Jump to content

[Android - προτάσεις] Μουσική, Βίντεο και Φωτογραφία


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα το scanning ουσιαστικά είναι φωτογραφίες, οπότε δεν έχει πρόβλημα. Δεν αναγνωρίζει τα γράμματα (ocr) για να το κάνει κανονικό pdf, αν αυτό εννοείς

 

Ναι αυτο εννοουσα φιλε, ειπα κι εγω :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούριος στο android! Θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος Music (mp3) player. Παραπάνω διάβασα για το Poweramp, το οποίο βρήκα εξαιρετικό. Αλλά δεν υπάρχει καμιά εξίσου καλή εφαρμογή που να είναι στα Ελληνικά; :worry:
Link to comment
Share on other sites

έβαλα εξώφυλλα με το iTunes

σε κάποια τραγούδια

τα αντικατέστησα στο κινητό

αλλά δεν δείχνει το εξώφυλλο!

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να τραβήξει φώτο σε αργή ταχύτητα ώστε να έχω ένα τέτοιο αποτέλεσμα;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να τραβήξει φώτο σε αργή ταχύτητα ώστε να έχω ένα τέτοιο αποτέλεσμα;

δυσκολο φιλε μου(κατα τη γνωμη δεν προκειται να υπαρξει, δεν ειναι τεχνικα εφικτο πιστευω).

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια

Μια χαρά μπαίνει όπου θες

 

Οποιαδήποτε υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη για να μη χρειαστεί να πληρώσουμε την πλήρη έκδοση (δεχόμεθα και pm!)! :)

 

--------------------

Μήνυμα από ομάδα διαχείρησης myphone.gr

 

Απαγορεύεται οποιαδήποτε συζήτηση σχετικά με παράνομο λογισμικό στο forum

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη για να μη χρειαστεί να πληρώσουμε την πλήρη έκδοση (δεχόμεθα και pm!)! :)

 

Φίλε μου κοστίζει περίπου 3, 5 ευρώ.

Δεν αξίζει καν τον κόπο να μπεις στην διαδικασία να αποφύγεις μια τόσο μικρή χρέωση

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάσα το poweramp αλλά δε μου άρεσε και τόσο...(ήταν η δωρεάν έκδοση και δε ξέρω αν έχει διάφορες με την πληρωμένη...).Αυτό που δε μου άρεσε ήταν ότι εβάλε όλα τα τραγούδια σε ένα φάκελο ανά καλλιτέχνη και άλμπουμ και έγραφε unknown.. ένα άλλο που χρησιμοποιώ(playerpro)μου έχει φτιάξει σχεδόν όλα τα τραγούδια ανά καλλιτέχνη,άλμπουμ κτο..
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω app που να μπορώ να κάνω μια εικόνα να κινηθεί.

πχ να ζωγραφίσω μια μπάλα (ένα κύκλο) και να μπορώ να τη κάνω να τσουλάει σαν video..

έχετε κάτι στο νου σας?

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω app που να μπορώ να κάνω μια εικόνα να κινηθεί.

πχ να ζωγραφίσω μια μπάλα (ένα κύκλο) και να μπορώ να τη κάνω να τσουλάει σαν video..

έχετε κάτι στο νου σας?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tapmojo.gifboom&hl=el

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να τραβήξει φώτο σε αργή ταχύτητα ώστε να έχω ένα τέτοιο αποτέλεσμα;

 

δυσκολο φιλε μου(κατα τη γνωμη δεν προκειται να υπαρξει, δεν ειναι τεχνικα εφικτο πιστευω).

 

Το έψαχνα από παλιά αυτό...

 

Βρήκα διάφορα σε forum από κόσμο αλλά καμία απάντηση.

 

Τελικά, η Camera FV-5 ισχυρίζεται πλήρη έλεγχο στην κάμερα και όντως έχει και exposure time αλλά το δοκίμασα και δεν δουλεύει πολύ καλά..

 

Έχει και lite έκδοση!

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το powerAMP εχω αγοράσει την unlocked version άλλα μετά απο 2-3 ήμερες μου ζητάει Licence key ισχυρίζεται οτι μου το έστειλε στο email άλλα κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει τι παίζει γιατί αρχίζω και μετανιώνω για την αγορά αφού βάζω 1 φάκελο να αναπαράγει που έχει 30 τραγούδια και αυτό με την αλλαγή με πάει σε άλλο και παίζει ήχους τον εφαρμογών:mad:
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το powerAMP εχω αγοράσει την unlocked version άλλα μετά απο 2-3 ήμερες μου ζητάει Licence key

 

Απεγκατέστησε τον poweramp και το unlocker και εγκατέστησέ τα ξανά από το Google Play.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται στο poweramp να ρυθμίσεις να διαβάζει ή να δείχνει μόνο τα τραγούδια Γιατί μου βγάζει και βίντεο και ήχους του κινητού....
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά:

 

Έψαχνα εφαρμογή για mp4 video, καθώς ο stock δεν παίζει mp4. Μετά από συμβουλή στο 7510 subforum δοκίμασα:

 

(α) mx player, φαίνεται πολύ καλός, ζήτησε να εγκαταστήσει ένα codec μόνος του όταν πήγα να παίξω την πρώτη ταινία, φυσικά το επέτρεψα, όμως δεν παίζει εικόνα, μόνο ήχος. Γιατί άραγε; Τον απεγκατέστησα.

 

(β) bs player, είδα ότι έχει ads στο tray που με ενοχλεί... Δεν το εγκατέστησα.

 

(γ) simple mp4, παίζει κανονικά τα mp4, είναι σχετικά καινούργιος και μη πλήρης (πχ. δεν διαβάζει υπότιτλους) και έχει τα ενοχλητικά ads στο tray. Το απεγκατέστησα.

 

(δ) dice player, ζήτησε tegra 2 βοηθητικό πρόγραμμα το οποίο εγκατέστησα και παίζει κανονικά. Φαίνεται οκ και το κρατώ. Δημιούργησε μόνο μια συντόμευση για διαφημίσεις, από ό,τι βλέπω, που απλά παραπέμπει στο firefox και μπορείς απλά να το σβήσεις. Εκτός... αν επανέλθει, θα δούμε.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά:

 

Έψαχνα εφαρμογή για mp4 video, καθώς ο stock δεν παίζει mp4. Μετά από συμβουλή στο 7510 subforum δοκίμασα:

 

(α) mx player, φαίνεται πολύ καλός, ζήτησε να εγκαταστήσει ένα codec μόνος του όταν πήγα να παίξω την πρώτη ταινία, φυσικά το επέτρεψα, όμως δεν παίζει εικόνα, μόνο ήχος. Γιατί άραγε; Τον απεγκατέστησα.

 

(β) bs player, είδα ότι έχει ads στο tray που με ενοχλεί... Δεν το εγκατέστησα.

 

(γ) simple mp4, παίζει κανονικά τα mp4, είναι σχετικά καινούργιος και μη πλήρης (πχ. δεν διαβάζει υπότιτλους) και έχει τα ενοχλητικά ads στο tray. Το απεγκατέστησα.

 

(δ) dice player, ζήτησε tegra 2 βοηθητικό πρόγραμμα το οποίο εγκατέστησα και παίζει κανονικά. Φαίνεται οκ και το κρατώ. Δημιούργησε μόνο μια συντόμευση για διαφημίσεις, από ό,τι βλέπω, που απλά παραπέμπει στο firefox και μπορείς απλά να το σβήσεις. Εκτός... αν επανέλθει, θα δούμε.

 

δοκιμασε στον mxplayer να παιξεις απο πανω δεξια me H/W και S/W αναπαραγωγη... o player αυτος δεν παιζει DTS...

O Bsplayer παιζει DTS εχει και αυτος τις παραπανω επιλογες για να δεις τι παιζει στο αρχειο...το ad μην σε ενοχλει ειναι μονο οταν πατας pause στα video δεν ειναι τοσο ενοχλητικο γιατι τον εχω δουλεψει..

 

στο ταβλετ μου εγω εχω και τους 2 παραπανω αναλογα το αρχειο...(υποτιτλους εμφανιζουν μονο σε S/W ολοι οι players ειδικα αν δοκιμασεις αναπαραγωγη σε αλλη οθονη...)

 

για mkv εχω τον bs λογο του dts για ολα τα αλλα τον mxplayer :)

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά εφαρμογή που να αποθηκεύει τις φωτογραφίες σε μεγάλη ανάλυση υπάρχει; Η κάμερα λέει 5 Mp αλλά η stock εφαρμογή δεν πάει πάνω από 1 Mb.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεις την ανάλυση με το μέγεθος...

 

Κάθε πίχελ/εικονοστοιχείο είναι η μικρότερη δυνατή κουκκίδα στην εικόνα σου. Αν έχεις 24bits βάθος χρώματος (δηλαδή 8 για κάθε χρώμα = 256 διαβαθμίσεις = 16.7 εκατομ. χρώματα συνολικά), τότε η απολύτως μεγαλύτερη φωτογραφία που μπορείς να αποθηκεύσεις στα 5 Mpixles είναι 15 MBytes σαν bitmap.

Όλες όμως αποθηκεύονται σαν jpg (κωδικοποιούνται και συμπιέζονται για να ελαττώνεται το μέγεθός τους). Ο αλγόριθμος είναι πιο αποτελεσματικός όσο πιο ομοιογενής είναι η φωτογραφία - θα παρατηρήσεις ότι οι βραδυνές σου φωτογραφίες είναι κατά κανόνα μεγαλύτερες γιατί έχουν περισσότερο θόρυβο, ενώ αν πάρεις μια καλά φωτισμένη λευκή σελίδα θα έχει μικρότερο μέγεθος.

 

Για την ίδια κάμερα, όσο μικρότερο μέγεθος αρχείου παίρνεις τόσο πιο ευχαριστημένος θα έπρεπε να είσαι :)

Edited by minast
typos :)
Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεις την ανάλυση με το μέγεθος...

 

Κάθε πίχελ/εικονοστοιχείο είναι η μικρότερη δυνατή κουκκίδα στην εικόνα σου. Αν έχεις 24bits βάθος χρώματος (δηλαδή 8 για κάθε χρώμα = 256 διαβαθμίσεις = 16.7 εκατομ. χρώματα συνολικά), τότε η απολύτως μεγαλύτερη φωτογραφία που μπορείς να αποθηκεύσεις στα 5 Mpixlesείναι 15 MBytes σαν bitmap.

Όλες όμως αποθηκεύονται σαν jpg (κωδικοποιούνται και συμπιέζονται για να ελαττώνεται το μέγεθός τους). Ο αλγόριθμος είναι πιο αποτελεσματικός όσο πιο ομοιογενής είναι η φωτογραφία - θα παρατηρήσεις ότι οι βραδυνές σου φωτογραφίες είναι κατά κανόνα μεγαλύτερες γιατί έχουν περισσότερο θόρυβο, ενό αν πάρεις μια καλά φωτισμένη λευκή σελίδα θα έχει μικρότερο μέγεθος.

 

Για την ίδια κάμερα, όσο μικρότερο μέγεθος αρχείου παίρνεις τόσο πιο ευχαριστημένος θα έπρεπε να είσαι :)

 

Πράγματι ισχύει η παρατήρησή σου όσον αφορά τις βραδυνές φωτογραφίες. Τώρα καταλαβαίνω και εγώ γιατί συμβαίνει. Το θέμα είναι τί γίνεται όταν κανείς θέλει να δει στον υπολογιστή του ή να εκτυπώσει μία φωτογραφία; Αποσυμπιέζεται το jpg αρχείο εξίσου αποτελεσματικά, είτε έχει αποθηκευτεί με μικρό μέγεθος λόγω μεγάλης συμπίεσης από π.χ. μία εφαρμογή φωτογράφησης Α είτε έχει αποθηκευτεί με μεγαλύτερο μέγεθος και μικρότερη συμπίεση από μία άλλη π.χ. Β εφαρμογή;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ισχύει η παρατήρησή σου όσον αφορά τις βραδυνές φωτογραφίες. Τώρα καταλαβαίνω και εγώ γιατί συμβαίνει. Το θέμα είναι τί γίνεται όταν κανείς θέλει να δει στον υπολογιστή του ή να εκτυπώσει μία φωτογραφία; Αποσυμπιέζεται το jpg αρχείο εξίσου αποτελεσματικά, είτε έχει αποθηκευτεί με μικρό μέγεθος λόγω μεγάλης συμπίεσης από π.χ. μία εφαρμογή φωτογράφησης Α είτε έχει αποθηκευτεί με μεγαλύτερο μέγεθος και μικρότερη συμπίεση από μία άλλη π.χ. Β εφαρμογή;

Ευχαριστώ.

όχι το jpg δεν αποσυμπιεζεται δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Μουσική, Βίντεο και Φωτογραφία
  • The title was changed to Youtube voice assistance υποχρεωτικά ενεργό μετά το τελευταίο update

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...