Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδιά!διάβασα ένα forum και λένε πως μπορούν να κάνουν το zte blade 512 ram...για το κινητό μας γίνεται τίποτα τέτοιο???
Google
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδιά!διάβασα ένα forum και λένε πως μπορούν να κάνουν το zte blade 512 ram...για το κινητό μας γίνεται τίποτα τέτοιο???

Οχι γιατι το Galaxy εχει απο μαμας 256MB RAM, ενω το Blade ειχε 512MB και ενας θεος ξερει γιατι αλλα το κλειδωσαν ετσι ωστε να φαινονται μοναχα τα 256MB.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος ενδιαφέρετε να το αγοράσει το blade και να ρωτήσω το pocket god το παίζει? ??:p
Google
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το εξής. Υπάρχει η δυνατότητα να έχω

εγκαταστημένο στο κινητό μου κάποιους χάρτες και να μπορώ να τους δω αλλά χωρίς

να έχω ανοιχτό wifi αλλά ούτε και gps ; Υπάρχει κάτι τέτοιο σε πρόγραμμα ; Ή αν βάλω

έναν πλοηγό μπορεί να μου δείχνει χάρτη-περιοχές και να βλέπω μόνο αλλά χωρίς να έχω

ανοιχτά wifi-gps ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το εξής. Υπάρχει η δυνατότητα να έχω

εγκαταστημένο στο κινητό μου κάποιους χάρτες και να μπορώ να τους δω αλλά χωρίς

να έχω ανοιχτό wifi αλλά ούτε και gps ; Υπάρχει κάτι τέτοιο σε πρόγραμμα ; Ή αν βάλω

έναν πλοηγό μπορεί να μου δείχνει χάρτη-περιοχές και να βλέπω μόνο αλλά χωρίς να έχω

ανοιχτά wifi-gps ; Ευχαριστώ

 

το google maps αυτό κάνει. ψάξε για την εφαρμογή "χάρτες" που λογικά είναι προεγκατεστημένη :)

Link to comment
Share on other sites

2) Το froyo έχει ελληνικό swype αλλά σε 2.1 θέλεις root για να το βάλεις...

 

Ξερουμε ποτε θα βγει επισημη froyo?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το εξής. Υπάρχει η δυνατότητα να έχω

εγκαταστημένο στο κινητό μου κάποιους χάρτες και να μπορώ να τους δω αλλά χωρίς

να έχω ανοιχτό wifi αλλά ούτε και gps ; Υπάρχει κάτι τέτοιο σε πρόγραμμα ; Ή αν βάλω

έναν πλοηγό μπορεί να μου δείχνει χάρτη-περιοχές και να βλέπω μόνο αλλά χωρίς να έχω

ανοιχτά wifi-gps ; Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα.

Το Google Maps, κανονικά κατεβάζει τους χάρτες μέσω internet, οπότε αν είσαι εκτός ασυρμάτου δικτύου ή χρεώνεσαι αν χρησιμοποιείς το 3g για να δεις τους χάρτες της περιοχής που βρίσκεσαι, ή δεν έχεις χάρτες. Κάπου διάβασα -δεν μπορώ να θυμηθώ που- ότι υπάρχει η δυνατότητα με την έκδοση 5 να έχεις ήδη τους χάρτες κάποιας περιοχής, κατεβασμένους από πριν, αλλά δεν έχω προλάβει να το ψάξω, οπότε και δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι γίνεται ή ποια είναι η διαδικασία.

Το ίδιο περίπου ισχύει και με προγράμματα όπως το Maps Droid, Orux Maps κλπ.

Τα υπόλοιπα προγράμματα π.χ. Navigon , Ndrive, Mls Destinator, και άλλα έχουν προεγκατεστημένους τους χάρτες που εσύ έχεις αγοράσει και αν δεν υπάρχει κάλυψη gps σου κάνουν εικονική διαδρομή.

Εδώ όμως έχω την απορία γιατί όχι ανοιχτό το gps;

Το gps δεν σε χρεώνει, ενώ το agps σε χρεώνει γιαυτό και το απενεργοποιείς και δεν σε νοιάζει. Απλά θα κάνει περισσότερο σε χρόνο να σου κλειδώσει στους δορυφόρους, και καλό είναι να μην κινείσαι γρήγορα όταν θα γίνεται αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα preview screenshots από το Gingerbread Theme που φτιάχνω!

 

τι λέει πότε θα το έχεις έτοιμο ανυπομονώ σίγουρα καλό θα το κάνεις:)

Link to comment
Share on other sites

τι λέει πότε θα το έχεις έτοιμο ανυπομονώ σίγουρα καλό θα το κάνεις:)

 

το έχω τελειώσει :) όποτε βρω χρόνο θα το ανεβάσω με οδηγίες :P

Link to comment
Share on other sites

Μολις το φλασαρα σε froyo και ολα οκ....αλλα στο swype δεν δουλευει η συντομη εναλλαγη γλωσσας μεταξυ GR-UK που σερνεις το δαχτυλο απο το i στο EL...?....μονο οταν το εχω στα αγγλικα και θελω να το γυρισω στα ελληνικα λειτουργει η συντομευση. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Android 2.3 (gingerbread) θέμα για το Galaxy 3! (χρειάζεται root) (έκδοση θέματος v1.71)

 

Λοιπόν μιας και είχα χρόνο, έφτιαξα ένα θέμα για το κινητό μας το οποίο αλλάζει οπτικά πολλά πράματα και μοιάζει με το android 2.3 (gingerbread)...

Μπορείτε να δείτε screenshots στα συνημμένα αρχεία.

Μέχρι στιγμής λειτουργεί μόνο σε Android 2.2 (froyo), αλλά όποτε βρω χρόνο θα ανεβάσω και τα αρχεία για την 2.1 (eclair). Οι οδηγίες θα παραμείνουν ίδιες απλά θα κατεβάσετε άλλα αρχεία.

Για να κάνετε root το κινητό σας χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα superoneclick.

 

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ (χρειάζεται root)

1) Αρχικά κατεβάστε το αρχείο αυτό (για android 2.2), το αποσυμπιέζετε και έχει μέσα ένα φάκελο με δύο αρχεία.

2) Αντιγράψτε τα δύο αρχεία που μόλις αποσυμπιέσατε, χύμα στην κάρτα μνήμης του κινητού σας.

Τώρα έχετε δύο επιλογές. Μπορείτε να περάσετε το θέμα μέσω root explorer είτε μέσω adb. Προτείνω τον δεύτερο μιας και ο πρώτος μπορεί να μην δουλέψει.

 

Μέ Root Explorer

3) Χρειάζεστε το πρόγραμμα root explorer για το κινητό που είναι επί πληρωμή και δυστυχώς είναι παράνομο να ανεβάσω link. Αλλά με ένα google search το βρίσκετε :). Στην συνέχεια το περνάτε στην κάρτα μνήμης και το εγκαταστήτε.

4) Ανοίγετε το root explorer και πάνω-πάνω λέει σε ένα κουτάκι "mount R/W", πατήστε το μία φορά και θα γράψει "mount R/O".

5) Μετά πηγαίνετε sdcard --> εντοπίζετε το αρχείο framework-res.apk, το πιέζετε για 2-3 δεύτερα και πατάτε copy. Μετά πατάτε το δεξί πλήκτρο "back" και πηγαίνετε system --> framework, και πατάτε paste. Θα σας βγάλει ένα μήνυμα για αντικατάσταση (ovewrite), πατήστε ναι.

6) Επαναλαμβάνετε την διαδικασία και για το twframework-res.apk

7) Κάνετε επανεκκίνηση του κινητού.

 

Μέσω adb

3) Κατεβάζετε το adb από εδώ, και το αποσυμπιέζετε χύμα στον τοπικό δίσκο. (ο υπολογιστής μου -> τοπικός δίσκος), ενεργοποιείτε το usb debugging (λειτουργία εντοπισμού σφαλμάτων) και συνδέετε το κινητό στον υπολογιστή.

4) Μετά:

-Για windows xp πηγαίνετε: όλα τα προγράμματα --> εκτέλεση και πληκτρολογείτε cmd.

-για windows vista/7 πληκτρολογείτε στην αναζήτηση cmd.

5) Μόλις πατήσετε cmd θα σας βγάλει ένα μαύρο κουτάκι. Πληκτρολογείστε τα παρακάτω.

cd c:\
adb shell
su
stop
mount -o rw,remount /dev/block/stl6 /system
cp /sdcard/framework-res.apk /system/framework/framework-res.apk
cp /sdcard/twframework-res.apk /system/framework/twframework-res.apk
reboot
exit

 

 

 

Τι αλλάζει: (το έχω γράψει στα αγγλικά γιατί θα το ανεβάσω στο xda και βαριέμαι να κάνω μετάφραση) :P

v1.00 -Initial Realease-

*Many notification icons are now gingerbread style. (wifi, signal, battery, gps, bluetooth, Data icons, silent, vibrate).

*Black Notification Bar.

*All Windows menus boxes are now black.

*Power menu icons/colors Changed to black.

*Selection Press is Orange colored.

*Lock Screen pattern colors shape/color changed to green & red.

v1.01 *bug fixes.

v1.05 *tick boxes shape changed.

v1.09 *Power menu "power icon" changed color from black to red.

v1.10 *black notification bar glitch fixed.

v1.20 *The remaining default galaxy 3 notification bar icons are now gingerbread style. (usb connected, usb debugging, download/upload etc.)

v1.30 *Call accept/reject icons changed.

v1.35 *Scrollbar icon changed.

v1.40 *Zoom/unzoom icons changed.

v1.44 *Star icons changed.

v1.50 *Popup icons changed.

v1.55 *Progressbar color changed to black.

v1.56 *Progressbar color reverted to grey.

v1.65 *Spinner icons shape changed! (Circle)

v1.70 *Cursor icons changed!

v1.71 *Cursor icons bug fix.

 

 

Εάν βρείτε bugs, να τα αναφέρετε :)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Πηρε το αυτακι μου σημερα την πληροφορια οτι δεν προκοιτε να δουμε την 2.2 official για το galaxy 3 και παμε κατευθειαν για την 2.3. Μου ακουγετε καπως... ειναι η αληθεια και ελπιζω να διαψευστει η πηγη μου.
Link to comment
Share on other sites

Πηρε το αυτακι μου σημερα την πληροφορια οτι δεν προκοιτε να δουμε την 2.2 official για το galaxy 3 και παμε κατευθειαν για την 2.3. Μου ακουγετε καπως... ειναι η αληθεια και ελπιζω να διαψευστει η πηγη μου.

 

ναι βασικά σορρυ που σε διαψεύδω αλλά δεν θα γίνει αυτό :/ η samsung μας έχει γραμμένους στα @@ της.. Θα πάρουμε την official 2.2 τον Μάρτιο κατά πάσα πιθανότητα :)

Link to comment
Share on other sites

Πηρε το αυτακι μου σημερα την πληροφορια οτι δεν προκοιτε να δουμε την 2.2 official για το galaxy 3 και παμε κατευθειαν για την 2.3. Μου ακουγετε καπως... ειναι η αληθεια και ελπιζω να διαψευστει η πηγη μου.

 

Γιατι να διαψευστει; Μακαρι να ισχυει να παρουμε το Gingerbread!

Που το διαβασες;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να διαψευστει; Μακαρι να ισχυει να παρουμε το Gingerbread!

Που το διαβασες;

 

Δεν το διαβασα σε καποιο site. Οπως και να εχει προτιμω 2.2 συντομα παρα 2.3 με τη ρυθμους samsung στο τελος του 11 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Android 2.3 (gingerbread) θέμα για το Galaxy 3! (χρειάζεται root)

 

Ευχαριστώ. απλά τέλειο:) δεν χρειάζεται να περιμένουμε το 2.3:):p

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. απλά τέλειο:) δεν χρειάζεται να περιμένουμε το 2.3:):p

 

:) αν νομίζεις ότι χρειάζεται τίποτα παραπάνω πες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάθε φορά που με παίρνουν τηλ όλοι παραπονιούνται ότι ακούν τη φωνή τους 2 φορές!! έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάθε φορά που με παίρνουν τηλ όλοι παραπονιούνται ότι ακούν τη φωνή τους 2 φορές!! έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; τι μπορεί να φταίει;

 

Μιλάς με hand-free ή χωρίς;

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

χωρίς handsfree μιλάω..

 

Δοκίμασε να χαμηλώσεις το ακουστικό σου. Το πιο πιθανό είναι ότι κάνει επιστροφή ήχου μέσω του μικροφώνου σου.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να χαμηλώσεις το ακουστικό σου. Το πιο πιθανό είναι ότι κάνει επιστροφή ήχου μέσω του μικροφώνου σου.

θα το δοκιμάσω μακάρι να είναι αυτό μόνο...

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω μακάρι να είναι αυτό μόνο...

 

Ιδικά όταν βρίσκεσαι σε ήσυχο μέρος, το μικρόφωνο ενισχύει τον ήχο, ενώ όταν έχει θόρυβο τον χαμηλώνει. Το έχω παρατηρήσει σε διάφορες συσκευές άρα δεν είναι κάτι μεμονωμένο ή κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχεί.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαζευω τα; προγραμματα για να φλασαρω το κινητο σε froyo αλλα δεν βρισκω το z4root στο μαρκετ...?υπαρχει καποιο αλλο για ροοτ και αν ναι πιο και πως λειτουργει?
Link to comment
Share on other sites

:) αν νομίζεις ότι χρειάζεται τίποτα παραπάνω πες.

 

Μπα προς το παρόν δεν βλέπω να χρειάζεται κάτι. Απλά εγώ το συνδύασα με ένα theme που λέγεται gingerbread που υπάρχει στο android market όμως για να τρέξει χρειάζεται το ADWLauncher EX. Με αυτό το theme αλλάζεις σχεδόν όλα τα εικονίδια όπως internet, titanium backup, sms, Root manager κ.ά. Επίσης από τι το σκάλισα λίγο το ADWLauncher EX ανακάλυψα ότι περισσότερα εφέ έχει από το LauncherPro όταν αλλάζεις της επιφάνειες, στο μενού κτλ.

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχει κανένα theme τέτοιο που να γίνεται μέσω LauncherPro γιατί από τι είδα στα screenshots που έχεις βάλει τα εικονίδια τα έχεις αλλάξει menu, internet, sms.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...