Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Εμενα δε με ενδιαφερει καθολου το O/C...!

Εχουμε διπυρηνο επεξεργαστη και τρεχουμε εφαρμογες που τρεχουν σε συσκευες δυο γενεων πισω...!

Λιγο υπερβολικος προς το παρων ο υπερχρονισμος.

Τα νουμερα δε ειναι κατι ουσιαστικο αλλα μια γενικη εικονα την δινουν, σε συγκριση παντα με τα νουμερα αλλων συσκευων που εχω χρησιμοποιησει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Καλα τα νουμερα στα bench αλλα στο τελος θα μεινουμε με κανεναν tegra καρβουνιασμενο και θα χτυπαμε το κεφαλι μας!:lol::lol::lol::lol::lol::O

 

Μέχρι τα 1.3GHz και την τάση στα 1200mV δεν έχεις πρόβλημα κανένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν βιάζεται αναμένεται καινούργια έκδοση.

 

Εντούτοις... η v0.6 είναι η καλύτερη της σειράς και κατά τη γνώμη μου ίσως η καλύτερη rom εκεί έξω.

 

και εγώ την έβαλα χτές και πετάει το τηλέφωνο... :) όποιος δεν την έχει να την βάλει, σιγά την διαδικασία που είναι το wipe, 2 λεπτά δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

παιδες h vanilla πιο kernel εχει?

και με ποιο προγραμμα κανετε overoclock ειμαι εδω και μερες που σκεφτομαι να βαλω η οχι αλλη ρομ...

εκτος απο το οτι ειναι γρηγορη εχει bag ? κανενα προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ότι δεν γλυτώνω την επίσκεψη στο σέρβις.

 

Μια ερώτηση, ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να αφαιρέσω το clockworkmod recovery; Για να το επαναφέρω στη "μαμά" κατάσταση

Είναι ακόμα με stock rom και το root/unroot δεν είναι πρόβλημα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ότι δεν γλυτώνω την επίσκεψη στο σέρβις.

 

Μια ερώτηση, ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να αφαιρέσω το clockworkmod recovery; Για να το επαναφέρω στη "μαμά" κατάσταση

Είναι ακόμα με stock rom και το root/unroot δεν είναι πρόβλημα.

 

βρηκα αυτο απο xda δεν ξερω αν δουλευει 1000%

 

 

put the new recovery you want on the sdcard and name it recovery.img

also put flash_image on the sd card..

 

here is a link to flash_image

http://cybermetricsystems.net/android/flash_image.zip

Here is the cool EVO recovery by Amon_RA <--for easyness be sure to rename it to recovery.img

recovery-RA-evo-v1.7.0.1.img

 

Code:

 

adb shell

cat /sdcard/flash_image > /data/flash_image

chmod 755 /data/flash_image

/data/flash_image recovery /sdcard/recovery.img

reboot recovery

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=708395

Link to comment
Share on other sites

μπες στο λινκ που εδωσα στο τελος απο τους xda ειναι η 5η απαντηση εχει ενα λινκ που δεν το βγαζει εδω.. Edited by nokpos
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ότι δεν γλυτώνω την επίσκεψη στο σέρβις.

 

Μια ερώτηση, ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να αφαιρέσω το clockworkmod recovery; Για να το επαναφέρω στη "μαμά" κατάσταση

Είναι ακόμα με stock rom και το root/unroot δεν είναι πρόβλημα.

 

Νομίζω ότι ο πιό εύκολος τρόπος είναι απλά να το φλασάρεις μέσα από clockworkmod.

Οδηγίες έχει εδώ.

 

Στην ουσία, κατεβάζει την στοκ recovery image και μπαίνεις στο clockwork mod. Κάνεις install zip from sdcard και την περνάει. Στο επόμενο reboot έχει χαθεί το clockwork mod και έχεις στοκ recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδες h vanilla πιο kernel εχει?

και με ποιο προγραμμα κανετε overoclock ειμαι εδω και μερες που σκεφτομαι να βαλω η οχι αλλη ρομ...

εκτος απο το οτι ειναι γρηγορη εχει bag ? κανενα προβλημα ?

 

Κανένα πρόβλημα, κανένα bug. Χρησιμοποιεί τον eternity kernel, μακράν καλύτερος από τις υπόλοιπες επιλογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο απο xda δεν ξερω αν δουλευει 1000%

 

 

put the new recovery you want on the sdcard and name it recovery.img

also put flash_image on the sd card..

 

here is a link to flash_image

http://cybermetricsystems.net/android/flash_image.zip

Here is the cool EVO recovery by Amon_RA <--for easyness be sure to rename it to recovery.img

recovery-RA-evo-v1.7.0.1.img

 

Code:

 

adb shell

cat /sdcard/flash_image > /data/flash_image

chmod 755 /data/flash_image

/data/flash_image recovery /sdcard/recovery.img

reboot recovery

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=708395

Ευχαριστώ. Αυτό το έχω δει αλλά επειδή αφορά άλλη συσκευή το φοβήθηκα.

 

 

Νομίζω ότι ο πιό εύκολος τρόπος είναι απλά να το φλασάρεις μέσα από clockworkmod.

Οδηγίες έχει εδώ.

 

Στην ουσία, κατεβάζει την στοκ recovery image και μπαίνεις στο clockwork mod. Κάνεις install zip from sdcard και την περνάει. Στο επόμενο reboot έχει χαθεί το clockwork mod και έχεις στοκ recovery.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Για να καταλάβω να μην κάνω καμία μ@...

Βαζω το zip αρχείο στη κάρτα μνήμης και φλασάρω με το clockwork mod

Πρέπει να το μετονομάσω σε απλό recovery.zip ή δεν έχει σημασία;

 

Αν κατάλαβα καλά αυτή η διαδικασία φλασάρει μονο το recovery και όχι τίποτα άλλο. Ετσι;

 

ΒΤW αύριο πάει για σέρβις. Τα προβλήματα με τις κλήσεις και το στατικό θόρυβο στο ακουστικό έγιναν ανυπόφορα. Ελπίζω να ξεμπερδέψω γρήγορα με την διαδικασία και να μην περιμένω εβδομάδες (μου είπαν ~5 μέρες)

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αυτό το έχω δει αλλά επειδή αφορά άλλη συσκευή το φοβήθηκα.

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Για να καταλάβω να μην κάνω καμία μ@...

Βαζω το zip αρχείο στη κάρτα μνήμης και φλασάρω με το clockwork mod

Πρέπει να το μετονομάσω σε απλό recovery.zip ή δεν έχει σημασία;

 

Αν κατάλαβα καλά αυτή η διαδικασία φλασάρει μονο το recovery και όχι τίποτα άλλο. Ετσι;

 

ΒΤW αύριο πάει για σέρβις. Τα προβλήματα με τις κλήσεις και το στατικό θόρυβο στο ακουστικό έγιναν ανυπόφορα. Ελπίζω να ξεμπερδέψω γρήγορα με την διαδικασία και να μην περιμένω εβδομάδες (μου είπαν ~5 μέρες)

 

οτι και να κανεις να εισαι 1000% σιγουρος πριν το κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα, κανένα bug. Χρησιμοποιεί τον eternity kernel, μακράν καλύτερος από τις υπόλοιπες επιλογές.

 

ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αυτό το έχω δει αλλά επειδή αφορά άλλη συσκευή το φοβήθηκα.

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Για να καταλάβω να μην κάνω καμία μ@...

Βαζω το zip αρχείο στη κάρτα μνήμης και φλασάρω με το clockwork mod

Πρέπει να το μετονομάσω σε απλό recovery.zip ή δεν έχει σημασία;

 

Αν κατάλαβα καλά αυτή η διαδικασία φλασάρει μονο το recovery και όχι τίποτα άλλο. Ετσι;

 

ΒΤW αύριο πάει για σέρβις. Τα προβλήματα με τις κλήσεις και το στατικό θόρυβο στο ακουστικό έγιναν ανυπόφορα. Ελπίζω να ξεμπερδέψω γρήγορα με την διαδικασία και να μην περιμένω εβδομάδες (μου είπαν ~5 μέρες)

 

Δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά φαίνεται πολύ απλό. Δεν νομίζω να πάθεις κάτι.. ούτε χρειάζεται να το μετονομάσεις (λογικά) αλλά και να το κάνεις δεν χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

το πέρασα στη κάρτα μνήμης (καλού κακού το ονόμασα recovery.zip) και το εγκατέστησα μέσω του clockwork mod

Το κινητό πλέον είναι σε καθαρό στοκ.

Εκανα και hard reset (πολλοστή φορά) για να είναι καθαρό.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

(μήπως να μπεί στο How to και αυτή η διαδικασία?)

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

το πέρασα στη κάρτα μνήμης (καλού κακού το ονόμασα recovery.zip) και το εγκατέστησα μέσω του clockwork mod

Το κινητό πλέον είναι σε καθαρό στοκ.

Εκανα και hard reset (πολλοστή φορά) για να είναι καθαρό.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

(μήπως να μπεί στο How to και αυτή η διαδικασία?)

 

Θα το βαλω μολις εχω χρονο...!(ελπιζω μεχρι το ΣΚ να προλαβω)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έκανε το πρώτο reboot από τότε που το αγόρασα (20 μέρες περίπου). Μέχρι προχτες το είχα τελείως στοκ, εδώ και 2 μέρες το έχω κάνει root και εχω περάσει το clockwork recovery. Αν μου ξανακάνει σύντομα θα τα ξηλώσω.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το custom recovery θεωρώ δύσκολο να είναι υπεύθυνο για τα reboot. Ωστόσο κάνε τις δοκιμές σου και μας ενημερώνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καπου στους xda βρηκα της στοκ ρομ αν περασω την vanilla και δεν μου αρεσει μετα ξερει καποιος με πιο τροπο και με πιο προγραμμα θα περασω την στοκ ρομ ?
Link to comment
Share on other sites

Σκοπος του θρεντ ειναι να δουμε κατα ποσο επηρεαζεται η αποδοση του O2x, σε ωμα νουμερα(*)

απο την stock μορφη του (rom+kernel+cpu) εως τις super duper optimized roms μαζι με το απαραιτητο o/c του επεξεργαστη.

Οι δοκιμες εγιναν σε 4 σταδια

  • Stock ROM+kernel & stock cpu frequency(1GHz)
  • modaco ROM+ custom kernel & stock cpu frequency(1GHz)
  • modaco ROM+ custom kernel & o/c cpu frequency(1.3GHz)
  • modaco ROM+ custom kernel & o/c cpu frequency(1.4GHz)

 

Χρησιμοποιηθηκαν τα εξης μετροπρογραμματα: Quadrant - Linpack - AnTuTu Sys Benchmark

Για το o/c χρησιμοποιηθηκαν: Cpasjuste Kernel(**) - Pimp my cpu

και η rom που επιλεχθηκε ειναι η Fr12 modaco - fear edition μαζι με πολυ force to kill και freezαρισμα σχεδον στα παντα προκειμενου να υπαρχουν περισσοτεροι ποροι

 

 

 

http://img825.imageshack.us/img825/5193/unled1gn.jpg

 

http://img192.imageshack.us/img192/6418/quap.jpg

 

http://img233.imageshack.us/img233/1102/linesy.jpg

 

http://img818.imageshack.us/img818/381/tuttu.jpg

 

 

Στα 1.4GHz το τηλεφωνο ζεσταινοταν υπερβολικα στο πλαστικο που βρισκεται πισω απο τον επεξεργαστη και ετσι αφαιρεσα το καπακι. Για benchaρισμα δεν θα εχει προβλημα αλλ'α πιστευω οτι δεν ειναι για καθημερινη χρηση, απο οτι διαβαζω στα 1.3GHz (1200mV) ειναι οκ για 24/7.

Η διαφορα στην αισθηση του κινητου ειναι εμφανεστατη, βεβαια στην κατασταση που βρισκεται τωρα το δικο μου (αδειο και κουρεμενο απο παντου) ολα σφαιρα θα πηγαινουν, το θεμα ειναι οταν φορτωθει κατα ποσο θα αποδωσει το o/c και το optimize, σιγουρα πιστευω οτι θα ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα απο οτι stock κρινοντας απο αυτα που του ειχα βαλει πριν, ειδα οτι η συσκευη ειχε αρχισει να "καθεται" απο θεμα αποκρισης και εκτελεσης.

Εν το μεταξυ με αυτα και με αυτα, το 5220 στο :DAnTuTu:D με πηγε στη 34η θεση παγκοσμιος :confused::confused:

Printscreens απο τα score υπαρχουν εδω

 

 

 

 

 

(*) τα ωμα νουμερα δεν αντικατοπτριζουν παντα την irl χρηση της συσκευης.

(**)προτιμησα τον Cpasjuste γιατι ανεβαινε 100μεγακυκλα παραπανω σε σχεση με τον Εternity

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

καπου στους xda βρηκα της στοκ ρομ αν περασω την vanilla και δεν μου αρεσει μετα ξερει καποιος με πιο τροπο και με πιο προγραμμα θα περασω την στοκ ρομ ?

 

Ο απλός τρόπος θεωρείται το backup της στοκ ρομ.

 

Όταν όμως περνάς κάποια κάστομ ρομ, όλες έχουν μετατρέπουν την internal κάρτα σε ext4 οπότε για να κάνεις restore στην στοκ πρέπει να γυρίσεις σε ext3. Υπάρχει κάποιο σκριπτ που το κάνει εύκολα αυτό όμως εγώ δεν τα κατάφερα με τίποτα. Πάντα κόλλαγε και έπρεπε να φλασάρω πάλι κάποια καινούρια ρομ.

 

Ο μόνος τρόπος που βρήκα να επαναφέρω είναι με NVflash. Στο επιστρέφει σε τελείως στοκ κατάσταση.. ακόμα και τα περιερχόμενα της internal sd τα επαναφέρει (οπότε ότι έχεις βάλει εκεί θα σβηστεί).

 

Πας εδώ και κατεβάζεις το Greece/Italy Firmware. Οδηγίες θα δεις εδώ.

 

Για drivers και το smartflash tool δες εδώ

 

Νομίζω και αυτές οι οδηγίες θα μπορούσαν να μπουν στο ποστ με τα howtos.

Link to comment
Share on other sites

αδειο στην ουσια δεν εχω κινητο αυτη τη στιγμη, μια benchoσυσκευη ειναι, τωρα καθομαι και περναω τα πραγματα.

Οχι δεν την ειχα βαλει, ηθελα να ειναι οπως το δινει η LG

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Ο απλός τρόπος θεωρείται το backup της στοκ ρομ.

 

Όταν όμως περνάς κάποια κάστομ ρομ, όλες έχουν μετατρέπουν την internal κάρτα σε ext4 οπότε για να κάνεις restore στην στοκ πρέπει να γυρίσεις σε ext3. Υπάρχει κάποιο σκριπτ που το κάνει εύκολα αυτό όμως εγώ δεν τα κατάφερα με τίποτα. Πάντα κόλλαγε και έπρεπε να φλασάρω πάλι κάποια καινούρια ρομ.

 

Ο μόνος τρόπος που βρήκα να επαναφέρω είναι με NVflash. Στο επιστρέφει σε τελείως στοκ κατάσταση.. ακόμα και τα περιερχόμενα της internal sd τα επαναφέρει (οπότε ότι έχεις βάλει εκεί θα σβηστεί).

 

Πας εδώ και κατεβάζεις το Greece/Italy Firmware. Οδηγίες θα δεις εδώ.

 

Για drivers και το smartflash tool δες εδώ

 

Νομίζω και αυτές οι οδηγίες θα μπορούσαν να μπουν στο ποστ με τα howtos.

 

νομιζω οτι κατι τετοιο θα χρειαστει πολυ κοσμος ... αν πρεπει ας πουμε να παει το κινητο για service :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νομίζω και αυτές οι οδηγίες θα μπορούσαν να μπουν στο ποστ με τα howtos.

 

Εσύ είσαι ο mod! :rolleyes:

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...