Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ

... και είναι rooted

 

Αν θέλετε επιλογή ΕΧΙΤ στον stock internet browser κάντε τα εξής :

Με τον root explorer ή τον es explorer (ή κάποιον αντίστοιχο με τον οποίον να μπορείτε να δείτε τα αρχεία του συστήματος πηγαίνετε στο /system/scs/feature.xml και επιλέγοντας (πατώντας συνεχόμενα πάνω στο αρχείο αυτό στον root explorer)" open in text editor"

ή επιλέγοντας (πατώντας μία φορά στο αρχείο αυτό) "es επεξεργασία σημείωσης"

 

προσθέστε πριν από τις γραμμές αυτές (με τις οποίες τελειώνει το αρχείο)

</FeatureSet>

</SamsungMobileFeature>

 

το εξής :

<!-- Add exit menu to web browser -->

<CscFeature_Web_AddOptionToTerminate >true</CscFeature_Web_AddOptionToTerminate >

 

Σώστε το αρχείο (υποτίθεται ότι ήδη έχετε κάνει mount r/w στον root explorer ή έχετε επιλέξει να μπορείτε να δείτε και να αλλάξετε αρχεία συστήματος στον es explorer ) και αλλάξτε τα permissions του σε rw-r-r

Κάντε reboot και πλέον υπάρχει στο τέλος του menu του stock internet browser η επιλογή για έξοδο από το πρόγραμμα :)

 

Περισσότερες πληροφορίες και επιλογές για όποιον θέλει να πειραματιστεί εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1793495

 

Αν κάποιος ανακαλύψει κάτι ωραίο στις επιλογές που αναφέρονται εκεί ας μας το πει και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν υπάρχει κάποιος με Wind και CM10 (ή κάποιο "παρακλάδι" της), μπορεί να μου πει τι modem χρησιμοποιεί;

 

Έχω σοβαρό θέμα με συνδεσιμότητας ΚΑΙ μπαταρίας* με κάποια που έχω χρησιμοποιήσει.

 

*το betterbatterystats μου δείχνει No Data Connection + No or Unknown signal ότι τρέχουν από την ώρα που άνοιξε το κινητό.. non stop..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!ειχα πολυ καιρο να ποσταρω,σας παρακολουθω ωστοσο, και χρειαζομαι μια διευκρινιση: ειμαι ροοτ,εχω jb 4.1.1 μπορω να βαλω την ωμεγα 34 jb 4.1.2;και αν ναι χρειαζεται καποια ειδικη τροποποιηση;Υπόψιν δεν εχω βαλει αλλη ρομ ποτε..

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!ειχα πολυ καιρο να ποσταρω,σας παρακολουθω ωστοσο, και χρειαζομαι μια διευκρινιση: ειμαι ροοτ,εχω jb 4.1.1 μπορω να βαλω την ωμεγα 34 jb 4.1.2;και αν ναι χρειαζεται καποια ειδικη τροποποιηση;Υπόψιν δεν εχω βαλει αλλη ρομ ποτε..

Σας ευχαριστω!

 

Μπορείς να την βάλεις .

Οδηγίες υπάρχουν στο θέμα της ωμέγα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μηπως ξερει κανεις εαν επηρεάζει την ΟΤΑ αναβάθμιση λογισμικου το γεγονός ότι ειμαι root?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μηπως ξερει κανεις εαν επηρεάζει την ΟΤΑ αναβάθμιση λογισμικου το γεγονός ότι ειμαι root?

 

Δεν μπορείς να κάνεις OTA όταν είσαι root .

Με την 4.0.4 γινόταν αλλα οχι πλέον με jb.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει, έφτιαξα αυτό το mod για τη ρομ μου, το οποίο προσθέτει 23 toggles στην status bar.

Το μετέφρασα επίσης στα ελληνικά.

Με μια ακόμα μικρή τροποποίηση κάνει για όλες τις stock και custom roms XXELKC.

Επίσης περιλαμβάνει το mod για το 1% μπαταρίας στα εικονίδια (Πρέπει να εγκαταστήσετε κάποιο σετ εικονιδίων για να το δείτε)

Αν έχετε εγκαταστήσει κάποιο θέμα, θα πρέπει μετά την εγκατάσταση του mod να επανεγκαταστήσετε το θέμα.

 

Εγκατάσταση από clockworkmod recovery.

Κατέβασμα εδώ

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΙΣ CUSTOM ROMS!

Αν έχει κάνει τίποτα πρόσθετες επεμβάσεις ο developer (π.χ. να έχει μετακινήσει το ρολόι κ.λ.π.), θα τις χάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει, έφτιαξα αυτό το mod για τη ρομ μου, το οποίο προσθέτει 23 toggles στην status bar.

Το μετέφρασα επίσης στα ελληνικά.

Με μια ακόμα μικρή τροποποίηση κάνει για όλες τις stock και custom roms XXELKC.

Επίσης περιλαμβάνει το mod για το 1% μπαταρίας στα εικονίδια (Πρέπει να εγκαταστήσετε κάποιο σετ εικονιδίων για να το δείτε)

Αν έχετε εγκαταστήσει κάποιο θέμα, θα πρέπει μετά την εγκατάσταση του mod να επανεγκαταστήσετε το θέμα.

 

Εγκατάσταση από clockworkmod recovery.

Κατέβασμα εδώ

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΙΣ CUSTOM ROMS!

Αν έχει κάνει τίποτα πρόσθετες επεμβάσεις ο developer (π.χ. να έχει μετακινήσει το ρολόι κ.λ.π.), θα τις χάσετε.

 

Μπράβο Στράτο!

ΒΤW ο μόνος λογος που δεν έχω περάσει την 4.1.2 ακόμα είναι ότι ήθέλα να περάσω τις 500 ώρες συνεχούς λειτουργίας! Είμαι στις 482 (20+μέρες)! (σχετικά heavy use, όλα ανοιχτά συνέχεια)

Αλλά με βλέπω το βραδάκι να την περνάω...:p

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν την επίσημη ελληνική 4.1.1 jelly bean και είναι rooted, μπορούν να βάλουν το παρακάτω μέσω CWM και θα έχουν ελληνική μπάρα στα δεξιά των επαφών. Είναι η εφαρμογή των επαφών από την 4.1.2, που η Samsung θυμήθηκε να βάλει το αλφάβητό που έλειπε:

 

http://www.multiupload.nl/EX6O9EOFZH

 

Τhanks στον StratosGR για την επισήμανση.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω και εγώ root αλλά μου φαίνονται όλα κινέζικα. Από που κατεβάζουμε και ποια είναι η πιο καλή επιλογή για το s3 ώστε να έχω καλύτερη μπαταρία και να μπορώ να περάσω εφαρμογές από το τηλέφωνο στην sd κάρτα??
Link to comment
Share on other sites

Aν σου φαινονται Κινεζικα και δεν ξερεις τι να κανεις καλυτερα να μην το κανεις καθως δεν θα ξερεις πως να το χρησιμοποιησεις.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι κατι δυσκολο.

Εφαρμογες στην καρτα SD δεν χρειαζεται να το κανεις καθως τα 2GB μνημη που εχει ειναι επαρκης για εφαρμογες.

Το root δεν θα κανει καλυτερη τη μπαταρια σου οποτε μια καλη λυση ειναι να κλεινεις οτι δεν χρησιμοποιεις οπως bluetooth,wifi,gps κτλ.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Aν σου φαινονται Κινεζικα και δεν ξερεις τι να κανεις καλυτερα να μην το κανεις καθως δεν θα ξερεις πως να το χρησιμοποιησεις.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι κατι δυσκολο.

Εφαρμογες στην καρτα SD δεν χρειαζεται να το κανεις καθως τα 2GB μνημη που εχει ειναι επαρκης για εφαρμογες.

Το root δεν θα κανει καλυτερη τη μπαταρια σου οποτε μια καλη λυση ειναι να κλεινεις οτι δεν χρησιμοποιεις οπως bluetooth,wifi,gps κτλ.

 

2gb μονο για το i9305....

Εμενα παντως μεχρι στιγμης μου αρεσουν πολυ τα features της 4.1.2

Edited by Tyxerakias

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Aν σου φαινονται Κινεζικα και δεν ξερεις τι να κανεις καλυτερα να μην το κανεις καθως δεν θα ξερεις πως να το χρησιμοποιησεις.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι κατι δυσκολο.

Εφαρμογες στην καρτα SD δεν χρειαζεται να το κανεις καθως τα 2GB μνημη που εχει ειναι επαρκης για εφαρμογες.

Το root δεν θα κανει καλυτερη τη μπαταρια σου οποτε μια καλη λυση ειναι να κλεινεις οτι δεν χρησιμοποιεις οπως bluetooth,wifi,gps κτλ.

 

Είμαι πολύ καλή με υπολογιστές κτλ. Απλά ήμουν μια ζωή με iphone και το jailbreak και όλα τα σχετικά τα έκανα με μεγάλη ευκολία. Apple tv jailbreak με όλα τα καλούδια και τα σχετικά. Απλά θέλω να ασχοληθώ και με το Android. Τώρα που πήρα το s3. Απλά δεν ξέρω τι να διαλέξω από αυτά τα ωμέγα που λέτε ή δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει. Και επίσης που θα τα βρω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ καλή με υπολογιστές κτλ. Απλά ήμουν μια ζωή με iphone και το jailbreak και όλα τα σχετικά τα έκανα με μεγάλη ευκολία. Apple tv jailbreak με όλα τα καλούδια και τα σχετικά. Απλά θέλω να ασχοληθώ και με το Android. Τώρα που πήρα το s3. Απλά δεν ξέρω τι να διαλέξω από αυτά τα ωμέγα που λέτε ή δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει. Και επίσης που θα τα βρω.

 

Για custom roms διάβασε εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=179

Και εδώ http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1566

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα. Πριν το κάνω root πρέπει πρώτα να βάλω εργιστιακες ρυθμίσεις και μετά να το στήσω πάλι το τηλέφωνο ή το κάνω root και μετά πρέπει να το επαναφέρω σε σε εργοστιακες ρυθμίσεις? Η τίποτα από τα δύο??
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα. Πριν το κάνω root πρέπει πρώτα να βάλω εργιστιακες ρυθμίσεις και μετά να το στήσω πάλι το τηλέφωνο ή το κάνω root και μετά πρέπει να το επαναφέρω σε σε εργοστιακες ρυθμίσεις? Η τίποτα από τα δύο??

 

Τίποτα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Loneygirl δεν σου αρεσει ετσι οπως ειναι το κινητο;

Γιατι θες να το πειραξεις;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Loneygirl δεν σου αρεσει ετσι οπως ειναι το κινητο;

Γιατι θες να το πειραξεις;

 

Μου αρέσει τρελά. Όπως επίσης μου αρέσει να μαθαίνω και να το πειράζω γενικά. Γιαυτό θέλω να το κάνω root. Άσε που όλοι ακούω να μου λένε ότι αν το κάνω root το κινητό θα απογειωθεί και είμαι περίεργη Να δω την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις απλα root δεν θα αλλαξει τιποτα.

Θα πρεπει να του βαλεις mods ή καποια ρομ για να αλλαξει.

Κι αυτο οχι παντα προς το καλυτερο...Καλο ειναι να ξερεις τι βαζεις και να προσεχεις γιατι αν δεν ξερεις παιζει να κανεις ενα πανεμορφο τουβλο το κινητο σου.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις απλα root δεν θα αλλαξει τιποτα.

Θα πρεπει να του βαλεις mods ή καποια ρομ για να αλλαξει.

Κι αυτο οχι παντα προς το καλυτερο...Καλο ειναι να ξερεις τι βαζεις και να προσεχεις γιατι αν δεν ξερεις παιζει να κανεις ενα πανεμορφο τουβλο το κινητο σου.

 

Δεν το πειράζω τότε. Νομίζα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τούβλο. Ότι θα μπορούσα να το επαναφέρω αν κάτι δεν πήγαινε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις απλα root δεν θα αλλαξει τιποτα.

Θα πρεπει να του βαλεις mods ή καποια ρομ για να αλλαξει.

Κι αυτο οχι παντα προς το καλυτερο...Καλο ειναι να ξερεις τι βαζεις και να προσεχεις γιατι αν δεν ξερεις παιζει να κανεις ενα πανεμορφο τουβλο το κινητο σου.

 

Καλά μην την τρομάζεις και συ..:p. Για να κυνδινέυσει να το κάνει τούβλο πρέπει να το πειράξει πολύ. Αν απλά το ρουτάρει μπορεί να έχει κάποια άμεσα και εύκολα οφέλη όπως να μπλοκάρει τις διαφημίσεις για παράδειγμα με ένα απλό προγραμματάκι. Δέν είναι ανάγκη να πάει σε άλλα ρομς η να προσθαφερεί mods. Σιγά σιγά κανείς μπορεί μαθαίνοντας να προχωρήσει σε περισότερο πείραγμα με προσοχή πάντα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν την επίσημη ελληνική 4.1.1 jelly bean και είναι rooted, μπορούν να βάλουν το παρακάτω μέσω CWM και θα έχουν ελληνική μπάρα στα δεξιά των επαφών. Είναι η εφαρμογή των επαφών από την 4.1.2, που η Samsung θυμήθηκε να βάλει το αλφάβητό που έλειπε:

 

http://www.multiupload.nl/EX6O9EOFZH

 

Τhanks στον StratosGR για την επισήμανση.

 

Όντως, στην 4.1.2 το φτιάξανε! Δεν το είχα δει γιατί εχω βολευτεί με τον ex dialer.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα. Πριν το κάνω root πρέπει πρώτα να βάλω εργιστιακες ρυθμίσεις και μετά να το στήσω πάλι το τηλέφωνο ή το κάνω root και μετά πρέπει να το επαναφέρω σε σε εργοστιακες ρυθμίσεις? Η τίποτα από τα δύο??

 

Υπάρχει αναλυτικός οδηγός για root στην ενότητα των οδηγών, που εξηγεί τι είναι το root και πως να το κάνεις πανεύκολα. Λυπάμαι που κανένας έμπειρος εδώ δεν έδωσε το link... Δεν υπάρχει κίνδυνος με το root. Άρχισε από κει, και μετά βλέπεις για roms και τέτοια, που εκεί γίνονται πιο επικίνδυνα τα πράγματα.

Το root δε χρειάζεται καμία επαναφορά, ούτε εργοστασιακές ρυθμίσεις ούτε τίποτα, και δεν προκαλεί καμία αλλαγή.

 

Εφαρμογες στην καρτα SD δεν χρειαζεται να το κανεις καθως τα 2GB μνημη που εχει ειναι επαρκης για εφαρμογες.

Δεν έχει μόνο 2GB μνήμη το Ι9300, έχει όλη τη διαθέσιμη μνήμη του τηλεφώνου. Μάλλον μπερδεύεσαι με το partition table σε προηγούμενα μοντέλα όπως το Ι9000.

 

Δεν το πειράζω τότε. Νομίζα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τούβλο. Ότι θα μπορούσα να το επαναφέρω αν κάτι δεν πήγαινε καλά.

Η περίπτωση τούβλου αν και πολύ περιορισμένη, υπάρχει σε αλλαγές rom και πιο προχωρημένα πράγματα, κι εκεί πρέπει να κάνεις βλακεία εσύ, όπως π.χ. να βάλεις kernel που προορίζεται για άλλη συσκευή. Μόνο κάνοντας root δε θα γίνει τίποτα, εκτός του ότι θα αποκτήσεις το δικαίωμα να κάνεις βλακεία.

 

Εγώ κανένα θεματάκι ήθελα να περάσω για να αλλάξουν τα εικονίδια πιο πολύ.

Δε χρειάζεται root γι'αυτό, αλλά άλλαξε launcher, κοίτα τον Nova, τον Go, ή τον ADW. Tο root κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από το να αλλάζει εικονίδια, το Android δεν είναι iOS... :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους φτιάξανε το μοντ με την καμερα του Note 2 και λειτουργεί σωστά!!Ειναι για την JB 4.1.2.Κατεβάστε αυτό που λέει Galaxy Note 2 Camera app.

Ειναι 2 αρχεία,το ένα με βελτιωμένο bit rate,σε φώτο και βιντεο (αλλά με μερικά ελαχιστα κωλύματα στο βιντεο στην αρχή αλλά όχι πάντα ) και το δεύτερο με το default profile Note 2 που εκεί δουλεύει σωστά.Ελπίζω να καταφέρει να βελτιώσει και το 1ο και να μην εχει αυτό το ελαχιστο lag.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1883192

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...