Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, μήπως είναι εύκολο να βάλεις ένα link για αυτό τον kernel;

 

Γιώργος

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16285541&postcount=1844

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιτελους, ηρθε και για μενα σημερα η ωρα να δοκιμασω την εμπειρια την cm. Μολις εκανα το πρωτο boot και ξεκιναω το σκαλισμα. Σαν πρωτη εικονα εχω απλα το ποσο γρηγορα bootαρε και το ποσο μαυρο κι αραχνο ειναι το theme. Α, και οτι μολις αλλαξα τη γλωσσα μου εδωσε αμεσως τις επιλογες για τα APN της κοσμοτε ετοιμα:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, ηρθε και για μενα σημερα η ωρα να δοκιμασω την εμπειρια την cm. Μολις εκανα το πρωτο boot και ξεκιναω το σκαλισμα. Σαν πρωτη εικονα εχω απλα το ποσο γρηγορα bootαρε και το ποσο μαυρο κι αραχνο ειναι το theme. Α, και οτι μολις αλλαξα τη γλωσσα μου εδωσε αμεσως τις επιλογες για τα APN της κοσμοτε ετοιμα:)

 

Παναγιώτη welcome to the dark side ^^ το θέμα γρηγοράδα κράτα το, θα το συναντάς συνέχεια :) Όσο για τα themes, διάλεξε ένα που να σου αρέσει και πέρνα το έχει πολλά για CM :) Εγώ κλασικά δοκιμάζω τρόπους να αυξήσω την μπαταρία χεχε! μέχρι στιγμής 30 ώρες με όλα ανοιχτά και όλα στοκ. Δοκιμάζω τον κερνελ του Zack που έχει βάλει 2 scripts για να αλλάζει governors όταν σβήνει η οθόνη (θυμάσαι που το κάναμε εμείς αυτό με το Setcpu στο guide μου? άααρε myphone χρόνια μπροστα ^^ )

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη welcome to the dark side ^^ το θέμα γρηγοράδα κράτα το, θα το συναντάς συνέχεια :) Όσο για τα themes, διάλεξε ένα που να σου αρέσει και πέρνα το έχει πολλά για CM :) Εγώ κλασικά δοκιμάζω τρόπους να αυξήσω την μπαταρία χεχε! μέχρι στιγμής 30 ώρες με όλα ανοιχτά και όλα στοκ. Δοκιμάζω τον κερνελ του Zack που έχει βάλει 2 scripts για να αλλάζει governors όταν σβήνει η οθόνη (θυμάσαι που το κάναμε εμείς αυτό με το Setcpu στο guide μου? άααρε myphone χρόνια μπροστα ^^ )

Ετσι Βασιλη, τετοια να ακουω, να πιανουμε παλι δουλεια σιγα σιγα:p Δεν θελω να λεω μεγαλα λογια οταν πρωτοδοκιμαζω μια ρομ, αλλα δηλωνω ενθουσιασμενος μεχρι στιγμης. Απο κερνελ τι προτεινεις? Δοκιμασες τον neo9 που προτεινε ο eliminator?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ετσι Βασιλη, τετοια να ακουω, να πιανουμε παλι δουλεια σιγα σιγα:p Δεν θελω να λεω μεγαλα λογια οταν πρωτοδοκιμαζω μια ρομ, αλλα δηλωνω ενθουσιασμενος μεχρι στιγμης. Απο κερνελ τι προτεινεις? Δοκιμασες τον neo9 που προτεινε ο eliminator?

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση τις τελευταίες μέρες που έχω CM είναι πως αυτός ο ενθουσιασμός που έχεις τώρα, και έχουμε συνήθως όλοι όταν αλλάζουμε ένα ρομ, δεν έχει φύγει ακόμα από μένα! Μιλάμε για ultra fast παντού και πάντα! Έχω τον Νεο15 ο οποίος αφαιρέθηκε από xda από τον zack γιατί λέει είναι Still under development και τον ποσταρε πριν τελειώσει (Βασικά κάποιος τον κατέβασε από το irc που δίνει τις beta και τον έβαλε στο xda). Δεν μπορώ να πω γνώμη ακόμα με μια πρώτη ματιά φαίνονται να δουλεύουν όλα μια χαρά.

 

Κατά τα άλλα το μοναδικό μου πρόβλημα ήταν το viber που δεν δούλευε σωστά το μικρόφωνο αλλά το έλυσαν με update οπότε είμαι χαρούμενος ^^ Αν είναι να θυσιάσω 25%-30% μπαταρία παραπάνω για να έχω αυτή τη ταχύτητα... ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ!

 

ΥΓ. Βάλε JVR modem και GB bootloaders εάν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα συνεχιζουν να ισχυουν?

Αν αλλάξεις από hdspa σε gsm ενώ έχεις ανοιχτό το ιντερνετ, αποχαιρετάς το σήμα. Λύνετα με επαναφορά εργοστασιακών(αλήθεια)

Δεν δουλεύει το tv-out.

Το handsfree δουλεύει. Το κουμπάκι όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα συνεχιζουν να ισχυουν?

 

το Tv-out δεν δουλεύει σίγουρα. Η αλλαγή 2G σε 3G με data on δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα. Για το κουμπάκι του H/F θα τσεκάρω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Βάλε JVR modem και GB bootloaders εάν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Bασιλη την περασα μεσω cwm πανω σε 2.3.4. Για το Modem για εξηγησου. Το δοκιμασες και ειναι σκαλες ανωτερο? Επισης με τα πληκτρολογια τι λυση εχεις βρει?

 

Υ.Γ. Το μονο κουλο που μου εκανε ηταν οτι μετα την εγκατασταση των google apps εφαγε τρελο κολλημα με το σημα-μολις το ανοιγα μου πετουσε συνεχως μηνυμα οτι κρασαρε η εφαρμογη android.phone κλπ. Λυθηκε μετα απο factory reset.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Bασιλη την περασα μεσω cwm πανω σε 2.3.4. Για το Modem για εξηγησου. Το δοκιμασες και ειναι σκαλες ανωτερο? Επισης με τα πληκτρολογια τι λυση εχεις βρει?

 

Υ.Γ. Το μονο κουλο που μου εκανε ηταν οτι μετα την εγκατασταση των google apps εφαγε τρελο κολλημα με το σημα-μολις το ανοιγα μου πετουσε συνεχως μηνυμα οτι κρασαρε η εφαρμογη android.phone κλπ. Λυθηκε μετα απο factory reset.

 

Η σωστή ακολουθία για να μην έχεις θεματάκια είναι:format /data (factory r.), format cache, format dalvik cache, install latest nighlty (80), install gapps, fix permissions.

 

και μετά αν θέλεις install custom kernel, fix permissions.

 

Για το modem έχει καλύτερο σήμα, και έχει και καλύτερο GPS :)

 

Swype

 

Radio

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Afaik, τα Google Apps τα κάνουμε εγκατάσταση αφού ανοίξει για πρώτη φορά το κινητό. Επίσης προτείνω την τελευταία έκδοση του μάρκετ, η οποία έχει διορθώσει πολλά προβλήματα.

 

Κάτι άλλο, αν κάποια bugs έχουν διορθωθεί, ρίξτε ένα Π.Μ. να τα αλλάξω.

Καλησπέρα σας. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή ακολουθία για να μην έχεις θεματάκια είναι:format /data (factory r.), format cache, format dalvik cache, install latest nighlty (80), install gapps, fix permissions.

 

και μετά αν θέλεις install custom kernel, fix permissions.

 

Για το modem έχει καλύτερο σήμα, και έχει και καλύτερο GPS :)

 

Swype

 

Radio

 

Με το fix permissions τι εννοεις;

Επισης για να περασω την radio,ανοιγω odin και βαζω μονο στο phone το αρχειο και τερμα;Αν θελεις πες και ποιον κερνελ προτεινεις.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Με το fix permissions τι εννοεις;

Επισης για να περασω την radio,ανοιγω odin και βαζω μονο στο phone το αρχειο και τερμα;Αν θελεις πες και ποιον κερνελ προτεινεις.

 

CWM-->advanced-->fix permissions

 

για το radio flash από CWM επίσης!

Link to comment
Share on other sites

CWM-->advanced-->fix permissions

 

για το radio flash από CWM επίσης!

 

Σε ευχαριστω πολυ!

2 χαρες ακομα.1ον)Να μου δωσεις το πληκτρολογιο της Samsung μιας και αυτο χρησιμοποιω.Εχω ενα που το εβαζα σε αλλες roms οπως του Darky 10.2 και της επισημης 2.3.4 αλλα δεν ξερω αν κανει στην Cm7

και 2ον) να μου προτεινεις κερνελ.

Και παλι ευχαριστω!Λεω να την δοκιμασω να δω πως ειναι.

 

Edit:Αστο μην πεις στον κοπο εκτος κι αν θες να το κανεις για αλλα παιδια που ισως τα ψαχνουν.Την δοκιμασα αλλα δεν μου αρεσε να σου πω την αληθεια.Ισως η συνηθεια του touchwiz...Παντως παει σφαιρα!

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή ακολουθία για να μην έχεις θεματάκια είναι:format /data (factory r.), format cache, format dalvik cache, install latest nighlty (80), install gapps, fix permissions.

 

και μετά αν θέλεις install custom kernel, fix permissions.

 

Για το modem έχει καλύτερο σήμα, και έχει και καλύτερο GPS :)

 

Swype

 

Radio

 

Σωστός ο παίκτης. Θα τη δουλέψω λίγο με τον μαμά kernel για να τη μάθω και μετά θα περάσουμε σε δοκιμές άλλων kernel (πόσο πιο γρήγορη μπορεί να γίνει αναρωτιέμαι :lol:). Κρίμα πάντως που το sgs kernel flasher δεν δουλεύει σε cm7. Ο neldar βέβαια έχει δηλώσει ότι το έχει στα σχέδιά του αλλά μέχρι τώρα τίποτα.

Έβαλα και ένα πορτοκαλί theme από το market έτσι για να σπάσει η μουντίλα :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή ακολουθία για να μην έχεις θεματάκια είναι:format /data (factory r.), format cache, format dalvik cache, install latest nighlty (80), install gapps, fix permissions.

 

και μετά αν θέλεις install custom kernel, fix permissions.

 

Για το modem έχει καλύτερο σήμα, και έχει και καλύτερο GPS :)

 

Swype

 

Radio

O παλιος καλος κυβοχιας:D Φλασαρω αμεσα!

 

edit 1 - Παιζει και τιποτα σε sammy keyboard?:)

edit 2 - Κι αλλο κουλο...Εφαγε τρελο σκαλωμα το wifi και δεν κλειδωνει με τιποτα. Κολλαει στην ληψη διευθυνσης ip. Μου το εκανε και πριν φλασαρω το νεο radio και επιμενει και τωρα. Το εχει κανει σε κανεναν?

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

2 χαρες ακομα.1ον)Να μου δωσεις το πληκτρολογιο της Samsung μιας και αυτο χρησιμοποιω.Εχω ενα που το εβαζα σε αλλες roms οπως του Darky 10.2 και της επισημης 2.3.4 αλλα δεν ξερω αν κανει στην Cm7

και 2ον) να μου προτεινεις κερνελ.

Και παλι ευχαριστω!Λεω να την δοκιμασω να δω πως ειναι.

 

Edit:Αστο μην πεις στον κοπο εκτος κι αν θες να το κανεις για αλλα παιδια που ισως τα ψαχνουν.Την δοκιμασα αλλα δεν μου αρεσε να σου πω την αληθεια.Ισως η συνηθεια του touchwiz...Παντως παει σφαιρα!

 

NEO 09-redux_V5

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16285541&postcount=1844

 

Όσο για το touchwiz... παναγιά μου! Παίζει να είσαι και ο πρώτος που ακούω ότι τον βολεύει! Ακόμα και σε μαμά ρομ πάντα Launcher Pro ..!

 

Σωστός ο παίκτης. Θα τη δουλέψω λίγο με τον μαμά kernel για να τη μάθω και μετά θα περάσουμε σε δοκιμές άλλων kernel (πόσο πιο γρήγορη μπορεί να γίνει αναρωτιέμαι :lol:). Κρίμα πάντως που το sgs kernel flasher δεν δουλεύει σε cm7. Ο neldar βέβαια έχει δηλώσει ότι το έχει στα σχέδιά του αλλά μέχρι τώρα τίποτα.

Έβαλα και ένα πορτοκαλί theme από το market έτσι για να σπάσει η μουντίλα :).

 

Μέσα από CWM φλασάρεις τον κερνελ και είσαι αρχηγός :)

 

O παλιος καλος κυβοχιας:D Φλασαρω αμεσα!

 

edit 1 - Παιζει και τιποτα σε sammy keyboard?:)

edit 2 - Κι αλλο κουλο...Εφαγε τρελο σκαλωμα το wifi και δεν κλειδωνει με τιποτα. Κολλαει στην ληψη διευθυνσης ip. Μου το εκανε και πριν φλασαρω το νεο radio και επιμενει και τωρα. Το εχει κανει σε κανεναν?

 

Παναγιώτη θα δω για samkeyb αν και δεν το χρησιμοποιώ! Τώρα με το Wifi, δεν παρατήρησα ποτέ τέτοιο κόλλημα που αναφέρεις! (δεν δοκιμάζεις ένα reboot το router σου?)

 

Καλημέρες

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη θα δω για samkeyb αν και δεν το χρησιμοποιώ! Τώρα με το Wifi, δεν παρατήρησα ποτέ τέτοιο κόλλημα που αναφέρεις! (δεν δοκιμάζεις ένα reboot το router σου?)

Καλημέρες

Tα δοκιμασα ολα αυτα Βασιλη. Ποιος ξερει...Φλασαρα μολις την #81 και διορθωθηκε:p Δε βαριεσαι...

 

edit - Χαζη ερωτηση αλλα δεν εχω ορεξη για στησιμο ξανα. Ο κερνελ μεσω cwm ετσι?

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Tα δοκιμασα ολα αυτα Βασιλη. Ποιος ξερει...Φλασαρα μολις την #81 και διορθωθηκε:p Δε βαριεσαι...

 

edit - Χαζη ερωτηση αλλα δεν εχω ορεξη για στησιμο ξανα. Ο κερνελ μεσω cwm ετσι?

 

Χμχμ τι να πώ!:wacko:

 

Πάντως για να αλλάξεις Nightly δεν χρειάζεται στήσιμο για κανένα λόγο! Format cache, Format Dalvik cache, flash nightly, fix permissions, boot, reboot CWM, flash custom kernel, fix permissions, boot :)

 

Ναι ο κερνελ μέσω CWM

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το touchwiz... παναγιά μου! Παίζει να είσαι και ο πρώτος που ακούω ότι τον βολεύει! Ακόμα και σε μαμά ρομ πάντα Launcher Pro ..!

 

Βασικα δεν εννοουσα τον stock launcher αφου κι εγω χρησιμοποιω Go Launcher,αλλα τον dialer,τα μηνυματα κτλ.Ολα τα υπολοιπα δηλαδη.Τηλεφωνικος καταλογος,βρισκεις την επαφη,σερνοντας προς τα δεξια κανει κληση και προς τα αριστερα στελνει μηνυμα.Μεγαλη ευκολια αυτο(και συνηθεια μαζι)!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εννοουσα τον stock launcher αφου κι εγω χρησιμοποιω Go Launcher,αλλα τον dialer,τα μηνυματα κτλ.Ολα τα υπολοιπα δηλαδη.Τηλεφωνικος καταλογος,βρισκεις την επαφη,σερνοντας προς τα δεξια κανει κληση και προς τα αριστερα στελνει μηνυμα.Μεγαλη ευκολια αυτο(και συνηθεια μαζι)!

 

Μάλιστα τώρα κατάλαβα, έχεις δίκιο σε αυτό, υστερούν σε λειτουργικότητα λίγο, βέβαια εγώ χρησιμοποιώ DialerOne και handcent sms έτσι και αλλιώς οπότε δεν μου κακοφάνηκε υπάρχουν εναλλακτικές!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να αλλάξεις Nightly δεν χρειάζεται στήσιμο για κανένα λόγο! Format cache, Format Dalvik cache, flash nightly, fix permissions, boot, reboot CWM, flash custom kernel, fix permissions, boot :)

Φυσικα, γιαυτο και την περασα αμεσα. Δουλεια 5 λεπτων. Απλα ειπα μην φαω κανενα μπρικ και τρεχω. Φλασαρω και τον κερνελ τωρα και ετοιμος. Thanks Μπιλ.:)

 

edit - Για τον dialer που λετε, οντως δεν εχει speed dial και αυτο με ψιλοσκοτωνει. Το ειχα συνηθισει τρελα (παρα πολυ λειτουργικο). Μαλλον θα δοκιμασω κι εγω καποιον dialer.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα, γιαυτο και την περασα αμεσα. Δουλεια 5 λεπτων. Απλα ειπα μην φαω κανενα μπρικ και τρεχω. Φλασαρω και τον κερνελ τωρα και ετοιμος. Thanks Μπιλ.:)

 

edit - Για τον dialer που λετε, οντως δεν εχει speed dial και αυτο με ψιλοσκοτωνει. Το ειχα συνηθισει τρελα (παρα πολυ λειτουργικο). Μαλλον θα δοκιμασω κι εγω καποιον dialer.

 

Και εγώ είχα χαλαστεί λίγο με τις στοκ εφαρμογές την πρώτη μέρα, αλλά όταν έστεισα το τηλ, περάσαν και 3-4 μέρες και βλέπω οτι η ταχύτητα είναι ίδια όπως το πρώτο boot το ξέχασα αμέσως! :happy: Παναγιώτη δες DialerOne στο μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα χαλαστεί λίγο με τις στοκ εφαρμογές την πρώτη μέρα, αλλά όταν έστεισα το τηλ, περάσαν και 3-4 μέρες και βλέπω οτι η ταχύτητα είναι ίδια όπως το πρώτο boot το ξέχασα αμέσως! :happy: Παναγιώτη δες DialerOne στο μαρκετ

Βασιλη, η σπιρταδα της και κυριως η ομαλοτητα της ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχω δει ποτε στο κινητο. Το ακουγα συνεχως και τωρα το διαπιστωνω και ο ιδιος. Ο dialer one με κερδισε και μαλλον θα μεινει. Thanks:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, η σπιρταδα της και κυριως η ομαλοτητα της ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχω δει ποτε στο κινητο. Το ακουγα συνεχως και τωρα το διαπιστωνω και ο ιδιος. Ο dialer one με κερδισε και μαλλον θα μεινει. Thanks:)

 

Ναι και για μένα όσο αναμενόμενο και να ήταν με εξέπληξε ευχάριστα η αυτή σπιρτάδα. Μην νομίζεις και εγώ πρόσφατος είμαι (ούτε 10 μέρες), περίμενα να φτάσει σε στάδιο να μπορώ να την έχω για καθημερινή χρήση και μέχρι στιγμής μπορώ να πω πως ήρθε για να μείνει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και για μένα όσο αναμενόμενο και να ήταν με εξέπληξε ευχάριστα η αυτή σπιρτάδα. Μην νομίζεις και εγώ πρόσφατος είμαι (ούτε 10 μέρες), περίμενα να φτάσει σε στάδιο να μπορώ να την έχω για καθημερινή χρήση και μέχρι στιγμής μπορώ να πω πως ήρθε για να μείνει!

Η ρομ, οπως και να το παρεις, ειναι ιδιαιτερη. Γιαυτο αλλωστε και καποια παιδια την απερριψαν αμεσα. Παντως ειναι σιγουρα αξιολογη η προσπαθεια που εχει γινει και για καποιον που θελει να σκαλιζει το κινητο ειναι παραδεισος. Με αυτο το σεταρισμα που προτεινες (με τον neo kernel) το κινητο πραγματικα πεταει. Την εχω μονο μια μερα βεβαια, οποτε κραταω και μια πισινη, αλλα αφου μου λες οτι μετα απο 10ημερο εχει ιδια συμπεριφορα τοτε ειμαι υπεραισιοδοξος. Η cm παντως ηταν για μενα μονοδρομος απο τη στιγμη που η samsung πλασαρε την buged JVQ για official. Η ρομ ειναι παρα πολυ δυνατη και πολλα υποσχομενη (ειχα γραψει πολλες φορες οτι περιμενα πολλα απο την επισημη 2.3.4), αλλα φαινεται οτι κουραστηκαν να ασχολουνται με τον προκατοχο.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...