Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά οι developers οπως βλεπω δεν τα πανε καλα με τη γλωσσα μας :mad:

Από τον Ιούνιο που αγόρασα Acer Iconia Tab A500 ψάχνω πληκτρολόγιο, γιατί έχει μόνο του android το οποίο δεν έχει ελληνικό layout.

Έχω δοκιμάσει όλα τα πληκτρολόγια και Βρήκα 4 πληκτρολόγια που είναι για ταμπλέτες

Thumb Keyboard

A.I. Type Tablet

Super Keyboard Pro

TouchPal Keyboard Tablet

 

Κανένα απ'αυτά δεν υποστηρίζει τα ελληνικά:mad:

 

Off topic,βαλε go keyboard έχει ελληνικά κ κάνει για tablet.

 

 

 

Sent from my u8800

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω παρει πριν λιγεσ μερουλεσ το neo v και εχω φαγωθει ν ψαχνω εφαρμογεσ.....μηπωσ ξερετε πωσ μπορω ν βρω τ asphalt6 δωρεαν????? Τουλαχιστον πειτε μ καποια tips...σασ παρακαλω δεν εχω αλλεσ ιδεεσ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω παρει πριν λιγεσ μερουλεσ το neo v και εχω φαγωθει ν ψαχνω εφαρμογεσ.....μηπωσ ξερετε πωσ μπορω ν βρω τ asphalt6 δωρεαν????? Τουλαχιστον πειτε μ καποια tips...σασ παρακαλω δεν εχω αλλεσ ιδεεσ

 

0.79 κάνει...αγόρασε το. Παραβαίνεις τους κανονισμούς του forum.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω πως και δεν υπαρχει μεγαλυτερη συμμετοχη στο παρον θεμα ?? :X Ουτε και καποιος απο τους moderators εχει ασχοληθει με αυτο ουτε εχει γινει sticky δηλαδη το θεμα απασχολει μονο εμας τους 4-5 ?????

 

Φυσιολογικό να απορείς. Η απορία όμως συνήθως έχει και κάποιο αποτέλεσμα σκέψης. Το δικό μου είναι πως μπορεί να απασχολεί κόσμο, αλλά το να κάτσουν 10 άτομα να γράφουν σε ένα φόρουμ και να γκρινιάζουν, δεν βοηθάει. Το να κάνεις petition μόνο σου και να καλέσεις κόσμο να το υπογράψει, ίσως είναι λίγο καλύτερο.

 

Παρόλα αυτά, νομίζω ότι η GOOGLE (ναι, η google που έχει ΤΟΣΗ πληροφορία για ΤΟΣΟ κόσμο), νομίζω ήδη ξέρει ότι θέλουμε voice actions. Όταν έρθει η ώρα, θα το κάνει, αν το θελήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ πχ να δω τα email μου στο thunderbird ή να δω αν κατέβηκε το torrent;

Έχεις όλο το desktop του υπολογστή σου στην οθόνη του κινητού οπότε κάνεις ότι θες!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

σε ένα xperia mini βάζω ως ταπετσαρία από τις επιλογές φόντου μία ζωντανή ταπετσαρία και συγκεκριμένα την bubble, όταν λοιπόν κλείνω το κινητό και πάω να το ανοίξω ξανά έχει χαθεί από την αρχική οθόνη και πρέπει να την ξαναπεράσω, γιατί γίνεται αυτό και πως διορθώνεται ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

σε ένα xperia mini βάζω ως ταπετσαρία από τις επιλογές φόντου μία ζωντανή ταπετσαρία και συγκεκριμένα την bubble, όταν λοιπόν κλείνω το κινητό και πάω να το ανοίξω ξανά έχει χαθεί από την αρχική οθόνη και πρέπει να την ξαναπεράσω, γιατί γίνεται αυτό και πως διορθώνεται ?

 

την κατεβασες εσυ αυτη την ταπετσαρια; αυτο λογικα στο κανει επειδη την μεταφερεις στην sd.αστην στην μνημη τηλεφωνου και δεν θα στο ξανακανει.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Off topic,βαλε go keyboard έχει ελληνικά κ κάνει για tablet.

 

 

 

Sent from my u8800

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση βρέθηκε λύση, όμως πόσοι είναι αυτοί που δεν συμμετέχουν σε φόρουμ; Αν όχι η πλειοψηφία πάρα πολλοί. Και αυτοί θα ρίξουν καντήλια και θα θάβουν το λειτουργικό σε φίλους και γνωστούς. Κρίμα δεν είναι;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ακόμα μία απορία, κατέβασα το sygic και μαζί των χάρτη που ήταν 500 mb περίπου, απεκατέστησα το πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν έσβησε και τονς χάρτη, στο μεταξύ την μνημη την βρίσκω λίγη, πως μπορώ να τσεκάρω αν όντως έχει διαγραφεί ο χάρτης τελικά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ακόμα μία απορία, κατέβασα το sygic και μαζί των χάρτη που ήταν 500 mb περίπου, απεκατέστησα το πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν έσβησε και τονς χάρτη, στο μεταξύ την μνημη την βρίσκω λίγη, πως μπορώ να τσεκάρω αν όντως έχει διαγραφεί ο χάρτης τελικά

χωρις να ξερω την ονομασια του φακελου, καπου στη καρτα μνημης θα υπαρχει φακελος(μπορει και υποφακελος) που η ονομασια του θα σχετιζεται με το sygic, ψαξε με εναν file manager και σβηστο.

Link to comment
Share on other sites

εχω περαση στην καρτα μνημης του κινητου μου προγραματα πλοηγησης ,και δεν ξερω πως μπορο να μπω στην καρτα για να τα ανοιξω
Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω την ονομασια του φακελου, καπου στη καρτα μνημης θα υπαρχει φακελος(μπορει και υποφακελος) που η ονομασια του θα σχετιζεται με το sygic, ψαξε με εναν file manager και σβηστο.

ok Βρεθηκε, ο aura ηταν ή κάπως έτσι:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εχω περαση στην καρτα μνημης του κινητου μου προγραματα πλοηγησης ,και δεν ξερω πως μπορο να μπω στην καρτα για να τα ανοιξω

Πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιον file manager από το market, πχ es file manager

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση βρέθηκε λύση, όμως πόσοι είναι αυτοί που δεν συμμετέχουν σε φόρουμ; Αν όχι η πλειοψηφία πάρα πολλοί. Και αυτοί θα ρίξουν καντήλια και θα θάβουν το λειτουργικό σε φίλους και γνωστούς. Κρίμα δεν είναι;

 

Αν αυτη ειναι η γνωμη τους..καλα κανουν. Εγω θα ηθελα voice actions, αλλα μεχρι εκει. Και νομιζω οτι μια επιστολη θα κανει την δουλεια μια χαρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Από εμενα GTA3,where's my water, 9mm,the marbians,world of goo....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καθώς έψαχνα διάφορα βρήκα αυτό

 

http://www.android-x86.org/

 

Μπορείς να βάλεις σε λάπτοπ λογισμικό android. Έχει από την 1.6 ως και την 4.0

Πολλές από αυτές έχουν όμως bug.

 

Μετά βρήκα αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1352816&page=8

Αλλά αν δεν είναι σε iso δεν μπορώ να το κάνω bootable σε usb για να το εγκαταστήσω στο netbook μου.

 

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως μπορεί να γίνει;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα. Τώρα το πήρα χαμπάρι το θέμα. Εγώ πιστεύω πως ο καλύτερος τρόπος είναι το facebook. Να γίνει δηλαδή ένα group και να μαζευτούν κάποια χιλιάδες άτομα που θα κάνουν like το group. Αν έχει το group ένα κειμενάκι ολίγων σειρών στα αγγλικά για το τι θέλουμε, τότε αρκεί
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις καποιο πληκτρολογιο απο το μαρκετ και εισαι οκ.

Εκτος αν εχει hardware qwerty η συσκευη σου, οποτε δε μπορεις να κανεις κατι(μονο αγγλικα μπορεις να γραψεις). Οπως εγω πχ. Με το desire z

 

Ποια συσκευη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...

Σκοπεύω να αγοράσω για τη μητέρα μου το Alcatel 890D (αυτό που έχω κι εγώ δηλαδή).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φαίνονται μεγαλύτερα τα γράμματα:

 

  • στον τηλεφωνικό κατάλογο;
  • στα SMS;
  • στις κλήσεις;

Τι πρέπει να προσέξει μια γυναίκα (50-60 ετών) που πιάνει πρώτη φορά Android και γενικότερα smartphone;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχω δει εφαρμογες στο μαρκετ που αυξομειωνουν το μεγεθος των γραμματων. Για ριξε μια ματια στο μαρκετ. Κανε αναζητηση τη λεξη "fonts"

 

Αυτο που πρεπει κυριως να προσεξει ειναι να ριξει μια ματια στο εγχειριδιο χρησης της συσκευης η καθεσαι εσυ και της δειχνεις

Link to comment
Share on other sites

Εγχειρίδιο; Καλο. :lol:

Φυσικά και θα κάτσω να τις δείξω 2-3 πράγματα.

Ερώτηση 2: Πρέπει να της μεταφέρω όλες τις επαφές στο Gmail ή να τις αφήσω στη SIM; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις καποιο πληκτρολογιο απο το μαρκετ και εισαι οκ.

Εκτος αν εχει hardware qwerty η συσκευη σου, οποτε δε μπορεις να κανεις κατι(μονο αγγλικα μπορεις να γραψεις). Οπως εγω πχ. Με το desire z

 

Ποια συσκευη εχεις?

το greek input method το εχεις δοκιμασει?

http://www.androidzoom.com/android_applications/tools/greek-input-method_yhk.html

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις καποιο πληκτρολογιο απο το μαρκετ και εισαι οκ.

Εκτος αν εχει hardware qwerty η συσκευη σου, οποτε δε μπορεις να κανεις κατι(μονο αγγλικα μπορεις να γραψεις). Οπως εγω πχ. Με το desire z

 

Ποια συσκευη εχεις?

 

 

Ευχαριστω. Ειναι το ZTE Skate (Orange Monte Carlo). Θα το ψαξω σαν "keyboard" ? ειναι δωρεαν φανταζομαι ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...