Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα με το κινητό όπως είναι; Νοιώθεις ότι υστερεί κάπου; Αν όχι, τότε γιατί δεν περιμένεις μέχρι να έρθει από μόνη της η αναβάθμιση (αν έρθει φυσικά), ή μέχρι να υπάρχει κάτι στις αναβαθμίσεις που να αξίζει πραγματικά..

 

π.χ. απ' ότι διαβάζεις κι εσύ, κάποια πράγματα βελτιώνονται, και κάποια όχι. Αν αυτά που βελτιώνονται είναι πολύ σημαντικά για σένα, τότε κάντο ! άν είναι έτσι κι έτσι, περίμενε κάνα 2 μήνες και βλέπεις

 

Φυσικά γνωρίζω το αίσθημα που "μας τρώει" όλους, όταν υπάρχει κάποια αναβάθμιση, και μπορούμε να την κάνουμε... :p

Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω κανένα, αλλά όταν πας να αγοράσεις ένα smartphone, δεν το παίρνεις για να το κοιτάς ή τέλος πάντων πότε θα θυμηθεί η Vodafone και αν θυμηθεί να βγάλει αναβάθμιση. Για παράδειγμα, με την τελευταία αναβάθμιση που εμφανίζεται η ισχύς του σήματος στο wifi μου είναι σημαντικό, μιας και όταν είμαι έξω συνδέομαι από hotspot του δήμου και ανάλογα με τον κόμβο που θα συνδεθώ, έχει διαφορετική ισχύ.

Όσο για την αναβάθμιση, το ζήτημα δεν είναι αν υπάρχει κάτι πάρα πολύ σημαντικό ή όχι, αλλά η αίσθηση, ότι και να βγει κάτι σημαντικό, δε θα μπορείς να την κάνεις (δε μιλάω για multiloader). Η Vodafone ακριβώς αυτό έκανε και με το omina hd, το οποίο παρ' ότι είναι πάρα πολύ καλό κινητό (και σαν hardware), το άφησε στην τύχη του (ουσιαστικά η Samsung το άφησε στην τύχη του).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως με το wellcome screen της vodafon που είχα, δεν έτυχε ποτέ να μου βγάλει αναβάθμιση.

Βασικά μου την εσπαγε το wellcome screen καθως και καποια εικονιδια όπως του internet που ηταν αλλαγμενα.

Το φλασαρισμα του το ηθελε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το wellcome screen της vodafon που είχα, δεν έτυχε ποτέ να μου βγάλει αναβάθμιση.

Βασικά μου την εσπαγε το wellcome screen καθως και καποια εικονιδια όπως του internet που ηταν αλλαγμενα.

Το φλασαρισμα του το ηθελε :)

Πόσο καιρό έχεις που το αγόρασες και πόσο καιρό περίμενες μέχρι να αποφασίσεις να το φλασάρεις (με multiloader ε;); Μου φαίνεται το απόγευμα θα το επιχειρήσω...

Και μία ακόμα ερώτηση, μετά το φλασάρισμα, σου έρχονταν κανονικά οι αναβαθμίσεις μέσω kies;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω κανένα, αλλά όταν πας να αγοράσεις ένα smartphone, δεν το παίρνεις για να το κοιτάς ή τέλος πάντων πότε θα θυμηθεί η Vodafone και αν θυμηθεί να βγάλει αναβάθμιση. Για παράδειγμα, με την τελευταία αναβάθμιση που εμφανίζεται η ισχύς του σήματος στο wifi μου είναι σημαντικό, μιας και όταν είμαι έξω συνδέομαι από hotspot του δήμου και ανάλογα με τον κόμβο που θα συνδεθώ, έχει διαφορετική ισχύ.

Όσο για την αναβάθμιση, το ζήτημα δεν είναι αν υπάρχει κάτι πάρα πολύ σημαντικό ή όχι, αλλά η αίσθηση, ότι και να βγει κάτι σημαντικό, δε θα μπορείς να την κάνεις (δε μιλάω για multiloader). Η Vodafone ακριβώς αυτό έκανε και με το omina hd, το οποίο παρ' ότι είναι πάρα πολύ καλό κινητό (και σαν hardware), το άφησε στην τύχη του (ουσιαστικά η Samsung το άφησε στην τύχη του).

 

Δεν λέω πως δεν έχεις δίκαιο. Για να μην ταλαιπωρηθείς άδικα στο είπα.

 

έτσι κι αλλιώς σου είπα πως "Αν αυτά που βελτιώνονται είναι πολύ σημαντικά για σένα, τότε κάντο !", οπότε go for it !

 

Για τις αναβαθμίσεις (μετά το flashάρισμα με multiloader) θα πρέπει να πειράξεις το registry έχω την εντύπωση. Τα παιδιά που το έχουν κάνει θα σου πουν !

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ Συνδεδεμένη την συσκευή στον υπολογιστή και το kies σε λειτουργία

 

1 - Ανοίξτε το Windows Registry (έναρξη->εκτέλεση->regedit)

 

1.1-Βρείτε το "HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Samsung \ Kies \ DeviceDB \ * 1

* Δοκιμάστε πιθανά τους αριθμούς 0, 1,2,3 αν έχετε βάλει πολλές φορές το Kies.

 

1.2-εκεί πρέπει να βρουμε και να πειράξουμε τα ακόλουθα

HIDSWVER:

ProductCode:

SoftwareRevision:

 

θέτωντας τις εξής τιμές

HIDSWVER: S8500XXJEE/S8500OXCJEC

ProductCode: GT-S8500

SoftwareRevision: S8500XXJEE/S8500OXCJEC

 

Έπειτα στο kies πηγαίνετε να κάνετε αναβάθμιση!

Προσοχη ομως! Εγω δοκιμασα να αλλαξω τον αριθμο 1 και δε μου δουλεψε. Επομενως καλο ειναι να αλλαξεις σε ολες τις τιμες τα HIDSWVER:

ProductCode:

SoftwareRevision:. Ολα αυτα θα τα κανεις με το καλωδιο συνδεδεμενο και μετα θα βαλεις το keys κατευεθειαν να σου βρει την αναβαθμιση. ΑΝ αποσυνδεσεις το καλωδιο η κλεισεις το regedit οι τιμες χανονται... Περιμενω τη θηκη!

 

Χαιρετε κ απο μενα κ παλι!!

λοιπον εμενα τελικα μ εβγαλε την αναβαθμιση κ το προσπαθησα παλι με την διαδικασια αυτη μεσω του regedit!!

lebron ειχες γραψει ενα λαθος γιαυτο δνε το εβλεπε!

στο PRODUCT CODE θελει:GT-S8500BAAEUR

 

Tο θεμα ειναι οτι μου βγαζει να κανω την αναβαθμιση με την εκδοση που εχω ηδη τωρα....:lol::lol::lol:

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

i

Δεν λέω πως δεν έχεις δίκαιο. Για να μην ταλαιπωρηθείς άδικα στο είπα.

 

έτσι κι αλλιώς σου είπα πως "Αν αυτά που βελτιώνονται είναι πολύ σημαντικά για σένα, τότε κάντο !", οπότε go for it !

 

Για τις αναβαθμίσεις (μετά το flashάρισμα με multiloader) θα πρέπει να πειράξεις το registry έχω την εντύπωση. Τα παιδιά που το έχουν κάνει θα σου πουν !

Ας γράψω και εγώ το πρώτο μου μήνυμα από το wave. Για μένα δεν υπάρχει ζήτημα ταλαιπωρίας. Απλά αυτό που λίγο με προβληματίζει είναι μήπως και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο κινητό.

Το κινητό σου είναι απο τη Vodafone; Και μια ακόμα ερώτηση, έχεις ασχοληθεί καθόλου με multiloader;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε κ απο μενα κ παλι!!

λοιπον εμενα τελικα μ εβγαλε την αναβαθμιση κ το προσπαθησα παλι με την διαδικασια αυτη μεσω του regedit!!

lebron ειχες γραψει ενα λαθος γιαυτο δνε το εβλεπε!

στο PRODUCT CODE θελει:GT-S8500BAAEUR

 

Tο θεμα ειναι οτι μου βγαζει να κανω την αναβαθμιση με την εκδοση που εχω ηδη τωρα....:lol::lol::lol:

Κοιτα να δεις που για 3 γραμματα δεν κερδισα τη θηκη!! Για κανε αυτη που σου εβγαλε μηπως σου βγαλει μετα την επομενη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιθανότητα από το samsungapps να τα κατεβάσω στον υπολογιστή και από εκεί να τα περάσω στο κινητό και να τα εγκαταστήσω; Γιατί σε ενδεχόμενο hard reset, πώς θα θυμάμαι τι είχα για να το ξαναεγκαταστήσω

 

Πέρα απ' ότι έχεις τοπικά στο kies κατεβασμένα, εμένα μου δείχνει τα παιχνίδια που έχω κατεβάσει και στο samsung account μου. Άρα κατά πάσα πιθανότητα θα μπορείς να τα ξανακατεβάσεις εφόσον είναι συσχετισμένα με το account σου.

 

θα αργει αμα ειναι πολλα τα GB? Με 2 GB μνημη ποσο βιντεο τραβαω σε HD?

 

Δεν αργεί. Δεν συνιστώ να βάλεις μόνο 2GB γιατί εκτός από μικρή, θα είναι και αργή(παλιά τεχνολογία sd). Εγώ λέω να πάρεις τουλάχιστον μία 8GB(15-20€) ή 16gB(40€). Εγώ πήρα μία 16gB class 6 με 52€ αλλά νομίζω ότι και 16gB με χαμηλότερα classes είναι αρκετά γρήγορα ώστε να μην έχεις κανένα πρόβλημα(απλώς δεν ήθελα να το ρισκάρω). Εναλλακτικά υπάρχει και 32gB class 2 με 120€ :Ρ. Περιμένω να πέσει η τιμή της και να βγει τουλάχιστον σε class 4 ή 6.

 

το gps ειναι δωρεαν

 

Έχει μέσα το route66 που είναι δωρεάν για 30 ημέρες και μετά μπορείς να το αγοράσεις με 30-50€. Επίσης ελπίζω σύντομα να βγει ndrive και sygic(τα οποία επίσης δεν θα είναι δωρεάν). Από εκεί και πέρα για δωρεάν έχεις το googlemaps αλλά αυτό θέλει σύνδεση ίντερνετ για να το χρησιμοποιείς.

 

Επισης η ποιοτητα του ηχου ειναι καλη?

 

Η ποιότητα ήχου με ακουστικά είναι κορυφαία. Την ένταση θα την ήθελα λίγο πιο δυνατή. Η ένταση δεν είναι καθόλου πρόβλημα με μουσική αλλά μερικές τηλεοπτικές σειρές/ταινίες έχουν πολύ χαμηλή ένταση ήχου και εκεί υπάρχει 1 προβληματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ' ότι έχεις τοπικά στο kies κατεβασμένα, εμένα μου δείχνει τα παιχνίδια που έχω κατεβάσει και στο samsung account μου. Άρα κατά πάσα πιθανότητα θα μπορείς να τα ξανακατεβάσεις εφόσον είναι συσχετισμένα με το account σου.

Πού πάω για να δημιουργήσω account, γιατί προς το παρόν δεν έχω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια απο οτι διαβασα μεσα στο mysamsungwave.com σε πολλεσ χωρες τραβηξαν πισω ολες τις εκδοσεις JH1/2/3!!!!!Διοτι εχουν πολλα προβληματα.

Μπορει να φταει αυτο που σε καποιους δν βγαζει καθολου!!Αυτο ισχυει για την ευρωπη η για τις περισσοτερες ευρωπαικεσ χωρες!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η τελευταια ελληνικη αναβαθμιση εχω βαλει την JF1 , Κανεις;

 

Απο οτι εχω δει απο αλλα παιδια η τελευταια ειναι η:XXJH3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

μετα την αναβαθμιση ;

 

Nαι η τελευταια τελευταια!!Εγω προσωπικα δν την εχω κανει την τελευταια στην ΧΧjf8 εχω μεινει!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Λέει πουθενά ότι δουλεύουμε για τις εταιρίες που φτιάχνουν τα συστήματα πλοήγησης;

Στα sites τους λέει in development.

 

Επίσης υπάρχει το route66,

συγγνώμη έρευνα δεν κάνετε πριν αγοράσετε κάποιο κινητό τέτοιας αξίας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν γινεται να εγκαταστησουμε paid apps?Δηλαδη υπαρχει τροπος αν εχουμε

 

το αρχειο της εφαρμογης να το περασουμε με καποιν τροπο στο kies ωστε να το κανουμε

 

install?

 

Ή με αλλον τροπο εκτος του kies.

 

Εχει καποιος καμια ιδεα?

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Παω να μπω sto apps απο το keys αι μου λεει πρεπει να βαλετε την τελευταια εκδοση για να μπορεσετε να μπειτε. Παταω να κανει αναβαθμιση και μετα απο ξαναμπαινω και μου λεει παλι το ιδιο. Πως σκατα αναβαθμιζεται το keys???
Link to comment
Share on other sites

πατάς εκεί που λέει αναβάθμιση και το κάνει μόνο του, κατά την διάρκεια της αναβάθμισης πετάει μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση, πατάς retry και συνεχίζεις μέχρι που ολοκληρώνει σωστά, σε 2 υπολογιστές το έχω κάνει και όλα καλά. Ξαναδοκίμασε και κάποια στιγμή θα γίνει
Link to comment
Share on other sites

Λέει πουθενά ότι δουλεύουμε για τις εταιρίες που φτιάχνουν τα συστήματα πλοήγησης;

Στα sites τους λέει in development.

 

Επίσης υπάρχει το route66,

συγγνώμη έρευνα δεν κάνετε πριν αγοράσετε κάποιο κινητό τέτοιας αξίας;

 

το wave το πήρα την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε, κάνονταs έρευνα από το gsmarena. μάλλον δεν κατάλαβεs αυτό που ρώτησα, γιατί η απάντησή σου για το ποιόν δουλεύειs είναι άσχετη σε αυτό που ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έκανες σωστή εύρενα γιατί το γράφει στο gsmarena για το navigation. Όσο για τα sygic και ndrive δεν έχουν δώσει ημερομηνία κυκλοφορίας για την χώρα μας.

 

http://www.gsmarena.com/samsung_s8500_wave-review-450p7.php

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις που το αγόρασες και πόσο καιρό περίμενες μέχρι να αποφασίσεις να το φλασάρεις (με multiloader ε;); Μου φαίνεται το απόγευμα θα το επιχειρήσω...

Και μία ακόμα ερώτηση, μετά το φλασάρισμα, σου έρχονταν κανονικά οι αναβαθμίσεις μέσω kies;

 

Είναι 2 εβδομαδες περιπου.

Ήθελα να περάσω την JF8 γιατί ο ενσωματωμένος player υποστήριζε τους ελληνικους υπότιτλους.

Την ίδια μέρα αποφάσισα να το φλασάρω, ότν είδα το logo της vodafon και είδα ότι δεν κάνει αναβαθμίσεις.

Αλλά και να εκανε κανονικα αναβαθμίσεις πάλι θα το φλάσαρα λογω του logo.

 

Κανονικά μου εμφανίζονται οι αναβαθμίσεις αρκεί να αλλάξει το product code σε S8500AAEUR στην registry του pc.

Αν δεν το αλλάξεις θα σου βγάζει το ίδιο μύνημα που παίρνεις και τωρα.

Ότι δεν υποστηρίζεται αναβάθμιση γι αυτό το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...