Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποιος έχει κάνα link για r11 ας το στείλει με πμ να την δοκιμάσω και γώ!

Ακόμα π@ρθένα το έχω το δικό μου - της γυναίκας μου ούτε 512 δεν το έχω κάνει ακόμη!

 

 

@Stinger

Βασίλη μία ερώτηση off-topic επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με μπαταρίες.

Το laptop μου επειδή το χρησιμοποιώ πιο πολύ σαν desktop εκτός απο 3 μέρες το μήνα που φεύγω ταξίδι, το έχω χωρίς την μπαταρία του την οποία όπως προείπα την φορτίζω μία φορά το μήνα και όπως είναι φορτισμένη την ξεκουμπώνω. Είναι σωστό αυτό ή θα την ξεκάνω?

Ποιός είναι κατά την γνώμη σου ο πιό σωστός τρόπος ώστε να έχει την πιό σωστή αποθήκευση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλά κάνεις, αυτό που θα σε σε συμβούλευα είναι να την μην την φορτίζεις στο full όταν θα την αποθηκεύσεις (έχε την στο 60-70%) και καλό θα ήταν μια φόρα στις 15 να την κουμπώνεις να αδειάζει και πάλι στο 60-70%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο Modaco βλέπω ότι οι περισσότεροι με το ίδιο πρόβλημα έχουν κάνει αντικατάσταση κινητού. Κι ένας που έβαλε φωτο του κινητού, λέει ότι λείπουν δύο επαφές απ' την αντέννα. Δυστυχώς δεν κατάλαβα πού ακριβώς είναι αυτές οι επαφές. Μπορεί κάποιος που έμπειρος στα ηλεκτρονικά να δει τη φωτο και να μου πει;

 

Το θέμα είναι ότι λέει πως χρειάζεται να παραβιάσεις ένα αυτοκόλλητο το οποίο σημαίνει ακύρωση της εγγύησης. Μήπως θα ταν καλύτερο να το δώσεις στη Wind για αντικατάσταση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Παιδια το πηρα και εγω το κινητο χτες αλλα απογοητευτηκα απο το τouch screen για να γραψω ενα μνμ μου βγανει η πιστη.. :( Δεν το αντεχω αλλο οποιος ενδειαφερεται ειναι καινουργιο με ξεκλειδωτη 512 ram και εγγυηση 24 μηνών το δινω 20 ευρω φθηνότερα στο κουτί του. οποιος ενδειαφερεται pm (Περιοχή Αθήνα)

Εισαι μαλλον ο μοναδικος με αυτην την αποψη! ειναι παρα πολυ καλο στην αποκριση, οσον αφορα για την διεκπεραιωση μυνηματων πιο πλκηκτρολογιο χρησιμοποιεις? αν εχεις το μανισιο αστο και βαλε το htc_ime

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος στο κινητό μπουκώνει και σε άλλους σε υψηλη ενταση ή εχει προβλημα το δικό μου?

Σε όλα τα mp3 μου το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος στο κινητό μπουκώνει και σε άλλους σε υψηλη ενταση ή εχει προβλημα το δικό μου?

Σε όλα τα mp3 μου το κανει.

 

Στα περισσότερα κινητά γίνεται αυτό... γι'αυτό ο κόσμος ακούει μουσική με ακουστικά, έχει και πολύ καλύτερη ποιότητα!:p

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύονται τα requests.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει link για r11 ας μου κάνει ένα πμ κάποιος.!

 

Όλοι στην αναμονή είμαστε μου φαίνεται..... :lol:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι λέει πως χρειάζεται να παραβιάσεις ένα αυτοκόλλητο το οποίο σημαίνει ακύρωση της εγγύησης. Μήπως θα ταν καλύτερο να το δώσεις στη Wind για αντικατάσταση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

 

Δυστυχώς δε το έχω πάρει από τη Wind γιατί δε μένω Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εσεις που εχετε την JJ και εχετε ορεξη να δοκιμασετε την R11 πειτε και σε μας εντυπωσεις κι αν αξιζει η αλλαγη γιατι εγω βαρεθηκα να αλλαζω συνεχεια ρομς. Edited by navi55

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Mε πρόλαβαν τα παιδιά!

 

Ερώτηση και μήν βαράτε....η r11 χρειάζετε τίποτα άλλα αρχεία (όπως πχ η JJ που πρέπει να περάσεις και o/c hw acc κτλ) ή απλά όπως είναι την πετάμε στο root της κάρτας και απο το cwm που μας έχει ξεμείνει απο εποχή 256->512 την κάνουμε εγκατάσταση?

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω συνδεδεμενο το ενσυρματο handsfree (ειτε το δικο του ή ενα νοκια μονοφωνικο που εχω), συμβαινουν τα εξης: ο ηχος κλησης ακουγεται μονο απο τα ακουστικα και οχι απο το μεγαφωνο του τηλεφωνου και οταν παταω το κουμπι του handsfree για να απαντησω, η κληση ανοιγει και τερματιζεται αμεσα! Ειναι μεγαλη ανωμαλια εντωμεταξυ, γιατι αν ακους ραδιο ας πουμε και κανεις ποδηλατο, δεν μπορεις να απαντησεις μια κληση με το κουμπακι, αλλα πρεπει να βγαλεις το τηλεφωνο και να κανεις slide...

 

Τελος παντων, νομιζω οτι στην stock rom της Wind αυτα δουλευουν οπως πρεπει, ας το δκιμασει κανεις να μου πει. Επισης ας δοκιμασεις κανεις με rls 7 να δει αν εχει το ιδιο θεμα.

 

Σε μένα με rls7, αλλά ME WIPE από rls3, όλα λειτουργούν κανονικά

 

Ευχαριστω piggosa για την απαντηση, το θεμα με το κουμπακι ειναι δικο μου λαθος, απλα δεν το επιανε αμεσως και νομιζα οτι δεν το ειχε πιασει και το πατουσα και 2η φορα, οποτε σωστα τερματιζε την κληση!

 

Εκανα παλι wipe data / cache απο το CWM, εκανα και reset to factory defaults απο μεσα απο το OS, παλι τα ιδια ομως... Ο ηχος κλησης ακουγεται μονο απο τα ακουστικα...

 

Δοκιμασα και χωρις να εγκαταστησω τον Dialer One μπας και φταιει αυτος αλλα φευ... Μου φαινεται θα δοκιμασω την MCK R11, αφου ειμαι κι ειμαι στις αλλαγες...

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια ανακεφαλαίωση.

Ο λόγος για τον οποίο θα έπρεπε κάποιος να αλλάξει ROM είναι γιατί η 2.1 που φοράει απο μόνο του το κινητό είναι πολύ περιορισμένη. Εμένα με ενοχλούσε κυρίως το ότι στον τηλεφωνικό κατάλογο οι επαφές δεν ξεχώριζαν ανάλογα με το γράμμα τους και δεν είχε HW επιτάχυνση.

 

Ψάχνοντας στο Modaco είδα πως οι ROMs που κυκλοφορούν είναι βασικά δύο, η japanese jellyfish (JJ) RLS 8 και η Modaco 11.

 

Για την Modaco κανονικά πρέπει να πληρώσεις αν και τώρα είδα πως ο φίλος παραπάνω έχει δωσει Link. Άρα για εμένα που δεν είχα το λινκ η JJ 8 ήταν μονόδρομος.

 

Τα πάντα είναι καλά με αυτήν εκτός του ότι δεν είχε google maps ούτε το έβρισκα στο Market. Τελικώς με λίγο ψαξιμο βρήκα την έκδοση 5 (αν θυμάμαι καλά) που είναι πολύ προχωρημένη και την περασα χειροκίνητα. Μπορώ να πω πως με καλύπτει πλήρως.

 

Κάτι άλλο τώρα, ψάχνω για ελληνικό TTS (text to speech). Δωρεάν δεν υπάρχει απο ότι φαίνεται. Μόνο μέσω του svox (ψάξτε το στο μαρκετ) αλλά δεν κατάφερα να βρω την ελληνική γλώσσα για να την αγοράσω. Πως μπορει να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους:) μηπως γνωρισει καποιος που μπορω να βρω το Ελληνικό Εορτολόγιο εκτος market να το κατεβασω στο pc και μετα να το στειλω στο τηλ. και να το κανω εγκατασταση?
Link to comment
Share on other sites

 

εισαι σιγουρος οτι ειναι unsigned ή την εκανες εσυ;

 

εχει το κινεζικο lockscreen ή το κανονικο;

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια ανακεφαλαίωση.

Ο λόγος για τον οποίο θα έπρεπε κάποιος να αλλάξει ROM είναι γιατί η 2.1 που φοράει απο μόνο του το κινητό είναι πολύ περιορισμένη. Εμένα με ενοχλούσε κυρίως το ότι στον τηλεφωνικό κατάλογο οι επαφές δεν ξεχώριζαν ανάλογα με το γράμμα τους και δεν είχε HW επιτάχυνση.

 

Ψάχνοντας στο Modaco είδα πως οι ROMs που κυκλοφορούν είναι βασικά δύο, η japanese jellyfish (JJ) RLS 8 και η Modaco 11.

 

Για την Modaco κανονικά πρέπει να πληρώσεις αν και τώρα είδα πως ο φίλος παραπάνω έχει δωσει Link. Άρα για εμένα που δεν είχα το λινκ η JJ 8 ήταν μονόδρομος.

 

Τα πάντα είναι καλά με αυτήν εκτός του ότι δεν είχε google maps ούτε το έβρισκα στο Market. Τελικώς με λίγο ψαξιμο βρήκα την έκδοση 5 (αν θυμάμαι καλά) που είναι πολύ προχωρημένη και την περασα χειροκίνητα. Μπορώ να πω πως με καλύπτει πλήρως.

 

Κάτι άλλο τώρα, ψάχνω για ελληνικό TTS (text to speech). Δωρεάν δεν υπάρχει απο ότι φαίνεται. Μόνο μέσω του svox (ψάξτε το στο μαρκετ) αλλά δεν κατάφερα να βρω την ελληνική γλώσσα για να την αγοράσω. Πως μπορει να γίνει;

 

Market enabler, Paid apps enabler, 2 εφαρμογές που σου επιτρέπουν να βλέπεις τις paid και μπορείς να τις αγοράσεις. Χρειάζεται και google checkout φυσικά για να πληρώσεις δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ,τύπου paypal υπηρεσία της google.

 

Με τον ίδιο τρόπο θα σου έβγαζε και το maps στο market για κάποιον λόγο δεν εμφανίζεται γιατί βλέπει σαν region japan.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι ειναι unsigned ή την εκανες εσυ;

 

εχει το κινεζικο lockscreen ή το κανονικο;

τι σημαινει αυτο που λεσ? γιατι την κατεβασα και λεω να τη βαλω. παιδια αξιζει να παω απο rls8 σε r11?

Link to comment
Share on other sites

Για Μαc δεν ξερω τι παιζει. Κατεβασε ενα live cd απο λινουξ και καντα εκει. Δεν χρειαζονται ουτε drivers ουτε τιποτα. Απλα λογικα θα αλλαζουν καπως οι εντολες. Δεν ξερω ακριβως να σου πω αλλα πιστευω καποιος θα ξερει

 

@dantekavala "Ετοιμαζόμουν να απαντήσω στον φίλο "κάνε αναβάθμιση σε linux :p"

 

@alexcary Το μόνο αγαπητέ που θα χρειαστεί να κάνεις είναι να συνδέσεις την κάρτα με το PC όταν σου βγάλει το blade το σχετικό μήνυμα. Η εντολή που πρέπει να τρέξεις από ένα terminal window, είναι fastboot-linux και στην σύνταξή της είναι ίδια με αυτή των windows.

Edited by taksidiotis
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για το blade συγκεκριμένα, το modaco έχει 10 developers (και πολλούς είπα) και το xda έχει 50 (αλλά βγαίνουμε offtopic). Το θέμα με το wipe stats που με ρώτησε, δεν αφορά μόνο το blade αλλά το λειτουργικό android, με τον ίδιο τρόπο γίνεται το calibrate σε όλα τα κινητά (android).

 

Φίλε Stinger έβαλα την Jellifish RLS8 και σήμερα το πρωί που άδειασε η μπαταρία, έκανα wipe battery stats με εντελώς άδεια μπαταρία και το φόρτισα.

Το είχα κάνει και με την RLS7 με γεμάτη όμως μπαταρία, όπως έλεγε και στο Modaco (xωρίς κάποια διαφορά στο αποτέλεσμα).

Ελπίζω να μην δημιουργώ πρόβλημα στη μπαταρία που το έκανα ξανά.

Έχω περιέργεια τώρα να δω αν θα φανεί κάποιο αποτέλεσμα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

με RLS8 καθε φορα που ανοιγω το τηλεφωνο βγαζει ενα μηνυμα που λεει:"connection cannot be made" που οφειλεται? μπορω να το φτιαξω να μην το βγαζει?
Link to comment
Share on other sites

Market enabler, Paid apps enabler, 2 εφαρμογές που σου επιτρέπουν να βλέπεις τις paid και μπορείς να τις αγοράσεις.

 

Η πρωτη δεν παιζει σε 2.2 (τουλαχιστον στην rls7) το ιδιο και η δευτερη που τωρα μολις δοκιμασα γιατι δεν την γνωριζα.

Παιζουν σε εσενα?:worry:

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι ειναι unsigned ή την εκανες εσυ;

 

εχει το κινεζικο lockscreen ή το κανονικο;

Το παιδί που μου τις έδωσε μου είπε οτι είναι όπως τις βγάζει ο φουρνος, unsigned με τις αλλαγές που γράφω. Έχω την R10 από αυτές περασμένη τώρα στο blade. Την R11 δεν την έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και μια-δυο ερωτήσεις, ειδικά με το πρόβλημα θέλω την βοήθεια σας γιατί είναι βασικό..

 

1)Δεν μου δείχνει αναγνώριση επαφής στις κλήσεις, δείχνει μόνο τον αριθμό και μετά από λίγη ώρα το όνομα της επαφής εμφανίζεται στο ιστορικό κλήσεων, αλλά φυσικά το πρόβλημα παραμένει όταν ξαναγίνει κλήση. Έχω δοκιμάσει αρκετούς dialers, έχω την flb-froyo r6.. είναι πρόβλημα της rom, κάποιο πρόγραμμα, το έχει συναντήσει άλλος; Την ερώτηση την έχω ξανακάνει αλλά δικαιολογείστε με: είμαι απεγνωσμένος :blink:

 

2)Από Launcher Pro PLUS και ADW Launcher EX, ποιο είναι γρηγορότερο (κατ'αρχήν) και καλύτερο (γενικότερα);

 

3)Το WiFi (το πολυσυζητημένο) πιάνει δύο γραμμές στο ένα μέτρο από το ρούτερ και καμία γραμμή δύο δωμάτια δίπλα (σερφάρω βέβαια, απλά το σήμα πέφτει πολύ). Το κινητό το από 5 μέρες, να το πάω για αντικατάσταση λέτε;

 

4)Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω profile pics επαφών του facebook στις επαφές μου στο Blade; Οι επαφες φυσικά είναι αποθηκευμένες στο κινητό με διαφορετικά ονόματα, οπότε ψάχνω application που να μπορεί να το κάνει χειροκίνητα. Δοκίμασα το Contapps (μεταξύ πολλών άλλων που δεν έκαναν καθόλου δουλειά - τύπου merge contacts) αλλά είναι δύσχρηστο και ψιλοαναξιόπιστο. Καμιά ιδέα;

 

Και πάλι μερσί :)

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...