Jump to content

Κόμικς


trifilli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ότι και να λέμε τα ΚΟΜΙΞ είναι κορυφή! Ειδικά παλαιότερα τεύχη της δεκαετίας του 90 είναι άψογα. Και ο Scrooge Mc Duck απλά θεός! Τέλος σαν σχεδιαστή προτιμώ τον Ντον Ρόσα από τον Μπαρκς!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 521
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήμουν τρελός για κόμιξ όταν ήμουν μικρός!

τρελαινόμουν με τις Ιστορίες του Ντόναλντν, τον Μίκι δεν τον πήγαινα γιατι το έπαιζε έξυπνος :p

Θέλω να πάρω το Βίος και Πολιτεία που λέτε, πού θα το βρώ;;

 

Πάντος αυτό που μου έχει μείνει αξέχαστο είνα "Το σπαθί των πάγων" Ένας τόμος με 3 Ιστορίες και θύμιζε αρκετά ιστορίες του Tolkien.

Δεν πρέπει να λείπει απο καμία συλογή!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

ego palia diabaza to Αλμανακο alla twra xekopsa pia!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω το Βίος και Πολιτεία που λέτε, πού θα το βρώ;;

 

Στα μεγάλα βιβλιοπωλεία, ο Ελευθερουδάκης π.χ. θα το έχει σίγουρα. Να αναφέρω πως σύντομα θα υπάρξει και νέα ξεχωριστή έκδοση μετα επεισόδια που έγραψε ο Ντον Ρόσα ως συμπληρώματα του "Βίος και Πολιτεία" (τα Χαμένα Επεισόδια).

 

Ότι και να λέμε τα ΚΟΜΙΞ είναι κορυφή! Ειδικά παλαιότερα τεύχη της δεκαετίας του 90 είναι άψογα. Και ο Scrooge Mc Duck απλά θεός! Τέλος σαν σχεδιαστή προτιμώ τον Ντον Ρόσα από τον Μπαρκς!

 

Όσο κι αν ο Μπαρκς ήταν αυτός που δημιούργησε τον αγαπημένο μου ήρωα, εντούτοις δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω πως ο Ρόσα τον μετέφερε σε ένα άλλο, ανώτερο επίπεδο. Επίσης οι ιστορίες του είναι πιο πολύπλοκες και "ψαγμένες", ενώ και το σχέδιο του έχει περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Υ.Γ. Έχει διαβάσει κανείς τις καλοκαιρινές εκδόσεις τύπου "Κώδικας Ντα Μίκυ", "Οι Άρχονες των Δράκων", κλπ.; Δεν μπορώ να τις βρω με τίποτα στην Κύπρο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στο δωμάτιο του αδεφού μου αυτή τη στιγμή υπάρχουν γύρω στα 800 Μίκυ Μάους/Ντόναλντ/Αλμανάκο/Κόμιξ/Κλασικά και Μεγάλο Μίκυ. Πολλά του τα έδωσα εγώ, που τα βρήκα από τον πατέρα μου (πχ Μίκυ Μάους τ.1) κλπ κλπ. Εγώ μικρός διάβαζα φανατικά Ποπάυ (συνδρομητής από τα 5 μου :D ), αλλά 2 τεράστιες κούτες που είχα εξαφανίστηκαν (με είχε πιάσει κατάθλιψη :mad: ). Τώρα φυσικά είμαι φανατικός των Ντόναλντ και των Κόμιξ :) Μέγας οπαδός του Ντον Ρόσα και φυσικά του έπους του, Βίος και Πολιτεία.

 

Έχω επίσης αρκετά Λουκυ Λουκ και Αστερίξ, και όλες τις σειρές του καταπληκτικού Αρκά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβαζα Μίκυ Μάους, και από το 2001 όσα έχω πάρει τα έχω κρατήσει. Έχω πρόχειρα καμιά 300άρα Μίκυ Μάους, μαζί με συλλεκτικά τεύχη, αλλά και ένα από το 1986. Αν πέσει κανένα τέτοιο στα χέρια μου θα το διαβάσω, αλλά αν είναι Μίκυ Μάους θα το κρατήσω. Πάντως έχω πάψει να παίρνω συνεχόμενες Παρασκευές Μίκυ Μάους. Έχω μισό χρόνο και, να πάρω τεύχος.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

paidia san to miki mistiro den iparxei kanena . itan telio me mistirio kai orea ploki, oxi oti ta alla den ine kala (comix, almanako, miki maous) alla to miki mistirio itan korifi. kai kalo tha itan na ta vriskame se psifiaki morfi na ta katevazame
Link to comment
Share on other sites

Το Μίκυ Μυστήριο ήταν από τις πλέον πετυχημένες εκδόσεις κόμιξ με ήρωες του Ντίσνευ. Μαζί με το ΚΟΜΙΞ ήταν και είναι οι δύο καλύτερες εκδόσεις που υπήρξαν ποτέ στην Ελλάδα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χμ,

Καταρχάς φανατικός του Don Rossa.Οι καλύτερες ιστορίες για παπιά και έχω ξεχάσει όλα τα άλλα,ακόμα και τον Μπαρκς!

 

Λουκυ Λουκ και Αστεριξ κλασικές αξίες. Και ας σκοτώσει κάποιος τους νέους σχεδιαστές τους που σκοτώνουν τον μύθο...

 

Αρκάς απο Έλληνες.Τον συγχωρώ που τα έχει όλα κλεμμένα γιατι ξέρει να τα αποδίδει σωστά...

 

Quino και Mafalda όταν θέλω να χρησιμοποιήσω και λίγο το μυαλουδάκι μου...

 

Προτάσεις:Ανοίξτε και κανένα Frank Miller η Allan Moore... ξεχάστε τις δουλείες τους για DC και Marvel με ηλίθιους υπερήρωες και πάρτε 300 και SIN CITY απο τον πρώτο και League of Extraordinary Men και V for Vendetta απο τον δεύτερο.Αν σας ανοίξουν τα μάτια δεν θα σταματάτε να τους διαβάζετε...

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Αρκάς απο Έλληνες.Τον συγχωρώ που τα έχει όλα κλεμμένα γιατι ξέρει να τα αποδίδει σωστά...

Αλήθεια; Από που;

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/1.2.2960/1316; en; U; ssr))

 

Κάποτε, δε ξέρω για τώρα, κυκλοφορούσαν εικονογραφημένες οι κωμωδίες του αριστοφάνη... Ήταν πολύ αξιόλογες. Είχα διαβάσει τις σφήγκες και τις θερμοφοριάζουσες. Αν κάποιος μπορεί ακόμη να τα βρει, του τα συνιστώ ανεπιφύλακτα...

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι λογοπαίγνια που κυκλοφορούν στα αγγλικά και τα έβρισκες σε στριπάκια εφημερίδων (αυτά των τριων καρέ). Γενικά δεν έχεις την αίσθηση οτι ωραία τα αστεία του αλλά κάπου τα έχεις ξανακούσει;
Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέμε τα ΚΟΜΙΞ είναι κορυφή! Ειδικά παλαιότερα τεύχη της δεκαετίας του 90 είναι άψογα. Και ο Scrooge Mc Duck απλά θεός! Τέλος σαν σχεδιαστή προτιμώ τον Ντον Ρόσα από τον Μπαρκς!

 

Συμφωνώ σε όλα.

Το κακό με το ΚΟΜΙΞ είναι ότι είναι ότι, πλέον, τα γράμματα του εξωφύλλου καλύπτουν την εικόνα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άντιριξ κ Συμφώνιξ που όπως διάβασα το έχει πει ήδη κ κάποιος άλλος. Δεν νομίζω πάντως ότι απευθυνόταν σε μικρότερες ηλικίες καθώς είχε διάφορα 'υπονοούμενα' και μυνήματα εκάστοτε αν και από άλλη εποχή. Ακόμα τα διατηρώ στη συλλογή μου...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα αγόρασα το νέο τεύχος του κόμιξ.

Και είδα ότι έχει διαφήμιση το ΝΕΟ βιβλίο με τα Χαμένα Επεισόδια. :happy: :happy:

 

Τιμή: 24 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διάβαζα πολύ μικρός κόμιξ, ακόμα θυμάμαι το Μικυ Μάους, Περιπέτεια, το Μπλεκ, το Αγόρι, τη Βαβούρα (με εκέινον τον καταπληκτικό επιστάτη το ζοχάδα), αλλά το καλύτερό μου ήταν οι Αντιρίξ και Συμφωνίξ
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα και συνεχιζω να διαβαζω ΚΟΜΙΞ, ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, ΑΛΜΑΝΑΚΟ....

Γενικα τους ηρωες της Disney... Τα αγαπημενα μου κομιξ, αυτα με τον Σκρουτζ Μακ Ντακ.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα! Ιδιαίτερα κάποια "Χαμένα επεισόδια" από το "Βίος και πολιτεία"!

Όπως έγραψα και στην δεύτερη σελίδα το βιβλίο με τα Χαμένα Επεισόδια επιτέλους κυκλοφόρησε. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβαζα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, ΜΠΛΕΚ, ΑΓΟΡΙ, ΜΑΧΗ, ΑΣΤΕΡΙΞ, ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ, Αντιρίξ και Συμφωνίξ ενω τωρα εαν κατσει κανενα καλο ΜΙΚΥ, κανενα καινουριο ΑΣΤΕΡΙΞ και σχεδον οτι βγαινει με ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ (Amazing Spiderman ,BATMAN, SUPERMAN)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτον το καιρο εχω βρει στο internet κατι κομικς, οπως silent hill κ Lucifer κ εχω πορωθει! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα το νέο τεύχος του κόμιξ.

Και είδα ότι έχει διαφήμιση το ΝΕΟ βιβλίο με τα Χαμένα Επεισόδια. :happy: :happy:

 

Τιμή: 24 ευρώ.

 

Το είδα κι εγώ (by the way, άργησες να το πάρεις το τεύχος). Έψαξα στη fnac, όχι ιδιαίτερα για να πω την αλήθεια, αλλά δεν το βρήκα. Πάντως εντός της επόμενης εβδομάδος θα το πάρω (δηλαδή θα κατέβω Ελευθερουδάκη κέντρο που θα το έχει σίγουρα).

 

Δυστυχώς όμως δεν θα είναι υπογεγραμμένο όπως το «Βίος και Πολιτεία»...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπέροχος ο τόμος με τα "Χαμένα Επεισόδια"! Και η καινούργια ιστορία "Οι αιχμάλωτοι του Χειμάρρου της Αγωνίας" είναι καταπληκτική! Συγχαρητήρια Don!

Και στο τρέχον τεύχος του ΚΟΜΙΞ περιέχεται νέα ιστορία του Rosa με το Μαύρο Ιππότη! Επίσης εξαιρετική.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα τα χαμένα επεισόδια και είναι όντως πολύ καλό.

Αύριο θα πάω να πάρω και το πρώτο βιβλίο του Βίου και πολιτείας. (πόσο κάνει αλήθεια??)

Είμαι λίγο ανάποδος, το ξέρω :p

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχος ο τόμος με τα "Χαμένα Επεισόδια"! Και η καινούργια ιστορία "Οι αιχμάλωτοι του Χειμάρρου της Αγωνίας" είναι καταπληκτική! Συγχαρητήρια Don!

Και στο τρέχον τεύχος του ΚΟΜΙΞ περιέχεται νέα ιστορία του Rosa με το Μαύρο Ιππότη! Επίσης εξαιρετική.

 

Πράγματι, και το βιβλίο αλλά και το νέο Κόμιξ ήταν εξαιρετικά... Ανυπομονώ για νέες ιστορίες βασισμένες στο Βίο και την Πολιτεία... :D

 

αγόρασα τα χαμένα επεισόδια και είναι όντως πολύ καλό.

Αύριο θα πάω να πάρω και το πρώτο βιβλίο του Βίου και πολιτείας. (πόσο κάνει αλήθεια??)

Είμαι λίγο ανάποδος, το ξέρω :p

 

Αν δεν κάνω λάθος κάνει γύρω στα 30 ευρώ, είναι λίγο πιο ακριβό από τα «Χαμένα Επεισόδια». Ότι είσαι λίγο ανάποδος είσαι, αλλά δεν πειράζει, σε συγχωρούμε! :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...