Jump to content

Blade : Repartition εξοικονόμησης εξτρά 100ΜΒ internal μνήμης


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ σωστά κατάλαβες. Όπως είπα και παραπάνω μόνο Flash (TPT) μπορώ να κάνω. Στο FTM ΔΕΝ μπαίνει καθόλου. :worry: Άρα? Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά κατάλαβες. Όπως είπα και παραπάνω μόνο Flash (TPT) μπορώ να κάνω. Στο FTM ΔΕΝ μπαίνει καθόλου. :worry: Άρα?

 

στο updater που έγραψα παραπάνω, υπάρχει ένα folder "files" βάλε τα περιεχόμενά του στο folder image της SD και κάνε TPT με αυτό. και πες μας τι έγινε... θα περιμένω.. λογικά θα ξεκινήσει με cwm το κινητό και θα πρέπει μετά να ακολουθήσεις τα εξής:

 

3) ... Αυτόματα θα μπει σε CWM χωρίς να πατήσεις (volume-) (το cwm είναι στο boot partition)

4) flashαρεις το recovery-clockwork-3.0.2.8-blade-gen2-update_signed.zip και κάνεις πάλι restart, αυτή τη φορά με το (volume-) πατημένο (το cwm είναι πλέον στο recovery partition)

5) flashαρεις την SS5

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

 

ναι ναι... έχει ένα folder "files"... τα περιεχόμενα αυτού του folder καντα copy στο sd/image

 

BTW, έτσι κερδίζεις ακόμα πιο πολύ χώρο. Περίπου. 150mb

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι... έχει ένα folder "files"... τα περιεχόμενα αυτού του folder καντα copy στο sd/image

 

Και διαγράφω ότι άλλο έχω βάλει εκεί?? Αφήνω μόνο αυτά απο τον φάκελο "files"?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας :rolleyes: Όλα έγιναν όπως γράφεις παραπάνω. Bootάρει κανονικά τώρα με 228ΜΒ Internel Memory . Μπορώ να βάλω την CM7 έτσι? Ευχαριστώ και πάλι για όλα :)
Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας :rolleyes: Όλα έγιναν όπως γράφεις παραπάνω. Bootάρει κανονικά τώρα με 228ΜΒ Internel Memory . Μπορώ να βάλω την CM7 έτσι? Ευχαριστώ και πάλι για όλα :)

 

και CM και ότι θες... χαίρομαι που βοήθησα.

 

btw, είδα το PM σου αλλά είπα να το λύσουμε το πρόβλημα εδώ και όχι με PM μπας και έχει και κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα στο μέλλον, να μπορεί να βρει την λύση εύκολα... και κάτι ακόμα, αν είχες κάνει wipe data κλπ, θα είχες ακόμα περισσότερα mb internal size (περίπου 270mb, δεν μιλώ για τα ελεύθερα, μιλώ για το συνολικό μέγεθος internal memory size), με το partition layout 315mda data (windows method), σε wiped κινητό και fresh install της ss5

 

και κάτι τελευταίο, πλέον έχεις gen2 με TPT και fastboot enabled... μπας και σου χρειαστούν κάποια στιγμή.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

και CM και ότι θες... χαίρομαι που βοήθησα.

 

btw, είδα το PM σου αλλά είπα να το λύσουμε το πρόβλημα εδώ και όχι με PM μπας και έχει και κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα στο μέλλον, να μπορεί να βρει την λύση εύκολα

 

Ναι, κανένα πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε kogos ότι η Wind και ZTE Ελλάδος πρέπει να σου βγάλει ένα μισθό για την υποστήριξη του δημοφιλέστερου προϊόντος της:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα το πρώτο πόστ με οδηγίες και για GEN2. Εγώ πλέον έχω μετατρέψει το κιν μου σε GEN2 με RLS5 ο οδηγός δουλεύει.

Ενημέρωσα το πρώτο πόστ με οδηγίες και για GEN2.

 

Φίλε Kogos έκανα και μια δοκιμή να φτιάξω δικό μου partitioning με το partitiontool και να αλλάξω τα αρχεία που έχει μέσα το zip που αναφέρει to modacco προσπαθώντας να φλασάρω το δικό μου Layout (έκανα overwrite αυ΄τα που είχε μέσα το files/) αλλά στο φλασάρισμα έβγαλε download failed.

 

Μήπως έχεις καμιά ιδέα γιατί δε δουλεέυοuν τα custom appsboot.mbn και partition_zte.mbn? Πώς να φλασάρουμε δικό μας layout πχ άμα θέλω 19mb cache?

Αναφέρεις δηλ repartitioning από windows με FTM αλλά εγώ δεν το χω καταφέρει αυτό ούτε σε GEN1 ούτε σε GEN2 με custom αρχεία από το ZTE partition tool. Ενώ το TPT το πέρασα στο GEN1 και το GEN2 δούλεψε από windows με τα αρχεία του wbaw. Μήπως τελικά το ZTE partition tool έχει κάποιο θέμα και δε φτιάχνει σωστά GEN2 αρχεία? Μπορούμε από windows να φλασάρουμε GEN1 και να κάνουμε repartitioning κρατώντας το GEN1?

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα το πρώτο πόστ με οδηγίες και για GEN2. Εγώ πλέον έχω μετατρέψει το κιν μου σε GEN2 με RLS5 ο οδηγός δουλεύει.

Ενημέρωσα το πρώτο πόστ με οδηγίες και για GEN2.

 

Φίλε Kogo έκανα και μια δοκιμή να φτιάξω δικό μου partitioning με το partitiontool και να αλλάξω τα αρχεία που έχει μέσα το zip που αναφέρει to modacco προσπαθώντας να φλασάρω το δικό μου Layout (έκανα overwrite αυ΄τα που είχε μέσα το files/) αλλά στο φλασάρισμα έβγαλε download failed.

 

Μήπως έχεις καμιά ιδέα γιατί δε δουλεέυοuν τα custom appsboot.mbn και partition_zte.mbn? Πώς να φλασάρουμε δικό μας layout πχ άμα θέλω 19mb cache?

 

ναι... έχω αλλάξει λίγο τον updater ώστε να μπορεί να πάρει και άλλα partition layouts από το partition tool του modaco, με την άδεια των devs φυσικά... τον modified downloader μπορείς να τον πάρεις από εδώ. Για όποιον θέλει να ασχοληθεί παραπάνω και θέλει πληροφορίες, έχει γίνει modify απλό στα partition.mbn και appsboothd.mbn ώστε να μην δει σαν invalid αρχεία τα appsboot.mbn και partition_zte.mbn. Οπότε δεν δίνει fail τελικά. Το αρχείο αυτό έχει δυστυχώς τα boot.img, system.img και splash.img από stock wind 2.2, ενώ το recovery.img έχει αντικατασταθεί με το cwm ώστε να είναι άμεση αλλαγή σε stock rom 2.2 με αλλαγμένο partition (152mb system, 250mb data) και cwm εγκατεστημένο και έτοιμο για custom αν θέλει κάποιος... μπορείς με το partition tool να βάλεις ότι partition θες, να αλλάξεις τα αρχεία και να το βάλεις πάλι στο κινητό. Μην το κάνεις με TPT γιατί brickαρει και θέλει restore σε DFU, μόνο μέσω windows, και χάνεις TPT και fastboot έτσι... σύντομα θα κάνω και για TPT αλλαγή στα partition.mbn και appsboothd.mbn για TPT... ίσως μέχρι αύριο να το έχω, ώστε να έχεις και TPT και fastboot enabled

 

Κάνω upload και το αρχείο χωρίς rom... αλλά θα πάρει λίγο χρόνο γιατί το ελέγχο πρώτα μία γιατί έχω χάσει τη μπάλα με τις αλλαγές και τα αμέτρητα πλέον folder... σε καμια ώρα το πολύ θα κάνω edit εδώ το ποστ με το λινκ

 

για gen1 repartition, πάλι αντίστοιχο updater,,, θα ποστάρω λινκ και γι'αυτό.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ναι... έχω αλλάξει λίγο τον updater ώστε να μπορεί να πάρει και άλλα partition layouts από το partition tool του modaco, με την άδεια των devs φυσικά... τον modified downloader μπορείς να τον πάρεις από εδώ. ..

 

Εάν είναι ο ίδιος με τον πρωινό που χρησιμοποίησα γι ανα το κάνω GEN2 τότε τον δοκίμασα και δε τα παίρνει τα modified αρχεία απ το ZTE tool. Δε με νοιάζει που χει άλλο system κλπ αλλά θα θελα πχ να πετάξω μέσα τα δικά μου απ το ZTE tool και να περνάει το δικό μου partition layout και το clockworkmod. Μήπως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον downloader απ το προηγούμενο πόστ που φτιάχνει 138MB layout? Είναι και μικρό το αρχείο.

 

Επίσης να πούμε σε όσους δε θέλουν 40MB cache στη RAM στην RLS5 ότι μπορούν να κάνουν comment out τις γραμμές στο userinit.sh στο /system/bin/userinit.sh (βάζοντας μπροστά #) ή αφαιρώντας τες για να μην τρώνε τη μνήμη τους για το market.

 

# Relocate cache to tmpfs if smaller than 20000kb
# CACHESIZE=$(df -k /cache | tail -n1 | tr -s ' ' | cut -d ' ' -f2)
#if [ $CACHESIZE -lt 20000 ]
#then
#umount /cache
#mount -t tmpfs -o size=42M,nr_inodes=42k,mode=0770 tmpfs /cache
#chown system.cache /cache
#fi

 

 

Σ ευχαριστούμε πολύ για όλα.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα το πρώτο πόστ με οδηγίες και για GEN2. Εγώ πλέον έχω μετατρέψει το κιν μου σε GEN2 με RLS5 ο οδηγός δουλεύει.

Ενημέρωσα το πρώτο πόστ με οδηγίες και για GEN2.

 

Φίλε Kogos έκανα και μια δοκιμή να φτιάξω δικό μου partitioning με το partitiontool και να αλλάξω τα αρχεία που έχει μέσα το zip που αναφέρει to modacco προσπαθώντας να φλασάρω το δικό μου Layout (έκανα overwrite αυ΄τα που είχε μέσα το files/) αλλά στο φλασάρισμα έβγαλε download failed.

 

Μήπως έχεις καμιά ιδέα γιατί δε δουλεέυοuν τα custom appsboot.mbn και partition_zte.mbn? Πώς να φλασάρουμε δικό μας layout πχ άμα θέλω 19mb cache?

Αναφέρεις δηλ repartitioning από windows με FTM αλλά εγώ δεν το χω καταφέρει αυτό ούτε σε GEN1 ούτε σε GEN2 με custom αρχεία από το ZTE partition tool. Ενώ το TPT το πέρασα στο GEN1 και το GEN2 δούλεψε από windows με τα αρχεία του wbaw. Μήπως τελικά το ZTE partition tool έχει κάποιο θέμα και δε φτιάχνει σωστά GEN2 αρχεία? Μπορούμε από windows να φλασάρουμε GEN1 και να κάνουμε repartitioning κρατώντας το GEN1?

 

ανυσυχώ πως θα παίξει πολύ μπλέξιμο γιατί είναι πολλές διαφορετικές περιπτώσεις... έχουμε stock gen1, stock gen2, gen1->gen2 TPT (συσκευές που έγιναν gen2 με TPT), gen2->gen1 TPT (συσκευές που έγιναν gen2 με TPT από gen2 TPT) και gen1-> gen2 windows, gen2->gen1 windows...

 

Θα τα πω στα γρήγορα γιατί πρέπει να φτιάξουμε και radio σε cm7 κάποια στιγμή:) Όλα τα παρακάτω μπορεί να brickάρουν τη συσκευή και φυσικά δεν φέρω ευθύνη.

 

1) stock gen1: θες το cwm εγκατεστημένο. πέρνεις από το tool τα 2 αρχεία και τα κρατάς. φλασάρεις από το κινητό αυτό με cwm. Αυτό θα σου φτιάξει στο κινητό το image folder με όλο το TPT έτοιμο... αντικαθιστάς τα 2 αρχεία που έχεις πάρει από το partition tool και κάνεις TPT

 

2) stock gen2: μόνο μέσω windows. Κατεβάζεις αυτό, πέρνεις τα 2 αρχεία από το partition tool και τα αντικαθιστάς στο files. τρέχεις το updater και σου δίνει κινητό χωρίς system αλλά με το cwm έτοιμο στο recovery partition για να φλασάρεις ότι θες μετά.

 

3) gen1->gen2 windows: όπως και στο (2)

 

4) gen1->gen2 TPT: κάνεις την διαδικασία που περιγράφετε εδώ, αλλά αλλάζοντας τα 2 αρχεία του partition tool.

 

5) gen2->gen1 TPT: όπως το (1)

 

6) gen2->gen1 windows: λογικά όπως το (1), αλλιώς από την μέθοδο 2 αυτού του οδηγού αλλάζεις τα αρχεία του partition με αυτά του tool.

 

Σημειώνω πως είναι πιθανό να brickάρεις κινητό αν μπλέξεις gen1 με gen2, ή ακόμα και τι είδους gen2 είναι, γιατί είναι διαφορετικά αυτά που έχουν γίνει gen2 από windows, και διαφορετικά αυτά που είναι από TPT... Ο γενικός κανόνας λέει πως το ευκολότερο παίξιμο με το partition tool το κάνεις σε gen2 stock και gen2 windows. Δεν υπάρχει περίπτωση να brickάρεις έτσι... Αν όμως χρησιμοποιήσεις TPT με τα αρχεία του partition tools έχεις μεγαλύτερο κίνδυνο.

 

Θα πρότεινα με TPT να πάρεις μόνο ότι σου δίνουν. Με windows, κάνε ότι θες με το tool. Για το λόγο αυτό και ο dev του partition tool έχει πει πως υποστηρίζει μόνο windows methods, γιατί αλλιώς θα είχε τρελό spam από PM.

 

Τα έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω, αλλά αν είναι να αρχίσουμε τις δοκιμές και σκάσουν τα πρώτα bricks, δεν θα μπορώ να υποστηρίξω τον κόσμο. Γι'αυτό ας ασχοληθεί μόνο όποιος θέλει να φάει αρκετή ώρα σε τέτοια θέματα, γιατί θα προτιμήσω να έχω windows gen2 με ότι partition θέλω και να αναλώνω το χρόνο στα 5mp camera (λέμε και κανα αστείο να περάσει η ώρα) ή στο cm7 radio, παρά να αρχίσω να ασχολούμε με το TPT partition.

 

Επειδή ο windows updater/flasher είναι πιο ασφαλές για gen2, για το λόγο αυτό όλοι οι official updaters/flashers είναι σε windows, ώστε να μην αρχίσει ο κόσμος και στέλνει στα service συσκευές που χάλασαν στο Update. (sweden, finland, greece etc)

 

Επίσης να πούμε σε όσους δε θέλουν 40MB cache στη RAM στην RLS5 ότι μπορούν να κάνουν comment out τις γραμμές στο userinit.sh στο /system/bin/userinit.sh (βάζοντας μπροστά #) ή αφαιρώντας τες για να μην τρώνε τη μνήμη τους για το market.

 

# Relocate cache to tmpfs if smaller than 20000kb
# CACHESIZE=$(df -k /cache | tail -n1 | tr -s ' ' | cut -d ' ' -f2)
#if [ $CACHESIZE -lt 20000 ]
#then
#umount /cache
#mount -t tmpfs -o size=42M,nr_inodes=42k,mode=0770 tmpfs /cache
#chown system.cache /cache
#fi

.

 

Αν δεν κάνω λάθος, αν τα κάνεις comment out και έχεις μόλις 2mb cache partition, δεν θα δουλεύει το market γιατί δεν θα μπορεί να κατεβάσει οτιδήποτε πάνω από 2mb, ενώ με το παραπάνω χρησιμοποιεί την ram (tmpfs) μόνο όταν χρειάζεται και κρατάει πάλι 2mb cache partition. Μπορεί να κάνω και λάθος, αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις...

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ανυσυχώ πως θα παίξει πολύ μπλέξιμο γιατί είναι πολλές διαφορετικές περιπτώσεις... έχουμε stock gen1, stock gen2, gen1->gen2 TPT (συσκευές που έγιναν gen2 με TPT), gen2->gen1 TPT (συσκευές που έγιναν gen2 με TPT από gen2 TPT) και gen1-> gen2 windows, gen2->gen1 windows...

Θα τα πω στα γρήγορα γιατί πρέπει να φτιάξουμε και radio σε cm7 κάποια στιγμή:) Όλα τα παρακάτω μπορεί να brickάρουν τη συσκευή και φυσικά δεν φέρω ευθύνη. ...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τα GEN1 γενικώς κάνουν repartition με TPT κ αυτό είναι επικίνδυνο οπότε προτείνεται να τα κάνουν GEN2 με windows και μετά repartition μέσα από windows.

Αν κάποιος έχει GEN1 και θέλει να το κρατήσει GEN1 ρισκάρει το TPT

 

Αν δεν κάνω λάθος, αν τα κάνεις comment out και έχεις μόλις 2mb cache partition, δεν θα δουλεύει το market γιατί δεν θα μπορεί να κατεβάσει οτιδήποτε πάνω από 2mb, ενώ με το παραπάνω χρησιμοποιεί την ram (tmpfs) μόνο όταν χρειάζεται και κρατάει πάλι 2mb cache partition. Μπορεί να κάνω και λάθος, αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις...

 

Μπά το market δουλεύει με 2ΜΒ. Ελάχιστα θέλουν πάνω από 2ΜΒ download οι εφαρμογές είναι γενικά μικρές. Κρίμα να πιάνουμε τη RAM. Αν πάλι δε φτάνουν θα προτιμούσα να κάνω Link το /cache στην SD παρά στη RAM.

 

Επειδή κάποιοι GEN1 χρήστες όπως εγώ έχουν καιρό την RLS5 και δεν θέλουν να χάσουν ρυθμίσεις να κάνουν wipe κλπ για να πάνε σε GEN2 (ο οδηγός λέει ότι το GEN1 backup δε δουλεέυι σε GEN2 τηλ.) να ενημερώσω ότι στην RLS5 που δουλεύει και σε GEN1 και σε GEN2 κινητά, αν κάποιος κάνει convert σε GEN2 μπορεί να περάσει την RLS5 με overclock κλπ στο GEN2 καθαρή, μετά να πάει στο Advanced restore και να κάνει restore ΜΟΝΟ το /data από την GEN1. Έτσι έχει μετατρέψει ένα κινητό GEN1 με RLS5 σε GEN2 με την ίδια RLS5 χωρίς να χάσει ούτε ρύθμιση και με ασφάλεια :)

 

Edit1:

Τελικά το market δουλεύει οριακά με 2MB και κάποιες μεγάλες εφαρμογές δεν μπαίνουν. Η λύση είναι είτε άλλο Layout με καμιά 10αριά MB cache ή κάποιο startup script που να κάνει Link το /cache στο /mnt/sdcard/cache

 

Οπότε έκανα την παραπάνω διαδικασία (to 2 stock gen) repartition με το ZTE tool και flash το αρχείο που δίνεις και δούλεψε μιά χαρά. Δεν σχολιάζω καθόλου το θρίλλερ που πέρασα όταν κατά λάθος έχοντας ξεχάσει στην SD το φάκελο image με το repartitioning για gen1 έκανα TPT στο gen2 μου και μετά το reboot έβγαζε μια άσπρη οθόνη #$!@%@#.

Μυστηριωδώς μπήκε σε clockworkmod και φλάσαρα το stock recovery οπότε μετά με FTM έκανα upgrade (φιουυυ).

 

Γ αυτό λοιπόν ΠΡΟΣΟΧΗ σε όσους κάναν το κινητό gen2 αλλά υποστηρίζει ακόμη TPT μήν το φλασάρουν κατά λάθος απ την sd...

 

edit 2:

Μπορείτε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό για repartitioning μέσω windows 136MB system, 10MB cache.

 

Φτιαγμένο με το ZTE Partition tool για GEN2 και το αρχείο στο βήμα 2) του Kogou, δοκιμασμένο στο κινητό μου.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε lousou μου πέτυχε μια χαρά το repartition όταν όμως πήγα να βάλω απ το μηδέν (με wipe) την rls5 (είχα την rls4) δεν μπόρεσα να την εγκαταστήσω.

 

Τελικά έκανα restore την rls4 η οποία ενώ εγκαταστάθηκε το τέλος έβγαλε τα μηνύματα

 

Ε: Error in /cache/recovery/log
E: Error in /cache/recovery/last log

 

Το τηλέφωνο μπήκε κανονικά στην rls4 και πήγα να κάνω κάποια updates εφαρμογών που έχω (την rls5 ήθελα να την εγκαταστήσω γιατί αυτά τα updates δεν μπορούσαν να γίνουν. Μου πέταγε συνεχώς unsuccesful).

Όταν τώρα δοκίμασα να κάνω τα updates μου βγάζει το μήνυμα "Couldn't install on internal memory or sd card". Στη συνέχεια γύρισα την προεπιλογή απ το Move2SD Enabler στο Internal Memory αλλα και πάλι τίποτα δεν έγινε.

 

Μπορείς να βοηθήσεις?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lousou μου πέτυχε μια χαρά το repartition όταν όμως πήγα να βάλω απ το μηδέν (με wipe) την rls5 (είχα την rls4) δεν μπόρεσα να την εγκαταστήσω.

 

Τελικά έκανα restore την rls4 η οποία ενώ εγκαταστάθηκε το τέλος έβγαλε τα μηνύματα

 

Ε: Error in /cache/recovery/log
E: Error in /cache/recovery/last log

 

Το τηλέφωνο μπήκε κανονικά στην rls4 και πήγα να κάνω κάποια updates εφαρμογών που έχω (την rls5 ήθελα να την εγκαταστήσω γιατί αυτά τα updates δεν μπορούσαν να γίνουν. Μου πέταγε συνεχώς unsuccesful).

Όταν τώρα δοκίμασα να κάνω τα updates μου βγάζει το μήνυμα "Couldn't install on internal memory or sd card". Στη συνέχεια γύρισα την προεπιλογή απ το Move2SD Enabler στο Internal Memory αλλα και πάλι τίποτα δεν έγινε.

 

Μπορείς να βοηθήσεις?

 

Φίλε μου δώσε παραπάνω πληροφορίες, έχεις GEN1 ή GEN2 τηλ?

Το λάθος στο restore μάλλον έγινε γιατί η rls4 βαψκθπ που πήγες να βάλεις δε χωράει στη νέα διάταξη.

Εγώ σου προτείνω να μπείς στο clockwordmod να κάνεις wipe data/factory defaults και wipe cache και από το advanced format /system και μετά να κάνεις Install την RLS5.

 

Πιο layout διάλεξες? 138 ? 136? 10 cache?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω οτι τώρα έχω κάνει restore απ το CM οπότε φαντάζομαι τα partitions επανήλθαν στα μαμά μεγέθη. (???)

Άλλωστε έκανα και wipe data/cache μετά το restore και μου εμφανίζει εσωτερική μνήμη μόνο 160mb....

 

Είχα επιλέξει το layout των 128mb με τα αρχεία δλδ που περιέχονται στο partition_sane_4cache.zip αφου rls5 ή 4 θα έβαζα και όχι CM7.

Δεν έπρεπε να επιλέξω αυτό?

Την rls5 πάντως με την νέα διάταξη δεν την εγκαθιστούσε καθόλου.

Έχω GEN1 San Francisco...

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω οτι τώρα έχω κάνει restore απ το CM οπότε φαντάζομαι τα partitions επανήλθαν στα μαμά μεγέθη. (???)

Άλλωστε έκανα και wipe data/cache μετά το restore και μου εμφανίζει εσωτερική μνήμη μόνο 160mb....

 

Είχα επιλέξει το layout των 128mb με τα αρχεία δλδ που περιέχονται στο partition_sane_4cache.zip αφου rls5 ή 4 θα έβαζα και όχι CM7.

Δεν έπρεπε να επιλέξω αυτό?

Την rls5 πάντως με την νέα διάταξη δεν την εγκαθιστούσε καθόλου.

Έχω GEN1 San Francisco...

 

Φίλε validus,

Το 128 layout είναι μικρό. Επίσης το gen1 είναι επικίνδυνο να του αλλάξεις layout μέσα από TPT απ την κάρτα SD.

Επίσης με το CM restore δεν αλλάζει ξανά το partition layout στο ρ.χικό. Άρα τώρα έχεις το 128 partition με RLS4.

 

Εγώ θα σου προτείνω να το μετατρέψεις σε GEN2 απευθείας ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό.

 

Έπειτα φλασάρεις την RLS5 και μετά ακολουθείς την παραπάνω διαδικασία με το τελευταίο 136mb.

Πρόσεχε σε οποιαδήποτε κίνηση πρέπει να φλασάρεις πρώτα το stock recovery στο κινητό σου.

Έτσι ότι και να γίνει θα μπορέσεις να το φλασάρεις πάλι με τον windows flasher.

 

Αν επιμένεις σε gen1 τότε πρέπει να ξανακάνεις flash με TPT το repartition όπως ακριβώς το έκανες αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε validus,

Το 128 layout είναι μικρό. Επίσης το gen1 είναι επικίνδυνο να του αλλάξεις layout μέσα από TPT απ την κάρτα SD.

Στον οδηγό σου στο πρώτο post γράφεις οτι η διαδικασία είναι ασφαλής για Gen1 κινητά. Δεν είναι?

Άρα τώρα έχεις το 128 partition με RLS4.

Αν έχω 128 partition γτ μου δείχνει οτι έχω 160 mb μόνο εσωτερική μνήμη? Θα έπρεπε να μου βγάζει πάνω από 200 τουλάχιστον.

 

Αν επιμένεις σε gen1 τότε πρέπει να ξανακάνεις flash με TPT το repartition όπως ακριβώς το έκανες αρχικά.

Θέλω να παραμείνω σε Gen1. Για να κρατήσω την rls4 ποιό layout να επιλέξω? Τα 136mb? Κανω την διαδικασία που περιγράφεις διαλέγοντας τα αντίστοιχα αρχεία για 136mb? Έπειτα εγκαθιστώ με wipe data/cache την rls4? Είναι ασφαλές?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Yeap, αν θές να παραμείνεις gen1 παίρνεις το 136 όπως τα λέω στο πρώτο πόστ. Αν δεν είσαι σίγουρος για το layout Που έχεις τώρα, πέρνα το freespace απ το market. αυτό θα σου δείξει ακριβώς πόσο από πόσο έχεις κλπ.

 

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί επιμένεις στην rls4. η rls4 είναι ελάχιστα διαφορετική απ την rls5. Γιατί δεν περνάς την rls5 Που είναι και η τελευταία? Δουλεύει μια χαρά και σε gen1 και σε gen2. Επιμένω ότι το TPT είναι επικίνδυνο και εφόσον η wind έχει βγάλει επίσημο update που στο κάνει gen2 εγώ θα το έτρεχα να το κάνω gen2 και να το ξεκλειδώσω κλπ. (που το έκανα ήδη δηλ χεχε).

Link to comment
Share on other sites

Yeap, αν θές να παραμείνεις gen1 παίρνεις το 136 όπως τα λέω στο πρώτο πόστ. Αν δεν είσαι σίγουρος για το layout Που έχεις τώρα, πέρνα το freespace απ το market. αυτό θα σου δείξει ακριβώς πόσο από πόσο έχεις κλπ.

 

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί επιμένεις στην rls4. η rls4 είναι ελάχιστα διαφορετική απ την rls5. Γιατί δεν περνάς την rls5 Που είναι και η τελευταία? Δουλεύει μια χαρά και σε gen1 και σε gen2. Επιμένω ότι το TPT είναι επικίνδυνο και εφόσον η wind έχει βγάλει επίσημο update που στο κάνει gen2 εγώ θα το έτρεχα να το κάνω gen2 και να το ξεκλειδώσω κλπ. (που το έκανα ήδη δηλ χεχε).

 

Δεν έχω της wind την συσκευη. Είναι το San Francisco της Orange με amoled οθόνη και ξεκλειδωμένα τα 512mb.

Θέλω να μείνω στην rls4 γτ άκουσα οτι στην 5 υπάρχουν κάποια θέματα με wifi. Μπορεί κ να την βάλω βέβαια. Το ίδιο και για gen2.

 

Πάντως αν θες άλλαξε λίγο στο πρώτο post σου σχετικά με την διαδιακασία που περιγράφεις και τα gen 1 κινητά γτ έτσι όπως το διατυπώνεις εγώ κατάλαβα οτι δεν υπάρχει κανένα θέμα ασφάλειας σε gen1. no offence ετσι!

 

Σ ευχαριστώ θα το δοκιμάσω το 136!

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω της wind την συσκευη. Είναι το San Francisco της Orange με amoled οθόνη και ξεκλειδωμένα τα 512mb.

Θέλω να μείνω στην rls4 γτ άκουσα οτι στην 5 υπάρχουν κάποια θέματα με wifi. Μπορεί κ να την βάλω βέβαια. Το ίδιο και για gen2.

 

Πάντως αν θες άλλαξε λίγο στο πρώτο post σου σχετικά με την διαδιακασία που περιγράφεις και τα gen 1 κινητά γτ έτσι όπως το διατυπώνεις εγώ κατάλαβα οτι δεν υπάρχει κανένα θέμα ασφάλειας σε gen1. no offence ετσι!

 

Σ ευχαριστώ θα το δοκιμάσω το 136!

 

Το αναφέρει και ο Kogos στα πόστ παραπάνω ότι αν πάει κάτι στραβό στο TPT μπορεί να σου μείνει στο χέρι. GEN2 και RLS5 ανεπιφύλακτα.

Επίσησς δεν έχει σημασία αν είναι της wind η όχι η συσκευή σου, σίγουρα όμως πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι η rom δουλεύει σε amoled.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκαταστάθηκε η rls5 με partition 128mb.

 

Καθώς διάβαζα διάφορα σε forum για χρήση ΤΡΤ σε gen1 είπα πρώτα να κάνω μια δοκιμή και να ξαναεγκαταστήσω την rls4.

 

Εγκαταστάθηκε κανονικά και καπάκια πέρασα και την 5 οπότε τώρα είμαι κομπλέ!

 

Ευχαριστώ lousou.

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκαταστάθηκε η rls5 με partition 128mb.

 

Καθώς διάβαζα διάφορα σε forum για χρήση ΤΡΤ σε gen1 είπα πρώτα να κάνω μια δοκιμή και να ξαναεγκαταστήσω την rls4.

Εγκαταστάθηκε κανονικά και καπάκια πέρασα και την 5 οπότε τώρα είμαι κομπλέ!

Ευχαριστώ lousou.

 

Όλα καλά λοιπόν. Όπως έχουμε πεί παραπάνω μέσα στο /system/bin/userinit.sh υπάρχουν μερικές γραμμές που ελέγχουν αν το /cache είναι μικρότερο από 20ΜΒ και το φτιάχνουν στη μνήμη. Έτσι θα χάνεις απ το σύστημά σου 40ΜΒ RAM πάντα.

Μπορείς λοιπόν να σβήσεις αυτές τις γραμμές απ το εν λόγω αρχείο κ έτσι το /cache σου θα είναι αυτό που έχεις στο layout δηλ 1,5 MB νομίζω στο 128.

 

Επειδή όμως το Market χρησιμοποιεί το /cache και άμα είναι πολύ μικρό μπορεί στο download καμιάς εφαρμογής να βγάζει πρόβλημα

εσωκλείω ένα αρχειάκι που μπορείς να τρέχεις όταν συμβαίνει αυτό ή να το προσθέσεις και στο userinit.sh ώστε να το κάνει σε κάθε boot.

 

Αυτό ουσιαστικά μεταφέρει το /cache στην SD κ έτσι το Market δεν έχει πρόβλημα ποτέ.

#!/system/bin/sh

umount /cache
mkdir -p /sdcard/cache
rm -rf /cache
ln -s /sdcard/cache /cache
chown system.cache /cache

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...