Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ανέφερα μερικά μηνύματα παραπάνω έβαλα την JVH με CSC=I9000PROJV3 και έχω τα πάντα στα ελληνικά. ΚΑΙ Swype με τελικό ς. Δε χρειάζεται να μπλέκεις με CWM για τα πληκτρολόγια αν επιλέξεις αυτή τη ROM.

 

ΔΕΝ εχει τελικο ς καμια JPH...

 

ΕDIT: ... ή τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτό νομίζαμε. Παρ'όλα αυτά, ο me00016 μας διαβεβαιώνει ότι το Swype στη Βέλγικη JVH λειτουργεί κανονικά. Την ανέβασα λοιπόν ξανά στο πρώτο θέμα, και όποιος θέλει ας την δοκιμάσει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μολις περασα την jvp στο κινητο του αδερφου μου με αυτον τον κερνελ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=975349

παιδια δεν ξερω αν μου φαινεται αλλα δεν εχω δει πιο γρηγορο το κινητο ποτε....

επαθα πλακα μιλαμε....:blink:

 

+10000000000000000000......

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το φορτισα το βραδυ (κλειστο, για 5 ωρες περιπου) και οταν το ανοιξα σημερα το πρωι ελεγε 91% μπαταρια...τιν τουτο παλι...;αλλου ειδους battery drain...;:blink::blink::lol:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα για το touchwiz και θα ήθελα να το δοκιμάσω. Αξίζει άραγε; Είμαι με JVP και Supercurio. Η έκδοση 4 που έχουν στο xda κάνει για μας; Η εγκατάσταση πως γίνεται (cwm or odin); Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα για το touchwiz και θα ήθελα να το δοκιμάσω. Αξίζει άραγε; Είμαι με JVP και Supercurio. Η έκδοση 4 που έχουν στο xda κάνει για μας; Η εγκατάσταση πως γίνεται (cwm or odin); Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Μέσω CWM γίνεται η εγκατάσταση, δεν είναι δύσκολη... Επίσης πολλές custom roms τον έχουν στανταρ ή σαν add-on!

Αν αξίζει: είναι καλός, πιο smooth απο τον touchwiz 3 και με περισσότερες δυνατότητες (πχ φακέλους στις εφαρμογές, πιο όμορφη οθόνη επιλογής widget που τα δείχνει κιόλας) αλλά και με πολλά απρόοπτα (fc, επανεκκινήσεις και κολλήματα). Δηλαδή ο touchwiz 4 είναι ακόμα σε νηπιακό στάδιο και θέλει χρόνο και κόπο για να φτάσει σε επίπεδο να δουλεύει απροβλημάτιστα.

Η επιλογή δική σου φυσικά :rolleyes:!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τον touchwiz το απεγκατεστησα εντελως. δουλευω το κινητο με τον δωρεαν zeam launcher και εκτος του οτι λειτουργει μια χαρα, δεν εχω καμια παρενεργεια με καμια εφαρμογη.

 

Ετσι ακριβως Αντωνη, και εχω πλεον μονο l.p.p, οπου παρεπιμπτοντως ειναι πολυ καλο το ατερμονο scrolling στην τελευταια του εκδοση. Μεχρι στιγμης, χωρις κανενα προβλημα και παρενεργεια.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα την jsd και εβαλα το CF-Root-XX_OXA_JPU-v1.3-BusyBox-1.17.1, αλλα μου λεει οτι δεν εχω κανει root το titatium backup οταν το ανοιγω, καποια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα την jsd και εβαλα το CF-Root-XX_OXA_JPU-v1.3-BusyBox-1.17.1, αλλα μου λεει οτι δεν εχω κανει root το titatium backup οταν το ανοιγω, καποια βοηθεια?

 

Ναι, έβαλες λάθος cf-root. Αφού εσύ έχεις την XWJSD, και έβαλες το cf-root βασισμένο σε kernel της XXJPU.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

γειά σας και πάλι.

είμαι με jvp +chainfire,

κατέβασα το Gingerbread-GT-I9000-XXJVP-stock-kernel+hacks.tar. αυτό είναι το supercurio ?

πως το εγκαθιστώ ? μετά πρέπει να του ρυθμίσω τπτ ?

ευχαριστώ και πάλι.

SGS II με Pulse ROM 2.0
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει της jsd ? που μπορω να το βρω?

 

Όχι δεν υπάρχει. Θα συνιστούσα να ξαναφλασάρεις τη rom από την αρχή, και να κάνεις root με superoneclick ή κάτι τέτοιο. Διάβασε το επισημασμένο θέμα για root σε Froyo. Αλλιώς δοκίμασε να βάλεις το cf-root της JS8, μπορεί να δουλέψει. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108. Αλλά υπάρχει περίπτωση να έχεις προβλήματα.

 

γειά σας και πάλι.

είμαι με jvp +chainfire,

κατέβασα το Gingerbread-GT-I9000-XXJVP-stock-kernel+hacks.tar. αυτό είναι το supercurio ?

πως το εγκαθιστώ ? μετά πρέπει να του ρυθμίσω τπτ ?

ευχαριστώ και πάλι.

 

Nαι αυτό είναι. Θα αντικαταστήσει το kernel του chainfire. Βάλτο όπως ακριβώς έβαλες και το chainfire, μόνο που μετά θα πρέπει να βγάλεις την εφαρμογή tweaks γιατί δε θα δουλεύει πια.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μέσα εχει ενα αρχείο zimage , και δεν το διαβάζει ο οντιν...

 

Δεν πρεπει να το αποσυμπιεσεις. Οπως ειναι βαλε το αρχειο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

πειτε μας ομως ρε παιδια που την βρισκουμε την 2.3.4

 

 

εδώ θα την βρείς. ρωτάς όμως σε λάθος θρέντ

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Xμμ, μόλις μπρίκαρα το τηλέφωνο δοκιμάζοντας να βάλω το Fugutweaks. Όσοι το είδατε, καλύτερα να μην το βάλετε αν έχετε gingerbread με cf-root.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικα την 2.3.4 ολα καλα αλλα δεν εχω πληκτρολογιο ελληνικο.Εβαλα το Greek Input method,και το HTC_IME αλλα μολις γραφω μυνημα λεει οτι μπορει να ειναι κατεστραμενο.Ξερει κανεις τιποτα;:(
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικα την 2.3.4 ολα καλα αλλα δεν εχω πληκτρολογιο ελληνικο.Εβαλα το Greek Input method,και το HTC_IME αλλα μολις γραφω μυνημα λεει οτι μπορει να ειναι κατεστραμενο.Ξερει κανεις τιποτα;:(

 

Kοίτα στους οδηγούς για νέους χρήστες, και γύρνα τη μέθοδο εισαγωγής στο αυτόματο.

 

Συγκεκριμένα η ερώτηση που σ'ενδιαφέρει στους οδηγούς λέει:

- Πώς στέλνω sms στα Ελληνικά; Στέλνω μόνο ερωτηματικά! Kαι στέλνει μικρά μηνύματα!

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Kοίτα στους οδηγούς για νέους χρήστες, και γύρνα τη μέθοδο εισαγωγής στο αυτόματο.

 

Συγκεκριμένα η ερώτηση που σ'ενδιαφέρει στους οδηγούς λέει:

- Πώς στέλνω sms στα Ελληνικά; Στέλνω μόνο ερωτηματικά! Kαι στέλνει μικρά μηνύματα!

Το βρηκα ενταξει σε ευχαριστω πολυ:D

Link to comment
Share on other sites

Συνταρακτικό:ninja:! Μόλις κατάφερα να έχω battery drain στην jvp 2.3.4 :cry:... Συγκεκριμένα τρέχοντας το παιχνίδι air attack hd και σερφάρωντας λιγο στο ίντερνετ με dolphin browser hd μετά βάζοντας το κινητό σε αναμονή είδα οτι αυτό συνέχισε και έτρωγε μπαταρία! Αυτή τη φορά όμως είχα και το cpu spy στο κινητό (για ευνόητους λόγους παρακολουθούσα το κινητό:p) και παρατήρησα οτι ενώ αυτό υποτίθεται βρισκόταν σε αναμονή είδα ότι η cpu βρισκόταν μόνιμα χρονισμενη στα 800mhz (τρώγοντας μπαταρία) ενω το android os ανέβηκε στη χρήση μπαταρίας σε 8% αντί για 4% που ήταν πριν!

Για να σας προλάβω έκανα ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΗ εγκατάσταση και μάλιστα 2 φορές (δηλαδή factory reset, format sd, wipe cache, dalvik cache, flash stock JVP 2.3.4 με repartition, το ίδιο αλλη μια φορά και μετά πέρασα απο πάνω τoν criskelo v71) πριν για να βεβαιωθώ ότι αν εμφανιστεί το «φαινόμενο» δεν θα οφείλεται στο θέμα ότι δεν έκατσε καλά. Τα συμπεράσματα δικά σας... Εγώ θα συνεχίσω τα τεστ!

 

EDIT: To αρχικό κείμενο γράφτηκε απο το κινητό και χρειαζόταν τροποποίηση απο pc!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Συνταρακτικό:ninja:! Μόλις κατάφερα να έχω battery drain στην jvp 2.3.4 :cry:... Συγκεκριμένα τρέχοντας το παιχνίδι 1941 και σερφάρωντας λιγο στο ίντερνετ με dolphin browser hd μετά βάζοντας το κινητό σε αναμονή είδα οτι αυτό συνέχισε και έτρωγε μπαταρία! Αυτή τη φορά όμως είχα και το cpu spy στο κινητό (για ευνόητους λόγους παρακολουθούσα το κινητό:p) και παρατήρησα οτι ενώ αυτό υποτίθεται βρισκόταν σε αναμονή είδα ότι η cpu βρισκόταν μόνιμα χρονισμενη στα 800mhz (τρώγοντας μπαταρία) ενω το android os ανέβηκε στη χρήση μπαταρίας σε 8% αντί για 4% που ήταν πριν!

Για να σας προλάβω έκανα ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΗ εγκατάσταση και μάλιστα 2 φορές (δηλαδή factory reset, format sd, wipe cache, dalvik cache, flash stock JVP 2.3.4 με repartition, το ίδιο αλλη μια φορά και μετά πέρασα απο πάνω τoν criskelo v71) πριν για να βεβαιωθώ ότι αν εμφανιστεί το «φαινόμενο» δεν θα οφείλεται στο θέμα ότι δεν έκατσε καλά. Τα συμπεράσματα δικά σας... Εγώ θα συνεχίσω τα τεστ!

 

EDIT: To αρχικό κείμενο γράφτηκε απο το κινητό και χρειαζόταν τροποποίηση απο pc!

 

Αρα Βασιλη στο παρουσιασε στην στοκ JVP ή στην criskelo ?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αρα Βασιλη στο παρουσιασε στην στοκ JVP ή στην criskelo ?

Στην criskelo αλλά δεν νομίζω οτι φταίει η custom rom Παναγιώτη! Παρόλα αυτά είμαι έτοιμος να ξαναφλασάρω στοκ πάλι (δυο-τρεις φορές με repartition Κλπ πάλι) να ξαναδοκιμάσω αν συμβεί και στην στοκ (το λογικό είναι πως ναι).

Οφείλω να ομολογήσω πως 2 ημέρες τώρα που την πέρασα όσο και αν δοκίμασα δεν το είδα το battery drain, ήταν η πρώτη φορά! Αλλά τουλάχιστον είδα το τι κάνει, διατηρεί την cpu σταθερή στα 800 mhz (χωρίς να την αφήνει να πέσει σε deep sleep).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Στην criskelo αλλά δεν νομίζω οτι φταίει η custom rom Παναγιώτη! Παρόλα αυτά είμαι έτοιμος να ξαναφλασάρω στοκ πάλι (δυο-τρεις φορές με repartition Κλπ πάλι) να ξαναδοκιμάσω αν συμβεί και στην στοκ (το λογικό είναι πως ναι).

Οφείλω να ομολογήσω πως 2 ημέρες τώρα που την πέρασα όσο και αν δοκίμασα δεν το είδα το battery drain, ήταν η πρώτη φορά! Αλλά τουλάχιστον είδα το τι κάνει, διατηρεί την cpu σταθερή στα 800 mhz (χωρίς να την αφήνει να πέσει σε deep sleep).

 

Καλα δεν υποννοησα οτι φταιει η custom, απλα δεν ειχε ξεκαθαριστει στο προηγουμενο μηνυμα σου γιαυτο:) Πιστευω Βασιλη οτι ειναι καθαρα θεμα και να σου τυχει. Δεν ξερω ποσο στατιστικα πιθανο ειναι να εμφανιστει το battery drain, αλλα οσο καιρο ημουν με 2.3.3 και με οσες ρομ χρησιμοποιησα μου το εκανε μονο μια φορα. Τωρα κι εσυ μπορει να ξαναπροσπαθησεις 4-5-10 φορες και να μην στο εμφανισει το προβλημα τι να πω. Σε καποιον αλλο μπορει να μην το εμφανισει και ποτε. Ενημερωσε μας παντως αφου αποφασισες να ασχοληθεις σε διδακτορικο επιπεδο με το battery drain.:cool:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν υποννοησα οτι φταιει η custom, απλα δεν ειχε ξεκαθαριστει στο προηγουμενο μηνυμα σου γιαυτο:) Πιστευω Βασιλη οτι ειναι καθαρα θεμα και να σου τυχει. Δεν ξερω ποσο στατιστικα πιθανο ειναι να εμφανιστει το battery drain, αλλα οσο καιρο ημουν με 2.3.3 και με οσες ρομ χρησιμοποιησα μου το εκανε μονο μια φορα. Τωρα κι εσυ μπορει να ξαναπροσπαθησεις 4-5-10 φορες και να μην στο εμφανισει το προβλημα τι να πω. Σε καποιον αλλο μπορει να μην το εμφανισει και ποτε. Ενημερωσε μας παντως αφου αποφασισες να ασχοληθεις σε διδακτορικο επιπεδο με το battery drain.:cool:

 

Μέχρι και developer είμαι έτοιμος να γίνω για να το λύσω το θέμα:p! Πάει πολύ πια!

 

Το είχα σε όλες τις 2.3.3 που δοκίμασα (JVK, JVB, JVH) τώρα και στην JVP, τι να πω, πρέπει να είμαι πολύ άτυχος τελικά!

Αλλά είναι περίεργο το ότι δεν εμφανίζεται πάντα και σε όλους!!! Πολύ περίεργο! Όπως και να χει θα το βρω το τι φταίει (και θα το πάρω το διδακτορικό). Και αν το πάρω θα ρθω για moderator :lol::lol::lol:!!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...