Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanx ρε... τελικά έφταιγε η 5.0.2.7 recovery. Έπρεπε να έχω την 5.0.2.6 λογικά.. δοκίμασα με την ακόμα πιό "stable", την 4.0.1.5 και έχω MIUI πλέον ;)

 

Ωραια!Ρε συ αν δεν ειναι απαραιτητο να αλλαξετε κατι τοτε μην το κανετε,οπως για παραδειγμα την Recovery...Εφοσον υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας τοτε ας μενουμε στις Stable εκδοσεις :) Enjoy your new ROM!

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεκλειδώθηκε και ο Kernel της official...Όποιος έχει την Beta μπορεί να τον περάσει! Αν μπορούσε να ανεβάσει και κανένα quadrant με 1.5ghz θα ήταν καλά!;)

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το γράψω για να υπάρχει στο αρχείο μήπως χρειαστεί αργότερα.

Παλεύω 3 μέρες τώρα με το Ideos X5.

Για όλα έφταιγε το recovery!

Με 5.0.2.7 δεν πέρναγε καθόλου την MIUI 1.12.9 που ήθελα.

Με 4.0.1.5 ενώ την πέρναγε, δεν δούλευε το su (superuser) και είχα πρόβλημα γιατί δεν μου διάβαζε την εσωτερική κάρτα.

Τελικά έβαλα 5.0.2.6 και προς το παρών όλα φαίνονται να είναι καλά... ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα περασα την παρακατω ρομ και ολα καλα μολις περασα τον franko kernel ειναι αναποδα η περιστροφη οθονης,καμια ιδεα τη μπορει να φταει??

CM7:

http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1068766

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα περασα την παρακατω ρομ και ολα καλα μολις περασα τον franko kernel ειναι αναποδα η περιστροφη οθονης,καμια ιδεα τη μπορει να φταει??

CM7:

http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1068766

 

o francokernel (νομιζω) δεν ειναι συμβατος με τη CM7

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το γράψω για να υπάρχει στο αρχείο μήπως χρειαστεί αργότερα.

Παλεύω 3 μέρες τώρα με το Ideos X5.

Για όλα έφταιγε το recovery!

Με 5.0.2.7 δεν πέρναγε καθόλου την MIUI 1.12.9 που ήθελα.

Με 4.0.1.5 ενώ την πέρναγε, δεν δούλευε το su (superuser) και είχα πρόβλημα γιατί δεν μου διάβαζε την εσωτερική κάρτα.

Τελικά έβαλα 5.0.2.6 και προς το παρών όλα φαίνονται να είναι καλά... ;)

 

εχω περασει την MIUI 1.12.9 και οντως με το recovery 4.0.1.5 δεν βλεπω την εσωτερικι μνημη.να σε ρωτησω αν παρω ενα backup στη ρομ και περασω μετα το recovery 5.0.2.6 και μετα κανω restore θα ειμαι ενταξει? ή πρεπει να περασω ολα απο την αρχή δλδ recovery-rom-kernel?

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την MIUI 1.12.9 και οντως με το recovery 4.0.1.5 δεν βλεπω την εσωτερικι μνημη.να σε ρωτησω αν παρω ενα backup στη ρομ και περασω μετα το recovery 5.0.2.6 και μετα κανω restore θα ειμαι ενταξει? ή πρεπει να περασω ολα απο την αρχή δλδ recovery-rom-kernel?

 

Δεν γνωρίζω... απλά σε περίπτωση που σου σβηστούν τα δεδομένα της sd όπως έπαθα εγώ, μπες wifi, market, κάνε install το superuser, κάνε update στο su binary, κάνε reboot, τρέξε το X5 settings και ενεργοποίησε το internal sd (αν δεν δου δουλέψει βάλε και το UMS support που λέει), έτσι θα δει την internal. ΜΗΝ πατήσεις move data to sd όταν σου πετάξει μήνυμα γιατί θα σου σβήσει τα πάντα στην internal.

Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα οταν παω να στειλω μήνυμα κανει ρεβοοτ το κινητο εχω περασει την MIUI 1.12.9 τι φταιει ξερετε?λοιπον ενω κανει ρεβοοτ το στελνει το μήνυμα αλλα εδω και κανα 10 λεπτο εχω στειλει στο κινητο μου μήνυμα απο τησ αδερφης μου και δεν το εχω λαβει ακομα!!!!! Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μόνη καλή και χωρίς προβλήματα ειναι η Official CWM Recovery 5.0.2.6

ΜΟΝΟ με αυτή ότι rom και να πέρασα έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα!

για αυτό πριν φλασάρετε κάποια rom καλό θα είναι να περάσετε πρώτα την 5.0.2.6, θα γλιτώσετε πολλά προβλήματα μετά.

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα οταν βγαζω μια φωτο και μετα θελω να την βαλω για φοντο μετα απο το κουτακι το κιτρινο που εχει για να διαλεξω ποιο κομματι της φωτο θα φαινετε στην οθονη μου τη βγαζει πολυ κοντα οχι κλασικα οπως στα αλλα κινητα εχει ιδεα κανεις τη μπορω να κανω να φαινετε κανονικα??
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μόνη καλή και χωρίς προβλήματα ειναι η Official CWM Recovery 5.0.2.6

ΜΟΝΟ με αυτή ότι rom και να πέρασα έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα!

για αυτό πριν φλασάρετε κάποια rom καλό θα είναι να περάσετε πρώτα την 5.0.2.6, θα γλιτώσετε πολλά προβλήματα μετά.

 

περασα το [Recovery] Official CWM Recovery 5.0.2.6 και παλι τπτ εστειλα καποια δοκιμαστικα μηνύματα και μετα παλι σταματησε να στελνει και να δεχεται τι να κανω δεν ξερω κατα 90% φταει η εφαρμογη cosmote info το ψαχνω ακομα

Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μου, αλλά δεν ξέρω. Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Έχω το Huawei Ideos X5 u8800 2.2.2.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω αναβάθμιση του κινητού μου, αλλά δεν ξέρω. Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Έχω το Huawei Ideos X5 u8800 2.2.2.

 

στην πρώτη σελίδα τα ''λέει'' όλα! κάνε ένα κόπο και διάβασε λίγο ,είναι πανεύκολο!

αν εννοείς την official rom εδώ είναι δύσκολα ακόμα τα πράγματα.

Περίμενε και όταν θα βγεί (του χρόνου τώρα!) θα την περάσεις..

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Επειδή το πρόβλημα του μηδενισμού του EMEI της συσκευής είναι συνηθισμένο τελικά δυστυχώς. Μου συνέβει πριν λίγες ώρες, και χωρίς να εχεί προηγηθεί οποιαδήποτε ενέργεια όπως, αναβάθμιση ρομ εγκατάσταση kernel, rooting, επέμβαση σε αρχεία συστήματος, εγκατάσταση εφαρμογών... Τίποτα, απλή κανονική χρήση, του τηλεφώνου. Μισή ώρα μετά το τελευταίο sms που έστειλα και ενώ η συσκευή ήταν στην αναμονή, την ανοίγω και βλέπω το email μηδενικό και η σύνδεση με τον πάροχο κινητής κομμένη.

Πάρτε λοιπόν ένα αντίγραφο ασφαλείας του ΕΜΕΙ με τη βοήθεια της εφαρμογής 5iromtools.

Εγώ ευτυχώς είχα κρατήσει, και κατάφερα να το επαναφέρω, δυστυχώς με απώλεια των δεδομένων και εφαρμογών και αναγκαστικό φλασάρισμα της ρομ.

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=765613&d=1319929814

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολλές οι σελ. μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται για να φλασάρω την 2.3.5 ; (βήμα-βήμα)

Kανώ αυτό πρώτα και μετά αυτό και τέλος;

 

Χάνω τα ελληνικά; Χάνω κάτι σημαντικό;

 

Κατέβασα την 2.3.5 από εδώ , αυτή είναι η επίσημη της Huawei;

 

Ευχαριστώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην κάνεις τίποτα απ' όσα αναφέρονται στα links που παραθέτεις, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις ένα ωραίο brick!

Εκτός και αν είσαι σε λάθος ενότητα, όλα τα link έχεις δώσει είναι για το το Pro.

Έχεις το Pro? Αν ναι, τότε σωστά τα Links, αλλά το πρώτο από αυτά δε σου χρειάζεται για να περάσεις official rom. Ακολουθείς το δεύτερο.

Αν έχεις το απλό μοντέλο. Η ρομ που έχεις κατεβάσει δεν κάνει, οπότε δεν κάνεις τίποτα από τα παραπάνω.

Κατεβάζεις πρώτα τη σωστή ρομ, βάζεις το φάκελο dload στην κάρτα μνήμης, απενεργοποιείς τη συσκευή, μπαίνεις σε bootloader mode πατώντας τα πλήκτρα vol+/- και power όλα μαζί, και η αναβάθμιση ξεκινά αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Pro έχω. Δεν έχει θέμα Modding για το Pro τώρα που το βλέπω...

 

Στο θέμα μας , το βάζω κατευθείαν χωρίς προετοιμασία; ΣΙΓΟΥΡΑ; Τα ελληνικά τα χάνω; (λογικά χάνω και τις εφαρμογές ε; )

 

Στο λινκ δηλ είναι οφισιαλ η ρομ;

 

edit: τώρα είδα το θέμα σόρι, το γράφω εκεί.

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι το EMEI τι ακριβως ειναι...?για να περασω μια εφαρμογη στην καρτα απλα την πεταω μεσα και κανω install την εφαρμογη?
Link to comment
Share on other sites

1. Λεπτομερείς πληροφορίες εδώ:

http://www.myphone.gr/library/article-44.html

2. Ναι, αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι ώστε η διαδιακασία να είναι πιο εύκολη, και να μη χρειάζεται να κάνεις διαγραφή του αρχειου από την κάρτα αφού εγκατασταθεί. Πιο δημοφιλής και χωρίς να χρειάζεται ροοτ για τη συσκευή μας είναι το hisuite της huawei, το οποίο έχει και αρκετές άλλες χρήσιμες λειτουργίας διαχείρισης της συσκευής από το Pc.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Επειδή το πρόβλημα του μηδενισμού του EMEI της συσκευής είναι συνηθισμένο τελικά δυστυχώς. Μου συνέβει πριν λίγες ώρες, και χωρίς να εχεί προηγηθεί οποιαδήποτε ενέργεια όπως, αναβάθμιση ρομ εγκατάσταση kernel, rooting, επέμβαση σε αρχεία συστήματος, εγκατάσταση εφαρμογών... Τίποτα, απλή κανονική χρήση, του τηλεφώνου. Μισή ώρα μετά το τελευταίο sms που έστειλα και ενώ η συσκευή ήταν στην αναμονή, την ανοίγω και βλέπω το email μηδενικό και η σύνδεση με τον πάροχο κινητής κομμένη.

Πάρτε λοιπόν ένα αντίγραφο ασφαλείας του ΕΜΕΙ με τη βοήθεια της εφαρμογής 5iromtools.

Εγώ ευτυχώς είχα κρατήσει, και κατάφερα να το επαναφέρω, δυστυχώς με απώλεια των δεδομένων και εφαρμογών και αναγκαστικό φλασάρισμα της ρομ.

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=765613&d=1319929814

 

εγω το έχω απο τον Μάρτιο και του έχω αλλάξει τα φώτα σε φλασαρίσματα και δοκιμές και με το ΙΜΕΙ δεν είχα προβλημα

ποτέ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το δικό σου έχασε το ΙΜΕΙ χωρίς να του κάνεις τίποτε! συνήθως το χάνει με το φλασάρισμα της 2.35 beta rom.

πάντως για παν ενδεχόμενο το έκανα backup με το πρόγραμμα που πόσταρες.

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

έβγαλε ο ret4rt :respect: καινούριο update για την miui (1.12.16)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω το έχω απο τον Μάρτιο και του έχω αλλάξει τα φώτα σε φλασαρίσματα και δοκιμές και με το ΙΜΕΙ δεν είχα προβλημα

ποτέ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το δικό σου έχασε το ΙΜΕΙ χωρίς να του κάνεις τίποτε! συνήθως το χάνει με το φλασάρισμα της 2.35 beta rom.

πάντως για παν ενδεχόμενο το έκανα backup με το πρόγραμμα που πόσταρες.

Αν έχεις προσέξει προηγούμενα posts μου θα δεις ότι και εγώ κάνω αρκετά συχνά τέτοιου είδους ενέργειες.

Απλά στη συγκεκριμένη φάση δεν είχε προηγηθεί τίποτε τέτοιο, πράγμα που αναιρεί το ότι το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο κατά το φλασάρισμα της beta. Πιθανότατα βέβαια μια αναβάθμιση ρομ να το ενεργοποιεί, αλλά μάλλον δεν σχετίζεται με κάποια ρομ. Είχε αναφερθεί άλλωστε πριν λίγο καιρό στο XDA ότι πρόκειται για bug του bootloader της Ηuawei, το οποίο δημιουργεί το συγκεκριμένο πρόβλημα(ειχαν αναφερθεί επίσης κάποια κρούσματα και από φλασάρισμα της Official 2.2).

Όπως και να έχει η προειδοποίησή μου αφορά ακριβώς στο να έχουμε ένα backup του για καλό και για κακό(ειδικά αν "πειράζουμε" τη συσκεύη μας), μιας και το πρόβλημα φαίνεται να εμφανίζεται αρκετά συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα και εγω την Cy 7 και franko kernel και ολα κομπλε!Ερωτηση:Οταν ειμαι μεσα στις ρυθμισεις και φτανω κατω κατω, οσο "τραβαω" τις επιλογες προς τα πανω μου εμφανιζει κατω μια κιτρινη γραμμη και το φοντο αρχιζει να ασπριζει....το κανει και σε σας?Ερωτηση 2:οταν ειναι ξεκλειδωτο το κινητο και παταω το Power button για να κλειδωσει η οθονη κλεινει λιγο περιεργα....σαν κατι παλιες τιβι που οταν τις εκλεινες αφηναν μια τελεια ασπρη η οποια σβηνει σιγα σιγα...μηπως ειναι εφε μπρορω να το αλλαξω?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...