Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό στο λέει για περιβαλλοντικούς λόγους (για να μην καις έξτρα ρεύμα) μιας και που αν το έχεις στον φορτιστή συνέχεια, θα φορτίζει και θα σταματάει την φόρτιση, μιας και που όντας ανοικτό καταναλώνει ενέργεια.

 

Δεν γίνεται κανένα overcharging. To κινητό διακόπτει την φόρτιση αυτόματα...

 

Βασικά... το λέει όταν είναι απενεργοποιημένο το κινητό και έχει φορτίσει πλήρως, οπότε η λογική σου είναι λάθος. Επίσης σε μια-δύο συσκευές που είχα πριν λίγο καιρό (με ίδιο τύπο μπαταρίας) το μήνυμα που σου έδειχνε όταν φόρτιζε πλήρως έλεγε disconnect from power to prevent overcharging, πιο σαφές δε νομίζω πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά... το λέει όταν είναι απενεργοποιημένο το κινητό και έχει φορτίσει πλήρως, οπότε η λογική σου είναι λάθος. Επίσης σε μια-δύο συσκευές που είχα πριν λίγο καιρό (με ίδιο τύπο μπαταρίας) το μήνυμα που σου έδειχνε όταν φόρτιζε πλήρως έλεγε disconnect from power to prevent overcharging, πιο σαφές δε νομίζω πως γίνεται.

 

Γιατι επιμενεις? Το παιδι ειχε δικιο. Γραφει το samsung τιποτα για overcharge? Oχι, και δεν ξερω και σε ποια κινητα που ειχες εσυ το ελεγαν. Δεν κανουν υπερφορτιση, το μυνημα το γραφει γιατι δεν εχει νοημα το κινητο να βρισκεται αλλο στην μπριζα , και γιατι η μπριζα τρωει ρευμα , ακομα και οταν το κινητο δεν το δεχεται

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άλλο η υπερφόρτιση δηλαδή φτανει στο 100% και συνεχίζει και πάει 105% και άλλο ότι αν πάει 100% και το αφήσεις στην μπριζα λόγο standby θα χάνει λίγο και θα ξαναγεμίζει.

 

Αλλά σιγά μην τρελένεστε μπαταρίες είναι :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια για τις μπαταρίες και μάλιστα από διάφορους που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει μπαταρία, ρεύμα, πηγή, φορτίο κτλ.

Έχουν γραφτεί παλαιότερα αρκετές εξηγήσεις, με τεκμηρίωση, για το τι γίνεται κατά την φόρτιση, πως αντιδρά η μπαταρία και ο φορτιστής. Διαβάστε εκεί και διευρύνετε λίγο τους ορίζοντές σας.

 

Η συζήτηση αυτού του επιπέδου περί φόρτισης των μπαταριών ανήκει στην δεκαετία του 90, nokia 3510 ... , με τα τότε δεδομένα των μπαταριών και των φορτιστών!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρέθηκα σε ανάλογη κατάσταση με σένα (βέβαια εγώ το είχα αγοράσει ήδη), να σου πω ότι είναι πολύ απλά τα πράγματα. Πρώτα από όλα, όμως, να ξέρεις ότι αν το πάρεις από Vodafone, σίγουρα θα έχει επεμβάσεις της Vodafone (το λογότυπο της στην έναρξη και στον τερματισμό, εικονίδιο - vodafone music νομίζω λεγόταν - και το εικονίδιο του browser ήταν κόκκινο).

Αυτό που θα κάνεις μόλις το πάρεις και αφού κατεβάσεις και εγκαταστήσεις το kies είναι να ανοίξεις τη registry του υπολογιστή σου και να κάνεις ότι περιγράφει εδώ. Ειδικά για το product code θα βάλεις GT-S8500BAAEUR

Μετά από αυτό θα σου βγάλει κανονικά το kies ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση και μετά δε θα υπάρχει τίποτα στο τηλέφωνό σου που να είναι της Vodafone.

Ένα μικρό προβληματάκι είναι ότι, αφού κάνεις αναβάθμιση, μένουν κενές οι θέσεις των εικονιδίων που ήταν πριν το vodafone music και ο browser. Με επανεκκίνηση, δεν υπάρχουν πλέον αυτές οι κενές θέσεις, αλλά το άσχημο είναι ότι χάνεται και το εικονίδιο του browser. Η λύση σε αυτό είναι να κάνεις hard reset και μετά θα σου είναι το κινητό σαν να το αγόρασες από τη samsung.

Αγόρασέ το με το καλό και αν χρειαστείς κάποια βοήθεια, εδώ είμαστε πάλι.

Σου τα γράφω έτσι αναλυτικά, γιατί είχα αγχωθεί ιδιαίτερα όταν κατάλαβα ότι δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση λόγω της Vodafone.

Και τέλος, αν έχεις διαβάσει, κάπου αναφέρθηκε ότι πειραγμένα από τη Vodafone είναι αυτά που έχουν αγοραστεί μέσω της σελίδας της. Όμως, όλα είναι πειραγμένα, γιατί εχτές που πήγα να πληρώσω ένα λογαριασμό, είχε ένα wave ανοιχτό, το οποίο είχε τις επεμβάσεις της Vodafone, όπως και το δικό μου που το αγόρασα από τη σελίδα της.

 

 

Το δικο μου το πηρα απο την Vodafone αλλα δεν ειχε ουτε λογοτυπο δικο της, ουτε κατι αλλο πειραγμενο. Δεν φερνω αντιρρηση σε οσα ειπες, απλα το αναφερω. Ισως θα ηταν καλυτερο, αν το παρει καποιος απο αουτους, να ζητησει να το ανοιξουν( οπως εκανα και εγω), και να λυθει η απορια του αγοραστη.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το πηρα απο την Vodafone αλλα δεν ειχε ουτε λογοτυπο δικο της, ουτε κατι αλλο πειραγμενο. Δεν φερνω αντιρρηση σε οσα ειπες, απλα το αναφερω. Ισως θα ηταν καλυτερο, αν το παρει καποιος απο αουτους, να ζητησει να το ανοιξουν( οπως εκανα και εγω), και να λυθει η απορια του αγοραστη.

Πότε το αγόρασες;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

saκissalonica απο που το πηρες ρε φιλε να παω κ γω απο'κει!!!

φιλε ostvarivanje ευχαριστω για τις πληροφοριες..ολα αυτα τα ειχα βρει σκορπια στο φορουμ κ με ειχαν μπερδεψει...

ισχυει οτι χανουμε την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ εδώ και δύο μέρες!!Το έκανα επιτυχώς ανβάθιση απο την S8500XXJEE στην S8500XCJF8.Έχω κάποιες απορίες:

1.Έχει την έκδοση Bada 1.0.Πώς κάνω αναβάθμιση στην 1.0.2?Δε μου έβγαλε κάποια αναβάθμιση το kies.Έχει διαφορά με την 1.0?

2.Έκανα εγκατάσταση τη νέα έκδοση parlingo beta και έκανα τα απαραίτητα για το msn.Μπήκα επιτυχώς και μου βγάζει τις επαφές σε γκρί φόντο με λίγο μπλέ.Έτσι απλό είναι η πρέπει να είναι σε έγχρωμο?

3.Το opera mini δε το έχει απο τη μάνα του, έτσι δεν είναι?Που το βρίσκω για να το κατεβάσω?

 

Πάντως σαν κινητό και για τα λεφτά του είναι τρομερό.Μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα ανοίγει τις σελίδες το dolphin καθώς με το HTC HD2 που έχω και ένα HD που έχει ένας φίλος μου δεν έχουμε δει τέτοιες ταχύτητες.Πάντως είναι ολκληρωμένο κινητό και δε του λείπει τίποτα, όλοι μου λένε για το πόσο ωραία είναι η οθόνη του και το πόσο γρήγορο είναι.Απλώς πιστεύω ότι χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις σε μερικά σημεία τα οποία πιστεύω θα φτιάξουν με κάποιο update.

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ εδώ και δύο μέρες!!Το έκανα επιτυχώς ανβάθιση απο την S8500XXJEE στην S8500XCJF8.Έχω κάποιες απορίες:

1.Έχει την έκδοση Bada 1.0.Πώς κάνω αναβάθμιση στην 1.0.2?Δε μου έβγαλε κάποια αναβάθμιση το kies.Έχει διαφορά με την 1.0?

3.Το opera mini δε το έχει απο τη μάνα του, έτσι δεν είναι?Που το βρίσκω για να το κατεβάσω?

 

1. Η αναβάθμιση του λειτουργικού στην έκδοση 1.0.2 γίνεται με την αναβάθμιση λογισμικού S8500OXXJH3, η οποία προς το παρόν κατέβηκε από τους servers της Samsung και σύντομα θα ανεβεί μία καινούρια. Οπότε προς το παρόν, όσοι δεν πρόλαβαν να περάσουν την XXJH3, μένουν με την XXJF8 και περιμένουν νέα έκδοση σε λίγες ημέρες.

 

3. Από το site της Opera, http://www.opera.com

Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια για τις μπαταρίες και μάλιστα από διάφορους που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει μπαταρία, ρεύμα, πηγή, φορτίο κτλ.

Έχουν γραφτεί παλαιότερα αρκετές εξηγήσεις, με τεκμηρίωση, για το τι γίνεται κατά την φόρτιση, πως αντιδρά η μπαταρία και ο φορτιστής. Διαβάστε εκεί και διευρύνετε λίγο τους ορίζοντές σας.

 

Η συζήτηση αυτού του επιπέδου περί φόρτισης των μπαταριών ανήκει στην δεκαετία του 90, nokia 3510 ... , με τα τότε δεδομένα των μπαταριών και των φορτιστών!!!

 

Δυστυχώς έτσι δε βοηθάς. Στο χρόνο που σου πήρε να γράψεις το πόσο σε κουράζει αυτού του επιπέδου η συζήτηση, θα μπορούσες να συνεισφέρεις μια τεκμηριωμένη απάντηση ή ένα link. Φιλικά πάντα...

Link to comment
Share on other sites

3. Από το site της Opera, http://www.opera.com

 

Για ποιο κινητό να κατεβάσω γιατι δε βρίσκω το δικό μας?Επίσης αν μπορείς δώσε μου κάποιο link ώστε να μη κατεβάσω τίποτα άλλο?

 

Επίσης υπάρχει κάποιο widget ώστε να βλέπω στο αρχικό μενού το ποσοστό της μπαταρίας?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Πότε το αγόρασες;

 

το αγορασα την πρωτη εβδομαδα του Αυγουστου

 

saκissalonica απο που το πηρες ρε φιλε να παω κ γω απο'κει!!!

 

 

Απο Vodafone Αλεξ/πολης.

 

 

Το αστειο της υποθεσης ειναι, οτι οταν πηγα να το αγορασω, ηταν ενα τελευταιο, και επειδη δεν ηταν σιγουρος ο πωλητης για το αν εχει ελληνικο μενου ή οχι, πηρε τηλ στην Samsung οι οποιοι του ειπαν οτι εχει ΜΟΝΟ αγγλικο.

Ετσι, τον εβαλα να το ανοιξει, και ειχε ελληνικοτατο μενου, και κανενα λογοτυπο της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι δε βοηθάς. Στο χρόνο που σου πήρε να γράψεις το πόσο σε κουράζει αυτού του επιπέδου η συζήτηση, θα μπορούσες να συνεισφέρεις μια τεκμηριωμένη απάντηση ή ένα link. Φιλικά πάντα...

Απλά δεν κατάλαβες αυτό που εννοώ...

Και εγώ όπως και αρκετοί άλλοι έχουμε γράψει στις προηγούμενες σελίδες για τα πρέπει και τα δεν πρέπει.

Βασικά αν γυρίσεις 10-12 σελίδες πίσω θα βρεις τις περισσότερες αναφορές και επίσης αν συνεχίσεις να διαβάζεις με την σειρά θα δεις ότι ανά μια δυο σελίδες αναπαράγεται το θέμα της μπαταρίας ξανά και ξανά με την ίδια λάθος βάση.

 

Το άσχημο δεν είναι που επαναλαμβάνονται τα ίδια αλλά που πάντα υπάρχουν κάποιοι που πεισματικά επιμένουν για την φόρτιση του αιώνα.

Επίσης Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο κινητό να κατεβάσω γιατι δε βρίσκω το δικό μας?Επίσης αν μπορείς δώσε μου κάποιο link ώστε να μη κατεβάσω τίποτα άλλο?

 

Επίσης υπάρχει κάποιο widget ώστε να βλέπω στο αρχικό μενού το ποσοστό της μπαταρίας?

 

Την έκδοση 5.1, να το link:

http://mini.opera.com/download-5/opera-mini-latest-advanced-en.jar?no_redir&ismobile=false

 

Όσο για το widget δεν νομίζω να υπάρχει.

Πάντως κάθε μπάρα αντιστοιχεί περίπου σε 20% μπαταρίας, αν αυτό βοηθάει.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για μπαταρίες υπάρχουν κάποια άρθρα εδώ

 

http://www.navimania.gr/articles/showentry.php?e=28

 

http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-073e.htm

Edited by boltsis
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

το αγορασα την πρωτη εβδομαδα του Αυγουστου

 

 

 

 

Απο Vodafone Αλεξ/πολης.

 

 

Το αστειο της υποθεσης ειναι, οτι οταν πηγα να το αγορασω, ηταν ενα τελευταιο, και επειδη δεν ηταν σιγουρος ο πωλητης για το αν εχει ελληνικο μενου ή οχι, πηρε τηλ στην Samsung οι οποιοι του ειπαν οτι εχει ΜΟΝΟ αγγλικο.

Ετσι, τον εβαλα να το ανοιξει, και ειχε ελληνικοτατο μενου, και κανενα λογοτυπο της Vodafone.

Την ίδια περίοδο είχα πάρει και εγώ το δικό μου από vodafone.

Χωρίς logo της εταιρίας και εικονίδια δικά τους φυτεμένα.

 

Φαίνεται εκείνη την περίοδο δεν είχαν προλάβει ακόμη να επέμβουν. Ευτυχώς ....

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα την πρωτη εβδομαδα του Αυγουστου

 

 

 

 

Απο Vodafone Αλεξ/πολης.

 

 

Το αστειο της υποθεσης ειναι, οτι οταν πηγα να το αγορασω, ηταν ενα τελευταιο, και επειδη δεν ηταν σιγουρος ο πωλητης για το αν εχει ελληνικο μενου ή οχι, πηρε τηλ στην Samsung οι οποιοι του ειπαν οτι εχει ΜΟΝΟ αγγλικο.

Ετσι, τον εβαλα να το ανοιξει, και ειχε ελληνικοτατο μενου, και κανενα λογοτυπο της Vodafone.

Στην αρχή που το έφερε η Vodafone δεν το είχε πειραγμένο. Κατά τον Αύγουστο άρχισαν να εμφανίζονται χρήστες με πειραγμένα (από τη Vodafone) τηλέφωνα.

Πιστεύω πως και στην Αλεξ/πολη η επόμενη παρτίδα που θα φέρουν θα είναι πειραγμένη. Και όλα αυτά γίνονται για να βάλει το εικονίδιο Vodafone music που σε πηγαίνει στο Vodafone live!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες, προς το παρον υπάρχει μόνο μία συσκευή με Bada OS. Να δούμε τι άλλο θα παρουσιάσουν οι κορεάτες, το ενδιαφέρον του κόσμου και, το σημαντικότερο, πόσο θα αυξηθεί η κίνηση στο φόρουμ και, αν κριθεί αναγκαίο, θα δημιουργηθεί η ανάλογη ενότητα.

 

Το maemo που ουσιαστικά έχει μόνο 1 συσκευή(n900), έχει δικό του forum.

Link to comment
Share on other sites

Την έκδοση 5.1, να το link:

http://mini.opera.com/download-5/opera-mini-latest-advanced-en.jar?no_redir&ismobile=false

 

Όσο για το widget δεν νομίζω να υπάρχει.

Πάντως κάθε μπάρα αντιστοιχεί περίπου σε 20% μπαταρίας, αν αυτό βοηθάει.

 

Οκ ευχαριστώ!!Το έκανα μόλις εγκατάσταση αλλά δε μπορώ να κατσλάβω γιατί κάποια προγράμματα αφου τα κάνω εγκατάσταση μου τα βγάζει μέσα στα παιχνίδια.Το εικονίδιο του opera το βρήκα μέσα στα παιχνίδια για να καταλάβετε.Πως γίνετε να το βγάλω έξω στο μενού και πως γίνετε να αποφύγω τις εγκαταστάσεις να γίνονται εκεί μέσα?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

πωs μπορώ να βγάλω από το τηλέφωνο εφαρμογέs που έχω εγκαταστήσει από το apps;

 

οδηγος γρηγορης εκκινησης σελιδα 21 πρωτα βηματα:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για μπαταρίες υπάρχουν κάποια άρθρα εδώ

 

http://www.navimania.gr/articles/showentry.php?e=28

 

http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-073e.htm

δηλαδη παιδια φορτισμα κ Αγιος ο Θεος!! παντως απο δικη μου διαπιστωση κ μονο αν που κ που κανω μια πληρη φορτιση εκφορτηση στις δεκα μερες τοτε η μπαταρια κραταει ακομα περισσοτερο!!αλλα στα smartphones πιστευω οτι κ να κανεις μ τοσα που εχουν πανω η μπαταρια τα φτυνει κ πιο γρηγορα!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Samsung new pc studio

 

 

http://netload.in/dateiD4ggh3RnxQ.htm

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Samsung new pc studio

 

 

http://netload.in/dateiD4ggh3RnxQ.htm

 

Τι είναι αυτό πάλι;βελτιωμένο kies;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...