Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To zip αρχείο με το ελληνικό keyboard από τον τυχεράκια πως το περνάω στο τηλέφωνο?

Sry για τις πολλές ερωτήσεις!!!

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Warning

You cannot paste here because the file system is read only

Τι πρέπει να κάνω?

 

Edit Forget about it.... μόλις βρήκα το κουμπακι R/W--->R/O ;)

Edit2Τελικά συνδέεται κανονικά αλλά μόλις πας να ανοίξεις την καρτέλα contacts.... κολλάει στο 0% και από ότι καταλαβαίνετε δεν διαβάζει τπτ...

 

Δεν ξέρω φίλε μου τί να σου πω. Αφού είναι τόσο σημαντικό το Kies για σένα, φλάσαρε ξανά την JVH και κάνε root με το CF-root που βγήκε χθες... ίσως αυτό φτιάξει την κατάσταση. Aν ο dev του fuguroot δεν το διορθώσει σύντομα, θα το αφαιρέσω από την πρώτη σελίδα.

 

Με το cf-root θα μπορείς μάλιστα να περάσεις το πληκτρολόγιο που θες πιο εύκολα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

To zip αρχείο με το ελληνικό keyboard από τον τυχεράκια πως το περνάω στο τηλέφωνο?

Sry για τις πολλές ερωτήσεις!!!

 

Απο root explorer ή απο cwm.Και οι δυο τροποι χρειαζονται root.Δες τον οδηγο για νεους χρηστες του Τυχερακια.

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα των minfree settings που έχει ο νταρκυ, κατέβασε autokiller και άλλαξε τις 3 τελευταίες τιμές με 60/65/92 θα είσαι πολύ καλύτερα

 

Ευχαριστώ φίλε μου! Δοκίμασα και το autokiller, έπαιξα λίγο και με τις τιμές αλλά τελικά, δυστυχώς δεν είδα διαφορά.

Samsung Galaxy S - Darky's 9.5 --> JUWE 5.3
Link to comment
Share on other sites

Απο root explorer

Βρήκα μόνο για το swype. Έχει και για το samsung keyboard?

Λέει μέσω adb ή ccw (κάπως έτσι). Με απλό root explorer γίνεται?

Edited by Leoniums
~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μόνο για το swype. Έχει και για το samsung keyboard?

 

Aναλυτικό όχι, αλλά είναι η ίδια διαδικασία... απλά βγάλε το φάκελο system μέσα από το zip του CWM, και χώσε τα περιεχόμενά του στις αντίστοιχες θέσεις στο system... (app, lib, και χύμα το t9db...) και μετά φτιάξε τα permissions και ownerships όπως με το swype.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aναλυτικό όχι, αλλά είναι η ίδια διαδικασία... απλά βγάλε το φάκελο system μέσα από το zip του CWM, και χώσε τα περιεχόμενά του στις αντίστοιχες θέσεις στο system... (app, lib, και χύμα το t9db...) και μετά φτιάξε τα permissions και ownerships όπως με το swype.

Χύμα τον φάκελο τ9db μέσα στο system? To έκανα... ελληνικά δεν έχω και κατα κάποιο τρόπο γ@μησε συνολικά όλα τα πλήκτρα. :o

κάποια λαλακία θα έχω κάνει πάλι ...

Έπρεπε να αλλάξω και τα permissions κτλ και στα αρχεία του φακέλου t9db? <---- My bad .. είναι ήδη αλλαγμένα

Edited by Leoniums
~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ένα λινκ για τον damian kernel που λες σου είναι ευκολο σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά ;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σου στέλνω pm, γιατί ο damiangto δεν το δίνει ελεύθερα, δεν ξέρω αν πρέπει να τον βάλω έτσι. Έχει χωριστά kernel και camera fix. Λέει οτι γενικά έχει πρόβλημα η κάμερα στον JVH kernel. Βέβαια σε αυτόν στην αρχή δεν άνοιγε καν, τι να πω, έχω μπερδευτεί και εγώ για το ποιος φταίει. Ας μας πει ένας με stock JVH αν η front camera λειτουργεί κανονικά.

 

Αν κάνεις εγγραφή στο forum απλά θα αργήσει λίγο να σε κάνει activation, οπότε στο στέλνω τώρα, αλλά κάνε καλού κακού για επόμενες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Χύμα τον φάκελο τ9db μέσα στο system? To έκανα... ελληνικά δεν έχω και κατα κάποιο τρόπο γ@μησε συνολικά όλα τα πλήκτρα. :o

κάποια λαλακία θα έχω κάνει πάλι ...

Έπρεπε να αλλάξω και τα permissions κτλ και στα αρχεία του φακέλου t9db? <---- My bad .. είναι ήδη αλλαγμένα

 

Υποθέτω ότι έσβησες τον Τ9DB φάκελο που υπήρχε εκεί ήδη, αν όχι κάντο. Tα άλλα αρχεία τα έβαλες όλα στους φακέλους app και lib, με τα δικά τους permissions, κάνοντας overwrite αυτά που ήδη υπάρχουν? επίσης αν έχεις φάκελο csc μέσα στο /system, σβήστον όπως είναι.

Kαι εννοείται μετά κάνεις reboot.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

οσοι ειστε με JVH και τον kernel του supercurio ποσο σας βγαζει στο quadrant...;εμενα μου βγαζει 1686 χωρις lagfix :blink::blink::blink:

τοσο πανω κατω πρεπει να κυμαινεται ή το δικο μου ειναι αεροπλανακι...; :lol:

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

PDA: I9000XXJPY

PHONE: I9000XXJPY

CSC: I9000OXAJPY

Build Info: 2010. 12

 

Aπο που αγορασες το κινητο αν επιτρεπεται? Το πηρες καινουργιο η μεταχειρισμενο?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Edit: Επί της ευκαιρίας, φόρεσα την JVH και χάρηκα πολύ που επιτέλους το Sygic Aura δείχνει να μην κολλάει καθόλου. Φαίνεται σαν να έφτιαξαν το θέμα του 3D στην ginger.
Βαλε και τον κερνελ του supercurior (ο οποιος δουλευει απροβληματιστα!!!) και θα δεις πως θα πηγαινει το μηχανακι ;)

 

οσοι ειστε με JVH και τον kernel του supercurio ποσο σας βγαζει στο quadrant...;εμενα μου βγαζει 1686 χωρις lagfix :blink::blink::blink:

τοσο πανω κατω πρεπει να κυμαινεται ή το δικο μου ειναι αεροπλανακι...; :lol:

Ηρακλη ειναι ενεργοπoιημενο το lagfix,

γι αυτο σου βγαζει τοσο.Κι εμενα το δικο μου +/- 1600 παει,το δοκιμασα με το quadrand για να επιβεβαιωσω το ext4.Aν μπεις στο recovery θα το δεις ;)Παντως δουλευει τελεια με τον supercurio

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ηρακλη ειναι ενεργοπoιημενο το lagfix,

γι αυτο σου βγαζει τοσο.Κι εμενα το δικο μου +/- 1600 παει,το δοκιμασα με το quadrand για να επιβεβαιωσω το ext4.Aν μπεις στο recovery θα το δεις ;)Παντως δουλευει τελεια με τον supercurio

 

και πως ενεργοποιηθηκε, μονο του..;

αφου εγω δεν το πειραξα...δεν θελω να εχω lagfix γαι αυτο σε ρωταω για να δω πως θα το βγαλω :worry:

 

edit: ενταξει, το απενεργοποιησα.

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

και πως ενεργοποιηθηκε, μονο του..;

αφου εγω δεν το πειραξα...δεν θελω να εχω lagfix γαι αυτο σε ρωταω για να δω πως θα το βγαλω :worry:

 

edit: ενταξει, το απενεργοποιησα.

 

Το λαγκφιξ είναι ενεργο απο μονο του στον βουντου! (ποιος ατιμος μου ειχε πει οτι δεν ειναι ενεργο απο μονο του και φλασαρα με λαγκφιξ!! O truckman ομως το ηξερε και με βοήθησε!! Ευχαριστω παρη!!:) )

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδακια εκανα μια βλακεια βοηθήστε με γιατι δεν θελω να φλασαρω αλλο σημερα θελω να δω ντεξτερ..:lol::lol:

δεν μου ανοιγε η μανισια εφαρμογη mail αφου περασα την GingerCriskeloV(μου εβγαζε σφαλμα)..εκανα την βλακεια και την εσβησα με το sg tools(ξερω ξερω βλακεια μου μην βαρατε..:την ωρα που εσβησε πρεπει να εκανε μπακ απ αλλα δεν μπορω να το βρω που ειναι...)..

τεσπα προσπαθω να την κανω επαναφορα με το τιτανιουμ(παντα πριν διαλυσω το κινητο το κραταω ολα μπακ απ)....αλλα εδω και 10 λεπτα εχει κολλήσει "επαναφορα εφαρμογης και δεδομενων email 2.3.3 και δεν λεει να ξεκολλησει...

υπαρχει λυση η παλι απο την αρχη....?:confused:

και η πλακα ειναι οτι η ρομ σε ολα τα αλλα δουλευει τελεια...παει σφαιρα το κινητο...:mad:

Link to comment
Share on other sites

παιδακια εκανα μια βλακεια βοηθήστε με γιατι δεν θελω να φλασαρω αλλο σημερα θελω να δω ντεξτερ..:lol::lol:

δεν μου ανοιγε η μανισια εφαρμογη mail αφου περασα την GingerCriskeloV(μου εβγαζε σφαλμα)..εκανα την βλακεια και την εσβησα με το sg tools(ξερω ξερω βλακεια μου μην βαρατε..:την ωρα που εσβησε πρεπει να εκανε μπακ απ αλλα δεν μπορω να το βρω που ειναι...)..

τεσπα προσπαθω να την κανω επαναφορα με το τιτανιουμ(παντα πριν διαλυσω το κινητο το κραταω ολα μπακ απ)....αλλα εδω και 10 λεπτα εχει κολλήσει "επαναφορα εφαρμογης και δεδομενων email 2.3.3 και δεν λεει να ξεκολλησει...

υπαρχει λυση η παλι απο την αρχη....?:confused:

και η πλακα ειναι οτι η ρομ σε ολα τα αλλα δουλευει τελεια...παει σφαιρα το κινητο...:mad:

εύκολη λύση: upgrade από SGS tools, έχει επιλογή για τις μαμίσιες και θα σου περάσει ένα που δουλεύει

δύσκολη λύση: πήγαινε στον φάκελο sgs tools και πάρε την εφαρμογή που θέλεις μαζί με το odex της και πέρνα την με root explorer στο /system/app

 

Εντωμεταξύ τώρα που το παρατηρώ, γιατί γράφουμε περί hacks στο επίσημο θέμα;

Αλέκο move it!!!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

εύκολη λύση: upgrade από SGS tools, έχει επιλογή για τις μαμίσιες και θα σου περάσει ένα που δουλεύει

δύσκολη λύση: πήγαινε στον φάκελο sgs tools και πάρε την εφαρμογή που θέλεις μαζί με το odex της και πέρνα την με root explorer στο /system/app

 

Εντωμεταξύ τώρα που το παρατηρώ, γιατί γράφουμε περί hacks στο επίσημο θέμα;

Αλέκο move it!!!

 

πο ρε δασκαλε με εσωσες μιλαμε...:lol::lol:

επανήλθε και ανοιγει κανονικότατα....φιουυυυ ευχαριστω ρε φιλε με γλυτωσες απο μεγαλη φασαρια βραδιάτικα...

:lol::lol:

 

υγ καλα η GingerCriskeloV ΤΑ σπαει...αψογη πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες! παιδια η 2,3 εχει ερθει στο kies?

πως θα κανω αναβαθμ χωρις να χασω προγραμματα καταλογο κτλ

?

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Ο Criskelo γενικά προτιμούσε τον damiangto kernel. Έτσι όταν έβγαλε την JVH rom είχε στην αρχή τον ultimate beta 3, που ήταν πάνω σε JVH kernel. Αλλά είχε πρόβλημα με την κάμερα, ενδεχομένως και κανένα άλλο πρόβλημα, δε θυμάμαι. Έτσι έβγαλε μετά έκδοση με τον stock kernel JVH που δεν είχε πρόβλημα. Στη συνέχεια, η τωρινή full rom v51 έχει μέσα τον supercurio kernel, και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Ο damian ήδη έχει διορθώσει το πρόβλημα με την κάμερα, και επιβεβαιώθηκε απο κάποιους. Ίσως στην επόμενη gingercriskelo να βάλει τον damiangto ή τον cf-root, θα δείξει. Πάντως οι περισσότεροι λένε οτι στην gingerbread ο damiangto kernel είναι γρηγορότερος. Πάντα συμπαθούσα περισσότερο τις προσπάθειες του supercurio, και η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Ο ultimate kernel έχει βγάλει περισσότερες προβληματικές εκδόσεις, τις οποίες διορθώνει μετά.

Τέλος μέχρι τώρα, σε όλες τις custom gingers, μόνο η criskelo με τον supercurio kernel τρέχει κανονικά το aura.

 

Η darky έχει σίγουρα θέμα με το πληκτρολόγιο. Στους περισσότερους έχει fc το gmail (λύνεται με uninstall-reinstall). Σε μερικούς έχει auto reboots. Ίσως να είναι επειδή έχει kernel βασισμένο σε JVB.

Θα έπρεπε να περιμένει να βγει dark core πάνω σε JVH, να δοκιμαστεί αρκετά η rom του και μετά. Άλλωστε τόσα tweaks υποτίθεται κάνει τόσο καιρό, και δεν μπορώ να πω οτι η criskelo είναι πιο αργή.

 

λοιπον φιλε με supercurio η καμερα δεν δουλευει....

με damiangto ολα κανονικα...και οχι μονο αυτο(ξεχνα το Pm που σου στειλα) το κινητο παει σφαιρα..

πραγματικα ποτε μου δεν το ειδα τοσο γρηγορο....:)

επαθα πλακα..(και η μπαταρια παει σουπερ ..το εχω τρελανει στις επανεκκινήσεις και στο τιτανιουμ και δεν λεει να πεσει....)

και το aura...επισης κανενα προβλημα δουλεύει ρολοι....δεν το περιμενα...να σου πω την αληθεια...

ολα καλα..παραμενω εδω για την ωρα και βλεπουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες! παιδια η 2,3 εχει ερθει στο kies?

πως θα κανω αναβαθμ χωρις να χασω προγραμματα καταλογο κτλ

?

Έχει έρθει σε ... Άλλες χώρες!

Εντώ Ελάντα (όπως και Ουγκάντα)! Θα το πάρουμε το 2012 και μετά επίσημα...

Ανεπίσημα φυσικά μπορούμε να τα κάνουμε όλα!

 

Για αναβάθμιση χωρίς να χάσεις τίποτε μόνο μέσω kies (υπάρχει και kies patcher-ψάξε το). Ειδάλλως κάνεις backup (titanium backup πχ) και βουτάς στα βαθιά με το ODIN!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει σε ... Άλλες χώρες!

Εντώ Ελάντα (όπως και Ουγκάντα)! Θα το πάρουμε το 2012 και μετά επίσημα...

Ανεπίσημα φυσικά μπορούμε να τα κάνουμε όλα!

 

Για αναβάθμιση χωρίς να χάσεις τίποτε μόνο μέσω kies (υπάρχει και kies patcher-ψάξε το). Ειδάλλως κάνεις backup (titanium backup πχ) και βουτάς στα βαθιά με το ODIN!

 

αν περιμενω το official update παλι πρεπει να εχω κιες patcher η απλα κανω αναβαθμ?

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

αν περιμενω το official update παλι πρεπει να εχω κιες patcher η απλα κανω αναβαθμ?

 

για να βαλεις το official update δεν χρειαζεσαι το kies patcher

αφηνεις το kies οπως ειναι και εξοπλισου με υπομονη ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...