Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε, αν συγχρονίζεται οτιδήποτε με το gmail, αυτομάτως σημαίνει οτι συγχρονίζεται και το κινητό σου.

Βρήκα ένα ενδιαφέρον ποστ εδώ, αν δεν σου κάνει πάντως μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε ολόκληρο το thread.

Σίγουρα θα υπάρχει η απάντηση που θες εκεί πέρα. :)

 

Κατά το σετάρισμα της συσκευής, έδινε τη δυνατότητα να βάλω ένα email account για πλήρη συγχρονισμό (με Activesync). Εκεί απ όσο κατάλαβα, μπορούσα να βάλω είτε το email του γραφείου μου (που έχει Microsoft Exchange Server με Activesync) είτε και το google account το οποίο επίσης μπορεί να συγχρονιστεί με Activesync (και να εμφανίζονται τα email τη στιγμή που έρχονται, με push).

 

Αλλά, αν σε αυτό το σημείο έβαζα το google account, δεν θα μπορούσα να πάρω το email της δουλειάς μου στη συσκεύη με άλλο τρόπο, γιατί δεν υποστηρίζεται ούτε POP3 ούτε IMAP. O μόνος τρόπος να δει κανείς το email του γραφείου όταν είναι εκτός γραφείου, είναι είτε από μια ιστοσελίδα είτε με Activesync.

 

Οπότε έβαλα στη συσκεύη το google mail ως ξεχωριστό email account, αλλά δεν συγχρονίζεται το google calendar. Πώς μπορώ να κάνω να συγχρονίζεται το google calendar με το calendar της συσκεύης που έχει συγχρονιστεί με τον exchange server?

 

Ή, πηγαίνοντας ένα βήμα πιο πίσω, έχει δυνατότητα το android να συγχρονίζει με δυο λογαριασμούς μέσω Activesync?

 

...

Ή, πηγαίνοντας ένα βήμα πιο πίσω, έχει δυνατότητα το android να συγχρονίζει με δυο λογαριασμούς μέσω Activesync?

 

Είδα τελικά ότι γίνεται να έχεις πολλούς λογαριασμούς activesync

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρα μου κι εγω ως καινουργιος σε αυτο το λειτουργικο θελω να ρωτησω αν αρκει η απενεργοποιηση της επιλογης ''Ενεργοποιηση δεδομενων'' απο τις ρυθμισεις για να μη συνδεεται η συσκευη στο ιντερνετ οταν δεν το θελω εγω. Μηπως θα χρειαστω και καποιο προγραμμα οπως το NoData στα WM?

Επειδη δεν εχω προγραμμα ιντερνετ στο συμβολαιο μου μη μου ερθει κανενας τρελος λογαριασμος και παθω εγκεφαλικο! :lol:

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει τικ δεν χρεώνεσαι και δεν έχεις internet και όχι εδώ δεν χρειάζονται τέτοια κόλπα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω στα χερια μου ενα galaxy 3 για δοκιμη.

Δεν εχω δουλευψει andoid ποτε.Ειμαι iphoneακιας.Μια ερωτηση που θελω να κανω[τα αλλα τα διαβασα στις σημειωσεις σας].

Παιρνει κατι σαν jaibreak το κινητο.Ακουσα γαι το root.Θα μπορεις να κατεβαζεις στο κινητο επιπροσθετες εφαρμογες[κατι σαν cydia]κι προγραμματακια απο internet?Αν ναι πως?Υπαρχει καποιος οδηγος να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι,

μόλις απόκτησα το Galaxy 3 και αυτή είναι η πρώτη μου επαφή με Android.

Επειδή λόγω ηλικίας δεν μπορώ να διαβάσω τόσο πολλές σελίδες μήπως βρώ την απάντηση, αν μπορεί κάποιος έμπειρος ας με βοηθήσει.

Προσπαθώ να μπώ στο μάρκετ, οπότε μου ζητάει να ρυθμίσω τον λογαριασμό μου στο Google.

Το πρόβλημα είναι οτι, είτε προσπαθήσω να δημιουργήσω λογαριασμό, είτε να συνδεθώ με ένα gmail που ήδη έχω, κάνει προσπάθεια να επικοινωνήσει με το Google και μου βγάζει πάντα την ίδια απάντηση, οτι δεν μπορεί να δημιουργήσει αξιόπιστη σύνδεση δεδομένων μέσω αυτού του διακομιστή.

Δεν καταλαβαίνω τι φταίει, τι πρέπει να ρυθμίσω;

Εχω συμβόλαιο Vodafone, αλλά χρησιμοποιώ το wi-fi του σπιτιού μου (conn-x) για να μήν χρεώνομαι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω στα χερια μου ενα galaxy 3 για δοκιμη.

Δεν εχω δουλευψει andoid ποτε.Ειμαι iphoneακιας.Μια ερωτηση που θελω να κανω[τα αλλα τα διαβασα στις σημειωσεις σας].

Παιρνει κατι σαν jaibreak το κινητο.Ακουσα γαι το root.Θα μπορεις να κατεβαζεις στο κινητο επιπροσθετες εφαρμογες[κατι σαν cydia]κι προγραμματακια απο internet?Αν ναι πως?Υπαρχει καποιος οδηγος να το κανω?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021 Ένα πολύ καλό άρθρο για το τι είναι το root και τι κάνει.

Καμία σχέση πάντως με τις επιπρόσθετες εφαρμογές. :)

Γεια σας φίλοι,

μόλις απόκτησα το Galaxy 3 και αυτή είναι η πρώτη μου επαφή με Android.

Επειδή λόγω ηλικίας δεν μπορώ να διαβάσω τόσο πολλές σελίδες μήπως βρώ την απάντηση, αν μπορεί κάποιος έμπειρος ας με βοηθήσει.

Προσπαθώ να μπώ στο μάρκετ, οπότε μου ζητάει να ρυθμίσω τον λογαριασμό μου στο Google.

Το πρόβλημα είναι οτι, είτε προσπαθήσω να δημιουργήσω λογαριασμό, είτε να συνδεθώ με ένα gmail που ήδη έχω, κάνει προσπάθεια να επικοινωνήσει με το Google και μου βγάζει πάντα την ίδια απάντηση, οτι δεν μπορεί να δημιουργήσει αξιόπιστη σύνδεση δεδομένων μέσω αυτού του διακομιστή.

Δεν καταλαβαίνω τι φταίει, τι πρέπει να ρυθμίσω;

Εχω συμβόλαιο Vodafone, αλλά χρησιμοποιώ το wi-fi του σπιτιού μου (conn-x) για να μήν χρεώνομαι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Μιας και δεν έχεις κάνει πολλά πράγματα από τι βλέπω, δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, από ρυθμίσεις --> απόρρητο

Επίσης μπορείς να απευθυνθείς και στο νήμα της συσκευής σου που είναι εδώ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

...

Είδα τελικά ότι γίνεται να έχεις πολλούς λογαριασμούς activesync

...

 

Βάζοντας στην συσκεύη δυο λογαριασμούς Exchange Activesync (gmail και δουλειάς), στο calendar βλέπω μεν τις εγγραφές και από τα δύο calendars, αλλά τα calendars στο gmail και στο Microsoft Exchange δεν συγχρονίζονται το ένα με το άλλο, ώστε και το καθένα να δείχνει μια εγγραφή που κάνω στο άλλο. Ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό?

 

Επίσης δεν βλέπω να έχει το android εγγενή υποστήριξη για Tasks. Για tasks βάζουμε εφαρμογή από το market?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα

είμαι κάτοχος ενός galaxy s2 και ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να συνδέσω το κινητό με το pc

και να του δώσω internet το pc ,θέλω μέσου usb και όχι wifi...

ευχάριστω

Link to comment
Share on other sites

για ιντερνετ από το pc στο κινητό μέσω usb υπάρχει αυτός ο οδηγός http://blog.mycila.com/2010/06/reverse-usb-tethering-with-android-22.html αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.σε htc κινητά όπως το desire hd και μετά αυτή η λειτουργία είναι ενσωματωμένη στο σύστημα.

για ιντερνετ από το κινητό στο pc μέσω καλωδίου γίνεται με κάποιο πρόγραμμα όπως το pdanet https://market.android.com/details?id=com.pdanet&feature=related_apps ή το easy tether https://market.android.com/details?id=com.pdanet&feature=related_apps

Link to comment
Share on other sites

Και πως ξερουμε ποιο plugin πρεπει να ενεργοποιήσουμε ?

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό που ζήτησε ο φίλος με το ανάποδο tethering υπάρχει εδώ και καιρό αυτό... Ας το δοκιμάσει όποιος ενδιαφέρεται και βλέπουμε ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου Windows, δουλεύει και το αντίστροφο.

 

Όταν συνδέεις με USB το τηλέφωνο στο PC/Laptop, βγάζει τις εξής επιλογές

 

http://img220.imageshack.us/img220/6756/screenshotoucy.png

 

(αν επιλέξεις το Internet pass-through, έχεις Ίντερνετ στο τηλέφωνο από τη σύνδεση του PC.)

Edited by saliez
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και μερικά χρόνια iphone 3GS 16GB, πρόσφατα λόγω επιδότησης πήρα το motorola quench XT5 γιατι ειχε καλη τιμή (68 ευρώ) και ήθελα να δω και το android OS, είμαι ασχετος δλδ σχεδον εντελώς αλλά σχετικός με linux αφού όλα τα μηχανηματα μου εχουν linux εδω και χρονια! :):):) καταφερα και το έκανα root και του έβαλα μια ROM με android 2.3 και παιζει αψογα. Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης γιατι ειναι δυσκολο να διαβασω τοσες πολλες σελίδες εδώ μέσα.

1ον εχω καλώδιο USB αλλα στα εικονικα win ενω το βλέπει ζηταει drivers και δεν έχω! πως κανω το κινητο να το δει το pc για να μπορώ να αντιγραφω αρχεια στην καρτα μνήμης για να μην την μπαινοβγάζω? το εικονιδιο στο κινητο που δειχνετε παραπανω εμένα δεν εμφανιζεται! γιατί???

2ον υπάρχει πρόγραμμα να δειχνει μεσω wifi στο pc τα αρχεια μας για ανταλλαγες αρχειων? εβαλα κάτι με samba αλλά δεν δούλευε! θα ήθελα κάτι αντίστοιχο με το iFile του iphone που σηκώνει web server!

3oν εκτος μέσω του gmail υπάρχει τροπος να περάσω τις επαφες μου ? αυτά προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και μερικά χρόνια iphone 3GS 16GB, πρόσφατα λόγω επιδότησης πήρα το motorola quench XT5 γιατι ειχε καλη τιμή (68 ευρώ) και ήθελα να δω και το android OS, είμαι ασχετος δλδ σχεδον εντελώς αλλά σχετικός με linux αφού όλα τα μηχανηματα μου εχουν linux εδω και χρονια! :):):) καταφερα και το έκανα root και του έβαλα μια ROM με android 2.3 και παιζει αψογα. Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης γιατι ειναι δυσκολο να διαβασω τοσες πολλες σελίδες εδώ μέσα.

1ον εχω καλώδιο USB αλλα στα εικονικα win ενω το βλέπει ζηταει drivers και δεν έχω! πως κανω το κινητο να το δει το pc για να μπορώ να αντιγραφω αρχεια στην καρτα μνήμης για να μην την μπαινοβγάζω? το εικονιδιο στο κινητο που δειχνετε παραπανω εμένα δεν εμφανιζεται! γιατί???

2ον υπάρχει πρόγραμμα να δειχνει μεσω wifi στο pc τα αρχεια μας για ανταλλαγες αρχειων? εβαλα κάτι με samba αλλά δεν δούλευε! θα ήθελα κάτι αντίστοιχο με το iFile του iphone που σηκώνει web server!

3oν εκτος μέσω του gmail υπάρχει τροπος να περάσω τις επαφες μου ? αυτά προς το παρόν!

Καλησπέρα φίλε μου!

1. Μήπως οι drivers είναι/ήταν στην κάρτα μνήμης του κινητού; Για να μπορείς να βάλεις το κινητό σε λειτουργία mass storage άνοιξε την μπάρα των ειδοποιήσεων και διάλεξέ το από εκεί (από εκεί που λέει φόρτιση).

2.Χρησιμοποιώ το Wifi File explorer Pro - είναι εφαρμογή επί πληρωμή! Υπάρχουν και άλλα παρόμοια προγράμματα προγράμματα και ίσως και δωρεάν. Υπάρχουν και άλλα προγράμματα πχ το es file explorer που με κάποιες ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά!

3. Μπορείς να κάνεις συγχρονισμό πχ με outlook (κάποιοι έχουν πρόβλημα με αυτό) ή να τις στείλεις μέσω bluetooth απ'το προηγούμενό σου κινητό ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

2ον υπάρχει πρόγραμμα να δειχνει μεσω wifi στο pc τα αρχεια μας για ανταλλαγες αρχειων? εβαλα κάτι με samba αλλά δεν δούλευε! θα ήθελα κάτι αντίστοιχο με το iFile του iphone που σηκώνει web server!

3oν εκτος μέσω του gmail υπάρχει τροπος να περάσω τις επαφες μου ? αυτά προς το παρόν!

file expert https://market.android.com/details?id=xcxin.filexpert&feature=search_result είναι free και σηκώνει web αλλά και ftp server

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντησεις σας! την καρτα που ειχε μαζι το κινητο την εβαλα σε μηχανη DSLR και φορμαριστηκε! τωρα εχω μια 4gb αλλα δεν ειδα στην 2αρα να ειχε κατι μεσα σαν drivers πχ. Το προγραμμα file expert μου κανει, αλλα ζηταει pass και username! δεν ξερω τι πρεπει να βάλω! εχει κάτι σαν default? με το pc τι κανουμε που υπάρχουν drivers? το προγραμμα που ειδα στις οδηγιες εδω : http://www.motorola.com/staticfiles/Support/XZ-EN/Mobile%20Phones/XT3/XZ-EN/_Documents/Static_Files/XT5_UK-EN_UG_V2.pdf αυτο το motorola phone tools που το βρίσκουμε?
Link to comment
Share on other sites

με το που ενεργοποιεις το sharing στον file expert βγαινει μια πινακιδα που γραφει το ονομα χρηστη και τον κωδικο.και επισης απο τις ρυθμισεις του,μπορεις να βαλεις οτι κωδικο θες.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγκατεστησα για android το ebuddy σε ενα Galaxy s2 το προβλημα μου είναι οτι στο facebook και να κάνω log out me δείχνει συνεχεια μεσα. είχε ποτε κανείς παρομοιο προβλημα?

το ιδιο προβλημα αντιμετρωπιζω κ εγω, στο xmini 10

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αφορά αποκλειστικά συσκευές που τρέχουν την Gingerbread(2.3.2/2.3.3/2.3.4)!

 

 

Τώρα τελευταία διαβάζω πλήθος αναφορών που αναφέρουν μεγάλη κατανάλωση ενώ το κινητό είναι σε stand by mode(δεν χρησιμοποιείται).

Ειλικρινά εγώ προσωπικά είμαι καχύποπτος άνθρωπος και αντιμετωπίζω αυτά που διαβάζω με δυσπιστία. Παρόλα αυτά οι αναφορές είναι αρκετές ωστέ να μην μπορώ να τις αγνοήσω, γι'αυτό ανοίγω αυτό το θέμα έτσι ώστε να βγάλουμε μερικά συμπεράσματα.

 

Τι εννοούμε όταν λέμε battery drain; Συγκεκριμένα Android OS battery drain.

 

Όταν γίνεται υπερβολική κατανάλωση ενώ δεν χρησιμοποιύμε το κινητό και χάνει υπερβολικό ποσοστό μπαταρίας. πχ Στην διάρκεια ύπνου να πάει από 80% στο 10%

Συνήθως ο υπαίτιος είναι το Android OS, αυτό φένεται settings --> about phone --> battery use

 

 

Τι θελω από εσάς;

 

Να ψηφίσετε στην δημοσκόπηση και αν σας έχει τύχει να προσπαθήσετε να περιγράψετε πως έγινε.

Επίσης να αναφέρετε τα εξής,

 

Συσκευή.

 

Έκδοση λογισμικού και baseband version. settings --> about phone

 

Αν χρησιμοποιείτε κάποια Custom ROM, να αναφέρετε ποια είναι. Συμπεριλαμβάνονται φυσικά Cyanogenmod7/MiUI και λοιπές AOSP based ROMs.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο mod Salie. Λοιπον εμενα μου εχει εμφανιστει μια φορα με την custom rom simply honey 3.2 που ηταν βασισμενη σε gingerbread JVH. Επεσα για υπνο με μπαταρια γυρω στο 92% και οταν ξυπνησα ειχε πεσει στο 22%. Εκανα ενα reboot και το θεμα λυθηκε. Απο τοτε δεν το παρατηρησα με αλλη 2.3.3.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω cyanogen 2.3.4 grj22 εδω και πολυ καιρο και εχω μονιμως το wifi ανοιχτο και συνδεδεμενο ειτε στη δουλεια,ειτε στο σπιτι με τον αυτοματο συγχρονισμο ενεργοποιημενο μονιμα.ακομα και ετσι η μπαταρια πεφτει 1% την ωρα.

καποτε που εβαζα battery widget η αλλα προγραμματα που παρακολουθουν τη μπαταρια ειχα μεγαλυτερη καταναλωση αλλα να πεσει απο το 80 στο 10 ποτε

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

καταρχας να πω οτι εχω το galaxy s

για firmware να πω οτι εχω δοκιμασει για μερες jvb και jvo και με στοκ κερνελ και με custom

ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα με battery drain και τις ειχα φλασαρει αρκετες φορες

οτι κολπα μου εκανε κατα περιοδους στις froyo μου εκανε και στις gb, τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω

 

τελος θελω να πω οτι το battery drain παρατηρειται συνηθως σε ατομα που δεν εχουν μεγαλη πειρα, συνηθως, οχι παντα

τωρα να ειναι τυχαιο?

και τι θελω να πω

σε καποιες φασεις, οχι πολυ συχνα το κινητο σκαλωνει και καταναλωνει πολυ περισσοτερο σε καποιες φασεις

τι κανω?

οπως λεει και μεσα στο galaxy s σε περιπτωσεις αυξημενης καταναλωσης πατηστε το πληκτρο αυξησης της εντασης και το πληκτρο on/off μεχρι να κλεισει η συσκευη και θα κανει reboot μονη της

και αυτο ηταν, τελος

 

καποιος ο οποιος δεν γνωριζει καλα, θα πει αμεσως Η GINGERBREAD ΕΧΕΙ BATEERY DRAIN

δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα

επισης πολλες φορες καποιος ο οποιος δεν γνωριζει πολλα για φλασαρισματα, μπορει κατι να μην κανει σωστα (πχ μπορει να μην κανει wipe data ειτε πριν ειτε μετα το οποιο θεωρω πρεπων)

για αυτο και υποστηριζω οτι το battery drain φαινεται κυριως σε ατομα που δεν εχουν πολλες γνωσεις για φλασαρισματα κτλ

αυτα τα ολιγα και χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν φυσικα :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

Εχω στην κατοχη μου ενα Samsung I5800 το οποιο εχει κλειδωσει το μοτιβο του και ζηταει το gmail και το password για να ξεκλειδωσει. Δεν γνωριζω ποια μπορει να ειχαν setαρσιτει αρχικα και δεν υπαρχει τροπος να τα μαθω. Θελω οπωσδηποτε να ξεκλειδωσει το κινητο ή εστω να διαβασω τα μηνυματα που εχει αποθηκευμενα. Ειναι τρομερη αναγκη να το καταφερω. Εχω ρωτησει πολλους τεχνικους αλλα και την samsung και μου ειπαν οτι δεν γινεται. Πιστευω ομως οτι σιγουρα θα υπαρχει καποιος τροπος απο καποιον που θα εχει εμπειρια. Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι να με βοηθησει ας μου στειλει ενα μηνυμα ειτε εδω ειτε private γιατι ειναι παρα πολυ μεγαλη αναγκη που δεν μπορω να εξηγησω απο εδω. Σημειωνεται οτι το μονο που θελω να καταφερω ειναι να διαβασω τα μηνυματα.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...