Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρόσφατα ήρθε το OTG USB μου και είπα να αρχίσω τις δοκιμές...

 

Πρώτη δοκιμή: Logitech Nano (Wireless) Mouse ---Working!

Δεύτερη δοκιμή: FAT32 flashακια και σκληροί (φυσικά με εξωτερική τροφοδοσία μέσω του HUB στην περίπτωση μου!) ---Working!

Τρίτη δοκιμή: NTFS drives mount!! --------WORKING !!! -------- χρησιμοποίησα τον οδηγό από αυτό το topic http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1131924&page=2

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορεις να μας δειξεις το hub σου και ενα λινκ απο που το πηρες? θα ταν πολυ χρησιμο!

 

Εκανα ροοτ και περασα μετα απο αρκετο κοπο,σαν πρωταρης, την XWKF3 αλλα επαψα να ειμαι ροοτ. Και παω και ξανακανω τη διαδικασια για ροοτ και το superoneclick κολαει οπως στη φωτο. Τι μπορω να κανω;http://img43.imageshack.us/img43/951/unledkq.jpg

Edited by djlevo7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την Congnition 1.08 πάνω από την ligh'ning (wipe cash,data,davlik κλπ πριν). Επαναφορά νε titanium τις εφαρμογές αλλά έχω το ίδιο πρόβλημα.

1. Τώρα στην μπάρα των επαφών δεν έχω ελληνικά.

Στην έκδοση βασικού φάσματος έχω: Ι9100 ΧΧΚΕ4. Μήπως να βάλω ΚΕ7 ή είναι άσχετο?

2. Επίσης, στις ρυθμίσεις δεν λιετουργούν η ρύθμιση της φωτεινότητας και η ρύθμιση της έντασης των ήχων

3. Όταν συνδέω το USB "μιλάει" το κινητό (σαν ήχος) , αυτό πως το επενεργοποιώ? και

4. Το market είναι στα Αγγλικά, πως μπορώ να το γυρίσω στα Ελληνικά?

 

καμια απαντηση απο κανενα?τις ιδιες αποριες εχω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις κι άλλες επιλογές αν σύρεις προς τα πάνω το δαχτυλό σου. Μία απ'αυτές είναι η EUR.

 

Αυτήν πρέπει να διαλέξεις. Όταν το κάνεις, το τηλέφωνο θα κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (θα χάσεις ότι εφαρμογές έβαλες μετά το φλασάρισμα - αν έβαλες), και θα κάνει reboot.

 

Μετά θα έχεις το ελληνικό sales code, θα είσαι οκ, και το Κies θα αναγνωρίζει το τηλέφωνο κανονικά.

 

 

 

Όχι, είναι επίσημη Ελληνική κανονικά. Απλά το CSC πρέπει να συμβαδίζει με τα υπόλοιπα, για να το αναγνωρίσει το Kies. Πρέπει λοιπόν να γίνει η παραπάνω διαδικασία...

 

Βάζοντας την KF3 που είναι και αυτή official δεν πρέπει το Κies να την βλέπει και αυτή και να μας ενημερώνει για πιθανό update? Μετά την κουβέντα μας χθες έβαλα ξανά την KF3 (πλέον έχω και σήμα, σήμα καμπάνα!) έκανα root αλλα στο Kies βγάζει ξανά το ίδιο μήνυμα στο πεδίο για το firmware : This version of the device cannot be updated.

 

PDA:KF3 / PHONE:KE7 / CSC:KF1 (EUR)

Edited by aleman
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας την KF3 που είναι και αυτή official δεν πρέπει το Κies να την βλέπει και αυτή και να μας ενημερώνει για πιθανό update? Μετά την κουβέντα μας χθες έβαλα ξανά την KF3 (πλέον έχω και σήμα, σήμα καμπάνα!) έκανα root αλλα στο Kies βγάζει ξανά το ίδιο μήνυμα στο πεδίο για το firmware : This version of the device cannot be updated.

 

PDA:KF3 / PHONE:KE7 / CSC:KF1 (EUR)

 

Ρε φιλε για πες μου πως τα καταφερες να εισαι ροοτ και μετα το περασμα της KF3 γιατι εγω δεν ειμαι πια και δεν μπορω να γινω.τι μπορει να κανω λαθος;

εκανα κανονικα ροοτ, περασα την XWKF3 απο εδω. μετα περναω το XWKF3 Stock Kernel και παω να ξανακανω ροοτ και μου βγαζει "psneuter..." και δεν γινεται τπτ...για να ειμαι ροοτ πρεπει να βαλω την XWKDD_insecure....τι κανω λαθος?

εν τω μεταξυ παω να κατεβασω και να περασω το κερνελ που χε απ τη μανα του (XWKE2) απο εδω αλλα το αρχειο αυτο δεν μπορει να γινει extract απ το rar. που αλλου μπορω να την βρω και να δουλευει?

Edited by djlevo7
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας την KF3 που είναι και αυτή official δεν πρέπει το Κies να την βλέπει και αυτή και να μας ενημερώνει για πιθανό update? Μετά την κουβέντα μας χθες έβαλα ξανά την KF3 (πλέον έχω και σήμα, σήμα καμπάνα!) έκανα root αλλα στο Kies βγάζει ξανά το ίδιο μήνυμα στο πεδίο για το firmware : This version of the device cannot be updated.

 

PDA:KF3 / PHONE:KE7 / CSC:KF1 (EUR)

 

H KF3 δεν είναι Ελληνική, φαντάζομαι το ξέρεις ήδη. Με την ίδια διαδικασία πρέπει να αλλάξεις CSC και να βάλεις Νορβηγικό. :-)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε φιλε για πες μου πως τα καταφερες να εισαι ροοτ και μετα το περασμα της KF3 γιατι εγω δεν ειμαι πια και δεν μπορω να γινω.τι μπορει να κανω λαθος;

εκανα κανονικα ροοτ, περασα την XWKF3 απο εδω. μετα περναω το XWKF3 Stock Kernel και παω να ξανακανω ροοτ και μου βγαζει "psneuter..." και δεν γινεται τπτ...για να ειμαι ροοτ πρεπει να βαλω την XWKDD_insecure....τι κανω λαθος?

 

Γιατί δεν ακολουθείς την διαδικασία που περιγράφεται εδώ;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε για πες μου πως τα καταφερες να εισαι ροοτ και μετα το περασμα της KF3 γιατι εγω δεν ειμαι πια και δεν μπορω να γινω.τι μπορει να κανω λαθος;

εκανα κανονικα ροοτ, περασα την XWKF3 απο εδω. μετα περναω το XWKF3 Stock Kernel και παω να ξανακανω ροοτ και μου βγαζει "psneuter..." και δεν γινεται τπτ...για να ειμαι ροοτ πρεπει να βαλω την XWKDD_insecure....τι κανω λαθος?

εν τω μεταξυ παω να κατεβασω και να περασω το κερνελ που χε απ τη μανα του (XWKE2) απο εδω αλλα το αρχειο αυτο δεν μπορει να γινει extract απ το rar. που αλλου μπορω να την βρω και να δουλευει?

 

Μετά την αλλαγή σε KF3 πρέπει να κανεις root και μετά να βάλεις το XWKF3 Stock Kernel.

 

H KF3 δεν είναι Ελληνική, φαντάζομαι το ξέρεις ήδη. Με την ίδια διαδικασία πρέπει να αλλάξεις CSC και να βάλεις Νορβηγικό. :-)

 

Τελικά σε αυτό το κομμάτι το ιOS είναι καλύτερο :lol: . Thx man :happy:

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Darky είναι τόσο καλός;

Έβγαλε την πρώτη ρομ για το sgsII και έχω ξενερώσει φουλ γιατί είχα βρει την υγεία μου μέχρι τώρα με την Cognition.

 

Και ωσονούπο έρχεται και η Oxygen που ήταν η αγαπημένη μου rom στο HTC Desire.

@adam_xda I'm already working on porting Oxygen to SGS2, only a couple of small issues left
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω....

1. Το ιδιο αρχειο ειναι και για την 1.08 μιας και η διαφορα της απο την 1.07 ειναι μια βελτιωση στον kernel και τιποτε παραπανω.

2. Οσον αφορα το flashable with CWM in recovery το εκανα με τον τροπο που περιεγραψα παραπανω γιατι δεν ηθελα να αλλα ξω τιποτε αλλο παρα μονο το εικονιδιο της μπαταριας. Αν περνουσα ολο το αρχειο με CMW θα μου αλλαζε ολη την μπαρα συντομευσεων και ειδοποιησεων γιατι θα περναγε μεσα και το Systemui.apk πραγμα που εγω δεν το ηθελα. Αλλα εκτος των αλλων το ιδιο αρχειο θα περνουσε μεσα ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο Απλα εγω δεν το εκανα αυτοματοποιημενα γιατι ηθελα α περασω μονο το ενα απο τα δυο αρχεια που εχει μεσα....

Είναι λογικό εφόσον αντικατάστησες το framework-res.apk τη στιγμή που εκείνο ήταν φορτωμένο στο λειτουργικό να σου έκανε signature fail και να είχε αυτό το side-effect (να σβηστεί προσωρινά το gmail account σου). Μην ανησυχείς δεν έχει τίποτα η συσκευή σου :)

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα ήρθε το OTG USB μου και είπα να αρχίσω τις δοκιμές...

 

Τρίτη δοκιμή: NTFS drives mount!! --------WORKING !!! -------- χρησιμοποίησα τον οδηγό από αυτό το topic http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1131924&page=2

 

ΤΗΝΧ .... Λειτουργει Αψογα.... Επαιζε πολυ ανετα 720p mkv απο 3,5" NTFS HD 500GB (με προθετη τροφοδοσια μεσω διπλου USB).....

 

 

Ας κανω κι εδω ενα συντομο οδηγο για το NTFS mount...

 

1. Κατεβαζετε το αρχειο gscript.zip . Τα 2 αρχεια (scripts που περιεχει) , αφου δημιουργησετε ενα φακελο με ονομα "gscript" στην SD card, τα αντιγραφετε εκει μεσα.

 

2. Κατεβαζετε και το αρχειο ntfs.zip και το αρχειο που περιεχει το τοποθετειται στην SD card (/mnt/sdcard/ntfs.ko)

 

3. Εγκαθιστατε το Gscript, απο Market ή απο αλλου γνωριζετε ... :X

 

4. Τρεχετε το Gscript (καθε φορα πριν κανετε mount ενα NTFS usb stick) και κανεται add τα 2 αρχεια script ( mount stick ntfs & umount ntfs stick) και ειστε ετοιμοι.... :D Load αρχικα το mount stick ntfs για να δει το κινητο το NTFS USB και οταν θελετε να το αφαιρεσετε Load το umount ntfs stick

 

Το Galaxy SII βλεπει ένα φακελο τωρα με ονομα usbStorage και μεσα σε αυτον usb_NTFS και μεσα σε αυτον βλεπετε τα αρχεια που περιεχει το NTFS USB stick σας ...

Edited by kfrei
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Darky είναι τόσο καλός;

Έβγαλε την πρώτη ρομ για το sgsII και έχω ξενερώσει φουλ γιατί είχα βρει την υγεία μου μέχρι τώρα με την Cognition.

 

Και ωσονούπο έρχεται και η Oxygen που ήταν η αγαπημένη μου rom στο HTC Desire.

 

Ο Darky είναι πολύ γνωστός στη κοινότητα του SGSI...Κατά γενική ομολογία έβγαζε αρκετά καλές ROM με συχνές αναβαθμίσεις (ίσως πιο πολλές απο όσες χρειαζόταν, αλλά έτσι διόρθωνε και τα bugs που είχαν οι ROMs του...)

Καλός ο Darky λοιπόν αλλά έχουν και άλλοι σειρά....:happy: όπως cyanogen, Doc kitchen κτλ...:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αλλαγή σε KF3 πρέπει να κανεις root και μετά να βάλεις το XWKF3 Stock Kernel.

 

σε ευχαριστω...μου ελυσες το προβλημα!

 

θελω να απενεργοποιησω τον ηχο της καμερας. πως προσθετω τη γραμμη στο βημα 3?

 

καμια ιδεα??

Edited by djlevo7
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια ξερει κανεις αν εχει βγει stock rom , pre rooted and deodex

 

Γιατί... πότε έχει βγει στο παρελθόν για να βγει και τώρα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί... πότε έχει βγει στο παρελθόν για να βγει και τώρα;

 

Προφανώς ρωτάει αν κάποιος dev έχει βγάλει ρομ που απλά θα είναι deoxed και rooted χωρίς να έχει καμιά άλλη επέμβαση.

Αν θυμάμαι καλά στο sgs υπήρχε.

 

Για την ώρα λοιπόν υπάρχει μόνο οδηγός για να το κάνεις μόνος σου εδώκαι για root υπάρχουν πολλές επιλογές , θα σου πρότεινα CF-root kernel αλλά μπορείς να βάλεις και stock insecure αν θέλεις να είσαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο στοκ.

 

Μια έτοιμη ρομ πολύ κοντά στο στοκ είναι αυτή. Δεν την έχω δοκιμάσει ούτε έχω διαβάσει σχόλια αλλά έχω την αίσθηση ότι θα σου κάνει

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

O ramad έβγαζε για το SGS1 rooted και deodex rom .

Από την εμπειρία μου παντως με τις custom rom για το sgs1 είναι , ότι μπορεί να κερδίζεις κάποιες φόρες επιπλέον ταχύτητα αλλά χάνεις αρκετά σε σταθερότητα.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τον πρώτο 1,5 μηνά που ήμουν με stock rom , δεν είχα ούτε ένα κόλλημα στο κινητό, με το που αρχισα τις δοκιμες με τις custom , άρχισαν οι επανεκκινήσεις και τα crashαρισματα .

Μπορεί να κέρδιζα σε ταχύτητα αλλά είχα αυτά τα θέματα. Τωρα με το sgs2 που δεν υπάρχει πραγματικά κανένα πρόβλημα με lag , δεν βρισκω κανενα νοημα να βαλω custom .

 

H rom του thiaz όντως φαίνεται καλή περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Το SGS1 είχε όντως αρκετά προβλήματα με custom roms , ήταν πιστεύω λόγω περιορισμένων πόρων συστήματος ( ram ). Οι dev είχαν επιδοθεί σε ένα αγώνα ταχύτητας ποιος θα βγάλει ρομ βασισμένη σε ποιο νέα πειραματική leaked ρομ. Ήμασταν ένα μεγάλο group beta testers. Μέσα στο 2011 ομολογώ πως έστρωσαν αρκετά τα πράγματα, ήμουν με june αρκετό καιρό χωρίς το παραμικρό κόλλημα, με την ίδια ρομ πούλησα την συσκευή και μέχρι τώρα ο κανίβαλος που το πήρε δεν αντιμετωπίζει προβλήματα.

 

Στο SGS2 δεν βλέπω να κερδίζεις σε ταχύτητα ( είναι σφαίρα έτσι και αλλιώς ) αλλά δεν βλέπω να χάνεις σε σταθερότητα. Απλά έχεις κάποιες επιπρόσθετες λειτουργίες που σε μερικούς ( μαζί με μένα ) λείπουν.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βαλω την KF3, αλλα χωρις να μπλεξω με root και τετοια. Εχω την ΚΕ2 και το κινητο εχει sales code απο γερμανια.

Οι ερωτησεις ειναι οι εξης

- Τον οδηγο αυτον http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593 τον ακολουθω και ειμαι ετοιμος; Δεν θα χρειαστει κατι αλλο, ετσι δεν ειναι; Ουτε root νωριτερα ουτε τιποτα.

-Ξερω οτι καλα ειναι μετα να κανω επαναφορα στις εργοστασικες ρυθμισεις, αλλα αν δεν το κανω θα υπαρχει προβλημα;

Αυτο που θελω να βασικα, και ισως ειναι και ο μοναδικος λογος που θελω να αλλαξω ρομ, ειναι ελπιζω η καλυτερη διαρκεια μπαταριας.

Η KE7 η επισημη δεν βγηκε ακομη και δεν μπορω να περιμενω αλλο.

 

Σε περιπτωση καποιας βλαβης, χτυπα ξυλο:

- Διαβασα οτι υπαρχει μετρητης ο οποιος μετραει ποσες ρομ περναμε. Εχουμε προβλημα εδω με το σερβις;

- Αν θελω να περασω την ΚΕ7, η οποια πιστευω να εχει βγει μεχρι τοτε, θα μπορω να την περασω; Γιατι θα ειναι πιο παλια ρομ απο αυτην που θα εχω.

Πειτε μου λιγο αυτα για να δω αν θα ξεκινησω.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
- Τον οδηγο αυτον http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593 τον ακολουθω και ειμαι ετοιμος; Δεν θα χρειαστει κατι αλλο, ετσι δεν ειναι; Ουτε root νωριτερα ουτε τιποτα.

 

Ο οδηγός είναι πλήρης και περιλαμβάνει ότι ακριβώς θα χρειαστείς.

 

-Ξερω οτι καλα ειναι μετα να κανω επαναφορα στις εργοστασικες ρυθμισεις, αλλα αν δεν το κανω θα υπαρχει προβλημα;

 

Η rom κάνει clean install, έτσι την επαναφορά θα την κάνει στην ουσία η ίδια η διαδικασία.

 

- Διαβασα οτι υπαρχει μετρητης ο οποιος μετραει ποσες ρομ περναμε. Εχουμε προβλημα εδω με το σερβις;

 

Οι μέχρι τώρα πληροφορίες λένε όχι αρκεί να επαναφέρεις την stock και να χρησιμοποιήσεις το usb jig πριν τη στείλεις στο service.

 

- Αν θελω να περασω την ΚΕ7, η οποια πιστευω να εχει βγει μεχρι τοτε, θα μπορω να την περασω; Γιατι θα ειναι πιο παλια ρομ απο αυτην που θα εχω.

 

Θα την περάσεις όπως περνάς και αυτή που συζητάμε τώρα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου! Εισαι οπως παντα, αψογος!

Αυτο με την επαναφορα του μετρητη με το jig δεν μου αρεσε καθολου. Καθως και οτι θα κανει επαναφορα απο μονο του.

Δεν θελω να μπω σε διαδικασια ροοτ για backup, οποτε πρεπει να κανω οτι backup γινεται μεσα απο τα ιδια τα προγραμματα.

Και βεβαια θελει πολυ χρονο, καθως και εχει προβλημα με την εγγυση.

Εχουμε καμια πληροφορια για την 2.3.4; Καμια ανακοινωση για το τηλ μας;

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου! Εισαι οπως παντα, αψογος!

Αυτο με την επαναφορα του μετρητη με το jig δεν μου αρεσε καθολου. Καθως και οτι θα κανει επαναφορα απο μονο του.

Δεν θελω να μπω σε διαδικασια ροοτ για backup, οποτε πρεπει να κανω οτι backup γινεται μεσα απο τα ιδια τα προγραμματα.

Και βεβαια θελει πολυ χρονο, καθως και εχει προβλημα με την εγγυση.

Εχουμε καμια πληροφορια για την 2.3.4; Καμια ανακοινωση για το τηλ μας;

 

Καπου διαβασα εντος Ιουλιου θα εχει δωδει η 2.3.4

 

Αναμενομεν.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έβαλα το jig και εξαφανίστηκε το κίτρινo τρίγωνονακι...ολα καλα...τι άλλο κανει αυτό το στικάκι??Δυστυχώς είμαι σε ακριτικό μέρος(χωρίς internet) και δεν μπορώ να ανατρέξω στο forum για περισσότερες πληροφορίες...εχω μόνο 3g του κινητού;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια έβαλα το jig και εξαφανίστηκε το κίτρινo τρίγωνονακι...ολα καλα...τι άλλο κανει αυτό το στικάκι??Δυστυχώς είμαι σε ακριτικό μέρος(χωρίς internet) και δεν μπορώ να ανατρέξω στο forum για περισσότερες πληροφορίες...εχω μόνο 3g του κινητού;)

 

Για το usb jig συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309302

 

Ρίξε μια ματιά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...