Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δωσε μας λιγο μια πληροφορια.

Προφανως οταν περαστει η ROM θα γινει το κινητο μας οπως εδειξες.

Μετα? Πχ, αν βγει αναβαθμιση, την κανουμε? Και τι θα γινει τοτε? Θα χαθουν ολα? Και αν ναι, αυτο σημαινει οτι οποτε βγαινει καινουργια εκδοση θα πρεπει να ενημερωνεις και την ROM?

Το οτι θα ειμαστε στην ελληνικη εκδοση σημαινει οτι θα παιρνουμε αργοτερα ενημερωσεις?

 

Edit: Respect ξανα!!!!

 

Η custom rom θέτει κάποιους περιορισμούς. Κάποια πράγματα θα λείπουν, κάποια άλλα θα είναι εκεί κλπ.

 

Αν βγει αναβάθμιση του firmware που βασίζεται η rom (ελληνικό Generic), θα αναβαθμιστείς αλλά θα χαθεί η rom. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ενημερώνω την rom κάθε φορά.

 

Και ναι πριν από κάθε flash με update.zip κάνουμε full wipe με το xrecovery, οπότε email/κωδικοί κλπ θέλουν set από την αρχή.

 

ΥΓ: Προς το παρόν έχω μόνο την εκδοχή για X10 mini μιας και δεν έχω βρει ακόμα αρχεία από SEUS, από Ελληνικό Χ10 mini pro 2.0.2.Α.0.24

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν έχω βρει ακόμα αρχεία από SEUS, από Ελληνικό Χ10 mini pro 2.0.2.Α.0.24

 

τσεκαρες τα PM σου?:)

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρες τα PM σου?:)

 

Χαχ ναι ρε συ τα έχω δει αλλά είπαμε: Ελληνικό και όχι Nordic!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαχ ναι ρε συ τα έχω δει αλλά είπαμε: Ελληνικό και όχι Nordic!

 

ναι βρε, σε λεω αν θες να το αλλαξω σε ελληνικο και να σε τα στειλω...εξαλλου μολις γινει αυτο μετα θα βαλω και την rom σου οποτε δεν με νοιαζει να μεινω για λιγο καιρο ελληνικος!

 

 

Α, και μια ερωτηση:

Στους xda, λεει για την εγκατασταση του xrecovery εδω το εξης:

DO NOT reinstall busybox. Recovery depends on it's particular busybox version.

Requirements:

2. Busybox from the market installed

 

Τι ακριβως εννοει? Να βγαλω το busybox που εχω τωρα και να κατεβασω το τελευταιο απο το μαρκετ? Θα δουλευει μετα το Titanium?

 

και εν τελη, η διαδικασια ειναι τοσο απλη οσο την περιγραφει? Δηλαδη πεταω μεσα τα τρια αρχεια και τελος? Τι εννοει με αυτο:

"Please bear in mind that it's not the regular android recovery (we cannot replace recovery image without *****ed bootloader). Instead, the boot hijacking is used to start recovery mode. You still need basic files on your /system partition to use this. NEVER use the "format /system" option (it's there only to check if anyone reads this long, boring note)."

Χρειαζεται κατι αλλο?

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

σβήσε τον και μετά απλά να αφαιρείς την sd μόνο όταν το κινητό είναι σβηστό.

 

Dark τα εσβησα τα περιεχομενα του appbak.. και ελευθερωθηκε πολυ λιγος χωρος (8-10 μβυτε) για να χωρεσουν ολες οι εφαρμογες που εχω κατεβασει....!! μαλλον εχω φτασει στα ορια μου δηλαδη? δεν θα μπορω να εγκαθιστω αλλες...? οταν γεμισει μου βγαζει το μυνημα για το προβλημα χωρου γυρω στα 22mb ελευθερου χωρου περιπου κ απο εκει κ περα δεν λαμβανει μυνηματα...!!ειναι λογικο αυτο?

 

οταν θελησω στο μελλον να βαλλω αλλη sd card (μεγαλυτερη ή καποια στιγμη μου χαλασει αυτη)...τι γινεται? πως θα αντιμετωπισουμε το προβλημα με το app2sd ? ποια ειναι η διαδικασια? αφου το κινητο δεν θα παιζει χωρις την διαμορφωμενη για αυτο sd?

σε ευχαριστω...!! καλη χρονια...!

δημητρης

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε, σε λεω αν θες να το αλλαξω σε ελληνικο και να σε τα στειλω...εξαλλου μολις γινει αυτο μετα θα βαλω και την rom σου οποτε δεν με νοιαζει να μεινω για λιγο καιρο ελληνικος!

[...]

 

Diamandis αν μπορείς να το κάνεις θα ήμουν υπόχρεος. Και θα τσιμπήσεις και beta test πρώτος :D

 

Τώρα όσον αφορά το xrecovery: κατεβάζεις την τελευταία έκδοση από το xda (έχει διορθωμένο το event0 στο chargemon) βάζεις τα 3 αρχεία (busybox, chargemon και xrecovery.tar) στο /system/bin και δίνεις αυτά τα permission και στα 3 αρχεία:

 

http://i.imagefra.me/52fhx6mu.png

 

Dark τα εσβησα τα περιεχομενα του appbak.. και ελευθερωθηκε πολυ λιγος χωρος (8-10 μβυτε) για να χωρεσουν ολες οι εφαρμογες που εχω κατεβασει....!! μαλλον εχω φτασει στα ορια μου δηλαδη? δεν θα μπορω να εγκαθιστω αλλες...? οταν γεμισει μου βγαζει το μυνημα για το προβλημα χωρου γυρω στα 22mb ελευθερου χωρου περιπου κ απο εκει κ περα δεν λαμβανει μυνηματα...!!ειναι λογικο αυτο?

 

οταν θελησω στο μελλον να βαλλω αλλη sd card (μεγαλυτερη ή καποια στιγμη μου χαλασει αυτη)...τι γινεται? πως θα αντιμετωπισουμε το προβλημα με το app2sd ? ποια ειναι η διαδικασια? αφου το κινητο δεν θα παιζει χωρις την διαμορφωμενη για αυτο sd?

σε ευχαριστω...!! καλη χρονια...!

δημητρης

 

Χμ, πόσο μεγάλο είναι το partition σου και πόσες εφαρμογές έχεις κάνει εγκατάσταση? Αν θέλεις να κάνεις αλλαγή sd και δεν έχεις κάποια διανομή linux μπορείς να μπείς με root explorer στο /system/bin, να διαγράψεις το αρχείο "sh" και να μετονομάσεις το "sh_bak" σε "sh". Κατόπιν κάνεις reboot και η συσκευή λειτουργεί, χωρίς όμως να έχεις τις εφαρμογές σου πλέον.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυθεντικη δεν ξερω αν θα ειναι, αλλα κοιταξες στο ebay? Μπορει να εχει κανενας...

 

Ενα ασχετο και εγω, τα παιδια που κατα καιρους ελεγαν οτι βρηκαν μια μπαταρια με περισσοτερα mAh η/και φθηνες καρτες class 10 απο ebay, μπορουν να μας κανουν ενα review; Δουλευουν κανονικα; Αξιζε η αγορα τους;

 

Thanks!:-)

 

 

Sent from my mind using my neurons' telepathetic waves.

 

Eχω εδω και μια εβδομαδα 8gb class10 και δουλευει αψογα!!(απιστευτη ταχυτητα μεταφορας δεδομενων ειδικα απο τον υπολογιστη) Και μολις σημερα μου ηρθε και ασπρο καπακι για το προ που εχω και ειναι απλα τελειο!! Κουμπωνει κανονικα εχει πολυ καλη ποιοτητα (μου φαινεται γνησιο) και επιτελους σταματησε και αυτο το χαζοτριξημο που ειχε το μαυρο το μαμισιο!! Εχει γινει πολυ solid πλεον η συσκευη!!

Ολα απο ebay ειναι αμα ενδιαφερεται κανενας πειτε μου να ποσταρω ακριβως απο που τα πηρα...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσον αφορά το xrecovery: κατεβάζεις την τελευταία έκδοση από το xda (έχει διορθωμένο το event0 στο chargemon) βάζεις τα 3 αρχεία (busybox, chargemon και xrecovery.tar) στο /system/bin και δίνεις αυτά τα permission και στα 3 αρχεία:

 

Done!!!

 

και αλλη μια ερωτηση:

Αν η Rom σου περιεχει μεσα το App2sd, θα πρεπει πριν περαστει να γινει η διαμορφωση της SD σε partition οπως περιγραφεται στο αντιστοιχο τοπικ?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Eχω εδω και μια εβδομαδα 8gb class10 και δουλευει αψογα!!(απιστευτη ταχυτητα μεταφορας δεδομενων ειδικα απο τον υπολογιστη) Και μολις σημερα μου ηρθε και ασπρο καπακι για το προ που εχω και ειναι απλα τελειο!! Κουμπωνει κανονικα εχει πολυ καλη ποιοτητα (μου φαινεται γνησιο) και επιτελους σταματησε και αυτο το χαζοτριξημο που ειχε το μαυρο το μαμισιο!! Εχει γινει πολυ solid πλεον η συσκευη!!

Ολα απο ebay ειναι αμα ενδιαφερεται κανενας πειτε μου να ποσταρω ακριβως απο που τα πηρα...

 

Ναι, αν μπορείς στείλε link:)

 

 

Dark τα κατάφερα! Έχω έτοιμα τα αρχεία για prerooted + xRecovery greek generic mini pro 2.0.2.A.0.24 rom. Την δοκίμασα κιόλας και λειτουργεί! Απλά τώρα είμαι στο δρόμο, θα σου στείλω PM.:)

Link to comment
Share on other sites

Kalas επειδη ειμαι και εγω στον δρομο τωρα θα σου στειλω λινκ το απογευμα οταν γυρισω σπιτι..

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα καλός σας βρήκα.

 

Ξέρω ότι πολλοί από εσάς λέτε τα ίδια και τα ίδια σε πόλους που χρειάζονται βοήθεια για το X10mini, αλλα χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια γιατί τα έχω "παίξει" κάπως.

 

Πρώτα απ όλα το κινητό δεν το έχω ούτε μια βδομάδα. Θέλω να του περάσω κάποια παιχνίδια μέσα που έχω κατεβάσει από το internet. (έχω κατεβάσει μερικές εφαρμογές από το market της android μέσο του κινητού -> ASTRO File Manager, Hadcent SMS και ένα theme Blue Wallpaper.)

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πως θα περάσω στο κινητό τα παιχνίδια??

 

Γενικά θα ήθελα έναν σωστό οδηγό για το πως θα το καταφέρω αυτό.

 

Σας ευχαριστώ.

 

(Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα σε θέματα android kai X10mini.)

καλως ηρθες!τι εννοεις??εχεις κατεβασεις παιχνιδια μεσω ιντερνετ στο πισι και θες να τα περασεις μεσω του πισι στο κινητο?ειναι απλο.τα περνας μεσω του καλωδιου στην καρτα sd.(την αναγωνριζει σαν εξωτερικη usb στικ) και οταν περασεις τα αρχειακια που κατεβασες (.apk) στο κινητο τα ανοιγεις οπως σωστα ειπες με εναν manager.(απο,τι λες εχεις τον astro)

Edited by zxr
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.Πήγαινε στο http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=114

και θα βρεις πολλά πράγματα για το κινητό σου. Καλό διάβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι ρε παιδιά..μόλις τώρα είδα οτι η κάρτα μνήμης που είχε το κινητό μας απο σονυ περιέχει κάποια αρχειάκια και λέω τώρα το δα γιατί απτήν πρώτη στιγμή που το πήρα πέρασα με τη μια μέσα την παλιά μου micro sd 6gb (ναι θα μου πείτε πολλοί δεν υπάρχει 6αρα εγώ όμως τέτοια έχω μέχρι να πάρω 16αρα που θέλω..)πρέπει κάποιο απτα αρχειάκια αυτά που έχει η 2αρα της σονυ να τα περάσω σ αυτήν που έχω τώρα??Η δεν χρειάζεται δεν είναι απαραίτητα???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες μια ερωτηση.

Εχω κανει a2sd ομως εχω αφηση την μανισια καρτα των 2GB ετσι οπως ηταν το τηλεφωνο πριν το κανω app2sd ...αν βαλω αυτην την καρτα το τηλεφωνο θα δουλεψει η δουλευει μονο με την διαμορφωμενη καρτα και αν δουλευει οι εφαρμογες θα δουλευουν κανονικα? Ευχαριστω

Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να κάνω root το κινητό X10mini και μόλις κάνω install και πατάω root γράφει attempting to apply root και κάνει επανεκκίνηση μόνο του
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν μπορείς στείλε link:)

 

 

Λοιπον την καρτα μνημης (8gb class 10) την πηρα απο εδω

και το πισω καπακι για το προ απο εδω

Εμενα βεβαια αυτο που ηρθε εχει και το αυτοκολλητακι που γραφει xperia, ενω στην φωτο της σελιδας δεν το εχει!!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολα τα παιδια κατ αρχήν, καλος σας βρήκα.

 

Αυθεντικη δεν ξερω αν θα ειναι, αλλα κοιταξες στο ebay? Μπορει να εχει κανενας...

 

Ενα ασχετο και εγω, τα παιδια που κατα καιρους ελεγαν οτι βρηκαν μια μπαταρια με περισσοτερα mAh η/και φθηνες καρτες class 10 απο ebay, μπορουν να μας κανουν ενα review; Δουλευουν κανονικα; Αξιζε η αγορα τους;

 

Thanks!:-)

 

 

Sent from my mind using my neurons' telepathetic waves.

 

Παρέλαβα πριν μερικές μερες τη δικιά μου 8gb Class 10 της Kingmax μαζι με card reader. Να ειναι καλα το Ebay. Mε 1gb Εχτ2 Partition και τo υπόλοιπο FAT32 το κινήτό έχει γίνει σφαίρα. Όλες οι εφαρμογές τρεχουν γρηγορότερα ακόμα και απο την internal memory . Αν θελει καποιος του στελνω το link.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
SE X10 mini: Iridium Rom
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να κάνω root το κινητό X10mini και μόλις κάνω install και πατάω root γράφει attempting to apply root και κάνει επανεκκίνηση μόνο του

 

To root πετυχε.

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Η custom rom θέτει κάποιους περιορισμούς. Κάποια πράγματα θα λείπουν, κάποια άλλα θα είναι εκεί κλπ.

 

Αν βγει αναβάθμιση του firmware που βασίζεται η rom (ελληνικό Generic), θα αναβαθμιστείς αλλά θα χαθεί η rom. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ενημερώνω την rom κάθε φορά.

 

Και ναι πριν από κάθε flash με update.zip κάνουμε full wipe με το xrecovery, οπότε email/κωδικοί κλπ θέλουν set από την αρχή.

 

ΥΓ: Προς το παρόν έχω μόνο την εκδοχή για X10 mini μιας και δεν έχω βρει ακόμα αρχεία από SEUS, από Ελληνικό Χ10 mini pro 2.0.2.Α.0.24

 

DaRk καλησπέρα. Λες οτι "Η custom rom θέτει κάποιους περιορισμούς" σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ; επίσης ξερεις μήπως που υπαρχει guide για εγκατασταση/ενεργοποίηση του Data2EXT app-hack , επειδή απο οτι είδα το εχεις καταφέρει και αυτό ;

SE X10 mini: Iridium Rom
Link to comment
Share on other sites

DaRk καλησπέρα. Λες οτι "Η custom rom θέτει κάποιους περιορισμούς" σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ; επίσης ξερεις μήπως που υπαρχει guide για εγκατασταση/ενεργοποίηση του Data2EXT app-hack , επειδή απο οτι είδα το εχεις καταφέρει και αυτό ;

 

Καλησπέρα και από μένα. Αναφέρομαι σε λειτουργικούς περιορισμούς σχετικά με τις stock apps (λείπουν εφαρμογές όπως το email) αλλά και την γενικότερη λειτουργία (πχ απαιτει formated κάρτα μνήμης σε ext αλλιώς ΔΕΝ πρόκειται να bootάρει σωστά.

 

Επίσης όπως γράφω και στον Diamandis update από τον πάροχο δέχεται (μην κρυβόμαστε custom σε εμάς σημαίνει "edited" με ελάχιστα recompiled πράγματα) αλλά αυτόματα αυτό σημαίνει οτι εγκαθιστούμε update της stock rom.

 

Ένα γρήγορο σκριπτάκι για data2EXT είναι αυτό:

 

busybox cp -a /data/dalvik-cache /system/sd/
busybox cp -a /data/data /system/sd/

rm -r /data/data
ln -s /system/sd/data /data/data
rm -r /data/dalvik-cache
ln -s /system/sd/dalvik-cache /data/dalvik-cache 

 

Το είχε postarei ο φίλος Bill Mathioudaki και είναι γρήγορο, εύκολο και απλό.

 

Από κει και πέρα όμως σε οτιδήποτε κάτω από class 6 κάρτα σέρνεται.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Αναφέρομαι σε λειτουργικούς περιορισμούς σχετικά με τις stock apps (λείπουν εφαρμογές όπως το email) αλλά και την γενικότερη λειτουργία (πχ απαιτει formated κάρτα μνήμης σε ext αλλιώς ΔΕΝ πρόκειται να bootάρει σωστά.

 

Επίσης όπως γράφω και στον Diamandis update από τον πάροχο δέχεται (μην κρυβόμαστε custom σε εμάς σημαίνει "edited" με ελάχιστα recompiled πράγματα) αλλά αυτόματα αυτό σημαίνει οτι εγκαθιστούμε update της stock rom.

 

Ένα γρήγορο σκριπτάκι για data2EXT είναι αυτό:

 

busybox cp -a /data/dalvik-cache /system/sd/
busybox cp -a /data/data /system/sd/

rm -r /data/data
ln -s /system/sd/data /data/data
rm -r /data/dalvik-cache
ln -s /system/sd/dalvik-cache /data/dalvik-cache 

 

Το είχε postarei ο φίλος Bill Mathioudaki και είναι γρήγορο, εύκολο και απλό.

 

Από κει και πέρα όμως σε οτιδήποτε κάτω από class 6 κάρτα σέρνεται.

Σε ευχαριστώ Dark για την διευκρίνηση!

 

Στην ουσια Dark αυτο το hack θα μεταφερει ολα το Data απο την internal στο Ext partition της SD Ετσι ? Ειναι σημαντική η διαφορά στις επιδόσεις και ειναι stable ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
SE X10 mini: Iridium Rom
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια Dark αυτο το hack θα μεταφερει ολα το Data απο την internal στο Ext partition της SD Ετσι ? Ειναι σημαντική η διαφορά στις επιδόσεις και ειναι stable ?

 

Σε class4 που το έτρεχα εγώ και με ext2 partition ήταν αρκετά αργό ειδικά στην εκκίνηση, τώρα με μια κάρτα class6 και πάνω και με ext3 partition από ότι έχει πει ο dark είναι καλά. Όσο για το θέμα σταθερότητας, εμένα μου έκανε που και που κανένα άκυρο restart, αλλά μπορεί να ήταν και κάποια εφαρμογή που είχε κολλήσει. Οπότε πλέον εχω app και dalvik-cache στην sd και τρέχει μια χαρά και δεν εχω και πρόβλημα χώρου...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια Dark αυτο το hack θα μεταφερει ολα το Data απο την internal στο Ext partition της SD Ετσι ? Ειναι σημαντική η διαφορά στις επιδόσεις και ειναι stable ?

 

Με τα υπάρχοντα δεδομένα όχι. Μόνο σε class 10 που το έτρεξα μια φορά κάτι έλεγε, αλλά σε οτιδήποτε λιγότερο ταλαιπωρία είναι. Βέβαια τα benchmark χτυπάνε 700-1000 στο quadrant αλλά πρακτικά καταλήγεις σε πολύ δύστροπο και αργό setup.

 

Αντίθετα, αν μετακινήσεις μόνο την dalvik-cache στην sd έχεις αρκετά πλεονεκτήματα σε θέματα χώρου, χωρίς να θυσιάσεις την ταχύτητα της συσκευής.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμ, πόσο μεγάλο είναι το partition σου και πόσες εφαρμογές έχεις κάνει εγκατάσταση? Αν θέλεις να κάνεις αλλαγή sd και δεν έχεις κάποια διανομή linux μπορείς να μπείς με root explorer στο /system/bin, να διαγράψεις το αρχείο "sh" και να μετονομάσεις το "sh_bak" σε "sh". Κατόπιν κάνεις reboot και η συσκευή λειτουργεί, χωρίς όμως να έχεις τις εφαρμογές σου πλέον.

 

 

Dark... σε ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σου...!!

Το partition δεν νομιζω οτι εχει προβλημα....! εχει γεμισει internal μνημη...

Απο το Τιτανιουμ σου παραθετω τα εξης....

 

internal 222mb (23mb free)

SD card 3,02 GB (283mb free)

sd card (a2sd) 1GB 782 mb free)

 

εχω εγκαταστησει γυρω στις 160 εφαρμογες....

 

Απο εδω και περα οτι παω να εγκαταστησω μου βγαζει πληρη την χωρητικοτητα της ιντερναλ... ενω κανονικα επρεπε ολες οι εφαρμογες να σωζωνται ολοκληρωτικα στην SD... παρολ αυτα πρεπει καποιο μερος της εφαρμογης να σωζετε κ στην ιντερναλ κ να μου την γεμιζει σιγα σιγα...!! και δεν μπορω να εγκαταστησω αλλες εφαρμογες... (και υπαρχουν τοσο ωραιες και χρησιμες εφαρμογες....!!) και αναγκαζομαι να σβηνω για να εγκαθιστω αλλη...!! αν ειναι ετσι το partition βοηθησε να εγκαταστησω πολυ περισσοτερες εφαρμογες απο οτι ηταν αρχικα πριν κανω το app2sd...αλλα τωρα εφτασα στα ορια μου??? δεν θα μπορω να εγκαταστησω αλλες??? υπαρχει τροπος να ελευθερωθει η ιντερναλ μου?

εχω κανει κατι λαθος με το app2sd....?

Δωσε μου τα φωτα σου.... please....! (ειναι κ των φωτων σημερα.... χρονια πολλα...!!)

Σ ευχαριστω...!!

 

 

Διαβασα στην διαδικασια για το app2sd αυτο....

 

''Τελικά βρήκα χρόνο και μετέφερα και τους φακέλους /data/data και /data/dalvik-cache στην κάρτα sd. Τώρα το Titanium μου δίνει 214 ΜΒ ελεύθερα από τα 222 ΜΒ Internal RAM! Βέβαια έχω μια μικρή καθυστέρηση στο φόρτωμα των εφαρμογών, αλλά όχι κάτι το τρομερό. Έχω μια κάρτα Micro SD 8 GB εξάρα.

Θα το κρατήσω έτσι, για να δω πόσο θα με ενοχλήσει αυτή η μικρή καθυστέρηση και βλέπουμε.

Χεχ εγώ το κράτησα για λίγο γιατί είχα την φαεινή ιδέα να μεταφέρω και το /system/app κατά sd μεριά. Δούλεψε μεν, τρομερό lag δε.''

 

καταλαβα οτι μαλλον χρειαζεται να μεταφερω τους παραπανω φακελους στην sd για να ελευθερωθει η εσωτερικη μνημη.... Πως γινεται τωρα αυτη η διαδικασια? θα χρειαστει να φλασαρω απο την αρχη? (κλαψ...κλαψ)... Θα εχω μετα απο αυτο καθυστεριση αλλα ο χωρος για να βαζω εφαρμογες θα ειναι σχεδον απεριοριστος ε?

Edited by sfirojohn
Link to comment
Share on other sites

Thnx mobile_hacker για την βοηθεια . Απλα δεν ηξερα οτι ο Kernel της 2.1 υποστηρίζει ext3 νόμιζα οτι μόνο ext2 υποστηρίζει , εκτος αν εννοεις με το modified App2SD with ext2,3,4 support xRecovery installation απο τους XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=893568, το οποιο δεν το εχω ψαξει ακόμα . Κοιτα εγω εχω μια Class 10 , Οποτε δεν πιστευω να υπαρχει πρόβλημα ταχύτητας. Τουλάχιστον σε ext3 !

 

Thanks Dark!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
SE X10 mini: Iridium Rom
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...