Jump to content

[Επαφές - Δεδομένα] Backup / Restore / Sync / Διαγραφή κτλ


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 201
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μια βοηθεια. εκανα κατι σημερα (ουτε εγω ξερω τι) στις ρυθμισεις με της επαφες απο το icloud και το google και μετα ειδα οτι εχουν χαθει ολες οι επαφες!! τι κανω; :/
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση μπες εδώ με τα στοιχεία σου και δες αν υπάρχουν οι επαφές σου.

https://www.icloud.com

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση μπες εδώ με τα στοιχεία σου και δες αν υπάρχουν οι επαφές σου.

https://www.icloud.com

 

δυστυχώς δεν υπαρχουν... τωρα τι κανω;

Edited by sakiss
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν υπαρχουν... τωρα τι κανω;

 

Μήπως τις είχες συγχρονίσει με το itunes στο pc σου ώστε να τις τραβήξεις από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τις είχες συγχρονίσει με το itunes στο pc σου ώστε να τις τραβήξεις από εκεί?

μπορει και αυτο... πως μπορω να το ελέγξω; παρεμπίπτοντος βρηκα ενα παλιο μπακ απ που ειχα κανει και βρηκα ενα προγγραμα που λεγεται iphonebackupextractor. μπορω μεσα απο αυτο να τραβηξω τις επαφες;

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

μπορει και αυτο... πως μπορω να το ελέγξω; παρεμπίπτοντος βρηκα ενα παλιο μπακ απ που ειχα κανει και βρηκα ενα προγγραμα που λεγεται iphonebackupextractor. μπορω μεσα απο αυτο να τραβηξω τις επαφες;

 

Δεν έχω δουλέψει το πρόγραμμα που λες.

 

Για το άλλο που σου λέω πολύ απλά αφου συνδέσεις το κινητό στο pc άνοιξε το itunes, πήγαινε στην καρτέλα info (του χρήστη σου), τίκαρε το sync contacts και επέλεξε sync κάτω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

μπα και παλι δεν βγαζω άκρη... restore απο back up πως το κανω για να λύσω μια και καλη το προβλημα; δεν ξερω τι αλλο να κανω Edited by sakiss
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

μπα και παλι δεν βγαζω άκρη... restore απο back up πως το κανω για να λύσω μια και καλη το προβλημα; δεν ξερω τι αλλο να κανω

 

Για να κάνεις restore πρέπει κάπου να έχεις το backup σου. (itunes->user->καρτέλα Summary->Restore)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εκανα αυτα που ελεγε στο post αλλα δεν μπορουσα να αλλαξω τον τυπο σε r

 

Το αρχείο που θα σου δημιουργήσει το παρακάτω site πέταξε το κατευθείαν στο Tones του iTunes και κάνε sync με το iPhone.

http://audiko.net

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υποτίθεται ότι εχω συγχρονίσει τις επαφες μου με το outlook και το facebook και τις έχω κάνει link επιλεγοντας ως ονομα της επαφής το κανονικο του outlook και όχι ότι απιθανο εχει διαλέξει ο καθενας για facebook name. Αυτό το έκανα χρησιμοποιώντας την επιλογή "use this name for the unified car" ( ή κάπως έτσι). Φαινεται όμως ότι το iphone γυρίζει αργά η γρήγορα το ονομα τηςunified card σε αυτό του facebook. Στη community support της apple φαίνεται ότη και κάποιοι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά χωρίς να έχει βρεθεί καμία λύση. Καμία ιδέα ή κάποιος με παρομοιο πρόβλημα; iphone 5- ios 6.02
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Τις επόμες ημέρες θα μεταπηδήσω από iphone4 στο 5άρι.

 

Θέλω να περάσω εφαρμογές και επαφές από το 4 στο 5. Πως θα το κάνω αυτό;

Μπιρεί να γίνει αυτό μέσω του αυτόματου backup που κάνει το itunes κάθε φορά που συνδέω το 4άρι στο pc ή πρέπει να γίνει αλλιώς;

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τις επόμες ημέρες θα μεταπηδήσω από iphone4 στο 5άρι.

 

Θέλω να περάσω εφαρμογές και επαφές από το 4 στο 5. Πως θα το κάνω αυτό;

Μπιρεί να γίνει αυτό μέσω του αυτόματου backup που κάνει το itunes κάθε φορά που συνδέω το 4άρι στο pc ή πρέπει να γίνει αλλιώς;

Θα κρατήσεις ένα back up από το 4 είτε μέσω itunes ή είτε μέσω icloud και μόλις πάρεις το 5 απλά θα κάνεις restore from backup είτε μέσω του itunes ή μέσω icloud.

Edited by sakiss

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου λίγο πώς θα τραβήξω ΜΟΝΟ τις επαφές ώστε να κάνω restore και set up as new και μετά πώς θα τις ξαναπεράσω μέσα;

 

Επίσης, χωρίς jb, μπορείς μετά από restore να βάλεις τις photos που είχες κάνει Copy-Paste από το Camera Roll να τις ξαναβάλεις εκεί;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Από οδό γνωρίζω, ομάδες στις επαφές μπορείς να φτιάξεις μόνο μέσω iCloud.com. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία συγχρονισμού.
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου λίγο πώς θα τραβήξω ΜΟΝΟ τις επαφές ώστε να κάνω restore και set up as new και μετά πώς θα τις ξαναπεράσω μέσα;

 

Επίσης, χωρίς jb, μπορείς μετά από restore να βάλεις τις photos που είχες κάνει Copy-Paste από το Camera Roll να τις ξαναβάλεις εκεί;

Τις επαφές μπορείς να τις συγχρονίσεις με το icloud και μετά το restore να τις κατεβάσεις από εκεί. Τις φωτογραφίες από το camera roll δεν μπορείς να τις βάλεις ξανά πίσω στο camera roll εκτός και αν κάνεις επαναφορά backup. Μπορείς όμως να τις ανεβάσεις σε ένα άλμπουμ στο photostream και μετά από το restore να τις αποθηκεύσεις ξανά στο camera roll, είναι ο πιο απλός τρόπος. Άλλος τρόπος είναι μετά το restore να τις περάσεις σε κάποια εφαρμογή του στυλ ifiles και από εκεί να τις σώσεις στο camera roll.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατήσεις ένα back up από το 4 είτε μέσω itunes ή είτε μέσω icloud και μόλις πάρεις το 5 απλά θα κάνεις restore from backup είτε μέσω του itunes ή μέσω icloud.

 

Από σήμερα είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος ενός iphone5 16gb σε λευκό χρώμα:)

 

Το άνοιξα πρώτη φορά και με ρωτάει εάν θα το σετάρω ως καινούργιο ή θα το συνδέσω με το itunes για να πάρει το backup.

1) Από το backup θα περάσει μόνο επαφές και ρυθμίσεις ή και τις εφαρμογές που είχα; Αν όχι τι πρέπει να κάνω για να περάσει και τις εφαρμογές;

2) Το backup που έχω είναι όταν είχα στο 4άρι κάρτα της vodafone. Τώρα στο 5 έχω κάρτα της wind. Θα περάσει και τις ρυθμίσεις δικτύου που είχα με την vodafone και θα πρέπει στην συνέχεια να τις αλλάξω για να βάλω αυτές τις wind; Γιατί τώρα που το άνοιξα είδα ότι αναγνώρισε μόνο του την wind και έβγαλε την ένδειξη 3g...

 

*Ρωτάω γιατί μέχρι το απόγευμα δεν θα έχω pc για να το συνδέσω και θέλω να είμαι έτοιμος όταν θα έρθει εκείνη η ώρα...

Edited by sakiss
Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές μπορείς να τις συγχρονίσεις με το icloud και μετά το restore να τις κατεβάσεις από εκεί. Τις φωτογραφίες από το camera roll δεν μπορείς να τις βάλεις ξανά πίσω στο camera roll εκτός και αν κάνεις επαναφορά backup. Μπορείς όμως να τις ανεβάσεις σε ένα άλμπουμ στο photostream και μετά από το restore να τις αποθηκεύσεις ξανά στο camera roll, είναι ο πιο απλός τρόπος. Άλλος τρόπος είναι μετά το restore να τις περάσεις σε κάποια εφαρμογή του στυλ ifiles και από εκεί να τις σώσεις στο camera roll.

Με το iCloud όμως θα έχω πρόβλημα με τις υπόλοιπες συσκευές iPhone... Ό,τι θα μπαίνει στο ένα iPhone, θα μπαίνει και στα άλλα πράγμα που δε θέλω. Είτε είναι φωτογραφίες είτε επαφές κλπ

Μέσω iTunes τι μπορούμε να κάνουμε;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Με το iCloud όμως θα έχω πρόβλημα με τις υπόλοιπες συσκευές iPhone... Ό,τι θα μπαίνει στο ένα iPhone, θα μπαίνει και στα άλλα πράγμα που δε θέλω. Είτε είναι φωτογραφίες είτε επαφές κλπ

Μέσω iTunes τι μπορούμε να κάνουμε;

Δεν είναι υποχρεωτικό αυτό. Στις άλλες συσκευές που έχεις θα απενεργοποιήσεις αυτή την επιλογή, δηλαδή να συγχρονίζει επαφές ή φωτογραφίες.

 

Αν έχεις windows τότε οι επαφές σου θα αποθηκεύονται στο outlook, αν έχεις mac os x τότε θα αποθηκεύονται στην αντίστοιχη εφαρμογή contacts που έχει το mac os x.

 

Τις φωτογραφίες μπορείς να τις πάρεις με drag n drop από τα windows μέσω του file browser, γιατί αναγνωρίζει ως φωτογραφική το iphone αλλά μετά δεν μπορείς να τις βάλεις πάλι στο camera roll.

 

παιδιά καλημερα πως μπορω να φτιαξω ομαδες και να βαλω εκει όποιους θελω ?

Μπορείς να φτιάξεις ομάδες μέσω του outlook αν έχεις windows ή μέσω contacts αν έχεις mac os x. Μπορείς και μέσω icloud όπως σου είπε και ο

@mpempoulinos.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ταινιες χωρις να κανω συγχρονισμο απο πισι δεν γινεται να δω? οπως πχ βλεπω απο το vaio...
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

ταινιες χωρις να κανω συγχρονισμο απο πισι δεν γινεται να δω? οπως πχ βλεπω απο το vaio...

Αν ο player που έχεις περασμένο στο κινητό σου υποστηρίζει wifi transfer τότε δεν χρειάζεται ο συγχρονισμός με itunes. Π.χ. ο avplayer υποστηρίζει wifi transfer.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ίδιο έκανα κι εγώ πρόσφατα.Το συνδέω λοιπόν το 5άρι, κάνω restore από το τελευταίο backup και έρχονται τα πάντα (επαφές, μηνύματα, φωτογραφίες, ρυθμίσεις ακόμα και οι τελευταίες κλήσεις) αλλά ΚΑΜΙΑ εφαρμογή.

 

Ξενερώνω γιατί λέω πάει η πρόοδος σε κάθε game αλλά ότι κατέβαζα μετά από appstore ήταν ακριβώς όπως στο backup.

 

Μέχρι και στη μέση ενός παιχνιδιού που έπαιζα με έβαλε και συνέχισα κανονικά λες και είχα πατήσει παύση...

 

Τώρα δεν ξέρω γιατί δεν έφερε τις εφαρμογές αλλά αφού δε χάθηκε τίποτα δε με απασχόλησε και πολύ.

 

Η μετάβαση έγινε από 4s και παρότι είχα ακούσει για μικρές διαφορές ειδικά σε ταχύτητα και απόδοση είναι πραγματικά μεγάλες.

Edited by sakiss
Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ίδιο έκανα κι εγώ πρόσφατα.Το συνδέω λοιπόν το 5άρι, κάνω restore από το τελευταίο backup και έρχονται τα πάντα (επαφές, μηνύματα, φωτογραφίες, ρυθμίσεις ακόμα και οι τελευταίες κλήσεις) αλλά ΚΑΜΙΑ εφαρμογή.

 

Ξενερώνω γιατί λέω πάει η πρόοδος σε κάθε game αλλά ότι κατέβαζα μετά από appstore ήταν ακριβώς όπως στο backup.

 

Μέχρι και στη μέση ενός παιχνιδιού που έπαιζα με έβαλε και συνέχισα κανονικά λες και είχα πατήσει παύση...

 

Τώρα δεν ξέρω γιατί δεν έφερε τις εφαρμογές αλλά αφού δε χάθηκε τίποτα δε με απασχόλησε και πολύ.

 

Η μετάβαση έγινε από 4s και παρότι είχα ακούσει για μικρές διαφορές ειδικά σε ταχύτητα και απόδοση είναι πραγματικά μεγάλες.

 

 

Κανεις λαθος και μαλλον δεν περιμενες να ολοκληρωθει το restore, εκτος κι αν εχεις επιλεξει να μη σου κανει backup / restore τις εφαρμογες εξ'αρχης.

Edited by sakiss

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...