Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Panos το 3G το εχω απενεργοποιημενο! δεν ξερω και γω τι γινετε απλα μου εχει γινει και σε αλλα κινητα οποτε δεν εχει να κανει με το Blade !!

To σκεφτηκα και αυτο με την θηκη αλλα καλυτερα να το δωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα παιδια .

Δεν αντεξα με αυτα που ακουγα και την παρασκευη 21/01 πηγα και το πηρα .

Αλλα το προβλημα μου παρεμενε με ακτινοβολια κτλ που ειχα με αλλα κινεζικα.Σε οσους το εχω δωσει να το πιασουν μου λενε οτι ειναι μια χαρα!!!

Μαλλον εγω εχω το προβλημα!:cry:

 

Ετσι λοιπον σκεφτηκα να το δωσω για να μην εχω το ψυχολογικο προβλημα οτι κατι δεν παει καλα! Αν κανεις ενδιαφερεται ας μου στειλει PM.

Υ.Γ1 Το κινητο ειναι χρησιμοποιημενο μια μερα για ελεγχο.Ολα δουλευουν αψογα WiFI , GPS , ηχος , οθονη , κτλ κτλ...η ζελατινα του δεν εχει βγει απο την θεση της και με αποδειξη φυσικα απο WIND.

 

Υ.Γ2 Δεν ξερω αν ειναι το καταλλληλο μερος γιαυτο που δημοσιευω , απλα επειδη υπαρχουν πολλα παιδια που το ψαχνουν και δεν το βρισκουν και ισως θελουν να το παρουν.

 

Και εγώ έχω θέμα με την ακτινοβολία, παιδιά το κινητό έχει πρόβλημα, εγώ αν το ήξερα από την αρχή πάντως δεν θα το αγόραζα !. Κατά τα άλλα είναι ένα τέλειο android, αλλά το να έχεις μια καλή συσκευή κινητής χωρίς κάρτα sim για να μην σε ψήνει... έχει κάποιο νόημα ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 0,8,2 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα!

Γιά δοκίμασε να βρείς την εφαρμογή απο την διαχείρηση εργασιών και να κάνεις "εκκαθάριση δεδομένων" μπάς και στρώσει!

 

 

 

Ο papatsa πήρε μία βάση απο το Jumbo που ταίριαζε ακριβώς και σε ξεφτίλα τιμή (5-6€) - αν δεί το μήνυμα θα σου πεί αλλιώς στείλτου πμ για πιό σίγουρα

 

 

 

Απο τα jumbo η βαση 5 euro εχει τρομερη εφαρμογη

η βεντουζα και το ZTE καθεται αψογα στην βαση η οποια ειναι ρυθμιζομενη.

παρτην και δεν θα το μετανοιωσεις.

 

 

Δοκίμασα ξανά την 0.8.3 και όλα εντάξει (άλλαξα το greek names με το εορτολόγιο και έβαλα το system info widget).

Τώρα για την βάση του Jumbo είναι κάποια μάρκα ή δικιά τους; Γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Ρυθμιζόμενη εννοείς ότι μπορεί να είναι και κάθετα και οριζόντια το Zte?

Edited by zaf_4
όλα εντάξει με Launcher Pro Plus 0.8.3

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

1. για την μεταφορά εφαρμογων στην SD κάρτα χρησιμοποιώ το APP 2 SD Free. Πολλές εφαρμογές όμως τρέχουν αποκλειστικά από το τηλέφωνο και δεν μπορούν να μεταφερθούν πχ παιχνίδια, yahooMail, vitalPlayer κτλ.

 

συμβαίνει και σε σας?

 

2. στέλνω sms οι διαθέσιμοι χαρακτήρες ανα μήνυμα είναι λίγοι με αποτέλεσμα να χρεώνομαι διπλά και τριπλά. εχω εγκατεστημένα το Gingerbread, htc_ime mod greek keyboard. χρησιμοποιώ το τελευταίο.

 

πως διορθώνεται?

 

3. όταν έχω συνδεδεμένα τα handsfree και ο ήχος κλήσης δεν ακούγεται από το τηλέφωνο, μόνο από τα ακουστικά.

 

πως διορθώνεται?

 

ευχαριστώ!

 

ΥΓ--> τα αποτελέσματα του search στο forum δεν με βοήθησησαν να βρώ τις λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για να καταλαβω... για να κανω το κινητο στα 512 mb πρεπει να κανω τα βηματα 1,2,3? και μετα παλι το βημα 2 για να περασω της wind την εκδωση?

τα βηματα που εχει στο 1 με τα βηματα του 2 ειναι ιδια η εγω δεν διαβαζω καλα?

σορρυ ειμαι πανασχετος.

δεν εχω σχεση με android οποτε θελω απλη απαντηση οσο γινετε....

Link to comment
Share on other sites

1. για την μεταφορά εφαρμογων στην SD κάρτα χρησιμοποιώ το APP 2 SD Free. Πολλές εφαρμογές όμως τρέχουν αποκλειστικά από το τηλέφωνο και δεν μπορούν να μεταφερθούν πχ παιχνίδια, yahooMail, vitalPlayer κτλ.

 

συμβαίνει και σε σας?

 

2. στέλνω sms οι διαθέσιμοι χαρακτήρες ανα μήνυμα είναι λίγοι με αποτέλεσμα να χρεώνομαι διπλά και τριπλά. εχω εγκατεστημένα το Gingerbread, htc_ime mod greek keyboard. χρησιμοποιώ το τελευταίο.

 

πως διορθώνεται?

 

3. όταν έχω συνδεδεμένα τα handsfree και ο ήχος κλήσης δεν ακούγεται από το τηλέφωνο, μόνο από τα ακουστικά.

 

πως διορθώνεται?

 

ευχαριστώ!

 

ΥΓ--> τα αποτελέσματα του search στο forum δεν με βοήθησησαν να βρώ τις λύσεις.

 

Δεν εψαξες σωστα η δεν εψαξες γενικα γιατι για παραδειγμα εψαξα εγω για το sms και εγραψα "sms χαρακτηρες" και το βρηκα....

 

1 ναι γινεται σε ολους

 

2 handcent sms

 

3 δεν διορθωνεται

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για να καταλαβω... για να κανω το κινητο στα 512 mb πρεπει να κανω τα βηματα 1,2,3? και μετα παλι το βημα 2 για να περασω της wind την εκδωση?

τα βηματα που εχει στο 1 με τα βηματα του 2 ειναι ιδια η εγω δεν διαβαζω καλα?

σορρυ ειμαι πανασχετος.

δεν εχω σχεση με android οποτε θελω απλη απαντηση οσο γινετε....

 

Οδηγός βήμα-βήμα, ZTE Blade ξεκλειδώνουμε τα 512MB μνήμης RAM ... τα αρχεία όμως απο εκεί δεν υπάρχουν για κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εψαξες σωστα η δεν εψαξες γενικα γιατι για παραδειγμα εψαξα εγω για το sms και εγραψα "sms χαρακτηρες" και το βρηκα....

 

1 ναι γινεται σε ολους

 

2 handcent sms

 

3 δεν διορθωνεται

To 3 όμως στην "μαμά" rom της WIND δουλεύει σωστά δηλαδή μα τα handsfree κουμπωμένα στο κινητό ο ήχος κλήσης ακούγεται από το ηχείο του κινητού άρα.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος; επειδη δεν εχω η/υ τα κανω ολα απ το κινητο οταν παταω για "αναζητηση σε αυτο το θεμα"μολις βαζω το πρωτο γραμμα κλεινει το πληκτρολογιο. Το κανει και σε σας;2ον. Κατεβασα το z4root.το ανοιγω επιλεγω permanent root και αφου κανει reboot ξανανοιγει κανονικα.και τωρα;εγινε root ; πως μπορω να το δω;

Συγνωμη για το τριπλο post αλλα κολλησε το τηλ και νομιζα οτι δεν υπεβληθη το ποστ. Κοινως εμπλεξα τα μπουτια μου. Πως να τα διαγραψω;

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα οταν εκανα την επεκταση των 512mb μετα εσβεισα απο την sd το clockwork εκανα λαθος? Edited by gmnk
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος; επειδη δεν εχω η/υ τα κανω ολα απ το κινητο οταν παταω για "αναζητηση σε αυτο το θεμα"μολις βαζω το πρωτο γραμμα κλεινει το πληκτρολογιο. Το κανει και σε σας;2ον. Κατεβασα το z4root.το ανοιγω επιλεγω permanent root και αφου κανει reboot ξανανοιγει κανονικα.και τωρα;εγινε root ; πως μπορω να το δω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μηπως γνωρίζει κανείς ποια βάση αυτοκινήτου ταιριάζει στο blade;

 

Μια που πήρα από πάγκο στην Εθνική Άμυνα με 5ΕΥΡΩ ταίριαξε μια χαρούλα :lol:

 

(και είναι και στιβαρή κατασκευή)

Edited by taksidiotis
Link to comment
Share on other sites

Μπά Στράτο, έπεσα στο 10% της πιθανότητας να μην δουλέψει... :p

 

Θα δοκιμάσω και τα άλλα μπας και μου κάτσει κανένα! :lol: :ninja:

 

και γω έβαλα το μπλε θέμα και μόλις άνοιξε το κινητό δεν άνοιγαν οι μαμίσιες εφαρμογές (gmail, calendar, camera, κλπ) ξέρει κάποιος γιατί? μ'αρέσει πολύ το θέμα και θέλω να το βάλω οπωσδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εψαξες σωστα η δεν εψαξες γενικα γιατι για παραδειγμα εψαξα εγω για το sms και εγραψα "sms χαρακτηρες" και το βρηκα....

 

1 ναι γινεται σε ολους

 

2 handcent sms

 

3 δεν διορθωνεται

 

όταν σου λέω οτι εψαξα, εψαξα!!!! γκρρρ

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός βήμα-βήμα, ZTE Blade ξεκλειδώνουμε τα 512MB μνήμης RAM ... τα αρχεία όμως απο εκεί δεν υπάρχουν για κατέβασμα.

 

Ορίστε τα αρχεία που είχε βάλει ένας άλλος στο blog του, αλλά το έσβησε.

 

http://rapidshare.com/files/444142735/512RAM_HACK.zip

 

Το δοκίμασα εγώ χθες.

Απλά χρησιμοποιεί το clockwork 2.5.1.8, οπότε όπου λέει "recovery-clockwork-2.5.1.3-blade.img" βάζεις "recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img".

Link to comment
Share on other sites

όταν σου λέω οτι εψαξα, εψαξα!!!! γκρρρ

 

Καλα σε πιστεψαμε, περιμενουμε την επομενη σου ερωτηση τωρα που θα βαλεις το handcent..

"Πως γινεται να μην μου ερχοντε 2 ειδοποιησεις οταν σκαει μηνυμα?" :lol:

 

παιδια καλησπερα οταν εκανα την επεκταση των 512mb μετα εσβεισα απο την sd το clockwork εκανα λαθος?

Δεν πειραζει και την ρομ της wind να θελεις υπαρχει, εκει μεσα μονο τα backup κραταει

 

 

Ας κανω και εγω μια εισηγηση προς τους mod οτι χρειαζομαστε blade section στο forum μηπως και ακουστουμε :cool:

Edited by gusS
Link to comment
Share on other sites

όταν σου λέω οτι εψαξα, εψαξα!!!! γκρρρ

 

Τοτε γιατι εγω καταφερα και βρηκα τις απαντησεις και εσυ οχι??

 

Δεν φτανει που βοηθαμε θα τα ακουμε κιολας?:mad:

 

Αλλου τα γκρρρ...:mad:

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum!!

ελυσα το προβλημα με το router κανοντας reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

απο εκεινη την στιγμη δουλευει χωρις κανενα απολυτως προβλημα.:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. σήμερα έψαχνα να βρώ ρολογάκι που να κάνει εκείνο το εφέ που είναι χωρισμένο στη μέση και κάθε φορά που αλλάζει ψηφίο το πάνω μισό πέφτει στο κάτω άλλα τζίφος.

Βρήκα όμως εντελώς τυχαία την εφαρμογή "Beautiful Widget" η οποία έχει και ρολόγια και weather και widgets τα οποία τα κατεβάζεις και τα αποθηκέυεις (αναλόγως ορέξεων)και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ τίμια εφαρμογή - την συνιστώ.

Αν έχει κανείς υπ'όψιν του καμιά εφαρμογή που να κάνει το κόλπο με το ρολόι, ας σφυρίξει!

 

Επίσης για τους φανατικούς του Facebook - πώς μπορώ μέσα απο το blade να μπώ στο facebook (το οποίο δεν έχω συγχρονίσει με τις επαφές μου για ευνόητους (κινέζικους) λόγους και βλέποντας μία φωτό απο φίλο, να την κάνω φωτό επαφής?

Με αφήνει να το κάνω μόνο με τις δικές μου φωτογραφίες και όχι με των φίλων μου!

 

Ορίστε και 2 screenshot

 

http://img341.imageshack.us/img341/1548/20110123201057.png http://img228.imageshack.us/img228/2415/20110123164755.png

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι εγω καταφερα και βρηκα τις απαντησεις και εσυ οχι??

 

Δεν φτανει που βοηθαμε θα τα ακουμε κιολας?:mad:

 

Αλλου τα γκρρρ...:mad:

 

μάλλον δεν ξέρεις πως είναι να τα...ακους γι αυτό γράφεις το παραπάνω.

 

αν πιστεύεις πως η βοήθεια και οι συμβουλές που παρέχεις εσύ και οι λοιποί φίλοι του μίτου δεν χαίρει εκτίμησης, κάνεις λάθος. Να είσαι πιο προσεκτικός όμως όταν γράφεις, χωρίς υπονοούμενα, γνωρίζοντας ότι το search του φόρουμ δεν είναι και το google. Δεν έχουν όλοι οι χρήστες τον ίδιο ελεύθερο χρόνο για να ψάχνουν τα αποτελέσματα της εύρεσης. Αν θες να βοηθήσεις, κάντο, χωρίς πολλά πολλά.

 

και αν θες να βοηθήσεις και έχεις χρόνο, γιατί δεν φιάχνεις ένα FAQ (Frequently asked questions) που να αφορά:

 

α) εγκατάσταση νεας ρομ

β) ξεκλείδωμα ραμ

γ) bugs λειτουργίας - λύσεις

δ) must have applications

κτλ

 

ειλικρινά αν είχα χρόνο θα έφτιαχνα ένα doc αρχείο με όλα τα παραπάνω και θα το ανεβασα για όλους. δυστυχώς, δεν έχω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μηπως γνωρίζει κανείς ποια βάση αυτοκινήτου ταιριάζει στο blade;

 

μάλλον δεν ξέρεις πως είναι να τα...ακους γι αυτό γράφεις το παραπάνω.

 

αν πιστεύεις πως η βοήθεια και οι συμβουλές που παρέχεις εσύ και οι λοιποί φίλοι του μίτου δεν χαίρει εκτίμησης, κάνεις λάθος. Να είσαι πιο προσεκτικός όμως όταν γράφεις, χωρίς υπονοούμενα, γνωρίζοντας ότι το search του φόρουμ δεν είναι και το google. Δεν έχουν όλοι οι χρήστες τον ίδιο ελεύθερο χρόνο για να ψάχνουν τα αποτελέσματα της εύρεσης. Αν θες να βοηθήσεις, κάντο, χωρίς πολλά πολλά.

 

και αν θες να βοηθήσεις και έχεις χρόνο, γιατί δεν φιάχνεις ένα FAQ (Frequently asked questions) που να αφορά:

 

α) εγκατάσταση νεας ρομ

β) ξεκλείδωμα ραμ

γ) bugs λειτουργίας - λύσεις

δ) must have applications

κτλ

 

ειλικρινά αν είχα χρόνο θα έφτιαχνα ένα doc αρχείο με όλα τα παραπάνω και θα το ανεβασα για όλους. δυστυχώς, δεν έχω...

 

Aγαπητέ Μάνο ειρήνη υμίν!!!!

Για όλα αυτά που ζητάς υπάρχουν συντομεύσεις στο πρώτο πόστ αυτού του thread! Επίσης για τα application's δέν είναι αυτό το κατάλληλο thread μιάς και αυτό ασχολείται μόνο με το ZTE και όχι με το android γενικότερα - για εφαρμογές android υπάρχει συγκεκριμένος τομέας στην αρχική του φόρουμ!

Επίσης επειδή το blog που εξηγούσαι βήμα βήμα τί κάνεις για την αναβάθμιση σε 512 έχει πέσει, μπορείς να συμβουλευτείς αυτό που δημοσιεύτηκε 2 σελίδες πιο πίσω:

 

 

http://techblog.gr/mobile/zte-blade-512mb-ram-0593/

Ορίστε τα αρχεία που είχε βάλει ένας άλλος στο blog του, αλλά το έσβησε.

 

http://rapidshare.com/files/444142735/512RAM_HACK.zip

 

Το δοκίμασα εγώ χθες.

Απλά χρησιμοποιεί το clockwork 2.5.1.8, οπότε όπου λέει "recovery-clockwork-2.5.1.3-blade.img" βάζεις "recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img".

Aν και κατά την γνώμη μου, και ο οδηγός του φόρουμ είναι αρκετά λεπτομερείς.

 

Και ειλικρινά, μήν παρεξηγείς τον οποιονδήποτε αντιδράει έτσι, μιάς και όταν ρωτάς κάτι το οποίο είναι με μεγάλα γράμματα στο πρώτο πόστ, είναι σαν να τον κοροιδεύεις μπροστά στα μούτρα του.

 

Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεση για εξυπνάδες :O

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω ότι συγκριτικά με την RLS3b, θεωρώ πως η RLS8 καταναλώνει αισθητά πιο γρήγορα τη μπαταρία. Σίγουρα φταίει και το o/c στα 729Mhz που έχω τώρα. Αλλά αυτό με έχει απογοητεύσει κάπως...

 

Φτιάξε ένα screen off profile με τα λιγότερα mhz που σε αφήνει (122Mhz) για να ελαχιστοποιήσεις την κατανάλωση στην αναμονή.

 

 

Έγω πήρα αυτή από ebay με 5€ τελική τιμή (μαζί με μεταφορικά). Θεωρώ πως είναι εξαιρετική τιμή για γνήσια βάση Nokia.

Πρίν από αυτή είχα σαν αυτή που πουλάνε Jumbo, αλλά δεν κράτησε περισσότερο από χρόνο. Αρκετά ψεύτικη...

 

Αυτή πόσο καλά "βεντουζώνει" αυτή? Μου άρεσε που είναι κοντός ο "λαιμός" της..

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι εχει παθει ο συγχρονισμος και δεν μου συγχρονιζει τις επαφες, το ημερολογιο και το gmail τα συγχρονιζει κανονικα αλλα στις επαφες μου βγαζει ενα μνμ που λεει: Το Sync αντιμετωπιζει προβληματα αυτη τη στιγμη. Θα ειναι διαθεσιμο ξανα σε λιγο. Τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...