Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oχι δεν φευγει (δεν ειναι προβλημα & αν θες να το βγαλεις ψαξε στο xda...καπου ειχαν δωσει οδηγιες)....αφου φλασαρεις κανε το 3πλο wipe: data/factory reset ,cache +& dalvik (απο advanced menu) μέσω CWM.

 

ΥΓ1.Εχεις pm (εκει θα βρεις pinball HD & Samurai II που λειτουργουν αψογα)

 

ΥΓ2.Ειμαι με IGO...αν εξαιρεσουμε το πρωτο λοκαρισμα που ηθελε 1-2 λεπτα για να νιωσει πλεον μου λοκαρει περιπου στα 15 secs.

 

Δε συνίσταται να κάνεις κανένα wipe με αυτόν τον kernel (και γενικά με κάποιον κερνελ με κάποιες εξαιρέσεις...). Δε συνίσταται γιατί δεν έχει τίποτα παραπάνω απο τον stock εκτός απο root και ενσωματωμένο CWM...Το λέει και στη σελίδα toy chainfire οτι δεν χρειάζεται wipe...Επίσης ειδικά για το dalvik wipe, το κάνουμε μόνο σαν τελευταία λύση όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το κινητό, πχ να σέρνεται, να κάνει force close συνέχεια και άλλα τέτοια σοβαρά προβλήματα...

Wipe/Data factory reset κάνουμε μόνο πριν βάλουμε καινούργια custom rom (με official ROM γίνεται αυτόματα απο odin αν θυμάμαι καλά...). Υπάρχουν δηλαδή custom roms που το συνιστούνε το wipe....Μερικές λέγονται και Wipe_******, όπου **** το όνομα της custom rom....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω το κινητό με την έκδοση ke2 πότε θα είναι διαθέσιμο το νέο update ke7 επίσημα από την samsung μέσω kies.

 

Θα πρέπει να περιμένεις αναγκαστικά αν το περιμένεις επίσημα απο kies...Συνήθως τα κινητά απο Αγγλία παίρνουν πρώτα τις αναβαθμίσεις και τα άλλα έρχονται αργότερα....Για το galaxy s πχ έπρεπε να περιμένεις πολύυυυυυυ καιρό για επίσημο ελληνικό update.....κλάφτα χαράλαμπε......

Link to comment
Share on other sites

Guys γράψτε μια τι διαφορές έχει το η KE7 from KE2 ?

Διαφορες που να φαινονται στην χρήση, bugs που να χουν ξε-bug-ιαστεί etc :p

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Δε συνίσταται να κάνεις κανένα wipe με αυτόν τον kernel (και γενικά με κάποιον κερνελ με κάποιες εξαιρέσεις...). Δε συνίσταται γιατί δεν έχει τίποτα παραπάνω απο τον stock εκτός απο root και ενσωματωμένο CWM...Το λέει και στη σελίδα toy chainfire οτι δεν χρειάζεται wipe...Επίσης ειδικά για το dalvik wipe, το κάνουμε μόνο σαν τελευταία λύση όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το κινητό, πχ να σέρνεται, να κάνει force close συνέχεια και άλλα τέτοια σοβαρά προβλήματα...

Wipe/Data factory reset κάνουμε μόνο πριν βάλουμε καινούργια custom rom (με official ROM γίνεται αυτόματα απο odin αν θυμάμαι καλά...). Υπάρχουν δηλαδή custom roms που το συνιστούνε το wipe....Μερικές λέγονται και Wipe_******, όπου **** το όνομα της custom rom....

 

Εχω συνηθησει απο GS1 ειτε με custom rom ειτε με kernel να κανω 3πλο wipe για να ειμαι σιγουρος.:)

 

Ενα θεματακι που εχω:Με απλο σκρολαρισμα στον tw το κινητο ανεβαζει ανεξηγητα θερμοκρασια στην περιοχη της καμερας...μολις το αφηνω επανερχεται :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρει και εγω το s2! Να ρωτησω κατι ηθελα. Ειναι αγορασμενο απο expansys προ λιγων ημερων, και εχει την εκδοση Κ2 επανω. Κατεβασα το kies, εκανε συνδεση κανονικα, και μου δειχνει την εκδοση που εχω (Κ2), καθως και την τελευταια διαθεσιμη εκδοση που ειναι παλι η Κ2! :confused:

Αφου ειναι ευρωπαικο το κινητο και οχι Ελληνικο, δεν θα επρεπε να μου δειχνει την Κ7 διαθεσιμη;

Και το kies σαν προγραμμα λεει οτι ειναι η τελευταια εκδοση.

Κανω κατι λαθος;

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Εχω συνηθησει απο GS1 ειτε με custom rom ειτε με kernel να κανω 3πλο wipe για να ειμαι σιγουρος.:)

 

Ενα θεματακι που εχω:Με απλο σκρολαρισμα στον tw το κινητο ανεβαζει ανεξηγητα θερμοκρασια στην περιοχη της καμερας...μολις το αφηνω επανερχεται :wacko:

 

Σακη ειναι θεμα ημερων.... σε 2-3 μερες θα εχει στρωσει.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρει και εγω το s2! Να ρωτησω κατι ηθελα. Ειναι αγορασμενο απο expansys προ λιγων ημερων, και εχει την εκδοση Κ2 επανω. Κατεβασα το kies, εκανε συνδεση κανονικα, και μου δειχνει την εκδοση που εχω (Κ2), καθως και την τελευταια διαθεσιμη εκδοση που ειναι παλι η Κ2! :confused:

Αφου ειναι ευρωπαικο το κινητο και οχι Ελληνικο, δεν θα επρεπε να μου δειχνει την Κ7 διαθεσιμη;

Και το kies σαν προγραμμα λεει οτι ειναι η τελευταια εκδοση.

Κανω κατι λαθος;

 

Αν είναι με Αγγλικό φορτιστή τότε ναι , πρέπει να βλέπεις την κ7 κανονικά

Αν είναι με Ευρωπαϊκό τότε την περιμένεις νωρίτερα από Ελλάδα , περίπου μαζί με την Γαλλία αν δεν κάνω λάθος.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ μη γίνεται αναφορά σπασμένων εφαρμογών.

Υπάρχουν και τα π.μ.

 

Sent from my GT-I9000

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

To παρακατω προτεινω να ενσωματωθει στο πρωτο post.

 

Λίστα με GSII stock apps [safe to Remove]

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Το KE7 θα φλασαρεις αν το κινητο σου ειναι απο ευρωπη.

 

Αν και θα εχει αναφερθει screenshot τραβάμε με home button και μετα power button. (οχι home και back button οπως στο GS1)

 

Εμένα που το πήρα από Ελλάδα, και έβαλα την custom rom (litening v1.3) που περιλαμβάνει τον κερνελ XWKE8, πρέπει να βάλω άλλο κερνελ αλλιώς θα έχω πρόβλημα;

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To παρακατω προτεινω να ενσωματωθει στο πρωτο post.

 

Λίστα με GSII stock apps [safe to Remove]

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

 

Προστέθηκε. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που το πήρα από Ελλάδα, και έβαλα την custom rom (litening v1.3) που περιλαμβάνει τον κερνελ XWKE8, πρέπει να βάλω άλλο κερνελ αλλιώς θα έχω πρόβλημα;

 

Δε χρειάζεται να κανείς τίποτα άλλο αφού εβαλες custom Rom.. αν παρουσιαστεί πρόβλημα θα είναι απο την Rom και όχι απ τον kernel (το πιο πιθανό διότι δεν πολυ πειράζουν kernels ακόμα..)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To παρακατω προτεινω να ενσωματωθει στο πρωτο post.

 

Λίστα με GSII stock apps [safe to Remove]

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

 

υπαρχει καποιος οδηγος για το πως τα κανουμε uninstall ?

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα και απο εμενα.

χτες εγινα κατοχος του galaxy s2 και λογω του οτι δεν ειχα ποτε πριν επαφη με android αλλα και με samsung θα χρειαστω την βοηθεια σας.(τα πηγαινα καλα με τα wm στο hd2,δοκιμασα και ανδροιδ απο την καρτα sd στην ιδια συσκευη αλλα δεν προλαβα να εμβαθυνω)

θελω να του κανω root γιατι απο οτι καταλαβα πολλα πραγματα για να γινουν πρεπει η συσκευη να ειναι ροοτ.

στην ουσια λοιπον.

τι πρεπει να κανω πριν την διαδικασια που περιγραφεται στο πρωτο ποστ?

απο οτι καταλαβα πρεπει να εγκαταστησω το κιες

κατεβασα το κιες το εγκατεστησα αλλα οταν συνδεω το σ2 δεν δειχνει να επικοινωνει.

μου βγαζει ενα μηνυμα¨επανασυνδεστε τη συσκευη σε λειτουργια samsung kies.PC studio.

η τρεχουσα λειτουργια συνδεσης δεν υποστηριζεται απο το κιεσ.

 

ακομα ειδα οτι καποιοι κρατατε καποιον κωδικο (κερνελ?)ωστε να τον επαναφερετε μετα το ροοτ?

η μηπως αυτο χρειαζεται μονο αν αλλαξουμε ρομ?(ρομ δεν θελω να αλλαξω,τουλαχιστον για το επομενο διαστημα)

εκτος απο τον οδηγο που υπαρχει στην πρωτη και την 4η αν δεν κανω λαθος σελιδα,μηπως υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος για ροοτ στο s2?

ευχαριστω προκαταβολικα οποιον βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα και εγω εχω ομως 2 αποριες δεν υπαρχει το crt lock animation? και πως κανω να εμφανιζονται οι επαφες που εχω στην sim?οταν συνδεω τον λογαριασμο μου του facebook μεσω του social hub μου περναει ολες τις επαφες χωρις να μπορω να επιλεξω ποιες θελω εγω αυτο μπορει να αλλαξει?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα και απο εμενα.

χτες εγινα κατοχος του galaxy s2 και λογω του οτι δεν ειχα ποτε πριν επαφη με android αλλα και με samsung θα χρειαστω την βοηθεια σας.(τα πηγαινα καλα με τα wm στο hd2,δοκιμασα και ανδροιδ απο την καρτα sd στην ιδια συσκευη αλλα δεν προλαβα να εμβαθυνω)

θελω να του κανω root γιατι απο οτι καταλαβα πολλα πραγματα για να γινουν πρεπει η συσκευη να ειναι ροοτ.

στην ουσια λοιπον.

τι πρεπει να κανω πριν την διαδικασια που περιγραφεται στο πρωτο ποστ?

απο οτι καταλαβα πρεπει να εγκαταστησω το κιες

κατεβασα το κιες το εγκατεστησα αλλα οταν συνδεω το σ2 δεν δειχνει να επικοινωνει.

μου βγαζει ενα μηνυμα¨επανασυνδεστε τη συσκευη σε λειτουργια samsung kies.PC studio.

η τρεχουσα λειτουργια συνδεσης δεν υποστηριζεται απο το κιεσ.

 

ακομα ειδα οτι καποιοι κρατατε καποιον κωδικο (κερνελ?)ωστε να τον επαναφερετε μετα το ροοτ?

η μηπως αυτο χρειαζεται μονο αν αλλαξουμε ρομ?(ρομ δεν θελω να αλλαξω,τουλαχιστον για το επομενο διαστημα)

εκτος απο τον οδηγο που υπαρχει στην πρωτη και την 4η αν δεν κανω λαθος σελιδα,μηπως υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος για ροοτ στο s2?

ευχαριστω προκαταβολικα οποιον βοηθησει.

 

Για Kies. Κάτι δεν κάνεις καλά. Αν δεν έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging τότε δοκίμασε να βάλεις βγάλεις καλώδια, να ξανακάνεις install με administrator rights (αν έχεις windows 7) και κάνε και κανά reboot ....

 

Για root: Σου προτείνω να διαβάσεις λίγο να μάθεις περισσότερα πράγματα. Αν και η διαδικασία είναι εύκολη αν ακολουθήσεις τα βήματα, καλό θα ήταν να ξέρεις λίγο πολύ τι κάνεις. Π.χ. ο kernel είναι στην ουσία οι drivers που επιτρέπουν την επικοινωνία του hardware με το software. Δεν το βλέπεις, αλλά υπάρχει. Για αυτό και λέγεται kernel....

 

παιδια το πηρα και εγω εχω ομως 2 αποριες δεν υπαρχει το crt lock animation? και πως κανω να εμφανιζονται οι επαφες που εχω στην sim?οταν συνδεω τον λογαριασμο μου του facebook μεσω του social hub μου περναει ολες τις επαφες χωρις να μπορω να επιλεξω ποιες θελω εγω αυτο μπορει να αλλαξει?

 

Για crt effect θες root και κάποια custom rom που το έχει ενσωματωμένο ή το κατεβάζεις σαν Mod. Κοίτα στο xda και θα τα βρεις όλα.

 

Για τις επαφές, πήγαινε επαφές, πάτα το Menu κουμπί του κινητού και μετά εισαγωγή/εξαγωγή, εισαγωγή από sim>

Link to comment
Share on other sites

@christou To kies είναι το πιο ηλιθιο πρόγραμμα υποστήριξης συσκευής. Ωστοσο το χρειαζεσαι τουλάχιστον για τους drivers. Αν και υπαρχει εναλλακτικη αλλα δυστυχως δεν ειμαι στον υπολογιστη για να σου πω απο που να τους βρεις. Στο προκειμενο, καπου στα settings του kies εχει επιλογη για install drivers. Do it, και λογικα θα δουλεψει. Επισης για να λειτουργησει πρεπει να εχεις default τον TouchWiz στη συσκευή και όχι άλλον launcher.

Εγω παντως το kies μια που το εβαλα για το sgs μου και κατευθειαν το απεγκατεστησα και δεν το ξαναεβαλα ποτε, useless crap ειναι :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

το usb debugging που το βρισκω?

στα ελληνικα πως λεγεται?

κανω και εγκατασταση drivers μεσα απο το kies..και βλεπουμε...

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι με Αγγλικό φορτιστή τότε ναι , πρέπει να βλέπεις την κ7 κανονικά

Αν είναι με Ευρωπαϊκό τότε την περιμένεις νωρίτερα από Ελλάδα , περίπου μαζί με την Γαλλία αν δεν κάνω λάθος.

 

Ευχαριστω φιλε μου!

Εχει ευρωπαικο φορτιστη κανονικα. Οχι τον αγγλικο.

Οποτε αναμονη

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

1. Κατεβάζετε odin απο εδώ: http://www.multiupload.com/1RTGSE061G

2. Κλείνετε το κινητό. Πατάτε volume down+home button+power button μαζί. Θα το καταλάβετε οτι μπήκατε σε download mode....Πατάτε το volume up για επιβεβαίωση για να συνεχίσετε στο download mode

3.Ανοίγετε το odin. Συνδέετε το κινητό με το pc σας με το usb καλώδιο. Περιμένετε να γίνει κίτρινο το πλαίσιο ID:COM. Αν οχι σημαίνει οτι δεν έχετε περάσει τους drivers στο pc σας. Περάστε το τελευταίο Kies που συμπεριλάμβάνει τους drivers. Επίσης να έχετε κλειστό το Kies σε όλη την διαδικασία για ενδεχομένως να γίνει κάποιου είδους εμπλοκή...

4. Φορτώνετε τον insecure_kernel σαν pda στο odin. Τον kernel τον βρίσετε απο εδώ: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=581915&d=1304094698. Μην πειράξετε τίποτα άλλο..Πρέπει να είναι έτσι: http://galaxy.androidgamer.org/Images/KDD_insec.jpg

5. Πατάτε start και περιμένετε να γίνει πράσινο το πλαίσιο που σημαίνει οτι περάσατε τον kernel.

6. Μόλις κάνει επανεκίνηση το τηλέφωνο πηγαίνετε settings > Applications > Development και τικάρετε το usb debugging.

7. Κατεβάζετε απο εδω http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=582734&d=1304172603 το one click πρόγραμμα με το οποίο θα κάνετε root. Είναι σε zip μορφή οπότε το ξεζιπάρε κάπου τοπικά στο pc σας. Ενδεχομένως αν έχετε antivirus ή firewall να σας βγεί μήνυμα. Αγνοήστε το και προχωρήστε άφοβα γιατι δεν είναι ιος εννοείται...

8. Ανοίγετε το superoneclick.exe και πατάτε root αφού έχετε συνδέσει το κινητό σας πάλι με το pc. Προσοχή απλά το συνδέετε, δεν πειράζετε τίποτα άλλο...Πατάτε root...Περιμένετε να τελιώσει η διαδικασία. Αν σας ρωτήσει να βάλει το busybox πατήστε yes...

9. Αφού τελειώσει ξανακλείστε το κινητό και μπείτε σε download mode όπως στο βήμα 2.

10. Κατεβάζετε απο εδώ τον εκάστοτε generic stock kernel αναλόγως τι έκδοση έχετε πχ KDD, KE1, KE7. Για ΚΕ7 πχ τον κατεβάζετε απο εδω: :http://www.multiupload.com/HMN4GUKBPS. To password είναι intratech@XDA.

11. Ακολουθείτε τα βήματα 3 και 4 μόνο που στο 4 βάζετε στο PDA τον kernel που κατεβάσατε στο βήμα 10...

12. Πατήστε start και περιμένετε..Και μόλις γίνατε root... :p

ps Αν δεν μπορείτε να κατεβάσετε τον insecure kernel γραφτείτε πρώτα στο xda για να έχετε πρόσβαση.. Είναι ενα λεπτό υπόθεση...http://forum.xda-developers.com/index.php

Διαβάστε προσεκτικά γιατί δεν φέρω ευθύνη αν κάνετε κάτι στραβά εννοείται...

Με αυτά τα βήματα έχω γίνει root απρόσκοπτα 2 φορές ήδη...

Αναφορές απο εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278 και εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

 

Γιάννης

 

-edit- με πρόλαβαν... :)

 

Το δικό μου είχε την ΚΕ2. Να περάσω την ίδια ή την ΚΕ7? Και ποιες οι διαφορές τους????

Link to comment
Share on other sites

το usb debugging που το βρισκω?

στα ελληνικα πως λεγεται?

κανω και εγκατασταση drivers μεσα απο το kies..και βλεπουμε...

 

Settings-Applications-Development

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν pratein,ηθελε ξετσεκαρισμα στο ρυθμισεις εφαρμογες,αναπτυξη,εντοπισμος σφαλματων.

να υποθεσω λοιπον το αφηνω ξετσεκαρισμενο για παντα?

τι την ηθελα την μεταβαση στο android στα 40 μου?

καλα δεν ημουν με τα wm?

που θα μου παει θα το καταφερω και αυτο

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν pratein,ηθελε ξετσεκαρισμα στο ρυθμισεις εφαρμογες,αναπτυξη,εντοπισμος σφαλματων.

να υποθεσω λοιπον το αφηνω ξετσεκαρισμενο για παντα?

τι την ηθελα την μεταβαση στο android στα 40 μου?

καλα δεν ημουν με τα wm?

που θα μου παει θα το καταφερω και αυτο

 

Αν θέλεις την συμβουλη μου, αστο παντα τσεκαρισμενο και βγαζε το οταν θελεις. Αν γινει καμια στραβη, διχως το debugging δεν θα μπορεις να μπεις με adb στην συσκευη, και δεν το θελεις αυτο :)

Αφου έμαθες τα wm, το android θα σου φανει παιχνιδακι :lol:

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...