Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω ενεργοποιησα το Ndrive μεσω ιντερνετ ..μια χαρα δουλευει ....για τον φιλο που ρωτησε

 

τωρα εχω το προβλημα που ειχε και καποιος αλλος φιλος ..εβαλα το cab με τις 4 σειρες quick links στην αρχικη οθονη αλλα πλεον οταν παταω να σβηστουν καποιες δεν σβηνονται ..πως λυνεται αυτο ??

 

Οταν μπηκες στη σελιδα του Ndrive και πηγες για ενεργοποιηση χαρτη σου εβγαλε 3 επιλογες για software.Ποια διαλεξες φιλε μου ?

 

Και κατι αλλο...Το 3G πως το απενεροποιουμε ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

......αλλά για το google maps βάλε την καινούργια έκδοση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=259799

 

Nα είχε και το Google maps navigation και για άλλες χώρες και όχι μονο για US θα ήταν τέλεια.....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Λοιπον κ εμενα ο Αι Βασιλης περασε απο το σπιτι μου κ μου αφησε ενα κουτακι στον κηπο κατω απο το δεντρο...

Το ανοιξα,το φορτισα,επαθα πλακα κ ακομα βριζω το ρολο'ι' μου οταν νυχτωνει κ πρεπει να κοιμηθω για τον λογο οτι θα πρεπει να αποχωριστω το μηχανακι αυτο!

Υπαρχει ενα προβλημα ομως!

Απο οσα λετε εδω μεσα δεν μπορω να βγαλω ακρη καθως ειμαι ενας απλως χρηστης Ιντερνετ κ pda κ εχω χασει την μπαλα.

Υπαρχει κανενας φιλος εδω που να ειμαστε γειτονες(μενω γλυφαδα..) κ να βρεθουμε να με ξεστραβωσει λιγο?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπηκες στη σελιδα του Ndrive και πηγες για ενεργοποιηση χαρτη σου εβγαλε 3 επιλογες για software.Ποια διαλεξες φιλε μου ?

 

Και κατι αλλο...Το 3G πως το απενεροποιουμε ?

 

Ευχαριστω.

 

δεν θυμαμαι ποιες επιλογες υπηρχαν ..αν μου πεις θα θυμηθω ισως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σκοπεύω να αγοράσω το HD2 με επιδότηση από Vodafone. Από ότι έμαθα το λειτουργικό και τα menus των WM6.5 είναι στα ελληνικά (Επίσημη Εισαγωγή ACE Hellas - Ελληνική ROM).

 

Παρόλα αυτά, ακουσα ότι αυτά με την ελληνική ROM μπορούν να γράψουν τόσο μηνύματα όσο και επαφές και tasks σε αγγλικά και ελληνικά.Ισχύει αυτό;

 

Δηλαδή άσχετα αν το κυρίως λειτουργικό είναι στα ελληνικά, δίνεται η δυνατότητα όπως είναι το κινητό χωρίς επιμέρους extra software να έχεις και αγγλικό και ελληνικό πληκτρολόγιο;

 

Γίνεται να αλλάξει η ROM από ελληνική σε αγγλική και τί σημαίνει αυτό από θέμα προβλημάτων (που τυχόν μπορεί να έχουν παρουσιαστεί σε κάποιους) και εγγύησης;

 

Εμένα με ενδιαφέρει το λειτουργικό (ROM) να είναι στα αγγλικά και παράλληλα να έχω και αγγλο-ελληνικό πληκτρολόγιο για κάποιες επιμέρους εργασίες (όπως πχ μηνύματα, tasks, επαφές, κτλ).

 

Είναι προτιμότερο να πάρω ένα με αγγλική ROM και απλά να βάλω ένα αγγλο-ελληνικό keyboard και ποιό; (Υποθέτω πως στο αγγλικό υπάρχει ενσωματωμένο πληκτρολόγιο χωρίς όμως δυνατότητα επιλογής και εναλλαγής άλλης γλώσσας). Θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση αv περάσω επιμέρους software (keyboard);

 

Ή είναι προτιμότερο να πάρω ένα ελληνικό και να μπλέξω με αλλαγή ROM κτλ; Να επισημάνω ότι σχεδόν πάντα, όλα τα κάνω στα αγγλικά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που μπορεί να χρησιμοποιήσω ελληνικά.

 

Αν αγοράσω αγγλικό και τελικά αποκλείσω εντελώς τη χρήση ελληνικών, αν μου στέλνουν μηνύματα, επαφές ή tasks στα ελληνικά (όπως και γίνεται), θα μπορώ να τα διαβάζω ή όχι;

 

θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω τις εντυπώσεις όσων έχουν πάρει ελληνικό και όσων αγγλικό.Ποιοί έχουν αντιμετωπίσει τα περισσότερα προβλήματα και ποιά τα πιο έντονα από αυτα;

 

Θα μου πείτε τώρα γιατί δεν παίρνω κατευθείαν το αγγλικό να τελειώνω. Με φοβίζει κυρίως το θέμα της περαιτέρω υποστήριξης και κάλυψης από πλευράς εγγύησης και έπειτα πάντα ένιωθα πιο "ασφαλής", αγοράζοντας επίσημης εισαγωγής. 'Επειτα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που καλύπτουν επιδότηση Vodafone με αγγλικά κινητά (VnP Shop), με επιδότηση μόνο από Πλαίσιο και Vodafone μπορώ να αγοράσω (Δηλαδή εκείνα με Ελληνική ROM). Ξέρει κανείς και κάποιο άλλο μαγαζί και αν όχι, έχετε αγοράσει ποτέ απο VnP και ποιά η γνώμη σας;

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν το ελληνικό packet box του HD2 περιέχει ακριβώς τα ίδια πράγματα με αυτό που θα πάρω από το VnP ή κάποιο άλλο μαγαζί που εισάγει παραλλήλα από την Αγγλία. Εκτός από το λογισμικό πλοήγησης υπάρχει κάτι που να λείπει ή είναι ακριβώς τα ίδια;

(Υποθέτω ότι τα specs του τηλεφώνου είναι ακριβώς τα ίδια)

 

 

Να αναφέρω πως το πρόβλημα μου δεν είναι η μείωση τους κόστους (πάντα αγόραζα επίσημης εισαγωγής ACE Hellas), αλλά η "τρομερή" ιδέα που είχε η HTC να "ξεφορτωθεί" το Language Switch και έτσι αυτά που έρχονται Ελλάδα να έχουν μόνο Ελληνικά.

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή, τον χρόνο και τον χώρο σας.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πείτε τώρα γιατί δεν παίρνω κατευθείαν το αγγλικό να τελειώνω. Με φοβίζει κυρίως το θέμα της περαιτέρω υποστήριξης και κάλυψης από πλευράς εγγύησης και έπειτα πάντα ένιωθα πιο "ασφαλής", αγοράζοντας επίσημης εισαγωγής. 'Επειτα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που καλύπτουν επιδότηση Vodafone με αγγλικά κινητά (VnP Shop), με επιδότηση μόνο από Πλαίσιο και Vodafone μπορώ να αγοράσω (Δηλαδή εκείνα με Ελληνική ROM). Ξέρει κανείς και κάποιο άλλο μαγαζί και αν όχι, έχετε αγοράσει ποτέ απο VnP και ποιά η γνώμη σας;

 

εχω αγορασει 2 φορες απο την vnp ενα iphone και τωρα το HD2 . ειναι μια χαρα μαγαζι και δεν ειχα κανενα προβλημα μαζι τους.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

 

 

Να αναφέρω πως το πρόβλημα μου δεν είναι η μείωση τους κόστους (πάντα αγόραζα επίσημης εισαγωγής ACE Hellas), αλλά η "τρομερή" ιδέα που είχε η HTC να "ξεφορτωθεί" το Language Switch και έτσι αυτά που έρχονται Ελλάδα να έχουν μόνο Ελληνικά.

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή, τον χρόνο και τον χώρο σας.

 

φιλε μου ολα αυτα που αναφερεις γινονται και μαλιστα πολυ ευκολα και ειναι δεδομενα στο κινητο...

 

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι αφου οπως λες :

(πάντα αγόραζα επίσημης εισαγωγής ACE Hellas)

 

πως ειναι δυνατον να κανεις τετοιες ερωτησεις....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Ελπίζω το σχόλιο "γιατί κάνω τέτοιες ερωτήσεις" να ήταν απλα humor και όχι ειρωνικό. (Από το λίγο που παρακολουθώ το forum, έχω καταλάβει ότι ο zaharakis είναι ιδιαίτερα καυστικός στα σχόλια του).

 

Συνεχίζοντας απλά να αναφέρω πως μέχρι στιγμής δεν είχα πολυασχοληθεί και πολύ ούτε με το HD που είχα, και έτσι δεν γνωρίζω και πάρα πολλά για παραμετροποιήσεις σχετικές με το κινητό.

 

Απλά ρώτησα γιατί έχω ακούσει πως όποιος φλασάρει το ελληνικό με αγγλική ROM, χάνει ουσιαστικά την εγγύηση και δεν υποστηρίζεται από την ACE Hellas. Αν δεν συμβαίνει αυτό με ενδιαφέρει να μάθω για το ποιά λύση είναι πιο απλή για να την εφαρμόσω (αγορά ελληνικού και φλασάρισμα αγγλικής ROM ή αγορά αγγλικού και απλά αγγλο-ελληνικό keyboard) και για το ποιά έχει βγάλει τα λιγότερα προβλήματα μετά.

 

Το ότι κάποιοι μπορεί να μην είναι τόσο σχετικοί με κάποιο θεμα, δεν τους κατατάσσει στην κατηγορία αυτών που κάνουν "τέτοιες ερωτήσεις".

Απλά ζητούν την γνώμη "εμπειροτέρων" και το βρίσκω απόλυτα λογικό.

 

Ευχαριστω και πάλι

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όντως ο zaharakis έχει κάποιο ιδιαίτερο τρόπο αλλά μην τον παρεξηγάς! Έχει και μια Α (τι Α?? Ω θα έλεγα) ηλικία... :p :p

 

Πέραν της πλάκας, έχει και κάποιο δίκαιο αφού επερχόμενος από άλλες συσκευές έπρεπε να ξέρεις, τουλάχιστον, τα βασικά γύρω από τέτοια θέματα. Δηλαδή αφού παίρνεις που το παίρνεις δεν ασχολείσαι καθόλου; Αυτά τα κινητά δεν είναι σαν τα άλλα που τα παίρνεις και τα έχεις απλά για να φαίνονται. Μπορεί να είμαι 14 χρονών ωστόσο έχει "λιώσει" στο διάβασμα μέσα σε ελληνικά και ξένα forum και έχω μάθει ότι για να πάρεις μια συσκευή πρώτα πρέπει να ερευνάς και όταν την πάρεις να την μάθεις.... Σαν την γυναίκα ένα πράμα :p

 

Πάντως για τις ερωτήσεις σου να σου πω ότι ελληνικό πληκτρολόγιο υπάρχει (σε αγγλική συσκευή) και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται επιπλέον πρόγραμμα. Εαν όμως θες υπάρχουν και freeware πληκτρολόγια που μπορεί να σου αρέσουν περισσότερο. Πάντως με αυτό το θέμα μην αγχώνεσαι ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το led notificator καθως και το bsb tweaks , αλλα δε βρισκω απο καπου να ενεργοποιειται το φωτακι και ο ηχος που θελω για ολες τις ειδοποιησεις
:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Ελπίζω το σχόλιο "γιατί κάνω τέτοιες ερωτήσεις" να ήταν απλα humor και όχι ειρωνικό. (Από το λίγο που παρακολουθώ το forum, έχω καταλάβει ότι ο zaharakis είναι ιδιαίτερα καυστικός στα σχόλια του).

 

Συνεχίζοντας απλά να αναφέρω πως μέχρι στιγμής δεν είχα πολυασχοληθεί και πολύ ούτε με το HD που είχα, και έτσι δεν γνωρίζω και πάρα πολλά για παραμετροποιήσεις σχετικές με το κινητό.

 

Απλά ρώτησα γιατί έχω ακούσει πως όποιος φλασάρει το ελληνικό με αγγλική ROM, χάνει ουσιαστικά την εγγύηση και δεν υποστηρίζεται από την ACE Hellas. Αν δεν συμβαίνει αυτό με ενδιαφέρει να μάθω για το ποιά λύση είναι πιο απλή για να την εφαρμόσω (αγορά ελληνικού και φλασάρισμα αγγλικής ROM ή αγορά αγγλικού και απλά αγγλο-ελληνικό keyboard) και για το ποιά έχει βγάλει τα λιγότερα προβλήματα μετά.

 

Το ότι κάποιοι μπορεί να μην είναι τόσο σχετικοί με κάποιο θεμα, δεν τους κατατάσσει στην κατηγορία αυτών που κάνουν "τέτοιες ερωτήσεις".

Απλά ζητούν την γνώμη "εμπειροτέρων" και το βρίσκω απόλυτα λογικό.

 

Ευχαριστω και πάλι

 

φιλε μου o zaharakis ειναι των ακρων,πολυ φιλοτιμος και ετοιμος παντα να βοηθησει αλλα και πολυ καυστικος οπως το ειπες μερικες φορες :)

 

τωρα για την ρομ και το φλασαρισμα,μπορεις αν δεν σε ενδιαφερει το κοστος των 100 παραπανω ευρω που κανει το ελληνικο τηλ απο ace hellas να το παρεις απο ελλαδα.

μπορεις επισης να το παρεις και απο εξωτερικο και απλα με ενα πληκτρολογιο (οπως γινεται παντα σε τετοιες περιπτωσεις) να μπορεις να γραφεις και ελληνικα.

να διαβαζεις ελληνικα/αγγλικα μηνυματα/κειμενα/word/excell κλπ δεν τιθεται θεμα το κανει το τηλ απο προεπιλογη!

 

η ελληνικη ρομ ΔΕΝ εχει να κανει με ace πλεον στο λεο και ειναι δουλεια της microsoft επιτελους!

μιλαμε για εφαμιλη της αγγλικης και χωρις καμια παρενεργεια και καθυσερησεις οπως με τα προηγουμενα εξελληνισμενα τηλ απο την ace!

το τηλ με την ελληνικη ρομ ειναι πλεον ταχυτατο,σταθεροτατο και δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο αυτα με την αγγλικη ρομ.

 

οσο για το θεμα φλασαρισματος αλλης ρομ,αυτο,οπως παντα,αναιρει καθε εγγυηση απο την ace hellas!

εκτος των περιπτωσεων των επισημων αναβαθμισεων.

 

φιλικα Δημητρης :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ποιες επιλογες υπηρχαν ..αν μου πεις θα θυμηθω ισως

 

Τις επιλογες ψαχνω κι εγω αλλα δεν τις βρισκω....Αν τις βρω μαλλον θα τα καταφερω.Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με το facebook δεν έχω ασχοληθεί αλλά για το google maps βάλε την καινούργια έκδοση.

δεν διορθωθηκε το προβλημα!κατι αλλο πρεπει να φταιει με ρυθμιση unicode η απο τα regional settings.το google maps δεν ειδα πουθενα να εχει ρυθμιση γλωσσας.τα μενου τα δειχνει κανονικα στα ελληνικα,αλλα αν πατησω πχ αναζητηση,βγαζει τετραγωνακια,οχι γραμματα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιa ο zaharakis μονο δικιο εχει...πραγματικα γενικα το forum εχει γεμισει με πολλεσ αποριες χιλιο απαντημενες....ο καλυτερος φιλος μας ειναι η 'αναζητηση'και η υπομονη...
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Zaharaki,

 

Σε καμμία περίπτωση δεν παρεξηγήθηκα. Απλά μια διαπίστωση έκανα. Αν δεν σε ξέρει κάποιος καλά δεν μπορεί ξεκάθαρα να διακρίνει αν κάνεις humor ή ειρωνεύεσαι. Εκτιμάω την εμπειρία πιο παλιών και για αυτό και ρωτάω.

 

Όσον αφορά την αγορά αγγλικού, επειδή θα το πάρω με επιδότηση Vodafone από μαγαζί που πουλάει αγγλικά (VnP Shop), δεν τίθεται θέμα διαφοράς τιμής. Έτσι και το αγγλικό 699e θα το πάρω. Απλά εμένα με ενδιαφέρει όλα τα menus του κινητού να είναι στα αγγλικά που σημαίνει αγγλική ROM. Αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω λεγόμενα σου, η μόνη επιλογή που έχω είναι να αγοράσω το αγγλικό με το οποίο θα έχω 2 χρόνια κάλυψη από την ACE Hellas. Γιατί σύμφωνα με αυτά που είπες παραπάνω, αν πάρω το ελληνικό και το φλασάρω με αγγλική ROM, απλά χάνω την εγγύηση.

 

Am I right?

 

Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκρισή σου.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

παιδιa ο zaharakis μονο δικιο εχει...πραγματικα γενικα το forum εχει γεμισει με πολλεσ αποριες χιλιο απαντημενες....ο καλυτερος φιλος μας ειναι η 'αναζητηση'και η υπομονη...

 

δυστυχως ετσι ειναι,ανυπομονοι νεοι χρηστες που πριν καν ασχοληθουν και κατανοησουν τι ειναι αυτο που κρατανε στα χερια τους,χωρις καν να κοιταξουν να βρουν που ειναι το καθε τι,θελουν να μαθουν και να κανουν τα παντα:O

δεν βοηθουν για να τους βοηθησουν ...

 

 

Αγαπητέ Zaharaki,

 

Σε καμμία περίπτωση δεν παρεξηγήθηκα. Απλά μια διαπίστωση έκανα. Αν δεν σε ξέρει κάποιος καλά δεν μπορεί ξεκάθαρα να διακρίνει αν κάνεις humor ή ειρωνεύεσαι. Εκτιμάω την εμπειρία πιο παλιών και για αυτό και ρωτάω.

 

Όσον αφορά την αγορά αγγλικού, επειδή θα το πάρω με επιδότηση Vodafone από μαγαζί που πουλάει αγγλικά (VnP Shop), δεν τίθεται θέμα διαφοράς τιμής. Έτσι και το αγγλικό 699e θα το πάρω. Απλά εμένα με ενδιαφέρει όλα τα menus του κινητού να είναι στα αγγλικά που σημαίνει αγγλική ROM. Αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω λεγόμενα σου, η μόνη επιλογή που έχω είναι να αγοράσω το αγγλικό με το οποίο θα έχω 2 χρόνια κάλυψη από την ACE Hellas. Γιατί σύμφωνα με αυτά που είπες παραπάνω, αν πάρω το ελληνικό και το φλασάρω με αγγλική ROM, απλά χάνω την εγγύηση.

 

Am I right?

 

Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκρισή σου.

 

ακριβως ετσι..δυστυχως...

παντως αν ριξεις μια ματια XDA HD2 LEO (μιας και τα αγγλικα σου ειναι καλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα να βγαλεις ακρη)

θα μαθεις τοσα πραγματα που ειλικρινα δεν θα εχεις αναγκη κανενα Zaharaki ;)

ολοι μας απο εκει μαθαινουμε ενω παραλληλα με τα χρονια και την ενασχοληση μας "ψηνομαστε" με το αντικειμενο :)

μπορεις με τον ιδιο τροπο που θα κανεις μια ελληνικη συσκευη αγγλικη,απλα να την επαναφερεις με την ελληνικη ρομ και να εισαι αμεσα καλυμενος απο την εγγυηση :)

αν κοιταγατε λιγο το 1ο post σε αυτο το thread,καποια λινκς οδηγουν κατευθειαν εκει :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό που είπες....Δηλαδή να πάρω ένα ελληνικό, να το φλασάρω αγγλική ROM και σε περίπτωση που χρειαστεί το ξαναγυρνάω σε ελληνική ROM (σε περίπτωση πρηβλήματος και ενδεχόμενης αποστολής στο service). Τί γίνεται όμως πχ....αν κολλήσει η οθόνη (όπως κόλλησε σε φίλο στο HD) και δεν μπορείς ούτε το κινητό να ανοίξεις. Απλά την πάτησες!!

 

Να φανταστείς πως στον γνωστό μου από αυτό το κόλλημα της οθόνης δεν έπαιρνε ούτε hard-reset με τα volume buttons. Τόσο καλά!!

 

Έπειτα από τα λίγα που γνωρίζω, όταν αλλάζεις ROM ουσιαστικά πειράζεις και τον boot-loader. Αν δεν κάνω λάθος κιόλας. Έτσι ποιός μου εγγυάται ότι δεν θα παραμείνουν διάφορα "σκουπίδια" εκεί και παρόλο που θα έχω επαναφέρει την ROM στην αρχική, δε θα το δούν αυτό και τελικά δεν θα ισχύει η εγγύηση.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αγορά αγγλικού, επειδή θα το πάρω με επιδότηση Vodafone από μαγαζί που πουλάει αγγλικά (VnP Shop), δεν τίθεται θέμα διαφοράς τιμής. Έτσι και το αγγλικό 699e θα το πάρω. Απλά εμένα με ενδιαφέρει όλα τα menus του κινητού να είναι στα αγγλικά που σημαίνει αγγλική ROM. Αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω λεγόμενα σου, η μόνη επιλογή που έχω είναι να αγοράσω το αγγλικό με το οποίο θα έχω 2 χρόνια κάλυψη από την ACE Hellas. Γιατί σύμφωνα με αυτά που είπες παραπάνω, αν πάρω το ελληνικό και το φλασάρω με αγγλική ROM, απλά χάνω την εγγύηση.

 

Λοιπόν και εγώ το ελληνικό πήρα από τη Vodafone λόγω επιδότησης, το άνοιξα και αμέσως (αμέσως όμως, ούτε καν είδα τη rom έκδοση φορούσε πάνω) το φλασάρισα με την αγγλική ROM που θα βρείς εδώ http://htcpedia.com/forum/showthread.php?t=1403

 

Αναλυτικότατες οδηγίες πως θα το κάνεις, θα βρείς σε αυτό εδώ το post http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3000743#post3000743 Και να θέλεις δε μπορείς να αποτύχεις. Αν χρειαστείς την επίσημη εγγύηση της ACE πολύ απλά θα ξανακάνεις την ίδια διαδικασία και θα περάσεις την ελληνική ROM που θα βρεις στο ίδιο site. Tόσο απλά, σε κάλυψα?

 

Τώρα είδα το post σου αφού γράψαμε μαζί, απλά θα σου πω η ζωή είναι ένα ρίσκο μέτρησε το και πάρε την απόφαση με τα αν γίνει αυτό ή το άλλο δε πας πουθενά (και αν το πάρεις από την Αγγλία και έχει 3-4 καμμένα πιξελ, και αν σου κολλήσει και το στέλνεις με courier πίσω, και αν ... ) όπως καταλαβαίνεις σε όλα υπάρχουν πιθανά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό που είπες....Δηλαδή να πάρω ένα ελληνικό, να το φλασάρω αγγλική ROM και σε περίπτωση που χρειαστεί το ξαναγυρνάω σε ελληνική ROM (σε περίπτωση πρηβλήματος και ενδεχόμενης αποστολής στο service). Τί γίνεται όμως πχ....αν κολλήσει η οθόνη (όπως κόλλησε σε φίλο στο HD) και δεν μπορείς ούτε το κινητό να ανοίξεις. Απλά την πάτησες!!

 

Να φανταστείς πως στον γνωστό μου από αυτό το κόλλημα της οθόνης δεν έπαιρνε ούτε hard-reset με τα volume buttons. Τόσο καλά!!

 

Έπειτα από τα λίγα που γνωρίζω, όταν αλλάζεις ROM ουσιαστικά πειράζεις και τον boot-loader. Αν δεν κάνω λάθος κιόλας. Έτσι ποιός μου εγγυάται ότι δεν θα παραμείνουν διάφορα "σκουπίδια" εκεί και παρόλο που θα έχω επαναφέρει την ROM στην αρχική, δε θα το δούν αυτό και τελικά δεν θα ισχύει η εγγύηση.

 

ΚΑΝΕΝΑ HTC δεν κολαει και δεν επανερχεται!!!!ολα ερχονται και χαλαρα μαλιστα....

 

ο φιλος σου την πατησε(ετσι νομιζε τουλαχιστον) αφου μπορουσε καλιστα να το επαναφερει...και δεν χρειαζεται καν υπολογιστης για αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!

 

επισης σκουπιδια μετα απο αλλαγη ρομ δεν μενουν!!!!

 

ολα ειναι αμεσα αναστρεψιμα ....

απο εκει και μετα ειναι επιλογη σου τι θα αγορασεις... ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

στο λεο που εχω με ελληνικη ρομ οποτε παω να παιξω ενα κομματι με το media player που εχει αμεσως "σκαει" και βγαζει μυνημα οτι παρουσιαστηκε προβλημα με το audiomanager_eng.exe .

το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος ? εχω την 1.48.482.2(71294)ELL

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα έπρεπε να δημιουργήσει ένας οδηγός για αρχάριους με 10 βασικά πραγματάκια…

Επίσης το πρόβλημα με το εικονίδιο του destinator λύθηκε.. (να ναι καλά αυτός ο Άγιος άνθρωπος ο zaharakis).Τώρα επειδή μέσα από τον φάκελο των windows έχω τραβήξει 2-3 προγραμματακια…και τα εικονίδια είναι χάλια πως μπορώ να τα αλλάξω???Υπαρχουν κάπου αποθηκευμένα??? Αλλάζουν εύκολα???

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος από το pro στο hd2, το igo είναι άλλο πρόγραμμα. Απίστευτο !!!!

 

Επιτέλους το έφταξα χθες

 

Και κάτι άλλο που θέλω να παρατηρήσω είναι το πόσο καλύτερο είναι το wifi. Με όλα τα προηγούμενα wm είχα πρόβλημα με τη σύνδεση στο σπίτι μου και έπρεπε να κάνω restart και τα 3 διαφορετικά ap, που έχω δοκιμάσει. Το laptop συνδεόταν κανονικά σε όλα, όπως και το iphone και το g1. Το hd2 είναι η πρώτη wm συσκευή μου που συνδέεται κανονικα. Επίσης να αναφέρω ότι όλες ήταν htc.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αγαπητέ Zaharaki ίσως να υπήρχε τρόπος να το επαναφέρει όπως λες.....αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω.....γιατι με την συγκεκριμένη βλάβη αλλάχθηκαν οθόνη και καλωδιοταινία (μέσα στην εγγύηση).....και το κινητό ήταν μαμάς και απείραχτο. Έτσι αν τα 2 αυτά components τα έχουν παίξει....πως να το επαναφέρεις;

 

Κατά τα άλλα και αφού λοιπόν μου απαντήσατε τις "βιαστικές" και "χωρίς βάση" ερωτήσεις μου, απλά να ανακεφαλαιώσω και να κλείσω το post μου λέγοντας ότι απλά με ενδιέφερε να μάθω το τί θα έκανε κάποιος πιο έμπειρος απο εμένα, αν τον ενδιέφερε να έχει ένα κινητό με καθαρά αγγλικό menu και με κάποιο αγγλο-ελληνικό πληκτρολόγιο για κάποια δευτερεύοντα tasks (και φυσικά έχοντας παράλληλα και την κάλυψη της ACE Hellas). Θα επέλεγε τη λύση του αγγλικού με πλήρη κάλυψη από Ace Hellas ή του ελληνικού από Ace Hellas και θα το φλάσαρε;

 

Μπήκα απλά στη διαδικασία να ρωτήσω γιατι όπως είπα δεν έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα με παραμετροποιήσεις και με ενδιαφέρει "the easy way". Επίσης ρώτησα για να δώ τι προβλήματα έχουν βγάλει τα αγγλικά σε αυτούς που ήδη τα έχουν αγοράσει και τι προβλήματα αντιμετώπισαν μετά από όποιες παραμετροποιήσεις έκαναν. Έτσι αν υπάρχουν forum members που έχουν εμπειρία από αγγλικά HD2, καλοδεχούμενες οι όποιες εντυπώσεις.

 

Αλλά και πάλι από ότι είδα και εδώ οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε πάρε το ελληνικό, φλάσαρέ το (και ρισκάρισε και λίγο) και άλλοι κάνε ότι νομίζεις. Σίγουρα δεν μπορεί να σου πει κάποιος κάνε αυτό ή το άλλο, αλλά πάντα σύμφωνα με την εμπειρία υπάρχει και αυτό που λέμε στην πληροφορική "best practice according to circumstances".

 

Μάλλον θα καταλήξω στο αγγλικό και μιας και το καλύπτει η Ace για 2 χρόνια δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα. Όποια πρόταση δεκτή πάντως.

 

Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να σας βρω αρωγούς σε όποια απορία μου.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αγαπητέ Zaharaki ίσως να υπήρχε τρόπος να το επαναφέρει όπως λες.....αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω.....γιατι με την συγκεκριμένη βλάβη αλλάχθηκαν οθόνη και καλωδιοταινία (μέσα στην εγγύηση).....και το κινητό ήταν μαμάς και απείραχτο. Έτσι αν τα 2 αυτά components τα έχουν παίξει....πως να το επαναφέρεις;

 

Κατά τα άλλα και αφού λοιπόν μου απαντήσατε τις "βιαστικές" και "χωρίς βάση" ερωτήσεις μου, απλά να ανακεφαλαιώσω και να κλείσω το post μου λέγοντας ότι απλά με ενδιέφερε να μάθω το τί θα έκανε κάποιος πιο έμπειρος απο εμένα, αν τον ενδιέφερε να έχει ένα κινητό με καθαρά αγγλικό menu και με κάποιο αγγλο-ελληνικό πληκτρολόγιο για κάποια δευτερεύοντα tasks (και φυσικά έχοντας παράλληλα και την κάλυψη της ACE Hellas). Θα επέλεγε τη λύση του αγγλικού με πλήρη κάλυψη από Ace Hellas ή του ελληνικού από Ace Hellas και θα το φλάσαρε;

 

Μπήκα απλά στη διαδικασία να ρωτήσω γιατι όπως είπα δεν έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα με παραμετροποιήσεις και με ενδιαφέρει "the easy way". Επίσης ρώτησα για να δώ τι προβλήματα έχουν βγάλει τα αγγλικά σε αυτούς που ήδη τα έχουν αγοράσει και τι προβλήματα αντιμετώπισαν μετά από όποιες παραμετροποιήσεις έκαναν. Έτσι αν υπάρχουν forum members που έχουν εμπειρία από αγγλικά HD2, καλοδεχούμενες οι όποιες εντυπώσεις.

 

Αλλά και πάλι από ότι είδα και εδώ οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε πάρε το ελληνικό, φλάσαρέ το (και ρισκάρισε και λίγο) και άλλοι κάνε ότι νομίζεις. Σίγουρα δεν μπορεί να σου πει κάποιος κάνε αυτό ή το άλλο, αλλά πάντα σύμφωνα με την εμπειρία υπάρχει και αυτό που λέμε στην πληροφορική "best practice according to circumstances".

 

Μάλλον θα καταλήξω στο αγγλικό και μιας και το καλύπτει η Ace για 2 χρόνια δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα. Όποια πρόταση δεκτή πάντως.

 

Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να σας βρω αρωγούς σε όποια απορία μου.

 

Οπως τα περιγραφεις...στην θέση σου θα το αγόραζα απο το εξωτερικο και θα έβαζα το Ελληνικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

O μόνος λόγος να πάρει κανείς το Ελληνικό είναι γιατί έχει κάποια αναβάθμιση - επιδοτηση και θα του έρθει φθηνότερα. Εγώ το πήρα 380 πουχου

 

 

 

ή του αρέσει στα Ελληνικά.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...