Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@spaceboy1

Όλοι μπορούμε να λέμε τις απόψεις μας αρκεί αυτές να πλαισιώνονται από επιχειρήματα και να μην προσβάλουν τα υπόλοιπα μέλη του forum.

Σχόλια, όπως αυτό που έκανες, τα οποία μπορούν να προκαλέσουν ένταση στο forum δεν είναι αποδεκτά και θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να τα αποφεύγεις!

 

@All

To θέμα θεωρείται λήξαν και συνεχίζουμε κανονικά.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερώτηση:

Φτάνω σε αυτο το σημείο:

9.

Under COM Port Mapping it will probably say something like “1 (COM 16)” and the window will go yellow

10.

Now click Start.

 

στον οδηγό του Κυριλλου. Μέχρι εδω όλα οκ. Αλλά όταν παταώ start αντι να αρχίσει να κατεβάζει, στο δικο μου βγάζει ειδοποίηση που λέει

 

check image files!!

 

Τι παίζει;

 

Επίσης στο COM port δεν λέει 16 όπως στο υπόδειγμα, αλλά COM 11. Πάντως κιτρινίζει όντως.

 

Υ.Γ Επίσης όταν ξεκινάω το Odin μου βγαζει κάτι κινέζικα IMAGE PATH και παταώ συνέχεια ΟΚ. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

 

ΑΚΥΡΟ το παραπάνω. Λυθηκε το θέμα!

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά μ' αυτό που είπε ο spaceboy και χωρίς να μηδενίζω τις προσπάθειες κανενός και κυρίως του Κύριλλου που έχει θυσιάσει προσωπικό χρόνο για όλα αυτά..

 

Το "final" που έχει μπει στο όνομα της v10 είναι λίγο άκυρο-άτοπο.. Γιατί? Η v10 βασίζεται σε port CM7 που βρίσκεται σε alpha στάδιο, ούτε καν beta!

 

Δίχως να γνωρίζει κάποιος αυτές τις λεπτομέρειες μπορεί να πέσει σ' αυτή την παγίδα του "final" και να του κάτσει κάπως περίεργα.. : Ρ

 

============

 

Και κάτι άλλο, με επιστροφή σε v9.3+g3mod 2.3 OC και governor performance (800max-200min) το κινητό πετάει και δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά!

 

Έχω αλλάξει και launcher βέβαια και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο (από Launcerpro πήγα σε ADW)!

Edited by lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είχα στο κινητό μου τη v9.5. Συγκρίνοντας τη v9.5 με την κανονική έκδοση της Samsung είδα ότι είναι η μέρα με τη νύχτα. Βέβαια μέχρι να κάνω το κινητό να λειτουργεί όπως θα έπρεπε, είδα και έπαθα (οφειλόταν βέβαια αυτό στην απειρία μου). Με τη βοήθεια των παιδιών του forum και λίγο ψάξιμο στους οδηγούς του Κύριλλου κατάφερα να φτάσω το κινητό μου σ' ένα πολύ καλό επίπεδο.Την προηγούμενη εβδομάδα είπα να δοκιμάσω τη v10. Πέρασα αρχικά την beta για να την δοκιμάσω. Είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με τη v9.5. Πιο γρήγορη, περισσότερες δυνατότητες κτλ.Αποφάσισα να αφήσω την v9.5. Έπειτα πέρασα με odin τη final αλλά είδα ότι έλειπαν κάποια πραγματάκια από την beta π.χ. τα livewallpapers της beta. Μετά για να μη σας κουράζω (μάλλον το έχω κάνει ήδη :)) δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς αλλά είχα κάποια προβληματάκια με partition κολλούσε κτλ.Ξαναλέω όμως ότι όλα αυτά οφείλονται καθαρά στην απειρία μου και την έλλειψη χρόνου (δουλεύω περίπου 10 με 12 ώρες την ημέρα). Είναι καλύτερο να περάσω την beta με odin και στη συνέχεια με recovery τη beta2 και final και μετα να κάνω το partition;Παρακαλώ θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Ευχαριστώ. Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είχα στο κινητό μου τη v9.5. Συγκρίνοντας τη v9.5 με την κανονική έκδοση της Samsung είδα ότι είναι η μέρα με τη νύχτα. Βέβαια μέχρι να κάνω το κινητό να λειτουργεί όπως θα έπρεπε, είδα και έπαθα (οφειλόταν βέβαια αυτό στην απειρία μου). Με τη βοήθεια των παιδιών του forum και λίγο ψάξιμο στους οδηγούς του Κύριλλου κατάφερα να φτάσω το κινητό μου σ' ένα πολύ καλό επίπεδο.Την προηγούμενη εβδομάδα είπα να δοκιμάσω τη v10. Πέρασα αρχικά την beta για να την δοκιμάσω. Είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με τη v9.5. Πιο γρήγορη, περισσότερες δυνατότητες κτλ.Αποφάσισα να αφήσω την v9.5. Έπειτα πέρασα με odin τη final αλλά είδα ότι έλειπαν κάποια πραγματάκια από την beta π.χ. τα livewallpapers της beta. Μετά για να μη σας κουράζω (μάλλον το έχω κάνει ήδη :)) δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς αλλά είχα κάποια προβληματάκια με partition κολλούσε κτλ.Ξαναλέω όμως ότι όλα αυτά οφείλονται καθαρά στην απειρία μου και την έλλειψη χρόνου (δουλεύω περίπου 10 με 12 ώρες την ημέρα). Είναι καλύτερο να περάσω την beta με odin και στη συνέχεια με recovery τη beta2 και final και μετα να κάνω το partition;Παρακαλώ θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Ευχαριστώ.

 

 

Μπορώ αν θες να σου προσθέσω τα livewallpapers και ότι άλλο θες από την beta2 στην final και να στην ανεβάσω μόλις βρω χρόνο. :) Πες μου τι αλλο θες εκτός από τα live wallpapers.

Link to comment
Share on other sites

@spaceboy1

Όλοι μπορούμε να λέμε τις απόψεις μας αρκεί αυτές να πλαισιώνονται από επιχειρήματα και να μην προσβάλουν τα υπόλοιπα μέλη του forum.

Σχόλια, όπως αυτό που έκανες, τα οποία μπορούν να προκαλέσουν ένταση στο forum δεν είναι αποδεκτά και θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να τα αποφεύγεις!

 

@All

To θέμα θεωρείται λήξαν και συνεχίζουμε κανονικά.

 

Ευχαριστώ.

Εγω είπα την γνώμη μου με επιχειρηματα και οχι αστοχα, η συγκεκριμενη εκδοση δεν ειναι final και για αυτο ανεφερα και το προβλημα που εκανε σε εμενα, δηλαδη να μην αναφέρω τα προβληματα που εχει η ROM?εχω εγκαταστησει το viber και δεν ακουω το συνομιλητη μου καθολου αλλα μονο τα μηνυματα δουλευουν, ξερει κανεις να μου πει που οφείλετε αυτο?Εγω τη γνωμη μου θα την λεω παντα και δεν θα μου κοψει κανεις αυτο το δικαιωμα,δεν προσεβαλλα κανεναν απλα ειπα την πραγματικοτητα...Σεβομαι απολυτα την προσπαθεια που εχουν κανει τα παιδια για την ρομ αυτη αλλα να μην μας την παρουσιαζουν ως τελικη εκδοση διοτι νομιζουμε οτι ειναι χωρις προβληματα που στην ποραγματικοτητα ειναι εντελως αντιθετα, το θεμα ληγει εδω και συνεχιζουμε..:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ αν θες να σου προσθέσω τα livewallpapers και ότι άλλο θες από την beta2 στην final και να στην ανεβάσω μόλις βρω χρόνο. :) Πες μου τι αλλο θες εκτός από τα live wallpapers.

 

Ναι αν δε σου κάνει κόπο. :D. Δεν το έψαξα και πολύ για άλλα έξτρα.Θα το ψάξω και θα σου πώ.Άρα (για να μαθαίνω) έκανα λάθος που πέρασα με recovery τη final; Αφού λοιπόν περάσω απευθείας με odin τη final κατεβάζω από το market το titanium (συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός :wacko:) περνάω στην εσωτερική μνήμη τις εφαρμογές και κάνω patrition όπως λες στις οδηγίες χωρίς να κάνω κάτι άλλο.:).:up:Καλή δύναμη για τις πανελλήνιες. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω μια παρατηρηση και θα ηθελα τα φωτα σας γι αυτο.. Προσπαθησα να χωρισω την καρτα σε ext4 partition με το minitool απο τον υπολογιστη σε 768ΜΒ χωρο, γιατι απο το Recovery Menu του κινητου επιτρεπει μονο τις επιλογες 512ΜΒ και το αμεσως επομενο ειναι 1024 ΜΒ. Εγινε κανονικα το partition ωστοσο μετα που πηγα να φλασαρω την v10 final κολουσε στο αρχικο logo.. Προσπαθησα 2-3 φορες αλλα και παλι τα ιδια.. Μπηκα με recovery και εκανα format sd-ext και παλι κολουσε στο αρχικο logo. Ετσι αποφασισα μεσω του μενου του κινητο στο recovery να κανω partition 1024ΜΒ και αμεσως μετα ξαναφλασαρα την ν10 final και μπηκε μια χαρα με ολα τα παρακατω βηματα της εγκαταστασης.. Ωστοσο επειδη η καρτα μου δεν ειναι και τοσο μεγαλη (4ΜΒ class2) γι αυτο θελησα να μην εχω τοσο μεγαλο partition (1024ΜΒ χανοντας ετσι αποθηκευτικο χωρο στην καρτα για αρχεια, mp3 κλπ) αλλα ουτε και τα 512ΜΒ μου εφταναν για τις εφαρμογες, και αυτος ειναι ο λογος που προσπαθησα να φτιαξω το ext partition στα 768ΜΒ αλλα παρατηρησα το παραπανω προβλημα με το κολλημα στο αρχικο logo..

Υπαρχει καποια εξηγηση γι αυτο? ή απλα έτυχε να μην "καθισει" καλα η ROM και να μου παρουσιαζει αυτο το προβλημα? Ομολογω πως στο παρελθον δεν εχω επιχειρησει κατι τετοιο (δηλ. partiotion 768MB διαφορετικης τιμης απο αυτες που εχει το μενου στο recovery) ουτε σε froyo.. Τωρα ειμαι με 1024ΜΒ partition και το κινητο εδω και 10 μερες περιπου δουλευει αψογα με τον "μαμισιο" κερνελ της v10 ROM.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα με το κινητό και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

ενώ το φορτίζω κανονικά και είναι φορτισμένο , μετά από λίγη ώρα το κινητό σβήνει και η μπαταρία είναι άδεια .

το κάνει σε κανέναν άλλο;έχω τι φιναλ .γενικά τρώει κόλλημα με αυτό το πράγμα και δεν έχω βρει λύση.

δεν έχω αλλάξει κερνελ είμαι με τον 2,6,32,9 cm7@#721. ποιος είναι ο πιο καινούργιος κερνελ. και πως τον περνάμε;

επίσης δεν μου αναγνωρίζει το κινητό πλέον το pc.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είπα την γνώμη μου με επιχειρηματα και οχι αστοχα, η συγκεκριμενη εκδοση δεν ειναι final και για αυτο ανεφερα και το προβλημα που εκανε σε εμενα, δηλαδη να μην αναφέρω τα προβληματα που εχει η ROM?εχω εγκαταστησει το viber και δεν ακουω το συνομιλητη μου καθολου αλλα μονο τα μηνυματα δουλευουν, ξερει κανεις να μου πει που οφείλετε αυτο?Εγω τη γνωμη μου θα την λεω παντα και δεν θα μου κοψει κανεις αυτο το δικαιωμα,δεν προσεβαλλα κανεναν απλα ειπα την πραγματικοτητα...Σεβομαι απολυτα την προσπαθεια που εχουν κανει τα παιδια για την ρομ αυτη αλλα να μην μας την παρουσιαζουν ως τελικη εκδοση διοτι νομιζουμε οτι ειναι χωρις προβληματα που στην ποραγματικοτητα ειναι εντελως αντιθετα, το θεμα ληγει εδω και συνεχιζουμε..:(

 

Το μόνο που ανέφερες είναι ένα συμβάν που έτυχε στο κινητό σου, το οποίο είναι αποδεκτό να γραφτεί και χρήσιμο για τους δημιουργούς της εκάστοτε ROM αν δεν συνοδεύεται με χαρακτηρισμούς οι οποίοι μπορούν να προκαλέσουν ποικίλες αντιδράσεις όπως και συνέβη.

Έχεις το δικαίωμα να λες την γνώμη σου, όπως και όλοι εδώ μέσα, όμως και η Ομάδα Διαχείρισης έχει το δικαίωμα να κρίνει αν αυτά που γράφονται είναι σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. τους οποίους και αποδέχτηκες όταν έγινες μέλος.

Όπως είπα και πριν το θέμα θεωρείται λήξαν και οποιαδήποτε μήνυμα που να αφορά πάλι αυτό θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.

Αν υπάρχει οποιαδήποτε απορία μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου με PM.

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω κάποιους "εθελοντές" που έχουν το πρόβλημα με το usb στην v10, δηλαδή που δεν τους εμφανίζει το mass storage για να κάνουν μεταφορά αρχείων sd <=> pc.

Ανοίξτε τον terminal emulator, και γράψτε: echo "PDA" > /sys/devices/virtual/sec/switch/usb_sel και πατήστε enter.

Συνδέστε το κινητό σας με το pc και δείτε αν δουλεύει. Αν λειτουργεί θα ενσωματώσω το fix στην v10.1 (based on CM7.2 alpha8).

 

 

εμένα δεν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω κάποιους "εθελοντές" που έχουν το πρόβλημα με το usb στην v10, δηλαδή που δεν τους εμφανίζει το mass storage για να κάνουν μεταφορά αρχείων sd pc.

Ανοίξτε τον terminal emulator, και γράψτε: echo "PDA" > /sys/devices/virtual/sec/switch/usb_sel και πατήστε enter.

Συνδέστε το κινητό σας με το pc και δείτε αν δουλεύει. Αν λειτουργεί θα ενσωματώσω το fix στην v10.1 (based on CM7.2 alpha8).

 

Κυριλλε θα το δοκιμασω λογικα την τεταρτη που εχω αρκετο ελευθερο χρονο. Η γενικη ιδεα που μου εχει αφησει η v10 απο το Σαββατο μεχρι τωρα ειναι εξαιρετικη και με διαφορα πιο γρηγορη απο την v9.5.

 

Επισης εχει καλυτερη διαχειρηση της μπαταριας νομιζω απο οτι η v9.5 + astrum kernel.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω μια απορια/προβλημα.εχω τν 9,5 του κυριλου και η8ελα να κανω ενα partition.τα εκανα ολα οκ αλλα κσεχασα να κανω wipe data :wacko: ...τωρα η μνημη μ εχει μειω8ει οσο επελεξα αλλα δν ξερω αν εχει γινει επιτυχιμενο partition...μπορει καποιος να μ πει πως να το ελενξω αν εχει γινει κακονικα και αν οχι πως μπορω να ανακτισω τν χαμενο χωρο για να ξανακανω σωστα τν διαδικασια???help plz
Link to comment
Share on other sites

χμμ έχεις παρτιτιον? Αν ναι, κάντο format σε ext4 από το pc;p

 

Τα εκανα ολα απο την αρχη,καθως και το partition σε ext4 και τωρα με το που παω να κανω restore απο το tb μου κανει reboot το τηλεφωνο..Δε θα το αντεξω να ξανακανω restore τα παντα ενα ενα :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μερικές μικρές επισημάνσεις για όσους ενδιαφέρονται...

 

α) Battery calibration...

1. Ξεφορτίστε το κινητό μέχρι να κλείσει από μόνο του.

2. Βγάλτε την μπαταρία από το κινητό, πατήστε για μερικά λεπτά κάποιο κουμπί για να φύγει ότι ρεύμα υπάρχει στη συσκευή και ξαναβάλτε την μπαταρία.

3. Φορτίστε το κινητό ΚΛΕΙΣΤΟ!

4. Μόλις φορτίσει επαναλάβετε το βήμα 2.

5. Ανοίξτε το κινητό και κάντε 2-3 κύκλους πλήρης φόρτισης/αποφόρτισης (να μην κλείσει από μπαταρία αλλά να είναι κάτω από 15%).

 

Το έκανα σε μένα και από εκεί που κράταγε 2 μέρες με πολύ ομιλία αλλά λίγο wifi και σχεδόν καθόλου δεδομένα, τώρα έχω μονίμως wifi ανοικτό, πολύ ομιλία και λίγο δεδομένα και μου κρατάει 2 1/2+...Δοκιμάστε το με δική σας ευθύνη. Το βρήκα εδώ

 

β) Ανακάλυψα ένα πολύ ωραίο keyboard το οποίο μοιάζει πολύ με το samsung stock. Είναι free και το κατεβάζετε από εδώ. Πρέπει να κατεβάσετε και τις γλώσσες εξτρά, αγγλικά και ελληνικά.

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Κουμπί on/off > Reboot > Recovery :D:D

 

Βρεθηκε και αυτο και ευχαριστω για την ανταποκριση . Θα παρακαλεσω μιας

και δεν εχω την εμπειρια να μου προτεινετε καποιες διευθυνσεις ωστε να δω

καποιες βασικες εννοιες και ετσι να αποφυγουμε τις συνεχεις ερωτησεις απο

μερους μου αν και συνεχιζω να διαβαζω προσεκτικα ολο το thread απ' την

αρχη.

 

Ευχαριστω

 

babisskg

Link to comment
Share on other sites

Το update απο 9.0 σε 9,5 διαρκεί πολύ ??? διότι έχει κολλήσει στο opening update package περιπου 10 λεπτά.

 

οκ άκυρο

 

 

Όταν είμαι στις επαφές και πατάω το κουμπάκι με το βελάκι για να πάω πίσω δεν λειτουργεί , μήπως ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί ???

Edited by st@m@tis
Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, λογικά χρησιμοποιείς τον Launcherpro για launcher, αυτό που λες είναι γνωστό από παλιά ; )

 

Πάτα παρατεταμένα πάνω στο εικονίδιο των επαφών, μετά change shortcut και επέλεξε από τη λίστα το "Επαφές". Κάνεις ένα reboot και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι στις επαφές και πατάω το κουμπάκι με το βελάκι για να πάω πίσω δεν λειτουργεί , μήπως ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί ???

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!!

Πολύ ωραία η 9.5 αλλα μου τρώει πολύ γρήγορα μπαταρια σε σχέση με την 5.5 που είχα.

Edited by st@m@tis
Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι τα βγαζει ασπρομαυρα. Ομως απογειωνει το κινητο. Παιζει πολυ καλα κ γρηγορα. Ειναι super!

Αν εχεις βαλει τον OC (overclock) εκδοση του κερνελ μπορεις να βαλεις το setCPU app κ να κανεις σημαντικη εξοικονομηση μπαταριας .

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά Έχω NON-OC , κανένα κόλπο - app ? Έχει αλλάξει κανείς μπαταρία και σε τι τιμή ? έχω ακόμα της μαμάς του. Edited by st@m@tis
Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά Έχω NON-OC , κανένα κόλπο - app ? Έχει αλλάξει κανείς μπαταρία και σε τι τιμή ? έχω ακόμα της μαμάς του.

 

Στην αρχή της σελίδας έχω βάλει ένα κολπάκι για να "μηδενίσει" υποτίθεται η μπαταρία και να ξανακρατάει από την αρχή...Δοκίμασέ το και πες...Επίσης εγώ έχω βάλει και 2 app, το Gemini App Manager, όπου μέσα από αυτό μπορείς να επιλέξεις ποιες εφαρμογές θα κάνουν autorun όταν ξεκινάει το κινητό (προσωπικά έχω βάλει να μην ξεκινάει το maps, γονατίζει από ram το κινητό) και το Autokiller Memory Optimizer όπου καθορίζεις τις τιμές της Ram για να κλείνει άχρηστες εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο (εγώ έχω βάλει 80,90,100 στα αντίστοιχα κουτάκια). Με αυτά, και το καινούριο non OC kernel G3Mod 3.0 μέχρι στιγμής βλέπω το κινητό να πηγαίνει σφαίρα και η μπαταρία είναι super.

Τελικά, έτσι όπως το σκέφτηκα, δεν ξέρω το κατά πόσο αξίζει να θυσιάσεις την μπαταρία για την απόδοση με ένα OC kernel. Για να το χρησιμοποιήσω τελικά που; Μόνο για παιχνίδια τελικά αξίζει. Για καθημερινή χρήση με τηλέφωνα, wifi και δεδομένα, ο OC kernel "στραγγίζει" την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...