Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να τα μαζέψω λίγο τα πράγματα για να δω τι πρέπει να κάνω,

 

Εγώ έχω την 4.20.00,

 

1) Κατεβάζω τό GarminMobileXTv5.00.00symbian.zip 58,1ΜΒ,

2) Κρατάω τους χάρτες .IMG που ήδη έχω μαζί με τα αντίστοιχα αρχεία κωδικών .UNL,

3) Διαγράφω τον υπάρχοντα φάκελο GARMIN απο την κάρτα μνήμης ή κάνω επικόληση το νέο φάκελο GARMIN από το ζιπαρισμένο αρχείο,

4) Μέσα στο νέο φάκελο GARMIN τοποθετώ τους παλιούς χάρτες .IMG με τα αρχεία κωδικών .UNL

5) Εγκαθιστώ το νέο αρχείο .SIS

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

 

επισης μια προσοχη στο παρακατω.

 

 

http://img34.picoodle.com/data/img34/3/9/24/f_Scr000029m_954eb01.jpg

 

ρυθμισεις δρομολογησης...

 

 

επιλογη ταχυτερου χρονου -> εγινε εκτος δρομου..

επιλογη συντομοτερης αποστασης -> εγινε επιλογη σημειου ληξης δρομου

για ενεργοποιηση ταχυτερου χρονου -> χρειαζεται να επιλεξετε το προτεραιοτητα στο hwy 1

για ενεργοποιηση συντομοτερης αποστασης -> χρειαζεται να επιλεξετε το προτεραιοτητα στο hwy 3

 

ειναι ενα Bug και ελπιζω να διορθωθει συντομα.μεχρι τοτε επιλεγετε καποιο απο αυτα και βλεπεται ποιο σας εμφανιζεται σαν επιλογη.

 

για ακόμα μια φορά έγραψες, ευχαριστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να τα μαζέψω λίγο τα πράγματα για να δω τι πρέπει να κάνω,

 

Εγώ έχω την 4.20.00,

 

1) Κατεβάζω τό GarminMobileXTv5.00.00symbian.zip 58,1ΜΒ,

2) Κρατάω τους χάρτες .IMG που ήδη έχω μαζί με τα αντίστοιχα αρχεία κωδικών .UNL,

3) Διαγράφω τον υπάρχοντα φάκελο GARMIN απο την κάρτα μνήμης ή κάνω επικόληση το νέο φάκελο GARMIN από το ζιπαρισμένο αρχείο,

4) Μέσα στο νέο φάκελο GARMIN τοποθετώ τους παλιούς χάρτες .IMG με τα αρχεία κωδικών .UNL

5) Εγκαθιστώ το νέο αρχείο .SIS

 

1. Οτι γραφεις

2. Κρατας τους χαρτες και τα .UNL στο PC σου

3. Οτι γραφεις

4. Κανεις εγκατασταση το .sis και ανοιγεις μια φορα την εφαρμογη να δεις εαν πηγαν ολα σωστα. Εαν θελεις ξεκλειδωσε και το εσωτερικο gps

5. Bαζεις τους χαρτες στην θεση τους και μεσα στα .UNL

6. Βαζεις καινουριους κωδικους εαν χρειαστει και δεν ανοιγει η εφαρμογη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

1. Οτι γραφεις

2. Κρατας τους χαρτες και τα .UNL στο PC σου

3. Οτι γραφεις

4. Κανεις εγκατασταση το .sis και ανοιγεις μια φορα την εφαρμογη να δεις εαν πηγαν ολα σωστα. Εαν θελεις ξεκλειδωσε και το εσωτερικο gps

5. Bαζεις τους χαρτες στην θεση τους και μεσα στα .UNL

6. Βαζεις καινουριους κωδικους εαν χρειαστει και δεν ανοιγει η εφαρμογη.

 

Ευχαριστώ ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ολοι οι χαρτες δουλευουν με ολες τις εκδοσεις.αν βαλετε απο πανω απο προηγουμενη εκδοση νεα εκδοση garmin και δεν σας ανοιγει απλα ξανακανετε τα sw.unl και τα unl των χαρτων.

 

 

 

δε στραβωσα απλα να μην ειμαστε επιμονοι σε κατι που δεν βλεπουμε.οκ δεν ειχε γινει ακομα το edit .

 

 

επισης μια προσοχη στο παρακατω.

 

 

http://img34.picoodle.com/data/img34/3/9/24/f_Scr000029m_954eb01.jpg

 

ρυθμισεις δρομολογησης...

 

 

επιλογη ταχυτερου χρονου -> εγινε εκτος δρομου..

επιλογη συντομοτερης αποστασης -> εγινε επιλογη σημειου ληξης δρομου

για ενεργοποιηση ταχυτερου χρονου -> χρειαζεται να επιλεξετε το προτεραιοτητα στο hwy 1

για ενεργοποιηση συντομοτερης αποστασης -> χρειαζεται να επιλεξετε το προτεραιοτητα στο hwy 3

 

ειναι ενα Bug και ελπιζω να διορθωθει συντομα.μεχρι τοτε επιλεγετε καποιο απο αυτα και βλεπεται ποιο σας εμφανιζεται σαν επιλογη.

 

 

αριστοτελη με προλαβες και δεν ρωτησα. οπως επαιζα στις ρυθμισεις το ειδα.

τι κουλο bug ειναι αυτο παλι???

τοαλλο επιλεγω αλλο βγαζει. τρελαθηκα μολις το ειδα.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να τα μαζέψω λίγο τα πράγματα για να δω τι πρέπει να κάνω,

 

Εγώ έχω την 4.20.00,

 

1) Κατεβάζω τό GarminMobileXTv5.00.00symbian.zip 58,1ΜΒ,

2) Κρατάω τους χάρτες .IMG που ήδη έχω μαζί με τα αντίστοιχα αρχεία κωδικών .UNL,

3) Διαγράφω τον υπάρχοντα φάκελο GARMIN απο την κάρτα μνήμης ή κάνω επικόληση το νέο φάκελο GARMIN από το ζιπαρισμένο αρχείο,

4) Μέσα στο νέο φάκελο GARMIN τοποθετώ τους παλιούς χάρτες .IMG με τα αρχεία κωδικών .UNL

5) Εγκαθιστώ το νέο αρχείο .SIS

 

1. Οτι γραφεις

2. Κρατας τους χαρτες και τα .UNL στο PC σου

3. Οτι γραφεις

4. Κανεις εγκατασταση το .sis και ανοιγεις μια φορα την εφαρμογη να δεις εαν πηγαν ολα σωστα. Εαν θελεις ξεκλειδωσε και το εσωτερικο gps

5. Bαζεις τους χαρτες στην θεση τους και μεσα στα .UNL

6. Βαζεις καινουριους κωδικους εαν χρειαστει και δεν ανοιγει η εφαρμογη.

 

 

Επίσης ένα ακόμη βήμα είναι να κρατήσουμε τα σημεία προορισμού που έχουμε (Θέσεις).

Αυτό γίνεται ως εξής:

Πρώτα εξάγουμε το αρχείο CURRENT.GPX μέσα από το πρόγραμμα πηγαίνουμε Εργαλεία ->Διαχείριση δεδομένων και επιλέγουμε Διαχείριση κάνουμε εξαγωγή του αρχείου CURRENT.GPX το οποίο αποθηκεύεται στη κάρτα μνήμης στη θέση \Garmin\GPX\CURRENT.GPX αυτό το αρχείο το αντιγράφουμε σε ένα ασφαλές σημείο για να το χρησιμοποιήσουμε αφού προχωρήσουμε με την αναβάθμηση.

Αφού κάνουμε την αναβάθμιση αντιγράφουμε το αρχείο CURRENT.GPX που δημιουργήσαμε πριν στη θέση \Garmin\GPX\CURRENT.GPX και επιλέγουμε αντικατάσταση.

Φυσιολογικά χωρίς να κάνουμε τίποτα επιπλέον τα σημεία προορισμού που είχαμε (Θέσεις) πριν κάνουμε αναβάθμιση θα υπάρχουν και στη νέα έκδοση. Εάν αυτό δε συμβεί κάνουμε το εξής: πηγαίνουμε Εργαλεία ->Διαχείριση δεδομένων και επιλέγουμε Διαχείριση και εισαγωγή και είμαστε έτοιμοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω το Nokia n95 κ εχω κατεβασει το GarminMobileXTv5.00.00symbian.Δεν εχω παλαιοτερο χαρτη της garmin μεσα στο κινητο.Πρεπει να περασω πρωτα παλαιοτερη εκδοση κ μετα αυτην ή την περναω απευθειας?Πρεπει να κατεβασω κ χαρτες απο καπου ή ειναι ενσωματωμενοι?
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις το Garmin που ανεβασε ο aristotelhs2060[/member] το περνας απευθειας..

 

Οι χαρτες υπαρχουν στα γνωστα μαγαζακια και οι οδηγειες εγκαταστασης στο 1 ποστ του παροντος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις το Garmin που ανεβασε ο aristotelhs2060[/member] το περνας απευθειας..

 

Ναι του aristotelis2060 ειναι αλλα την βρηκα στο impart.Δεν ξερω αν την εχει ανεβασει κ εδω.Μιλαμε παντα για την 5.00.00 symbian ετσι?Πρεπει να την κανω sign πριν την περασω στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν χρειαζεται sign θα κανεις οτι γραφουμε στο 1 ποστ του παροντος..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ο καινουργιος χαρτης 3σε1 ANAVASI 3.70_3se1 εχει βγει στα ελληνικα ???

Ναι, έχει βγει. Ο νέος 3σε1 ένα υπάρχει και με τον αγγλικό Autodrive 1.40, και με τον αντίστοιχο ελληνικό. Ο Anavasi είναι γραμμένος ακόμα σε greeklish. Η αναζήτηση πάντως στον 3σε1 με τον ελληνικό Autodrive 1.40 γίνεται κανονικά στα ελληνικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει βγει. Ο νέος 3σε1 ένα υπάρχει και με τον αγγλικό Autodrive 1.40, και με τον αντίστοιχο ελληνικό. Ο Anavasi είναι γραμμένος ακόμα σε greeklish. Η αναζήτηση πάντως στον 3σε1 με τον ελληνικό Autodrive 1.40 γίνεται κανονικά στα ελληνικά.

 

ok δεν πειραζει ας ειναι και στα greeklish αφου δουλευει ολλα καλα thnks ....

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα πηγα και πηρα το νοκια 6220 και θα ηθελα να κατεβασω το garmin αν και δεν γνωριζω πολλα για αυτο και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.λοιπον αρχικα που θα παω να το κατεβασω..??
perasa xhmiko mhxaniko patras..e re gledia..patra s erxomai..
Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow σε ευχαριστω για την ιστιοσελιδα γτ για να ειμαι ειλικρινης την εψαχνα..λοιπον σκεφτομαι να βαλω οπωσ ειπα το γραμιν αλλα δεν γνωριζω και πολλα και ρωταω για ποιοθσ λογουσ να μην βαλω το νοκια maps?(αυτο φυσικα με βολευειγτ μ το βγαζει αμεσως στο pc suite και ετσι δεν θα χρειαζεται να ψαχνω.)
perasa xhmiko mhxaniko patras..e re gledia..patra s erxomai..
Link to comment
Share on other sites

Το Nokia Maps έχει το πλεονέκτημα οτι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εγκατάσταση μιας και είναι ήδη προεγκατεστημένο σε όλες τις νέες 3rd edition συσκευές. Επίσης στις περισσότερες, αν όχι σε όλες, έχει περασμένους και τους νεότερους χάρτες της Ελλάδας.

 

Πάντως το garmin είναι πολύ καλύτερο σαν πρόγραμμα και έχει ασύγκριτα καλύτερους χάρτες. Οπότε με μια απλή αναζήτηση στο xxxxxxxxx και ακολουθώντας τις οδηγίες του πρώτου ποστ, δεν θα δυσκολοευτείς καθόλου να το περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσουμε το GarminMobileXT v5.00.00 πάνω από μία προγενέστερη έκδοση πρέπει να κάνουμε τα εξής βήματα :

 

Προσωπικά είχα την 4.20.00 και τους 3 ξεχωριστούς χάρτες αλλά φαντάζομαι ότι δουλεύει για όλες τις προηγούμενες εκδόσεις.

 

1) Κατεβάζω τό GarminMobileXTv5.00.00symbian.zip 58,1ΜΒ,

 

2) Κρατάω τους χάρτες .IMG που ήδη έχω μαζί με τα αντίστοιχα αρχεία κωδικών .UNL κάνοντας αντίγραφα στο Η/Υ. Επίσης για να κρατήσω τυχόν αποθηκευμένες θέσεις από προηγούμενη χρήση κρατάω αντίγραφο του αρχείου Garmin\GPX\CURRENT.GPX . Αν τυχόν έχουμε δημιουργήσει άλλα αρχεία .GPX κρατάμε και από αυτά αντίγραφα και τα τοποθετούμε στο ίδιο path στο τέλος της διαδικασίας,

 

3) Διαγράφω τον υπάρχοντα φάκελο GARMIN απο την κάρτα μνήμης και μεταφέρω το νέο φάκελο GARMIN από το ζιπαρισμένο αρχείο που κατέβασα,

 

4) Μέσα στο νέο φάκελο πια GARMIN τοποθετώ τους παλιούς χάρτες .IMG με τα αρχεία κωδικών .UNL,

 

5) Εγκαθιστώ το νέο αρχείο GarminMobileXTv5.00.00symbian.SIS και το ανοίγω. Αν τυχόν μετά την αναζήτηση δοσυφόρων δεν βρίσκει στίγμα προφανώς δεν έχει ξεκλειδωθεί το εσωτερικό GPS οπότε με τη βοήθεια του ΚΕΥ***.EXE ξαναδημιουργούμε το αρχείο SW.UNL καθώς και τα άλλα αρχεία .UNL που ξεκλειδώνουν τους χάρτες και είναι τα gmapprom.UNL για τον Auto Drive Hellas (map ID=822) και gmapsup2.UNL για τον BlueChart Atlantic (map ID=254). Όλα τα αρχεία .UNL ανοίγουν με το πρόγραμμα notepad.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μμμ σε ευχαριστω φιλε..θα τα κατεβασω και τα δυο..θα δοκιμασω το πρωτο και αν δεν μ αρεσει θα το κανω διαγραφη και θα παω κατευθειαν στο δευτερο..νομιζω πςσ ειναι το σωστο..αφοθ δεν εχω χρησιμοποιησει ξανα σχαρτη με gps κτλ..aptaliko τhnx..
perasa xhmiko mhxaniko patras..e re gledia..patra s erxomai..
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΟ GARMIN 5 ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ GARMIN .

TO MONO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ

:):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εγκατέστησα την έκδοση 5.00.00 κάνοντας αναβάθμιση από την 4.10.80. Λειτουργεί άψογα με τον νέο 3σε1. Όπως είπαν και οι περισσότεροι η ταχύτητα είναι σαφώς καλύτερη και έχω την εντύπωση ότι βρίσκει δορυφόρους πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΟ GARMIN 5 ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ GARMIN .

TO MONO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ

:):)

Κατέβασε την έκδοση που βρίσκεται στο αντίστοιχο έμα του xxxxxxxxxxxx και κάνε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά με την νέα έκδοση.

Το πρόβλημά μου όμως είναι πως δεν μπορώ να περάσω με τίποτα τους νέους 3-1 χάρτες!! Δεν μπορώ να τους ξεκλειδώσω...

και το xxxxxxxxx δεν παίζει... :(

 

μπορεί να στείλει κανείς έστω και σε πμ τι να κάνω...!!!???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...