Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως εγώ θα παραμείνω τουλάχιστον ακόμη με την 2.2.1. Ο καλύτερός μου φίλος πέρασε την ginger αλλά τρώει κολλήματα. Κι από την άλλη δε βρήκα να υπερέχει η ginger σε κάτι της 2.2.1. Οπότε μάλλον ούτε καν θα μπω στη διαδικασία να την αλλάξω. Μια χαρά λειτουργεί με την 2.2.1 το κινητό. Απροβλημάτιστο, ταχύτατο, με υπέροχη διαχείριση μνήμης. Δεν ανακατεύομαι ξανά να αλλάζω rom στο κινητό. Όταν πάρω με το καλό του χρόνου άλλο κινητό βλέπουμε τι εκδόσεις θα κυκλοφορούν τότε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ περιμένω να βάλω την simply 3.2. Είχε γίνει και μια συζήτηση για τους kernels, οι περισσότεροι προτιμούν damiangto beta 7. Τον είχα δοκιμάσει, και σε σχέση με τους άλλους είναι το ίδιο σταθερός και γρήγορος, αλλά έχει λίγο καλύτερη διάρκεια στη μπαταρία. Στον dark core μου άρεσε το sharpness fix, δεν θυμάμαι αν τον είχε και ο supercurio kernel.

Το μόνο πρόβλημα που έχω σε 2.3.3, δηλαδή στην simply και στην juwe, σε stock δεν είχα δοκιμάσει, είναι τα σκαλώματα στο sygic aura. Ίσως λόγω ram κολλάει, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να βάλω την simply 3.2. Είχε γίνει και μια συζήτηση για τους kernels, οι περισσότεροι προτιμούν damiangto beta 7. Τον είχα δοκιμάσει, και σε σχέση με τους άλλους είναι το ίδιο σταθερός και γρήγορος, αλλά έχει λίγο καλύτερη διάρκεια στη μπαταρία. Στον dark core μου άρεσε το sharpness fix, δεν θυμάμαι αν τον είχε και ο supercurio kernel.

Το μόνο πρόβλημα που έχω σε 2.3.3, δηλαδή στην simply και στην juwe, σε stock δεν είχα δοκιμάσει, είναι τα σκαλώματα στο sygic aura. Ίσως λόγω ram κολλάει, δεν ξέρω...

 

Το επιβεβαιωνω κι εγω οτι το sygic aura τρωει ορισμενες φορες γερα σκαλωματα στην simply και καποιες φορες μαλιστα χρειαστηκε να βγαλω ακομα και τη μπαταρια. Βεβαια το ειχα ζορισει αρκετα με μπρος πισω συνεχεια και zoom in-out. Παντως κατα τα αλλα το gps της simply (μετα και το gps aids βεβαια) ειναι κορυφαιο και σε συνδυασμο με το sygic μου εχει δωσει τα καλυτερα αποτελεσματα που εχω δει απο το κινητο με τις ρομ που εχω χρησιμοποιησει ως τωρα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένη τη JVB και συνδέοντας τη συσκευή στο kies, βλέπω το παρακάτω...

 

http://img707.imageshack.us/img707/1931/firminfo.png

 

Έκανα την κλασσική εγκατάσταση με τα τρία αρχεία και τους bootladers. Το COS γιατί το εμφανίζει;

 

Αν πληκτρολογήσω *#272*imei# μου βγάζει το παρακάτω...

 

http://img820.imageshack.us/img820/286/snap20110429014649.png

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιωνω κι εγω οτι το sygic aura τρωει ορισμενες φορες γερα σκαλωματα στην simply και καποιες φορες μαλιστα χρειαστηκε να βγαλω ακομα και τη μπαταρια. Βεβαια το ειχα ζορισει αρκετα με μπρος πισω συνεχεια και zoom in-out. Παντως κατα τα αλλα το gps της simply (μετα και το gps aids βεβαια) ειναι κορυφαιο και σε συνδυασμο με το sygic μου εχει δωσει τα καλυτερα αποτελεσματα που εχω δει απο το κινητο με τις ρομ που εχω χρησιμοποιησει ως τωρα.

 

Προσωπικά το aura το βρίσκω αργό στην απόκριση στο sgs. Προτιμώ το mobile maps της ίδιας εταιρείας...

 

Grrrrrrrrrrrrr

FuguRoot Bug ?

.................

 

Έχεις τα 2 αρχεία που ρωτάει στο system/bin?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένη τη JVB και συνδέοντας τη συσκευή στο kies, βλέπω το παρακάτω...

 

http://img707.imageshack.us/img707/1931/firminfo.png

 

Έκανα την κλασσική εγκατάσταση με τα τρία αρχεία και τους bootladers. Το COS γιατί το εμφανίζει;

 

Αν πληκτρολογήσω *#272*imei# μου βγάζει το παρακάτω...

 

http://img820.imageshack.us/img820/286/snap20110429014649.png

 

μην σε απασχολει τι βγαζει...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το aura το βρίσκω αργό στην απόκριση στο sgs. Προτιμώ το mobile maps της ίδιας εταιρείας...

 

Thanks Αλεξ θα το δοκιμασω.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

http://phandroid.com/2011/04/28/google-announces-video-chat-for-android-2-3-devices-says-surprise-is-still-to-come/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

 

TL;DR η Google στην αναβάθμιση 2.3.4 δίνει videocall(μέσω wifi or w/e).

Άρα η samsung κατά πάσα πιθανότητα θα δώσει την 2.3.4 ;) προσωπικά δεν με νοιάζει μιας και δεν κάνω ποτέ βιντεοκλήση και ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει το gtalk αλλά φαντάζομαι για μερικούς είναι καλά νέα. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι κατι γινεται με τον συνδιασμο JVB + CSC JVA....για του λογου το αληθες
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι κατι γινεται με τον συνδιασμο JVB + CSC JVA....για του λογου το αληθες

 

Τι εννοείς Πάρη?? :O:O

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Πάρη?? :O:O
τη φωτο που εχω ανεβασει την ειδες?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν κατάλαβα..:p
Διαγραμμα με την χρηση μπαταριας με μια μεση χρηση,μετα απο 3 ημερες και 1,5 ωρα η μπαταρια στο 23%.

Κατι τετοιο δεν εχω ξαναδει ποτε στο κινητο μου

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τα 2 αρχεία που ρωτάει στο system/bin?

Καλημέρα. Αν σου πω πως ακόμα δεν ξέρω πως να πάω στο /system .....

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν σου πω πως ακόμα δεν ξέρω πως να πάω στο /system .....
Χρειαζεσαι root explorer απο το market γι αυτη την δουλεια
Link to comment
Share on other sites

Διαγραμμα με την χρηση μπαταριας με μια μεση χρηση,μετα απο 3 ημερες και 1,5 ωρα η μπαταρια στο 23%.

Κατι τετοιο δεν εχω ξαναδει ποτε στο κινητο μου

 

Τώρα κατάλαβα (συνηθισμένος στην Js8 που μου κρατάει περίπου στις 3-4 μέρες δεν πήγε το μυαλό μου)..:O

Εξακολουθώ όμως να επιμένω Froyo προς το παρόν και αφού βγει μία επίσημη - επίσημη (και όχι ανακληθείσα - buggy κλπ) ROM να προσωρήσω σε νέο φλασάρισμα σε Ginger!

 

Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να φλασάρει κάποιος σε Ginger με τα σημερινά δεδομένα ή να περιμένουμε για κάτι πιο official?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα (συνηθισμένος στην Js8 που μου κρατάει περίπου στις 3-4 μέρες δεν πήγε το μυαλό μου)..:O

Εξακολουθώ όμως να επιμένω Froyo προς το παρόν και αφού βγει μία επίσημη - επίσημη (και όχι ανακληθείσα - buggy κλπ) ROM να προσωρήσω σε νέο φλασάρισμα σε Ginger!

 

Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να φλασάρει κάποιος σε Ginger με τα σημερινά δεδομένα ή να περιμένουμε για κάτι πιο official?

Με την ιδια χρηση στην js8 δεν πηγαινα πανω απο 2 μερες.

Θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο,πιστευω οτι οπου να ναι θα πεσουν νεες gingerbread στο τραπεζι

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Διαγραμμα με την χρηση μπαταριας με μια μεση χρηση,μετα απο 3 ημερες και 1,5 ωρα η μπαταρια στο 23%.

Κατι τετοιο δεν εχω ξαναδει ποτε στο κινητο μου

 

Εγώ έχω δει (με φρόντο) :lol:

 

Αλλά στην δική μου χρήση (γιατί ο καθένας μας κάνει διαφορετική χρήση) είδα σχεδόν ΔΙΠΛΑΣΙΑ διάρκεια της μπαταρίας από JS8 -> JVB (juwe's +cf 3.1) δηλαδή με 15-20 λεπτά κλήσεις, 10-20 sms, browsing/forums/mail αβέρτα, widgets αβέρτα, wifi 24/7 (σπίτι + δουλειά) με never sleep policy) και αρκετό γενικό "σκάλισμα" βγάζει άνετα 2 24ώρα

 

Τώρα κατάλαβα (συνηθισμένος στην Js8 που μου κρατάει περίπου στις 3-4 μέρες δεν πήγε το μυαλό μου)..:O

Εξακολουθώ όμως να επιμένω Froyo προς το παρόν και αφού βγει μία επίσημη - επίσημη (και όχι ανακληθείσα - buggy κλπ) ROM να προσωρήσω σε νέο φλασάρισμα σε Ginger!

 

Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να φλασάρει κάποιος σε Ginger με τα σημερινά δεδομένα ή να περιμένουμε για κάτι πιο official?

 

Αφού υπάρχει το titanium, γιατί κολλάτε να φλασάρετε? σε 30 λεπτά μαξ έχεις επαναφέρει τα πάντα όλα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια χρηση στην js8 δεν πηγαινα πανω απο 2 μερες.

Θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο,πιστευω οτι οπου να ναι θα πεσουν νεες gingerbread στο τραπεζι

 

Εγώ έχω δει (με φρόντο) :lol:

 

Αλλά στην δική μου χρήση (γιατί ο καθένας μας κάνει διαφορετική χρήση) είδα σχεδόν ΔΙΠΛΑΣΙΑ διάρκεια της μπαταρίας από JS8 -> JVB (juwe's +cf 3.1) δηλαδή με 15-20 λεπτά κλήσεις, 10-20 sms, browsing/forums/mail αβέρτα, widgets αβέρτα, wifi 24/7 (σπίτι + δουλειά) με never sleep policy) και αρκετό γενικό "σκάλισμα" βγάζει άνετα 2 24ώρα

 

 

 

Αφού υπάρχει το titanium, γιατί κολλάτε να φλασάρετε? σε 30 λεπτά μαξ έχεις επαναφέρει τα πάντα όλα :ninja:

 

Απλά αν δεν έχει να μου δώσει κάτι παραπάνω δεν το βλέπω σκόπιμο. Titanium δεν χρησιμοποιώ και βαριέμαι να ξαναστήνω email accounts, ρυθμίσεις κλπ κλπ!!

Thanks anyway!!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Android 2.3.4 OTA rolling out over the next few weeks! Has bug fixes for Nexus One, video chat for Nexus S. But a surprise is still to come! Το post που εκανε η google στο twiiter.
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι root explorer απο το market γι αυτη την δουλεια

Ξέρουμε κανέναν καλό και free? Κανά link? Γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω market.

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς από JVB αυτά τα 2 αρχεία να μου τα στείλει ή να τα σηκώσει κάπου?

/system/bin/drexe

/system/bin/npsmobex

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ φλάσαρα με ODIN το pda (ένα αρχείο, από samfirmware.com) της JVA πάνω από JS5 και μου κράτησε τα πάντα(!!!) ρυθμίσεις, αρχεία, και όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα εκτός από τα χαζοολλανδικά (μα καλά, τη σκέψη μου διάβαζε ο Θεός ODIN; ). Προς το παρόν είμαι άκρως ευχαριστημένος με τη μετάβαση.
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει (με φρόντο) :lol:

 

Αλλά στην δική μου χρήση (γιατί ο καθένας μας κάνει διαφορετική χρήση) είδα σχεδόν ΔΙΠΛΑΣΙΑ διάρκεια της μπαταρίας από JS8 -> JVB (juwe's +cf 3.1) δηλαδή με 15-20 λεπτά κλήσεις, 10-20 sms, browsing/forums/mail αβέρτα, widgets αβέρτα, wifi 24/7 (σπίτι + δουλειά) με never sleep policy) και αρκετό γενικό "σκάλισμα" βγάζει άνετα 2 24ώρα

 

 

 

Αφού υπάρχει το titanium, γιατί κολλάτε να φλασάρετε? σε 30 λεπτά μαξ έχεις επαναφέρει τα πάντα όλα :ninja:

 

Ψιτ εσυ ο μορφονιος....πρεπει να ξαναμιλησουμε εμεις οι δυο...ηρθε και μενα η ωρα μου για Ζεστο Ψωμακι....:cool:

 

Με το Τιtanium ακομα δεν εχω βγαλει ακρη by the way.Γενικα με ολα οσα πρεπει να αντιγραφουν-σωζουν εφαρμογες.:lol::lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...