Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kammia katey8unomeni keraia isos na voi8ouse

καλή ιδέα αλλά πρέπει να φτιάξει repeater...δύσκολο αλλά γαμάτο(η αναμετάδοση στην έρημο κάπως έτσι έχω διαβάσει ότι γίνεται)

lefkaditis,μπορείς να ρωτήσεις τον τεχνικό της stet αν το έχει ακόμα.

Εγώ τι σου προτείνω πιο απλά:υπήρχαν παλιά κάτι τηλέφωνα αυτοκινήτου(ένα ΝΟΚΙΑ και ένα motorolla) που λειτουργούσαν με κεραία ραδιοφώνου αυτοκινήτου(αν έχεις και τζιπ θα πάει ψηλά σχετικά η κεραία) πάρε ένα τέτοιο,λειτουργεί σε 8 watt ισχύ ενώ το motorolla είναι και dual band.καλή τύχη και ελπίζω να μη χρειαστεί να πάρεις τέτοια παντόφλα,πες στις εταιρίες να καλύψουν την περιοχή.Η cosmote είναι γαμάτη σε τέτοια θέματα χωρίς υπερβολή ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λόγω της φορητότητας των αριθμών, είναι πλέον αδύνατον να γνωρίζουμε σε ποιό δίκτυο ανήκει ο αριθμός που καλούμε.

 

Αυτό δημιουργεί προβλήματα και επιβαρύνει τους χρήστες προγραμμάτων κινητής τηλεφωνίας που διαχωρίζουν τις χρεώσεις προς κινητά ανάλογα με το δίκτυο.

 

Πρόσφατο παράδειγμα ήταν η ανακοίνωση πριν από μερικούς μήνες των νέων προγραμμάτων συμβολαίου της ΤΙΜ, που δεν περιλαμβάνουν στον προπληρωμένο ("δωρεάν") χρόνο ομιλίας τις κλήσεις προς συνδρομητές της Q-Telecom.

 

Όμως οι συνδρομητές των συγκεκριμένων προγραμμάτων δε γνωρίζουν αν ο αριθμός που καλούν ανήκει στην εταιρεία από την οποία αρχικά είχε εκχωρηθεί (π.χ. το 6932-123456 μπορεί να ανήκει στην Q-Telecom ή το 6977-123456 στην Vodafone).

 

Σύμφωνα με απόφαση της ΕΕΤΤ που παραθέτω παρακάτω, οι εταιρείες που τιμολογούν με διαφορετικές χρεώσεις κλήσεις προς διαφορετικούς κινητούς προορισμούς οφείλουν να αναπτύσσουν συστήματα πληροφόρησης των συνδρομητών τους κατόπιν αιτήματος τους σχετικά με τη διαφορά στη χρέωση της κλήσης.

 

Μέχρι τώρα καμμία από τις 4 εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα δεν έχει ανακοινώσει ότι παρέχει τέτοια υπηρεσία.

 

Update 20/11: Όπως μας ενημέρωσε ο Petros The Great, η Vodafone παρέχει αυτή την υπηρεσία.

 

Mετά από σύντομη έρευνα που πραγματοποίησα, φαίνεται ότι και οι 4 εταιρείες κινητής στην Ελλάδα θα έπρεπε να παρέχουν αυτή την υπηρεσία :!:

 

1) Cosmote (για διαφορετική χρέωση κλήσεων ανάλογα με το δίκτυο)

2) Q-Telecom (για προσφορές που απευθύνονται μόνο σε κλήσεις προς αριθμούς

Q-Telecom

3) ΤΙΜ (π.χ. για τα νέα οικονομικά προγράμματα)

4) Vodafone (για προσφορές που απευθύνονται μόνο σε κλήσεις προς αριθμούς Vodafone)

 

Οι εταιρείες λοιπόν λογικά παρανομούν μη εφαρμόζοντας την απόφαση της ΕΕΤΤ.

 

Σύμφωνα με το Άρθρο 3 της απόφασης της ΕΕΤΤ ΑΠ.351/75/20-5-2005 «Τροποποίηση της Απόφασης της ΕΕΤΤ ΑΠ.:254/71/31.5.2002 «Κανονισμός εισαγωγής της Φορητότητας Αριθμών στην Ελληνική Αγορά» (ΦΕΚ791/Β/2002), όπως ισχύει τροποποιηθείσα με την υπ’ αριθμ. 300/23/5.12.2003 Απόφαση της ΕΕΤΤ (ΦΕΚ 1915/Β/2003)», οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι οφείλουν να αναπτύσσουν συστήματα πληροφόρησης των συνδρομητών τους κατόπιν αιτήματος τους σχετικά με τη διαφορά στη χρέωση της κλήσης σε σχέση με τα τιμολόγια που ισχύουν για κλήσεις προς τον πάροχο στον οποίο έχει πρωτογενώς εκχωρηθεί η αντίστοιχη ομάδα αριθμών και η οποία οφείλεται στη μεταφορά του καλούμενου αριθμού σε άλλον πάροχο.
Link to comment
Share on other sites

Τι χρειάζεται να κάνουμε ώστε να υπενθυμίσουμε στις εταιρείες τις υποχρεώσεις τους αλλά και σε ποιά αρχή θα πρέπει να καταγγείλουμε την μη συμόρφωσή τους με την απόφαση της ΕΕΤΤ;

Πρέπει πάλι να μαζέψουμε επώνυμες καταγγελίες; Νομίζω πως η περίπτωση αυτή είναι διαφορετική. Προτείνω να ζητήσουμε την βοήθεια του ΙΝΚΑ το οποίο μπορεί να ζητήσει την εφαρμογή των αποφάσεων της ΕΕΤΤ ακόμη και με δικαστικά μέσα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι η ΕΕΤΤ είναι αρμόδια για το κατά πόσον οι εταιρείες εφαρμόζουν τις αποφάσεις της, ωστόσο και το ΥΠΑΝ και ίσως οργανώσεις όπως το ΙΝΚΑ, ΕΚΠΟΙΖΩ... θα μπορούσαν να πιέσουν την κατάσταση...

 

To μόνο που με προβληματίζει είναι η φράση "κατόπιν αιτήματος τους" στο κείμενο που παραθέτω, και τι ακριβώς σημαίνει αυτό.

 

Ότι πρέπει κάθε συνδρομητής να κάνει ξεχωριστά αίτημα στην εταιρεία που ανήκει για να του χορηγηθεί πρόσβαση σε μια τέτοια υπηρεσία; Αφού ούτε καν υπάρχει αυτή η υπηρεσία. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει εδώ και καιρό αυτή την υπηρεσία! Στέλνεις τον αριθμό του κινητού που θέλεις στο 1292 να μάθεις σε ποιο δίκτυο ανήκει και ενημερώνεσαι άμεσα!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει εδώ και καιρό αυτή την υπηρεσία! Στέλνεις τον αριθμό του κινητού που θέλεις στο 1292 να μάθεις σε ποιο δίκτυο ανήκει και ενημερώνεσαι άμεσα!

 

Αυτό είναι πολύ θετικό. Αλλά γιατί την κρατάει κρυφή; Εσύ πως ενημερώθηκες για την ύπαρξή της; Π.χ. στη σελίδα που έχει για τη φορητότητα δεν αναφέρει τίποτα για αυτή την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

καλή ιδέα αλλά πρέπει να φτιάξει repeater...δύσκολο αλλά γαμάτο(η αναμετάδοση στην έρημο κάπως έτσι έχω διαβάσει ότι γίνεται)

lefkaditis,μπορείς να ρωτήσεις τον τεχνικό της stet αν το έχει ακόμα.

Εγώ τι σου προτείνω πιο απλά:υπήρχαν παλιά κάτι τηλέφωνα αυτοκινήτου(ένα ΝΟΚΙΑ και ένα motorola) που λειτουργούσαν με κεραία ραδιοφώνου αυτοκινήτου(αν έχεις και τζιπ θα πάει ψηλά σχετικά η κεραία) πάρε ένα τέτοιο,λειτουργεί σε 8 watt ισχύ ενώ το motorolla είναι και dual band.καλή τύχη και ελπίζω να μη χρειαστεί να πάρεις τέτοια παντόφλα,πες στις εταιρίες να καλύψουν την περιοχή.Η cosmote είναι γαμάτη σε τέτοια θέματα χωρίς υπερβολή ;)

Δεν έχω τζίπ, τα τηλέφωνα αυτ/του που μου προτείνεις τα γνωρίζω είναι 8 watt? Αν ναι σίγουρα με ενδιαφέρει το motorola που είναι dual band ,μήπως γνωρίζεις μοντέλο και που μπορώ να το βρώ?Αναφέρεις την κοσμοτέ ότι είναι γαμάτη τι εννοείς?Αν το βρώ το συγκεκριμένο τηλέφωνο θέλω να το δώσω σε ενα φίλο μου το οποίο θα το χρησιμοποιεί σαν σταθερό στο σπίτι του.Απλώς θα το συνδέσει με ενα δωδεκάβολτο μετασχηματιστή και μια κεραία. (αναφέρεις κεραία αυτοκινήτου τι εννοείς)

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει εδώ και καιρό αυτή την υπηρεσία! Στέλνεις τον αριθμό του κινητού που θέλεις στο 1292 να μάθεις σε ποιο δίκτυο ανήκει και ενημερώνεσαι άμεσα!

Δωρεάν; όπως και το 1253 του CU? Ή έχει κάποια χρέωση;

 

 

 

EDIT: Μου πήρε 0,13 Ευρώ για ένα SMS στο 1292.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν; όπως και το 1253 του CU? Ή έχει κάποια χρέωση;

 

 

 

EDIT: Μου πήρε 0,13 Ευρώ για ένα SMS στο 1292.

 

Το μήνυμα χρεώνεται όπως ένα κανονικό μήνυμα ανάλογα με το πακέτο που έχεις! Εσύ μάλλον έχεις a la carte αφού σε χρέωσε 0,13...

 

Το παράξενο είναι ότι δεν θυμάμαι από που έμαθα για την υπηρεσία... Νομίζω εδώ, στο myphone το είχα διαβάσει πριν πολύ καιρό!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα να στείλω μήνυμα από το CU!

 

Κανονικά έπρεπε να είναι δωρεάν η υπηρεσία όπως η αντίστοιχη υπηρεσία 1253 για τους χρήστες CU ή του What's Up της CosmOTE με το "WU 697......." στο 1314.

Την ίδια χρησιμότητα έχουν, γιατί να την πληρώνουμε;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

provlhmatismene file, ontws ginetai kai sou milaw apo prwto xeri.

 

aplws den prepei na milhseis me to cc ths voda, prepei na zhthseis ton IT manager -- ka8oti empleketai 8ema dikaiosynhs kai den einai toso ypo8esh pou mporoun na kanoun handle ta paidia tou cc.

 

sigoura ta SMS pou pernane apo thn platforma ths vodafone (kai ta outbound alla kai ta inbound) apo8hkevontai kapou 'H AKOMH KAI NA MHN APO8HKEVETAI TO periexomeno aytwn, yparxoun kapou ta logs opou apodeiknyoun oti ayto to mhnyma elhf8h tote apo ayton ton sender kai o recipient einai aytos.

 

Ta logs ayta, epeidh trwne outws h allws poly xwro stous servers tous, oi etaireies prepei na ta kratane apo 3 ews 6 mhnes to poly.

 

Epomenws na to 8ewreis a priori ws de facto to oti ta mhnymata yparxoun kapou, aplws to 8ema einai na peiseis ton IT manager na ta steilei -isws ap'ey8eias- sto dikhgoro sou.

 

De nomizw oti 8a einai kati dyskolo pantws.

If you can't be strong, then try to be smart... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι,οκ για να ζητήσει όμως του άλλου τον αναλυτικό λογαριασμό θα θέλει εισαγγελική παραγγελία,ενώ για τον δικό του θα ήταν πιο εύκολο,γι'αυτό το είπα.
Bρε συ για μένα τα έβαλα τα emoticons,για να παραδεχτώ ότι πέταξα κοτσάνα! :p Όχι για σένα ;)
Link to comment
Share on other sites

Bρε συ για μένα τα έβαλα τα emoticons,για να παραδεχτώ ότι πέταξα κοτσάνα! :p Όχι για σένα ;)

 

Οκ συνεννοηθήκαμε πλήρως :p

 

Nrg δεν μας λες και πως λύθηκε το πρόβλημα αν δεν υπάρχει κάποιο κώλυμα βέβαια. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ συνεννοηθήκαμε πλήρως :p

 

Nrg δεν μας λες και πως λύθηκε το πρόβλημα αν δεν υπάρχει κάποιο κώλυμα βέβαια. :)

 

:secret: :secret: :O

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες έχετε μιλήσει με ένα συγκεκριμένο μοντέλο κινητού τηλεφώνου;

 

Αναφέρετε ποιος είναι ο συνολικός χρόνος που καταφέρατε να μιλήσετε χρησιμοποιώντας ένα συγκεκριμένο μοντέλο κινητού τηλεφώνου, καθώς και ποιο μοντέλο χρησιμοποιήσατε. Η δημοσκόπηση μου φαίνεται ενδιαφέρουσα, καθώς έχω δει άνθρωπο να έχει γράψει συνολικά 600 ώρες ομιλίας σε ένα ΝΟΚΙΑ αμερικάνικο, αντίστοιχο του 6110 (!). Εγώ συνήθως αλλάζω τηλέφωνο όταν αυτό φτάνει στις 80-90 ώρες, γιατί η μπαταρία του αρχίζει να αδυνατίζει (ή γιατί έχει βγει κάποιο καλύτερο). Με ένα 6260 έχω μιλήσει μόνο πάνω από 100 ώρες. Καλό θα ήταν επίσης, πέρα από το μοντέλο του κινητού, να αναφέρετε και εντός ποιου χρονικού διαστήματος "γράψατε" τις ώρες που δηλώσατε.

 

Ταυτόχρονα, μπορείτε να αναφέρετε τις απόψεις σας για το αν, κατά τη γνώμη σας, θα πρέπει να αλλάζουμε τηλέφωνα μετά από ένα συγκεκριμένο αριθμό ωρών ομιλίας, όπως π.χ. πολλοί λένε ότι μετά τα 50,000 χιλιόμετρα αλλάζουν αυτοκίνητο.

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

βασικά έχω την εντύπωση ότι αν πω κάποιο νούμερο θα είναι πλασματικό αφού το 70% αυτού θα είναι οι αναπάντητες :D :p

 

Πάντως το ρεκόρ το κρατάει το S35 μου με 128 ωρίτσες.

Link to comment
Share on other sites

βασικά έχω την εντύπωση ότι αν πω κάποιο νούμερο θα είναι πλασματικό αφού το 70% αυτού θα είναι οι αναπάντητες :D :p

 

:blink: Γράφει το χρονόμετρο στις αναπάντητες;

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Pros to paron,me to 6630,exo milhsei peripoy 12 ores.To exo sthn katoxh moy edo kai 11 mhnes.

 

Den eimai se thesh na gnorizo th diarkeia ton thlefonikon klhseon poy exo pragmatopoihsei me ta prohgoymena kinhta moy thlefona.

Link to comment
Share on other sites

me to t610 poy eixa 65 ores peroipoy se 2 xronia!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

SE P910i: 62:24:41 (Οκτώβριος 2005 - σήμερα)

 

NOKIA 6260: 125:59:58 (Ιανουάριος 2005 - σήμερα)

 

NOKIA 6600: 97:43:58 (Δεκέμβριος 2003 - σήμερα)

 

Τα δύο Νόκια βγάζουν πλέον πολλά προβλήματα. Δεν ξέρω αν είναι από τις ώρες ομιλίας, αλλά γενικά τα προσέχω...

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πολλες ωρες μιλατε... :w00t: ολοι επιχειρηματιες ειστε? :p :X Εγω,απ'ο,τι θυμαμαι,μιλησα περιπου 35 ωρες στο τ68 σε διαστημα 2 ετων,γυρω στις 10 με τ610 σε 1 χρονο & 8 με Ρ900 τον τελευταιο χρονο.
Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα θυμαμαι μια διαφημηση του γερμανου για ενα κινητο που δεχοταν 2 sim.Δεν εννοω 2 in 1 αλλα δυο διαφορετικες sim οποιασδηποτε εταιριας.Η ενναλαγη μεταξυ τους γινοταν με κατι σαν διακοπτη νομιζω..

 

θυμαστε ποιο ήταν ή καποιο κινητο με αυτο το σχεδιασμο ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...