Σε γυρνάει στο CWM > Reboot Opions > "Reboot System Now" (ή κάπως έτσι)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Χρειάζεται χρόνο (-μέχρι και 5λεπτο!-) για να κάνει την πρώτη επανεκκίνηση !!! (Δεν αγχωνόμαστε!)

Αν όλα πήγαν καλά, καλορίζικη! Αλλιώς εδώ είμαστε..

Edited by stasis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έβαλα την viper 6 και δεν μου λειτουργεί η εφαρμογή επαφές. Όταν πάω να ανοίξω μία συγκεκριμένη επαφή αυτό δεν την ανοίγει. Αντιμετωπίζει άλλος αυτό το πρόβλημα???

Eπίσης έβαλα την gin2jellybean και είναι πραγματικά υπέροχη!!! Τόσο πολύ μου άρεσε γιατί είναι απλή και ταχύτατη. Αλλά δε μπορώ να αλλάξω την επιλογή για usb απο MTP σε MSC. Με το που διαλέγω MSC και πατώ οκ αυτό γυρνάει αυτόματα σε MTP πάλι και δε μπορώ να συνδέσω το κινητό με το PC. Επίσης στο wifi μου λέει error και δε μπορώ να συνδεθώ. Θα έβαζα το modules να δοκιμάσω αλλά δε μπορώ λόγω του προηγούμενου προβλήματος με το usb. Να σας πω πως την έβαλα απ'ευθείας πάνω απο την viper 6 με kernel τον official .587. Καμιά ιδέα???

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έβαλα την viper 6 και δεν μου λειτουργεί η εφαρμογή επαφές. Όταν πάω να ανοίξω μία συγκεκριμένη επαφή αυτό δεν την ανοίγει. Αντιμετωπίζει άλλος αυτό το πρόβλημα???

Eπίσης έβαλα την gin2jellybean και είναι πραγματικά υπέροχη!!! Τόσο πολύ μου άρεσε γιατί είναι απλή και ταχύτατη. Αλλά δε μπορώ να αλλάξω την επιλογή για usb απο MTP σε MSC. Με το που διαλέγω MSC και πατώ οκ αυτό γυρνάει αυτόματα σε MTP πάλι και δε μπορώ να συνδέσω το κινητό με το PC. Επίσης στο wifi μου λέει error και δε μπορώ να συνδεθώ. Θα έβαζα το modules να δοκιμάσω αλλά δε μπορώ λόγω του προηγούμενου προβλήματος με το usb. Να σας πω πως την έβαλα απ'ευθείας πάνω απο την viper 6 με kernel τον official .587. Καμιά ιδέα???

 

και εμενα ετρωγε κολημα με τις επαφες δεν καταλαβα τον λογο και τελικα περασα zelly3..

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ετρωγε κολημα με τις επαφες δεν καταλαβα τον λογο και τελικα περασα zelly3..

 

είδα την παρουσίαση της zelly 3 στο xda κ δείχνει πολύ καλή!

πώς πάει από lag κ μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

είδα την παρουσίαση της zelly 3 στο xda κ δείχνει πολύ καλή!

πώς πάει από lag κ μπαταρία?

περιπου 2 μερες γενικα wifi k 3g τρωνε μπαταρια lag μην βαλεις fb/fb messenger και γενικα βαριες εφαρμογες και θα εισαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

πρεπει να επιστρεψω την συσκευη στο σερβις

Παρακαλω την βοηθεια σας

Περιγραφω τα βηματα αν κανω λαθος διορθωστε με

ειμαι σε gin2jellybean και night elf 10

1)Φλασαρω stock Rom με Flashtool (ποια φοραμε GB(central europe)? και απο που την κατεβαζω) ???? ;ή με Pc companion

2)Κανω restore απο το S1tool για να κλειδωσω τον bootloader

Ειμαι ετοιμος?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by satiros
ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

περιπου 2 μερες γενικα wifi k 3g τρωνε μπαταρια lag μην βαλεις fb/fb messenger και γενικα βαριες εφαρμογες και θα εισαι οκ :)

 

παιδιά, συγχωρέστε με αλλά, είμαι πολύ πίσω :)

ενάμιση χρόνο έχω το NEOV, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μαζί του κ τώρα με όλα αυτά που διαβάζω, άρχισε να με γαργαλάει πολύ να το σκαλίσω

 

δεν κάνω facebook κ βαριά παιχνίδια, μονάχα Firefox ή Dolphin, Sygic, διάβασμα pdf, άντε κ κανένα FreeCell κ Mahjong...

 

χτες κατάφερα να το κάνω root κ να βάλω το CWM, με τις καλές οδηγίες του stasis :up:

 

τώρα, δηλαδή, είμαι locked ή unlocked κ μου χρειάζεται σε κάτι αυτό?

αλλιώς, να κάνω backup τα περιεχόμενα κ να ακολουθήσω τη συνέχεια των [καλών] οδηγιών?

 

επίσης, τι είναι ο kernel κ μου χρειάζεται κάποιος τέτοιος [διάβασα πιο πάνω για το Lupus], εκτός από τη Rom?

μου άρεσαν εξαιρετικά τα screenshots της zelly 3, ή να πάω για τη δοκιμασμένη Gin2jellybean 2.4.0 ?

 

sorry που σας πρήζω, αλλά πολύ newbie λέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείτε να μου πείτε έναν τρόπο να απελευθερώσω περισσότερη RAM (έχω ICS)? Ξέρω ότι μπορεί να γίνει μέσω rooting και απενεργοποιώντας κάποιες λειτουργίες για να 'ανασάνει' λίγο, υπάρχει όμως και κάποιος άλλος τρόπος? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα όλη την διαδικασία για viber 6 και όταν ανοίγει το κινητό κολλάει στο sony και δεν κάνει τίποτα.

Εβγαλα την μπαταρία αρκετές φορές αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα γιατί έχω μήνει χωρίς κινητό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείτε να μου πείτε έναν τρόπο να απελευθερώσω περισσότερη RAM (έχω ICS)? Ξέρω ότι μπορεί να γίνει μέσω rooting και απενεργοποιώντας κάποιες λειτουργίες για να 'ανασάνει' λίγο, υπάρχει όμως και κάποιος άλλος τρόπος? Ευχαριστώ.

Μενού > ρυθμίσεις > εφαρμογες > όλες, εκεί πατώντας σε κάθε μια εφαρμογή(1 ταπ) θα δεις ότι ίσως σου δίνει δικαίωμα να την "απενεργοποιησεις".

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με ξεκλειδωτο bootloader και με τρωει αν βρω ελευθερο χρονο να δοκιμασω 2-3 ρομς..έχει νοημα να τις δοκιμαζω με στοκ κερνελ ή καθε μια θελει "δικο" της για να δουλεψει καλυτερα?

 

πχ

τι κερνελ προτεινετε για viper 6.0 ? ακολουθω έναν στην τυχη από αυτους που προτείνει ο εκαστοτε developer?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με ξεκλειδωτο bootloader και με τρωει αν βρω ελευθερο χρονο να δοκιμασω 2-3 ρομς..έχει νοημα να τις δοκιμαζω με στοκ κερνελ ή καθε μια θελει "δικο" της για να δουλεψει καλυτερα?

 

πχ

τι κερνελ προτεινετε για viper 6.0 ? ακολουθω έναν στην τυχη από αυτους που προτείνει ο εκαστοτε developer?

 

μου δούλεψε καλύτερα με vengeance

 

Λοιπόν έκανα όλη την διαδικασία για viber 6 και όταν ανοίγει το κινητό κολλάει στο sony και δεν κάνει τίποτα.

Εβγαλα την μπαταρία αρκετές φορές αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα γιατί έχω μήνει χωρίς κινητό

 

μαλλον ο κερνελ που εβαλες δεν κανει για την ρομ σου,ειτε δεν εκανες full wipe.

 

χτες το πρωι εβαλα την Gin2jellybean 2.4.0 ,αντικαθιστώντας την viper 6.0,με κερνελ lupus GB.πολύ γρήγορη ,πιο γρήγορη απο viper 6.0,καλή μπαταρία,οχι τοσο καλή σε night drain,οσο η viper 6.0,αλλα και παλί πολύ καλή σε κανονικη χρηση και με fb,messenger.μονο στην διαχειριση της cpu εχω παράπονο,που στην viper 6.0 επεφτε κατευθειαν στα 184,μολις σταματουσα να δουευω κατι,στην Gin2jellybean 2.4.0,μενει ωρα στο φουλ ,η σε μεσαια συχνότητα.τι governor kai gpu control θεωρείτε καλυτερο για διαρκεια μπαταριας,αλλα να ανεβαζει και λιγο δυναμη οταν τη χρειαζομαι?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εχω περασει την''zellycream''και απο τοτε δεν δουλευει η καμερα.καποιος μηπως γνωριζει κατι?

 

υπαρχει καποιος φιλος η φιλη να μου δωσει την εφαρμογη για εγκατασταση της καμερας?να σημειωσω πως η καμερα δουλευει μονο με εφαρμογες απο το μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ο κερνελ που εβαλες δεν κανει για την ρομ σου,ειτε δεν εκανες full wipe.

 

τώρα τι κάνουμε ? πάει δηλαδή το κινητό ?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος φιλος η φιλη να μου δωσει την εφαρμογη για εγκατασταση της καμερας?να σημειωσω πως η καμερα δουλευει μονο με εφαρμογες απο το μαρκετ.

 

Φίλε μου αντί να παιδεύεσαι γιατι δεν παίρνεις ένα αντίγραφο των κλήσεων,επαφών,μηνυμάτων και να την ξαναπεράσεις?

Στο λέω γιατί και εγώ την ίδια έχω και δουλεύουν όλα και γιατί το πιθανότερο είναι να μην σου δουλέψει και να παιδευτείς άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω να κάνω downgrade το κινητο μου με τις οδηγίες που ποσταρε ο stasis.

 

Wish me luck.

 

EDIT:

 

Αφού έχω κάνει κλικ για να επιτρέπεται εγκατάσταση εφαρμογών εκτός από google play, κατέβασα το Erοοt, αλλά προσπαθώ να το ανοίξω και μου εμφανίζει μνμ "Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου"

Edited by Madafaka
It's never enough
Link to comment
Share on other sites

τώρα τι κάνουμε ? πάει δηλαδή το κινητό ?

 

οχι φιλε μου,υπαρχουν πολλες λύσεις αλλα πες μας τι κερνελ εχει πανω,πως περασες τη ρομ?ξαναμπες cwm ,καναπερνα την ρομ αλλα με φουλ wipe.εαν παλι τα ιδια μαλλον φταιει ο κερνελ,η ρομ ειναι ιcs,θελεις κερνελ για ics..

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου,υπαρχουν πολλες λύσεις αλλα πες μας τι κερνελ εχει πανω,πως περασες τη ρομ?ξαναμπες cwm ,καναπερνα την ρομ αλλα με φουλ wipe.εαν παλι τα ιδια μαλλον φταιει ο κερνελ,η ρομ ειναι ιcs,θελεις κερνελ για ics..

 

το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί απλώς όταν το ανοίγω βγάζει το logo της sony και εκεί κολλάει και δεν κάνει τίποτα οπότε πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να κλείσει και δεν μπορώ να μπω cwm για να ξανακάνω την διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί απλώς όταν το ανοίγω βγάζει το logo της sony και εκεί κολλάει και δεν κάνει τίποτα οπότε πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να κλείσει και δεν μπορώ να μπω cwm για να ξανακάνω την διαδικασία

 

οταν βγαζεο το logo της sony,πατας το κουμπί να μπεις cwm?εαν δεν μπαινει κανε μια επαναφορα με seus, ή flashtool.και καντα παλι σωστα.ics kernel kai full wipe.η ρομ αξιζει

Link to comment
Share on other sites

οταν βγαζεο το logo της sony,πατας το κουμπί να μπεις cwm?εαν δεν μπαινει κανε μια επαναφορα με seus, ή flashtool.και καντα παλι σωστα.ics kernel kai full wipe.η ρομ αξιζει

 

και στο pc όταν το συνδέω πάλι το ίδιο κάνει πάλι κολλάει στο sony και δεν μπαίνει στο cwm πατώντας το κουμπί είτε πατώντας επάνω στο sony

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...