Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει γίνει ήδη root η JB, μια διαδικασία 1 λεπτού :P

Να γιατί αγαπάω αυτό το φόρουμ χε χε χε :D (Φέτος κλείνω 10χρόνια μέλος)

Εχουμε κανένα λινκ με οδηγίες???

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προς Κυριλο .. Μιας και το τηλεφωνάκι ήταν cosmote branded είπα να ακολουθήσω τις προτροπές σου για να βάλω την LL2 μέσω χρήσης ODIN.. Όλα καλά αλλά πλέον το τηλέφωνο στο KIES λέει ότι ΔΕΝ υποστηρίζεται για μελλοντική αναβάθμιση... τι κάνουμε τώρα ??

 

 

σορρυ μολις βρήκα το csc changer οπότε θα δοκιμάσω με αυτό..

 

όλα καλά τελικά και απαλλάχτηκα από τα programs της cosmote ..

Edited by gepel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα τη βοηθειά σας προκειμένου να αγοράσω τη συγκεκριμένη συσκευή (η οποία θα είναι και το πρώτο μου smartphone).Κάνοντας μια έρευνα σε διάφορα site έχω δει 2 τύπους που κυκλοφορούν.

Αυτή: http://www.birdphone.gr/gr/prdid/0c7957c7662f45c99478d637d6542beb/productinfo.aspx

και αυτή: http://www.birdphone.gr/gr/prdid/1f027f707e61479cab25af219825e91c/productinfo.aspx

έχουν κάποια διαφορά εκτός απ το ότι το υποστηρίζει NFC? και ποιά μου προτείνετε να αγοράσω από τις 2?

Επίσης υπάχει η δυνατότητα αλλαγής της πίσω πρόσοψης? το έχω δει από κοντά και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.:rolleyes:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα τη βοηθειά σας προκειμένου να αγοράσω τη συγκεκριμένη συσκευή (η οποία θα είναι και το πρώτο μου smartphone).Κάνοντας μια έρευνα σε διάφορα site έχω δει 2 τύπους που κυκλοφορούν.

Αυτή: http://www.birdphone.gr/gr/prdid/0c7957c7662f45c99478d637d6542beb/productinfo.aspx

και αυτή: http://www.birdphone.gr/gr/prdid/1f027f707e61479cab25af219825e91c/productinfo.aspx

έχουν κάποια διαφορά εκτός απ το ότι το υποστηρίζει NFC? και ποιά μου προτείνετε να αγοράσω από τις 2?

Επίσης υπάχει η δυνατότητα αλλαγής της πίσω πρόσοψης? το έχω δει από κοντά και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.:rolleyes:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ναι μπορείς να αλλάξεις την πίσω πρόσοψη αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι διαφορετικό από αυτό.

 

Προτείνω την έκδοση χωρίς NFC, διότι θα παίρνεις αναβαθμίσεις πιο γρήγορα και θα έχεις περισσότερα hacks/βελτιώσεις διαθέσιμα.

Να γιατί αγαπάω αυτό το φόρουμ χε χε χε :D (Φέτος κλείνω 10χρόνια μέλος)

Εχουμε κανένα λινκ με οδηγίες???

 

Ορίστε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139263

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς ότι έψαχνα!!! Σε ευχαριστώ!!

Απλώς τρέχεις το ZIP και είσαι έτοιμος...

Εν τω μεταξύ αν διαβάσετε λέει ότι ρουτάρει ΧΩΡΙΣ να αυξάνει το binary counter!! Καλόοο....

Καθαρή και γρήγορη δουλειά...

 

Ειναι το πρώτο πράγμα που θα τρέξω μόλις πάρω την αναβάθμιση.

Μετά θα βάλω titanium και θα περάσω στη rom όλες τις ενημερωμένες εκδόσεις των στοκ προγραμμάτων.

Στη συνέχεια θα αφαιρέσω εντελώς εφαρμογές τύπου googlemaps, social apps κλπ

Και τέλος θα κόψω τα πάντα απ το startup

 

Αν χρειαστεί (λέμε τώρα) να πάει για service όμως πως το ξερουτάρουμε?

Τα παιδιά δίνουν μόνο το root (συνήθως δίνουν root + unroot)

Eχουμε άλλο αρχείο για unroot?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αν το πας στο service με τι rom θα το πας,με 4.1.2 leaked?

Άρα θα πρέπει να φλασάρεις official 2.3.6 και φυσικά αυτόματα το κάνεις unroot.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ίσως να μην ήμουν εγώ αρκετά σαφής...

θα περιμένω την επίσημη 4.1.2 me KIES και θα ρουτάρω μετά.

Η ερώτηση είναι ΑΦΟΥ πάρουμε την επίσημη και ρουτάρουμε με το παραπάνω zip, μετά πως ξερουτάρουμε (για να πάμε service)

(Απ ότι κατάλαβα το παραπάνω zip κάνει για να ρουτάρουμε την επίσημη)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς ότι έψαχνα!!! Σε ευχαριστώ!!

Απλώς τρέχεις το ZIP και είσαι έτοιμος...

Εν τω μεταξύ αν διαβάσετε λέει ότι ρουτάρει ΧΩΡΙΣ να αυξάνει το binary counter!! Καλόοο....

Καθαρή και γρήγορη δουλειά...

 

Ειναι το πρώτο πράγμα που θα τρέξω μόλις πάρω την αναβάθμιση.

Μετά θα βάλω titanium και θα περάσω στη rom όλες τις ενημερωμένες εκδόσεις των στοκ προγραμμάτων.

Στη συνέχεια θα αφαιρέσω εντελώς εφαρμογές τύπου googlemaps, social apps κλπ

Και τέλος θα κόψω τα πάντα απ το startup

 

Αν χρειαστεί (λέμε τώρα) να πάει για service όμως πως το ξερουτάρουμε?

Τα παιδιά δίνουν μόνο το root (συνήθως δίνουν root + unroot)

Eχουμε άλλο αρχείο για unroot?

 

Δεν χρειάζεσαι αρχείο για unroot. Απλά μπαίνεις στην εφαρμογή που εγκαθιστάται με το root που κάνεις (SuperSU) και πατάς "Full Unroot". Κάνει μια επανεκκίνηση και το πας στο service απλά και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι αρχείο για unroot. Απλά μπαίνεις στην εφαρμογή που εγκαθιστάται με το root που κάνεις (SuperSU) και πατάς "Full Unroot". Κάνει μια επανεκκίνηση και το πας στο service απλά και ωραία.

Απίστευτο!

Μα τι έχουν κάνει οι άνθρωποι....

 

Φίλε Kyrillos για άλλη μια φορά "έγραψες" με τις πληροφορίες που μας δίνεις εδώ πέρα...

 

---Προσθήκη----

 

Στα 2 κινητά που έχω κάνει root με τον κλασικό τρόπο (ένα galaxy Ace1 κι ένα galaxy pocket)

βλέπω το πρόγραμμα superuser αλλά μου έχει μόνο τις επιλογες "temp unroot" και "ΟΤΑSurvival"

δε βλέπω πουθενά full unroot καμία ιδέα τι κοιτάζω λάθος?

 

Mήπως το SuperSU είναι κάποια άλλη εφαρμογή που πρέπει να βάλω εγώ έξτρα?

(Πέρα από το superuser μου εμφανίζεται κατά το rooting?)

 

---Προσθήκη---

 

Νομίζω πως βρήκα την απάντησή μου εδώ:

http://www.androidgadgematic.com/2012/06/how-to-easily-unroot-any-android-phone.html

(Eφ όσον βέβαια ο φίλος Kyrillos μου είχε ανοίξει τα μάτια και ήξερα τι έψαχνα)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω...τι γινεται με μας που βαλαμε τη jb..?? θα παρουμε την επισημη αναβαθμιση αυτοματα? μηπως πρεπει να πεσουμε παλι σε GB?? αν ναι πως θα το κανουμε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω...τι γινεται με μας που βαλαμε τη jb..?? θα παρουμε την επισημη αναβαθμιση αυτοματα? μηπως πρεπει να πεσουμε παλι σε GB?? αν ναι πως θα το κανουμε αυτο?

 

Μόλις βγει η επίσημη βασικά έχεις τρεις επιλογές.

1) Γυρίζεις σε GB με Odin και κάνεις update μέσω κιες ή

2) Περνάς την επίσημη JB κατευθίαν από Odin ή

3) Συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή και πατάς επαναφορά εργοστασιακού firmware και θα σου κάνει το κινητό format με την τελευταία επίσημη JB.

 

Εγώ ιεραρχικά θα διάλεγα 2>3>1

 

Απίστευτο!

Μα τι έχουν κάνει οι άνθρωποι....

 

Φίλε Kyrillos για άλλη μια φορά "έγραψες" με τις πληροφορίες που μας δίνεις εδώ πέρα...

 

---Προσθήκη----

 

Στα 2 κινητά που έχω κάνει root με τον κλασικό τρόπο (ένα galaxy Ace1 κι ένα galaxy pocket)

βλέπω το πρόγραμμα superuser αλλά μου έχει μόνο τις επιλογες "temp unroot" και "ΟΤΑSurvival"

δε βλέπω πουθενά full unroot καμία ιδέα τι κοιτάζω λάθος?

 

Mήπως το SuperSU είναι κάποια άλλη εφαρμογή που πρέπει να βάλω εγώ έξτρα?

(Πέρα από το superuser μου εμφανίζεται κατά το rooting?)

 

---Προσθήκη---

 

Νομίζω πως βρήκα την απάντησή μου εδώ:

http://www.androidgadgematic.com/2012/06/how-to-easily-unroot-any-android-phone.html

(Eφ όσον βέβαια ο φίλος Kyrillos μου είχε ανοίξει τα μάτια και ήξερα τι έψαχνα)

 

Το SuperSU αντικατέστησε πλέον το SuperUser. Οι περισσότεροι προτιμούν αυτή την εφαρμογή (είναι πιο καινούρια). Οπότε μολις κανεις ροοτ θα έχεις το SuperSU. Και απλά θα πατήσεις Unroot από τις ρυθμίσεις :P

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθει η κανονική εγώ που είμαι ακόμα με gb θα πρέπει να την κανω μέσω kies? Μέχρι τώρα έκανα ότι αναβάθμιση έβγαινε μέσω Wi-Fi......
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εχω να παρατηρησω οτι μετα την jb και με apex launcher. ..το τηλ εχει γινει καπως αργο...και βαρυ στις εναλλαγες εφαρμογων ....υπαρχει κατι που μπορεί να κανω εκτος απο root? ???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Επειδή θέλω να εγκαταστήσω το Handcent SMS, γίνεται να βγάλω απο την κεντρική οθόνη την εφαρμογή με τα μηνύματα; (τη mother εφαρμογη) ώστε να βάλω τη συντόμευση από το Hand?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Επειδή θέλω να εγκαταστήσω το Handcent SMS, γίνεται να βγάλω απο την κεντρική οθόνη την εφαρμογή με τα μηνύματα; (τη mother εφαρμογη) ώστε να βάλω τη συντόμευση από το Hand?

 

Γινεται. Πρεπει να μπεις μεσα στο μενου στη σελιδα που σου εμφανιζει το εικονιδιο του handcent και μετα πατας το πληκτρο του μενου, μετα επεξεργασια και μετα παιρνεις με το δαχτυλο σου το εικονιδιο του handcent και το βαζεις εκει που ειναι το εικονιδιο της μαμισιας εφαρμογης (ακριβως πανω της) και γινεται η αντικατασταση.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Γινεται. Πρεπει να μπεις μεσα στο μενου στη σελιδα που σου εμφανιζει το εικονιδιο του handcent και μετα πατας το πληκτρο του μενου, μετα επεξεργασια και μετα παιρνεις με το δαχτυλο σου το εικονιδιο του handcent και το βαζεις εκει που ειναι το εικονιδιο της μαμισιας εφαρμογης (ακριβως πανω της) και γινεται η αντικατασταση.

 

Θεός...Δεν φαντάζεσαι πόσες ώρες πάλευα να το κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμενα. Μόλις σήμερα έβαλα και εγώ την pre rooted rom και απαλλάχθηκα και από τις άθλιες εφαρμογούλες τις κοσμοτέ. Άλλαξα και το csc σε EUR.

Το περίεργο τις όλης κατάστασης όμως είναι ότι δεν μου δουλεύει το SuperSU... Μπορεί να βοηθήσει κανεις;; :confused:

 

*EDIT* Ακυυροοο, εκανα ενα update και ολα ΟΚ...στην αρχη δε μου το εβγαζε, μετα το εμφανισε :)

Edited by kalober
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι απενεργοποιωντας την εξοικονομηση ενέργειας δουλεύει πιο γρήγορα το κινητό. ...είναι γεγονός η μου φαίνεται? ?,?
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι απενεργοποιωντας την εξοικονομηση ενέργειας δουλεύει πιο γρήγορα το κινητό. ...είναι γεγονός η μου φαίνεται? ?,?

 

Είναι γεγονός. Ο επεξεργαστής, χωρίς την εξοικονόμιση λειτουργεί σε συχνότητες 200-800MHz. Αν ενεργοποιήσεις την εξοικονόμιση λειτουργεί σε συχνότητες 200-400MHz. Οπότε πρόφανώς και δουλεύει πολύ πιο γρήγορα το κινητό χωρίς αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Με gingerbread.......

 

Αναμενομενο....κατσε να δουμε όμως οταν περαστει η επίσημη jb...δεν εχω ουτε root...δεν ξερω αν κάποιος με root jb εχει κάνει το τεστ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...