Jump to content

Μαγαζιά για ΜΗ παθητικούς καπνιστές


odontiatros1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος, στο παρόν θέμα θα προσπαθήσουμε να συγκεντρώσουμε τα μαγαζιά (από καφετέριες και εστιατόρια μέχρι νυχτερινά κέντρα) που τηρούν τον αντικαπνιστικό νόμο. Οι εχθροί του παθητικού καπνίσματος είμαστε η πλειοψηφία και έχουμε τη δύναμη να στηρίξουμε (και να αυξήσουμε) τα μαγαζιά που μας σέβονται.

 

Σκοπός του θέματος είναι η απλή καταγραφή των "άκαπνων" μαγαζιών, ώστε η συγκεντρωμένη πληροφορία να είναι πιο ευανάγνωστη. Για περαιτέρω συζήτηση σχετικά με την απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους και προκειμένου να διατηρηθεί το παρόν θέμα όσο πιο "καθαρό" γίνεται, θα πρότεινα να χρησιμοποιούμε το ανάλογο θέμα.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω μεγάλες προσδοκίες για την έκταση που θα πάρει αυτό το θέμα. Αποδείξτε πως έχω άδικο! :)

 

Υ.Γ.: Μετά από εκτεταμένη αναζήτηση στο διαδίκτυο δε βρήκα πουθενά ανάλογες πληροφορίες. Γιαυτό θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να διατηρήσουν αυτό το θέμα ανοιχτό.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Χεχε δεν άντεξες τελικά.Το άνοιξες το θέμα:p

Δεν ξέρω,επιτρέπετε να λέμε ονόματα καταστημάτων?Δεν είναι διαφήμιση?

Link to comment
Share on other sites

Διαφήμιση του νόμιμου; Δε νομίζω! Άλλωστε υπάρχουν ανάλογα θέματα εδώ και καιρό (βλ. "Τα καλύτερα στη Γεύση" και "Ξενοδοχεία στην Ελλάδα: Γνώμες και προτάσεις").

 

Ξεκινάω με την πιτσαρία Pasta Pazza στην Αγγελάκη, στη Θεσσαλονίκη! Επόμενος; :D

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ποια γκούντις; εχω μπει πρόσφατα σε ένα στο οποίο το κάπνισμα επιτρεπόταν.

 

Πως είναι αυτή η πίτσα, τρώγεται; :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το δυσκολο ειναι να βρεις club+μπουζουκια που να απαγορευουν...

προσωπικη γνωμη στα παραπανω ειδη μαγαζιων πανε κυριως ατομα που καπνιζουν οποτε δυσκολα θα βρεις¨"καθαρα"μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

Ποια γκούντις; εχω μπει πρόσφατα σε ένα στο οποίο το κάπνισμα επιτρεπόταν.

 

Πως είναι αυτή η πίτσα, τρώγεται; :D

Εγώ πήγα προχτές goodys και είχε μια πινακίδα που έγραφε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρά.Η ατμόσφαιρα ήταν πεντακάθαρη μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το cardhu στην παραλία, Θεσσαλονίκη! Πάρα πολύ ωραίο μαγαζί πρώτα από όλα και η ατμόσφαιρα είναι πεντακάθαρη!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Το cardhu στην παραλία, Θεσσαλονίκη! Πάρα πολύ ωραίο μαγαζί πρώτα από όλα και η ατμόσφαιρα είναι πεντακάθαρη!

 

ποιο απο τα δυο? εχει δυο το ενα κοντα στο αλλο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για αυτό στη παραλία, απέναντι από το λευκό πύργο. Το άλλο είναι στη π.π. γερμανού, δεν ξέρω τι γίνεται εκεί, αλλά λογικά το ίδιο συμβαίνει.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

στο cardhu στην π.π.γερμανου καπνιζουν κανονικα μεσα...

στο james στην παραλιακη αν και δεν εχει τασακια στα τραπεζια,αν ζητησεις σου φερνουν...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στο cardhu στην π.π.γερμανου καπνιζουν κανονικα μεσα...

στο james στην παραλιακη αν και δεν εχει τασακια στα τραπεζια,αν ζητησεις σου φερνουν...

 

παραξενο που συμβαινει κατι τετοιο. τα ιδια ατομα δεν ειναι οι ιδιοκτητες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποιος ειναι ιδιοκτητης...

ξερω πως πριν μια βδομαδα περιπου που πηγα βραδυ,καπνιζαν κανονικα μεσα(αλλωστε και η παρεα μου καπνιζει,οποτε θυμαμαι πολυ καλα οτι καπνισε,καθως μετραω τσιγαρα:p)

στο james (ειμουν μεχρι και πριν 20-30 λεπτα εκει) και παλι καπνιζαν κανονικα.

στο τραπεζακι μας δεν ειχε σταχτοδοχειο και οταν ζητησαμε,μας εφεραν χωρις καποια αντιρρηση

ενα μαγαζι που δεν επιτρεπεται το καπνισμα ειναι το pastaflora darlιng..(αν και ειναι γκει στεκι.)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τελικά και στο άλλο cardhu κανονικά καπνίζουν, σήμερα το βράδυ που πήγα καπνιζαν κανονικά...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Τελικά και στο άλλο cardhu κανονικά καπνίζουν, σήμερα το βράδυ που πήγα καπνιζαν κανονικά...

 

ο μυθος του νεου νομου σε πληρη εφαρμογη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στα Flocafe στις δικές σας πόλεις τι παίζει; Εμάς στο Βόλο είναι μεγάλο σχετικά και το έχουν άτυπα χωρισμένο σε καπνίζοντες και μη καπνίζοντες. Δεν υπάρχει χώρισμα, αλλά με λογικό κόσμο (όχι τίγκα γεμάτο δηλαδή), είναι ψιλοκαθαρή η ατμόσφαιρα στο τμήμα των μη καπνιζόντων, αν και δεν υπάρχουν πινακίδες πού επιτρέπεται το κάπνισμα και πού όχι.

 

Στα Goody's και στα Starbucks επίσης κι εμάς επικρατεί το ίδιο. Πεντακάθαρη η ατμόσφαιρα μέσα, με πλήρη απαγόρευση φυσικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αν το τόπικ δεν επικεντρωθεί 100% σε μαγαζιά όπου δεν καπνίζουν, δεν έχει νόημα να υπάρχει αυτούσιο και να μην ενσωματωθεί με το γενικό τόπικ περί τσιγάρων-καπνίσμτος κτλ....
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα γραψει και στο αλλο θεμα στην Αθηνα απο οσα μερη εχω επισκευθει μονο σε ολα τα καφε κλπ του MALL απαγορευεται το καπνισμα και ειναι συνεχεια γεματα!

 

Ολοι οι υπολοιποι επιχειρηματιες ειναι παρανομοι και για το καπνισμα!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα γραψει και στο αλλο θεμα στην Αθηνα απο οσα μερη εχω επισκευθει μονο σε ολα τα καφε κλπ του MALL απαγορευεται το καπνισμα και ειναι συνεχεια γεματα!

 

Ολοι οι υπολοιποι επιχειρηματιες ειναι παρανομοι και για το καπνισμα!:mad:

 

εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι θεμα ιδιοκτητων των μαγαζιων αλλα θεμα του εμπορικου κεντρου και αυτων που το διοικουνε. κατι αντιστοιχο συμβαινει και στο cosmos στην θεσσαλονικη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

TΙ λες βρε παιχτη μου...

στο cosmos στα περισσοτερα μαγαζια επιτρεπεται το καπνισμα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

TΙ λες βρε παιχτη μου...

στο cosmos στα περισσοτερα μαγαζια επιτρεπεται το καπνισμα!

 

εννοω εκει που ειναι τα φαγαδικα. εχω δει να αναβουν τσιγαρο και ο σεκιουριτας να κανει παρατηρηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σας έγραφα ένα από τα στέκια μου στο Μεταξουργείο που όλο το καλοκαίρι και το φθινόπωρο τηρούσε τον νόμο και δεν κάπνιζε κανένας μέσα. Και ήμουν πολύ υπηρήφανη γι'αυτούς! :D

Αλλά, δυστυχώς, :( την περασμένη εβδομάδα πήγα, όλο χαρά, με ένα φιλικό μου ζευγάρι μη καπνιστές και διαπίστωσα ότι με το πρώτο κρύο που μπήκαν όλοι μέσα... άρχισαν να φουμάρουν κανονικότατα!!! :mad:

Διαμαρτυρήθηκα, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας έγραφα ένα από τα στέκια μου στο Μεταξουργείο που όλο το καλοκαίρι και το φθινόπωρο τηρούσε τον νόμο και δεν κάπνιζε κανένας μέσα. Και ήμουν πολύ υπηρήφανη γι'αυτούς! :D

Αλλά, δυστυχώς, :( την περασμένη εβδομάδα πήγα, όλο χαρά, με ένα φιλικό μου ζευγάρι μη καπνιστές και διαπίστωσα ότι με το πρώτο κρύο που μπήκαν όλοι μέσα... άρχισαν να φουμάρουν κανονικότατα!!! :mad:

Διαμαρτυρήθηκα, αλλά...

 

αφου λοιπον δεν σε σεβονται και δεν τηρουν τους νομους θα ξαναπας σε αυτο το καταστημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...