Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με την εικόνα δεν γέμισες τελειως ακόμη.Την cache που σου δείχνει το 1tap cleaner μπορείς να την διαγράψεις.Τώρα εσωτερική μνήμη έχεις ακόμη 37mb ελεύθερα και άμα σβήσεις και τις caches θα φτάσεις κοντά στα 50mb.Μέχρι φυσικά να ξαναχρησιμοποιήσεις τις εφαρμογές που είχαν την cache και η μνήμη θα ξαναπέσει.Το 1tap cleaner έχει στις ρυθμίσεις του επιλογή για να σβήνει αυτόματα τα caches μετά από κάποιο χρόνο.

Επισης βλέπω ότι το /cache partition σου ειναι 10mb.Οποτε ξανακάνεις re-partition κατέβασέ το σε 5mb ή σε 2mb και θα κερδίσεις και μερικά ακόμη mb στο /data partition.Η μπορείς αυτά τα 5mb που θα γλιτώσεις από το /cache να τα δώσεις "αέρα" στο /system γιατί και εκεί βλέπω ότι εισαι σχεδόν full.

Yπάρχει και μια νέα μέθοδος για να έχεις εσωτερική μνήμη το μέγεθος του sd-ext partition και να γλιτώσεις μια και καλή από το πρόβλημα της χαμηλής μνήμης http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1843062 αλλά προσωπικά δε θα την προτείνω μέχρι να καταλάβω για ποιο λόγο δε δουλεύει σωστά στη συσκευή μου

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάρε recovery backup και μετά επανέφερε από το Advanced Restore το data και το sd-ext
Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρες τον 3.5 ρομ, η TBD ξαναχτύπησε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1769081 Από τις ποιο αγαπημένες μου ρομ:happy:
Link to comment
Share on other sites

Ενας ακόμη τρόπος για να αυξήσουμε τον χώρο στην εσωτερική μνήμη με την χρήση του link2sd.Το διάβασα εδώ. Αρχικά πρέπει να έχουμε ήδη χρησιμοποιήσει το link2sd για να βλέπει το λειτουργικό το sd-ext partition.Πριν προχωρήσουμε παρακάτω,καλο ειναι να έχουμε ένα nandroid backup για παν ενδεχόμενο.

Κατεβάζετε από το play την εφαρμογή root browser.Την ανοίγουμε πάμε στο φάκελο /data/sdext2 και φτιάχνουμε ένα νέο φάκελο με όνομα της αρεσκείας μας.π.χ. εγώ για τις δοκιμές μου έχω κάνει φάκελο με όνομα appdata.

Με το 1tap cleaner μπορούμε να δούμε ποιες εφαρμογές έχουν μεγάλη ποσότητα δεδομένων.Φροντίζουμε ότι η εφαρμογή που θέλουμε να μεταφέρουμε να ειναι κλειστή,γιατί αλλιώς θα βγάλει force close στο παρακάτω βήμα.

Πάμε με τον root browser στο φάκελο /data/data και μέσα εκεί θα βρούμε τον φάκελο της εφαρμογής που θέλουμε να μεταφέρουμε.Συνήθως απο το όνομα του φακέλου ειναι εύκολο να καταλάβουμε για ποια εφαρμογή πρόκειται.Πατάμε πάνω του και επιλέγουμε move.Πηγαίνουμε στο φάκελο /data/sdext2/appdata που φτιάξαμε πριν και κάνουμε επικόλληση.Πατάμε πάλι πάνω στο φάκελο (που τώρα βρίσκεται στην νέα τοποθεσία) και επιλέγουμε Create shortcut.Πάμε στο φάκελο /data/data και πατάμε create shortcut. Αυτό ήταν.Τώρα τα δεδομένα της εφαρμογής,έφυγαν απο την εσωτερική μνήμη και πήγαν στο sdext partition.Μπορούμε να ελέγξουμε και τον εσωτερικό χώρο μας για να δούμε αν έχει αυξηθεί.Τώρα το δοκιμάζω στην paranoid v1.992 αλλά λογικά θα δουλέψει και στην ics.Οποιος το δοκιμάσει ας αναφέρει αποτελέσματα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε να αφαιρεσουμε τους launchers που ερχονται ενσωματωμενοι με την rom και δεν τους χρησιμοποιουμε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε να αφαιρεσουμε τους launchers που ερχονται ενσωματωμενοι με την rom και δεν τους χρησιμοποιουμε?
με το systemApp remover. Έχει επιλογή system apps. βρίσκεις τον launcher και τον κάνεις απεγκατάσταση αλλά φρόντισε πρώτα να έχεις βάλει κάποιον launcher.
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο η Paranoid θελει partition 5/150/2 ; Μου φαινεται μικρο!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

με το systemApp remover. Έχει επιλογή system apps. βρίσκεις τον launcher και τον κάνεις απεγκατάσταση αλλά φρόντισε πρώτα να έχεις βάλει κάποιον launcher.

σ ευχαριστω!!!!!:)

εχω βαλει τον spb shell...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι τόσο θέλει.Αυτά ειναι τα μαγικά του xylograph.Και μάλιστα το 150αρι partition σου αφήνει και γύρω στα 10mb "αέρα"
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει τον spb shell...

Στα WM ήταν απαραίτητος και τον είχα πάντα αλλά στα android δεν μου έκατσε καλά

μάλλον γιατί έχουμε πληθώρα επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τόσο θέλει.Αυτά ειναι τα μαγικά του xylograph.Και μάλιστα το 150αρι partition σου αφήνει και γύρω στα 10mb "αέρα"

Το TTS στο πριμο δουλευει τελικα;

Να αφησω τη Nexus; Εχει καποιο σοβαρο προβλημα;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Nαι δουλεύει κανονικά με το σωστό apk.Το πρόβλημα ειναι τα reboot σε τυχαίες στιγμές και το multitouch bug.Ειχα ένα reboot χθες την ώρα που πήγα να κατεβάσω μια εφαρμογή απο το play.Μετά το ζόρισα όσο δεν πήγαινε και δεν μου ξαναέκανε κάτι.Πριν λίγο πήγα να προσθέσω ένα ακόμη gmail και την ώρα που έβαλα τον κωδικό και πάτησα επόμενο για να συνδεθεί,έκανε reboot.
Link to comment
Share on other sites

Eχω το εξης προβλημα. Μου χανεται η ρυθμιση του ringtone και του notification. Νομιζω το προβλημα παρουσιαστηκε απο τοτε που αλλαξα την καρτα με μια 32αρα.

 

Tα εχω ως εξης:

sd>media>audio>ringtones, notifications

 

Χανεται οταν το συνδεσω στο pc για usb mass storage device ή ακομα και στον φορτιστη μερικες φορες.

 

Την καρτα την αλλαξα ως εξης:

Θα μπεις στο recovery και θα πάρεις ένα nandroid backup.

Αυτό θα αποθηκευθεί στο φάκελο clockwork της κάρτας μνήμης.

Θα βάλεις την νέα κάρτα και θα κάνεις το ext partition.

Αντιγράφεις από την παλιά το φάκελο clockwork στην νέα κάρτα και από το

recovery κάνεις επαναφορά του backup

και μετα περασα τον φακελο media με απλο copy-paste.

 

Υπαρχει τροπος να το διορθωσω με καποιον τροπο; ή να περασω καμια καινουρια ρομ με την ευκαιρια;

Τωρα εχω αυτη της υπογραφης μου.

Edited by SagoniasSlutRose
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που προτείνει ο bbbb και απέκλεισα κάποιες εφαρμογές από το hwa. Εγκατέστησα τον solid explorer σαν μόνιμη εφαρμογή για διαχείριση φακέλων αλλά δεν τον βρήκα στο ανάλογο μενού για να δοκιμάσω να τον αποκλείσω από το hwa. Τι πρέπει να κάνω;

Δεν χρεισιμοπιω πλέον link2sd.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα και καλός σας βρήκα

 

Τώρα ανακάλυψα ότι υπάρχει θέμα για HD2 εδω στο MyPhone

 

Μία ερώτηση

 

έχω περάσει το HWA settings και θα ήθελα να μου πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει ποιές εφαρμογές δεν θέλουν HWA

 

Τώρα θα μου πέιτε " Και που θές να ξέρουμε τι εφαρμογές έχεις περάσει ??? "

 

Π.χ. το root explorer θέλει , το Igo Primo, to Go Launcher ???

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω τον βρισκω στη λιστα.δε ξερω τι φταίει

 

Γενικότερα, έχεις βρει μια εφαρμογή που πέρασες μετά από την διαδικασία που έκανες στην αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Οποιες εφαρμογές έχουν εγκατασταθεί μετα την εγκατάσταση του patch,πράγματι δεν φαίνονται στη λίστα.Και η λυση http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30854386&postcount=10545

Eχω το εξης προβλημα. Μου χανεται η ρυθμιση του ringtone και του notification. Νομιζω το προβλημα παρουσιαστηκε απο τοτε που αλλαξα την καρτα με μια 32αρα.

 

Tα εχω ως εξης:

sd>media>audio>ringtones, notifications

 

Χανεται οταν το συνδεσω στο pc για usb mass storage device ή ακομα και στον φορτιστη μερικες φορες.

 

Την καρτα την αλλαξα ως εξης:

 

και μετα περασα τον φακελο media με απλο copy-paste.

 

Υπαρχει τροπος να το διορθωσω με καποιον τροπο; ή να περασω καμια καινουρια ρομ με την ευκαιρια;

Τωρα εχω αυτη της υπογραφης μου.

Η διαδικασία ειναι σωστη.Την εχω κανει αρκετές φορές και δεν είχα θέμα.Κατι άλλο φταίει αλλα δεν ξέρω τι

 

 

Παιδια καλησπέρα και καλός σας βρήκα

 

Τώρα ανακάλυψα ότι υπάρχει θέμα για HD2 εδω στο MyPhone

 

Μία ερώτηση

 

έχω περάσει το HWA settings και θα ήθελα να μου πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει ποιές εφαρμογές δεν θέλουν HWA

 

Τώρα θα μου πέιτε " Και που θές να ξέρουμε τι εφαρμογές έχεις περάσει ??? "

 

Π.χ. το root explorer θέλει , το Igo Primo, to Go Launcher ???

Root explorer δουλεύει και χωρίς,μηνύματα,ρυθμίσεις,επαφές μπορεις να τα βγάλεις εκτός.Επισης μπορεις να το βγάλεις και απο το πληκτρολογιο,αν σου φαινεται ότι κολλάει.Go launcher και ics ειναι "λιγάκι" μαλωμένοι :p

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Go launcher και ics ειναι "λιγάκι" μαλωμένοι

 

Τι εννοείς ότι δεν τρέχουν καλά αυτα τα δύο ???

 

Να βγάλω το Go Launcher ??? Αν ναι ποιον launcher προτείνεις ???

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτό εννοώ.Ο go launcher δεν έχει τόσο ομαλή κίνηση στην ics όσο στην gb.Εγώ έχω βολευτεί με τον tsf shell που όμως ειναι πανάκριβος.Eδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282395&page=73 υπάρχει συζήτηση για τους launchers.Διαβάζω καλά λόγια για τον nova αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτό εννοώ.Ο go launcher δεν έχει τόσο ομαλή κίνηση στην ics όσο στην gb.Εγώ έχω βολευτεί με τον tsf shell που όμως ειναι πανάκριβος.Eδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282395&page=73 υπάρχει συζήτηση για τους launchers.Διαβάζω καλά λόγια για τον nova αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη

 

Δεν τον ξαναβΓάζω τον nova, ότι και να δοκιμάσω 1.nova 2.appex.

 

Για το hwa settings δεν κατάλαβα, ο ένας λέει του εμφανίζονται ο άλλος όχι και επιμένει ότι είναι γνωστό πρόβλημα, τελικά πρέπει να περάσω από πάνω το zip ξανά;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Στο xda στο λινκ λέει κάποιος ότι δουλεύει το search.Δηλαδή στη πάνω μπάρα του hwa settings γράφεις το όνομα της εφαρμογής και την βλέπει.Σε μένα τώρα που δοκιμάζω αυτό δεν δούλεψε.Να το ξαναπεράσεις από πάνω,πάλι δε δουλεύει.Δοκιμασε και εσύ με το search και αν δε δουλέψει η μόνη λυση ειναι να πας ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->όλα--->ρυθμίσεις hwa και να κανεις εκκαθάριση δεδομενων.Μετά ανοίγεις παλι το πρόγραμμα και θα δει και την νέα σου εφαρμογή
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...