Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thnx mobile_hacker για την βοηθεια . Απλα δεν ηξερα οτι ο Kernel της 2.1 υποστηρίζει ext3 νόμιζα οτι μόνο ext2 υποστηρίζει , εκτος αν εννοεις με το modified App2SD with ext2,3,4 support xRecovery installation απο τους XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=893568, το οποιο δεν το εχω ψαξει ακόμα . Κοιτα εγω εχω μια Class 10 , Οποτε δεν πιστευω να υπαρχει πρόβλημα ταχύτητας. Τουλάχιστον σε ext3 !

 

Ναι ακριβώς αυτό εννοούσα, επίσης ο kernel το υποστηρίζει απλώς δεν υπήρχε το module αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αν λοιπόν κάνεις ext3 partition θα είσαι οκ..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!

Μηπως γινετε να μου πειτε πως μπορω στα sms να γραφω μονο με ΚΕΦΑΛΑΙΑ σε 180 χαρακτηρες?

 

και κατι 2ο! αν ειναι ευκολο ας μου στηλει καποιος σε pm την διαδικασεια για να βαλουμε το xrecovery για back up,γιατι με τα αγγλικα δεν τα παω καλα..!

:)

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την καρτα μνημης (8gb class 10) την πηρα απο εδω

και το πισω καπακι για το προ απο εδω

Εμενα βεβαια αυτο που ηρθε εχει και το αυτοκολλητακι που γραφει xperia, ενω στην φωτο της σελιδας δεν το εχει!!

 

Δηλαδή λες ότι αυτή η κάρτα είναι αυθεντική και σου δουλεύει κανονικά, έχεις δηλαδή μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ε; Αν ναι, θα την αγοράσω χθες! :)

 

@StanleyCom στείλε και εσύ το link αν θες, μήπως είναι η ίδια κάρτα;

 

Dark και mobile hacker έχετε PM. :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες ότι αυτή η κάρτα είναι αυθεντική και σου δουλεύει κανονικά, έχεις δηλαδή μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ε; Αν ναι, θα την αγοράσω χθες! :)

 

@StanleyCom στείλε και εσύ το link αν θες, μήπως είναι η ίδια κάρτα;

 

Dark και mobile hacker έχετε PM. :D

 

Καλημέρα @kalas. Την κάρτα την πηρα απο εδώ

SE X10 mini: Iridium Rom
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες ότι αυτή η κάρτα είναι αυθεντική και σου δουλεύει κανονικά, έχεις δηλαδή μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ε;

Ναι ειναι super η καρτουλα!! Παντως αν επερνα τωρα θα διαλεγα την 16 gb(class 10 παλι) γιατι ποτε δεν φτανουν τα gb:p:p:p

 

 

@StanleyCom βλεπω την ιδια πηραμε απλα απο αλλον seller...

Edited by funk
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Kalas ty για το pm!

 

Όλα καλά; Το πέρασες;

 

Οπότε (@funk και StanleyCom) φαίνεται παιδιά ότι είναι η ίδια κάρτα (από διαφορετικό πωλητή). Και αφού λέτε ότι και δουλεύει σε app2sd και πάει και πολύ καλά, θα την παραγγείλω και εγώ.:D

 

Όσο για τα 16GB, όντως δεν φτάνουν ποτέ:p

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά

 

1ον: από που μπορω να κατεβάζω εφαρμογές εκτός market μιασ και δεν τις βρίσκω ολες;

2ον:πως τοποθετούνται στο stickaki που δλδ και πως τισ βρισκω από το κινητό

 

ευχατιστώ

Ericsson T28s -> Ericsson T65 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K700 -> Sony Ericsson W800 -> Sony Ericsson W850 -> LG Optimus 2X -> Sony Xperia Mini Pro -> Sony Xperia P -> Sony Xperia Z -> Samsung S4 -> Samsung S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά

 

1ον: από που μπορω να κατεβάζω εφαρμογές εκτός market μιασ και δεν τις βρίσκω ολες;

2ον:πως τοποθετούνται στο stickaki που δλδ και πως τισ βρισκω από το κινητό

 

ευχατιστώ

 

Επίσης χρόνια πολλά, δες το FAQ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά; Το πέρασες;

 

Δεν το περασα γιατι δεν βρισκω τα αρχεια για να τα κατεβασω..! :(

αν ξερεις μπορεις να μ απαντησεις στην ερωτηση μου για τα sms??

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά; Το πέρασες;

 

γινεται να εχω και γω το pm για το xrecovery? αν υπαρχει και link για download ακομα καλυτερα γιατι απο τους xda μπερδευτηκα. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα μια φλασιά τώρα....

Μια rom με περισσότερες απο 4 συντομεύσεις στην αρχική οθόνη...

Δεν θα είναι τέλειο??

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω εδώ, για να μπορούν να το δουν όλοι. Βασικά, δεν είναι δύσκολη διαδικασία, απλά επειδή χρειάστηκε.

 

http://img832.imageshack.us/img832/5692/83577576.png

 

Το βρίσκετε εδώ: XDA xRecovery by zdzihu

 

Το link υπάρχει στο τέλος της σελίδας:

 

 

Εγκατάσταση:

Manual Installation:

- Download and unpack the recovery package

- use Root Explorer to remount /system rw

- copy the content of the package (3 files) into /system/bin folder

 

Δηλαδή:

-κατεβάζετε το αρχείο, το αποσυμπιέζετε

-πετάς τα 3 αρχεία που έχει μέσα στην SD

-και μετά πας με τον Root explorer στο /system/bin και τα κάνεις αντιγραφή

 

Εμένα δούλεψε και χωρίς να πειράξω τις permissions, και τώρα που το είδα τις έχει όλες. Μετά είδα ένα post του Dark λίγες σελίδες παραπίσω, δείτε το και εσείς.

 

Μετά κάνετε επανεκκίνηση και όταν θα ξεκινήσει το τηλέφωνο, πριν/κατά/μετά την εμφάνιση του λευκού "Sony Ericsson", πατήστε όλη την ώρα το BACK (όχι συνεχόμενα). Θα πρέπει να εμφανιστεί το menu της παραπάνω εικόνας.

 

Απλά μετά από αυτό, επειδή το xrecovery θέλει το δικό του busybox, μην το πειράξετε/αναβαθμίσετε. Δεν θα δουλεύει το xrecovery μετά.

 

Credits to zdzihu.

 

Έφαγα μια φλασιά τώρα....

Μια rom με περισσότερες απο 4 συντομεύσεις στην αρχική οθόνη...

Δεν θα είναι τέλειο??

 

Μπορείς να έχεις όσες θες με 3rd party launcher, εννοείς να πειράξει κάποιος τον μαμίσιο; Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι super η καρτουλα!! Παντως αν επερνα τωρα θα διαλεγα την 16 gb(class 10 παλι) γιατι ποτε δεν φτανουν τα gb:p:p:p

 

 

@StanleyCom βλεπω την ιδια πηραμε απλα απο αλλον seller...

 

Ναι @funk και εγω αυτο παρατήρησα .

 

Δεν μου λες @kalas το Zipalign αξίζει ; Είναι αισθητή η διαφορά;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
SE X10 mini: Iridium Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Χθες παρέλαβα το xperia x10 mini και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1) Η ενεργοποίηση της επιλογής ''κίνηση δεδομένων'' επιρρεάζει καθόλου των λογαριασμό από την εταιρία που είμαι συνδρομητής; (WIND)

 

2) Ποια επιλογή δικτύου είναι προτιμότερο να είναι ενεργοποιημένη η GSM/WCDMA, η GSΜ, ή η WCDMA;

 

 

ΣΗΜ.: Δεν έχω την 2.1 έκδοση, έχω την κανονική.

Ευχαριστώ προκαταβολικά πολύ.

Edited by asylyptos
διόρθωση.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες @kalas το Zipalign αξίζει ; Είναι αισθητή η διαφορά;

 

Όπως είχε πει και ο Dark, δεν είναι (έως καθόλου). Οι περισσότερες έτσι κι αλλιώς είναι zipaligned ήδη. Απλά δεν έχω optimal σύστημα για να το δω, εσύ μπορεί να το δεις (είμαι με την εργοστασιακή). Ας περιμένουμε να βγει η Iridium rom, να δούμε πόσο πετάει και αν υπάρχει διαφορά στις zipaligned (δεν ξέρω αν θα τις έχει, αλλά μάλλον). :)

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση της επιλογής ''κίνηση δεδομένων'' επιρρεάζει καθόλου των λογαριασμό από την εταιρία που είμαι συνδρομητής; (WIND)

 

Ναι επηρεάζει, σου ανοίγει το internet στην ουσία, οπότε κατεβάζεις δεδομένα οπότε χρεώνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε πει και ο Dark, δεν είναι (έως καθόλου). Οι περισσότερες έτσι κι αλλιώς είναι zipaligned ήδη. Απλά δεν έχω optimal σύστημα για να το δω, εσύ μπορεί να το δεις (είμαι με την εργοστασιακή). Ας περιμένουμε να βγει η Iridium rom, να δούμε πόσο πετάει και αν υπάρχει διαφορά στις zipaligned (δεν ξέρω αν θα τις έχει, αλλά μάλλον). :)

 

Οκ! @kalas thnx . Θα περιμενουμε την Iridium rom οταν με το καλό, θα ειναι έτοιμη :D. Αν και απο οτι ειδα απο τις εικόνες και απο αυτά που έγραψε ο @Dark πρεπει να ειναι πολυ δυνατή!

SE X10 mini: Iridium Rom
Link to comment
Share on other sites

Οκ και άλλα τέλεια νέα.

 

Με γειά μας :mad:

 

:X Δεν έπρεπε να το κάνουν αυτό. Έλεος SE. :confused: Επίσης δεν μου αρέσει ο λόγος, αν τον κατάλαβα καλά "το UI μας δεν δέχεται περαιτέρω αλλαγές ώστε να υποστηρίξει επόμενες εκδόσεις". Πάμε καλά; Με τι πλάνο το έφτιαχνες; Βγάλε τουλάχιστον generic updates, και κράτα το mediascape σου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.xperiax10.net/2011/01/06/official-xperia-x10-family-will-not-receive-upgrade-to-froyo-or-beyond/

 

Με το ζόρι δηλαδή να πάρεις άλλο κινητό. Καλά κινητά ούτε 1 χρόνου πως σταματάς να τα υποστηρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Χμ, πόσο μεγάλο είναι το partition σου και πόσες εφαρμογές έχεις κάνει εγκατάσταση? Αν θέλεις να κάνεις αλλαγή sd και δεν έχεις κάποια διανομή linux μπορείς να μπείς με root explorer στο /system/bin, να διαγράψεις το αρχείο "sh" και να μετονομάσεις το "sh_bak" σε "sh". Κατόπιν κάνεις reboot και η συσκευή λειτουργεί, χωρίς όμως να έχεις τις εφαρμογές σου πλέον.

 

 

Dark... σε ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σου...!!

Το partition δεν νομιζω οτι εχει προβλημα....! εχει γεμισει internal μνημη...

Απο το Τιτανιουμ σου παραθετω τα εξης....

 

internal 222mb (23mb free)

SD card 3,02 GB (283mb free)

sd card (a2sd) 1GB 782 mb free)

 

εχω εγκαταστησει γυρω στις 160 εφαρμογες....

 

Απο εδω και περα οτι παω να εγκαταστησω μου βγαζει πληρη την χωρητικοτητα της ιντερναλ... ενω κανονικα επρεπε ολες οι εφαρμογες να σωζωνται ολοκληρωτικα στην SD... παρολ αυτα πρεπει καποιο μερος της εφαρμογης να σωζετε κ στην ιντερναλ κ να μου την γεμιζει σιγα σιγα...!! και δεν μπορω να εγκαταστησω αλλες εφαρμογες... (και υπαρχουν τοσο ωραιες και χρησιμες εφαρμογες....!!) και αναγκαζομαι να σβηνω για να εγκαθιστω αλλη...!! αν ειναι ετσι το partition βοηθησε να εγκαταστησω πολυ περισσοτερες εφαρμογες απο οτι ηταν αρχικα πριν κανω το app2sd...αλλα τωρα εφτασα στα ορια μου??? δεν θα μπορω να εγκαταστησω αλλες??? υπαρχει τροπος να ελευθερωθει η ιντερναλ μου?

εχω κανει κατι λαθος με το app2sd....?

Δωσε μου τα φωτα σου.... please....! (ειναι κ των φωτων σημερα.... χρονια πολλα...!!)

τελικα διαβασα στην διαδικασια για το app2sd αυτο....

 

''Τελικά βρήκα χρόνο και μετέφερα και τους φακέλους /data/data και /data/dalvik-cache στην κάρτα sd. Τώρα το Titanium μου δίνει 214 ΜΒ ελεύθερα από τα 222 ΜΒ Internal RAM! Βέβαια έχω μια μικρή καθυστέρηση στο φόρτωμα των εφαρμογών, αλλά όχι κάτι το τρομερό. Έχω μια κάρτα Micro SD 8 GB εξάρα.

Θα το κρατήσω έτσι, για να δω πόσο θα με ενοχλήσει αυτή η μικρή καθυστέρηση και βλέπουμε.

Χεχ εγώ το κράτησα για λίγο γιατί είχα την φαεινή ιδέα να μεταφέρω και το /system/app κατά sd μεριά. Δούλεψε μεν, τρομερό lag δε.''

 

καταλαβα οτι μαλλον χρειαζεται να μεταφερω τους παραπανω φακελους στην sd για να ελευθερωθει η εσωτερικη μνημη.... Πως γινεται τωρα αυτη η διαδικασια? θα χρειαστει να φλασαρω απο την αρχη? (κλαψ...κλαψ)... Θα εχω μετα απο αυτο καθυστεριση αλλα ο χωρος για να βαζω εφαρμογες θα ειναι σχεδον απεριοριστος ε?

μπορεις να μου στειλεις με pm τον οδηγο για μεταφορα του data/data ή και του /data/dalvik-cache στην sd? θα εχω προβλημα με τα αρχεια του συστηματος ή οταν κανω καποια στιγμη update....? υπαρχουν αλλες παρενεργειες?

να κανω πρωτα την διαδικασια για το xrecovery? μηπως παει κατι στραβα....? το xrecovery ειναι συμβατο μετα την διαδικασια που εχω κανει με το app2sd

σε ευχαριστω...!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.υπάρχει κάποιος που να του δουλεύει το go sms ή το handset sms?

σε εμένα πάντως δεν δουλεύει.δεν ερχονται τα μνμ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...