Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

θα φλασαρω (ελπιζω τελευταια φορα :) :) ) σε darky να την δοκιμασω κι αυτη...ειμαι τωρα σε js3 doc...και θελω να κανω πληρη φορματ ...να μην μεινει ουτε lagfix.....!!!

ειναι σωστη η διαδικασια που θα κανω------>……. hard reset (*2767*3855#)----->advanced speedmod ulk features---->lagfix options------>disable lagfix:convert data to rfs ....?

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρει κανείς τι έχει αλλάξει ο Darkyy από την 8.0 στην 9.0.2 σχετικά με το πληκτρολόγιο? Στην 8.0 το gbread keyboard δεν δονείται, σε αντίθεση με την 9.0.2. Έβαλα το apk του gkb από τη μία στην άλλη αλλά έχω fc's.

Λογικά κάποιο .so αρχείο πρέπει να είναι που δεν βρίσκει στην παλιά έκδοση... Καμιά ιδέα?

 

Οταν εβαλες την 9.0.2 τσεκαρες τα settings του gingerbread keyboard ?Μηπως ηταν τσεκαρισμενο το "vibrate on keypress"?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τι εγινε τελικα? Παλι τα ιδια? Δοκιμασες και το heimdall?

 

Πάλι τα ίδια:mad:

Με odin δε γινεται τίποτα. Αλλά το ωραίο είναι οτι δοκίμασα και με heimdall αλλά μου λέει failed to detect compatible device.

Τι στο καλό γίνεται; Στην αρχή σκέφτηκα μήπως δεν είναι οι drivers της Samsung περασμένοι γιατί αν πάω διαχείριση συσκευών δεν μου τους δείχνει όπως στην εικόνα εδώ: http://img146.imageshack.us/i/pic1qm.jpg. Αλλά από την άλλη αν έλειπαν οι drivers δεν θα μου αναγνώριζε ο υποιλογιστής το κινητό σωστά; Ενώ εμένα μου το αναγνωρίζει κανονικά. Έχω και το kies εγκατεστημένο το οποίο περιέχει τους drivers...

Έχω μπερδευτεί...:worry::worry::mad:

 

νέα προσπάθεια μέσω odin, πάλι έφαγα άκυρο. Πάλι μου βγάζει αυτά:

<ID:0/003> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> PSbl_stockJPU.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1

Edited by seat2062

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

CALL RECORDING IN GALAXY S? YES SIR!!

 

Τα παιδιά από το XDA χτύπησαν ξανά!!!! Ξέραμε μέχρι πριν λίγο καιρό ότι το Galaxy S ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΊΖΕΙ καταγραφή κλήσεων (συνομιλιών). Αυτό που ξέραμε ήταν ότι υπήρχε Hardware περιορισμός μας επέτρεπε εγράφη μόνο μιλώντας σε ανοικτή ακρόαση (χάλια ποιότητα). Εδώ και λίγο καιρό ένας Dev ξεκίνησε μόνος του την προσπάθεια για να ενεργοποιήσει αυτό το feature που έλλειπε από το τηλέφωνό μας. Και τα κατάφερε :cool::cool:!!

 

Η διαδικασία απλή. Φλασάρουμε μέσω CWM, εγκαθιστούμε recording software και είμαστε έτοιμοι !!!

 

SGS call recording update

 

Λινκ στο XDA

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Από δοκιμές φαίνεται να δουλεύει μόνο σε 2.2.1 roms (official και μη).

 

Φυσικά φλασάρετε με δική σας ευθύνη.

 

Tested in JS3 Doc Cooked και δουλεύει Α Ψ Ο Γ Α ! !

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια:mad:

Με odin δε γινεται τίποτα. Αλλά το ωραίο είναι οτι δοκίμασα και με heimdall αλλά μου λέει failed to detect compatible device.

Τι στο καλό γίνεται; Στην αρχή σκέφτηκα μήπως δεν είναι οι drivers της Samsung περασμένοι γιατί αν πάω διαχείριση συσκευών δεν μου τους δείχνει όπως στην εικόνα εδώ: http://img146.imageshack.us/i/pic1qm.jpg. Αλλά από την άλλη αν έλειπαν οι drivers δεν θα μου αναγνώριζε ο υποιλογιστής το κινητό σωστά; Ενώ εμένα μου το αναγνωρίζει κανονικά. Έχω και το kies εγκατεστημένο το οποίο περιέχει τους drivers...

 

Δοκιμασες να εγκαταστησεις χειροκινητα τους drivers?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οταν εβαλες την 9.0.2 τσεκαρες τα settings του gingerbread keyboard ?Μηπως ηταν τσεκαρισμενο το "vibrate on keypress"?

Και στην 8.0 τσεκαρισμένο είναι ;)

Παρόλα αυτά δεν δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τι έχει αλλάξει ο Darkyy από την 8.0 στην 9.0.2 σχετικά με το πληκτρολόγιο? Στην 8.0 το gbread keyboard δεν δονείται, σε αντίθεση με την 9.0.2. Έβαλα το apk του gkb από τη μία στην άλλη αλλά έχω fc's.

Λογικά κάποιο .so αρχείο πρέπει να είναι που δεν βρίσκει στην παλιά έκδοση... Καμιά ιδέα?

Που βρηκες το αρχειο? Βασικα ειπα να το δοκιμασω και εφτιαξα ενα zip απο την Doc's kitchen αλλα δεν εγκατασταθηκε :wacko: Εχεις λινκ απο αυτο που περασες?

CALL RECORDING IN GALAXY S? YES SIR!!

 

Τα παιδιά από το XDA χτύπησαν ξανά!!!! Ξέραμε μέχρι πριν λίγο καιρό ότι το Galaxy S ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΊΖΕΙ καταγραφή κλήσεων (συνομιλιών). Αυτό που ξέραμε ήταν ότι υπήρχε Hardware περιορισμός μας επέτρεπε εγράφη μόνο μιλώντας σε ανοικτή ακρόαση (χάλια ποιότητα). Εδώ και λίγο καιρό ένας Dev ξεκίνησε μόνος του την προσπάθεια για να ενεργοποιήσει αυτό το feature που έλλειπε από το τηλέφωνό μας. Και τα κατάφερε :cool::cool:!!

 

Η διαδικασία απλή. Φλασάρουμε μέσω CWM, εγκαθιστούμε recording software και είμαστε έτοιμοι !!!

 

SGS call recording update

 

Λινκ στο XDA

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Από δοκιμές φαίνεται να δουλεύει μόνο σε 2.2.1 roms (official και μη).

 

Φυσικά φλασάρετε με δική σας ευθύνη.

 

Tested in JS3 Doc Cooked και δουλεύει Α Ψ Ο Γ Α ! !

 

Αυτο ειναι τελειο νεο!! Θα το περασω οπωσδηποτε, ελειπε απο τον γαλαξια αυτο το feature :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να εγκαταστησεις χειροκινητα τους drivers?

 

Ναι, και μου λέει οτι οι drivers υπάρχουν ήδη... Άντε βγάλε άκρη τώρα...

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

σας παραθετω ενα τρικακι που βρηκα σημερα καθως εψαχνα διαφορα :D:p http://www.youtube.com/watch?v=Rz76VZ086sk
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Μια ερωτηση αν μπορει καποιος να βοηθησει.Φοραω την JPY 9.0 Darky's rom.

Θα ηθελα να κανω μια αλλαγη σε rom,ας πουμε του doc, η διαδικασια ποια ειναι?

Κατεβαζω το αρχειο το περναω στην εσωτερικη μνημη,recovery μεσω cwm install zip from sd card και τελος?

Η για παραδειγμα την rom του ιταλου Sconcau_eXtreme - The Evolution ROM's .

 

Εκ των προτερων ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

σας παραθετω ενα τρικακι που βρηκα σημερα καθως εψαχνα διαφορα :D:p http://www.youtube.com/watch?v=Rz76VZ086sk

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το έχουμε αναφέρει τουλάχιστον 4-5 φορές :lol::p

 

Kαλησπερα.Μια ερωτηση αν μπορει καποιος να βοηθησει.Φοραω την JPY 9.0 Darky's rom.

Θα ηθελα να κανω μια αλλαγη σε rom,ας πουμε του doc, η διαδικασια ποια ειναι?

Κατεβαζω το αρχειο το περναω στην εσωτερικη μνημη,recovery μεσω cwm install zip from sd card και τελος?

Η για παραδειγμα την rom του ιταλου Sconcau_eXtreme - The Evolution ROM's .

 

Εκ των προτερων ευχαριστω!!!

 

Καλό θα είναι ανάμεσα στις εναλλαγές ρομ να κάνουμε wipe data/cache και dalvik cache (στα advanced)

 

Πάρε και backup τις εφαρμογές σου με titanium αν θες να τις επαναφέρεις.

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και μου λέει οτι οι drivers υπάρχουν ήδη... Άντε βγάλε άκρη τώρα...

 

Πολυ σπαζοκεφαλια η περιπτωση σου φιλε μου. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει. Μια ακομη λυση που μπορω να σκεφτω ειναι να δοκιμασεις να κανεις τη διαδικασια σε ενα αλλο pc.

 

σας παραθετω ενα τρικακι που βρηκα σημερα καθως εψαχνα διαφορα :D:p http://www.youtube.com/watch?v=Rz76VZ086sk

 

Καλα ρε συ τωρα το ψυλλιαστηκες αυτο? Τελικα καμια φορα ξεχναω οτι δεν εισαι και τοσο παλιουρας τελικα :lol:

 

@κυβοχιας/stinger Βασιλη πολυ ωραιο το τρικακι ευχαριστουμε.:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι ανάμεσα στις εναλλαγές ρομ να κάνουμε wipe data/cache και dalvik cache (στα advanced)

 

Πάρε και backup τις εφαρμογές σου με titanium αν θες να τις επαναφέρεις.

 

Οποτε η διαδικασια που λεω ειναι σωστη.Ανακεφαλαιωνω:

recovery

wipe data/cache

dalvik cache

install zip from sdcard

choose

reboot

και τελος καλο ολα καλα ελπιζω:lol:

 

εχω το mybackup.Καλο δεν ειναι?

 

Υ.Γ. Εχεις κατι να μου προτεινεις εσυ? Για rom λεμε η kernel?

Link to comment
Share on other sites

Που βρηκες το αρχειο? Βασικα ειπα να το δοκιμασω και εφτιαξα ενα zip απο την Doc's kitchen αλλα δεν εγκατασταθηκε :wacko: Εχεις λινκ απο αυτο που περασες?)

Αν ανοίξεις το zip της darky, στο /system/app/ είναι ένα αρχείο "gbkb_dicts_haptic_darkyy.apk".

 

Αυτό πέρασα, αλλά προφανώς δεν είναι μόνο του... Δυστυχώς δεν έχω και το adb εγκατεστημένο να δω που πετάει λάθος...

 

edit: από περιέργεια έφτιαξα ένα update.zip από το kitchen με το gbread kb και ένα bootanimation και δεν έβαλε τίποτα από τα δύο, οπότε κάποιο πρόβλημα έχει...

Edited by lordelesar
Link to comment
Share on other sites

τελικα ποιa ειναι η τελευταια ρομ να περασω οfficial....???

μπερδευτικα..

 

Εντοπιζεις την rom που φορας τωρα. Διαβαζεις τους οδηγους και ξεμπερδευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

(XWJM2/5)

 

αυτη ειναι η latest greek official??

 

η τελευταια ελληνικη ειναι η XWJPH η τελευταια μη ελληνικη ειναι η XWJS3

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μολις ενεργοποιησα τους recovery 2e και το 3button (μεσω odin) απο τους οδηγους..!!

ξεκαθαρα και σωστα τα βηματα....!!

ευχαριστω....!!!:D

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και μου λέει οτι οι drivers υπάρχουν ήδη... Άντε βγάλε άκρη τώρα...

 

κάτι πρέπει να έχει ξεμείνει στην registry λογικά..

http://samsunggalaxysforums.com/archive/index.php/t-2101.html

καλή τύχη, windows :mad:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σπαζοκεφαλια η περιπτωση σου φιλε μου. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει. Μια ακομη λυση που μπορω να σκεφτω ειναι να δοκιμασεις να κανεις τη διαδικασια σε ενα αλλο pc.

 

 

Το σκέφτηκα κι εγώ. Είναι το μόνο που μου απομένει. Θα ο δοκιμάσω αύριο. Αν τελικώς το καταφέρω μετά ο μόνος τρόπος να περάσω την js3 είναι μόνο μέσω odin? Με το kies δεν γίνεται?Με αυτό είχα περάσει την jpy κανονικότατα και πολύ εύκολα?

Βέβαια και να μη γίνεται δεν πειράζει. Θα μάθουμε και το odin με λίγο διάβασμα...:O

Edited by Tyxerakias

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

κάτι πρέπει να έχει ξεμείνει στην registry λογικά..

http://samsunggalaxysforums.com/archive/index.php/t-2101.html

καλή τύχη, windows :mad:

 

Δοκίμασε κι αυτό το πρόγραμμα που δίνει η Samsung για απεγκατάσταση του Kies...

Τραγικό...

Εντωμεταξύ δεν ξέρω αν το'χετε δει, στη σελίδα του Samsung Kies το Galaxy AKOMA δεν υποστηρίζεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι εγώ. Είναι το μόνο που μου απομένει. Θα ο δοκιμάσω αύριο. Αν τελικώς το καταφέρω μετά ο μόνος τρόπος να περάσω την js3 είναι μόνο μέσω odin? Με το kies δεν γίνεται?Με αυτό είχα περάσει την jpy κανονικότατα και πολύ εύκολα?

Βέβαια και να μη γίνεται δεν πειράζει. Θα μάθουμε και το odin με λίγο διάβασμα...:O

 

Oπως ποσταρε και ο φιλος απο πανω μπορει να υπαρχουν σκουπιδια στη registry και να θελει ενα καθαρισμα. Αν φταιει αυτο, τοτε μολις το δοκιμασεις σε ενα αλλο pc θα γινει η δουλεια σου αμεσως. Η JS3 περινεται προς το παρον μονο μεσω odin. Οι οδηγοι περιεχουν οτι χρειαζεσαι.

 

edit - Αλεξ δεν το ειχα προσεξει αυτο που λες. Και που να το προσεξεις βεβαια, ασχολειται πλεον κανενας με επισημες σελιδες της samsung? Οι ανθρωποι ειναι πραγματικα αθλιοι...Μερικες φορες αναρωτιεμαι ποσο πιο καλα θα ειχε παει η συσκευη αν ειχε μια υποστηριξη της προκοπης. Δεν λεω την τελεια υποστηριξη, ας ειχε μια υποτυπωδη. Οχι ομως αυτο το χαλι, πραγματικα ελεος. Ας διορθωναν τουλαχιστον το kies, ποσο δυσκολο μπορει να ειναι.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παναγιωτη θυμασαι αρχες Δεκεμβριου που ειχα στειλει το κινητο για σερβις , μετα απο καμμια βδομαδα τους ειχα στειλει mail για να με ενημερωσουν για την πορεια επισκευης του κινητου . Οι απαραδεκτοι μου απαντησαν χθες !!!!!! Τι λεμε τωρα .
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ρε Παναγιωτη θυμασαι αρχες Δεκεμβριου που ειχα στειλει το κινητο για σερβις , μετα απο καμμια βδομαδα τους ειχα στειλει mail για να με ενημερωσουν για την πορεια επισκευης του κινητου . Οι απαραδεκτοι μου απαντησαν χθες !!!!!! Τι λεμε τωρα .

 

Γιαννη πρεπει να νιωθεις και υπερηφανος που απαντησαν . Θα σε εχουν βαλει σε καμια λιστα εκλεκτων φαινεται, εκτος αν το email ερχοταν οδικως απο Κορεα:lol::X

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...