Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή μπορεί τον τέταρτο μήνα μετά την επιδότηση, να πάρεις εκ νέου επιδότηση??? Αυτό συγγνώμη, αλλά πρώτη φορά το ακούω, και δυσκολεύομαι να πιστέψω πως ισχύει, για να μην πω πως είμαι σίγουρος πως δεν μπορεί να ισχύει!!! Θα το ψάξω, αν και δε νομίζω πως έχει νόημα να ψάξεις κάτι που λογικά δεν ισχύει.

 

Συγνώμη αλλά παράκουσες

Αν προσέξεις το μύνημα μου είπα ότι κάπιους μήνες μετά την έκπτωση αντί επιδότηση , μπορείς να αποφασίσεις να πάρεις επιδότηση

.Για δεύτερη επιδότηση εντός 4 μηνών , εσείς μιλήσατε , Οχι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά παράκουσες

Αν προσέξεις το μύνημα μου είπα ότι κάπιους μήνες μετά την έκπτωση αντί επιδότηση , μπορείς να αποφασίσεις να πάρεις επιδότηση

.Για δεύτερη επιδότηση εντός 4 μηνών , εσείς μιλήσατε , Οχι εγώ.

 

Μα αν έκανες ανανέωση π.χ. τον 6ο μήνα (Ιούνιο), και μετά 4 μήνες πας στην εφαρμογή της Cosmote να ζητήσεις επιδότηση, θα σου πετάξει μήνυμα "ενημερώστε το συνδρομητή πως μπορεί να διερευνήσει τη δυνατότητα ανανέωσης μετά τον 6ο 2011". Αρα πως μπορεί να πάρει ανανέωση πάλι? Εκτός αν μιλάς για κάποια κατ'εξαίρεση διαδικασία, που ο πελάτης θα έρθει σε κάποιο ειδικό διακανονισμό με την Cosmote για να κάνει τέτοιο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση φορητότητας στην cosmote, αλλά ακόμα το σκέφτομαι αν έκανα τη σωστή επιλογή καθώς η επιδότηση στο unlimited 35 που μου δίνουν είναι μόνο 75 ευρώ. Στο προηγούμενο δίκτυο η επιδότηση μου είναι 160 ευρώ αλλά άλλαξα δίκτυο καθώς οι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν cosmote.

Aν αλλάξω γνώμη πόσες μέρες έχω για να ακυρώσω την αλλαγή του δικτύου?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση φορητότητας στην cosmote, αλλά ακόμα το σκέφτομαι αν έκανα τη σωστή επιλογή καθώς η επιδότηση στο unlimited 35 που μου δίνουν είναι μόνο 75 ευρώ. Στο προηγούμενο δίκτυο η επιδότηση μου είναι 160 ευρώ αλλά άλλαξα δίκτυο καθώς οι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν cosmote.

Aν αλλάξω γνώμη πόσες μέρες έχω για να ακυρώσω την αλλαγή του δικτύου?

 

εαν θα ακυρωνες τη φορητοτητα, για ποιο λογο θα το εκανες? αφου οι περισσοτεροι γνωστοι σου εχουν κοσμοτε

Link to comment
Share on other sites

εαν θα ακυρωνες τη φορητοτητα, για ποιο λογο θα το εκανες? αφου οι περισσοτεροι γνωστοι σου εχουν κοσμοτε

 

Λόγω της μικρής επιδότησης. Αν και οι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν cosmote δε μιλάω ποτέ σχεδόν πάνω από 240 λεπτά το μήνα από το κινητό οπότε ίσως τα 1500 λεπτά να μη μου είναι απαραίτητα.

Να προσθέσω εδώ ότι μιλάω λιγότερο από 240 λεπτά, αλλά έχω και ένα καρτοκινητό με το οποίο μιλάω με δύο αριθμούς cosmote με 1 λεπτό το λεπτό και το οποίο θα καταργήσω αν μεταβώ τελικά στην cosmote.

Link to comment
Share on other sites

δικη μου φιλοσοφια, οι επιδοτησεις ειναι 'δολωμα'.. τα παιρνουν πισω στο τελος. Απο τη στιγμη που οι περισσοτεροι γνωστοι σου ειναι κοσμοτε, μεινε κοσμοτε. Ενα καλο που εχουν τα προγραμματα της κοσμοτε ειναι οτι δινουν και δωρεαν λεπτα προς ολα τα δικτυα, κατι που δε κανει η voda
Link to comment
Share on other sites

Λόγω της μικρής επιδότησης. Αν και οι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν cosmote δε μιλάω ποτέ σχεδόν πάνω από 240 λεπτά το μήνα από το κινητό οπότε ίσως τα 1500 λεπτά να μη μου είναι απαραίτητα.

Να προσθέσω εδώ ότι μιλάω λιγότερο από 240 λεπτά, αλλά έχω και ένα καρτοκινητό με το οποίο μιλάω με δύο αριθμούς cosmote με 1 λεπτό το λεπτό και το οποίο θα καταργήσω αν μεταβώ τελικά στην cosmote.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο mi6 για την επιδότηση. Στην πραγματικότητα η επιδότηση δεν είναι "κίνητρο" εάν σκεφτείς ότι οι συσκευές στα καταστήματα των εταιριών κινητής τηλεφωνίας είναι κατά 30% ακριβότερες από τον μέσο όρο που πωλούνται στα καταστήματα ηλεκτρονικών. Αυτό που προέχει είναι να έχεις μικρότερο κόστος χρήσης και αυτό το καταφέρνεις εάν μπορέσεις να βρεις πακέτο με δωρεάν χρόνο που να σε καλύπτει.

Γι' αυτό κι εγώ νομίζω ότι εάν οι περισσότεροι αριθμοί που καλείς είναι cosmote το πρόγραμμα που πήρες είναι οκ γιατί αν θυμάμαι καλά το 35 unlimited ισχύει και για σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

επισης τα προγραμματα της κοσμοτε δινουν και δωρεαν μηνυματα και προς τριτους, κατι που δε κανει η vodafone
Link to comment
Share on other sites

επισης τα προγραμματα της κοσμοτε δινουν και δωρεαν μηνυματα και προς τριτους, κατι που δε κανει η vodafone

 

Και το οποίο δε μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό δεν το έβαλε στα προγράμματά της!!:wacko:

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Και το οποίο δε μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό δεν το έβαλε στα προγράμματά της!!:wacko:

η μονη λογικη εξηγηση ειναι για να αναγκασει ολο και περισσοτερο κοσμο να κανει φορητοτητα

 

edit: ξερει κανεις τη διαδικασια μετατροπης απο whats up σε frog?

Edited by mi6
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τη διαδικασια μετατροπης απο whats up σε frog?

 

Ναι δεν είναι απλό ,

Πας σε μία άλλη εταιρεία και μετά γυρνάς πίσω σε FROG ( Διπλή φορητότητα ) .

Απευθείας δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Frog είναι άλλη εταιρία ρε παιδιά, απλά χρησιμοποιεί το δίκτυο της cosmote.

Όπως κάνει και η wind με την q.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Ενεργοποίησα ένα νέο whatsup cosmote και στην οθόνη του κινητού μου βγάζει ένα μικρό σύμβολο με τον αριθμό 1. Φαίνεται το 1 συνέχεια στο πάνω μέρος της οθόνης. Τι σημαίνει αυτό το σύμβολο. Για το ίδιο κινητό, όταν χρησιμοποιώ sim της vodafone ή της wind δεν εμφανίζεται αυτό το 1.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Frog είναι άλλη εταιρία ρε παιδιά, απλά χρησιμοποιεί το δίκτυο της cosmote.

Όπως κάνει και η wind με την q.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Ενεργοποίησα ένα νέο whatsup cosmote και στην οθόνη του κινητού μου βγάζει ένα μικρό σύμβολο με τον αριθμό 1. Φαίνεται το 1 συνέχεια στο πάνω μέρος της οθόνης. Τι σημαίνει αυτό το σύμβολο. Για το ίδιο κινητό, όταν χρησιμοποιώ sim της vodafone ή της wind δεν εμφανίζεται αυτό το 1.

 

Το ένα σημαίνει πρώτη τηλεφωνική γραμμή. Μπορείς να βάλεις δύο τηλεφωνικές γραμμές στην ίδια SIM και τότε οι αριθμοί 1 και 2 σου δείχνουν ποια σύνδεση είναι ενεργή. Μήπως το τηλ. είναι Ericsson;

Link to comment
Share on other sites

Το ένα σημαίνει πρώτη τηλεφωνική γραμμή. Μπορείς να βάλεις δύο τηλεφωνικές γραμμές στην ίδια SIM και τότε οι αριθμοί 1 και 2 σου δείχνουν ποια σύνδεση είναι ενεργή. Μήπως το τηλ. είναι Ericsson;

 

Μπα δεν νομίζω να είναι αυτό edit // sorry φίλη. Έχω ένα απλό lg shine ke 970 με μία θέση sim. Τι να είναι αυτό το σύμβολο με το 1 ρε gmt. Καμιά άλλη ιδέα;

 

edit // παίζει να είναι και αυτό που λες. Γιατί όταν επιλέγω γραμμή 1 ή γραμμή 2, εμφανίζει ή το 1 ή το 2. Γιατί μου το κάνει αυτό μόνο με τη sim whatsup και όχι με τις άλλες δύο (vodafone, wind); Πώς το βγάζω;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Στις 11 Φεβρουαρίου άλλαξα συμβόλαιο και πήγα στο i-35 με εννεάμηνη δέσμευση παραμονής στο συγκεκριμένο συμβόλαιο για να πάρω επιδότηση για μια συσκευή iphone. Επειδή σκοπεύω να αλλάξω πάγιο και να πάω σε μικρότερο, τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση πελατών και τους ρώτησα πότε μπορεί να γίνει η αλλαγή. Η αρχική απάντηση ήταν ότι εννέα μήνες μετά (11 Νοεμβρίου) αλλά στη συνέχεια βλέποντας ότι η παραλαβή της συσκευής έγινε με courier φαίνεται στο σύστημά τους ότι η αλλαγή έγινε 11 Απριλίου και κατά συνέπεια και η αλλαγή συμβολαίου πρέπει να γίνει εννέα μήνες μετά από αυτή την ημερομηνία (11/1/2011). Βέβαια τα πάγια πληρωνόταν από το Φεβρουάριο όπως και οι δόσεις για το υπόλοιπο ποσό της αξίας της συσκευής. Δε νομίζετε ότι πρόκειται για μια άλλη "κουτοπονηριά" της αγαπημένης μας εταιρείας για να επεκτείνει το χρόνο παραμονής στο "ακριβό" συμβόλαιο. Τιμωρούμαι επειδή παρέλαβα τη συσκευή με courier?

Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω πάρει έναν αριθμό από μεταβίβαση τον Αύγουστο (μαζί με αλλαγή προγράμματος σε ατομικό γιατί ήταν σε επαγγελματικό πριν).Μήπως γνωρίζει κανείς αν η δέσμευση μου είναι 12μηνη γιατί σκέφτομαι να πάω σε άλλη εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω να είναι αυτό edit // sorry φίλη. Έχω ένα απλό lg shine ke 970 με μία θέση sim. Τι να είναι αυτό το σύμβολο με το 1 ρε gmt. Καμιά άλλη ιδέα;

 

edit // παίζει να είναι και αυτό που λες. Γιατί όταν επιλέγω γραμμή 1 ή γραμμή 2, εμφανίζει ή το 1 ή το 2. Γιατί μου το κάνει αυτό μόνο με τη sim whatsup και όχι με τις άλλες δύο (vodafone, wind); Πώς το βγάζω;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

Εάν η συσκευή έχει μενού Cosmote πρέπει να έχει στο μενού επιλογή Cosmote 2 in 1 και από εκεί εάν θυμάμαι καλά κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις (εμφάνιση ονόματος γραμμής). Αυτή την στιγμή κανένα από τα κινητά μου δεν έχει μενού Cosmote για να σε βοηθήσω περισσότερο sorry! Θυμάμαι κι εγώ ότι είχα σπαστεί τρελά μέχρι να καταλάβω τι στα κομμάτια ήταν αυτό το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω πάρει έναν αριθμό από μεταβίβαση τον Αύγουστο (μαζί με αλλαγή προγράμματος σε ατομικό γιατί ήταν σε επαγγελματικό πριν).Μήπως γνωρίζει κανείς αν η δέσμευση μου είναι 12μηνη γιατί σκέφτομαι να πάω σε άλλη εταιρεία;

 

H δέσμευση είναι 12μηνη ή 18μηνη από την τελευταία ανανέωση, όχι από τη μεταβίβαση. Αν π.χ ο προκάτοχός σου πήρε επιδότηση τον Απρίλιο, η δέσμευση είναι μέχρι τον Απρίλιο του 11, ασχέτως του πότε έγινε η μεταβίβαση

 

Εάν η συσκευή έχει μενού Cosmote πρέπει να έχει στο μενού επιλογή Cosmote 2 in 1 και από εκεί εάν θυμάμαι καλά κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις (εμφάνιση ονόματος γραμμής). Αυτή την στιγμή κανένα από τα κινητά μου δεν έχει μενού Cosmote για να σε βοηθήσω περισσότερο sorry! Θυμάμαι κι εγώ ότι είχα σπαστεί τρελά μέχρι να καταλάβω τι στα κομμάτια ήταν αυτό το ένα.

 

Αλλο το 2 in 1 και άλλο η δυνατότητα επιλογής γραμμής. Το μενού 2 σε 1 υπάρχει ΜΟΝΟ αν η κάρτα sim είναι 2 σε 1 (και έχεις ενεργοποιήσει και τη σχετική υπηρεσία). Η επιλογή γραμμής υπάρχει κυρίως σε κινητά SE, LG, Samsung, είναι τεχνολογία που δεν χρησιμοποιείται, και πρακτικά, αν από το μενού της συσκευής πας κατά λάθος στη γραμμή 2, απλά δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις. Αρα ο φίλος που έχει το θέμα, απλά αγνοεί αυτό το "1" που έχει στο πάνω μέρος της οθόνης.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

Αλλο το 2 in 1 και άλλο η δυνατότητα επιλογής γραμμής. Το μενού 2 σε 1 υπάρχει ΜΟΝΟ αν η κάρτα sim είναι 2 σε 1 (και έχεις ενεργοποιήσει και τη σχετική υπηρεσία). Η επιλογή γραμμής υπάρχει κυρίως σε κινητά SE, LG, Samsung, είναι τεχνολογία που δεν χρησιμοποιείται, και πρακτικά, αν από το μενού της συσκευής πας κατά λάθος στη γραμμή 2, απλά δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις. Αρα ο φίλος που έχει το θέμα, απλά αγνοεί αυτό το "1" που έχει στο πάνω μέρος της οθόνης.

 

μα δεν θέλω να το αγνοήσω

θέλω να το εξαφανίσω

:lol:

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αλλο το 2 in 1 και άλλο η δυνατότητα επιλογής γραμμής. Το μενού 2 σε 1 υπάρχει ΜΟΝΟ αν η κάρτα sim είναι 2 σε 1 (και έχεις ενεργοποιήσει και τη σχετική υπηρεσία). Η επιλογή γραμμής υπάρχει κυρίως σε κινητά SE, LG, Samsung, είναι τεχνολογία που δεν χρησιμοποιείται, και πρακτικά, αν από το μενού της συσκευής πας κατά λάθος στη γραμμή 2, απλά δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις. Αρα ο φίλος που έχει το θέμα, απλά αγνοεί αυτό το "1" που έχει στο πάνω μέρος της οθόνης.

 

Πάντως η ίδια κάρτα sim που μου έβγαζε την ένδειξη 1 την έβγαζε μόνο σε κινητά με μενού της Cosmote ανεξαρτήτως μάρκας (Nokia συμπεριλαμβανομένης). Σε όλες τις free συσκευές το 1 δεν εμφανίζεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ίδια κάρτα sim που μου έβγαζε την ένδειξη 1 την έβγαζε μόνο σε κινητά με μενού της Cosmote ανεξαρτήτως μάρκας (Nokia συμπεριλαμβανομένης). Σε όλες τις free συσκευές το 1 δεν εμφανίζεται καθόλου.

 

Αυτό διότι στην Cosmote μπορείς να έχεις δύο γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διότι στην Cosmote μπορείς να έχεις δύο γραμμές.

 

Εννοείς ότι μπορείς -τεχνικά- να έχεις δύο γραμμές dual standby σε κινητό με μία θέση sim, αρκεί η sim αυτή να είναι cosmote. Αυτό είναι ενδιαφέρον. Για πες.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι μπορείς -τεχνικά- να έχεις δύο γραμμές dual standby σε κινητό με μία θέση sim, αρκεί η sim αυτή να είναι cosmote. Αυτό είναι ενδιαφέρον. Για πες.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

 

Λες πιο πάνω ότι η cosmote υποστηρίζει δύο γραμμές (μόνο η cosmote). Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να μπουν δύο αριθμοί στην ίδια sim cosmote και να λειτουργούν και οι δύο ταυτόχρονα (dual standy) παρά το ότι το κινητό έχει μία μόνο θέση Sim;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...