Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να βλεπετε battery status,cpu,ram κτλ τι widget-ακια χρησιμοποιείται στο HD2?

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Elixir 2 αλλα ψαχνω να δω μηπως υπαρχει καποιο αλλο πιο ομορφο αλλα ελαφρυ μιας και δεν ειναι για πολλα πολλα το κινητό μας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μπαταρία έχω το battery monitor widget.Για τα υπόλοιπα το system panel lite αν και δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.Το greenify απλά κάνει την δουλειά του σωστά
Link to comment
Share on other sites

System Info Widget και Battery Monitor Widget

 

EDIT: Είπα να θυμηθώ λίγο το Sense και εγκατέστησα μια Rom Nativesd....http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1264828

H εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία, όμως μπουτάροντας δεν μπήκε σ' αυτή τη Rom αλλά στου tytung που είχα από πριν. To nativesd multiboot δεν τη βλέπει τη Rom, το nativeSD_Touch_Recovery τη βλέπει.

Τι μπορεί να συμβαίνει;;;:wacko:

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

 

Αρχικά θα προειδοποιήσω ότι είμαι noobas.

 

Πριν κάτι μήνες έβαλα WP7 Mango, χρησιμοποιώντας τον οδηγό που υπάρχει στο forum ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=311023 ).

 

Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω Android. Κρίνοντας απο την τελευταία πρόταση του οδηγού για WP7 ("...Τέλος να σημειώσουμε οτι με τα ιδια βήματα θα κάνετε εγκατάσταση και όποιας Android Rom θέλετε στο HD2. " ) να φανταστώ ότι μπαίνω σε USB Flasher mode και περνάω την ROM που θέλω; (π.χ. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2224469 ).

 

Στον αντίστοιχο οδηγό για Android, αναφέρει πολλές διαδικασίες και τρόπους (ανάλογα με την περίπτωση) και ως noobas κάπου...το'χασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αρχικά πρέπει να επαναφέρεις την κάρτα μνήμης που τώρα ειναι φορμαρισμενη στο ειδικό partition που χρειάζονται τα wp.Εχεις card reader; Αν ναι βάλε την κάρτα στο pc,πήγαινε στον οδηγό για android της υπογραφής μου και φτιάξε το ext4 partition σύμφωνα με τις οδηγίες που γράφει εκει και υπάρχει και το σχετικό βίντεο με τη χρήση του mini tool partition wizard.Ειτε βάλεις nand android rom,ειτε nativesd το ext4 partition θα σου χρειαστεί.Κάνε αυτό λοιπόν για αρχή
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αρχικά πρέπει να επαναφέρεις την κάρτα μνήμης που τώρα ειναι φορμαρισμενη στο ειδικό partition που χρειάζονται τα wp.Εχεις card reader; Αν ναι βάλε την κάρτα στο pc,πήγαινε στον οδηγό για android της υπογραφής μου και φτιάξε το ext4 partition σύμφωνα με τις οδηγίες που γράφει εκει και υπάρχει και το σχετικό βίντεο με τη χρήση του mini tool partition wizard.Ειτε βάλεις nand android rom,ειτε nativesd το ext4 partition θα σου χρειαστεί.Κάνε αυτό λοιπόν για αρχή

 

Δυστυχώς δεν έχω card reader οπότε θα δω τι θα κάνω.

 

Προσωπικά, νόμιζα ότι η εγκατάσταση θα ήταν λίγο-πολύ όπως στα wp7. Σου φορμάρει την κάρτα, κάνει τα απαραίτητα partitions μόνο του και περνάει την ROM.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχω μια ερώτηση (πέρα από αυτές που έχω κάνει τον τελευταίο καιρό).

 

Εχω αυτή τη στιγμή τη 2.3.7 gingerbread nand και θέλω να πάω στην ics 2.9a nativesd. H gingerbread παίζει αυτή τη στιγμή στη nand με χρήση κάρτας 8 gb, partition της οποίας χρησιμοποιώ για εσωτερική μνήμη (προς εγκατάσταση πολλών εφαρμογών.

Θέλω να αλλάξω κάρτα, βάζοντας μια 16άρα, έχω φτιάξει ήδη το ext4 δίνοντας του 4gb χώρο, μπας και πειραματιστώ και με άλλες rom ταυτόχρονα.

Υποθέτω πως μιας και αλλάζω κάρτα, η rom που έχω στη nand δεν θα παίζει πια ; (αφού όλες οι εφαρμογές της είναι στην παλιά κάρτα ;).

Για να βάλω την ics nativesd στη νέα κάρτα πρέπει με κάποιο τρόπο να σβήσω την ginger από τη nand ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σβήσεις κατι και μπορεις να κάνεις να παίζει η nand rom στην νέα κάρτα.Θα μπεις με την παλιά κάρτα στο recovery και απο την επιλογή backup and restore θα πάρεις ένα backup.Aφου τελειώσει,βαζεις την κάρτα στο pc και αντιγραφεις το φάκελο clockworkmod στο pc και μετά στην 16αρα κάρτα.Πας στο recovery με την νέα κάρτα πλέον και από την επιλογή backup and restore κάνεις restore το backup σου.Ετσι θα έχεις στην νέα κάρτα τις εφαρμογές της παλιάς.Για nativesd απλά μπαίνεις στο recovery και εγκαθιστάς την επιθυμητή ρομ ως nativesd απο την ανάλογη επιλογή που σου δινει κατά την εγκατάσταση και δε θα σου πειράξει την nand rom.Η 4.2.2 tου tytung πάντως,ειναι σαφώς πιο smooth απο την ics και προτιμότερη αν μπορεις να παραβλέψεις μερικά bugs που έχει προς το παρον π.χ. το video recording δεν ειναι κάτι που κάνεις συνέχεια μιας και ειναι κατι που δε λειτουργει σωστά

Και σχετικά με την επιλογή να ανοιγει απο τα πλήκτρα φωνής με κλειδωμένη οθόνη,κάποιος πόσταρε στο θέμα της ρομ,τροποποιημένο settings.apk που το περνάς και εμφανίζεται και αυτή η επιλογή

Δυστυχώς δεν έχω card reader οπότε θα δω τι θα κάνω.

 

Προσωπικά, νόμιζα ότι η εγκατάσταση θα ήταν λίγο-πολύ όπως στα wp7. Σου φορμάρει την κάρτα, κάνει τα απαραίτητα partitions μόνο του και περνάει την ROM.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Mπορεί να γίνει και απο το κινητό.Ομως πρέπει να βρεις ένα τρόπο να βάλεις στην sd τον φάκελο 4ext απο http://goo.im/devs/Xylograph/Various/Recoveries/SD/recovery_4EXT2.2.7_leo_sd.zip στην sd του κινητου σου.Δοκίμασε με την επιλογή magldr--->usb mass stg να αντιγράψεις στην sd το φάκελο 4extrecovery που θα βρεις μετά την αποσυμπιεση του αρχειου που σου δινω για κατέβασμα

 

 

 

Edit

Ο μέγιστος tytung στην τελευταία του 4.2.2 φαίνεται πως με κάποιο τρόπο διόρθωσε το bug που είχε η συσκευή με το viber και άλλα voip προγράμματα.Πλεον κάποιος μπορεί να μας καλέσει στο viber,χωρις να κρασάρει η συσκευή.Ισως βγάζω βιαστικά συμπέρασμα με 2-3 φορές που το δοκίμασα αλλά αν κάποιος το χρησιμοποιει συχνά ας γράψει αποτελέσματα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σβήσεις κατι και μπορεις να κάνεις να παίζει η nand rom στην νέα κάρτα.Θα μπεις με την παλιά κάρτα στο recovery και απο την επιλογή backup and restore θα πάρεις ένα backup.Aφου τελειώσει,βαζεις την κάρτα στο pc και αντιγραφεις το φάκελο clockworkmod στο pc και μετά στην 16αρα κάρτα.Πας στο recovery με την νέα κάρτα πλέον και από την επιλογή backup and restore κάνεις restore το backup σου.Ετσι θα έχεις στην νέα κάρτα τις εφαρμογές της παλιάς.Για nativesd απλά μπαίνεις στο recovery και εγκαθιστάς την επιθυμητή ρομ ως nativesd απο την ανάλογη επιλογή που σου δινει κατά την εγκατάσταση και δε θα σου πειράξει την nand rom.Η 4.2.2 tου tytung πάντως,ειναι σαφώς πιο smooth απο την ics και προτιμότερη αν μπορεις να παραβλέψεις μερικά bugs που έχει προς το παρον π.χ. το video recording δεν ειναι κάτι που κάνεις συνέχεια μιας και ειναι κατι που δε λειτουργει σωστά

Και σχετικά με την επιλογή να ανοιγει απο τα πλήκτρα φωνής με κλειδωμένη οθόνη,κάποιος πόσταρε στο θέμα της ρομ,τροποποιημένο settings.apk που το περνάς και εμφανίζεται και αυτή η επιλογή

 

Mπορεί να γίνει και απο το κινητό.Ομως πρέπει να βρεις ένα τρόπο να βάλεις στην sd τον φάκελο 4ext απο http://goo.im/devs/Xylograph/Various/Recoveries/SD/recovery_4EXT2.2.7_leo_sd.zip στην sd του κινητου σου.Δοκίμασε με την επιλογή magldr--->usb mass stg να αντιγράψεις στην sd το φάκελο 4extrecovery που θα βρεις μετά την αποσυμπιεση του αρχειου που σου δινω για κατέβασμα

 

 

 

Edit

Ο μέγιστος tytung στην τελευταία του 4.2.2 φαίνεται πως με κάποιο τρόπο διόρθωσε το bug που είχε η συσκευή με το viber και άλλα voip προγράμματα.Πλεον κάποιος μπορεί να μας καλέσει στο viber,χωρις να κρασάρει η συσκευή.Ισως βγάζω βιαστικά συμπέρασμα με 2-3 φορές που το δοκίμασα αλλά αν κάποιος το χρησιμοποιει συχνά ας γράψει αποτελέσματα

 

Αυτό είναι το καλύτερο νέο! Θα το δοκιμάσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καμιά εφαρμογή για λήψη video μιας και δεν λειτουργεί η ενσωματωμένη εφαρμογή στη 4.2.2???

Για λήψη φωτογραφιών έχω βρει αρκετές αλλά για βίντεο όχι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι από την στιγμή που το πρόβλημα ειναι σε hw επίπεδο,καμμία εφαρμογή δε θα δουλέψει όπως πρέπει.

Οσοι χρησιμοποιείτε lmt launcher βάλτε την v1.96.Eχει γίνει απίστευτα γρήγορη στην απόκριση των εντολών σε σημείο να πλησιάζει αυτή των hard/soft keys

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα είναι πρόβλημα της εφαρμογής της κάμερας και όχι hardware, μιας και οι drivers δουλεύουν κανονικά (έτσι γράφουν...)
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που δε λειτουργούν ο tytung γράφει

Camcorder recording (640x480, MPEG4 with hardware video encoding) (Camcorder FC on JB 4.2.2) (Maybe find an alternative app yourself.) που σημαίνει ότι ακόμη και αν βρεις κάποια εφαρμογή που γράφει βιντεο αυτό θα ειναι με χαμηλό framerate κάτω από 25fps με αποτέλεσμα να μην έχεις καλή ποιότητα.Το hw encoding video 640*480 ειναι αυτό που γράφει η συσκευή και στα wm και στις ics/jb 4.1 o tytung κατάφερε να το φτιάξει να λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Apacer 16GB Class 4, λέτε να υπάρχουν κολλήματα αν βάλω την NexusHD2 CM 10.1 με DataOnEXT; Διάβασα από κάποιον στο XDA ότι είχε πρόβλημα με μία class 4.

 

Επίσης, ποια έκδοση cLK χρησιμοποιείτε; την stable 1.5 ή κάποια πιο πρόσφατη και με πιο πρόσφατο recovery;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ το για να δεις πως δουλεύει.Kingston class4 δεν κουνιέται τίποτε.Sandisk class 4 δουλεύει αξιοπρεπώς.Εγώ χρησιμοποιώ τον τελευταίο clk του kokotas με το twrp recovery http://www.mediafire.com/?sbmnb6pzqcbze8q το μόνο πρόβλημα ειναι ότι το twrp κάνει περισσότερη ώρα να ξεκινήσει απο το clockwork Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ το για να δεις πως δουλεύει.Kingston class4 δεν κουνιέται τίποτε.Sandisk class 4 δουλεύει αξιοπρεπώς.Εγώ χρησιμοποιώ τον τελευταίο clk του kokotas με το twrp recovery http://www.mediafire.com/?sbmnb6pzqcbze8q το μόνο πρόβλημα ειναι ότι το twrp κάνει περισσότερη ώρα να ξεκινήσει απο το clockwork

 

Όταν λες ότι δεν κουνιέται τίποτα εννοείς ότι κολλάει πολύ; Την έβαλα κι εγώ αυτή αλλά δε μου δούλευε το mount usb storage μέσα από TWRP και γύρισα σε CWR. Μπορείς να δεις λίγο αν έχεις το ίδιο πρόβλημα;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ναι κολλάει πάρα πολύ.θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω

 

Θα το δοκιμάσω και θα δω τι θα κάνω. Με βλέπω για NAND προς το παρόν μέχρι να πάρω καμιά 32άρα Class 10 όπως αυτή ή αυτή. Μου κάνει εντύπωση πάντως που το HD2 ύστερα από τόσα χρόνια δεν έχει "πεθάνει" ακόμα. Είχα να ασχοληθώ δύο χρόνια όταν είχε πρωτοβγάλει ο tyween την TyphooN CM7 και βλέπω ακόμα το community στο xda στα ύψη.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Για την verbatim που γράφεις δεν ξέρω, αλλά με την Kingston θα έχεις σίγουρα πρόβλημα, καθώς δεν την "γουστάρει" την συγκεκριμένη κάρτα το hd2.

Εγώ θα σου πρότεινα αυτήν εδώ την οποία παρήγγειλα κι εγώ προχθές.

Στην Ελλάδα θα βρεις την συγκεκριμένη κάρτα σε ονλαΐν καταστήματα σχεδόν στην διπλάσια τιμή (όπως και σε τόσα άλλα προϊόντα, λόγω υψηλών μισθών προφανώς...)

Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καμιά εφαρμογή για λήψη video μιας και δεν λειτουργεί η ενσωματωμένη εφαρμογή στη 4.2.2???

Για λήψη φωτογραφιών έχω βρει αρκετές αλλά για βίντεο όχι...

Videocam illusion δουλεύει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

1 video απο youtube που έχω σε 720p το παιζει κανονικά με mx player

Την έβαλα κι εγώ αυτή αλλά δε μου δούλευε το mount usb storage μέσα από TWRP και γύρισα σε CWR. Μπορείς να δεις λίγο αν έχεις το ίδιο πρόβλημα;

Λειτουργεί κανονικά το usb mass storage

Videocam illusion δουλεύει κανονικά.

Οντως.Μέχρι 640*480 γράφει αρκετά καλά.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε καταφερει να παίξετε 720p υλικο στην 4.2.2?
πρωτα βαλε αυτον https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hipipal.mna8&feature=search_result μετα τα codec https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hipipal.mnpcortexa9&feature=search_result Ανοίγεις το πρόγραμμα βρίσκεις το έργο και το τρέχεις, η οθόνη θα είναι μαύρη ,πάτα μια φορά και θα εμφανιστεί το μενού, διάλεξε 4Χ3. εγώ έβαλα ένα έργο 720p BRRip x264 και το ψιλοπαιζει αρκετά καλά αλλά ο ήχος είναι κακός.

edit. τώρα είδα το μήνυμα του Χρήστου, δεν ξέρω μήπως φταίει το έργο μου που είναι x264.

Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

Bαγγέλη τα στοιχεία που μου δίνει ο mx player ειναι αυτά που δείχνω στην εικόνα.Με τις προηγούμενες 4.2.2 ρομ το αρχείο έπαιζε με software codec και φυσικά δεν συγχρόνιζε η εικόνα με τον ήχο
Link to comment
Share on other sites

Bαγγέλη τα στοιχεία που μου δίνει ο mx player ειναι αυτά που δείχνω στην εικόνα.Με τις προηγούμενες 4.2.2 ρομ το αρχείο έπαιζε με software codec και φυσικά δεν συγχρόνιζε η εικόνα με τον ήχο
Χρήστο το πρωί που είχα δοκιμάσει με τον mx είχα βρει το έργο και απλός πάτησα να το παίξει και δεν το άνοιγε, τώρα όμως έμεινα πατημένος πάνω στο έργο και μου εμφάνισε τρεις επιλογές

Αναπαραγωγη H/W Aποκωδικοποιητης H/W+ Aποκωδικοποιητης και S/W Aποκωδικοποιητης

Και με την πρώτη και την τρίτη επιλογή το παίζει κανονικά και με ήχο .

Ερώτηση, ποιά από της δυο είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...