Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ'οτι ξερω ο bootloader δεν εχει να κανει με την v36, αν θες μπορεις να την περασεις και ο bootloader θα ειναι αυτος που εχεις τωρα...

 

Είναι σίγουρο αυτό; Είχα την εντύπωση ότι με το που πας σε XXELLA αλλάζει και ο bootloader.

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι σίγουρο αυτό; Είχα την εντύπωση ότι με το που πας σε XXELLA αλλάζει και ο bootloader.

 

Ισχύει για stock roms αυτό

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο αυτό; Είχα την εντύπωση ότι με το που πας σε XXELLA αλλάζει και ο bootloader.

To σιγουρο και δοκιμασμενο σε εμενα ειναι οτι αν βαλεις την τελευταια United Kingdom 4.1.2 αλλαζει ο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά είναι δυνατόν να φλασάρει κάποιος οfficial ΧΕLLA χωρίς να περάσει τον νέο bootloader, και αυτό γίνεται απλά μέσω του MOBILE ODIN του Chainfire. Φλασάροντας με αυτό την Rom, o bootloader παραμένει ο παλιός.

 

Επίσης το fix για το κενό ασφαλείας των Εxynos περιέχεται στoν kernel της ΧΕLLA και όχι στον νέο Βοοtloader, oπότε αξίζει κάποιος να περάσει την XELLA με το πιο πάνω τρόπο, αν δεν θέλει τον νεο bootloader.

 

Όσο αφορά την Οmega ο ίδιος ο indie αναφέρει: "I decided not to include the new bootloader to v36." Εδώ το post όπου εξηγά το γιατί.

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

To σιγουρο και δοκιμασμενο σε εμενα ειναι οτι αν βαλεις την τελευταια United Kingdom 4.1.2 αλλαζει ο bootloader.

 

Αυτο ειπε και ο Στρατος παραπανω...Οτι αν βαλεις στοκ ρομ αλλαζει ο bootloader, σε custom rom παραμενει ο ιδιος που ειχες..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έγραψα πριν κανένα 3ωρό αλλά δε βρίσκω πουθενά το post και θα το ξαναγράψω. :(

 

Κάποιος από εδώ μέσα πρίν κάποιους μήνες έγραψε έναν τρόπο για να κάνουμε backup τις εφαρμογές σαν αρχεία .apk ώστε να μη ξαναχριαστεί να κατεβάσουμε κάποιες απ αυτές. Έχω το Titanium για backup αλλά θέλω και τις εφαρμογές ξεχωριστά

 

Γνωρίζει κανείς κάτι????

 

Ευχαριστώ.

 

App backup & restore από το market

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει call recording ας δοκιμάσει αυτο

Είναι για XXDLL4/5/A odex και deodex roms

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχε κανει κάποιος ένα post για εναλλακτική λύση του V6 Supercharger, αλλά δεν μπορώ να το βρω
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους!

Έχω την παλιότερη έκδοση cwm 6.0.12 του τύπου πού δίνετε λινκ στην πρώτη σελίδα.

Αλλά αυτός δεν έχει βγάλει ακόμη την έκδοση με sds safe.

Μπορώ απλά από πάνω να περάσω την cwm έκδοση του Phil3759 που δίνει ν Στράτος παραπάνω?

Ευχαριστώ!!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟ Touch recovery από τον Phil3759

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2002953

Κατάφερες πάλι να με μπερδέψεις! Είδα το ποστ σου και λέω άντε πάλι να το περάσω, αλλά είναι το ίδιο με αυτό που έχω δυο μέρες τώρα! Τσάμπα χάρηκα lol

Καλήμερα σε όλους!

Έχω την παλιότερη έκδοση cwm 6.0.12 του τύπου πού δίνετε λινκ στην πρώτη σελίδα.

Αλλά αυτός δεν έχει βγάλει ακόμη την έκδοση με sds safe.

Μπορώ απλά από πάνω να περάσω την cwm έκδοση του Phil3759 που δίνει ν Στράτος παραπάνω?

Ευχαριστώ!!

 

ναι

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

μολισ αγορασα ενα galaxy s3 και προσπαθω να το βαλω στην 4.1.2 αλλα εχω μακ.το εκανα ροοτ απο το heimdall αλλα απο το android file explorer δεν μπορω να δω τα αρχεια.εχω κατεβασει τν εκδοση αλλα κολλησα και δεν μπορω να πρωχορησω καθολου.πειτε μου καμια βοθεια διοτι νεος χρηστης εχω πελαγωσει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

μολισ αγορασα ενα galaxy s3 και προσπαθω να το βαλω στην 4.1.2 αλλα εχω μακ.το εκανα ροοτ απο το heimdall αλλα απο το android file explorer δεν μπορω να δω τα αρχεια.εχω κατεβασει τν εκδοση αλλα κολλησα και δεν μπορω να πρωχορησω καθολου.πειτε μου καμια βοθεια διοτι νεος χρηστης εχω πελαγωσει

 

Με ποιο τρόπο προσπαθείς να κάνεις το update ??? Μην μου πεις με το heimdall :confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο προσπαθείς να κάνεις το update ??? Μην μου πεις με το heimdall :confused:

 

με το heidmall εκανα το ροοτ αλλα δεν μπορω με το android file manager να δω τα αρχεια τησ συσκευης και ετσι δεν μπορω να φορτωσω την firmware στην καρτα μνημης και δεν μπορω μνα κανω install from sd card καλα την λεω την διαδικασια η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

με το heidmall εκανα το ροοτ αλλα δεν μπορω με το android file manager να δω τα αρχεια τησ συσκευης και ετσι δεν μπορω να φορτωσω την firmware στην καρτα μνημης και δεν μπορω μνα κανω install from sd card καλα την λεω την διαδικασια η κανω λαθος?

 

Αν έχει card slot το Mac βάλε την κάρτα στο Mac και βάλε ότι θες απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η διαδικασια αυτη ειναι σωστα???

 

ρε παιδια να ρωτησω κατι εκανα ροοτ το σ3 ολα οκ βαζω μεσα στην κρτα μνημησ την εκδοση 4.1.2 που κατεβασα απο το sammobile και μετα παταω vol up +home + sleep buttons με βγαζει σε ενα μενου android system recovery και απο εκει επιλεγω apply update from external storage επιλεγω την firmware κανει κανα 10 λεπτο εκει και μετα ξεκιναει και το τηλ ειναι οπως πριν ουτε update ουτε τπτ.τι κανω λαθος?

ευχαριστω προκαταβολικα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι εκανα ροοτ το σ3 ολα οκ βαζω μεσα στην κρτα μνημησ την εκδοση 4.1.2 που κατεβασα απο το sammobile και μετα παταω vol up +home + sleep buttons με βγαζει σε ενα μενου android system recovery και απο εκει επιλεγω apply update from external storage επιλεγω την firmware κανει κανα 10 λεπτο εκει και μετα ξεκιναει και το τηλ ειναι οπως πριν ουτε update ουτε τπτ.τι κανω λαθος?

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Tα πάντα

Αυτός είναι ο oδηγός εγκατάστασης επίσημου firmware

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για οποιον ενδιαφερεται, Auto call recording, καταγραφει ολες τις συνομιλιες αυτοματα..

Ειναι οπως το call record που εχουμε στο στοκ SecPhone.apk απλα η διαφορα ειναι οτι αυτο εχει καποιες παρα πανω επιλογες οπως να καταγραφει αυτοματα μονο τις εξερχομενες, μονο τις εισερχομενες, και τις δυο η και με τον παλιο τροπο να παταμε το κουμπι οταν θελουμε εμεις..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2091959

 

Edit: Τωρα ειδα οτι εγραψε και ο Μιχαλης πιο πισω..

Edited by motomoto00
Link to comment
Share on other sites

εκανα ενημερωση σε 4.1.2 ισπανικη lla μην εχουμε κανενα θανατο ξαφνικα γιατι λενε οτι η 4.1.2 διορθωνει το προβλημα,κ μετα λεω ας ξανακανω root κ στο ODIN 3.0.4 αντι να βαλω το αρχειο στο pda το εβαλα στο phone ,μυαλο ξουραφι ετσι, τωρα λεω το καψαμε το κινητο :cry: κ βουαλα εγινε κανονικα root..:D πως εγινε αυτο κ γιατι ξερει καποιος...κ υπαρχει app να μπορεισ να δεισ με τον αριθμο του αλλου που βρισκεται γιατι ενας φιλος ειπε σε αλλον οτι ειναι πχ αθηνα κ του λει αυτος οτι ηταν πχ. λαρισα κ ηταν λαρισα οντως ..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το s3. είχα custom έκδοση και κατέβασα μία original 4.1.1(apo omega 4.1.2).

τωρα μπηκα σε download mode περασα μεσω odin μια που βρηκα και ενω την περναει δεν ανοιγει το τηλεφωνο στο μενου. κολλαει στο samsung logo. τι ακριβως κανω λαθος?

γραφει το κινητο στο download mode

odin mode

prudect name gt-i9300

custom ninary download yes (1 counts)

current binary samsung official

system status custom....

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το s3. είχα custom έκδοση και κατέβασα μία original 4.1.1(apo omega 4.1.2).

τωρα μπηκα σε download mode περασα μεσω odin μια που βρηκα και ενω την περναει δεν ανοιγει το τηλεφωνο στο μενου. κολλαει στο samsung logo. τι ακριβως κανω λαθος?

γραφει το κινητο στο download mode

odin mode

prudect name gt-i9300

custom ninary download yes (1 counts)

current binary samsung official

system status custom....

Μπες σε recovery mode και κανε wipe data/factory

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω το τηλεφωνο εδω και 3 μερες και εχω ερωτευτει...θελω να ρωτησω ..στο S i9000 με βολευε πολυ η διαταξη του Ελληνικου πληκτρολογιου ..και τωρα η νεα δεν με βολευει..καποια λυση γ αυτο;

Επισης θελω να ρωτησω ..το update software του κινητου μου προτεινει update ...τωρα εχω 4.0.4 και θελει να εγκαταστησει 4.1.2 ..εχω ακουσει οτι το jelly δεν εχει τελειωποιηθει...τι κανω;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω το τηλεφωνο εδω και 3 μερες και εχω ερωτευτει...θελω να ρωτησω ..στο S i9000 με βολευε πολυ η διαταξη του Ελληνικου πληκτρολογιου ..και τωρα η νεα δεν με βολευει..καποια λυση γ αυτο;

Επισης θελω να ρωτησω ..το update software του κινητου μου προτεινει update ...τωρα εχω 4.0.4 και θελει να εγκαταστησει 4.1.2 ..εχω ακουσει οτι το jelly δεν εχει τελειωποιηθει...τι κανω;ευχαριστω

 

Αν ειναι Ελληνικο το τηλεφωνο και κανεις το update που σου ζηταει θα πας σε 4.1.1..

Αλλιως ο αλλος τροπος ειναι να περασεις μια Official 4.1.2 που δεν εχει κανενα προβλημα..

Φυσικα υπαρχουν και οι customs roms που θα πρεπει να εισαι root για την εγκατασταση..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω το τηλεφωνο εδω και 3 μερες και εχω ερωτευτει...θελω να ρωτησω ..στο S i9000 με βολευε πολυ η διαταξη του Ελληνικου πληκτρολογιου ..και τωρα η νεα δεν με βολευει..καποια λυση γ αυτο;

Επισης θελω να ρωτησω ..το update software του κινητου μου προτεινει update ...τωρα εχω 4.0.4 και θελει να εγκαταστησει 4.1.2 ..εχω ακουσει οτι το jelly δεν εχει τελειωποιηθει...τι κανω;ευχαριστω

 

Μπορείς να κατεβάσεις άλλο πληκτρολόγιο από το playstore.

Υπάρχει και θέμα για πληκτρολόγια εδώ

Προφανώς το τηλέφωνο σου δεν είναι "ελληνικό" γι αυτό σου εμφανίζει την 4.1.2

Κάνε την αναβάθμιση και δε θα βγεις χαμένος :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή που μπορεί να επαναφέρει τις συνδέσεις επαφών μέσα στη λίστα τους; πχ έχω μία Google επαφή, η οποία έχει και την αντίστοιχή της στο Facebook. Στη λίστα επαφών, αρχικά η ίδια επαφή εμφανίζεται 2 φορές, μία ως Google και μία ως Facebook. Μετά τη σύνδεσή τους, θα εμφανίζεται μία επαφή που θα περιέχει και τις 2. Αυτό που θέλω είναι να γλυτώνω τον κόπο να τις ξαναενσωματώνω όταν αλλάζω ROM. Υπάρχει κάτι σχετικό; :worry: Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...