Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O DamianGTO έβγαλε την Ginger Gold 2. Πάω να τη βάλω.

Δεν δοκίμασα την juwe 4.2, αλλά συνήθως καταλήγω σε simply. Είμαι με την 3.2 τώρα και μου άρεσε. Όσα θέματα είχε τα διόρθωσε, και έχει μια υποψία speedup.

 

Μαλλον θα δοκιμασω κι εγω την 3.2 non wipe και αν δω θεματακια θα την περασω ξανα wipe. Εσυ πως την περασες? Αντιμετωπισες κανενα θεματακι?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα ,ηθελα να ρωτησω εχω την 2.3.3 την κατεβασα απο μια ολλανδικη σελιδα..Αλλα δεν εχει ελληνικα στην γλωσσα γραφεις μηνυματος..Υπαρχει καποια λυση ?Ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,ηθελα να ρωτησω εχω την 2.3.3 την κατεβασα απο μια ολλανδικη σελιδα..Αλλα δεν εχει ελληνικα στην γλωσσα γραφεις μηνυματος..Υπαρχει καποια λυση ?Ευχαριστω προκαταβολικα

Yes, η λυση ειναι να φλασαρεις το csc τξς jva με repartition off και τα αλλα 2 on.

Αν διαβασεις ομως 2-3 σελιδες πισω θα δεις οτι η 2.3. εχει θεματακια και προτιμαται η 2.2.1.

Οποτε αφου θα φλασαρεις που θα φλασαρεις κατεβασε καλυτερα την js8 απο τη πρωτη σελιδα.

 

Red θα βαλω την simply απο πανω απο υην 3.1 σημερα που εχω ορεξη, αλλα με βλεπω να γυρναω σε stock!

 

 

Btw, οποιοι ειναι στο fb group εχω ανεβασει φωτογραφια του αλεξανδρου! Κοζαρετε την :D

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Yes, η λυση ειναι να φλασαρεις το csc τξς jva με repartition off και τα αλλα 2 on.

Αν διαβασεις ομως 2-3 σελιδες πισω θα δεις οτι η 2.3. εχει θεματακια και προτιμαται η 2.2.1.

Οποτε αφου θα φλασαρεις που θα φλασαρεις κατεβασε καλυτερα την js8 απο τη πρωτη σελιδα.

 

Red θα βαλω την simply απο πανω απο υην 3.1 σημερα που εχω ορεξη, αλλα με βλεπω να γυρναω σε stock!

 

 

Btw, οποιοι ειναι στο fb group εχω ανεβασει φωτογραφια του αλεξανδρου! Κοζαρετε την :D

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Θα περασεις την no wipe?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται; ;)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται; ;)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ωραιος, κι εγω τωρα κατεβαζω, μετατρεπω σε rfs και την περναω:)

 

edit - Κανω edit γιατι τα αλανια στην simply team εχουν κανει φοβερη δουλεια. Περασα τη no wipe 3.2 σε 5min και χωρις να κανω μετατροπη σε rfs (αρα χωρις να βγαλω το lagfix) παρακαλω. Ειναι η πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο και ηταν αρκουντως συγκινητικο:p

 

Με μια πρωτη ματια ολα λειτουργουν ρολοι και διορθωσαν και το ενοχλητικο μικροbug με τα led κουμπια που ηταν συνεχως αναμμενα:) Simply FTW

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

nice πάνο, εγώ τώρα κατεβάζω το ζιπάκι, ωραία υπογραφή μαν

λες να βάλω και εγώ την ρομ που έχω; θα πρέπει λογικά να την αλλάζω κάθε μέρα :lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

nice πάνο, εγώ τώρα κατεβάζω το ζιπάκι, ωραία υπογραφή μαν

λες να βάλω και εγώ την ρομ που έχω; θα πρέπει λογικά να την αλλάζω κάθε μέρα :lol:

 

ΛΟΛ Sallie την υπογραφη αυτη την εχω απο το καλοκαιρι:lol: Καλα δεν ειναι για σενα τετοια υπογραφη, μια βδομαδα μετα και δεν θα σε παιρνει πλεον:)

 

Btw εχω προβλημα με το gingerbread keyboard στην simply 3.2 καθως δεν μου ανοιγει καθολου...

 

edit - WTF!!!!!!Co-Mod o Sallie?? O SALLIE??? To mega-troll????!!!!! Παει χαλασε η κοινωνια..............

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

που πάει ο κόσμος ε... :lol:

την κατέβασα αλλά μισό ρίχνω διάβασμα και έχω βάλει το κινητό για φόρτιση

σε κανά δύωρο θα φλασάρω και ενημερώνω :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάλτε την 4.2 του juwe και πραγματικά θα τρίβεται τα μάτια σας, δεν έχω δει το κινητό μου πότε ξανά τόσο γρήγορο.τι να πω ο τυπος έγραψε

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάλτε την 4.2 του juwe και πραγματικά θα τρίβεται τα μάτια σας, δεν έχω δει το κινητό μου πότε ξανά τόσο γρήγορο.τι να πω ο τυπος έγραψε

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Την εβαλα για δοκιμη το μεσημερι (δεν ειχα και κατι αλλο να φλασαρω και λεω ας το κανω..θα παω για εξομολογηση αυριο που ξεπεσα σε custom :lol:),δεν τρελαθηκα,ουτε τιποτα το πιο γρηγορο απο την deodexed jvb που εχω ειδα (σε καποια σημεια ηταν και πιο αργη,σαν να ειχε ψιλο-lag ωρες-ωρες),κατι μπιχλιμπιδια εχει βαλει και το χειροτερο-πολυ μαυριλα,μονο black and white,ο ανθρωπος εχει ψυχολογικα προβληματα :p φυσικα εφυγε με την μια!!!

ΑΑ και για να μη λετε οτι ειμαι και προκατειλημενος,να πω και κατι που μου αρεσε,ηταν η πρωτη φορα μετα απο παααραα πολυ καιρο,που ειδα μια ρομ να παιρνει αυτοματα τα apn μου με το boot.;)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν βάλει JVH, JVQ, JVR (JVx) και δεν έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο, ορίστε ένα αρχείο με το Ελληνικό Samsung keyboard από την JVA για update μέσω clockworkmod recovery, όποιος το δοκιμάσει ας πει ότι του δούλεψε... :)

http://www.multiupload.com/IF8B6BWSRF

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν βάλει JVB ή JVK και δεν έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο, ορίστε ένα αρχείο με το Ελληνικό Samsung keyboard από την JVA για update μέσω clockworkmod recovery, όποιος το δοκιμάσει ας πει ότι του δούλεψε... :)

http://www.multiupload.com/IF8B6BWSRF

Α ρε Αλεξ,εισαι αρχηγος,δουλευει αψογα σε jvb !!!

thanks :D

Edited by Tyxerakias
Ανανέωση του αρχείου
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Αλεξ,εισαι αρχηγος,δουλευει αψογα σε jvb !!!

thanks :D

 

Ωραία, thanks Πάρη για το test :) Aναρωτιέμαι αν δουλεύει και σε Froyo... θα δοκιμάσω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Πρώτο μου Post - συγχαρητίρια για την πληροφορία που εχετε εδω μέσα!!!!

Πέρασα τις τελευταίες 2 ωρες διαβάζοντας τους οδηγούς ωστε να αποφύγω να γράψω κατι που εχει απαντηθεί πολλές φορές

Τελικά δεν κατάφερα να βρώ λύση, συγγνώμη που ξαναφέρω ενα τόσο συνηθισμένο θέμα

 

Αγόρασα πρόσφατα απο Internet ενα Samsung Galaxy S

Ολα καλα, μονο που δεχν εχει ελληνικά

μιλαμε για εκδοση FROYO.XFJP9 (2.2), ειναι μια ρουμάνικη εκδοση (ROM)

 

πρέπει να το φλασάρω με καποια ελληνική έκδοση του froyo ή μπορώ απλά να βάλω τα ελληνικά στις διαθέσιμες γλώσσες; (εχω σχεδόν ολες τις ευρωπαικές εκτός απο εεληνικά λεμε!!!)

 

επίσης, επειδή διαβασα ολα αυτά τα ενδιαφέροντα για root κτλ, υπάρχει καποιος τρόπος να του κανω ενα απολυτο backup ωστε αν το σκαλίσω ανεπιτυχώς να μπορώ να το γυρίσω εκεί που είναι σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Πρώτο μου Post - συγχαρητίρια για την πληροφορία που εχετε εδω μέσα!!!!

Πέρασα τις τελευταίες 2 ωρες διαβάζοντας τους οδηγούς ωστε να αποφύγω να γράψω κατι που εχει απαντηθεί πολλές φορές

Τελικά δεν κατάφερα να βρώ λύση, συγγνώμη που ξαναφέρω ενα τόσο συνηθισμένο θέμα

 

Αγόρασα πρόσφατα απο Internet ενα Samsung Galaxy S

Ολα καλα, μονο που δεχν εχει ελληνικά

μιλαμε για εκδοση FROYO.XFJP9 (2.2), ειναι μια ρουμάνικη εκδοση (ROM)

 

πρέπει να το φλασάρω με καποια ελληνική έκδοση του froyo ή μπορώ απλά να βάλω τα ελληνικά στις διαθέσιμες γλώσσες; (εχω σχεδόν ολες τις ευρωπαικές εκτός απο εεληνικά λεμε!!!)

 

επίσης, επειδή διαβασα ολα αυτά τα ενδιαφέροντα για root κτλ, υπάρχει καποιος τρόπος να του κανω ενα απολυτο backup ωστε αν το σκαλίσω ανεπιτυχώς να μπορώ να το γυρίσω εκεί που είναι σήμερα;

 

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να βάλεις την JS8 Froyo που είναι στην πρώτη σελίδα. Η 2.2 που έχεις εσύ είναι παλιά έκδοση (παλιότερη κι απ'την Ελληνική επίσημη), και είναι κρίμα.

Επίσης Ελληνικά δεν μπαίνουν χωρίς root, εκτός αν κατεβάσεις καμιά extra εφαρμογή όπως το greek keyboard που λένε και οι Οδηγοί...

 

Κοίτα αν έχεις το συνδυασμό των 3ων πλήκτρων, και κάνε update. Ό,τι χρειάζεσαι είναι στην πρώτη σελίδα του θέματος. Μετά, όταν δεις πόσο απλό είναι, μπορεί να πάρεις θάρρος και να συνεχίσεις με κάποια custom gingerbread.

 

P.S. Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δοκιμάστε αν θέλετε τον damian kernel 2.1 beta1. Εγώ είχα βάλει τον beta 7, μετά τον gold 2.0, και δεν είδα διαφορά με πριν.

Αλλά ο 2.1 παρότι beta, είναι πολύ γρήγορος και απο ότι λένε και ο damiangto, και ο simone μαζί με 2-3 άλλους στο xda, σταθερός.

Τον έβαλα, και διαπίστωσα speedup. Και ελπίζω να μην μου βγάλει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς από JVB αυτά τα 2 αρχεία να μου τα στείλει ή να τα σηκώσει κάπου?

/system/bin/drexe

/system/bin/npsmobex

 

Oρίστε: http://www.multiupload.com/UY8DXQWXE7

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. γίνε root, βάλε CWM recovery, και από το recovery κάνε install αυτό το αρχείο από την sdcard: http://www.multiupload.com/LE2UL59TXM

 

Εναλλακτικά μέσω adb, απλά αντίγραψε τα αρχεία από το system dir του .zip στο /system του κινητού μέσω adb, όπως στην περίπτωση του Swype.

 

Tyxerakia περασα με heimdal την 2.3.3 JVB, ομως θελω να περασω το csc της JVA για τα ελληνικα. Δοκιμασα παλι με heimdal αλλα εβγαλε fail. Το τηλεφωνο δεν εγινε root στην 2.3.3, ειναι απαραιτητο για flashing με heimdal ή odin ? Αν οχι, υπαρχει καποιο hint γιατι βγαζει το fail ?

 

Ευχαριστω

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δοκιμάστε αν θέλετε τον damian kernel 2.1 beta1. Εγώ είχα βάλει τον beta 7, μετά τον gold 2.0, και δεν είδα διαφορά με πριν.

Αλλά ο 2.1 παρότι beta, είναι πολύ γρήγορος και απο ότι λένε και ο damiangto, και ο simone μαζί με 2-3 άλλους στο xda, σταθερός.

Τον έβαλα, και διαπίστωσα speedup. Και ελπίζω να μην μου βγάλει πρόβλημα.

 

μπορείς να μου δώσεις λινκ για download του τελευταίου 2.1 κερνελ;

προσπαθώ να γίνω register στο φορουμ του νταμιαν αλλά μου λέει κάτι κουφά -.-

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Tyxerakia περασα με heimdal την 2.3.3 JVB, ομως θελω να περασω το csc της JVA για τα ελληνικα. Δοκιμασα παλι με heimdal αλλα εβγαλε fail. Το τηλεφωνο δεν εγινε root στην 2.3.3, ειναι απαραιτητο για flashing με heimdal ή odin ? Αν οχι, υπαρχει καποιο hint γιατι βγαζει το fail ?

 

Ευχαριστω

 

Όχι δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το heimdall... αλλά μπορείς απλά να το κάνεις root και μέσω cwm ή adb να εγκαταστήσεις τα Ελληνικά όπως έγραψα παραπάνω...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το heimdall... αλλά μπορείς απλά να το κάνεις root και μέσω cwm ή adb να εγκαταστήσεις τα Ελληνικά όπως έγραψα παραπάνω...

 

Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια και γενικα για τις συμβουλες που δινεις.

 

Στο θεμα τωρα, το heimdal το χρησιμοποιησα διοτι το βρηκα ευκολοτερο απο το odin, συν το γεγονος οτι δεν εχω καθολου windows και δεν εμπιστευομαι τα virtual machines για τετοιες δουλειες. Γενικα στο flashing της 2.3 τα πηγε τελεια. Ομως τοτε το τηλεφωνο ηταν rooted.

 

Η ερωτηση αν ξερεις ειναι αν το flashing του csc απο odin απαιτει rooting. Θα ηθελα αν γινεται να το αποφυγω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια και γενικα για τις συμβουλες που δινεις.

 

Στο θεμα τωρα, το heimdal το χρησιμοποιησα διοτι το βρηκα ευκολοτερο απο το odin, συν το γεγονος οτι δεν εχω καθολου windows και δεν εμπιστευομαι τα virtual machines για τετοιες δουλειες. Γενικα στο flashing της 2.3 τα πηγε τελεια. Ομως τοτε το τηλεφωνο ηταν rooted.

 

Η ερωτηση αν ξερεις ειναι αν το flashing του csc απο odin απαιτει rooting. Θα ηθελα αν γινεται να το αποφυγω.

 

Xωρις να εχω παιξει ποτε με το heimdall για φλασαρισμα, θεωρω οτι δεν παιζει ρολο το rooting. Κατι αλλο πρεπει να πηγαινει στραβα. Για να μην μπλεκεις βαλε ενα πληκτρολογιο με ελληνικα οπως ειπε και ο Αλεξ και το προβλημα σου λυνεται ευκολα και γρηγορα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια και γενικα για τις συμβουλες που δινεις.

 

Στο θεμα τωρα, το heimdal το χρησιμοποιησα διοτι το βρηκα ευκολοτερο απο το odin, συν το γεγονος οτι δεν εχω καθολου windows και δεν εμπιστευομαι τα virtual machines για τετοιες δουλειες. Γενικα στο flashing της 2.3 τα πηγε τελεια. Ομως τοτε το τηλεφωνο ηταν rooted.

 

Η ερωτηση αν ξερεις ειναι αν το flashing του csc απο odin απαιτει rooting. Θα ηθελα αν γινεται να το αποφυγω.

 

Παρακαλώ :)

Και όχι, δεν έχει καμία σχέση το flashing με το root.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κατι που ισως ενδιαφερει καποιους, βρηκα ενα post που εξηγει γιατι εμφανιζεται το lag στο galaxy. Δεν γνωριζω αν εχει αναφερθει ξανα εδω αλλα ειναι ενδιαφερον.

 

Βασικα ειναι hardware προβλημα που γινεται περισσοτερο εμφανες λογω των πολλων sync που κανει το RFS ωστε να εξασφαλισει οτι δεν θα υπαρχουν χαμενα data. Ομως δεν ειναι προβλημα του RFS αλλα της flash.

 

Οπως λεει στο αρθρο προβλημα δημιουργει και η sqlite λογω των πολλων explicit sync's που κανει.

Για οσους εχουν ασχοληθει με το θεμα, το ιδιο προβλημα ειχε με το lagging σε sqlite ειχε και το linux desktop γενικως πριν 2-3 χρονια με firefox + ext4 !!! Μαλιστα τοτε αυτο προκαλουσε καθυστερησεις σε ολοκληρο το desktop αναλογα με το journaling mode του filesystem.

 

Αν ειναι off topic ή εχει αναφερθει ξανα, τοτε σβηστε το post.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8463278&postcount=1

 

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies.cfm?t=1609631&p=49#r966

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...