Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@joker7: Μόλις μια σελίδα πριν αν γύρναγες...!

 

Eυχαριστω πολυ.Συνηθως το ψαχνω το θεμα αλλα τωρα ρωτησα γιατι με εχει φαει ο bro να το φτιαξουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μηπως μπορει καποιος να μου πει γιατι σβηνει το κινητο οταν παει η μπαταρια στο 10%?

Το ανοιγω και μετα απο λιγο παλι κλεινει... Υπαρχει μηπως καμια επιλογη γιαυτο? Να κλεινει οταν δεν εχει αλλη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω συναντήσει στο δικό μου τηλ. οπότε δε γνωρίζω τη λύση του ,ίσως να έχει έρθει η ώρα της, αλλα να ξέρεις οτι δεν είναι σωστό να αφήνεις την μπαταρία να αδειάζει τόσο ,πρέπει να φορτίζει όσο το δυνατόν κοντύτερα στο 50% ,τώρα αν η χρήση του δε το επιτρέπει σκέψου το ενδεχόμενο για αγορά μια δεύτερης μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια δεν το ηξερα αυτο... Να το φορτιζω πιο νωρις? ειχα εντυπωση αδειζει τερμα γεμιζει τερμα για πιο πολυ διαρκεια της μπαταριας... Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια δεν το ηξερα αυτο... Να το φορτιζω πιο νωρις? ειχα εντυπωση αδειζει τερμα γεμιζει τερμα για πιο πολυ διαρκεια της μπαταριας... Ευχαριστω

 

Στην αρχή ναι ,θέλει 2 με 3 πλήρες φορτίσεις εκ φορτίσεις , μετά όμως φορτίζεις όσο συχνότερα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του κλεισίματος της συσκευής στο 10% , το είχα κι εγώ. Συνήθως συμβαίνει όταν η συσκευή "κρίνει" ότι η διεργασία που της αναθέτεις να κάνει είναι πιο ενεργοβόρα από το εναπομείναν 10% οπότε απενεργοποιεί την συσκευή προλήπτικά ώστε να σου εξοικονομήσει μπαταρία για πιο απλά πράγματα όπως μια κλήση ή μερικά sms.

Αυτό είναι η μια εκδοχή...

 

Η άλλη εκδοχή είναι ότι απλά η μπαταρία από τις άτσαλες φορτίσεις έχει υποστεί ένα είδους "μνημόνευση" (μνημόνευση είναι η "πάθηση" των μπαταριών κατά την οποία αντιλαμβάνονται λάθος τα διαθέσιμα επίπεδα ενέργειας μέσα τους και παρουσιάζουν λάθος αριθμούς)...

Φυσικά στις μπαταρίες λιθίου που έχουν τα x10 η μνημόνευση δεν υφίσταται αλλά τα επίπεδα μπαταρίας ελέγχονται από το Android OS αυτό καθεαυτό οπότε με άτσαλες φορτίσεις αυτά τα επίπεδα αλλοιώνονται.

Συνιστώ αν θέλεις να δεις βελτίωση στο θέμα με του κλεισίματος στο 10% να δοκιμάσεις να κάνεις ένα calibration της μπαταρίας. Ψάξε στο Google για την διαδικασία και στο Market για σχετικές εφαρμογές...

 

Φιλικά! :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εδω μιλανε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 για νεο τροπο root αλλα θελει λενε GB firmware.. εμενα λεει 3 0 1 G 0 75.. Mporei na γινει κατι;

 

...

 

τελικα εγινε λεει...

μαμα ρομ 2 3 3 baseband 2 1 71

Edited by astrovasilis
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εδω μιλανε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 για νεο τροπο root αλλα θελει λενε GB firmware.. εμενα λεει 3 0 1 G 0 75.. Mporei na γινει κατι;

 

Tο GB απ'οτι αντιλαμβάνομαι σημαίνει gingerbread λογισμικό περασμένο στη συσκευή σου.

Μπορείς να τσεκάρεις ξανά αν υπάρχει καινούρια αναβάθμιση για τη συσκευή σου και να κάνεις το root με αυτόν τον τρόπο. Αν θέλεις φυσικά διάβασε και τα σχετικά post στους xda με ανθρώπους που το έχουν δοκιμάσει σε Χ10. Αυτό είναι το thread που αφορά αποκλειστικά το root με αυτόν τον τρόπο στο Χ10. Έχει δοκιμαστεί και δουλεύει για αρκετούς που το έκαναν.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1319653

 

Ακολουθείς τις οδηγίες και αν τα κάνεις όλα σωστά θα είσαι root μέσα σε 2 λεπτά....

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε , λίγο Googling και βρήκα την λύση στο πρόβλημα του φίλου σου.

http://talk.sonyericsson.com/thread/20218

Σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω από Δευτέρα που θα τον δώ και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα ! :)

Μπορεί να μην δούλεψε με την πρώτη αλλά κατεβάζοντας από τους xda-developers διαφορετική έκδοση της backup & restore app, όλα πήγαν καλά τελικά !!!:)

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά στην παλιά έκδοση 2.1 όταν πήγαινες με το δάκτυλο σου στην οθόνη προς τα πάνω κρυβόταν η μπάρα πάνω ψηλά,τώρα με την 2.3 δε γίνεται αυτό.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να κρύβεται και να εμφανίζεται αντίστοιχα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στην παλιά έκδοση 2.1 όταν πήγαινες με το δάκτυλο σου στην οθόνη προς τα πάνω κρυβόταν η μπάρα πάνω ψηλά,τώρα με την 2.3 δε γίνεται αυτό.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να κρύβεται και να εμφανίζεται αντίστοιχα?

 

Δεν υπήρχε ποτέ τέτοια δυνατότητα στο stock 2.1 της SE.

Μήπως χρησιμοποιούσες κάποιον εναλλακτικό home launcher με λειτουργίες swype? :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!

Το πουλαει ενας φιλος και θελω να μαθω αν αξιζει...

Εχω το satio και τελευταια εχει αρχισει να κολλαει και να μην δουλευει το touch καλα!

Μου το δινει 120€ και ειναι σε καλη κατασταση!

Το θεμα μου ειναι μπορω να γραφω μηνυματα ανετα με τον "κλασικο τροπο" τα νουμερα που εχουν τα γραμματα και οχι

μονο με qwerty συστημα;

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εγκαταστήσεις το HTC_IME και να κάνεις αυτο που ζητάς.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εγκαταστήσεις το HTC_IME και να κάνεις αυτο που ζητάς.

 

Ευχαριστω για την συμβολη σου!

Για ολα τα αλλα εχεις να πεις κατι;

 

ΕDIT:

Τωρα που το ειδα το HTC_IME ειναι κατι σαν τ9...

Εγω αναφερομαι στο να ειναι "πληκτρα" νουμερα και να εχουν απο πανω τα γραμματα

Π.χ. 1->ABC στο 2->DEF .....

Κατι τετοιο http://www.youtube.com/watch?v=ILSSAy5YOb0

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Και το HTC_IME έχει το layout που θες: 1-->ABC, 2-->DEF κτλ. Αν δεν θες να γράφεις με Τ9 απλά απενεργοποίησέ το.

 

Αν μπορείς να διαθέσεις 80 Ευρώ επιπλέον πήγαινε για Neo V. Σε ένα χρόνο το Χ10 θα είναι πολύ μακριά από τις εξελίξεις στο χώρο...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μπορει καποιος να μου πει αν η Sony Ericsson αναγνωριζει εγγυηση συσκευης με το ιμει αν δεν υπαρχει αποδειξη;

Ηξερα οτι υπαρχει προβλημα αν δεν υπαρχει αποδειξη. Ισχυει;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι στη διακριτική ευχέρεια της κάθε εταιρίας για το πως θα το χειριστεί. Σε γενικές γραμμές η εγγύηση ισχύει μόνο με τη συνοδεία της απόδειξης αγοράς, επικοινώνησε με το service για να σου το ξεκαθαρίσουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και το HTC_IME έχει το layout που θες: 1-->ABC, 2-->DEF κτλ. Αν δεν θες να γράφεις με Τ9 απλά απενεργοποίησέ το.

 

Αν μπορείς να διαθέσεις 80 Ευρώ επιπλέον πήγαινε για Neo V. Σε ένα χρόνο το Χ10 θα είναι πολύ μακριά από τις εξελίξεις στο χώρο...

 

Αν σε ενδιαφέρει η καλή φωτογραφία και το βίντεο, ΜΗΝ πας στο ΝΕΟ V (προσωπική άποψη βέβαια, που το δοκίμασα).

Ωραία συσκευούλα, αλλά στα ανωτέρω τίποτα σπουδαίο, κατώτερο των προσδοκιών κατά τη γνώμη μου.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κάποιος την CyanogenMod 7.2 και αν ναι ποίες είναι οι εντυπώσεις του?

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχω ένα θεματακι με το τηλέφωνο. Υποψιάζομαι ότι είναι θέμα μνήμης. Κάθε φορά που μπαινω στο Internet (με dolphin) και κάνω έξοδο μου κάνει refresh την homescreen. Έχω τον launcher pro plus και αυτό γίνεται 9 στις 10 φορές. Έχω καμιά 90 - 100 εφαρμογές μέσα. Τι να κάνω? Πρέπει μήπως να το ελαφρυνω λίγο? Έχω βάλει βέβαια και το set cpu και τον έχω ρίξει λίγο τον επεξεργαστή αλλά αυτό το είχα κάνει από την αρχή και δεν είχα πρόβλημα. Τώρα τελευταία αρχισε να το κάνει συνέχεια αυτό το refresh.

Καμία ιδέα κανείς?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή kooky,

μόλις μπήκες στον εφιάλτη μου , των τελευταίων 4-5 μηνών (από τότε που πήραμε Gingerbread δηλαδή). Συνεχή, ατελείωτα, σπαστικά, επαναλαμβανόμενα, μη θεραπεύσιμα, REDRAWS! :kill: :rocket:

 

Το έψαχνα στο Google και στους xda-developers καθημερινά και πυρετωδώς. Δοκίμασα memory management applications, όπως το Autokiller Memory Optimizer , δοκίμασα άλλους kernels με διαφορετική διαχείριση tasks , δοκίμασα scripts άλλων developers από άλλα κινητά (Desire , Desire HD , Milestone) που κάναν διαχείριση της μνήμης και το πως αυτή καταλαμβάνεται/ελευθερώνεται. ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! :knife: :kill:

 

Το τελικό αποτέλεσμα έχει ως εξής. Το αγαπητό μας x10 πλέον υστερεί. Υστερεί σε hardware. Κοινώς δεν έχει αρκετή μνήμη RAM για να την παλέψει στην μετά-Gingerbread εποχή. Όταν λοιπόν αφήνεις εφαρμογές ανοιχτές στο background οι οποίες δεσμεύουν RAM και την φτάσεις σε χαμηλά επίπεδα , τότε αναλαμβάνει δουλειά ο internal memory manager του Android , ο οποίος -ως γνωστόν- θα "σκοτώσει" εφαρμογές προκειμένου να ανοίξει χώρο για τις επόμενες και να κρατήσει την RAM σε κάποια αποδεκτά επίπεδα που ορίζει η εκάστοτε ROM... Στην περίπτωση της stock αυτό το επίπεδο είναι τα 35-40MB αν δεν κάνω λάθος.

Πρώτη πρώτη στην λίστα δυστυχώς , ήταν είναι και θα είναι πάντα ο εκάστοτε Launcher. Πρόκειται για τις πιο βαριές εφαρμογές με τις πιο πολλές απαιτήσεις σε system resources. Γι' αυτό και την ξεφορτώνεται πρώτη. Φυσικά όταν βγαίνεις εντελώς έξω ο Launcher ξαναφορτώνει γιατί αυτή είναι η δουλειά του κι έτσι έχεις το φαινόμενο του redraw.

 

Τι μπορείς να κάνεις εσύ τώρα από πλευράς σου. ΤΙΠΟΤΑ! :lol: Σχεδόν... :O

Πρώτα κατέβασε το Memory Optimizer και ρύθμισε το στο Moderate. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις την T.E.A.M. ROM η οποία τα έχει όλα αυτά ενσωματωμένα με scripts και δεν χρειάζεσαι 3rd party εφαρμογές.

 

Τέλος 2 συμβουλές (μη απόλυτες):

 

Home Button = ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

Back Button = ΕΞΟΔΟΣ

 

Χρησιμοποιώντας το home button κρατάς την εκάστοτε εφαρμογή στην μνήμη. Μία , δύο , τρεις θα σου κάνει redraw o Launcher. Επομένως οπουδήποτε κι αν είσαι χρησιμοποιείς το Back Button για να βγεις και να πας προς την αρχική σου. Είναι βαρετό το ξέρω , αλλά έτσι αδρανοποιείς την εκάστοτε εφαρμογή και την "επισημαίνεις" ως διαθέσιμη για κατάσταση τερματισμού σύντομα. Ειδάλλως είναι σαν να της λες "περίμενε εδώ , επιστρέφω σε λίγο". Η εφαρμογή σε περιμένει και σου τρώει RAM.

Ευελπιστώ ότι θα δεις βελτίωση αν και μικρή.

 

Υ.Γ. Ο επεξεργαστής δεν παίζει ρόλο. Προσωπικά από το 80% της μπαταρίας και κάτω τρέχω στα 768MhZ. :cool:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή kooky,

μόλις μπήκες στον εφιάλτη μου , των τελευταίων 4-5 μηνών (από τότε που πήραμε Gingerbread δηλαδή). Συνεχή, ατελείωτα, σπαστικά, επαναλαμβανόμενα, μη θεραπεύσιμα, REDRAWS! :kill: :rocket:

 

Το έψαχνα στο Google και στους xda-developers καθημερινά και πυρετωδώς. Δοκίμασα memory management applications, όπως το Autokiller Memory Optimizer , δοκίμασα άλλους kernels με διαφορετική διαχείριση tasks , δοκίμασα scripts άλλων developers από άλλα κινητά (Desire , Desire HD , Milestone) που κάναν διαχείριση της μνήμης και το πως αυτή καταλαμβάνεται/ελευθερώνεται. ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! :knife: :kill:

 

Το τελικό αποτέλεσμα έχει ως εξής. Το αγαπητό μας x10 πλέον υστερεί. Υστερεί σε hardware. Κοινώς δεν έχει αρκετή μνήμη RAM για να την παλέψει στην μετά-Gingerbread εποχή. Όταν λοιπόν αφήνεις εφαρμογές ανοιχτές στο background οι οποίες δεσμεύουν RAM και την φτάσεις σε χαμηλά επίπεδα , τότε αναλαμβάνει δουλειά ο internal memory manager του Android , ο οποίος -ως γνωστόν- θα "σκοτώσει" εφαρμογές προκειμένου να ανοίξει χώρο για τις επόμενες και να κρατήσει την RAM σε κάποια αποδεκτά επίπεδα που ορίζει η εκάστοτε ROM... Στην περίπτωση της stock αυτό το επίπεδο είναι τα 35-40MB αν δεν κάνω λάθος.

Πρώτη πρώτη στην λίστα δυστυχώς , ήταν είναι και θα είναι πάντα ο εκάστοτε Launcher. Πρόκειται για τις πιο βαριές εφαρμογές με τις πιο πολλές απαιτήσεις σε system resources. Γι' αυτό και την ξεφορτώνεται πρώτη. Φυσικά όταν βγαίνεις εντελώς έξω ο Launcher ξαναφορτώνει γιατί αυτή είναι η δουλειά του κι έτσι έχεις το φαινόμενο του redraw.

 

Τι μπορείς να κάνεις εσύ τώρα από πλευράς σου. ΤΙΠΟΤΑ! :lol: Σχεδόν... :O

Πρώτα κατέβασε το Memory Optimizer και ρύθμισε το στο Moderate. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις την T.E.A.M. ROM η οποία τα έχει όλα αυτά ενσωματωμένα με scripts και δεν χρειάζεσαι 3rd party εφαρμογές.

 

Τέλος 2 συμβουλές (μη απόλυτες):

 

Home Button = ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

Back Button = ΕΞΟΔΟΣ

 

Χρησιμοποιώντας το home button κρατάς την εκάστοτε εφαρμογή στην μνήμη. Μία , δύο , τρεις θα σου κάνει redraw o Launcher. Επομένως οπουδήποτε κι αν είσαι χρησιμοποιείς το Back Button για να βγεις και να πας προς την αρχική σου. Είναι βαρετό το ξέρω , αλλά έτσι αδρανοποιείς την εκάστοτε εφαρμογή και την "επισημαίνεις" ως διαθέσιμη για κατάσταση τερματισμού σύντομα. Ειδάλλως είναι σαν να της λες "περίμενε εδώ , επιστρέφω σε λίγο". Η εφαρμογή σε περιμένει και σου τρώει RAM.

Ευελπιστώ ότι θα δεις βελτίωση αν και μικρή.

 

Υ.Γ. Ο επεξεργαστής δεν παίζει ρόλο. Προσωπικά από το 80% της μπαταρίας και κάτω τρέχω στα 768MhZ. :cool:

 

Γεια σου αγαπητέ Mr.element. Το φαινόμενο αυτό το έχω παρατηρήσει εδω και πολύ καιρό απλά τωρα τελευταία εχουν ψιλοσπασει τα νεύρα μου και έχω πάρει και το mini pro που το βλέπω να πηγαίνει σφαίρα και γι'αυτό το λέω τωρα...

1. Το autokiller memory oprimizer το έχω εγκατεστημένο πριν ακόμη την gingerbread. Στο optimum το έχω ρυθμισμένο.

2. Ποτέ δε χρησιμοποιώ το home button. Μόνο exit κάνω καθώς κι εγω δε θελω να αφήνω ανοιχτό τίποτα.

Αν αυτα τα δύο πράγματα είχες να μου προτείνεις, τότε την πάτησα γιατι δε βλέπω καμία διάφορα.

 

Το θέμα βέβαια ειναι οτι κάποιες εφαρμογές όπως οι χάρτες και κάνα δύο άλλες που έχω περασμένες πως μπορω να τις κάνω να μην τρέχουν? Τις κλείνω από το autokiller και αυτές εκεί... Αν κλεισουν κάποιες τότε δε θα χρειάζεται να μου κλείνει τον launcher συνέχεια. Ή θα πρέπει αλλιώς να την απεγκαταστησω. Ήδη έκανα την αρχή με το facebook που το έβγαλα γιατι ήταν συνεχώς ανοιχτό. Θα δοκιμάσω να βγάλω και κάνα δύο ακόμα που τρέχουν συνέχεια και θα δω.

Αν κρατάει τη μνήμη περίπου στο 55 και πάνω τότε δεν έχει πρόβλημα.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το θέμα βέβαια ειναι οτι κάποιες εφαρμογές όπως οι χάρτες και κάνα δύο άλλες που έχω περασμένες πως μπορω να τις κάνω να μην τρέχουν?

 

Σε γενικές γραμμές έτσι δουλεύει το Android. Ωστόσο θα συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις κάποιον startup manager για να κλείσεις τις εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το ES Task Manager που εκτός των άλλων έχει και αυτή τη δυνατότητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...