Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι ασχετο τωρα που μου προεκυψε...

 

Τωρα που πηγα να συνδεσω το κινιτο στα Windows 7 64bit στο desktop μου ειδα οτι δεν το αναγνωριζει σαν Storage! Οτινανε... Κανει κανονικα Sync αλλα στο mode "Disk Drive" δεν το αναγνωριζει! Θελει τπτ Drivers οεο?

 

Στα 32bit στο Laptop μου δεν εχω προβλημα τοσο καιρο...

 

Ξερει κανεις τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα και εγώ το WWE ROM Update και είναι όλα καλά.

πρέπει να είναι γρηγορότερο χωρίς πλάκα .

επίσης σημαντικό είναι ότι η οθόνη πατάει με μεγαλύτερη ακρίβεια.

η κάμερα με φλας πάει καλύτερα τώρα σίγουρα ,χωρίς φλας το "ροζάκι"

είναι ακόμα εδώ.

το μενού είναι "σφεράτο"

...το κακό .... όλα θέλουν απο την αρχή . όποιος ασχολήθηκε με το bacup όπως περιγράφτηκε στα προηγούμενα ποστ θα σωθεί , όποιος δεν θέλει τα ξανακάνει απο την αρχή ...όπως εγώ.

 

Κάτι σημαντικό είναι πού μπορώ να βρώ ένα πρόγραμμα που

να κάνει soft reset χωρίς να ανοίγω συνέχεια το καπάκι..... όποιος το έχει

θα με σώσει !!!!

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι η εκδοση του λογισμικου της καμερας ειναι νεοτερη.

Παιδια η ROM αυτη ειναι ετοιμη εδω και αρκετες ημερες. Η HTC δεν ειχε "θορυβηθει" απο δεκαδες email για το θεμα της καμερας και φυσικα δεν ειναι δυνατον να περιεχει καποιο φιλτρο.

Αυτο θα γινει τις επομενες ημερες με καποιο software patch.

Προσωπικα δεν βλεπω οτι υφισταται το προβλημα σε μεγαλο βαθμο. Για την ακριβεια οι φωτογραφιες με σωστο φωτισμο ειναι απλα αψογες... Αν παρετε κι ενα HD και φωτογραφιζετε... λευκους τοιχους θα παρατηρησετε το ιδιο...

 

βαγγελη μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το ελληνικο πληκτρολογιο;ειχες αγγλικη ρομ κ εκανες αναβαθμιση σε αγγλικη παλι;πως το εκανες;απλα τρεχοντας το αρχειο .exe;

ευχαρισυω

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι σημαντικό είναι πού μπορώ να βρώ ένα πρόγραμμα που

να κάνει soft reset χωρίς να ανοίγω συνέχεια το καπάκι..... όποιος το έχει

θα με σώσει !!!!

 

Κοίταξε σ΄ αυτό το post

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους

Κατέβασα από το htcpedia την Ελληνική rom 1.48xxxxx περιπου 192 mb

Εχω το Leo που μου ήρθε απο clove πριν 3 βδομάδες περίπου.

Όσο αφορά την εγκατάσταση της ρομ απλά τρέχω το αρχείο .exe που κατέβασα και ακολουθώ τις οδηγίες που δείχνει ??

Σας κάνω την ερώτηση γιατί πρέπει να είμαι σίγουρος για το τι θα κάνω:O

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους

Κατέβασα από το htcpedia την Ελληνική rom 1.48xxxxx περιπου 192 mb

Εχω το Leo που μου ήρθε απο clove πριν 3 βδομάδες περίπου.

Όσο αφορά την εγκατάσταση της ρομ απλά τρέχω το αρχείο .exe που κατέβασα και ακολουθώ τις οδηγίες που δείχνει ??

Σας κάνω την ερώτηση γιατί πρέπει να είμαι σίγουρος για το τι θα κάνω:O

ευχαριστώ

 

Προφανως εχεις την αγγλικη ρομ... :p

 

για να περασεις την ελληνικη που θες ακολουθα αυτο! :p

 

Απο την αλλη αμα θες να βαλεις την Αγγλικη...κανενα προβλημα! Απλα κατεβαζεις το RUU για Mid Europe και το τρεχεις απο το PC σου χωρις κανενα προβλημα! Εχει στην πορεια τις οδιγιες...! Ειναι Αφοβο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους

Κατέβασα από το htcpedia την Ελληνική rom 1.48xxxxx περιπου 192 mb

Εχω το Leo που μου ήρθε απο clove πριν 3 βδομάδες περίπου.

Όσο αφορά την εγκατάσταση της ρομ απλά τρέχω το αρχείο .exe που κατέβασα και ακολουθώ τις οδηγίες που δείχνει ??

Σας κάνω την ερώτηση γιατί πρέπει να είμαι σίγουρος για το τι θα κάνω:O

ευχαριστώ

 

για να βαλεις την ελληνικη πρεπει να ακουλουθησεις τις οδηγιες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=591314

αυτο που λες ισχυει για την αγγλικη wwe europe 1.48

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη rom ήτανε: 6.26 (Build 1920.3026) ενώ τώρα είναι 6.26 (Build 1921.1625).

 

Οκ. Οπως και να εχει αλλαγη στο θεμα της μωβ χρωματικης "κηλιδας", αν μπορει να περιγραφει ετσι, δεν υπαρχει.

βαγγελη μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το ελληνικο πληκτρολογιο;ειχες αγγλικη ρομ κ εκανες αναβαθμιση σε αγγλικη παλι;πως το εκανες;απλα τρεχοντας το αρχειο .exe;

ευχαρισυω

Ειχα Αγγλικη και περασα την ελληνικη, οποτε δεν ξερω τι παιζει με την αγγλικη + ελληνικο πληκτρολογιο.

Στην ελληνικη 1.48 οπως ειπα υπαρχει ελληνικο πληκτρολογιο με επιλογη για 160 χαρακτηρες σε ενα μηνυμα.

Για τον τροπο, δες τον οδηγο που ποσταραν τα παιδια στο προηγουμενο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα Update Αγγλικής rom:

+ φορτίζει πιο γρήγορα με το usb

 

οταν ανοίγω το τηλέφωνο δεν μου βγάζει το κλείδωμα ,αυτό που σύρεις για

να ξεκλειδώσει (slide to unlock).

Ξέρει κάποιος πως ενεργοποιείται ? ή δεν υπάρχει σε αυτή το rom ?

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιοι Open GL drivers που βελτιώνουν κατά 500% (!!!???) τις επιδόσεις :

http://wmpoweruser.com/?p=10971

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιοι Open GL drivers που βελτιώνουν κατά 500% (!!!???) τις επιδόσεις :

http://wmpoweruser.com/?p=10971

 

Αυτό κι αν είναι είδηση!!! Πάντα καλοδεχούμενοι οι νέοι drivers!!! :lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εκανα Update Αγγλικής rom:

+ φορτίζει πιο γρήγορα με το usb

 

οταν ανοίγω το τηλέφωνο δεν μου βγάζει το κλείδωμα ,αυτό που σύρεις για

να ξεκλειδώσει (slide to unlock).

Ξέρει κάποιος πως ενεργοποιείται ? ή δεν υπάρχει σε αυτή το rom ?

 

Υπάρχει πρόβλημα.. Ακόμα είναι υπό διερεύνηση το πώς δημιουργείται.

Για κάποιο λόγο crash-άρει το lockscreen.dll

Κλείδωσε manually το τηλέφωνο (από start menu) και μετά θα δουλεύει κανονικά (τουλάχιστον μέχρι να ξανα-crash-άρει)

Link to comment
Share on other sites

στο πεδίο 2. Enter your SD Card Serial (CID) : εδώ http://revskills.de/pages/leogoldcard.html τι ακριβώς βάζω?? τον κωδικό που είναι στο πίσω μέρος από το κουτάκι τις sd???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, περνώντας την ελληνική ROM θα μπορώ να επιλέξω γλώσσα για τα menu και μόνο τα αγγλικά, όπως γίνεται όταν πρωτο-ανοίγεις μια συσκευή αγορασμένη από HTC?

 

Αν γίνεται αυτό, και οι ελληνικές πόλεις του Καιρού θα είναι στα αγγλικά? Και το Google Maps? (το τελευταίο δε νομίζω αλλά ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος κάτι συγκεκριμένο)

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

στο πεδίο 2. Enter your SD Card Serial (CID) : εδώ http://revskills.de/pages/leogoldcard.html τι ακριβώς βάζω?? τον κωδικό που είναι στο πίσω μέρος από το κουτάκι τις sd???

 

Βάζεις το serial που έχει δημιουργήσει το πρόγραμμα OMAT (σύμφωνα με τις οδηγίες)!

 

@EagerToPhone

Εάν περάσεις ελληνική rom το menu θα είναι στα ελληνικά, η αλλαγή στα αγγλικά μπορεί να γίνει μόνο για το manila με αλλαγή στη registry, αυτό που λές γινότανε με συσκευές αγορασμένες από ace με μια σχετική εφαρμογή που ενσωματώνε στο λειτουργικό για αλλαγή menu από αγγλικά σε ελληνικά.

Οποιαδήποτε rom και εάν εγκαταστήσεις, επιλέξεις ελληνικά region settings και τρέξεις το σχετικό cab οι πόλεις θα εμφανίζονται στα ελληνικά!

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτήσω κάτι, περνώντας την ελληνική ROM θα μπορώ να επιλέξω γλώσσα για τα menu και μόνο τα αγγλικά, όπως γίνεται όταν πρωτο-ανοίγεις μια συσκευή αγορασμένη από HTC?

 

Όχι. Ελληνικό μενού μόνο. Αργότερα θα βγάλει η ACE Hellas ένα patchάκι για να μπορείς να έχεις και αγγλικό μενού. Έχω την εντύπωση όμως πως θα μπαίνει μόνο σε ελληνικές συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πράγματα που χρειαζόμαστε:

-MicroSD κάρτα, οτιδήποτε πάνω από 512MB είναι ok.

-HTC LEO ... μόνο σε περίπτωση που το ξεχάσατε..............

-QMAT 5,06 (άλλες διαθέσιμες μεθόδους, αλλά αυτή είναι η ευκολότερη).

-Μια rom Επίσημη HTC που θέλετε να γράψετε στο τηλέφωνό σας (οποιαδήποτε γλώσσα). Μερικές μπορούν να βρεθούν εδώ . Τα παραδείγματα που περιλαμβάνονται εδώ αφορούν RUU_Leo_HTC_WWE_1.43.405.1 ...

-ένα βοηθητικό πρόγραμμα zip π.χ. το ελεύθερο 7zip.

 

-----

1: Διαμόρφωση κάρτα SD σας σε FAT32.

- a: Συνδέστε το τηλέφωνό σας σε Windows PC σας, επιλέξτε DISKDRIVE γιατο LEO σας.

- b: Ο δίσκος θα πρέπει να είναι ορατός στα Windows ως αφαιρούμενος δίσκος

- c: Κάντε δεξί κλικ και Format> Format σε FAT32 (καλύτερα untick την γρήγορη διαμόρφωση)

 

2: Επιτρέψτε τη μη υπογραφή λογισμικού για το Leo

- a: εγκαταστήσετε ένα λογισμικό στο Leo π.χ. σας PHM regedit

- β: Τρέξτε το regedit.

- c: Goto HKEY_LOCAL_MACHINE \ Security \ Policies \ Policies

- d: Αναζητήστε 00001001 διπλό κλικ και να αλλάξετε τη ρύθμιση 2 με 1

- e: Επανεκκινήστε το HTC LEO

 

3: Πάρτε τον Αύξοντα αριθμό της κάρτας SD.

- a: Αποσυνδέστε το HD2 σας από τον υπολογιστή και συνδέστε το ξανά και επιλέξετε ActiveSync στο τηλ.

- β: Τρέξτε QMAT, Επιλογέξτε Hardware Forensics>WINCE SD> Get serial

- c: Θα πρέπει να σας δώσει ένα μεγάλο αύξοντα αριθμό, αντικαθιστάτε τα 2 πρώτα γράμματα / αριθμοί με 00 (μηδέν μηδέν), και χρησιμοποιείστε τον αριθμό αυτό για το επόμενο βήμα.

 

 

 

 

4: Πάρτε την Gold Card σας.

- a: Πηγαίνετε στους πολύ γενναιόδωρους ανθρώπους στο QMAT ξανά. (Δωρεάν για μερικές εβδομάδες μόνο)

- β: Εισάγετε το email σας στο πλαίσιο CID από την SD κάρτα σας τον αύξοντα αριθμό από το βήμα παραπάνω.

- c: Κάντε κλικ στο κουμπί συνέχεια και θα πρέπει να λάβετε ένα goldcard.img αρχείο στο email σας.

 

5: Rewrite SD κάρτα σας με το Goldcard

- a: Βρείτε ένα HexEditor. Εγκαταστήστε και εκτελέστε το. (Win 7 & Vista χρήστες - εκτέλεση ως διαχειριστής)

- β:Αποσυνδέστε και επανασυνδέστε το HTC σας και επιλέξετε δίσκο για το LEO.

- c:Πηγαίνετε στο Extra Tab > Open Disk. Κάτω από το Physical disk, διαλέξτε Removable Disk (Πρέπει να είναι η SD κάρτα σας), καταργήστε την επιλογή "Άνοιγμα ως Readonly), κάντε κλικ στο κουμπί OK.

- d:Πηγαίνετε στο Extra tab πάλι, Άνοιγμα Disk Image, άνοιγμα τoυ goldcard.img που έχετε αποθηκεύσει / αποσυμπιεστεί νωρίτερα. Τώρα, θα πρέπει να έχετε δύο καρτέλες, η μία είναι ο αφαιρούμενος δίσκος σας, και η άλλη είναι goldcard.img. Πατήστε OK όταν σας ζητηθεί για το "Sector Size” 512 (Σκληροί δίσκοι / δισκέττες), κάντε κλικ στο κουμπί OK.

- e:Κάντε κλικ στην καρτέλα goldcard.img. Πηγαίνετε στην καρτέλα Edit tab> Επιλογή όλων, Edit tab ξανά > copy.

- f:Κάντε κλικ στην καρτέλα "αφαιρούμενος δίσκος". Highlight the offset from 00000000 to offset 00000170 (συμπεριλαμβανομένης της γραμμής 00000170), κάντε κλικ στην καρτέλα Επεξεργασία και στη συνέχεια Paste Write.

- g:Κάντε κλικ στο File > Save. Τώρα μπορείτε να βγείτε από το πρόγραμμα.

- h:Επανεκκινήστε το HTC LEO.

 

6: Βάλτε την αγαπημένη σας ΕΠΙΣΗΜΗ Rom για το Leo

- a:Δεξί κλικ πάνω exampleOFFICIALrom.exe σας και κάντε Extract σε ένα φάκελο.

- β:Από το αρχείο που έχει εξαχθεί RUU_signed.nbh εντοπίστε το και μετονομάστε το σε LEOIMG.nbh.

- c:Αντιγράψτε το αρχείο LEOIMG.nbh στην κάρτα MicroSD.

- d: Βεβαιωθείτε ότι το τηλέφωνό σας είναι φορτισμένο τουλάχιστον 80% και στη συνέχεια, κλείστετο.

- e: Πατήστε και κρατήστε την ένταση του ήχου και στη συνέχεια πιέστε το κουμπί POWER

- f: Ένα μενού θα εμφανιστεί επιλέξτε (συνήθως το κουμπί τροφοδοσίας) για να συνεχίσει να γράψει τη ROM.

- g:Μετά από 5-10 λεπτά το τηλέφωνο πρέπει να σας πει την ROM που γράφτηκε με επιτυχία και η μπάρα να είναι πλήρης. Τώρα μπορείτε να επαναφέρετε την συσκευή με soft reset(το μικρό κόκκινο κουμπί δίπλα από την μπαταρία, χρησιμοποιήστε ένα στυλό)

 

 

 

Προσπάθησα όσο ήταν εφικτό να μεταφράσω τις οδηγίες που αφορούν την διαδικασία για την gold card για την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διευκόλυνση όλων, μιας και η διαδικασία είναι αρκετά περίπλοκη.

 

Πηγή και συζήτηση εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=591314

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως δούλεψε κανονικά και σύμφωνα με τις οδηγίες!

 

Δουλεύει με τις οδηγίες, απλά δεν χρειάζεται το c....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς να παραλείψεις το βήμα c, και πώς θα πάρεις το serial της κάρτας?

 

Για να λυθούν οι απορίες, δεν έχει καμία σημασία αν θα αντικαταστήσετε τα 2 πρώτα ψηφία ή όχι.. Το αρχείο που θα σας σταλεί θα είναι το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΒάζΟποιαδήποτε rom και εάν εγκαταστήσεις, επιλέξεις ελληνικά region settings και τρέξεις το σχετικό cab οι πόλεις θα εμφανίζονται στα ελληνικά!

 

Aν γίνεται κάποιος ν' ανεβάσει το σχετικό cab εδώ στο myphone γιατί μου έχει αφαιρεθεί η πρόσβαση (ban).

To navimania είναι εταιρικό φόρουμ υποστήριξης της εταιρίας γεωπληροφορικής Gi

και η αλήθεια φιμώνεται, υπάρχει ο σχετικός banman που μεριμνεί γι'αυτό.:O

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Aν γίνεται κάποιος ν' ανεβάσει το σχετικό cab εδώ στο myphone γιατί μου έχει αφαιρεθεί η πρόσβαση (ban).

To navimania είναι εταιρικό φόρουμ υποστήριξης της εταιρίας γεωπληροφορικής Gi

και η αλήθεια φιμώνεται, υπάρχει ο σχετικός banman που μεριμνεί γι'αυτό.:O

 

There you are....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω δύο-τρις- τέσσερις απορίες

1. Αφού κάνουμε μετατροπή Rom από Αγγλικά σε Ελληνικά

το καρτάκι (Micro sd ) θα πρέπει να είναι μόνιμα πάνω στη συσκευή

ή μετά μπορούμε να βάλουμε όποιο άλλο θέλουμε και να κάνουμε τη δουλειά μας.

2. Μετά από αυτήν την αναβάθμιση σε Ελληνικά θα μπορεί κάποιος να κάνει κατευθείαν αναβαθμίσεις τις επόμενες Ελληνικές Rom και patch για Ελληνικές Rom ή θα πρέπει πάλι να κάνει τα ίδια με το gold card ? και θα αναγνωρίζετε μόνιμα ως "Μαϊμού" Rom ?

3. Εγώ που έκανα την Αγγλική αναβάθμιση μπορώ πλέον να κάνω την Ελληνική αναβάθμιση ?

4. Μετά από αναβάθμιση της ROm πρέπει ή όχι να κάνουμε Hard reset ?

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

@EagerToPhone

 

Eυχαριστώ πολύ.:)

 

Στην αποσυμπίεση μου βγάζει error...

 

Εμένα μου ανοίγει κανονικά όταν το ανοιγώ από το συνημμένο...έχει και άλλος το πρόβλημα?

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...