Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και ειναι αρκετα χρησιμος αυτος ο οδηγος για μας που δεν εχουμε ξανατσιγκλισει ενα windows phone θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... Σκεφτομαι να κανω update της rom... Υπαρχει καποιος τροπος (καποιο ειδος backup ισως) ωστε να μπορω ευκολα να στησω της λεπτομεριες (μικρα προγραμματακια (οπως αυτο που σου εμφανιζει ενα 3G κουμπι στον comm manager) τις φωτογραφιες στις επαφες, να διατηρηθουν ισως τα sms) ετσι ωστε να κατσω ξανα να ξαναπερασω τα παντα χειροκεινητα απο την αρχη (εχω αρκετα προγραμματα και παιχνιδια)......
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ CUSTOM ROM ΜΕ HARDSPL ΜΕΣΩ USB ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

 

1. Πρίν κάνουμε οτιδήποτε τσεκάρουμε το SPL της συσκευής μας να είναι 1.42.00000 διαφορέτικα η εγκατάσταση θα αποτύχει, και δεν υπάρχει νόημα να κάνουμε κάτι από τα παρακάτω.

 

(Πώς βρίσκουμε τι SPL έχει η συσκευή μας:

Α. Κλείνουμε τη συσκευή

Β. Πατάμε και κρατάμε πατημένο το ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΤΩ

Γ. Πατάμε και κρατάμε πατημένο το κουμπί ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ/ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ

Μετά από 3'' θα εμφανιστεί μία τρίχρωμη οθόνη, εκεί πού γράφει SPL τσεκάρουμε αν είναι 1.42 αν είναι συνεχίζουμε με τα επόμενα βήματα).

 

2. Η συσκευή μας πρέπει να έχει τουλάχιστον 50% μπαταρία.

 

3. Κατεβάζουμε το HARDSPL και το αποσυμπιέζουμε σε έναν άδειο φάκελο στον υπολογιστή μας.

 

4. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω activesync η windows mobile device center.

 

5. Τρέχουμε το HSPL.exe και πατάμε next, τότε αρχίζει η εγκατάσταση.

 

6. Όταν τελειώσει θα εμφανιστεί ένα μήνυμα που θα γράφει: ''We hacked it''.

 

7. Πατήστε ok για να κλείσετε το πρόγραμμα και κάντε μια επανεκίννηση στη συσκευή σας.

 

Συγχαρητήρια μόλις φλασάρατε το κινητό σας ( το οποίο δεν χρειάζεται να ξαναγίνει).

 

ΠΩΣ ΕΓΚΑΘΙΣΤΟΥΜΕ ΜΙΑ CUSTOM ROM

 

1. Κατεβάστε την επιθυμητή rom απο xda developers.

2. Αφαιρέστε την κάρτα sim & microsd (προληπτικά).

3. Ανοίξτε τη συσκευή και συνδέστε τη στο pc μέσω activesync η wmdc.

4. Αν η rom είναι σε exe απλά τρέξτε την ακολουθώντας τις οδηγίες εγκατάστασης.

5. Αφού τελειώσει επανατοποθετήστε κάρτα sim & microsd.

6. Κάντε ένα hard reset για να καθαρίσετε οτιδήποτε μπορεί να έχει απομείνει από τη παλιά rom. ( Hard reset: Ρυθμίσεις > Σύστημα > Εκκαθάριση Μνήμης )

7. Στήστε το τηλέφωνο όπως θέλετε και τελειώσατε.

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ CUSTOM RADIO

 

Εγκατάσταση μέσω pc:

 

1. Κατεβάζουμε το radio που θέλουμε να εγκαταστήσουμε απο xda developers, και αφού το αποσυμπιέσουμε το μετονομάζουμε σε RUU_Signed.nbh.

2. Συνδέστε το κινητό στο pc.

3. Τρέξτε το αρχείο CustomRUU.exe από το φάκελο του radio και ακολουθούμε τις οδηγίες.

 

ΤΕΛΟΣ

 

P.S

1. Πρός τους έμπειρους χρήστες: Εάν έχω κάνει κάποιο λάθος εννοείτε ότι το διορθώνεται, όπως και αν χρειάζεται κάποια διευκρίνηση τη συμπληρώνεται.

Και καλα θα ήταν κάποιος που ξέρει πώς να το κάνει, γιατί εγώ δεν ήξερα, να συμπληρώσει κατευθείαν τα links από όπυ κατεβάζουμε ότι χρειαζόμαστε.

 

2. Οι οδηγίες δεν είναι δικές μου είναι από xda developers και βρίσκονται στη 1η σελίδα στα αγγλικά, εγώ απλά τις μετέφρασα για ευκολία όλων.

 

ΡΕΒΕΚΚΑ.

 

Συγχαρητήρια και από εμένα για την προσπάθεια σου και τον χρόνο που αφιέρωσες. Είμαι σίγουρος πως θα βοηθήσεις πολλούς με αυτή σου την κίνηση, μιας που δεν γνωρίζουν όλοι οι άνθρωποι εξίσου καλά τις ξένες γλώσσες. Να 'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

@@@Virland

 

Μπραβο Ρεβέκκα, πολυ χρησιμο για οσους τα αγγλικα τους δεν ειναι και τοσο καλα.

 

Θα πρεπει ολοι νεο-εισελθοντες στον χωρο των windows mobiles να ακολουθησουν την τακτικη της Ρεβέκκας και διαβαζουν πολυ, αν θελουν να πάρουν καποια στιγμη το 100% των δυνατοτητων της συσκευης τους.

 

Βεβαια χωρις βασικες γνωσεις PC και αγγλικων, τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Σ᾽αυτη την περιπτωση αρκεσθειτε στο manual και δουλεψτε την συσκευη σας σαν ενα νορμαλ κινητο. Ακομα κι ετσι ειναι μια χαρα.

 

Το HD2 αλλα και ολες οι παρομοιες συσκευες δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα μικρο netbook.

Εχει μονο μικρες διαφορες λογο του οτι το λειτουργικο ειναι προσαρμοσμενο στο μεγεθος και στις ιδιαιτεροτητες του hardware.

 

To Λεο μπορει να ικανοποιησει το ιδιο καλα, τοσο τους απλους χρηστες με λιγες γνωσεις, οσο και τους power users.

 

Αυτη ειναι η διαφορα του απο τον ανταγωνισμο, ο οποιος απευθυνεται σε συγκεκριμενο target grup, που αποτελουν οι χρηστες με ελαχιστες γνωσεις οι οποιοι ενδιαφερονται να μπορουν ευκολα να κανουν πλοηγηση στον ιντερνετ, να παρακολουθησουν το mail & facebook τους και να παιξουν καποια παιχνιδια κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειναι αρκετα χρησιμος αυτος ο οδηγος για μας που δεν εχουμε ξανατσιγκλισει ενα windows phone θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... Σκεφτομαι να κανω update της rom... Υπαρχει καποιος τροπος (καποιο ειδος backup ισως) ωστε να μπορω ευκολα να στησω της λεπτομεριες (μικρα προγραμματακια (οπως αυτο που σου εμφανιζει ενα 3G κουμπι στον comm manager) τις φωτογραφιες στις επαφες, να διατηρηθουν ισως τα sms) ετσι ωστε να κατσω ξανα να ξαναπερασω τα παντα χειροκεινητα απο την αρχη (εχω αρκετα προγραμματα και παιχνιδια)......

 

Με spb backup η Sprite backup το οποίο και χρησιμοποιώ.....

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

2 απορίες μου σχετικά με τον οδηγό φλασαρίσματος. Έχω την 1.48 την ελληνική και θέλω να περάσω την 1.66 την ελληνική.

1. Τί είναι το HARDSPL που χρειάζεται να κατεβάσω, από που το κατεβάζω και τί σημαίνει αποσυμπιέζουμε?

2. Το windows mobile device center είναι όταν συνδέουμε την συσκευή μας και αντί για active sync επιλέγουμε "γρηγορότερη μεταφορά αρχείων-μονάδα δίσκου"?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Σε περίπτωση που τρέξω το .cab απο την πρώτη σελίδα, που κάνει disable το flip του ρολογιού, αν θέλω να το επαναφέρω μετά ποιά είναι η διαδικασία? (δεν το έχω κάνει ακόμα)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Kάποιος παρακαλώ ? :O

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πριν από λίγο στο thread από το samsung B7610 omnia pro και ήθελε κάποιος να διαγράψει τα διπλά εικονίδια από την επιφάνεια εργασίας. Τα βήματα είναι κατά σειρά ως εξής:

 

έναρξη/διαχείριση αρχείων/windows/start menu/προγράμματα

Εκεί μέσα είναι ότι υπάρχει στην επιφάνεια σε εικονίδιο. Βρίσκεις αυτό που θες να διαγράψεις πατάς παρατεταμένα επάνω του σου βγάζει πλαίσιο ενεργειών, μία από αυτές είναι η διαγραφή, πάτας πάνω της και το διαγράφεις.

 

Το δοκίμασα και λειτούργησε κανονικά και μάλιστα έκανα soft reset μετά για να δω αν θα επανέλθουν και πράγματι είχαν εξαφανιστεί οριστικά από την συσκευή μου.

 

* Γιάννη, εάν αυτό που προτείνω δεν είναι σωστό, μπορείς να διαγράψεις (εννοείται) το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Kάποιος παρακαλώ ? :O

 

Νομίζω ότι αν κάνεις απεγκατάσταση επανέρχεται στο αρχικό....

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Kάποιος παρακαλώ ? :O

 

Οποιοδηποτε αρχειο cab εγκαθειστουμε στην συσκευη μας, μπορουμε να το κανουμε απεγκατασταση.

Πηγαινεις στις ρυθμισεις στο applications δεν ξερω πως ειναι σε ελληνικο μενου και επιλεγοντας το remove programs σου βγαζει μια λιστα με οτι εχεις εγκαταστησει.

Επιλεγεις το προγραμμα που θες να διαγραψεις και κλικαρεις στο remove.

Μετα κανεις ενα soft reset και εισαι ενταξι.

 

@@@Αντωνη τα περισσοτερα αρχειακια που διακινουνται μεσω ιντερνετ ειναι σε συμπιεσμενη μορφη για οικονομια στα data και στον χρονο upload–download.

Υπαρχουν ενα σωρο προγραμματα που τα αποσυμπιεζουν οπως το Zip, Zip7 κλπ.

 

Φιλε μου χωρις διαθεση να σε τρομαξω πρεπει να στρωθεις στο διαβασμα γιατι εχεις προβλημα σε βασικες γνωσεις που αφορουν τα PC.

Ειναι σαν να πηγαινεις στο Λυκειο χωρις να εχεις περασει πριν απο το Γυμνασιο.

Θα ταλαιπωρηθεις πολυ.

Πιθανως επειδη διαβαζω σε αλλο thread οτι ασχολεισαι και με το iphone της κοπελιας σου, θα ηταν καλυτερα να αγορασεις κι εσυ ενα iphone που χωρις jailbreak μπορεις ολα αυτα να τα κανεις μεσα απο το iTunes, τυφλοσουρτη που λεμε.

Για να προχωρησεις πιο βαθια εδω στα WM, θα πρεπει να συμπληρωσεις πρωτα τα οποια καινα γνωσεων σχετικα με PC.

 

Τα πιανεις γρηγορα, αρα ειναι στο χερι σου αν το θελησεις.

Η το παλευεις και με λιγη κουραση διαβαζεις και μαθαινεις πραγματα που θα σου χρειαστουν στην ζωη σου η πηγαινεις στο iphone και κανεις αυτα που θες χωρις να χρειαζεται να μαθεις τιποτα αλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια . Ειχα σκοπο να κρατησω τη συσκευη (παρθενα) αλλα μπηκα στον πηρασμο . Σας παρακαλω προτηνετε μου ενα συνδιασμο rom - radio καλο . Αν υπαρχη Ελληνικη rom θα την προτημουσα . Ευχαριστωωωω.....
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το δοκιμασα και αυτο χωρις σποτέλεσμσ. Εχει κανείς καμμιά άλλη ιδέα;

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα hard reset;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια . Ειχα σκοπο να κρατησω τη συσκευη (παρθενα) αλλα μπηκα στον πηρασμο . Σας παρακαλω προτηνετε μου ενα συνδιασμο rom - radio καλο . Αν υπαρχη Ελληνικη rom θα την προτημουσα . Ευχαριστωωωω.....

 

Πολυ καλα θα κανεις :):):)

 

Ελληνική ROM

Artemis HD2 ROM Ver 5.5

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=612580

 

Θα σου πρότεινα όμως την Miri v9.0 (αγγλική)

http://htcpedia.com/miri_hd2_wm23547_sense25_without_htc_messaging_v9/soft/htc-leo-rom

 

Επισεις αξιολογες ειναι και οι

Tom HTC HD2 Rom v2.3 Build 23547 (αγγλική)

http://htcpedia.com/tom_htc_hd_rom_v_build_original_manila_with_standard_lockscreen/soft/htc-leo-rom

και

Duttys Leo HG V1.3 [5.2.23547.5.5.0] (αγγλική)

http://htcpedia.com/duttys_leo_hg_v_9e32931b099ac38ea/soft/htc-leo-rom

 

σε όλες τις παραπάνω

Radio: 2.08.50.08_2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=611787

 

Τις έχω δοκιμάσει ολες,

miri v9 και Duttys Leo HG v1.3 είναι για μένα οι καλύτερες.

Στο επόμενο στήσιμο θα κρατήσω περισσότερο την Duttys για πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Η Duttys μου έκανε εντύπωση γιατί είναι πολύ ελαφριά και μετά το φλασαρισμα έχεις 215 ΜΒ ελεύθερο χώρο αποθηκευσεις!

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Cooked roms με ελληνικά υπάρχουν;

Η θα πρέπει να περάσουμε μετά ελληνικό πληκτρολόγιο και τα σχετικά;:worry:

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Cooked roms με ελληνικά υπάρχουν;

Η θα πρέπει να περάσουμε μετά ελληνικό πληκτρολόγιο και τα σχετικά;:worry:

 

Πέρα από του Sternas δεν υπάρχει άλλη ελληνική, όμως δεν υπάρχει πρόβλημα με τις αγγλικές γυρνώντας σε Greek το region setting και περνώντας τα ελληνικά πληκτρολόγια που υπάρχουν στο πρώτο ποστ μπορείς να γράφει ελληνικά (μηνύματα, επαφές κτλ)!

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Cooked roms με ελληνικά υπάρχουν;

Η θα πρέπει να περάσουμε μετά ελληνικό πληκτρολόγιο και τα σχετικά;:worry:

 

Υπάρχει από όσο ξέρω μόνο μια η

Artemis HD2 ROM Ver 5.5 - WM6.5.5+Leo 2.10

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=612580

 

Σε αυτή είναι όλα ελληνικά και το πληκτρολόγιο και όλα με λειτουργικό με WM6.5.5

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθησουμε τους νεους χρηστες WM θα προσπαθησω να φτιαξω μερικους οδηγους για αρχαρειους με ολα τα βασικα που πρεπει να γνωριζουν.

 

Θα πρεπει βεβαια να βαλετε κι εσεις ενα χερακι, δεν ειναι ευκολο να τα γραψω με καθε λεπτομερια.

Δεν προκειται για οδηγο βημα βημα. Απλα σας γραφω γενικα πως θα κινηθειτε. Θα πειραματιστειτε και μονοι σας για να βρειτε το καθε τι.

Μονο ετσι θα μαθετε.

Αν τα βρειτε ολα ετοιμα την επομενη φορα που θα χρεισθειτε να κανετε το ιδιο δεν θα θυμαστε τιποτα.

Αν ομως ψαχτειτε, ολα αυτα θα τυπωθουν στην μνημη σας για παντα:)

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΠΑΦΩΝ

 

Συνηθως οσοι χρησιμοποιουσατε πριν ΝΟΚΙΑ η οποιοδηποτε αλλο κινητο περναγατε τις επαφες σε καρτα sim και οταν γεμιζε συνεχιζατε στην μνημη του κινητου.

 

Αν οι επαφες σας βρισκονται μονο στην καρτα SIM δεν υπάρχει κανενα προβλημα.

Θα τις δεις το HD2 και θα περαστουν.

ΟΜΩΣ ειναι καιρος να μαθετε να δουλευετε σωστα και να εχετε τις επαφες σας περασμενες και στο PC σας στον Outlook 2007 για να μην τις χανετε και να μπορειτε στο εξης να τις περασετε σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη.

 

Αφου λοιπον τις μεταφερετε απο την καρτα στην μνημη της συσκευης σας, απο τις ρυθμισεις επιλεγετε να μην φαινονται οι επαφες που ειναι καταχωρημενες στην καρτα sim. (Αν δεν ξερετε πως διαβαστε στο manual. Στην πρωτη σελιδα του φορουμ μπορειτε να το κατεβασετε και στα ελληνικα.)

 

Αφου γινει αυτο, συνδεεστε με το PC σας μεσο activ sync και συχρονιζετε τις επαφες ωστε να μεταφερθουν και στον Outlook.

Αν εχετε ορεξη για πιο σωστη δουλεια και θελετε να οργανωσετε καλυτερα τις επαφες σας μια για παντα, οπως ειναι περασμενες στον Outlook, διορθωστε τες μια μια προσθετοντας νεα στοιχεια οπως e-mail, γραφονας σωστα τα ονοματα που τα εχετε περασει ελειπη λογο βιασυνης κλπ.

Αφου τις διορθωσετε, διαγραψτε στο τηλεφωνο τις παλιες και συχρονιστε για να περαστουν οι σωστα διορθωμενες ωστε να εχετε και στην συσκευη σας τις ιδιες.

 

Πριν κανετε οτιδηποτε φροντιστε να παρετε ενα backup οπως θα περιγραψω παρακατω γιατι παντα υπαρχει κινδυνος να παει κατα στραβα και να χαστετε τις επαφες σας.

 

 

Παμε τωρα σ᾽αυτους που εχουν επαφες και στην μνημη της συσκευης αλλα και στη καρτα sim.

Εδω τα πραγματα θελουν λιγο παραπανω δουλεια.

Θα πρεπει οπωσδηποτε να συνδεσετε το παλιο σας κινητο π.χ. αν ηταν ΝΟΚΙΑ, με το PC μεσο PcSweet και να μεταφερετε ολες τις επαφες σας στον outlook απο το pcsweet.

Γινεται πολυ ευκολα. Ολα τα κινητα τα τελευταια χρονια εχουν την δυνατοτητα συχρονισμου με τον outlook.

 

Αφου μεταφερθουν στον Outlook, διορθωνετε οσες χρειαζονται και μετα συχρονιζετε με το HD2 και εχετε πλεον και σ αυτο τις επαφες σας.

 

Στον Outlook αν ψαξετε στα menu του υπαρχει τροπος να κανετε εξαγωγη ενος αρχειου που θα περιεχει backup των επαφων σας.

Σας συμβουλευω να το κανετε και να κρατεισετε καπου αυτο το αρχειακι για παν ενδεχομενο.

 

Αφου εχετε τελειωσει με ολα αυτα θα παρετε κι ενα backup στο τηλεφωνο σας.

 

Το SPB backup διαθετει εκτος απο το γενικο backup και επιμερους οπως:

Backup επαφων, emails, sms, tasks.

Οποτε εχοντας παρει ενα γενικο backup, κανοντας restore εχετε την δυνατοτητα να επιλεξετε custome restore και να επαναφερετε μονο τις επαφες σας η οτι αλλο θελετε.

Λειτουργει πολυ καλα και το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες.

 

Υπαρχει και το Pim backup μονο για επαφες και sms mail.

Εχω να το χρησιμοποιησω απο τον καιρο του Diamond οποτε δεν ξερω κατα ποσο εχει προσαρμοστει στα νεα δεδομενα χρησης χωρις stylus.

 

Αφου εχετε κανει επιτυχως ολα τα παραπανω και εχετε (ΕΞΑΚΡΙΒΟΜΕΝΑ) πλεον backup του Outlook αλλα και της συσκευης, διαγραφετε τις επαφες απο την καρτα sim.

Στα windows mobiles αλλα και γενικα σε ολες τις συχρονες συσκευες δεν νοειται αποθηκευση στην καρτα sim.

 

Στο εξης θα φροντισετε να παιρνετε γενικο Backup της συσκευης αν γινεται και καθε μερα. Θα ρυθμισετε να αποθηκευεται στην SD card σ ενα φακελο που θα φτιαξετε και θα τον ονομασετε Backup_Files.

Μην τυχον τα αποθηκευετε στην μνημη της συσκευης γιατι αν συμβει κατι τα εχετε χασει στα σιγουρα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κι από μενα Ρεβέκκα, πολύ καλή δουλειά που σίγουρα θα βοηθήσει πολλούς. :up:

 

Το HD2 αλλα και ολες οι παρομοιες συσκευες δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα μικρο netbook.

Ακριβώς έτσι! Μέχρι να πάρω το Leo σκεφτόμουν την αγορά netbook. Τώρα πλέον απλά δεν υπάρχει λόγος. Έχω το Leo πάντα μαζί μου και είναι σαν να έχω ένα αξιοπρεπέστατο netbook, χωρίς να κουβαλάω extra τσάντες κτλ. :cool:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επισεις αξιολογες ειναι και οι

Tom HTC HD2 Rom v2.3 Build 23547 (αγγλική)

http://htcpedia.com/tom_htc_hd_rom_v_build_original_manila_with_standard_lockscreen/soft/htc-leo-rom

 

Η rom του Tom έχει κάποια bugs. Δεν τη συστήνω προς το παρόν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η rom του Tom έχει κάποια bugs. Δεν τη συστήνω προς το παρόν.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση,

μήπως θυμάσαι τι bug έχει?

Ρωτάω για να δω αν με την miri που δουλεύω προς το παρόν θα έχω τα ίδια?

Και αν δοκιμάσω του tom την επόμενη version να δω αν συνεχίζουν να υπάρχουν.

Με την miri μέχρι τώρα κανένα bug, σταθερότητά και ταχύτητα όπως η topix με τα πλεονεκτήματα των WM6.5.5

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρωτάω για να δω αν με την miri που δουλεύω προς το παρόν θα έχω τα ίδια?

 

Δεν τα έχει. ;)

 

Επίσης απενεργοποίησε το e-reader tab γιατί δημιουργεί προβλήματα. Δεν φταίει η rom, είναι buggy by itself.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και απο μενα στην ρεβεκκα,ειτε το πιστευετε ειτε οχι,δεν εχω φλασαρει σχεδον καθολου,κυριως απο φοβο,αλλα με την μεταφραση που εκανε φαινεται απλο και θα το δοκιμασω.τωρα ενα μονο μου λειπει για να ειμαι 150% σιγουρος οτι δεν θα κανω βλακεια...εναν οδηγο για το πως μπορω να το γυρισω στην εργοστασιακη του κατασταση για αν χρειαστει να κανω χρηση εγγυησης...Εννοω ρομ και hspl...μπορει κανεις να δωσει καποιον αντιστοιχο οδηγο?ειτε ελληνικο ειτε αγγλικο?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι δύο οδηγοί φυσικά προστέθηκαν στο πρώτο post. Ένα ευχαριστώ σε virland & Te_salat.

 

Επίσης, νέο radio είναι διαθέσιμο...

 

RADIO_2_09_51_03

 

Δεν είναι της T-Mobile, προέρχεται από την 1.73.706.0 και δεν υποστηρίζει την extended (576) RAM. Προσοχή... μην μπει σε συσκευή που φοράει 2.10 based ROM γιατί δεν θα λειτουργήσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο τις Cooked Roms που έχω δοκιμάσει μπορώ να πω μετά βεβαιότητος οτι η ρομ του Laurentius 2.0 είναι πολύ καλή, για όποιον θέλει κάτι λίγο διαφορετικό. Σταθερή με εξαιρετική κατανάλωση μπαταρίας. Η ρομ αυτή έχει και ράδιο μέσα, το 2.07...

Δυστυχώς, οι X-TREME του Smaberg, εμφανίζουν κάποια bugs, παρ' όλο που είναι όμορφες.

Οι ρομς του "δικού μας" sternas είναι εξαιρετικές, πολύ κοντά στις official. Πλήρως ελληνική (η ELL) πολύ σταθερή ρομ! Η κατανάλωση μπαταρίας είναι μέτρια.

Topix, την βαριέμαι... :lol: και μου φαίνεται οτι δεν έχει βρει ακόμα την πιο σταθερή λύση.

Δοκιμάζω τώρα την Energy (23544) η οποία είναι όμορφη και υποτίθεται οτι έχει και καλή κατανάλωση μπαταρίας. Για να δούμε.

 

Πάντως, για να μην υπάρχουν προβλήματα στα φλάσαρίσματα και μετά, που παρουσιάζονται συχνά, απο υπολείμματα παλαιότερων ρομς, βγήκε ένα πολύ καλό εργαλείο (task 29 - σκέτο - χωρίς την διαδικασία του ΜΤΤΥ - που την θεωρω λίγο δύσκολη)που σβήνει τα πάντα απο τη συσκευή (rom images) και έτσι η νέα ρομ φλάσάρεται σε "καθαρή" συσκευή, ενώ υπάρχει η έκδοση να φλασάρεται μαζί με ράδιο, ή σκέτο χωρίς ράδιο.

Επειδή έχω συναντήσει διάφορα προβλήματα απο τα διάφορα φλασαρίσματα που έχω κάνει, το συνιστώ για σωστό φλάσάρισμα, είναι πολύ εύκολο και γρήγορο.

Το βρίσκετε εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=644781

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχει. ;)

Επίσης απενεργοποίησε το e-reader tab γιατί δημιουργεί προβλήματα. Δεν φταίει η rom, είναι buggy by itself.

 

Το διάβασα αυτό με τον e-reader tab. Ελπίζω να το διορθώσουν.

 

Υπάρχει και stand alone reader από την HTC για τα e book

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=632517

 

Και μιας και το εφερε η κουβέντα,

για όποιον θέλει 300 EPub πολύ καλά ελεύθερα e books στα αγγλικά.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=635947

 

Μήπως ξέρει κάποιος e book πρόγραμμα για lit βιβλία εκτός απο τις Microsoft?

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...