Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σήμερα μου ήρθε ένα micro usb to female usb host καλοδιάκι από κίνα μεριά και ενώ 2 ποντίκια που έβαλα τα αναγνώρησε αμέσως, το στικάκι και τον εξωτερικό σκληρό δε τα αναγνωρίζει. Το κινητό ΔΕΝ είναι ρουταρισμένο και φοράει την τελευταία έκδοση, 4.0.1? Το καλωδιάκι είναι usb otg από ebay. Α, το στικάκι είναι σε fat32 αν θυμάμαι καλα. Ξέρετε τι παίζει? Πρέπει να έχω το livedock? Φταίει το καλώδιο? Βρήκα και άλλα καλώδια στο ebay που είναι ειδικά για sony ericsson και κάποια από τα πρώτα sony. Παίζει αυτό να μην είναι συμβατό, και αν κάνω το κινητό ρούτ να φτιάξει? Α, τρέχω τον ES explorer.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά σήμερα μου ήρθε ένα micro usb to female usb host καλοδιάκι από κίνα μεριά και ενώ 2 ποντίκια που έβαλα τα αναγνώρησε αμέσως, το στικάκι και τον εξωτερικό σκληρό δε τα αναγνωρίζει. Το κινητό ΔΕΝ είναι ρουταρισμένο και φοράει την τελευταία έκδοση, 4.0.1? Το καλωδιάκι είναι usb otg από ebay. Α, το στικάκι είναι σε fat32 αν θυμάμαι καλα. Ξέρετε τι παίζει? Πρέπει να έχω το livedock? Φταίει το καλώδιο? Βρήκα και άλλα καλώδια στο ebay που είναι ειδικά για sony ericsson και κάποια από τα πρώτα sony. Παίζει αυτό να μην είναι συμβατό, και αν κάνω το κινητό ρούτ να φτιάξει? Α, τρέχω τον ES explorer.

 

Νομιζω χρειαζεσαι κατι τετοιο,τωρα για noRoot δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα εσυ εισαι που δεν ασχολεισαι μαζι μου ετσι?Καλα κανει και ο egodemis και ο Soulfunkdjx και μπραβο τους.Εγω πλακα εκανα και το καταλαβαν και οι 2 τους.

 

Και τώρα ήρθε η ώρα να μιλήσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δυστυχώς θα πρέπει να πω το ίδιο με τον soulfunkdjx κι ελπίζω να μην ξανά χρειαστεί να επέμβω. Δεν χρειάζεται να μυρίζει μπαρούτι η ατμόσφαιρα. Χαλαρώστε και συνεχίστε την εποικοδομητική συζήτηση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ωραια...βρηκαμε πως να κανω ρουτ...και θα το κανω συντομα...τωρα θελω αν καποιος εχει βαλει μια γερη custom rom να μου πει πως να την βαλω...και δευτερον πως μπορω(κατι που εχουν κανει φιλοι μου) να βαλω jelly bean efoson eimai root
Link to comment
Share on other sites

δημιουργείται στον φάκελο

DCIM

ένας άλλος hidden

.thumbnails

που έχει μέσα ένα αρχείο

2 GB κσι τρώει πολύ μνήμη,

υπάρχει λύση;

 

Εχει μεσα μονο ΕΝΑ αρχειο και πιανει 2gb? Συνηθως εχει χιλιαδες μικρα αρχεια και δεν πιανει τοσο πολυ.!

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Jelly Bean δεν εχει βγει (και δεν θα βγει) επισημα. Περιμενουμε να βγει για το Xperia P ωστε να γινει port και για το U. Απο την στιγμη που θα βγει για το Xperia P, υπολογισε κανα μηνα για να βγει και μια σταθερη ROM για το U, πιθανοτατα CM10 (4.1).
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τα γουστα του καθενος. Μπορεις να βαλεις custom ICS αλλα μη νομιζεις οτι θα δεις και τεραστια διαφορα (για το U συγκεκριμενα μιλαω, σε αλλα κινητα μπορεις να δεις διαφορα).

 

Αφου το κανεις root, ξηλωσε καποιες εφαρμογες συστηματος που δεν χρειαζεσαι (και τρωνε μνημη), βαλει καποια εφαρμογη σαν το Greenify και εισαι κυριος.

 

Μετα περιμενειες καποια καλη ROM με 4.1 οπου εκει πιστευω θα αξιζει η μεταβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τα γουστα του καθενος. Μπορεις να βαλεις custom ICS αλλα μη νομιζεις οτι θα δεις και τεραστια διαφορα (για το U συγκεκριμενα μιλαω, σε αλλα κινητα μπορεις να δεις διαφορα).

 

Αφου το κανεις root, ξηλωσε καποιες εφαρμογες συστηματος που δεν χρειαζεσαι (και τρωνε μνημη), βαλει καποια εφαρμογη σαν το Greenify και εισαι κυριος.

 

Μετα περιμενειες καποια καλη ROM με 4.1 οπου εκει πιστευω θα αξιζει η μεταβαση.

 

καλα για εφαρμογες συζηταμε και αργοτερα οταν θα το εχω στα χερια μου το κντ...οταν λες δεν θα εχει μεγαλη διαφορα?θα ειναι πιο γρηγορο αλλα? ως αναφορα το ics πιστευω ειναι ωραιο λογισμικο...αλλα θελω μια καλη custom rom και σταθερη παντα...ξερεις καμια?και κατι ακομα...δεν ξερω αν ειναι εφαρμογη αλλα ειναι κατι που λεγεται setCPU doyleyei ayto?κανει πιο γρηγορο το κινητο η απλα μειωνει την διαρκεια ζωης του?

 

βρηκα τυχαια αυη την ρομ...καλη ειναι?http://prntscr.com/ychh8

Edited by giannis707
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, πριν λίγες ημέρες, αγόρασα το U απο ένα κατάστημα vodafone. Μου έκαναν και εγκατάσταση του mls destinator.

Λόγω του ότι το mls έκλεινε μόνο του όταν έβαζα διαδρομή, το πήγα σε ένα άλλο κατάστημα vodafone για απεγκατάσταση και ξανά νέα εγκατάσταση.

Πρίν απο λίγο συνηδειτοποίησα ότι μετά την παραλαβή,απέκτησα ένα άλλο προβλημα. Δεν ακούγεται καθόλου το εσωτερικό μεγάφωνο.

Τον συνομιλητή μου τον ακούω μόνο σε ανοικτή ακρόαση.

Υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις, ή είναι σύμπτωση? εννοείται ότι οι εντάσεις όλες ειναι full.

Πληροφοριακά και το mls, συνχίζει τα ίδια...Εάν έχετε καμμιά ιδέα...στην ουσία δεν 'εχω τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, πριν λίγες ημέρες, αγόρασα το U απο ένα κατάστημα vodafone. Μου έκαναν και εγκατάσταση του mls destinator.

Λόγω του ότι το mls έκλεινε μόνο του όταν έβαζα διαδρομή, το πήγα σε ένα άλλο κατάστημα vodafone για απεγκατάσταση και ξανά νέα εγκατάσταση.

Πρίν απο λίγο συνηδειτοποίησα ότι μετά την παραλαβή,απέκτησα ένα άλλο προβλημα. Δεν ακούγεται καθόλου το εσωτερικό μεγάφωνο.

Τον συνομιλητή μου τον ακούω μόνο σε ανοικτή ακρόαση.

Υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις, ή είναι σύμπτωση? εννοείται ότι οι εντάσεις όλες ειναι full.

Πληροφοριακά και το mls, συνχίζει τα ίδια...Εάν έχετε καμμιά ιδέα...στην ουσία δεν 'εχω τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ.

 

DOA.... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα μου ήρθε ένα micro usb to female usb host καλοδιάκι από κίνα μεριά και ενώ 2 ποντίκια που έβαλα τα αναγνώρησε αμέσως, το στικάκι και τον εξωτερικό σκληρό δε τα αναγνωρίζει. Το κινητό ΔΕΝ είναι ρουταρισμένο και φοράει την τελευταία έκδοση, 4.0.1? Το καλωδιάκι είναι usb otg από ebay. Α, το στικάκι είναι σε fat32 αν θυμάμαι καλα. Ξέρετε τι παίζει? Πρέπει να έχω το livedock? Φταίει το καλώδιο? Βρήκα και άλλα καλώδια στο ebay που είναι ειδικά για sony ericsson και κάποια από τα πρώτα sony. Παίζει αυτό να μην είναι συμβατό, και αν κάνω το κινητό ρούτ να φτιάξει? Α, τρέχω τον ES explorer.

 

μόνο με root δεν κάνει η έστω δεν γίνετε σωστά αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται να ξεκλειδώσεις και το bootloader για να βάλεις κατάλληλο kernel που υποστηρίζει αντίστοιχες λειτουργείς

το neo v υποστηρίζει usb otg αλλα μόνο αν είναι κουμπωμένο στο dock station του

 

δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλεία το USB OTG Helper κάνοντας μόνο root την συσκευή αν δεν κάνω λάθος έχει ένα emulators μέσα έτσι δεν χρειάζεται να βάλεις άλλο kernel

Link to comment
Share on other sites

μόνο με root δεν κάνει η έστω δεν γίνετε σωστά αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται να ξεκλειδώσεις και το bootloader για να βάλεις κατάλληλο kernel που υποστηρίζει αντίστοιχες λειτουργείς

το neo v υποστηρίζει usb otg αλλα μόνο αν είναι κουμπωμένο στο dock station του

 

δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλεία το USB OTG Helper κάνοντας μόνο root την συσκευή αν δεν κάνω λάθος έχει ένα emulators μέσα έτσι δεν χρειάζεται να βάλεις άλλο kernel

Δε χρειαζεται να ξεκλειδώσει boot loader.μόνο root και cwm.με το USB on the go helper γίνεται δουλεια απλα θα πρεπει να φλασαρει κάποια modules που δίνει ο dev τηε εφαρμογής μέσω cwm.στο xda έχει δικο του thread και τα έχει ολα

Link to comment
Share on other sites

Αν στο φορτιστή της συσκευής βάλουμε άλλο, μεγαλύτερο σε μήκος καλώδιο usb, θα υπάρξει πρόβλημα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν στο φορτιστή της συσκευής βάλουμε άλλο, μεγαλύτερο σε μήκος καλώδιο usb, θα υπάρξει πρόβλημα;

 

Ναι.θα τυλιχτεί γύρω απο τον λαιμό σου και θα σε πνιξει :)

Πλάκα κάνω.κανένα πρόβλημα δε θα χεις

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να ξεκλειδώσει boot loader.μόνο root και cwm.με το USB on the go helper γίνεται δουλεια απλα θα πρεπει να φλασαρει κάποια modules που δίνει ο dev τηε εφαρμογής μέσω cwm.στο xda έχει δικο του thread και τα έχει ολα

 

καλά το θυμήθηκα τότε το USB on the go helper :p παλιότερα πριν από αυτή την εφαρμογή πάντως αναγκαστικά άλλο kernel...............

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ πολύ:)

Το πρόβλημα λύθηκε...αλλά επιτρέψτε μου να πώ κάποια πράγματα που ίσως φανούν χρήσιμα σε αυτούς που διαβάζουν.

Αντικατάσταση γίνεται απο ότι μου είπαν απο την vodafone, μέσα σε 8 ημέρες απο την αγορά. Το δικό μου το είχα αγοράσει 12.--έφαγα πόρτα.

Με έστειλαν σε ένα service Sony-ericsson και βρήκα έναν τύπο την ώρα που έκλεινε...Του είπα την ιστορία και με ρώτησε εάν έχω χρησιμοποιήσει ακουστικά.

Του είπα ναί...η κόρη μου εχθές άκουγε ραδόφωνο...Με ρώτησε --ήταν sony ericsson?--του λέω όχι...ήταν philips...-περίμενε μισό λεπτό μου λέει...

Παίρνει το τηλέφωνο και γυρίζει όντως σε μισό λεπτό.--Να χρησιμοποιείς μόνο sony ακουστικά μου λέει...Είναι έτοιμο...Και έμεινα...

Επομένως, μόνο το πρόβλημα με το mls συνεχίζει που κλείνει μόνο του όταν του δώσεις διαδρομή.---Ευχαριστώ, καλό βράδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι στην τελευταια εκδοση 4.1.Β.0.587

για rooting ποιον οδηγο πρεπει να δω...;

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι στην τελευταια εκδοση 4.1.Β.0.587

για rooting ποιον οδηγο πρεπει να δω...;

 

ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!!! :D

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4483719#post4483719

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ πολύ:)

Το πρόβλημα λύθηκε...αλλά επιτρέψτε μου να πώ κάποια πράγματα που ίσως φανούν χρήσιμα σε αυτούς που διαβάζουν.

Αντικατάσταση γίνεται απο ότι μου είπαν απο την vodafone, μέσα σε 8 ημέρες απο την αγορά. Το δικό μου το είχα αγοράσει 12.--έφαγα πόρτα.

Με έστειλαν σε ένα service Sony-ericsson και βρήκα έναν τύπο την ώρα που έκλεινε...Του είπα την ιστορία και με ρώτησε εάν έχω χρησιμοποιήσει ακουστικά.

Του είπα ναί...η κόρη μου εχθές άκουγε ραδόφωνο...Με ρώτησε --ήταν sony ericsson?--του λέω όχι...ήταν philips...-περίμενε μισό λεπτό μου λέει...

Παίρνει το τηλέφωνο και γυρίζει όντως σε μισό λεπτό.--Να χρησιμοποιείς μόνο sony ακουστικά μου λέει...Είναι έτοιμο...Και έμεινα...

Επομένως, μόνο το πρόβλημα με το mls συνεχίζει που κλείνει μόνο του όταν του δώσεις διαδρομή.---Ευχαριστώ, καλό βράδι.

 

Πλακα κανεις ε;Μονο σονυ ακουστικα; αιντε καινουργιο αυτο...τι αλλο θ ακουσουμε....μπορει να ειναι κ το μοναδικο τλφ που το κανει αυτο...η ακομη χειροτερα η μοναδικη εταιρεία. ..

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα τα Χριστούγεννα την Ultimate HD 2.0 με επιλογή για Multitasking. Τον τελευταίο καιρό τρώει κολλήματα και στα παιχνίδια σέρνεται. Αποφάσισα να αλλάξω λοιπόν rom και διαβάζοντας τις τελευταίες 10-15 σελίδες (καθώς είχε σταματήσει να με ειδοποιεί το forum στα mail μου) διάβασα ότι η Ultimate HD 3 σταθεροποιήθηκε (γιατί είχα διαβάσει παλιότερα για θέμα χώρου) και βγήκε και μία Zelly Cream.

Αρχικά, για να μπορέσω να περάσω νέα rom πρέπει μέσω flashtool να περάσω την ICS, να τις κάνω με τον κλασσικό τρόπο root (πάλι με flashtool δλδ) και μετά να περάσω όποια rom θέλω? Ή υπάρχει ευκολότερη διαδικασία (ή κάνω λάθος)

Δεύτερον, ποια απ'τις δύο προτείνετε για locked BL και με τι ρυθμίσεις στο setup? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα τα Χριστούγεννα την Ultimate HD 2.0 με επιλογή για Multitasking. Τον τελευταίο καιρό τρώει κολλήματα και στα παιχνίδια σέρνεται. Αποφάσισα να αλλάξω λοιπόν rom και διαβάζοντας τις τελευταίες 10-15 σελίδες (καθώς είχε σταματήσει να με ειδοποιεί το forum στα mail μου) διάβασα ότι η Ultimate HD 3 σταθεροποιήθηκε (γιατί είχα διαβάσει παλιότερα για θέμα χώρου) και βγήκε και μία Zelly Cream.

Αρχικά, για να μπορέσω να περάσω νέα rom πρέπει μέσω flashtool να περάσω την ICS, να τις κάνω με τον κλασσικό τρόπο root (πάλι με flashtool δλδ) και μετά να περάσω όποια rom θέλω? Ή υπάρχει ευκολότερη διαδικασία (ή κάνω λάθος)

Δεύτερον, ποια απ'τις δύο προτείνετε για locked BL και με τι ρυθμίσεις στο setup? Ευχαριστώ

 

Απλά κατεβάζεις την HD ULTIMATE 3.0.2 απο εδώ -> Xperia Ultimate HD 3.0.2.zip - 302.03 MB

και την ZELLY CREAM 2.5 απο εδώ -> Zelly Cream v2.5.2 by gagan.u20.zip - 307.33 MB

Αφού την κατεβάσεις,την βάζεις στην κάρτα μνήμης σου (όπως είναι σε μορφή zip). Κάνεις επανεκκίνηση και μπαίνεις στο cwm. Από εκεί κάνεις τα εξής:

1.wipe data/factory reset

2.wipe cache partition

3.format /cache (από το μενού mounts & storage)

4.format /data (από το μενού mounts & storage)

5.format / system (από το μενού mounts & storage)

6.wipe Dalvik Cache (από το μενού advanced)

Αφού τα κάνεις αυτά διαλέγεις install zip from sdcard - choose zip from sdcard - και διαλέγεις την rom που κατέβασες (αναλόγως σε ποιο φάκελο την αντέγραψες) και θα ξεκινήσει η εγκατάσταση. Εκεί που θα σου λέει launcher βάλε όποιον θέλεις. Δοκίμασε την zelly και αν δεις πως σου κάνει θέματα βάλε την HD που είναι σταθερότατη.Στην zelly παίζει να έχεις θέμα με την εφαρμογή μουσικής walkman. Εγώ να φανταστείς την απεγκατέστησα και έβαλα άλλον Player. Επίσης να ξέρεις πως δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις μόνος σου το cwm μιας και είναι προεγκατεστημένο και στις 2 αυτές Rom.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη, σήμερα τα έπαιξε το κιν. Γυρνάει το πάνω Κάτω και το αντίθετο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω, κάτι έγινε με τον σένσορα Και Μάλλον θα Το κάνω ξανα Εγκατάσταση την Rom.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Η βάζεις επίσεις την Viper xperia 4.5 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2134469

Η την pureness 14.1 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862

Με διαφορά οι πιο ολοκληρωμένες rom!!!

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη, σήμερα τα έπαιξε το κιν. Γυρνάει το πάνω Κάτω και το αντίθετο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω, κάτι έγινε με τον σένσορα Και Μάλλον θα Το κάνω ξανα Εγκατάσταση την Rom.

 

Περίεργο...την zelly είχες?κάνε εγκατάσταση την hd και αν φτιάξει πάει να πει πως έχει η zelly πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...