Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα.

Ειμαι κατοχος ενος lg p500 και σκεφτομαι να το πουλησω για να παρω το Χ5, αξιζει ή οχι?

Απο θεμα χαρακτηρηστικων ειναι καλυτερο το Χ5 ι για τα λεφτα του αλλα φοβαμαι μηπως εχω προβληματα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες καλησπερα.

Ειμαι κατοχος ενος lg p500 και σκεφτομαι να το πουλησω για να παρω το Χ5, αξιζει ή οχι?

Απο θεμα χαρακτηρηστικων ειναι καλυτερο το Χ5 ι για τα λεφτα του αλλα φοβαμαι μηπως εχω προβληματα.

Ευχαριστω.

 

Εννοείτε πως αξίζει. Μόνο τον επεξεργαστή και την οθόνη να συγκρίνεις και θα το δεις και μόνος σου πως είναι πολύ καλύτερο. Δεν έχει ράδιο όμως !

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως αξίζει. Μόνο τον επεξεργαστή και την οθόνη να συγκρίνεις και θα το δεις και μόνος σου πως είναι πολύ καλύτερο. Δεν έχει ράδιο όμως !

 

Το προσεξα αυτο, ειναι κλειδωμενο ή δεν εχει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδες καλησπερα.

Ειμαι κατοχος ενος lg p500 και σκεφτομαι να το πουλησω για να παρω το Χ5, αξιζει ή οχι?

Απο θεμα χαρακτηρηστικων ειναι καλυτερο το Χ5 ι για τα λεφτα του αλλα φοβαμαι μηπως εχω προβληματα.

Ευχαριστω.

 

Υπάρχει περίπτωση κάποιος κάτοχος εδώ να σου πει πως δεν αξίζει; Για τέτοιες συζητήσεις απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

offtopic: Ρε παιδιά, τέτοιο μπάχαλο γίνεται πάντα εδώ; Κάθε 3 και λίγο κάποιος ρωτάει αν αξίζει το κινητό και πετάγεται ο athanaso77 να του δώσει το link για το σωστό forum. Τεσπά, χαρά στο κουράγιο των mods.

 

Για την αυτονομία... πριν κλείσω το data(apnDroid) και βγάλω το live wallpaper, δεν κράταγε ούτε μια μέρα. Τώρα άνετα 2. wifi 1-2 ώρες το πολύ τη μέρα.

Ειδικά το data... Δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε αλλά ρούφαγε την μπαταρία σε dt. Τώρα το ανοίγω όταν το χρειάζομαι. (Κρίμα βέβαια, δεν μπορώ να δουλέψω What's App).

 

Analyzer, δεν το έχω βάλει, θέλει λεφτά. Ρώτα το λύκο.

 

Τhe X, με προβλημάτισες. Δεν το βρίσκω με τίποτα. Το googlίσμα στα γρήγορα δεν απέδωσε καρπούς. Έχεις βάλει λογαριασμό gmail? Μήπως να τον απενεργοποιήσεις προσωρινά (ούτε αυτό ξέρω αν γίνεται) και να ξαναδοκιμάσεις;

'Ετσι κι αλλιώς ό,τι ποθεί ο καθένας βλέπει

και ό,τι γουστάρει θα πιστευεί ό,τι κι αν πεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος γιατι παγωνει η οθονη και μετα επανερχεται οταν παιρνω βιντεο.Εχω ανεβασει και ενα για δειτε

http://www.youtube.com/watch?v=tUCxmD-3EVI

Link to comment
Share on other sites

 

Τhe X, με προβλημάτισες. Δεν το βρίσκω με τίποτα. Το googlίσμα στα γρήγορα δεν απέδωσε καρπούς. Έχεις βάλει λογαριασμό gmail? Μήπως να τον απενεργοποιήσεις προσωρινά (ούτε αυτό ξέρω αν γίνεται) και να ξαναδοκιμάσεις;

 

Αν πας στις επαφες->επιλογες προβολης->gmail account->System Groups: My Contacts και το απενεργοποιησεις...θα δεις οτι δεν εμφανιζονται τα contacts που πας να φτιαξεις...γιατι απλα ειναι google contacts !.

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,πως μπορω να κανω το κινητο να δουλευει μονο 3g ετσι ωστε να κανω οικονομια στην μπαταρια?σ ενα που ειδα εδω πατωντας κατι στον δεαλερ δεν λειτουργει!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι off topic συζητήσεις αφαιρέθηκαν. Επαναλαμβάνω... για συζητήσεις/συγκρίσεις συσκευών υπάρχουν αποκλειστικά οι Διαξιφισμοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξέρω οι προεγκατεστημένες εφαρμογές ανανεώνονται αυτόματα. Το maps για παράδειγμα έχει ανανεωθεί 2-3 φορές. Το gmail όμως ήταν στη 2.3.2. Έβαλα απο το market το 2.3.4.1 και μπήκε κανονικά και πλέον φαίνεται και σαν εφαρμογή που έχω εγκαταστήσει εγώ.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι διαφορά είχε το προεγκατεστημένο maps που κάνει αυτόματα update απο το προεγκατεστημένο gmail που δεν έκανε καθόλου update. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα ??εχω παρει και εγω το κινητο 2-3 εβδομαδες το πρωτο μου smartphone ,πιστευω οτι ειναι πολυ καλο και θα ηθελα επειδη δεν τα εχω κανει ποτε να με βοηθησει καποιος σε 2-3 πραγματακια που δεν καταλαβαινω αν και εχω διαβασει ολο το ποστ. θελω να παραγγειλω μια θηκη απο το ebay αλλα δεν ξερω πως;;γινεται με αντικαταβολη;; αν οχι τοτε πως;;και κατι αλλο τι ειναι το root και σε τι θα με βοηθησει ;;;;;; Edited by roufos
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]21168[/ATTACH]

 

με την τελευταια custom rom (b137 V8.2) του genokolar ;)

 

1,8ghz δεν το εχω παει (δεν εχω καν βαλει τον kernel που παει μεχρι τοσο) γιατι το φοβαμαι! 1,5 το εχω παει για ελαχιστα λεπτα μονο για 3-4 benches. παιζω στο 1ghz ΜΟΝΟ μιας και για τοσο εχει φτιαχτει ο cpu του.

 

α το overall (για ολες τις συσκευες) rank μου ειναι 618! αν το τρεξετε θα δειτε πως στα 1000 δεν μπαινεις ευκολα ;)

 

το μονο που μου την σπαει σε αυτο το κινητο ειναι ο αθλιος sd card controller... δεν μπορει με τιποτα να εκμεταλλευτει σωστα την 8gb class 10 kingston που του εχω βαλει :(

το write σερνετε καπου στα 6mb/s (στις καλες του, αλλιως παει και στα 3...) ενω το read τα παει καπως καλυτερα καπου στα ~15+ (αποτελεσματα απο benches).

σε μεταφορες με usb ομως σε write ειναι καπου στα 2,1mb/s και read ~10mb/s (μεγαλα αρχεια φυσικα). αχ αυτο το write :p

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκες τα στατιστικά απότι κατάλαβα(ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο/χρήση μπαταρίας). Το θέμα είναι πως κάνεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πρότεινα :). Φόρτισε και δούλεψε την συσκευή από 100% έως 20%(καλό είναι να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει κάτω από 15% γενικά), αλλά δούλεψε το τηλέφωνο όπως θα το δούλευες κάτω από κανονικές συνθήκες . Μην ασχοληθείς με το πρόβλημα της μπαταρίας για όσο χρόνο διαρκέσει αυτό.

 

Αυτό που κάνεις εσύ είναι να δοκιμάζεις ή να σκέφτεσαι να δοκιμάσεις λύσεις που δεν ξέρεις καν αν βοηθήσουν(φιλικά στο λέω).

Οπότε :

1. Έβγαλες apps που μπορεί να μην φταίνε με αποτέλεσμα να τα χάσεις(με την έννοια του ότι έχασες αυτά που σου πρόσφεραν).

 

2. Για να κάνεις calibration πρέπει να είσαι root και δεν ξέρουμε αν θα βοηθήσει πραγματικά.

 

3. Επιστροφή στο service για ποιο λόγο και περιμένοντας τι αποτέλεσμα; Αν είναι θέμα λειτουργικού δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Αν είναι πάλι θέμα λειτουργικού , γιατί συμβαίνει επιλεγμένα σε μερικούς; Μήπως δεν είναι; Μόνο στην περίπτωση βλάβης μπαταρίας θα μπορούσαν να βοηθήσουν στο service .

 

4. Advanced task killer: Δεν θα βοηθήσει σε τίποτα στην μπαταρία. Αν είναι θέμα εφαρμογής και εσύ την κλείσεις αυτή θα ανοίξει μόνη της πάλι. Αν επιλέξεις να κλείνει αυτόματα εφαρμογές θα σου κάψει παραπάνω μπαταρία(αυτό θα τις κλείνει , αυτές θα ανοίγουν , θα τις ξανακλείνει και θα πάει κύκλος η όλη ιστορία στρεσάροντας επιπλέον την cpu με αποτέλεσμα να κάψει παραπάνω).

 

24 ώρες για ένα smartphone είναι πολύ λογικό. Ακόμα και τα ακριβά μοντέλα 24 ώρες βγάζουνε με νορμάλ χρήση . Αν τώρα κάποιος έχει την συσκευή σε sleep και την χρησιμοποιεί μόνο σαν τηλέφωνο(λίγες ολιγόλεπτες κλήσεις , 10 λεπτά wifi, μερικά sms) τότε θα κρατήσει πολύ παραπάνω. Ρώτα αυτούς που τους κρατάει 3 μέρες αν έχουνε wifi ανοιχτό για πολλές ώρες, όπως είπες πως κάνεις εσύ. Δεν νομίζω.

 

Για να δεις αν το τηλέφωνο καταναλώνει πολύ σε sleep , δες το επίπεδο της μπαταρίας πριν κοιμηθείς το βράδυ και το πρωί δες πόσο σου έκαψε.

 

Διάβασε και αυτόν τον οδηγό του Stinger, ποστ 22 (ας είναι σε thread άλλης συσκευής, πολλά ισχύουν για όλους) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667 .

 

Δοκίμασε αυτό που σου πρότεινα για να πάρουμε μια ιδέα και πόσταρε τα αποτελέσματα . Μετά βλέπουμε.

 

Τελικά είχες δίκιο! Έριξα μια ματιά και στο λινκ.

Ξετσέκαρα το GPS, Wi-Fi. Άνοιγα το Wi-Fi για λίγο και έκλεινα μόλις τελείωνα.

Την λειτουργιά πτήσης δεν την χρησιμοποιούσα !

Την φόρτωσα 100%, έκλεισα-άνοιξα, και μετά από 22 ώρες έπεσε στο 73%!

Μάλλον Android θέλει συχνή επανεκκίνηση ...

 

Λοιπόν, θα ξαναπεράσω τα apps που έβγαλα ...

Edited by iant
Link to comment
Share on other sites

@iakoboss7, ποιο bench είναι αυτό? να προσπαθήσω να "γαλαζ-ιάσω" την κορυφή ;D

δοκιμάστε με κάποιο πρόγραμμα για τη φωτογραφική που πειράζεις το ΙSO (vignette/lg camera έχω χρησιμοποιήσει), σας τρώει σκάλωμα το πρόγραμμα όταν πάει να αποθηκευσει την φωτό?(και με ποια ROM). Με Β137 από modaco, σε οτιδήποτε εκτός από Auto στο ISO, παγώνει η εφαρμογή(και οι 2 πιο πανω)

Link to comment
Share on other sites

new manager για το τηλέφωνο απο την Huawei.

http://www.huaweidevice.com/resource/mini/201105239635/hi_suite_en/index.html

κάνει ότι χρειαζόμαστε ακόμη και screenshots!

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

@iakoboss7, ποιο bench είναι αυτό? να προσπαθήσω να "γαλαζ-ιάσω" την κορυφή ;D

δοκιμάστε με κάποιο πρόγραμμα για τη φωτογραφική που πειράζεις το ΙSO (vignette/lg camera έχω χρησιμοποιήσει), σας τρώει σκάλωμα το πρόγραμμα όταν πάει να αποθηκευσει την φωτό?(και με ποια ROM). Με Β137 από modaco, σε οτιδήποτε εκτός από Auto στο ISO, παγώνει η εφαρμογή(και οι 2 πιο πανω)

 

https://market.android.com/details?id=cn.opda.android.activity&feature=search_result

 

ελπιζω σε πρωτη θεση ^^

Link to comment
Share on other sites

 

το συνολικό σκορ επηρεάζεται από τα αποτελέσματα στην SD? αν ναι, τότε έχω πρόβλημα :p, γιατί μου κάνει force close κάθε φορά που πατάω να την τεστάρει..

+ ότι έχει τεράστιες διακυμάνσεις από run σε run.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν επηρεάζετε απο την sd. σε μενα λειτουργει κανονικα παντως!

 

καλα διακυμανσεις εχει και το quadrant :p

Link to comment
Share on other sites

το σκορ βγήκε μεν, αλλά το "efficiency" δεν μου αρέσει... :p (btw, πώς γίνεται να έχεις -Β137- rom και να σου βγάζει 2.2.1 έκδοση?)
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχει να κανει με την custom rom... μαλλον δεν διαβαζει σωστα την εκδοση! (αυτην εχω: http://bbs.goapk.com/thread-3177723-1-1.html ) επισης σε σενα λεει u8800 ενω σε μενα ideos x5! και ετσι βγαζει διαφορετικα results κλπ. προσεξε την φωτο μου να δεις.

 

ωραιος παντως ;) τους εσκισες :D ελπιζω να μην καψεις το κινητο ομως με τετοιο overclock!!!!

 

ποσο overall σου εβγαλε?

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

new manager για το τηλέφωνο απο την Huawei.

http://www.huaweidevice.com/resource/mini/201105239635/hi_suite_en/index.html

κάνει ότι χρειαζόμαστε ακόμη και screenshots!

 

Το δοκίμασε κανείς; :happy:

Link to comment
Share on other sites

i did! δουλευει μια χαρα και με usb αλλα και με wifi, και ειμαι και με custom rom ^^

 

ειναι πολυ χρησιμο προγραμμα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...