Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus Black / White (P970)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελεος το κατεβασαν και ετσι το συγκεκριμενο κινητο δεν υπαρχει στην λιστα με τα διαθεσιμα προιοντα...

 

κατι τετοια ειναι που δεν μ αρεσουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες μια ερωτηση μονο, αν και σιγουρα εχει αναφερθει... υποστηριξη flash εχει το εν λογω; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχει μια φιλη μου το Optimus Black και τις προαλλες τις εβγαλε ενα εικονιδιο με τον αριθμο (1) πανω στο notification bar. Το κοιταξα αλλα δεν μπορεσα να βρω απο που προερχεται ωστε να το απενεργοποιησω. Μηπως εχεις καποιος καμια ιδεα?

 

Εδω το'χω βγαλει φωτογραφια να δειτε για να καταλαβετε ακριβως τι εννοω (Διπλα απο τη μπαρα σηματος):

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/iphone1stout024.jpg

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα παιδια, εχει μια φιλη μου το Optimus Black και τις προαλλες τις εβγαλε ενα εικονιδιο με τον αριθμο (1) πανω στο notification bar. Το κοιταξα αλλα δεν μπορεσα να βρω απο που προερχεται ωστε να το απενεργοποιησω. Μηπως εχεις καποιος καμια ιδεα?

 

Φαντάζομαι η φίλη σου θα έχει Cosmote, λογικό είναι μην σε απασχολεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν υπεθεσα οτι ηταν κατι "κακοβουλο" η οτιδηποτε που να επηρεάζει την λειτουργια του, απλα ρωτησα αν γινεται να σβηστει γιατι ειναι καπως ενοχλητικο

 

btw, τι ειναι αυτο με την Cosmote? τι αντιπροσωπευει εκει περα το (1)?

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
btw, τι ειναι αυτο με την Cosmote? τι αντιπροσωπευει εκει περα το (1)?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3356673#post3356673

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να μειώσετε κατα πολύ τον χρόνο που απαιτείται για τον προσδιορισμό της θέσης σας μέσω ενός λογισμικού

navigation καθώς και για να βελτιώσετε την ακρίβεια προδιορισμού αυτης της θέσης, μπορείτε να κάνετε τις παρακάτω ρυθμίσεις που βρήκα βέβαια απο το xda forum http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1111771 και απλά κάνω έναν Ελληνικό οδηγό.

1) Μπαίνετε στο κρυφό μενου της συσκευής πληκτρολογώντας απλά στο dial(στο αρχικο μενού κάτω αριστερά τηλέφωνο-κλήση) 3845#*970#

2)Βρίσκετε την επιλογή GPS Test και την επιλέγετε.

3)βρίσκετε την επιλογή System Settings και την επιλέγετε.

4)βρίσκετε την επιλογή ΜΟLR Protokol και στις επιλογές που σας βγάζει επιλέγετε User Plane.

5)βρίσκετε την επιλογή System Settings-SULP Setting-SLP Auto Provision και την τικάρετε.

6)βρίσκετε την επιλογή SULP Setting και στις επιλογές που σας βγαζει επιλέγετε SLP Server Setting και αμέσως μετά στις άλλες επλογές τικάρετε LGE SUPL.

7) Επαννεκινείται το τηλέφωνο και κάνετε δοκιμή.

8) Λειτουργεί καλύτερα αν απο τις ρυθμίσεις-Τοποθεσία και Ασφάλεια -τικάρετε την επιλογή -Να χρησιμοποιούνται δίκτυα κινητής και WI-FI.

 

Δοκιμασμένο σε NDrive- IGO8-SYGIC MOBILE.Kλειδώνει θέση σε λιγότερο απο 10 δευτερόλεπτα με ακρίβεια πολύ καλή.

Edited by GIESPI
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εδώ http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=2708&view=1&c=lg_p970_optimus_black αναφέρει πως εγγραφή βίντεο μπορεί να κάνει και σε 3G2, και σε MPEG4. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει και ναι, πως κάνουμε την επιλογή σε ποιό format θα γράψουμε?
Link to comment
Share on other sites

Για να μειώσετε κατα πολύ τον χρόνο που απαιτείται για τον προσδιορισμό της θέσης σας μέσω ενός λογισμικού

....

Ευχαριστούμε...προστέθηκε στην πρώτη σελίδα :)
Link to comment
Share on other sites

Για να μειώσετε κατα πολύ τον χρόνο που απαιτείται για τον προσδιορισμό της θέσης σας μέσω ενός λογισμικού

navigation καθώς και για να βελτιώσετε την ακρίβεια προδιορισμού αυτης της θέσης, μπορείτε να κάνετε τις παρακάτω ρυθμίσεις που βρήκα βέβαια απο το xda forum http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1111771 και απλά κάνω έναν Ελληνικό οδηγό.

1) Μπαίνετε στο κρυφό μενου της συσκευής πληκτρολογώντας απλά στο dial(στο αρχικο μενού κάτω αριστερά τηλέφωνο-κλήση) 3845#*970#

2)Βρίσκετε την επιλογή GPS Test και την επιλέγετε.

3)βρίσκετε την επιλογή System Settings και την επιλέγετε.

4)βρίσκετε την επιλογή ΜΟLR Protokol και στις επιλογές που σας βγάζει επιλέγετε User Plane.

5)βρίσκετε την επιλογή SULP Setting και στις επιλογές που σας βγαζει επιλέγετε SLP Server Setting και αμέσως μετά στις άλλες επλογές τικάρετε LGE SUPL.

6) Επαννεκινείται το τηλέφωνο και κάνετε δοκιμή.

7) Λειτουργεί καλύτερα αν απο τις ρυθμίσεις-Τοποθεσία και Ασφάλεια -τικάρετε την επιλογή -Να χρησιμοποιούνται δίκτυα κινητής και WI-FI.

 

Δοκιμασμένο σε NDrive- IGO8-SYGIC MOBILE.Kλειδώνει θέση σε λιγότερο απο 10 δευτερόλεπτα με ακρίβεια πολύ καλή.

 

φίλε μου στο κινητό μου έχω την έκδοση 10d δοκίμασα τα παραπάνω και παρατηρώ ότι με την επανεκκίνηση επανέρχεται η default επιλογή (open(google)) και 'οχι αυτήν που τίκαρα νωρίτερα (LGE SUPL) και επίσης μετά το ξανασετάρισμα άλλα χωρίς επανεκκίνηση (δεν υπήρχε λόγος πλέον) δεν είδα κάποια διαφορά στο gps.

 

Διόρθωση:

Στην μετάφραση σου ξέφυγε μια ολόκληρη γραμμή που είναι η δεύτερη παρακάτω και αποτελεί σημαντικό βήμα της διαδικασίας.

 

Hidden menu > GPS Test > System Settings > MOLR Protocol > User Plane

- Hidden menu > GPS Test > System Settings > SULP Setting > SLP Auto Provision Enabled

- Hidden menu > GPS Test > System Settings > SULP Setting > SLP Server Setting > LGE SUPL

> You can also add custom servers, like nokia's :

name : Nokia

slp adress : supl.nokia.com

port : 7275

certification file :

TLS OFF

- Reboot

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω βάλει στο μάτι το κινητό και έχω 3 ερωτησούλες:

1. Το πρόβλημα με το aspect ratio το διόρθωσαν? (

)

2. Αληθεύει ότι ο ήχος δεν είναι καθόλου καλός? (και με ακουστικα?)

3. Custom Roms έχουν βγάλει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πως προσθέτουμε νέες ομάδες για τις επαφές; Προσωπικά, πρόσθεσα τις νέες ομάδες στο gmail μου και στη συνέχεια έκανα συγχρονισμό με το κινητό. Δεν έγινε τίποτα. Οι ομάδς παρέμειναν στο κινητό όπως ήταν αρχικά (Εταιρεία, Οικογένεια, Φίλοι, Όλες οι άλλες επαφές).

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Πως προσθέτουμε νέες ομάδες για τις επαφές; Προσωπικά, πρόσθεσα τις νέες ομάδες στο gmail μου και στη συνέχεια έκανα συγχρονισμό με το κινητό. Δεν έγινε τίποτα. Οι ομάδς παρέμειναν στο κινητό όπως ήταν αρχικά (Εταιρεία, Οικογένεια, Φίλοι, Όλες οι άλλες επαφές).

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

 

Απο το κινητο καθως εισαι στις επαφές και στην στήλη με τις Ομάδες αν πατήσεις το πληκτρο menu θα σου βγάλει επιλογή για δημιουργία νεας ομάδας/διαγραφή ή αλλαγή ταξινόμησης.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου στο κινητό μου έχω την έκδοση 10d δοκίμασα τα παραπάνω και παρατηρώ ότι με την επανεκκίνηση επανέρχεται η default επιλογή (open(google)) και 'οχι αυτήν που τίκαρα νωρίτερα (LGE SUPL) και επίσης μετά το ξανασετάρισμα άλλα χωρίς επανεκκίνηση (δεν υπήρχε λόγος πλέον) δεν είδα κάποια διαφορά στο gps.

 

Διόρθωση:

Στην μετάφραση σου ξέφυγε μια ολόκληρη γραμμή που είναι η δεύτερη παρακάτω και αποτελεί σημαντικό βήμα της διαδικασίας.

 

Hidden menu > GPS Test > System Settings > MOLR Protocol > User Plane

- Hidden menu > GPS Test > System Settings > SULP Setting > SLP Auto Provision Enabled

- Hidden menu > GPS Test > System Settings > SULP Setting > SLP Server Setting > LGE SUPL

> You can also add custom servers, like nokia's :

name : Nokia

slp adress : supl.nokia.com

port : 7275

certification file :

TLS OFF

- Reboot

 

τελικά την παραπάνω διαδικασία την κόβω ψιλομούφα. Δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις όπως και πρόσθεσα τον server της Νοκια άλλα το αποτέλεσμα δεν άλλαξε το gps δουλεύει όπως και πριν σχετικά αργό δλδ στον εντοπισμό του σήματος. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι ενργοποιώ ταυτόχρονα σε κλειστό χώρο το gps στο optimus black και στο Ν8 και το Ν8 πιάνει σήμα μέσα σε 15-20 δευτερόλεπτα ενώ στο black περίμενα κανά δεκάλεπτο μετά βαρέθηκα και το έκλεισα, επαναλαμβάνω σε κλειστό χώρο άλλα είναι προφανές το δυνατό σημείο σε αυτόν τον τομέα του Ν8.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Ο κλειστός χώρος δεν είναι το κατάλληλο σημείο να τεστάρεις τον δέκτη του GPS.

το γνωρίζω, άλλα όπως είδες και παραπάνω τονίζω τη λεξη ''κλειστός'' χώρος άλλα οι ίδιες συνθήκες ήταν και για το άλλο τηλέφωνο και έτσι η σύγκριση έγινε αναπόφευκτα και φάνηκε πιο κινητό ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτόν τον τομέα. Βέβαια δεν περίμενα το black να πιάσει την απόδοση του Ν8 γιατί ως γνωστό σε αυτό τον τομέα το Ν8 είναι ίσως ότι καλύτερο και η εμπειρία της Νοκια αντίστοιχη άλλα περίμενα να έχει σχετικά μια καλύτερη ανταπόκριση. Ας περιμένουμε λοιπόν την 2.3 (gingerbread) όπου το gps έχει βελτιωθεί σημαντικά, τουλάχιστον έτσι ακούγεται...!!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Έχω απο αρχές Ιουνίου το black και απο την πρώτη μέρα χρησιμοποίησα τα τρία πρoγράμματα navigation που αναφέρω στο post.Δοκίμασα αρκετές φορές σε εξωτερικό χώρο(κρατώντας στο χέρι το κινητό) να λειτουργήσω και τα τρία προγράμματα αλλά κουράστηκα να περιμένω.Εφαρμόζοντας τις οδηγίες του post η κατάσταση άλλαξε θεαματικά.Τώρα κλειδώνει θέση σε λιγότερο απο δέκα δευτερόλεπτα.

Αυτός ήταν και ο λόγος που τον μετέφρασα όσο καλύτερα μπορούσα απο το xda.Η έκδοση που φέρει το κινητό είναι η V10a.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το ιδιο.

Μου επαναφερει την αρχικη επιλογη (google.)και οχι την lg που τικαρα

Μηπως πρεπει να ειναι root το κινητο?

Edited by THANOS26
Link to comment
Share on other sites

Και στη δική μου περίπτωση "κλείδωσε" το σήμα πολύ γρήγορα, όμως εμφανίσθηκε το μήνυμα "Έλεγχος διαθεσιμότητας πλοήγησης", το οποίο δεν φεύγει και πρέπει να βγεις από την εφαρμογή. Τι συμβαίνει στη περίπτωση αυτή;
Link to comment
Share on other sites

Και μενα το ιδιο.

Μου επαναφερει την αρχικη επιλογη (google.)και οχι την lg που τικαρα

Μηπως πρεπει να ειναι root το κινητο?

Το κινητό μου είναι rooted αλλά νομίζω δεν έχει σημασία.Κάνε ακόμη μια επανεκίνηση λειτουργίας.

 

Και στη δική μου περίπτωση "κλείδωσε" το σήμα πολύ γρήγορα, όμως εμφανίσθηκε το μήνυμα "Έλεγχος διαθεσιμότητας πλοήγησης", το οποίο δεν φεύγει και πρέπει να βγεις από την εφαρμογή. Τι συμβαίνει στη περίπτωση αυτή;

Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές χωρίς να μου βγάλει τέτοιο μύνημα.Δοκίμασε να επαναλάβεις απο την αρχή τα βήματα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Απο το κινητο καθως εισαι στις επαφές και στην στήλη με τις Ομάδες αν πατήσεις το πληκτρο menu θα σου βγάλει επιλογή για δημιουργία νεας ομάδας/διαγραφή ή αλλαγή ταξινόμησης.

 

Ευχαριστώ πολύ. Παρατήρησα ότι στη πραγματικότητα με τον συγxρονισμό που είχα κάνει με το gmail, είχαν περάσει και οι ομάδες που είχα δημιουργήσει στο gmail, στα στοιχεία της κάθε επαφής του τηλεφώνου. Δεν πέρασαν όμως στη στήλη με τις ομάδες του τηλεφώνου. Πρόσθεσα στη στήλη με τις ομάδες του τηλεφώνου αυτές που είχα δημιουργήσει στο gmail, όπως μου είπες, με ακριβώς τον ίδιο τρόπο γραφής (εκτός από τους τόνους που δεν έχω βρει πως μπαίνουν στο τηλέφωνο) και επανέλαβα τον συγχρονισμό με το gmail. Ανοίγοντας τη στήλη Ομάδες, σε όλες ο αριθμός των αναγραφόμενων επαφών παραμένει 0!. Από τη στήλη Ομάδες, προσπάθησα να κάνω προσθήκη επαφών (Επιλέγω μιά Ομάδα, επιλέγω menu και επιλέγω Προσθήκη επαφών). Εμφανίζεται το μήνυμα " Καμία επαφή σ' αυτή την ομάδα" και δεν μπορώ να συνεχίσω. Πρώτη φορά μου συμβαινει αυτό σε κινητό τηλέφωνο, να σηκώσω τα χέρια ψηλά σε προσθήκη ομάδων!

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

ειναι θέμα ρύθμισης. Επαφές -> Περισσότερα ->επιλογές προβολής και εκεί θα βρεις αυτο που θες.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω το lg optimus black και εχω περασει καποιεσ εφαρμογες τοσο απο μαρκετ και απο μερικα τορρεντς εδω και λιγο καιρο βαζω την καρτα sd στον υπολογιστη και οταν παω να περασω μια εφαρμογη η ενα αρχειο μου λεει σφαλμα αντιγραφησ αρχειου -η συσκευη δεν ειναι ετοιμη τι μπορει να φταιει και το εκανε ετσι ξαφνικα ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...