Jump to content

HD2 : Εγκατάσταση Windows Phone 7 Mango


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To HD2 της HTC είναι μια συσκευή που με τα σημερινά δεδομένα θεωρείται παλιά. Κυκλοφόρησε στην αγορά πριν από 1,5 χρόνο και έτρεχε Windows Mobile 6.5. Δύο πράγματα ομως κρατάνε την συσκευή ακόμη στο προσκήνιο. Το πρώτο είναι οι δυνατότητες της συσκευής που ήταν μπροστά από την εποχή της και δεύτερο, το μεράκι μερικών πολύ ικανών προγραμματιστών (Dark Force Team, DFT) από το XDA Dev που κατάφεραν να φτιάξουν Roms για την συσκευή εκτός από Windows Mobile και με Android και με Windows Phone 7. Το τελευταίο επίτευγμα αυτής της ομάδας είναι ότι κατάφεραν να φτιάξουν ΡΟΜ με την τελευταία εκδοσή του WP7 το Mango η οποία τρέχει σχεδόν άψογα στην συσκευή. Παρακάτω θα περιγράψουμε αναλυτικά τα βήματα που χρειάζονται για βάλετε το Mango στο HD2.

 

Αν έχετε κάνει δοκιμές στη συσκευή σας με Android και HD7 Roms τότε αγνοήστε τα 3 πρώτα βήματα και κάντε αμέσως την εγκατάσταση της Rom του Mango.

 

Τι θα χρειαστούμε για το φλασσαρισμα του Mango

1. HSPL Προσοχή να βάλουμε την εκδοσή 2.08. Η εκδοσή 3 η μεγαλύτερη δεν δουλεύει με WP7

2. Radio με υποστήριξη 576ΜΒ RAM

3. MAGLDR 1.3

4. Mango ROM

 

Εγκατάσταση

Οι οδηγίες ξεκινάνε με την υπόθεση ότι στην συσκευή σας έχετε την επίσημη ROM 6.5. Επίσης βεβαιωθείτε πριν ξεκινήσετε οτι η συσκευή σας είναι πλήρως φορτισμένη. Η εγκατάσταση των HSPL, RADIO, MAGLDR είναι περίπου η ίδια και ακολουθούμε τα ιδία βήματα.

 

1. Εγκατάσταση HSPL

Κλείστε τελείως τη συσκευή και ανοίξτε την πάλι κρατώντας πατημένο το Power button και το Volume Down για να ανοίξει η συσκευή και να μπει σε bootloader mode και στο κάτω μέρος θα γράφει serial. Συνδέστε στο καλώδιο USB με τον υπολογιστή σας και αν είναι όλα ΟΚ το serial θα αλλάξει σε USB. Από τα αρχεία που κατεβάσαμε τρέχουμε το HSPL2_RUN.exe και ακολουθούμε τις οδηγίες στην οθόνη για να ολοκληρώσουμε την εγκατάσταση.

http://content.myphone.gr/photo/full/429/hd2bootloader.jpg http://content.myphone.gr/photo/full/432/hd2hslp.png

 

2. Εγκατάσταση Radio

Κλείστε τελείως τη συσκευή και ανοίξτε την πάλι κρατώντας πατημένο το Power button και το Volume Down για να ανοίξει η συσκευή και να μπει σε bootloader mode. Από τα αρχεία που κατεβάσαμε τρέχουμε το CustomRUU.exe και ακολουθούμε τις οδηγίες στην οθόνη για να ολοκληρώσουμε και την εγκατάσταση του Radio.

http://content.myphone.gr/photo/full/431/hd2radio1.jpg

 

3. Εγκατάσταση MAGLDR 1.3

Κλείστε τελείως τη συσκευή και ανοίξτε την πάλι κρατώντας πατημένο το Power button και το Volume Down για να ανοίξει η συσκευή και να μπει σε bootloader mode. Από τα αρχεια που κατεβάσαμε τρέχουμε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθούμε τις οδηγίες στην οθόνη για να ολοκληρώσουμε και την εγκατάσταση του MAGLDR.

http://content.myphone.gr/photo/full/433/hd2magdlr.jpg

 

4. Εγκατάσταση Mango Rom

Κλείστε τελείως τη συσκευή και ανοίξτε την πάλι κρατώντας πατημένο το Power button μεχρι να εμφανιστεί το μενού του MAGLDR. Με τα πληκτρα της εντασης ηχου πηγαίνετε στην επιλογή USB Flasher mode και πατήστε το πλήκτρο κλήσης για μπειτε σε κατάσταση φλασσαρίσματος. Από τα αρχεία του Mango που κατεβάσαμε τρέχουμε το DWI.exe. Ακολουθώντας τις οδηγίες στην οθόνη περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία και στην επόμενη επανεκκίνηση στο τηλέφωνο θα μπει σε Windows Phone Mango..

http://content.myphone.gr/photo/full/430/hd2mango.jpg

 

Το νέο λειτουργικό τρέχει αρκετά καλά αν και κάποια προβληματάκια με επανεκκινήσεις τα έχει αλλά συνήθως οφείλονται στην κάρτα μνήμης (SD card). Αν την αλλάξετε πιθανόν να μην έχετε τέτοιου είδους θέματα.

Τέλος να σημειώσουμε οτι με τα ιδια βήματα θα κάνετε εγκατάσταση και όποιας Android Rom θέλετε στο HD2.

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ακολουθησω τον ιδιο οδηγο για το HD7 και επειδη το εχω ξεκλειδωσει θα ειναι ξεκλειδωτο κ μετα????
Link to comment
Share on other sites

Να ακολουθησω τον ιδιο οδηγο για το HD7 και επειδη το εχω ξεκλειδωσει θα ειναι ξεκλειδωτο κ μετα????

 

ΟΧΙ ΟΧΙ...

 

Το HD7 ειναι συσκευή που εχει WP7....δεν ειναι αυτη η διαδικασία ...

 

Δες εδώ ......Ειναι Οδηγος για Trophy που ειναι σχεδον το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του γιατί κολλάει η εγκατάσταση του mango στο 4ο partition; Ευχαρστώ!

 

Εκανες ολα τα βήματα σωστά...???

Μια σκεψη ειναι να αλλαξεις καλωδιο και USB και μια αλλη να ξανακατεβασεις τη ΡΟΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπάθησα να κάνω όλα αυτά που αναφέρονται παραπάνω αλλά δεν έγινε τίποτα.

Μήπως πρέπει να βάλω πρώτα την oficial rom;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω όλα αυτά που αναφέρονται παραπάνω αλλά δεν έγινε τίποτα.

Μήπως πρέπει να βάλω πρώτα την oficial rom;

 

Με το δεν εγινε τιποτα δεν λες που εχεις προβλημα για να βοηθησουμε...

Αν ακολουθησεις τα βηματα ενα-ενα ειναι σιγουρο οτι θα γινει...ΟΛΑ ομως και οπως αναφερονται εδω και οχι

οπως διαβασες καπου η οπως ξερεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Με το δεν εγινε τιποτα δεν λες που εχεις προβλημα για να βοηθησουμε...

Αν ακολουθησεις τα βηματα ενα-ενα ειναι σιγουρο οτι θα γινει...ΟΛΑ ομως και οπως αναφερονται εδω και οχι

οπως διαβασες καπου η οπως ξερεις εσύ.

 

Έχω ήδη HSPL στη συσκευή για να παιρνάω τις rom των win 6.5.

Έτσι πήγα κατευθείαν για να περάσω το MAGLR.

Το έκανα αυτό όπως περνάμε ανοίγωντας από τον φάλκελο του το ROMUpdateUtility, έτρεξε κανονικά, έκανε επανεκίνηση και έβγαλε την άσπρη οθόνη με το σήμα του LEO.

Στη συνέχεια έβγαλα μπαταρία και το εκκίνησα σε bootlader mode.

Μετά πήγα να περάσω τη rom ανοίγωντας το DWI, το οποίο στο τ΄΄ελος έβγαλε error.

 

Στη συνέχεια σκέφτηκα ότι πρέπει να αλλάξω το HSPL και κατέβασα αυτό που είναι σε αυτή τη σελίδα, αλλά δεν το ανοίγει ο υπολογιστής.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη HSPL στη συσκευή για να παιρνάω τις rom των win 6.5.

Έτσι πήγα κατευθείαν για να περάσω το MAGLR.

Το έκανα αυτό όπως περνάμε ανοίγωντας από τον φάλκελο του το ROMUpdateUtility, έτρεξε κανονικά, έκανε επανεκίνηση και έβγαλε την άσπρη οθόνη με το σήμα του LEO.

Στη συνέχεια έβγαλα μπαταρία και το εκκίνησα σε bootlader mode.

Μετά πήγα να περάσω τη rom ανοίγωντας το DWI, το οποίο στο τ΄΄ελος έβγαλε error.

 

Στη συνέχεια σκέφτηκα ότι πρέπει να αλλάξω το HSPL και κατέβασα αυτό που είναι σε αυτή τη σελίδα, αλλά δεν το ανοίγει ο υπολογιστής.

 

ΚΑνεις λάθος.......

Μετα την εγκατασταση του MAGLr.... Κρατας πατημενο το Power button και πας στο μενου sto usb flasher...

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑνεις λάθος.......

Μετα την εγκατασταση του MAGLr.... Κρατας πατημενο το Power button και πας στο μενου sto usb flasher...

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ....

 

Έκανε μόνο του επαννεκίνηση με τά την εγκατάσταση και επανήλθε με άσπρη οθόνη.

 

HSPL τελικά πρέπει να αλλάξω ή όχι; έχω το 1.66

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι πρέπει να βάλεις το 2.08.μονο με αυτό τρέχει ο magldr

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Εκεί εντοπίζω και εγώ το πρόβλημα και το θέμα είναι ότι δεν το ανοίγει το pc.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί εντοπίζω και εγώ το πρόβλημα και το θέμα είναι ότι δεν το ανοίγει το pc.

 

ΕΙναι τρομερο οτι ακομη και οταν λεμε τοσες φορες να κανουμε οτι λεει στις οδηγιες ....

ακομα κανουμε οτι θελουμε.... Και η πλακα ειναι οτι απορουμε γιατι δεν δουλευει..

Τι ακριβως δεν ανογει το pc ....Τι κατεβασες και δεν ανοιγει???

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι τρομερο οτι ακομη και οταν λεμε τοσες φορες να κανουμε οτι λεει στις οδηγιες ....

ακομα κανουμε οτι θελουμε.... Και η πλακα ειναι οτι απορουμε γιατι δεν δουλευει..

Τι ακριβως δεν ανογει το pc ....Τι κατεβασες και δεν ανοιγει???

 

Το HSPL δεν άνοιγε.

Τελικά το βρήκα, εγκατέστησα το HSPL 2.08 χρησιμοποιώντας ένα αρχείο που είχα παλαιότερα.

Επίσης θα μπορούσες να ήσουν λίγο πιο ευγενικός στις απαντήσεις σου. Αν σε εκνευρίζουν τα λάθη των άλλων, απλά μην απαντάς.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Το HSPL δεν άνοιγε.

Τελικά το βρήκα, εγκατέστησα το HSPL 2.08 χρησιμοποιώντας ένα αρχείο που είχα παλαιότερα.

Επίσης θα μπορούσες να ήσουν λίγο πιο ευγενικός στις απαντήσεις σου. Αν σε εκνευρίζουν τα λάθη των άλλων, απλά μην απαντάς.

 

Oι 2 προηγουμενες απαντησεις μου ηταν αρκετα ευγενικες αλλα στην τριτη εχεις δικιο ..ημουν λιγο αποτομος.

Θα μπορουσα να μην απαντησω στο τελος αλλα εχω μαθει να τελειωνω μια δουλεια και να μην την αφηνω στη μεση...

Ομως διαβασε και τις δικες σου απαντησεις και δώσε μου λιγο δικιο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα το κινητό λέει ότι έχω spl-3.03, πως γίνεται να κάνω εγκατάσταση hspl 2.08;

 

Κανονικα αν τρεξεις το hSPL θα σου δωσει επιλογη για downgrade...Δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα αν τρεξεις το hSPL θα σου δωσει επιλογη για downgrade...Δοκιμασε το

Εντάξει όλα καλά, έχω επιτέλους Windows 7 Mango στο HD2. Τώρα για να τα ξεκλειδώσω ακολουθώ τις οδηγίες που έχεις στην υπογραφή σου για το trophy;

Link to comment
Share on other sites

Oι 2 προηγουμενες απαντησεις μου ηταν αρκετα ευγενικες αλλα στην τριτη εχεις δικιο ..ημουν λιγο αποτομος.

Θα μπορουσα να μην απαντησω στο τελος αλλα εχω μαθει να τελειωνω μια δουλεια και να μην την αφηνω στη μεση...

Ομως διαβασε και τις δικες σου απαντησεις και δώσε μου λιγο δικιο...

 

Εντάξει, όλα καλά, σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Την έκανα την εγκατάσταση, αλλά δεν βλέπω τίποτε το συνταρακτικό και τα ξαναέβγαλα.

Έχω μια ερώτηση, λίγο off topic: πώς συγχρονίζουν οι επαφές και το ημερολόγιο με το outlook στο pc; (λειτουργικό win7).

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όλα καλά, έχω επιτέλους Windows 7 Mango στο HD2. Τώρα για να τα ξεκλειδώσω ακολουθώ τις οδηγίες που έχεις στην υπογραφή σου για το trophy;

 

Κανονικα πρεπει να ειναι ξεκλειδωμενο!!!!

 

 

Εντάξει, όλα καλά, σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Την έκανα την εγκατάσταση, αλλά δεν βλέπω τίποτε το συνταρακτικό και τα ξαναέβγαλα.

Έχω μια ερώτηση, λίγο off topic: πώς συγχρονίζουν οι επαφές και το ημερολόγιο με το outlook στο pc; (λειτουργικό win7).

 

Δεν κανει συγχρονισμο με το Outlook...

Me to Outlook connector (απο την Microsoft ψαξε στο google) θα μεταφερεις τα παντα στο Windows live (homail) και απο κει θα το κανει αυτοματα...

Η αν εχεις google account σετταρισε το στο τηλεφωνο και θα σου φερει τα πάντα Επαφες-Ημερολογια κλπ...

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος τώρα που έχω περάσει τα Mango στο HD2 να τρέξω Android από την κάρτα μνήμης όπως γινόταν πριν και στα 6,5 Windows?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος τώρα που έχω περάσει τα Mango στο HD2 να τρέξω Android από την κάρτα μνήμης όπως γινόταν πριν και στα 6,5 Windows?

 

Ναι υπαρχει αλλα θα πρεπει να κανεις reset my phone στο Mango (χανεις τα δεδομενα σου και το κλειδωμα)... και να κανεις partition την καρτα σου..κλπ

Υπαρχει εδω ενας αναλυτικος οδηγος σε βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει αλλα θα πρεπει να κανεις reset my phone στο Mango (χανεις τα δεδομενα σου και το κλειδωμα)... και να κανεις partition την καρτα σου..κλπ

Υπαρχει εδω ενας αναλυτικος οδηγος σε βιντεο.

 

Έκανα μια βλακεία με το partition της κάρτας μνήμης και τώρα δεν μπορώ καν να μπω στα Windows 7 επειδή λέει πως έχω χαλασμένη sd. Mε αφήνει μόνο να κάνω επείγουσα κλήση ή να κλείσω το τηλέφωνο. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω τώρα; Υπάρχει τρόπος που μπορώ να κάνω φορμάτ στην κάρτα μνήμης από τον υπολογιστή και να το δεχτεί μετά το τηλέφωνο; τι μορφοποιήση χρειάζεται; fat ή fat 32

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια βλακεία με το partition της κάρτας μνήμης και τώρα δεν μπορώ καν να μπω στα Windows 7 επειδή λέει πως έχω χαλασμένη sd. Mε αφήνει μόνο να κάνω επείγουσα κλήση ή να κλείσω το τηλέφωνο. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω τώρα; Υπάρχει τρόπος που μπορώ να κάνω φορμάτ στην κάρτα μνήμης από τον υπολογιστή και να το δεχτεί μετά το τηλέφωνο; τι μορφοποιήση χρειάζεται; fat ή fat 32

 

Μάλλον οχι δεν μπορεις ....

Απ οτι ξέρω δεν γινεται τιποτα ...ΑΥτο το partition δεν διαβαζεται απο κανενα γνωστο εργαλειο...

Παλι απο την αρχη ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει συγχρονισμο με το Outlook...

Me to Outlook connector (απο την Microsoft ψαξε στο google) θα μεταφερεις τα παντα στο Windows live (homail) και απο κει θα το κανει αυτοματα...

Η αν εχεις google account σετταρισε το στο τηλεφωνο και θα σου φερει τα πάντα Επαφες-Ημερολογια κλπ...

 

Δεν έκαναν τίποτε γι'αυτό, ε; Να πάρει... κι ό,τι έλεγα να αφήσω το Android και να επιστρέψω στα WP7, μου έλειψαν... αλλά αυτός ο ρημαδοσυγχρονισμός μέσω Γουαδαλαχάρας, χαλάει όλη την γλύκα...:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...