Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oχι ρε συ ζητημα να του εχω περασει συνολο 10 εφαρμογες.Παταω contacts ή τηλεφωνο ή sms και αργει αρκετα να φορτωσει σε σχεση με τις πρωτες μερες που ανοιγε τσακ μπαμ.

 

Όταν ανοίγεις κάτι ανοίγει σαν εφαρμογή ας είναι τηλ.κατάλογος, sms κτλ. Όταν κλείνεις μια εφαρμογή στην πραγματικότητα πηγαίνει στο παρασκήνιο, καταλαμβάνοντας μνήμη και καταναλώνοντας επεξεργαστική ισχύ και μπαταρία. Δοκίμασε το πρόγραμμα που σου πρότεινα, έχει πολλές επιλογές(αν κρατήσεις πατημένο το δάχτυλο σε μια εφαρμογή ή αν πατήσεις το αριστερό πλήκτρο) και θα δεις σημαντική βελτίωση. Δοκιμασμένο σε κιν που όταν ανεβοκατέβαζα μενού κουνιόταν με καθυστέρηση 2δευτ. και τώρα με live wallpapers είναι αστραπή!

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άμα το έχεις τιγκάρει σε εφαρμογές έτσι γίνεται. Δοκίμασε το Advanced Task Killer, το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις να κλείνει εφαρμογές που δε δουλεύουν ή να τις κλείσεις όποτε θες με ένα κλικ.

 

Μεγάλο λάθος αυτή η τακτική ειδικά σε froyo. To android δε δουλεύει έτσι. Και μάλιστα στο froyo τα task killers δεν κλείνουν τις εφαρμογές, απλά τις ξαναφορτώνουν (χρήσιμο ΜΟΝΟ στην περίπτωση που κάτι έχει κολλήσει).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο λάθος αυτή η τακτική ειδικά σε froyo. To android δε δουλεύει έτσι. Και μάλιστα στο froyo τα task killers δεν κλείνουν τις εφαρμογές, απλά τις ξαναφορτώνουν (χρήσιμο ΜΟΝΟ στην περίπτωση που κάτι έχει κολλήσει).

 

Τι διαφορά έχει σε σχέση με την Eclair; Στο δικό μου μια χαρά δουλεύει, ενώ χωρίς τη χρήση του προγράμματος το τηλέφωνο σέρνεται. Εξήγησε μου ώστε να μην ξαναδώσω λάθος συμβουλή.;)

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει σε σχέση με την Eclair; Στο δικό μου μια χαρά δουλεύει, ενώ χωρίς τη χρήση του προγράμματος το τηλέφωνο σέρνεται. Εξήγησε μου ώστε να μην ξαναδώσω λάθος συμβουλή.;)

 

Διάβασε εδώ, το κομμάτι "Διαχείριση μνήμης στο λειτουργικό Android". Όσο για τη διαφορά, στο froyo δε γίνονται kill oι εφαρμογές, όπως γίνεται στο Eclair, απλά επανεκκινείται το process. Aνασταίνονται δηλαδή αμέσως. Αλλά γενικά οι task killers δεν είναι σωστή μέθοδος για το Android.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δε χρειάζομαι καθόλου task manager?

 

Θεωρητικά όχι. Πρακτικά, λόγω των άσχημα κωδικοποιημένων εφαρμογών που προανέφερα, είναι καλό να υπάρχει κι ένας task manager που να μην τρέχει συνέχεια και φυσικά χωρίς αυτόματο kill, για να σκοτωνεις εσύ καμιά εφαρμογή όταν βλέπεις και δημιουργεί πρόβλημα. To autokiller περιέχει έναν task manager. Και δυστυχώς, η λύση του task manager παραμένει η μόνη λύση για τηλέφωνα που δεν έχουν δικαιώματα root.

 

Για τέτοια περίπτωση μιλάμε. Τις βασικές εφαρμογές(τηλ.κατάλογος, sms, άλλες οργανικές λειτουργίες) τις έχω σε white list και δεν κλείνουν. Αυτό δεν είναι κόντρα στη Multitasking λογική του android. Τα 24ΜΒ(μην ξεχνάς ότι μιλάμε για το Galaxy 3 και όχι το GalaxyS) είναι πολύ λίγα για να λειτουργεί ομαλά μια συσκευή, και δε βρήσκω κάτι κακό στο να κλείνω εφαρμογές όπως το market, το music player, gpstest κτλ. ή ακόμα και παιγνίδια που δε λένε να κλείσουν. Προτιμώ λοιπόν να έχω άμεση ανταπόκριση με τίμημα στον χρόνο εκκίνησης κάποιων δευτερευουσών εφαρμογών, παρά μη χρηστική λόγω lag συσκευή για άμεση εκκίνηση εφαρμογών που ίσως κάνω ώρες να ανοίξω.

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

http://www.facebook.com/home.php?#!/SamsungMobileSingapore?v=wall

 

Από την σελίδα της Samsung Mobile Singapore στο Facebook.

Αμήν και πότε!!!

 

-Pascal Prünster: any news about froyo for galaxy 3?

Χθες στις 10:43 π.μ.

 

-Lamak Maimoon: delayed indefinately... altough i have alredy flashed mine wif froyo

Χθες στις 10:58 π.μ.

 

-Pascal Prünster: me too but i wanna have the official one ^^

Χθες στις 11:04 π.μ.

 

-Samsung Mobile Singapore: Hi Pascal, this has been delayed as initial tests at HQ were not an all clear. Once tests are going well at our local R&D, we will update again. :)

10 ώρες πριν

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια περίπτωση μιλάμε. Τις βασικές εφαρμογές(τηλ.κατάλογος, sms, άλλες οργανικές λειτουργίες) τις έχω σε white list και δεν κλείνουν. Αυτό δεν είναι κόντρα στη Multitasking λογική του android. Τα 24ΜΒ(μην ξεχνάς ότι μιλάμε για το Galaxy 3 και όχι το GalaxyS) είναι πολύ λίγα για να λειτουργεί ομαλά μια συσκευή, και δε βρήσκω κάτι κακό στο να κλείνω εφαρμογές όπως το market, το music player, gpstest κτλ. ή ακόμα και παιγνίδια που δε λένε να κλείσουν. Προτιμώ λοιπόν να έχω άμεση ανταπόκριση με τίμημα στον χρόνο εκκίνησης κάποιων δευτερευουσών εφαρμογών, παρά μη χρηστική λόγω lag συσκευή για άμεση εκκίνηση εφαρμογών που ίσως κάνω ώρες να ανοίξω.

 

Δεκτό. Αν και αυτό ισχύει μόνο σε Eclair. Στο Galaxy S πάντως με τις τελευταίες αναβαθμίσεις η διαχείριση της μνήμης βελτιώθηκε εκπληκτικά. Ελπίζω το ίδιο να συμβεί και στο 3.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό. Αν και αυτό ισχύει μόνο σε Eclair. Στο Galaxy S πάντως με τις τελευταίες αναβαθμίσεις η διαχείριση της μνήμης βελτιώθηκε εκπληκτικά. Ελπίζω το ίδιο να συμβεί και στο 3.

Δυστυχώς έχω κολλήσει με Eclair και χωρίς lagfix διότι δεν αναγνωρίζεται το κιν από το πισί μου. :cry: Δοκίμασα τα πάντα χωρίς επιτυχία. Οπότε δεν μπορώ να έχω καθαρή άποψη για την Froyo.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω κολλήσει με Eclair και χωρίς lagfix διότι δεν αναγνωρίζεται το κιν από το πισί μου. :cry: Δοκίμασα τα πάντα χωρίς επιτυχία. Οπότε δεν μπορώ να έχω καθαρή άποψη για την Froyo.

Δοκίμασες να συνδέσεις το κινητό σου με το PC σου και το Kies αφού έχεις αφαιρέσει την SD κάρτα? Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, για κάνε μια προσπάθεια και ενημέρωσε για αποτελέσματα!

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αρκετοι λοιπον εχουμε σαν rom την jpf . οσοι απο εσας που την εχετε εγκατεστημενη, τι σοι gps χρησιμοποιειται??????? εστω και σε 5 λεπτα να κλειδωνει υπαρχει λυση τελικα? εχω δοκιμασει , ndrive, με gps fix, me octy me xvriw octy....τι στον @@@@@ δουλευει στο ρημαδι μας?
Link to comment
Share on other sites

αρκετοι λοιπον εχουμε σαν rom την jpf . οσοι απο εσας που την εχετε εγκατεστημενη, τι σοι gps χρησιμοποιειται??????? εστω και σε 5 λεπτα να κλειδωνει υπαρχει λυση τελικα? εχω δοκιμασει , ndrive, με gps fix, me octy me xvriw octy....τι στον @@@@@ δουλευει στο ρημαδι μας?

 

Αν είσαι root μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις το gps.conf που βρίσκεται στο system/etc (με τη βοήθεια του root explorer) έτσι:

 

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

 

Είχα πρόβλημα με το gps, αλλά τώρα κλειδώνει το πολύ σε ένα λεπτό.

Όσο για την εφαρμογή, δεν παίζει κανέναν ρόλο στην ταχύτητα κλειδώματος, πάντως το Navigon που χρησιμοποιώ είναι αρκετά καλό ενώ το CoPilot είναι μεν καλύτερο αλλά δεν μπορείς να κατεβάσεις επιλεκτικά χάρτες, οπότε θα πρέπει να δεσμεύσεις περίπου 2 GB από την κάρτα για όλη την Ευρώπη.

Γράψε εντυπώσεις για το gps.conf.

Link to comment
Share on other sites

για τις διαφημίσεις υπαρχει τιτποτα να τις κανει Block?

thanks

 

με το adblock από το μαρκετ. θέλει ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να συνδέσεις το κινητό σου με το PC σου και το Kies αφού έχεις αφαιρέσει την SD κάρτα? Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, για κάνε μια προσπάθεια και ενημέρωσε για αποτελέσματα!

 

Μπα...τίποτα:mad:

Το πισί δε λέει να κάνει εγκατάσταση τους οδηγούς. Το κάνω μέσω ΚΙΕS αλλά και πάλι όταν συνδέω το κινητό το δείχνει ως Unknown Device. Το κινητό ανάλογα με τακέφια του μου βγάζει διάφορα, μια τάχα συνδέεται και μια μόνο φορτίζει.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία τι γίνεται ρε παιδιά; Μίση ώρα παιχνίδια (angry birds), λίγο 3g, και καμία ώρα ομιλία και μουσική και θέλει φόρτιση. Εγώ είμαι υπερβολικός από τις απαιτήσεις μου από κινητό η να το δώσω για σερβίς; Που να είχα wifi,gps ή να έβλεπα βίντεο! Το autokiller θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση για το galaxy 3;
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Στις Πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο

στην εκδοση kernel λεει 2.6.32.9 root@SE-S611 #1 ειμαι superuser? γιατι εκανα unroot με το oneclick και λεει οτι δεν ειμαι πλεον... :P

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις το gps.conf που βρίσκεται στο system/etc (με τη βοήθεια του root explorer) έτσι:

 

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

 

Είχα πρόβλημα με το gps, αλλά τώρα κλειδώνει το πολύ σε ένα λεπτό.

Όσο για την εφαρμογή, δεν παίζει κανέναν ρόλο στην ταχύτητα κλειδώματος, πάντως το Navigon που χρησιμοποιώ είναι αρκετά καλό ενώ το CoPilot είναι μεν καλύτερο αλλά δεν μπορείς να κατεβάσεις επιλεκτικά χάρτες, οπότε θα πρέπει να δεσμεύσεις περίπου 2 GB από την κάρτα για όλη την Ευρώπη.

Γράψε εντυπώσεις για το gps.conf.

 

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο !

15 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει το gps είναι πολλά;

Μετά την αλλαγή που έκανα, το gps κλειδώνει πριν καν το ζητήσω - που λέει ο λογος - και όχι δεν είμαι υπερβολικός.

Έχω μόνιμα το gps ανοιχτό έχω το agps ενεργοποιημένο και ενώ πριν έκανε περίπου στο λεπτό και με την βοήθεια του gpsfix τώρα και χωρίς αυτό είχα τον χρόνο που αναφέρω. Μπράβο cyberdimitri.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις το gps.conf που βρίσκεται στο system/etc (με τη βοήθεια του root explorer) έτσι:

 

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

 

Είχα πρόβλημα με το gps, αλλά τώρα κλειδώνει το πολύ σε ένα λεπτό.

Όσο για την εφαρμογή, δεν παίζει κανέναν ρόλο στην ταχύτητα κλειδώματος, πάντως το Navigon που χρησιμοποιώ είναι αρκετά καλό ενώ το CoPilot είναι μεν καλύτερο αλλά δεν μπορείς να κατεβάσεις επιλεκτικά χάρτες, οπότε θα πρέπει να δεσμεύσεις περίπου 2 GB από την κάρτα για όλη την Ευρώπη.

Γράψε εντυπώσεις για το gps.conf.

 

 

φιλε μου εχω προ πολλου κανει την παραπανω διορθωση, αλλα και παλι ΜΠΕΤΟΝ!!

εννοειτε πως το δουλευω χωρις AGPS, ετσι σκετο δεν λεει να κλειδωσει.

Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα δικιά μου rom. όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να δουν σε αυτό το ποστ στο xda. :)
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω προ πολλου κανει την παραπανω διορθωση, αλλα και παλι ΜΠΕΤΟΝ!!

εννοειτε πως το δουλευω χωρις AGPS, ετσι σκετο δεν λεει να κλειδωσει.

 

Θα το δοκιμάσω χωρίς το agps και θα ενημερώσω.

Να προσθέσω ότι και στην αλλαγή πορείας ήταν πιο γρήγορο, με πρόγραμμα το navigon.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν μπορω να αλλάξω το gps.conf. ενω το root explorer λεει οτι οι αλλαγες εχουν αποθυκευτη το αρχείο δεν αλλάζει.ειμαι κανονικα ροοτ με eclair και εχω δοκιμάσει με δύο διαφορετικές εκδώσεις του root explorer.
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα. Νέος κάτοχος και εγώ του Samsung Galaxy 3 I5800 και ψάχνοντας πληροφορίες βρήκα το φόρουμ αυτό το οποίο θεωρώ απόλυτα κατατοπιστικό και πλήρως ενημερωτικό για έναν άσχετο με τα smartphones σαν εμένα. Ακολούθησα τις οδηγίες για εγκατάσταση διάφορων αναβαθμίσεων και προγραμμάτων και μέχρι στιγμής όλα καλά. Το μόνο πρόβλημα και εδώ θα ήθελα τη βοήθειά σας είναι με τα Live Wallpapers..... To terminal emulator μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Ανοίγει, γράφει export PATH=/data/local/bin:$PATH, απο κάτω έχει ένα σύμβολο $ και στο κάτω μέρος της οθόνης του κινητού το πληκρολόγιο για να εισάγεις αυτά που θέλεις. Πατώντας τα πλήκτρα δεν εμφανίζει τίποτα δίπλα στο ($)...... Κανένα γράμμα είτε στα Αγγλικά είτε στα Ελληνικά.Μόνο αριθμούς....Τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω αυτό ? Γνωρίζει κάποιος? Τα στοιχεία του κινητού μου είναι :

Firmware 2.2 I5800XXJP4 Froyo.XXJPF Kernel 2.6.32.9 root@SE-s611 #1

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

6) Από εκεί που αποσυμπιέσατε το lagfix τρέξτε το "lagfixme.bat". Περιμένετε λίγο και μια εφαρμογή θα ζητήσει δικαιώματα root από το κινητό σας. Πατήστε allow/ok.

7) Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση 2 φορές. Μετά είστε έτοιμοι.

Αυτα τα 2 βηματα δεν κανουν τιποτα σε εμενα :S τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

6) Από εκεί που αποσυμπιέσατε το lagfix τρέξτε το "lagfixme.bat". Περιμένετε λίγο και μια εφαρμογή θα ζητήσει δικαιώματα root από το κινητό σας. Πατήστε allow/ok.

7) Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση 2 φορές. Μετά είστε έτοιμοι.

Αυτα τα 2 βηματα δεν κανουν τιποτα σε εμενα :S τι κανω λαθος?

 

Δες αν έχεις busybox.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...