Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικα ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις και για την βοηθεια. Root δεν ειμαι. Απλα θελω να μου πειτε με ποια σειρα να κανω οτι διαδικασια χρειαζεται, αφου εσεις εχετε την πειρα. Πρωτα δηλαδη να γινω root, μετα backup, και μετα αναβαθμιση σε 2.3.5??

Ποια ειναι ακριβως η σειρα των βηματων που πρεπει να ακολουθησω??

Η 2.3.5 ειναι δοκιμασμενη και την συστηνεται??

Ναι εννοείτε ότι συστήνεται η 2,3,5! Αν θες να κρατήσεις backups των εφαρμογών σου πρέπει να γίνεις root πρώτα (πολύ εύκολο στην Eclair, δες εδώ) και μετά κατεβάζεις το titanium backup από το μάρκετ για να κρατήσεις τα backups σου. Κρατάς και ότι άλλο θες (επαφές αρχεία κλπ) καλού κακού τα μεταφέρεις στον υπολογιστή σου από την sdcard για να μην τα χάσεις. Υπάρχουν και πολλά προγράμματα για backups μηνυμάτων και επαφών στο μάρκετ αν κοιτάξεις τα οποία δεν χρειάζονται root.

(με πρόλαβε άλλος Νίκος :p)

Το πρόβλημα είναι τώρα πως στην Eclair είναι πολύ πιθανό να μην μπορείς να μπεις download mode όπως λέει ο οδηγός (με τα 3 πλήκτρα), οπότε για πιο εύκολα μπορείς να κάνεις πρώτα αναβάθμιση από το KIES στην 2.3.3 για να ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία. Αφού μετά από αυτό θα μπορείς να μπεις σε download mode με τα 3 πλήκτρα, θα μπορείς πολύ εύκολα να περάσεις και την 2.3.5 και ότι άλλο θέλεις μέσω Odin!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι το ξερω αλλα, ειχα ενα zip παλιοτερο που εδωσε ο τυχερακιας εδω και ενω παλια το εβαζα μεσω cmw καθε φορα που εβαζα μια αλλη ρομ ξαφνικα δεν γινετε μου βγαζει το cmw cant open (bad) οπως και σε κατι θεματα που προσπαθω να περασω και αυτο σκεφτομαι αμα ξανα "χαλασει" στο μελλον να το βαλω χειροκινητα!
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αλλα, ειχα ενα zip παλιοτερο που εδωσε ο τυχερακιας εδω και ενω παλια το εβαζα μεσω cmw καθε φορα που εβαζα μια αλλη ρομ ξαφνικα δεν γινετε μου βγαζει το cmw cant open (bad) οπως και σε κατι θεματα που προσπαθω να περασω και αυτο σκεφτομαι αμα ξανα "χαλασει" στο μελλον να το βαλω χειροκινητα!

 

ααα το cant open στο cwm στο βγάζει? Δεν κατάλαβα στην αρχή νόμιζα πως σου το έλεγε όταν πήγαινες να κάνεις install κάποιο apk. Ίσως έχει κάποιο πρόβλημα το cwm αυτής της ρομ που έβαλες :worry: Τα αρχεία μέσα στο zip αν δεις είναι χωρισμένα σε φακέλους, και ακριβώς σε όποιο φάκελο είναι μέσα στο zip, πάνε και στους αντίστοιχους μέσα στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

ααα το cant open στο cwm στο βγάζει? Δεν κατάλαβα στην αρχή νόμιζα πως σου το έλεγε όταν πήγαινες να κάνεις install κάποιο apk. Ίσως έχει κάποιο πρόβλημα το cwm αυτής της ρομ που έβαλες :worry: Τα αρχεία μέσα στο zip αν δεις είναι χωρισμένα σε φακέλους, και ακριβώς σε όποιο φάκελο είναι μέσα στο zip, πάνε και στους αντίστοιχους μέσα στο σύστημα.

 

Ναι στο cmw..Ίσως να είναι εκεί το πρόβλημα αλλά έβαλα και παλιοτερες εκδόσεις που το έκανα παλιότερα και τώρα δεν γίνετε... θα δω προς το παρόν το πέρασα το swype στο μέλλον άμα ξανά γίνει θα κάνω αυτό που μου έιπες.ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Λεω σημερα να προχωρησω πλεον σε αναβαθμιση αφου μου εχει σπασει τα νευρα η Eclair που φοραει το Galaxy. Επειδη ομως ειμαι απειρος και δεν εχω ξαναεπιχειρησει κατι παρομοι θελω τα φωτα σας. Αρχικα, λεω να μπω μεσω Kies και να κατεβασω την τελευταια διαθεσιμη εκδοση που υπαρχει. Συμφωνειτε?? Χρειαζεται να κανω backup τα αρχεια?? Και αν ναι, υπαρχει καποιο προγραμμα που να το κανει απλα ή μεσω Kies παλι?? Τις εφαρμογες που ηδη εχω θα τις χασω?? Αν υπαρχει κατι αλλο που αξειζει να γνωριζω, please inform me ;) !!

 

Υ.Γ.: Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

 

Αρχικα ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις και για την βοηθεια. Root δεν ειμαι. Απλα θελω να μου πειτε με ποια σειρα να κανω οτι διαδικασια χρειαζεται, αφου εσεις εχετε την πειρα. Πρωτα δηλαδη να γινω root, μετα backup, και μετα αναβαθμιση σε 2.3.5??

Ποια ειναι ακριβως η σειρα των βηματων που πρεπει να ακολουθησω??

Η 2.3.5 ειναι δοκιμασμενη και την συστηνεται??

 

Υπάρχει άνθρωπος ακόμα με eclair???? !!!!!!!!! No way !! Φίλε μου.. αν είσαι σε eclair, άσε το backup των εφαρμογών, κάνε μόνο τις επαφές σου (εάν δεν τις έχεις ήδη στο cloud) γιατί το ποιο πιθανό είναι ότι θα έχεις πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να εγκαταστήσω το maps6.0.0-ownhere-signed.apk η οποία αποτελεί νέους χάρτες για το maps

Στις οδηγίες μου λέει να το εγκαταστησω στο φάκελο system/apps

Πως μπορώ να βρώ αυτόν τον φάκελλο.

Πληροφοριακά είμαι root.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην εγκαταστήσεις το apk. Κατέβασε από το market το marketenabler, επέλεξε σαν provider TIM και μετά ψάξε στο market για google maps και εγκατέστησε το από εκεί. έτσι το έχω κάνει και παίζει τέλεια, ενώ μπορείς με τον ίδιο τρόπο να το κάνεις update :-)
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
προσπάθησα να εγκαταστήσω το maps6.0.0-ownhere-signed.apk η οποία αποτελεί νέους χάρτες για το maps

Στις οδηγίες μου λέει να το εγκαταστησω στο φάκελο system/apps

Πως μπορώ να βρώ αυτόν τον φάκελλο.

Πληροφοριακά είμαι root.

 

Πρέπει να εγκαταστήσεις στη συσκευή σου έναν file explorer με root privileges, όπως ο free ES File Explorer. Στις ρυθμίσεις του ενεργοποιείς τα root rights.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εγκαταστήσεις στη συσκευή σου έναν file explorer με root privileges, όπως ο free ES File Explorer. Στις ρυθμίσεις του ενεργοποιείς τα root rights.

 

εγκατεστησα τον free ES File Explorer πηγα ρυθμισεις εκει τι ενεργοποιω? δεν βρισκω root rights

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εγκατεστησα τον free ES File Explorer πηγα ρυθμισεις εκει τι ενεργοποιω? δεν βρισκω root rights

 

Στο ES File Explorer -> Menu / Ρυθμίσεις / Εξερευνητής Root (στο κάτω μέρος) Μετά ενεργοποίησε και την από κάτω επιλογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο ES File Explorer -> Menu / Ρυθμίσεις / Εξερευνητής Root (στο κάτω μέρος) Μετά ενεργοποίησε και την από κάτω επιλογή.

 

οκ το εκανα! εβαλα ως αρχικη επιλογη να μου εμφανιζει το φακελο system/app

πως βαζω το αρχειο που θελω μέσα στο φακελλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οκ το εκανα! εβαλα ως αρχικη επιλογη να μου εμφανιζει το φακελο system/app

πως βαζω το αρχειο που θελω μέσα στο φακελλο?

 

Ξέρεις θα χρειαστεί να το ψάξεις και λίγο μόνος σου, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να κάνεις ένα copy / paste.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις θα χρειαστεί να το ψάξεις και λίγο μόνος σου, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να κάνεις ένα copy / paste.

 

ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σου!!! (συγνώμη που έγινα ενοχλητικός)

εντάξει το έκανα copy / paste

απλά δεν θα έπρεπε να εγκαταστήσει την εφαρμογή μετά από reboot?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Είχα να "φλασάρω" από τον Αύγουστο και με έτρωγε, συν τα πολύ καλά σχόλια που διάβασα για την JVU, οπότε το επιχείρησα ξανά χθες το βράδυ περνώντας επιπλέον τον Semaphore 1.9.1. Όντας μία δοκιμασμένη ρομ εδώ και καιρό, δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω κάτι παραπάνω. Απλά μία επισήμανση, επειδή το είχα ρωτήσει σε φίλους κάποιες σελίδες πίσω... Η (πορτογαλική) 2.3.5 JVU έχει ελληνικό swype αλλά ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ αυτό το ηλίθιο πρόβλημα που έχουν όλες οι gingerbread με το να μην αναγνωρίζει το τελικό "ς". Πολύ ενοχλητικό, αναγκάστηκα να ξαναφλασάρω το zip του τυχεράκια για να κάνω τη δουλειά μου (και λέω ενοχλητικό γιατί χρειάζομαι το swype σε παραπάνω γλώσσες από τα ελληνικά - αγγλικά μόνο που έχει το αρχείο του Αλέξανδρου, ωστόσο αναγκάστηκα να το περάσω αφού το μαμίσιο δε δούλευε σωστά στα ελληνικά...)
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Είχα να "φλασάρω" από τον Αύγουστο και με έτρωγε, συν τα πολύ καλά σχόλια που διάβασα για την JVU, οπότε το επιχείρησα ξανά χθες το βράδυ περνώντας επιπλέον τον Semaphore 1.9.1. Όντας μία δοκιμασμένη ρομ εδώ και καιρό, δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω κάτι παραπάνω. Απλά μία επισήμανση, επειδή το είχα ρωτήσει σε φίλους κάποιες σελίδες πίσω... Η (πορτογαλική) 2.3.5 JVU έχει ελληνικό swype αλλά ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ αυτό το ηλίθιο πρόβλημα που έχουν όλες οι gingerbread με το να μην αναγνωρίζει το τελικό "ς". Πολύ ενοχλητικό, αναγκάστηκα να ξαναφλασάρω το zip του τυχεράκια για να κάνω τη δουλειά μου (και λέω ενοχλητικό γιατί χρειάζομαι το swype σε παραπάνω γλώσσες από τα ελληνικά - αγγλικά μόνο που έχει το αρχείο του Αλέξανδρου, ωστόσο αναγκάστηκα να το περάσω αφού το μαμίσιο δε δούλευε σωστά στα ελληνικά...)

Πριν λίγες μέρες έβαλα το swype της JVU από περιέργεια για να δω αν έχει το πρόβλημα που κάποιος ρώταγε εδώ μέσα (δε θυμάμαι ποιος). Αλλά δεν είχα δει πρόβλημα :worry: βέβαια μπορεί να μην είχα καταλάβει που ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα και να μην το παρατήρησα. Πάντως ο tyxerakias έχει ανεβάσει την τελευταία έκδοση που είναι από το note μάλλον αυτήν θα έβαλες τώρα λογικά. Αλλά εκτός από έκδοση Αγγλικά-Ελληνικά, έχει και άλλη έκδοση με Ελληνικά, Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά και Ισπανικά, μπορεί να σου ξέφυγε, δες εδώ

προς το τέλος του ποστ έχει λινκ για μια μεγαλύτερη παραλλαγή της έκδοσης 3.26.92.34839. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σου!!! (συγνώμη που έγινα ενοχλητικός)

εντάξει το έκανα copy / paste

απλά δεν θα έπρεπε να εγκαταστήσει την εφαρμογή μετά από reboot?

 

Αν μιλάμε για εφαρμογές συστήματος, δε φτάνει ένα απλό copy paste τις περισσότερες φορές, πρέπει επίσης να αλλάξεις το ownership και τα permissions της εφαρμογής. Αν δεν το κάνεις, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην τρέξει. Γι'αυτό δε προτείνω ποτέ τον ES file explorer, γιατί εκτός από τη δυνατότητα να σβήνει αρχεία από τα system partitions, πράγμα που το κάνουν οι περισσότεροι file explorers με su δικαιώματα, είναι κατά τ'άλλα άχρηστος για τη συγκεκριμένη δουλειά. Ο μόνος που μπορεί να τα κάνει αυτά όλα, είναι ο root explorer. Αλλιώς, μάθε το adb.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην εγκαταστήσεις το apk. Κατέβασε από το market το marketenabler, επέλεξε σαν provider TIM και μετά ψάξε στο market για google maps και εγκατέστησε το από εκεί. έτσι το έχω κάνει και παίζει τέλεια, ενώ μπορείς με τον ίδιο τρόπο να το κάνεις update :-)

 

Δεν βρίσκω στο market google maps εννοω κατι αξιολογο

εσυ τι εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω στο market google maps εννοω κατι αξιολογο

εσυ τι εχεις βαλει?

 

Έβαλες το market enabler ? αφού το εγκαταστήσεις, πηγαίνεις στο 2ο tab, πατάς παρατεταμένα επάνω στο Tim και επιλέγεις fake this provider now. Μετά, ψάξε στο μάρκετ για google maps, στο πρώτο αποτέλεσμα που θα σου βγάλει άνοιξε το και κάτω χαμηλά στις σχετικές εφαρμογές έχει σύνδεσμο για το google maps.

 

Εναλλακτικά άνοιξε με το μάρκετ το ακόλουθο link: https://market.android.com/details?id=com.google.android.apps.maps

 

;)

Edited by Nexus
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το market enabler ? αφού το εγκαταστήσεις, πηγαίνεις στο 2ο tab, πατάς παρατεταμένα επάνω στο Tim και επιλέγεις fake this provider now. Μετά, ψάξε στο μάρκετ για google maps, στο πρώτο αποτέλεσμα που θα σου βγάλει άνοιξε το και κάτω χαμηλά στις σχετικές εφαρμογές έχει σύνδεσμο για το google maps.

 

Εναλλακτικά άνοιξε με το μάρκετ το ακόλουθο link: https://market.android.com/details?id=com.google.android.apps.maps

 

;)

 

Πολύ χρήσιμο το ποστ σου! Εμένα μου έλυσε το πρόβλημα.Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το ποστ σου! Εμένα μου έλυσε το πρόβλημα.Σε ευχαριστώ!

 

Να είσαι καλά!

 

Με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να εγκαταστήσουμε κάτι άλλες εφαρμογές που δεν είναι διαθέσιμες για τη χώρα μας, όπως πχ το google + ;)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έβαλες το market enabler ? αφού το εγκαταστήσεις, πηγαίνεις στο 2ο tab, πατάς παρατεταμένα επάνω στο Tim και επιλέγεις fake this provider now. Μετά, ψάξε στο μάρκετ για google maps, στο πρώτο αποτέλεσμα που θα σου βγάλει άνοιξε το και κάτω χαμηλά στις σχετικές εφαρμογές έχει σύνδεσμο για το google maps.

 

Εναλλακτικά άνοιξε με το μάρκετ το ακόλουθο link: https://market.android.com/details?id=com.google.android.apps.maps

 

;)

 

Προστέθηκε στο πρώτο post! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου έχει product code Πορτογαλίας (TPH). Πέρασα την jvu, να αλλάξω το csc σε eur η cos ή να το αφήσω όπως είναι;

Επίσης για semaphore χρησιμοποιώ αυτόν της jvt;

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου έχει product code Πορτογαλίας (TPH). Πέρασα την jvu, να αλλάξω το csc σε eur η cos ή να το αφήσω όπως είναι;

Επίσης για semaphore χρησιμοποιώ αυτόν της jvt;

 

Ναι για τον semaphore, αλλά για το csc από εδώ την κατέβασες, ή την πήρες επίσημα? Αν το αλλάξεις σε EUR λογικα θα εμφανιστει και Ελληνικό πληκτρολόγιο (αν δεν υπάρχει τώρα). Αν την πήρες επίσημα όμως μπορεί να μην υπάρχει EUR γιατί ο tyxerakias στην JVU που έχει ανεβάσει εδώ έχει Ελληνικό csc από την JVI.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τον semaphore, αλλά για το csc από εδώ την κατέβασες, ή την πήρες επίσημα? Αν το αλλάξεις σε EUR λογικα θα εμφανιστει και Ελληνικό πληκτρολόγιο (αν δεν υπάρχει τώρα). Αν την πήρες επίσημα όμως μπορεί να μην υπάρχει EUR γιατί ο tyxerakias στην JVU που έχει ανεβάσει εδώ έχει Ελληνικό csc από την JVI.

Επίσημα δεν μου την έχει βγάλει ακόμη (τελευταία μου δίνει την 2.3.3 που είχα) οπότε την πέρασα από εδώ. Πλέον όμως το kies μου λέει ότι η συσκευή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί, αν και το product code είναι το ίδιο (TPH). Ελληνικό πληκτρολόγιο έχει, (οι Πορτογαλικές έχουν) και το swype συνεχίζει να έχει τό ίδιο πρόβλημα με το ς. Προχωράω με semaphore, φαντάζομαι αν θελήσω να περάσω άλλη rom πρέπει να περάσω πρώτα stock kernel e; Επίσης θέλω να ρωτήσω ότι από τη στιγμή που περνάμε semaphore είμαστε και root από ότι έχω καταλάβει. Έχω περάσει τον semaphore 1.91, μου έχει βγεί το εικονιδιάκι semaphore αλλά αν το πατήσω μου βγάζει ότι λειτουργεί μόνο με super user και super user δεν βλέπω.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...