Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν άντεξα να περιμένω την νέα, τελικά έκδοση του unrevoked (για 1-click root) και έκανα σήμερα την διαδικασία με την test build που υπάρχει μέσω του σχετικού irc channel. (Μπαίνεις εκεί και δίνεις username και για κανάλι το #unrevokedtest. Οι developers έχουν ζητήσει να μην μοιράζονται κατευθείαν τα αρχεία του unrevoked).

 

Η διαδικασία λοιπόν, για όσους ενδιαφέρονται, είναι σχετικά απλή. Κατεβάζεις το unrevoked από το irc, ακολουθείς αυτά που αναφέρονται εδώ και μετά το τρέχεις, κάνοντας δεξί κλικ πάνω του και επιλέγοντας "Run as admin".

 

Προσοχή: αν δεν βρίσκει το κινητό και σας λέει πως πρέπει να το συνδέσετε ενώ το έχετε κάνει ήδη, πρέπει να εγκαταστήσετε το HTC Sync και μετά να το απεγκαταστήσετε, έτσι ώστε να εγκατασταθούν οι HTC Drivers και να μείνουν μόνο αυτοί (χωρίς το Sync). Σε εμένα αυτό λειτούργησε. Το Sync το βρίσκουμε στην sd που ήρθε μαζί με το κινητό αλλά φαντάζομαι πως θα μπορεί κάποιος να το κατεβάσει κι από αλλού.

 

Η διαδικασία κρατάει μερικά λεπτά, κάνει πολλά restart και όταν σας γράψει "Done" και τελειώσει το τελευταίο reboot, μπορείτε να αποσυνδέσετε το καλώδιο.

 

Δυστυχώς, για τα GSM Desire δεν υπάρχει ακόμη s-off, κάτι που σημαίνει πως αν αύριο-μεθαύριο βγει κάποιο OTA update και το κάνουμε (χωρίς κάτι καινούργιο από το unrevoked. Αν και από ότι έχω διαβάζει είναι ήδη στα σκαριά μια συμβατή έκδοση του unrevoked forever, του σχετικού εργαλείου) μάλλον χάνουμε το root. Για αυτό, απενεργοποιήστε τα αυτόματα updates.

 

Τέλος, μην ξεχάσετε μόλις τελειώσετε με το root να κάνετε ένα nandroid backup. Αυτό γίνεται κλείνοντας το κινητό, κρατώντας πατημένο το Power και το volume down μέχρι να εμφανιστεί το hboot, επιλέγουμε Recovery και μετά backup. Είναι πολύ σημαντικό να κάνουμε backup. Εγώ πήγα να την πατήσω κι αν δεν είχα πάρει backup τώρα θα έτρεχα... ( πέρασα OpenDesire και για κάποιο λόγο δεν ήθελε να bootάρει).

 

Φυσικά, όλα αυτά με δική σας ευθύνη. Και καλή επιτυχία ;).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχετε να μου προτεινετε καποια καλη ρομ η οποια να στηριζεται στην εργοστασιακη και να εχει root access?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

εχετε να μου προτεινετε καποια καλη ρομ η οποια να στηριζεται στην εργοστασιακη και να εχει root access?

 

a) LeeDroid

b) AuraXTSense

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αλλα και οι 2 θελουν ext. partition για να εχεις το app2SD :(

 

[FroYo Sense] LeeDrOiD V2.1 (14/09 l Official 2.2 l FAST l STABLE l OPTIONAL A2SD+)

 

Το ίδιο ισχύει και για την AuraXTSense νομίζω. Αν δεν έχεις ext partition τότε απλά δεν δουλεύει το a2sd+... το οποίο όμως στο συνιστώ. Γιατί δεν κάνεις ένα partition;

Link to comment
Share on other sites

[FroYo Sense] LeeDrOiD V2.1 (14/09 l Official 2.2 l FAST l STABLE l OPTIONAL A2SD+)

 

Το ίδιο ισχύει και για την AuraXTSense νομίζω. Αν δεν έχεις ext partition τότε απλά δεν δουλεύει το a2sd+... το οποίο όμως στο συνιστώ. Γιατί δεν κάνεις ένα partition;

 

γιατι η διαδικασια που ειχα διαβασει θελει 2 καρτες, που δεν εχω! :lol:

το θελω το a2sd οπως και το htc sence. :)

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

γιατι η διαδικασια που ειχα διαβασει θελει 2 καρτες, που δεν εχω! :lol:

το θελω το a2sd οπως και το htc sence. :)

 

To htc sense ίσως και να μην το θέλεις σε λίγο καιρό... :Ρ Και εγώ έτσι έλεγα τον πρώτο μήνα!

 

Γιατί θέλει 2 κάρτες; Αν το κινητό σου είναι root... τότε είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

To htc sense ίσως και να μην το θέλεις σε λίγο καιρό... :Ρ Και εγώ έτσι έλεγα τον πρώτο μήνα!

 

Γιατί θέλει 2 κάρτες; Αν το κινητό σου είναι root... τότε είσαι έτοιμος.

 

δεν ειμαι ροοτ :O

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα το pc σου να έχει file share και να έχεις κάνει κάποιο φάκελο κοινόχρηστο. Μετά λογικά θα το βρει...

Μπορείς να με βοηθήσεις πώς να το κανω αυτό στα xp ?

Παω στις Θέσεις Δικτύου αλλά δε μπορώ να βρώ κάτι..

Ευχαριστώ.

 

// Edit: Οκ το βρήκα ! Τελειος ο eStrong παιδιά, μονο και μονο το file sharing που προσφέρει μεσω του menu του "Lan" αξιζει!! Και εννοείται εχει ολα τα αλλα απαραίτητα.. μάλλον παει για delete o ASTRO..

Edited by Ariskos07
Solved
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ροοτ :O

 

ΟΚ... και πάλι... εσύ θέλεις να βάλεις κάποια custom rom άρα αναγκαστικά θα το κάνεις root. Έχεις βρει τον τρόπο; Μετά τι αγχώνεσαι; Γιατί να έχεις 2 κάρτες;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... και πάλι... εσύ θέλεις να βάλεις κάποια custom rom άρα αναγκαστικά θα το κάνεις root. Έχεις βρει τον τρόπο; Μετά τι αγχώνεσαι; Γιατί να έχεις 2 κάρτες;

Αγχώνεται γιατί στην πρώτη σελίδα υπάρχει link για την παλαιολιθική μέθοδο για root, η οποία αμφιβάλλω αν δουλεύει καν με τα καινούρια bootloader. :p

 

Με το unrevoked κάνετε με 1 κλικ root το κινητό σας και ησυχάζετε. Ούτε δεύτερες κάρτες ούτε command line ούτε τίποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το τζάμι της κάμερας ,μου έχει γρατζουνιστει πάρα πολύ!με αποτέλεσμα η κάμερα να τραβάει λίγο θολα .Εχει αντιμετωπισει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?κ ενώ του εχω προστατευτική θήκη.Είναι δυνατόν να γρατζουνιεται τόσο εύκολα?

 

Άστα... χάλια. :mad:

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Περιμενα σημερα το desire απο wind και μου λενε οτι υπαρχει εληψη και μαλλον θα ερθουν κατα το τελος του μηνα.Παιζει κατι τετοιο η με δουλευουν για να παρω κατι αλλο? Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω οδηγιες για να κανω το EXT partition και να εκμεταλευτω το A2SD?
HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω οδηγιες για να κανω το EXT partition και να εκμεταλευτω το A2SD?

 

Έχεις κάνει root;

Link to comment
Share on other sites

// Edit: Οκ το βρήκα ! Τελειος ο eStrong παιδιά, μονο και μονο το file sharing που προσφέρει μεσω του menu του "Lan" αξιζει!! Και εννοείται εχει ολα τα αλλα απαραίτητα.. μάλλον παει για delete o ASTRO..

 

αν έχεις την καλοσύνη πες μου πως ακριβώς το σέταρες (username -password τι βάζω? του wireless? του router? της σελίδας του configuration του ρούτερ?:worry:) ..

thanks..

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις την καλοσύνη πες μου πως ακριβώς το σέταρες (username -password τι βάζω? του wireless? του router? της σελίδας του configuration του ρούτερ?:worry:) ..

thanks..

 

To username και password του χρήστη των windows.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Περιμενα σημερα το desire απο wind και μου λενε οτι υπαρχει εληψη και μαλλον θα ερθουν κατα το τελος του μηνα.Παιζει κατι τετοιο η με δουλευουν για να παρω κατι αλλο?

 

Ναι, δυστυχώς υπάρχει θέμα, λόγω των εξαντλημένων αποθεμάτων AMOLED.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα σημερα το desire απο wind και μου λενε οτι υπαρχει εληψη και μαλλον θα ερθουν κατα το τελος του μηνα.Παιζει κατι τετοιο η με δουλευουν για να παρω κατι αλλο?

 

Το ίδιο ακριβώς και από voda. Τέλος του μήνα και λογικά με slcd.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...

Μπορει να μου πει καποιος πως θα περασω τις σημειωσεις που ειχα δημιουργησει απο το Ak notepad στο colornotes...;;;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις την καλοσύνη πες μου πως ακριβώς το σέταρες (username -password τι βάζω? του wireless? του router? της σελίδας του configuration του ρούτερ?:worry:) ..

thanks..

 

Βασικά το έφτιαξα χωρίς να δώσω τπτ ουτε username, ουτε pass και λογικα δεν μου τα ζήτησε γιατι του τα εχω δωσει ήδη με την σύνδεσή μου μέσω wifi για να εχω internet στο κινητό.

 

Οι ρυθμίσεις που εκανα (για xp, δε ξερω τι γίνεται αλλού) είναι:

1) Υπολιγιστή μου -> Εργαλεία -> Επιλογές φακέλων -> Καρτέλα Προβολή -> Τικ στο προτελευταίο "Χρήση απλής κοινής χρήσης αρχείων (συνισταται)" -> ΟΚ

2) Υπολογιστής μου -> Θέσεις Δικτύου (στο αριστερό μενου) -> "Εγκατάσταση Οικιακού δικτύου ή δικτύου μικρου γραφείου" -> Ακολουθείς τον οδηγό και όταν τελειώσει είσαι ετοιμος, πλεον:

3) Τα κοινοχρηστα εγγραφα και όποιος άλλος φάκελος εχεις εσύ μαρκάρει (βλ. 4) είναι ορατός στο htc desire μεσω της εφαρμογής eStrong File manager.

4) Κάθε φάκελο μπορείς να τον κανεις να ειναι κοινόχρηστος (κι αρα ορατος απο την εφαρμογή eStrong) ως εξής:

Δημιουργείς εναν φακελο -> δεξί κλικ στον φακελο -> Ιδιότητες -> Καρτέλα "Κοινή Χρήση" -> Στο "Δικτυακή κοινη χρήση και ασφάλεια" τικαρεις το "Κοινή χρήση του φακέλου στο δίκτυο" -> Εφαρμογή, και πλέον ο φακελος ειναι ορατος απο την εφαρμογή.

 

Σημείωση1: Το (1) μπορεί να παραληφθεί, απλά κανοντάς το, σας προσφέρει μια πιο συντομή καρτέλα για τις ρυθμίσης της κοινής χρήσης στις ιδιότητες του φακέλου.

Σημείωση2: στην αρχική διαδικασία θα σας ζητήσει και να προστεθεί εξαίρεση στο τοιχος προστασίας, λογικό είναι αυτό για να μπορείτε να κανετε την δουλειά σας.

Σημείωση3: στην εφαρμογή στο κινητό, εμενα το δίκτυο μου το εμφανίζει με ονομασία την IP.

Σημείωση4: Καθε κοινόχρηστος φακελος στον υπολογιστή εχει από κάτω ενα χαρακτηριστικά χεράκι που ζητιανεύει :D (περίεργο γιατί το χεράκι φαίνεται να φοράει κουστούμι.. :X )

Σημείωση5: Do it on your own risk (πλάκα κάνω, απλά μου εχει κολλήσει τοσες φορές που το βλέπω με τις rom.. :p )

Edited by Ariskos07
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν είναι δυνατόν να συγχρονίσουμε κάπως τα HTC Notes (αυτά που μοιάζουν με PostIt) καθώς και τα HTC Footprints;
Link to comment
Share on other sites

παραπανω καποιος χρηστης ανεφερε για αδικαιολογητες γρατζουνιες στο τζαμακι της καμερας,ετσι συμβαινει σε ολους?δηλαδη μετα απο λιγο καιρο η καμερα ουσιαστικα βγαινει αχρηστη????
Link to comment
Share on other sites

έχω θέμα..:O

κάνω scan στην καρτέλα LAN...βρίσκει το 192.168.1.100 (που είναι η start IP του δικτύου μου) και όταν την επιλέξω μου πετάει παραθυράκι να αλλάξω username και password...πατάω οκ και ανοίγει νέο παραθυράκι που ζητάει username-password...ότι και να βάλω εκεί (στα windows δεν έχω pass), απλά δε συνδέεται...

Link to comment
Share on other sites

παραπανω καποιος χρηστης ανεφερε για αδικαιολογητες γρατζουνιες στο τζαμακι της καμερας,ετσι συμβαινει σε ολους?δηλαδη μετα απο λιγο καιρο η καμερα ουσιαστικα βγαινει αχρηστη????

 

Δυστυχώς...

 

Εφτασα στο σημείο να βγάζω το καπάκι όποτε θέλω να βγάλω φώτο.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...