Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραίος. Απλά να εξηγήσω (για άλλη μια φορά :Ρ) πως για να δουλέψει το swype θέλει το αντίστοιχο libSwypeCore.so που βρίσκεται στο /system/lib

 

Οπότε πολύ σωστά λες πως πρέπει να πάρεις από εδώ το swype.apk και να το βαλεις στο /system/app αλλα σε περιπτωση που η ρομ που εχεις εχει παλιοτερη η νεοτερη εκδοση swype, τοτε βαζουμε και το libSwypeCore.so που βρισκουμε εδω :) και το βαζουμε στο /system/lib

 

Ολα αυτα με root explorer.

 

υγ. σορρυ για την ελλειψη τονων, κατι παθανε τα λινουξ.

υγ. ξέχασα να υπενθυμίσω πως ρυθμίζουμε γλώσσες αγγλικά-γαλλικά (τα γαλλικά είναι ελληνικά για κάποιο λόγο :Ρ)

 

Για όσους έχουν την leomar rom το παρακάτω link είναι το καινούριο swype ΜΕ ελληνικά..

http://www.multiupload.com/MNAP2TIVDM

Πρώτα από όλα επιλέγουμε σαν default κάποιο άλλο πληκτρολογιο εκτός swype, κάνουμε extract το ζιπάκι και με root explorer αφού πριν μετονομάσουμε στο system/app το swype.apk σε swype.apk1 ώστε να το έχουμε για backup αν κάτι δεν πάει καλά, μεταφέρουμε το extracted swype.apk στο system/app και κάνουμε reboot(ας έχουμε πάρει και ένα backup της rom πριν μήπως κάτι δεν πάει καλά)..μετά πάμε στις ρυθμίσεις του swype και επιλέγουμε γαλλικά(!)

Προσοχή ΔΕΝ γνωρίζω αν λειτουργεί σε άλλη ρομ το έχω δοκιμάσει μόνο σε leomar.

πηγή...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1169939

Sent from Galaxy!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, υπάρχει τρόπος να έχω αγγλική γλώσσα στο μενού του κινητού, αλλά να μου εμφανίζει τη μπάρα κύλισης στα contacts στα ελληνικά;

 

Το περίεργο είναι ότι όταν το έχω στα ελληνικά, η μπάρα εμφανίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες και στο τέλος έχει τους αγγλικούς, αλλά όταν το κάνω αγγλικά δεν υπάρχουν καθόλου ελληνικοί χαρακτήρες.

 

Καμιά ιδέα;

 

Δυστυχως ετσι ειναι by default και (νομιζω πως) δεν μπορεις να κανεις τιποτα γι'αυτο.

 

Edit:

Έχετε το νου σας και εδώ: http://www.romkitchen.org/

Η "κουζίνα" ανοίγει αύριο για τρελό cooking όμως....

Από stefunel:

It's been a long time since I've been around here, but I've been busy.

Some heads-up and news :

KG2 is now available via beta kitchen and will be available in the public kitchen ASAP after some testing (tomorrow or the day after that)

It will be available with some tweaks, csc selections and more, a bit different that the current beta kitchen.

updgen is in the works for both the sgs2 and the sgs.

Οι kitchen ROMs στο SGS ήταν (και είναι) πολύ αξιόπιστες με πληθώρα επιλογών και πραγματικό "cooking" στα μέτρα και γούστα του καθένα ξεχωριστά... Προσεχώς και στο SGS2...:p

Μας εβγαλε την πιστη ο Stefunel ε! Μπηκα και ειναι ακομα κλειστη για τη συσκευη μας. Αντε να βγει να τελειωνω με τις custom roms (οχι πως με την Cognition εχω καποιο προβλημα βεβαια :))

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!πως πανε τα καλοκαιρια? :-) εχω μερικες ερωτησουλες να κανω...

1) οτι και αν κανω το σημα του wifi ειναι αδυναμο...αφοτου μετακινηθω 4-5 μετρα απο το ρουτερ πεφτει ηδη μια γραμμη το σημα του..δεν εχω βρει τιποτα αποτελεσματικο για αυτο το θεμα απο οσα firmware/modem εχω δοκιμασει..μηπως υπαρχει τιποτα που δε ξερω?

 

2)μου αναβαθμιστηκε απο μονο του το νεο μαρκετ και ειναι πολυ ομορφο και γρηγορο,αλλα δε εχει επιλογη update για να αναβαθμισω εφαρμογες στη νεα εκδοση τους..μονο "ανοιγμα" και "απεγκατασταση εχει"..

 

 

Τρεχω cognition 1.13(η 1.15 εχει προβληματα)...και kg1 modem.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!πως πανε τα καλοκαιρια? :-) εχω μερικες ερωτησουλες να κανω...

1) οτι και αν κανω το σημα του wifi ειναι αδυναμο...αφοτου μετακινηθω 4-5 μετρα απο το ρουτερ πεφτει ηδη μια γραμμη το σημα του..δεν εχω βρει τιποτα αποτελεσματικο για αυτο το θεμα απο οσα firmware/modem εχω δοκιμασει..μηπως υπαρχει τιποτα που δε ξερω?

 

2)μου αναβαθμιστηκε απο μονο του το νεο μαρκετ και ειναι πολυ ομορφο και γρηγορο,αλλα δε εχει επιλογη update για να αναβαθμισω εφαρμογες στη νεα εκδοση τους..μονο "ανοιγμα" και "απεγκατασταση εχει"..

 

 

Τρεχω cognition 1.13(η 1.15 εχει προβληματα)...και kg1 modem.

 

1) ναι οντως το wifi ειναι καπως αδυναμο αν και εγω που ειμαι με stock kg2 εχει βελτιωθει η κατασταση...

1)για να κανεις αναβαθμιση πατας του κουμπι των επιλογων μεσα στο μαρκετ και πατας οι εφαρμογες μου

Link to comment
Share on other sites

1) ναι οντως το wifi ειναι καπως αδυναμο αν και εγω που ειμαι με stock kg2 εχει βελτιωθει η κατασταση...

1)για να κανεις αναβαθμιση πατας του κουμπι των επιλογων μεσα στο μαρκετ και πατας οι εφαρμογες μου

 

ναι το γνωριζω οτι ετσι μπαινω στις εφαρμογες μου..απλα εαν υπαρχει μια αναβαθμιση διαθεσιμη και παω στη εφαρμογη αυτη,οι μονες επιλογεσ που μου δινει ειναι για ανοιγμα και απεγκατασταση της εφαρμογης και οχι για ενημερωση..

 

 

παρεπιπτοντως πως σου φαινεται η στοκ kg2?ακουσα πως εχει κακη ζωη μπαταριας..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ωραίος. Απλά να εξηγήσω (για άλλη μια φορά :Ρ) πως για να δουλέψει το swype θέλει το αντίστοιχο libSwypeCore.so που βρίσκεται στο /system/lib

 

Οπότε πολύ σωστά λες πως πρέπει να πάρεις από εδώ το swype.apk και να το βαλεις στο /system/app αλλα σε περιπτωση που η ρομ που εχεις εχει παλιοτερη η νεοτερη εκδοση swype, τοτε βαζουμε και το libSwypeCore.so που βρισκουμε εδω :) και το βαζουμε στο /system/lib

 

Ολα αυτα με root explorer.

 

υγ. σορρυ για την ελλειψη τονων, κατι παθανε τα λινουξ.

υγ. ξέχασα να υπενθυμίσω πως ρυθμίζουμε γλώσσες αγγλικά-γαλλικά (τα γαλλικά είναι ελληνικά για κάποιο λόγο :Ρ)

 

Προστέθηκε στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωριζω οτι ετσι μπαινω στις εφαρμογες μου..απλα εαν υπαρχει μια αναβαθμιση διαθεσιμη και παω στη εφαρμογη αυτη,οι μονες επιλογεσ που μου δινει ειναι για ανοιγμα και απεγκατασταση της εφαρμογης και οχι για ενημερωση..

 

 

παρεπιπτοντως πως σου φαινεται η στοκ kg2?ακουσα πως εχει κακη ζωη μπαταριας..

 

αμα μπαινεις ετσι οπως σου ειπα οσες εφαρμογες σου εχουν ενημερωση στις βγαζει οτι πανω πανω οτι εχουν ενημερωση και απο κατω σου εχει τις αλλες σε κατηγορια εγκατεστημενες που ειναι αυτες που δεν θελουν ενημερωση...

 

κοιτα μια χαρα φαινεται..δεν μπορω να κρινω για μπαταρια γιατι την εχω απο χθες..το μονο που παρατηρησα ειναι καλυτερο σημα σε wifi(πριν ειχα την kf3) και οτι σε 2 κλησεις που πηγα να το σηκωσω εσερνα το αποδοχη να το σηκωσω και δεν εκανε τιποτα με αποτελεσμα να μην σηκωσω 2 κλησεις :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Απλά να εξηγήσω (για άλλη μια φορά :Ρ) πως για να δουλέψει το swype θέλει το αντίστοιχο libSwypeCore.so που βρίσκεται στο /system/lib

 

Οπότε πολύ σωστά λες πως πρέπει να πάρεις από εδώ το swype.apk και να το βαλεις στο /system/app αλλα σε περιπτωση που η ρομ που εχεις εχει παλιοτερη η νεοτερη εκδοση swype, τοτε βαζουμε και το libSwypeCore.so που βρισκουμε εδω :) και το βαζουμε στο /system/lib

 

Ολα αυτα με root explorer.

 

υγ. σορρυ για την ελλειψη τονων, κατι παθανε τα λινουξ.

υγ. ξέχασα να υπενθυμίσω πως ρυθμίζουμε γλώσσες αγγλικά-γαλλικά (τα γαλλικά είναι ελληνικά για κάποιο λόγο :Ρ)

 

Στην περίπτωση που δεν έχουμε πειράξει το αρχείο lib μετά το φλασαρισμα της rom δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε καν με αυτό..μόνο το swype.apk κατευθείαν στο system/app.

Επίσης πρέπει να επιλέγουμε γαλλικά γιατί αυτή την γλώσσα αντικατέστησε ο τύπος για να "χωρέσει" τα ελληνικά

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

..........και οτι σε 2 κλησεις που πηγα να το σηκωσω εσερνα το αποδοχη να το σηκωσω και δεν εκανε τιποτα με αποτελεσμα να μην σηκωσω 2 κλησεις :P

 

Ωπα αυτό το παθαίνω κιεγω. Λοιπόν θα κανείς το εξής, πατάς το ον-οφ να σβησει η οθόνη, μετά το ξαναπατας αμέσως να ανοίξει και τότε λειτουργεί το slide για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

αμα μπαινεις ετσι οπως σου ειπα οσες εφαρμογες σου εχουν ενημερωση στις βγαζει οτι πανω πανω οτι εχουν ενημερωση και απο κατω σου εχει τις αλλες σε κατηγορια εγκατεστημενες που ειναι αυτες που δεν θελουν ενημερωση...

 

κοιτα μια χαρα φαινεται..δεν μπορω να κρινω για μπαταρια γιατι την εχω απο χθες..το μονο που παρατηρησα ειναι καλυτερο σημα σε wifi(πριν ειχα την kf3) και οτι σε 2 κλησεις που πηγα να το σηκωσω εσερνα το αποδοχη να το σηκωσω και δεν εκανε τιποτα με αποτελεσμα να μην σηκωσω 2 κλησεις :P

 

μαλλον δεν εξηγησα καθαρα τι εννοω.το ιδιο πραγμα λεμε,απλα οταν παταω πανω πανω στις εφαρμογες με update και τις ανοιγω,δεν εχει πληκτρο update..δες τι εννοω..

 

https://picasaweb.google.com/108458422676126784396/DropBox?authkey=Gv1sRgCKme6obTl7byMg#

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εξηγησα καθαρα τι εννοω.το ιδιο πραγμα λεμε,απλα οταν παταω πανω πανω στις εφαρμογες με update και τις ανοιγω,δεν εχει πληκτρο update..δες τι εννοω..

 

https://picasaweb.google.com/108458422676126784396/DropBox?authkey=Gv1sRgCKme6obTl7byMg#

 

Ισχύει...Είναι bug του καινούργιου market όταν πρόκειται για μια όμως μόνο εφαρμογή.. Έχει αναφερθεί εκτενώς και στο XDA... Λογικά θα το διορθώσουν...

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εξηγησα καθαρα τι εννοω.το ιδιο πραγμα λεμε,απλα οταν παταω πανω πανω στις εφαρμογες με update και τις ανοιγω,δεν εχει πληκτρο update..δες τι εννοω..

 

https://picasaweb.google.com/108458422676126784396/DropBox?authkey=Gv1sRgCKme6obTl7byMg#

 

Το έχω πάθει και εγώ αλλά μια φορά ενεργοποιώντας τον market enabler και μια άλλη με clear data διορθώθηκε

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ωπα αυτό το παθαίνω κιεγω. Λοιπόν θα κανείς το εξής, πατάς το ον-οφ να σβησει η οθόνη, μετά το ξαναπατας αμέσως να ανοίξει και τότε λειτουργεί το slide για την απαντηση

 

αυτο ακριβως εκανα γιατι πριν ειχα iphone που το εκανε και εκει και η λυση ηταν αυτη :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να περάσω την stock KE2 που είχε το κινητό όταν το πήρα? Κατέβασα και έβαλα μέσω ODIN αυτό που αναφέρεται εδώ αλλά έχει μόνο ενα .tar αρχείο μέσα. Το βάζω στο ODIN στο πεδίο PDA, το περνάει κανονικά αλλά μετά το κινητό συνεχώς κολλάει και βγάζει σφάλματα, δεν δουλεύει τίποτα απολύτως

 

Κάποιος μια βοήθεια για το παραπάνω? Θέλω να περάσω τη μανίσια που είχε το κινητό και μετά να αναβαθμίσω μέσω KIES στην KF3. Μάλλον όμως δεν κάνω κάτι καλά. Αφού περάσω το παραπάνω, χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μια βοήθεια για το παραπάνω? Θέλω να περάσω τη μανίσια που είχε το κινητό και μετά να αναβαθμίσω μέσω KIES στην KF3. Μάλλον όμως δεν κάνω κάτι καλά. Αφού περάσω το παραπάνω, χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ.

 

την κατεβαζεις απο εδω http://www.multiupload.com/W3ZHSKGW0P ανοιγεις odin στο pda βαζεις το αρχειο που κατεβασες εφοσον ειναι tar βαζεις το κινητο σε download mode και το συνδεεις με pc μολις το αναγνωρισει το odin πατας start μολις κανει επανεκκινηση το κινητο το ξεσυνδεεις απο το pc.οταν ανοιξει και κανεις και τις ρυθμισεις τις βασικες πληκτρολογησε αυτο για να κανεις hard reset *2767*3855# μετα οταν ανοιξει συνδεσε το με kies..αν δεν σου βγαλει παλι την αναβαθμιση πες μου να σου πω τι να κανεις..

Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτον τον kernel απο που τον κατεβασες. υπαρχει κανενα λινκ

Το είχα βρει φυσικά στο XDA αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρω γι αυτό σου το ανέβασα σε αυτό το link (καντο install zip me CWM)

https://rapidshare.com/files/1524901772/kernel_ninphetamine-Cognition-release.zip

Link to comment
Share on other sites

πληκτρολογησε αυτο για να κανεις hard reset *2767*3855#

 

Ο παραπάνω κωδικος κανει για ολες τις ρομ και ολα τα φιρμγουερ???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

πληκτρολογησε αυτο για να κανεις hard reset *2767*3855#

 

Ο παραπάνω κωδικος κανει για ολες τις ρομ και ολα τα φιρμγουερ???

 

ναι για ολες τις ρομ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ακομα περιμενω την 1.20 cognition...Μηπως καποιος εχει δοκημασει την DarkyROM2 XXKG2 BASE Odexed and Deodexed...Αν ναι ας μας πει τις εντυπωσεις του...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανουμε αναβαθμιση μεσω του KIES το root χανεται ;

 

οχι αλλα καλο ειναι να κανεις hard reset μετα οποτε θα χαθει

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανουμε αναβαθμιση μεσω του KIES το root χανεται ;

 

οποιαδήποτε επίσημη και να περασεις ειτε μεσω kies η με odin το root χάνετε...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανουμε αναβαθμιση μεσω του KIES το root χανεται ;

Εννοείται ότι χάνεται, αφού στην ουσία γίνεται αντιγραφή καινούριου /system, που εκεί βρίσκεται και το root.

μολις εκανα την αναβαθμιση απο KG1 σε KG2. Μπορει κανεις να μου δώσει link με kernel για root ? επειδη εχω μπερδευτει λίγο στο xda με τοσα kernels

Είναι δύο οι τρόποι, που τους έχω γράψει εδώ, διάλεξε και πάρε. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...