Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια επαιζα με ενα galaxy tab 7.7 χθες και πραγματικα μπορω να πω αβιαστα πως ειναι η καλυτερα ταμπλετα που εχει φτιαξει η samsung.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ποιοτητα κατασκευης (ολο μεταλλο και 2 πλαστικα τμηματα για τις κεραιες απο υψηλης ποιοτητα πλαστικο), εξαιρετικα λεπτο και ελαφρυ, ο,τι πιο portable εχω δει μεχρι σημερα.

Η δε super amoled plus παραπανω απο εντυπωσιακη.

Ισως γινω συντομα κατοχος του...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα βγω λίγο off topic αλλά μπορεί να θυμάται ο "Βαγγέλης" ότι παλιότερα του είχα πει, αν το ΤΑΒ-7 είχε ένα ενσωματωμένο ακουστικό για κλήσεις δε θα το άλλαζα!

Τώρα όμως που η Samsung παρουσίασε το 7plus και το 7.7 νομίζω ότι αλλαζει άρδην τη χρήση τους!!

 

Προσωπικα με 2 κάρτες sim (του ίδιου παροχου) τη μια στο 7plus και την άλλη στο N82 είναι σούπερ συνδυασμός!!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Θα βγω λίγο off topic αλλά μπορεί να θυμάται ο "Βαγγέλης" ότι παλιότερα του είχα πει, αν το ΤΑΒ-7 είχε ένα ενσωματωμένο ακουστικό για κλήσεις δε θα το άλλαζα!

Τώρα όμως που η Samsung παρουσίασε το 7plus και το 7.7 νομίζω ότι αλλαζει άρδην τη χρήση τους!!

 

Προσωπικα με 2 κάρτες sim (του ίδιου παροχου) τη μια στο 7plus και την άλλη στο N82 είναι σούπερ συνδυασμός!!!

 

Γιαννη μηπως ειναι too much τα 7/7.7 για χρηση τηλεφωνου απο το ιδιο το ακουστικο της συσκευης?

Επαθα πλακα οταν το εβαλα στο αυτι μου και ξερεις οτι με τα μεγεθη αυτα τα παω καλα :lol:

Νομιζω με bluetooth ακουστικο κανεις πιο ανετα τη δουλεια σου για ενα δευτερο νουμερο (για πρωτο μονο galaxy note).

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι δεν εχω πρόβλημα στο τι θα πει ο-η άλλος έτσι; :D

Σίγουρα δεν είναι να το κρατάς στο χέρι σου και να μιλάς όμως από τη στιγμή που έχει ΚΑΙ αυτή τη δυνατότητα για μια ώρα "ανάγκης" είτε γιατί έμεινε από μπαταρία το "μπλε δόντι" είτε γιατί είσαι σε "αθεατο" χώρο τότε είναι ok!!

 

Για πες μας για το 7.7.... Νομίζω έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το plus εκτός από οθόνη και μπαταρία;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι δεν εχω πρόβλημα στο τι θα πει ο-η άλλος έτσι; :D

Σίγουρα δεν είναι να το κρατάς στο χέρι σου και να μιλάς όμως από τη στιγμή που έχει ΚΑΙ αυτή τη δυνατότητα για μια ώρα "ανάγκης" είτε γιατί έμεινε από μπαταρία το "μπλε δόντι" είτε γιατί είσαι σε "αθεατο" χώρο τότε είναι ok!!

 

Για πες μας για το 7.7.... Νομίζω έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το plus εκτός από οθόνη και μπαταρία;

 

Βρε τις ιδιες αποψεις εχω κι εγω, αλλα δεν ειναι πρακτικο, παρα μονο για ωρα αναγκης οπως λες κι εσυ.

Για το 7.7 τι να σου πω... εξαιρετικο μηχανημα.

Ισως το εχω σημερα - αυριο και θα σου πω περισσοτερα πραγματα.

Ναι αυτες οι διαφορες ειναι οι σημαντικες (αλλα πολυ βασικες). Εχει super amoled plus (η μοναδικη σε tablet μεχρι σημερα), που ειναι πανδαισια, τα ιδια specs ουσιαστικα με galaxy note και εκπληκτικη μπαταρια.

Α και το βασικο. Απιστευτη ποιοτητα κατασκευης (μονο στο ipad 2 που εχω τωρα θα βρεις την ιδια)...

Αυτο που με δελεαζει ιδιαιτερα ειναι πως το form factor αυτο μπορεις να το εχεις παντου μαζι σου (ειδικα με αυτο το παχος - βαρος), σε αντιθεση με τα δεκαρια tablets που ειναι μονο για χρηση στο σπιτι...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα :)

Για πες μου τώρα, όταν το πιάσεις στα χέρια σου, πως στο καλό φτιάχνουμε τις εφαρμογές σε σειρά όπως θέλουμε εμείς;; και στη κάτω μπάρα που κρύβεται πως αλλάζουμε τις 6 υπάρχουσες εφαρμογές;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.Το 7 plus εχει θυρα usb? ή μονο το 7.7 ?

 

Usb;

Δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο... ή ότι έχει το plus έχει και το 7.7 ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Με ανταπτορα ενδεχομενος να γίνεται.

Το καλώδιο και ο φορτιστης είναι ίδια με του 7 και του 10.1.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Με ανταπτορα ενδεχομενος να γίνεται.

Το καλώδιο και ο φορτιστης είναι ίδια με του 7 και του 10.1.

 

για το 10.1 εχει βγαλει η samsung ανταπτορα.Για τα αλλα δεν βρισκω τιποτα:mad:

Link to comment
Share on other sites

για το 10.1 εχει βγαλει η samsung ανταπτορα.Για τα αλλα δεν βρισκω τιποτα:mad:

 

Δε ξέρω, ενδεχόμενος να κάνει.

Αν επικοινωνήσεις με τη Samsung ίσως σου πουν τα "ξεφτερια" :D

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα :)

Για πες μου τώρα, όταν το πιάσεις στα χέρια σου, πως στο καλό φτιάχνουμε τις εφαρμογές σε σειρά όπως θέλουμε εμείς;; και στη κάτω μπάρα που κρύβεται πως αλλάζουμε τις 6 υπάρχουσες εφαρμογές;;

 

Γιαννη τελικα το πηρα για μια μερα και "εφυγε" αμεσα. Πολυ καλο, η καλυτερη ταμπλετα σε αυτες τις διαστασεις, τρομερα ποιοτικο, αλλα προσωπικα η οθονη super amoled plus στις 7.7 μονο προβλημα ηταν, παρα θετικο γεγονος.

Πολυ κουραστικη για αναγνωση κειμενου, που ειναι το Α και το Ω σε μια ταμπλετα.

Εφυγε και στη θεση του πηρα ενα Galaxy Tab 8.9, που στα ματια μου φανταζει το ιδανικο μεγεθος για tablet αυτη τη στιγμη...

Δεν ξερω αν θα το κρατησω γιατι θα δοκιμασω ενα Transformer prime, αλλα πραγματικα μου αρεσει το form factor του...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Θα πρέπει να δεις και τη πιο "φτωχή" του plus!

Ίσως επειδή δεν είναι τόσο, ζωντανή, "φανταζη" να σου ερχόταν καλύτερα...

 

Το εχω βολευτεί πάρα πολύ προσωπικα, και λόγο του ακουστικού ;)

 

Ευχαριστούμε vageli για τις πληροφορίες :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Θα πρέπει να δεις και τη πιο "φτωχή" του plus!

Ίσως επειδή δεν είναι τόσο, ζωντανή, "φανταζη" να σου ερχόταν καλύτερα...

 

Το εχω βολευτεί πάρα πολύ προσωπικα, και λόγο του ακουστικού ;)

 

Ευχαριστούμε vageli για τις πληροφορίες :)

 

Πολυ καλη η τιμη του 7.0 plus, ειδικα απο τη στιγμη που γινεται και τηλ.

Δεν ειναι το προβλημα μου τα φαντεζι χρωματα Γιαννη, αλλα πλεον μπορω να ξεχωρισω μια καλη οθονη απο μια που προσπαθει να εντυπωσιασει.

Τις καλυτερες οθονες σε ταμπλετες, αυτη τη στιγμη (ανεξαρτητως πλατφορμας) τις εχουν οι σειρες tab P73XX, P75XX -εχουν ακριβως την ιδια τεχνολογια.

Οι πιο σωστες χρωματικα IPS που εχω δει, κρατανε ιδανικα την ισορροπια μεταξυ σωστων και μεστων χρωματων και την καλυτερη αποδοση στο κειμενο για ξεκουραστη αναγνωση (pdf's , websites κλπ), που ειναι κι η βασικη δουλεια που κανουμε με μια ταμπλετα...

Μαλιστα στη σειρα 73ΧΧ ειναι η καλυτερη δυνατη απεικονιση, γιατι 1280Χ800 χωρανε σε μια 8.9 ιντσων οθονη και περιοριζεται και το πιξελιασμα (υψηλοτερο dpi).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είχα ξαναγράψει πριν κανά 2μηνο και έλεγα

 

Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα μεταχειρισμένο 2 μηνών ένα samsung P1010 και αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση μέσω kies. Μόνο που όταν το συνδέω μου γράφει ότι δεν είναι δυνατή η ενημέρωση και ότι έχω την PDA:KC1 / CSC:KC1 (EUR) έκδοση λογισμικού. Έχω περασμένη την 2.2.1

Τι πρέπει να κάνω για να βάλω την τελευταία?

 

Μου απαντήσατε πως έχω την τελευταία.

 

Έβαλα σήμερα το kies για να δω αν υπάρχει αναβάθμιση και τώρα λέει η συσκευη σας δεν υποστηρίζει αναβαθμιση μεσω kies. Και ότι έχω την p1010xwkc1/p1010oxxkc1/p1010xwkc1/p1010xwkc1 (EUR)

Πως άλλαξα λογισμικό? Έχετε καμιά ιδέα του τι έγινε? Και γενικά τι πρέπει να κάνω για να βάλω την 2.3?

Να πως πω το tab είναι rooted από το προηγούμενο κάτοχο

 

Δεν άλλαξες λογισμικό, το ίδιο είναι, απλώς το λέει αλλιώς το Kies.

 

Tι θα κάνεις:

Κάνε backup ό,τι χρειάζεσαι. Στον dialer, γράψε *#272*IMEI#, όπου IMEI το ΙΜΕΙ της συσκευής.

Θα βγει μια λίστα. Διάλεξε το "ΑUT".

Θα κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Όταν ξαναξεκινήσει, σύνδεσέ το στο Kies και θα σου δώσει αναβάθμιση κανονικά. (την XWKM2).

 

Enjoy :)

 

Υ.Γ. Σόρρυ για την καθυστερημένη απάντηση, έχω πολλές δουλειές τώρα τελευταία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης, για όσους την ψάχνουν για το P1000, η τελευταία 2.3.6 rom BUJQ3 της vodafone GR (για όσους έχουν tab από τη vodafone και θέλουν να γυρίσουν στο επίσημο firmware αν έχουν βάλει κάτι custom), με οδηγίες:

 

H rom εδώ: P1000BUJQ3 και το dbdata.rfs.

 

1) Kατεβάζουμε το Odin από εδώ: Οdin

2) Bάζουμε το tab σε download mode.

3) Βάζουμε αυτό το pit στο pit, και τη rom στο PDA, τικάρουμε το repartition, και πατάμε start.

4) Mόλις τελειώσει το flash, ξαναβάζουμε αμέσως το tab σε download mode. Πατάμε το reset στο Odin.

5) Bάζουμε το dbdata.tar στο PDA, ΔΕΝ τικάρουμε το repartition, και πατάμε start.

6) Mόλις τελειώσει το flash, βάζουμε το tab σε recovery mode.

7) Kάνουμε wipe cache, και wipe data/factory reset.

8) Reboot, και είμαστε έτοιμοι.

9) Στον dialer, γράφουμε *#272*IMEI# (όπου ΙΜΕΙ ο αριθμός IMEI του tab, (*#06#), και διαλέγουμε το VGR.

 

(H επίσημη unbranded ΧWJQ8 εδώ)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω, έχω το P1010 και με αυτές τις οδηγίες έβαλα την 2.3.6. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ πρόκειται για Ευρωπαϊκή ROM, δεν έχει επιλογή για ελληνικό πληκτρολόγιο. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει τρόπος να επιστρέψω στη "μαμα" έκδοση; Το σύνδεσα και με το Kies και μου έβγαλε διαθέσιμη ενημέρωση, την εγκατέστησα, όμως και πάλι δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. :(

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω, έχω το P1010 και με αυτές τις οδηγίες έβαλα την 2.3.6. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ πρόκειται για Ευρωπαϊκή ROM, δεν έχει επιλογή για ελληνικό πληκτρολόγιο. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει τρόπος να επιστρέψω στη "μαμα" έκδοση; Το σύνδεσα και με το Kies και μου έβγαλε διαθέσιμη ενημέρωση, την εγκατέστησα, όμως και πάλι δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. :(

 

Δεν έχουν όλες οι ευρωπαϊκές rom της Samsung ελληνικά πληκτρολόγια δυστυχώς. Η κάθε χώρα έχει τη δική της έκδοση, με δικές τις γλώσσες. Αυτή που έβαλες προφανώς δεν έχει ελληνικά. Μπορείς να κάνεις ένα *#1234# στον dialer και να μου πεις ακριβώς ποιά έκδοση έχεις τώρα;

 

EDIT: Μόλις έψαξα λίγο, και απ'ότι φαίνεται δεν έχει βγεί ακόμα XW ευρωπαϊκή gingerbread για το P1010, η τελευταία είναι η KM2 που είναι Froyo. Αν θέλεις gingerbread θα πρέπει ή να περιμένεις, ή να βάλεις ελληνικά μόνος σου μέσω κάποιας εξωτερικής εφαρμογής πληκτρολογίου. Ίσως να γίνεται και μέσω root να βάλεις κάποιο ελληνικό froyo πληκτρολόγιο, αλλά δεν το'χω ψάξει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες οι ευρωπαϊκές rom της Samsung ελληνικά πληκτρολόγια δυστυχώς. Η κάθε χώρα έχει τη δική της έκδοση, με δικές τις γλώσσες. Αυτή που έβαλες προφανώς δεν έχει ελληνικά. Μπορείς να κάνεις ένα *#1234# στον dialer και να μου πεις ακριβώς ποιά έκδοση έχεις τώρα;

Eίναι το P-1010, δεν έχει dialer!

Ξαναπέρασα μία άλλη που βρηκα εδώ, την P1010XWKB8. Αυτή δίνει τα Ελληνικά ως επιλογή γλώσσας όμως όταν επιλέγεις ελληνικά το πληκτρολόγιο παραμένει αγγλικό και ότι και αν πατήσω εμφaνίζει "null"

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το P-1010, δεν έχει dialer!

Ξαναπέρασα μία άλλη που βρηκα εδώ, την P1010XWKB8. Αυτή δίνει τα Ελληνικά ως επιλογή γλώσσας όμως όταν επιλέγεις ελληνικά το πληκτρολόγιο παραμένει αγγλικό και ότι και αν πατήσω εμφaνίζει "null"

 

Σόρρυ για το dialer δε σκέφτηκα ότι το 1010 δεν έχει :)

 

Στο kies τι βγάζει στο csc KB8 που έβαλες, απ'ότι είδα υπάρχουν πάνω από μία έκδοση.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το dialer δε σκέφτηκα ότι το 1010 δεν έχει :)

 

Στο kies τι βγάζει στο csc KB8 που έβαλες, απ'ότι είδα υπάρχουν πάνω από μία έκδοση.

Λοιπόν, έβαλα άλλη μία (που φυσικά δεν έχει ελληνικά) από εδώ. Αυτή του Ιαναουαρίου 2012. Στο Kies εμφανίζει PDA:KPI / CSC:KPI (XEU).

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβαλα άλλη μία (που φυσικά δεν έχει ελληνικά) από εδώ. Αυτή του Ιαναουαρίου 2012. Στο Kies εμφανίζει PDA:KPI / CSC:KPI (XEU).

 

Δεν πρόκειται να δεις Ελληνικά αν δεν βάλεις ΧW έκδοση (αυτή που έβαλες είναι ΧΧ), και με OXX csc. (αυτή που έβαλες είναι XEU). Παρ'όλα αυτά, όπως είπα και παραπάνω, δεν έχει βγει ακόμα gingerbread XW έκδοση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να δεις Ελληνικά αν δεν βάλεις ΧW έκδοση (αυτή που έβαλες είναι ΧΧ), και με OXX csc. (αυτή που έβαλες είναι XEU). Παρ'όλα αυτά, όπως είπα και παραπάνω, δεν έχει βγει ακόμα gingerbread XW έκδοση.

Δοκίμασα και XW έκδοση, όμως μου κάνει αυτό που αναφέρω στο πρoηγούμενο post! Αναφέρει πως έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο όταν όμως ορίζεις το Ελληνικό συνεχίζει να δείχνει τους αγγλικούς χαρακτήρες και ότι και αν πατήσω εμφανίζει "null". Μήπως φταίει ο kernel; Γιατί είχα σεταρει και kernel στην αρχή, το θέμα είναι που βρίσκω άλλον kernel αν όντως φταίει αυτό...!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και XW έκδοση, όμως μου κάνει αυτό που αναφέρω στο πρoηγούμενο post! Αναφέρει πως έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο όταν όμως ορίζεις το Ελληνικό συνεχίζει να δείχνει τους αγγλικούς χαρακτήρες και ότι και αν πατήσω εμφανίζει "null". Μήπως φταίει ο kernel; Γιατί είχα σεταρει και kernel στην αρχή, το θέμα είναι που βρίσκω άλλον kernel αν όντως φταίει αυτό...!

 

Με τι csc τη δοκίμασες; Όχι δεν έχει σχέση ο kernel....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...