Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά διαβάζω γενικά για ext4. Αν φορμάρω την κάρτα μου από ext3 σε ext4 έχω να κερδίσω κάτι σε απόδοση η γενικά κάπου αλλού; Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά διαβάσω γενικά για ext4. Αν φορμάρω την κάρτα μου από ext3 σε ext4 έχω να κερδίσω κάτι σε απόδοση η γενικά κάπου αλλού;

 

Δες τα features του ext4 [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/Ext4]εδώ[/ame].

Είναι πιό ανεπτυγμένο, με περισσότερες δυνατότητες που ίσως να μην χρειαστεί ποτέ το κινητό και λίγο πιό γρήγορο σε κάποια πράγματα. Προφανώς συμφέρει αν υποστηρίζει ext4 το όποιο script (a2sd, d2w, etc) θα χρησιμοποιείσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δες τα features του ext4 εδώ.

Είναι πιό ανεπτυγμένο, με περισσότερες δυνατότητες που ίσως να μην χρειαστεί ποτέ το κινητό και λίγο πιό γρήγορο σε κάποια πράγματα. Προφανώς συμφέρει αν υποστηρίζει ext4 το όποιο script (a2sd, d2w, etc) θα χρησιμοποιείσεις...

 

Nαι ξέρω πως είναι πιο ανεπτυγμένο, εξελιγμένο, κλπ καθότι και πιο καινούργιο.

Το android που έχουμε στα κινητά απλά θέλω να ρωτήσω, "προτιμάει" να φορμάρω την κάρτα μου ext3 σε ext4;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάσω γενικά για ext4. Αν φορμάρω την κάρτα μου από ext3 σε ext4 έχω να κερδίσω κάτι σε απόδοση η γενικά κάπου αλλού;

 

Ερώτηση: Γιατί έχεις κάνει 2ο partition στην κάρτα? Δεν σου φτάνει ο εσωτερικός χώρος?

 

Όταν βάζουμε στο κινητό ότι να 'ναι, χωρίς να το χρειαζόμαστε, μετά μη λέμε ότι φταίει το κινητό αν κάτι δεν πάει καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Γιατί έχεις κάνει 2ο partition στην κάρτα? Δεν σου φτάνει ο εσωτερικός χώρος?

 

Όταν βάζουμε στο κινητό ότι να 'ναι, χωρίς να το χρειαζόμαστε, μετά μη λέμε ότι φταίει το κινητό αν κάτι δεν πάει καλά.

Όχι δεν έχω κάνει. Μόνο σ' εκείνη την περίπτωση οφελεί;

 

Βασικά πρόσεξα πως ενώ δεν είχα καμία επιπρόσθετη εφαρμογή εγκατεστημένη κι ενώ είχα σβήσει φακέλους από παλιές εγκατεστημένες εφαρμογές (χάρτες από δοκιμαστικές εκδόσεις navigators, παιχνίδια, κα) μου "έτρωγε" περίπου 2,5GB από τη συνολική χωρητικότητα. Είδα πως πχ είχε στον (κρυφό) φάκελο ".Thrash" περίπου 250ΜΒ - τον έσβησα. Αλλά υπήρχαν κι άλλα τέτοια "χαζά". Έτσι είπα να καθαρίσω την κάρτα και τη φόρμαρα. Κι αντί για το παλιό ext3, την έκανα στο πιο καινούργιο και σύγχρονο ext4. Χαζομάρα έκανα; :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Desire HD δεν μπόρεσα να δουλέψω ακόμη με το GPS του

Μου βγάζει συνεχώς ότι δεν έρχεται σήμα. Περιγράφω τι ανοίγω για να μου πείτε αν δεν κάνω κάτι σωστά

Ρυθμισεις-Τοποθεσια-Χρήση δορυφόρων GPS

Δεν δουλεύει τίποτα με GPS

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για το off topic απλά μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει τι γίνεται με τις Rom τα radio και τους αριθμούς kernel(τα βλέπω κινεζικα) είναι δηλαδή σαν να αλλάζουμε το BIOS σε κάποιον υπολογιστή? συγνώμη για την ασχετοσύνη μού
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά συγνώμη για το off topic απλά μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει τι γίνεται με τις Rom τα radio και τους αριθμούς kernel(τα βλέπω κινεζικα) είναι δηλαδή σαν να αλλάζουμε το BIOS σε κάποιον υπολογιστή? συγνώμη για την ασχετοσύνη μού

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=846248

 

Καλό διάβασμα. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα το ρωτησα παλι πιο πισω κ δεν θελω ν γεμιζω το φορουμ μ τα ιδια πραγματα. Γιατι η leedroid ειναι 240mb περιπου κ η miui μολισ 73?κ τισ περναμε οπωσ τισ περναμε κ στο απλο desire?η ιδια διαδικασια?.

Κ παλι ζηταω συγνωμη για την ιδια ερωτηση:X

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα το ρωτησα παλι πιο πισω κ δεν θελω ν γεμιζω το φορουμ μ τα ιδια πραγματα. Γιατι η leedroid ειναι 240mb περιπου κ η miui μολισ 73?κ τισ περναμε οπωσ τισ περναμε κ στο απλο desire?η ιδια διαδικασια?.

Κ παλι ζηταω συγνωμη για την ιδια ερωτηση:X

 

Εχει πολυ λιγοτερα πραγματα...Μονο το sense ειναι αρκετα mb...

Ναι,τη flashαρεις με την ιδια διαδικασια...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ λιγοτερα πραγματα...Μονο το sense ειναι αρκετα mb...

Ναι,τη flashαρεις με την ιδια διαδικασια...;)

 

Γιατι ομωσ οταν την φλασαρα ειχε κολλησει στο λογκο της htc 20λεπτα?

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομωσ οταν την φλασαρα ειχε κολλησει στο λογκο της htc 20λεπτα?

 

Εκανες ολα τα wipes;Ποια εκδοση recovery εχεις;;;Εγω τη περασα με την 3.Χ.Χ.Χ(Η εκδοση αλλαζει μεσω rom manager και ειναι η τλευταια επιλογη).Αν θες κατεβασε απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=868720 το ''full wipe 1.3'' για να μη κανεις manual τα wipes, περασε το στη καρτα σου,και flashαρε το σαν τη rom,στη συνεχεια χωρις να κανεις reboot flashαρε τη rom...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εκανες ολα τα wipes;Ποια εκδοση recovery εχεις;;;Εγω τη περασα με την 3.Χ.Χ.Χ(Η εκδοση αλλαζει μεσω rom manager και ειναι η τλευταια επιλογη).Αν θες κατεβασε απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=868720 το ''full wipe 1.3'' για να μη κανεις manual τα wipes, περασε το στη καρτα σου,και flashαρε το σαν τη rom,στη συνεχεια χωρις να κανεις reboot flashαρε τη rom...

 

Ναι τ ειχα κανει ολα τα wipes.στο ρομ μανατζερ μ εχει βγαλει update αλλα δεν το εχω κανει.θα δοκιμασω παλι. Ευχαριστω.

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες είναι δωρεάν αλλά η πλοήγηση όχι.

Όσον αφορά το πρόβλημά σου με τους δορυφόρους, κατέβασε από το μάρκετ το GPS Status και πήγαινε στην επιλογή Manage A-gps. Άστο να βρει και να κλειδώσει δορυφόρους. Φυσικά θα χρειαστείς να είσαι έξω από το σπίτι, και να έχεις ενεργοποιήσει 3g στην συσκευή σου. Την επόμενη φορά θα κλειδώνουν οι δορυφόροι ποιο γρήγορα.

Για τα προγράμματα πλοήγησης που αναφέρεις παραπάνω προσωπικά έχω το Sygic, NDrive όπως επίσης και την πλοήγηση. Από όλα αυτά τα τρία, προτιμώ το Sygic, μιας και κλειδώνει δορυφόρους ποιο γρήγορα. Βέβαια όπως γνωρίζεις το παν στα προγράμματα αυτά είναι, το πόσο ενημερωμένοι είναι οι χάρτες (έκδοση,χρονολογία).

Επομένως όλα σχετικά είναι σε αυτή τη ζωή μας :D

 

Υ.Γ

Και κάτι σημαντικό. Αν χρησιμοποιείς πλαστικό κάλυμα για το κινητό σου, ίσως είναι καλύτερο να το βγάλεις, όταν κάνεις πλοήγηση. Έχουν αναφερθεί προβλήματα με κάποια πλαστικά και το ότι επηρεάζουν το GPS .

 

Τελικα πληρωσα τα 30€ για να εχω την πλοηγηση για παντα. Δεν εκανα αυτο που λες με το GPS Status αλλα καταλαβα οτι χρειαζεται 5-7λεπτα για να κλειδωσει δορυφορους απο μονο του. Δοκιμασα σημερα την πλοηγηση αρκετα καλη αλλα δεν αντικαθιστα το GPS με τπτ. Εκαστος στο ειδος του...

 

Κατι ασχετο τωρα...θελω να βαλω το Go!Chat για το facebook αλλα ζηταει να κανω login στο λογαριασμο του facebook μεσω της εφαρμογης. Ειναι οκ να δωσω τα στοιχεια εκει ή δεν ξερουνε που πηγαινουν τα στοιχεια??

Link to comment
Share on other sites

 

Κατι ασχετο τωρα...θελω να βαλω το Go!Chat για το facebook αλλα ζηταει να κανω login στο λογαριασμο του facebook μεσω της εφαρμογης. Ειναι οκ να δωσω τα στοιχεια εκει ή δεν ξερουνε που πηγαινουν τα στοιχεια??

 

Το κινητό κλειδώνει σε 10 δευτερόλεπτα όταν βρίσκεσαι σε ανοιχτο χώρο αρκεί να έχεις ενεργοποιημένο το a-gps, είναι η επιλογή που λέει για δίκτυα κινητής και wifi πάνω απο την ενεργοποίηση του GPS στις ρυθμίσεις.

 

Επίσης γίνονται τα εξής tweaks:

 

1. Mε Fasterfix βάζεις τον server σε custom-> gr.pool.ntp.org ή κάνεις edit το αρχείο /system/etc/gps.conf με Root Explorer.

 

2. Mε GPS Status και ενεργή σύνδεση mobile data ή wifi πατάς tools, manage agps, reset και tools, manage agps, download και κατεβάζεις δεδομένα a-gps.

 

Φυσικά πρέπει να βρίσκεσαι έξω απο το σπίτι, μέσα στο σπίτι δεν έχω καταφέρει να κλειδώσω δορυφόρους, είναι κάτι που μου λείπει απο τη Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό κλειδώνει σε 10 δευτερόλεπτα όταν βρίσκεσαι σε ανοιχτο χώρο αρκεί να έχεις ενεργοποιημένο το a-gps, είναι η επιλογή που λέει για δίκτυα κινητής και wifi πάνω απο την ενεργοποίηση του GPS στις ρυθμίσεις.

Πού λες, στο Ρυθμίσεις > Τοποθεσία > Μέσω ασυρμ. δικτύων;

Το από κάτω "Χρήση δορυφόρων GPS" πρέπει να το ενεργοποιούμε πριν τρέξουμε ένα navigator; Φαντάζομαι αυτό ενεργοποιείται μόνο του αυτόματα από το εκάστοτε GPS πρόγραμμα που έχουμε, σωστά; :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης γίνονται τα εξής tweaks:

 

1. Mε Fasterfix βάζεις τον server σε custom-> gr.pool.ntp.org ή κάνεις edit το αρχείο /system/etc/gps.conf με Root Explorer.

 

2. Mε GPS Status και ενεργή σύνδεση mobile data ή wifi πατάς tools, manage agps, reset και tools, manage agps, download και κατεβάζεις δεδομένα a-gps.

 

 

Κινεζικα μου φαινονται αυτα ειμαι φρεσκος φρεσκος σε android 3 μερες μολις! Δεν καταλαβα ουτε λεξη απο οσα λες:wacko::wacko::worry::worry: !

Link to comment
Share on other sites

Πού λες, στο Ρυθμίσεις > Τοποθεσία > Μέσω ασυρμ. δικτύων;

Το από κάτω "Χρήση δορυφόρων GPS" πρέπει να το ενεργοποιούμε πριν τρέξουμε ένα navigator; Φαντάζομαι αυτό ενεργοποιείται μόνο του αυτόματα από το εκάστοτε GPS πρόγραμμα που έχουμε, σωστά; :shifty:

 

Ναι αυτό λέω

 

Οχι δεν ενεργοποιείται μονο του πρέπει να το ενεργοποιήσεις εσύ, πολλές φορές σε παραπέμπει η εφαρμογή στις ρυθμίσεις ή το ενεργοποιείς γρήγορα προσθέτοντας ένα widget (γραφικό στοιχείο) στην οθόνη.

 

Κινεζικα μου φαινονται αυτα ειμαι φρεσκος φρεσκος σε android 3 μερες μολις! Δεν καταλαβα ουτε λεξη απο οσα λες:wacko::wacko::worry::worry: !

 

Το Fasterfix και το GPS Status είναι free εφαρμογές που μπορείς να τις βρείς στο Market, btw και γω καινούργιος είμαι :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιο app υπαρχει για να μπορουμε ν αποθηκευουμε τισ φωτοσ απο facebook στο κινητο.κ πωσ ενεργοποιουμε το T9;

Thanks

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω

Οχι δεν ενεργοποιείται μονο του πρέπει να το ενεργοποιήσεις εσύ, πολλές φορές σε παραπέμπει η εφαρμογή στις ρυθμίσεις ή το ενεργοποιείς γρήγορα προσθέτοντας ένα widget (γραφικό στοιχείο) στην οθόνη.

Σίγουρα; Με το Sygic Aura ποτέ δεν το είχα ενεργοποιήσει - βέβαια υπερσπάνια με έβρισκε.

 

Αυτό έκανα - πριν διαβάσω το ποστ ολόκληρο - προσέθεσα το αντίστοιχο γραφικό στοιχείο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα μικρό πρόβλημα με το DHD.

Ενώ φαινόταν πως έχει γίνει κανονικά το sync με τις επαφές από facebook παρατήρησα πως μερικές επαφές δεν έχουν περαστεί, και μάλιστα επαφές που υπάρχουν και στον τηλεφωνικό κατάλογο. Όσες φορές κι αν κάνω sync δεν μεταφέρονται.

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό? Ευχαριστώ για τη βοήθεια

 

Συγνώμη παιδιά αλλά κάνω bump το post μου γιατί είχε μπει τελευταίο και μάλλον δεν το πρόσεξε κανένας

Nokia 3310 | Nokia 5510 | Nokia 6100 | SE K700i | SE K500i | Motorola V3i | Samsung U700 | SE C902 | SE G900 | HTC Desire HD | Apple iPhone 4S 64GB | Apple iPhone 5 64GB | Apple iPhone 6 128GB
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απέκτησα κι εγώ το DHD μου μόλις χθές και έχω χαθεί στο android,,,,,

αλλά μόλις ανοίγω την camera στο video και πατάω το κόκκινο κουμπάκι για να γράψει με πετάει στην αρχική οθόνη..... σας παρακαλώ πές τε μου ότι κάτι κάνω λάθος.....

 

Έχω την μαμά SD ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα, απέκτησα κι εγώ το DHD μου μόλις χθές και έχω χαθεί στο android,,,,,

αλλά μόλις ανοίγω την camera στο video και πατάω το κόκκινο κουμπάκι για να γράψει με πετάει στην αρχική οθόνη..... σας παρακαλώ πές τε μου ότι κάτι κάνω λάθος.....

 

Έχω την μαμά SD ακόμα.

 

Δεν είναι φυσιολογικό. Πήγαινε στις πληροφορίες και πες μας ποια έκδοση λειτουργικού φοράει. Την αγόρασες καινούργια τη συσκευή; Το πρώτο πράγμα που κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις είναι επαναφορά εργοστασιακής κατάστασης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Android 2.2

Αριθμος λογισμικού 1.32.405.6

 

Το πήρα καινούργιο από Ελλάδα, πώς κάνω επαναφορά?

 

 

ΟΚ το βρήκα στο manual θα κάνω μια επαναφορά και ελπίζω να δουλέψει.

Ευχαριστώ προς το παρόν

Edited by geletos
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...